FNV steekt 3 miljoen in campagne tegen kabinet deelteli jk landbouw- oord niet ongunstig Dor Nederlandse boer m BON: rie doden bij ietpartij Weer brand in Engels stadion filter delft ?°rJl Bij Delft Electro- ls eductions in het Drentse thi hebben twee kleine ijs vpmmetjes in de afgelo- Islamitische Jihad dreigt gijzelaars te vermoorden Mislukte inbraakpoging in Scheveningse gevangenis Sportieve dag 'CcidócCouocuit AG 1! Vrijdag 17 mei 1965, 76e jaargang no. 23195 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTWjl0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. SARDAM Een 34-jarige man uit m nm heeft gisteravond in Rotter- mensen met pistoolschoten verwond dat zij later in een zie- aan de verwondingen zijn ——en. De schietpartij kwam voort lezie. De slachtoffers zijn een de 37-jarige P. Spaan, met wie ir tien jaar had samengewoond, 30-jarige vriend. De dader, P.C. uit Rotterdam, kon kort na de ichoten in Rotterdam worden mden. Hij heeft een bekentenis KARIMA TERUG NAAR NEDERLAND AMERSFOORT Het 15-jarige Marokkaan se meisje Karima Ouchen, dat begin deze maand door haar vader naar Marokko is ont voerd voor een gedwongen huwelijk, komt terug naar Nederland. Dit is vanmorgen be vestigd door de rector van haar school in Amersfoort, A.M. van der Werf. Volgens de rector heeft de vader van het meisje onder druk van familieleden en autoriteiten inge zien dat hij „te ver" is gegaan. De vader is tot een ander inzicht gekomen na contact met de conrector van de school, H. Kruijswijk, die Karima achterna is gereisd om voor haar te rugkomst te pleiten. Het is de bedoeling dat Karima morgenmiddag per vliegtuig vanuit Marokko in Nederland terugkeert. Ook haar vader keert terug naar ons land. Caravanpark veel groter dan gedacht AMSTERDAM Het Nederlandse cara vanpark is veel groter dan aangenomen. Er zijn niet ruim 400.000 caravans in ge bruik, maar 580.000. Daar zijn de 25.000 kampeerauto's nog niet eens bijgeteld. Deze gegevens in het jaarverslag van de Rai zijn gebaseerd op onlangs gehouden onderzoek in 20.000 huishoudens. Het aan tal caravans werd tot nu toe bepaald aan de hand van levensduur, verkoop en uit val. De levensduur van een caravan be draagt gemiddeld 15 jaar (tot nu toe werd 13 jaar aangehouden). De caravanfabrie- ken zagen hun omzetten vorig jaar iets toe nemen. Er werden wat meer stacaravans afgeleverd. De produktie van vouwwagens en toercaravans liep iets terug. Schatten en schieten met Eddy Becker op Ned. I om 20.28 uur. In Hier en nu om 21.20 uur het Rijn-Maaskanaal en Greenpe ace. Op Ned. II om 19.12 uur pla- tengala, om 22.10 uur gesprek met de minister-president en om 23.30 uur nachtfilm Joe Kidd. TORQUAY Een pas geïnspecteerd voet balstadion in Torquay in het zuidwesten van Engeland is ernstig beschadigd ten gevolge van een brand. De brand brak door nog on bekende oorzaak vanochtend uit, toen het 65 jaar oude, houten stadion geheel verlaten was. Het was de tweede brand in het stadion in een jaar tijd. Vorig jaar werd bij een brand die in een kleedkamer ontstond voor ruim 200.000 gulden schade aangericht. Het inci dent gebeurde zes dagen nadat bij de rampza lige tribunebrand in het stadion van Bradford 52 toeschouwers de dood vonden. Brandweerlieden inspecteren een door brand aangetast houten voetbalstadion in Torquay. f HÉ? Ijagers vellen kerkje jrg puin is zo'n beetje alles wat er overbleef jklein barok kerkje in het Beierse dorpje Wei- sen, nadat drie vliegtuigen vlak boven het lor de geluidsbarrièrre waren gegaan. Per- i ongelukken hebben zich daarbij overigens rgedaan. Volgens ooggetuigen was op het dat twee vliegtuigen over de kerk vlogen lorme knal" te horen. Enkele minuten later tan derde toestel over het dorp en „onmiddel- [|na begon het dak te kraken". Binnen een mi- jrtte het kerkje vervolgens in. Het was de der- dat in het bisdom München (delen van) oude I instorten, nadat straalvliegtuigen op lage de geluidsbarrièrre doorbraken. (Van onze speciale verslagge ver Arjen Broekhuizen) MILAAN De FNV gaat drie miljoen gulden uit trekken om een politieke campagne te financieren die moet voorkomen dat CDA en VVD bij de ka merverkiezingen van vol gend jaar mei opnieuw een meerderheid halen. Volgende week dinsdag, 21 mei, precies één jaar voor die verkiezingen, zal de FNV dit campagneplan bekend maken. In de campagne zal worden geprobeerd zoveel mogelijk kiezers op te wekken niet meer op CDA of VVD te gaan stemmen, noch op één van de kleinere partijen die het kabi net Lubbers de afgelopen ja ren doorgaans hebben ge steund. Volgens vice-voorzit- ter Hans Pont zal de FNV er daarbij op wijzen, dat het hui dige kabinetsbeleid in vele op zichten haaks staat op de wen sen van de vakbeweging en dat CDA en VVD dit beleid in grote lijnen willen voortzetten, respectievelijk geheel en al tot inzet van de verkiezingen wil len maken. De FNV-campag- ne zal zich zowel richten op persoonlijke contacten met kiezers als op algemene publi citeit en scholing- en vor mingsactiviteiten. Ook presenteert de FNV vol gende week haar eigen denk beelden voor de regeerperiode 1986-1990 in een speciaal poli tiek programma. Aan de hand daarvan moeten de komende maanden de beloften van ver schillende politieke partijen voor de nieuwe regeerperiode worden getoetst. De drie miljoen gulden die de FNV voor haar campagne heeft uitgetrokken is veel in verhouding tot wat politieke partijen in Nederland door gaans zelf in de verkiezings strijd uitgeven. Vergeleken met wat in andere landen aan soortgelijke acties wordt be steed is het volgens de FNV echter een schijntje. Ook in vergelijking tot de kosten van politieke stakingen is de 3 mil joen gulden weinig. De actie week tegen het beleid van het kabinet Lubbers, die de FNV eind 1983 hield, kostte deze bond 8 miljoen gulden aan sta kingsuitkeringen. Pagina 4: Vakbonden voor Europese „commissie-Wag- ner" wêêêêêêêJ Ionze correspondent gbloed) EL Na drie et- vergaderen zijn de listers van land- t gisteren in Brus- delijk in geslaagd dbouwprijzen voor soen 1985-1986 vast len. Met uitzonde ring dan van de graanprij zen, omdat West-Duits- land niets voelt voor de voorgestelde prijsverlagin gen. Op 11 juni zullen de ministers voor de zevende keer bijeenkomen om de graanprijzen te bespreken. Minister Braks was, hoewel te leurgesteld over het uitblijven Ie hu iiiesndstichting ank n ze tht enige schade aange- w Het ontploffen van de ^?es f>ebeurde, volgens •ie, na een bommelding k^werknemer van het be- rintig minuten ervoor. Rtfrijf is een dochter van P®tse Optische Industrie Een actiegroep onder lm „Help Oldelft van ïtaire image af" heeft i de aanslag opgeëist. wilde met de aanslag ten dat komende week ijkers voor militaire Wen worden geleverd lili of Zuid-Afrika". de rijkspolitie is de an het pand miniem. «n krant ontvan- Bel tussen B.00 en 19.00 uur, iterdags tussen p.00 en 15.00 uur, Vefoonnr. 071- 22248 en uw krant f>rdt nog dezelfde ond nabezorgd. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA EG wil verdubbeling van hulp aan Midden-Amerika BRUSSEL De Europese Commissie heeft voorgesteld de EG-ontwikkelingshulp aan Midden-Amerika te verdubbe len en de zes landen gunstiger handelsvoorwaarden aan te bieden. Onder die landen is ook Nicaragua, waartegen de Amerikaanse regering vorige week juist een totaal handels embargo heeft afgekondigd. Het plan van de commissie on derstreept dat de meeste EG- -landen niets voelen voor die handelsboycot. „Wij zijn ervan overtuigd dat economische en sociale problemen de wortels vormen van de instabiliteit in het gebied", zo staat in een verklaring. Behalve economi sche hulp wordt de landen ook politieke samenwerking aan geboden. van een akkoord over graan, niet ontevreden over het be reikte: „Een alleszins bevredi gend akkoord voor de Neder landse boeren". Het prijzen pakket waar men het gisteren over eens werd houdt onder meer in, dat de melkproducen ten na 26 mei 1,5 procent meer zullen mogen berekenen. De vleesprijs wordt bevroren. De prijzen van groente en fruit gaan naar beneden. De voor zitter van het Landbouwschap, J. Schouten, is niet te spreken over het „gespleten akkoord", omdat op zo'n manier de fun damenten van de EG worden ondergraven. De totale EG-melkproduktie moet worden verminderd tot 98,2 miljoen ton, een miljoen ton minder dan vorig iaar. Voor Nederlandse zuivelboe- ren betekent dit, dat zij het komend jaar niet meer mogen produceren dan 11,929 miljoen ton (was 12,052 miljoen ton) en dat zij op overproduktie een boete moeten betalen van 75 procent van de richtprijs. EG-landcommissaris Andries- sen was minder tevreden, vooral niet over de gevolgde procedure. Andriessen duidde daarmee op het feit dat de raad van ministers het niet heeft aangedurfd de Duitsers door middel van een stemming in het isolement te plaatsen. Alle vergaderingen werden namelijk overschaduwd door de weigering van de Duitse minister Kiechle zijn boeren een lagere graanprijs te verko pen. Prijs voor jonge onderzoekers uit Nederland BARCELONA Twee Ne derlandse jonge onderzoekers hebben een eervolle vermel ding gekregen op de zeven tiende Europese wedstrijd voor jonge onderzoekers, die deze week in Barcelona is ge houden. Hans van Antwerpen (17) uit Nuenen en Corne Hoogendijk (19) uit Eindhoven werden onderscheiden voor hun ontwerp en gedeeltelijke bouw van een minicomputer. Uit handen van de voorzitter van de internationale jury, prof.dr. V. Belevitch, ontvin gen zij in de aula van de uni versiteit van Barcelona een oorkonde en een geldbedrag om hun project af te maken. 1 In veilige handen ee Het ziet er op deze foto allemaal zeer dreigend uit: een man E die met een gasmasker op, een pistool in de hand en een E ee kind op de arm een gebouw uit komt hollen. Het gebeurde E E in Yuba City in Californië, waar een vader om niet bekende E E redenen dreigde zichzelf en zijn vier kinderen om het leven E EE te brengen. Toen de man aanstalten maakte zijn dreige- E s ment ten uitvoer te brengen, schoot de politie een traan- E gasgranaat af en stormden agenten het huis binnen om de E kinderen in veiligheid te brengen. Het jongetje op de foto E bevond zich dus, ondanks de sinistere aanblik van de e agent, in veilige handen. Enilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfr. Inbraken in twee woningen LEIDEN Op klaarlichte dag is gistermiddag terwijl de be woners afwezig waren in twee woningen in de Irenestraat in gebroken. In beide gevallen het gaat om twee aan elkaar grenzende buizen kwam men binnen via de achterdeur. De woningen werden door zocht en men ging er vandoor met sieraden, girobetaalkaar ten en een paar honderd gul den. BEIROET De islamitische Jihad, een Khomeiny-gezinde, sji'itische Libanese terreuror ganisatie die in Beiroet de laatste tijd zeven westerlingen heeft ontvoerd, heeft gisteren gedreigd hen te vermoorden. Geëist wordt de vrijlating van f [eestverwanten vermoede- ij k drie Libiërs en tien Irake zen die wegens bomaansla gen vastzitten in Koeweitse gevangenissen. Onder de ze ven westerlingen zijn vijf Amerikanen, onder wie twee dominees en een journalist, en twee Fransen. De verklarin gen van de islamitische Jihad zijn onder meer gericht aan de families van de gijzelaars. Wit te Huis-woordvoerder Larry Speakes zei dat de VS zich niet zullen laten intimideren door de bedreigingen en geen druk op Koeweit zullen uitoefenen de sji'iten vrij te laten. De fa milieleden van de gijzelaars hebben erover geklaagd dat de Amerikaanse regering niets voor hen doet. de dag in het zuiden moj_ een regen of onweersbui. Mi nimumtemperatuur omstreeks 10 graden, middagtemperatuur ongeveer 20 graden Matige noordoostenwind. Zon op: 05.42, onder: 21.32; hoog water Schev.: 02.54 en 15.13; laag wa ter: 11.14 en 23.30. SCHEVENINGEN Twee nog onbekende mannen zijn er woensdag niet in geslaagd een of meer gevangenen te bevrij den uit de Scheveningse straf gevangenis. Beiden waren, be wapend met een pistool, de ge vangenis binnengedrongen. Toen een portier echter ont dekte dat het pistool van één van hen niet functioneerde sloeg deze alarm. Het tweetal sloeg vervolgens op de vlucht in een waarschijnlijk gestolen auto. Deze is inmiddels terug gevonden in Amsterdam. De twee mannen belden aan bij de hoofdpoort aan de Pompstationsweg, waarna de buitenportier opendeed. Die werd plotseling met een pis tool bedreigd en kon daardoor geen alarm slaan. Eén van de mannen bleef bij hem, de an der, eveneens voorzien van een pistool, stak de binnen plaats over en belde aan bij de binnendeur die toegang biedt tot de inrichting zelf. De binnenportier werd ge dwongen de sluisdeur naar de inrichting zelf te openen. Op dat moment merkte de portier dat het pistool van de indrin ger niet goed functioneerde. Hij slipte door de sluisdeur, sloot die en sloeg alarm. De twee mannen, volgens Jus titie afkomstig uit het Middel- landse-Zeegebid, gingen er als een haas vandoor. Voor de hoofdpoort stond hun auto nog, met een derde onbekende als chauffeur. De Haagse re cherche heeft enkele gedeti neerden verhoord, aangezien het voor de hand ligt dat de mannen „iemand kwamen ha len". (ADVERTENTIE) Wakkere mensen kiezen nü voor kastruimte! Van 10 t/m 25 mei bij Hulshoff wonen 100 gulden voordeel op alle slaapkamerkasten. Een ongekende keuze in maten, uitvoeringen en prijzen (v.a. f. 498,-). Deskundig advies, gratis bezorgd, vakkundig gemon teerd en dan 100 gulden voordeel! Dat maakt een bezoek aan de slaapkamerafdeling van Hulshoff wonen nu extra de moeite waard! anders denken over wonen LEIDEN Zes blauwe bor den met het opschrift „Lei den" zijn gestolen. De gemeen te heeft bij de politie aangifte gedaan van het verdwijnen van de borden van de Haag- weg, de Hoge Rijndijk en bij de grens met Oegstgeest Ellk bora vertegenwoordigt een waarde van 150 gulden. De eerste zomeïse dag is op een wel heel plezierige datum gevallen: Hemelvaartsdag 1985. Met veel zonneschijn was deze dag weer echt wat 'ie wezen moest. Actief of passief, we hebben er met zijn allen weer van genoten. Heel wat sporhevelingen waren bezig in de open lucht. Er is gefietst en zelfs al gezwommen. Tal van toernooien waren er in het amateurvoetbal, maar ook andere sporten werden druk beoefend. Lees de Leidse Courant en u vindt op vier sportpagina's de rijk geschakeerde weerslag van een sportieve Hemelvaartsdag: softbal, korfbal, tennis, hockey, honkbal, cricket. i De Leidse Courant wil ik beat 14 dagen proberen. Grabs en geheel nablijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar Leidse Courant Antwoordnummer 998,2500 VD Dn Haag. f

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1