Roomse leven als decor van „Rij de gratie Gods Onderhoudende thriller over nacht van de militaire industrie DE KEER Nog meer spannende avonturen van Diksnor en Dunmuts kabbala Vestdijks jeugdjaren voltooien verzamelde romans Groenten, fruit en kruiden Goed bruikbaar bijbels verhalenboek voor opvoeders en leerkrachten S^CeidóeSomorit Ccidóe Qowtant VRIJDAG 17 MH 1985 PAGINA 19 |e joodse traditie behoort, et op een bijkomstig ter met veel geheimzinnig- en ook wel onzinnige las omgeven, de Kabbala „overlevering". Zij t totaal der mystieke telsèls van het jodendom, jrepen speculaties op ma- e grondslag en was in zo- Igeheim, dat zij behalve 'bel- en Talmoedgeleer- echts aan zeer weinig zijn Sorrechten bekend was en land n aan uitgelezen leerlin- der. werd medegedeeld. lijn dr. Erich Bischoff >ef er 70 jaar geleden een matief boek over dat nu - ddels gemoderniseerd - in iling beschikbaar is leeft de vorm van een ca- smus in 205 vragen en roorden, allereerst over de a™" rie van het verschijnsel, ijn tijd twee eeuwen gele- afsloot. Bischoff maakt rervolgens deelgenoot van vernuftig denksysteem, iowel de geestelijk-zedelij- :rachten boomsgewijs groe- t in de Arbor cabbalistica een eigen leer omtrent verhuizing ontwikkelde; boeiend fenomeen. Zij t o.a. een antwoord op het terie, dat het vaak goede sen zo slecht gaat, en ite mensen zo goed. Een dstuk over magie (o.a. let- en cijfermystiek, amulet- handlijnkunde) en een ts aantekeningen sluiten nformatie af. erlijk gaat het daarbij ook het Abracadabra (Abbara labra: vlucht heen, gelijk woorden), een formule in de koorts. Bischoff zet allemaal op z'n iuiste ats (met maar één drukfout "iet Zeven-kwadraat, waar in - plaats van 24 moet Over de Kabbala is nonsens verkocht. Dit itere, interessante boek is ook een verademing. JAN ONSTENK lijft Erich Bischoff: „De Kab- een inleiding tot de dse mystiek en geheime enschap". Uitgeverij ors. Prijs ƒ27.50. Het is niet toevallig dat uitge verij Manteau in deze dagen van het pausbezoek aan de Be nelux uitkomt met „Bij de gratie Gods", een nieuwe roman van Bouke Jagt. Het reilen en zeilen van de Ne derlandse kerkprovincie in de laatste twintig jaar komt daarin immers uitvoerig aan bod. Het verhaal eindigt bo vendien met een terugblik op dat pausbezoek, op de ou dejaarsavond van 1985, wan neer de twee hoofdpersonen, tijdens een laatste en kenne lijk definitieve ontmoeting, overdenken wat het leven hen tot dusver gebracht heeft. Deze Philip en Abel worden door Bouke Jagt vanaf het begin van de zestiger jaren in hun ontwikkeling ge volgd. Als scholieren uit een klein Veluws dorpje, waar de roomse kerk een hoofdrol speelt, worstelen ze langzaam nar de volwassenheid. On danks hun onderlinge be trokkenheid groeien ze daar bij langzaam uit elkaar. Al lerlei dorpsgenoten spelen in deze ontwikkeling een stevi ge rol. Familieleden natuur lijk, andere jongens uit het dorp, allerlei min of meer kleurrijke figuren uit die kleine gemeenschap. De priesters hebben daarin een beslissend aandeel. De rol van de kapelaan, die het in het geniep met een vrouw houdt, is voor Abel zelfs fa taal; deze priester weigert hem bij herhaling tot de communie toe te laten. Dat leidt tot een wanhoopsdaad van de jongeman, waardoor uiteindelijk (hoe symbolisch!) de plaatselijke dorpskerk in vlammen opgaat. Toch zal deze Abel later priester wor den en in Brazilië zijn le vensroeping vinden. Ontwikkeling Daarnaast zijn erotische ge beurtenissen bepalend voor beider ontwikkeling. Philip krijgt verkeVing met een protestants meisje wat voor een katholieke jongen na tuurlijk een schandaal is. Hij zal uiteindelijk met haar trouwen, maar dat leidt in het geheel niet tot een ver zoening tussen de families. Integendeel. Ook Abel heeft zijn problemen op erotisch gebied. Zijn eerste schokken de sexuele ervaring brengt hem in grote verwarring. Daarna voert hij zijn strijd om de „reinheid", waarbij hij herhaaldelijk te biecht moet gaan om zijn eenzame zon digheid tegen het zesde ge bod. Dat levert het bovenge noemde conflict op met ka pelaan, die hem van de sa cramenten uitsluit. Abel heeft bovendien een moeiza me relatie met een meisje, dat later het slachtoffer wordt van bruut sexueel ge weld van een paar dorpskin kels. Zij wilden toetreden tot het klooster en Abel zal haar in haar novice-tijd nog één maal tot sexuele ontmoeting overhalen. Hier vloeien grote spanningen uit voort. Bouke Jagt gebruikt het ver haal over de ontwikkeling van deze twee jongens uiter aard om de tegengestelde, conflictmatige gevoelens die in een persoon kunnen leven nauwkeurig en duidelijk te beschrijven. In feite zijn deze verwarringen en spanningen natuurlijk gegeven door de tijd, waar het Bouke Jagt vooral om gaat; de mentali teitsverandering in de Ne derlandse kerk in de laatste twintig jaar. Vele discussies, die in de loop van het ver haal worden gevoerd zijn daar een rechtstreekse ref lectie van. Ook de gebeurte nissen hangen nauw met dit gebeuren samen, al verbaast menig lezer zich waarschijn lijk over de wel heel conser vatieve gang van zaken in dat Veluws dorpje, nog geen twintig jaar terug. Enkele tekortkomingen in het verhaal van Bouke Jagt maken het de lezer echter onnodig moeilijk. Zo zijn de hoofdfiguren erg bleekjes in de roman aanwezig, ondanks alle heftigheden, die vooral Abel ten deel vallen. Zijn vi sioenen, of waanzin-aanval len, zijn lange discussies met een wijs priester uit het plaatselijke klooster, zijn schuldgevoelens, er komt van alles voor, maar daar mee is Abel nog geen duide lijk mens voor de lezer. Phi lip nog minder. Er is meer in het verhaal dat een zwakke indruk maakt. De onwerkelijkheid van ze kere situaties. Als de twee vrienden elkaar na enige tijd weer tegenkomen, stelt Abel een beleefdheidsvraag over de verloofde van Philip. Dan krijgt hij het rare antwoord: „Met Lia uitstekend. Ze slikt de pil alsof het een snoepje is." Zo zijn er veel uitspraken of handelingen van penantfi guren, die helemaal niet bij hen horen, of om een andere reden storen. Overmatig en wat koddig zijn de her en der opgeno men gedichten, die elke lezer wel over zal slaan, tenzij hij gevoelig is voor een wat hardhandige gemoedsuitstor ting over zaken die geloof en de zekerheid daarvaan aan gaan. Het moeilijkst te verteren is het onduidelijke karakter van de roman. Enerzijds is „Bij de gratie Gods" natuur lijk een ideeënroman, waarin twijfel en geloof onderzocht worden op hun waarden. Anderzijds kan Bouke Jagt het niet laten allerlei ele menten uit de „streekroman" toe te voegen, die de couleur locale van het Veluws dorpje moeten versterken. Herhaal delijk gaat hij daarbij over de schreef: de ongenuanceerde uitbeelding van de kinkels die Abels meisje verkrach ten; de gruwelijkheid van een boerengezin, waar maar steeds ten dode opgeschreven zoons worden geboren; de boer die opeens te sterven komt tussen zijn varkens, waarna de beesten hem aan vreten. Elementen die het verhaal in geen enkel op zicht dienen. Diksnor en Dunmuts In de kabouterserie „Spannende Avonturen van Diksnor en Dunmuts", die bij de kinderen een groot succes is gebleken, zijn twee nieuwe deeltjes verschenen: „Juffrouw Giraf en de Tamme Leeuw" en „Meneer Krekel en het noodweer". Eind vorig jaar verschenen de eerste drie deeltjes van deze leuke en vlotte kin derboekenreeks, die elk meerdere spannende en humoristische verhaaltjes bevatten. De boekjes geschreven door Edward Stoe- te, een ervaren onderwijzer, die zijn verhaaltjes eerst op school heeft voorgelezen en ze aan de hand van adviezen van collega's heeft bijgeschaafd. Barend Lammes heeft ze in strip-achtige stijl in zwart-wit rijk geïllustreerd en ook de kleur-omslagen getekend. De verhaaltjes zijn bedoeld voor kinderen van vijf tot acht jaar. Ze zijn heel geschikt om aan de jongsten te worden voorgelezen en kinderen van zeven a acht jaar kunnen ze zelf lezen. Bij de serie is nog steeds de liedjescassette verkrijgbaar, die op de boekjes is gebaseerd. In de verpakking zit een geïllustreerd tekstboekje voor de kinderen, zodat zij de liedjes kunnen mee zingen. De muziek prikkelt de fantasie van de grote en kleine luisteraar en in de compositie zijn verschillende elementen ver werkt, die aanzetten tot dansen, zingen en stem- en improvisa tiespelletjes. Al met al kan men zeggen dat de boekjes (die abso luut niet de duur zijn) en de cassette de kinderen echt in de ge legenheid stellen Diksnor en Dunmuts heel goed te leren ken- nen' LEO HENNY Edward Stoete: „Spannende Avonturen van Diksnor en Dunmuts". Uitgeverij Aramith. Prijs per deeltje 7,90. Lied jescassette Diksnor en Dunmuts, cassette 1. (2 x 30 min. band), muziek en tekst: Cees West en Edward Stoete. Prijs ƒ18,90. Tijdsbeeld Het is in deze roman wel heel boeiend om het gegeven tijdsbeeld te volgen van de jaren waarin de Nederlandse kerkprovincie in beweging komt na het Tweede Vati- kaans Concilie. De teleurstel lingen die later volgen, als alles toch bevroren wordt en tot stilstand lijkt te komen. Bouke Jagt weet dit alles op levendige wijze in zijn ver haal een plaats te geven, vooral door de betrokken heid van de twee jongeman nen bij al deze taken, die hij geloofwaardig schetst. Enige verbazing over al dit gedoe overvalt de lezer wel, als hij het nu, op deze manier, weer allemaal meemaakt. Dit vooral ook in het licht van het recent pausbezoek, waar Bouke Jagt in zijn laatste hoofdstuk trouwens een aar dige karakteristiek van geeft, die hij geschreven moet hebben lang voor het zover was. Intussen is in „Bij de gratie Gods" toch veel te veel aan de hand waardoor al te vaak een leidende gedachte of eenheid ontbreekt. Werkelij ke menselijke problemen blijven daarin te vaak ver huld. JAN VERSTAPPEN Bouke Jagt: „Bij de gratie Gods" - roman. Uitgave Manteau. Prijs ƒ32,50. „Rond en bleek is het, en de ogen erin staan zo groot, zo droevig, dat we ze eerst voor plaatsen houden, waar het ge zicht tot gaten ineenzakt. Het zijn de ogen van een kind, dat iets verloren heeft, maar het elk ogenblik weer terug hoopt te vinden." Deze bewogen woorden van Simon Vestdijk in de inleiding van „Kind tus sen vier vrouwen" waren in 1933 niet aan de uitgever Nijgh en Van Ditmar besteed. De toenmalige directeur Zijl stra weigerde het boek uit te geven, omdat hij „het literaire gehalte te gering vond." Het lijvige manuscript (940 pagi na's) kwam daardoor pas post- huum in 1972 op de markt Daarom verscheen „Kind tus sen vier vrouwen" onlangs als laatste deel in de reeks „Ver zamelde romans" van Simon Vestdijk. „Kind tussen vier vrouwen" is het prachtige relaas van de jeugdjaren van Simon Vestdijk in het Friese Harlingen rond de eeuwwisseling. Overwe gend autobiografisch zijn cen trale motieven uit Vestdijks la tere werk hier reeds in terug te vinden. Eenzaamheid en angst beheersen het jonge le ven van Anton Wachter, Vest dijks evenknie, die door een beroep te doen op de verbeel ding, en later de muziek, zijn weemoed tracht te bestrijden. „Kind tussen vier vrouwen" groeit daarom uit tot een mo numentaal psychologisch epos, met als schrijnend hoogtepunt de beschrijving van de platoni sche liefde voor Ina Damman. „Onwankelbaar trouw aan iets dat hij verloren had, - aan iets dat hij nooit had bezeten." PETER VAN DE VUSSE Simon Vestdijk: „Kind tus sen vier vrouwen". Uitgeve rij de Bezige Bij. Prijs ƒ84,50. (ADVERTENTIE) was de Amerikaanse pre nt Eisenhower bepaald i tegenstander van een :htige defensie die in afscheidstoespraak tot het erikaanse volk op 17 janu- 1961 waarschuwde voor de aren van de toenemende ht van de Amerikaanse ogsindustrie, het zoge- mde „militair industrieel plex". invloed van die industrieën en laat zich in elke stad en elk regeringsgebouw voe- aldus Eisenhouwer. „We ïten ons op alle niveaus be- ermen tegen het verwer- van ongeoorloofde invloed het militair industrieel iplex. De mogelijkheid van rampzalige opkomst van plaatste macht blijft be- m. We mogen onze vrijheid it in gevaar laten brengen r het gewicht van deze ibinatie". is niet geheel duidelijk Eisenhower zich precies voorstelde van zo'n militair in dustrieel complex. Maar dat er een machtige samenwerking bestaat tussen de (Amerikaan se) oorlogsindustrie en het mi nisterie van defensie in Was hington, staat buiten kijf. De Amerikaanse militaire indus trie weet als geen ander de weg in de wandelgangen van het Congres, de Amerikaanse regeringsgebouwen en op de militaire bases. Hoe groot die invloed precies is, valt niet vast te stellen. Van tijd tot tijd wordt een tipje van de sluier opgelicht. Zoals vorig jaar, toen een Congrescommissie onder meer kritische kantte keningen zette bij wc-brillen in Orion-verkenningsvliegtui- gen, die per stuk enkele dui zenden dollars hadden gekost. Dit was nog maar een tamelijk onschuldig voorbeeld van geldverspilling. Kwalijker en gevaarlijker wordt het wanneer overbodige en/of achterhaalde wapensystemen worden aangeschaft of dat men wapens koopt waarvan pas later wordt vastgesteld dat zij niet naar behoren zullen functioneren. Dat zeer machtige militair in dustrieel complex staat cen traal in „Het Trevayne Ver raad", het nieuwste boek van Jonathan Ryder, pseudoniem voor Robert Ludlum, grossier in spanning en spionage. „Het Trevayne Verraad" is volgens de bekende Ludlum- lijnen opgebouwd. Een door gaans goedbedoelende en nietsvermoedende man wordt meegesleept in een spionage- avontuur. Het einde laat meestal voldoende ruimte voor een vervolg in het bijna niet voor te stellen geval dat Ludlum in de toekomst nog eens om een onderwerp verlegen komt te zitten. Andrew Trevayne, een self made miljonair, wordt voorzit ter van een speciale commis sie, die een onderzoek moet doen naar de handel en wan del van bedrijven die zaken doen met het ministerie van defensie. Het onderzoek con centreert zich op een bedrijf dat centraal blijkt te staan in wat door Eisenhower het mili tair industrieel complex noem de. Maar Ryder/Ludlum gaat nog een stapje verder: het be drijf is niet meer een staat in de staat, het is bijna de staat zelf. Het verhaal is in sommige op zichten onderhoudend, soms bijna spannend. En al valt er natuurlijk ook veel op aan te merken: het is een boek dat ongetwijfeld net als de overige boeken van Ludlum/Ryder goed zal verkopen. TOM SJIERS Jonathan Ryder „Het Tre vayne Verraad". Uitgeverij: Veen, Utrecht. Prijs: ƒ24,90. Zeker wie net begonnen is met een volkstuin maar ook de tuin man die al langer zelf groente en fruit verbouwd kan baat vin den bij een nieuw tuinboek dat zonder poespas „Het handboek voor de volkstuinder heet". Het boek is zelf ook zonder poespas en omhaal van veel overbodig gepraat gemaakt Het geeft pre cies wat de volkstuinder wil weten. Voor alles gericht op de praktijk. De schrijver Ed Coenen legt helder uit hoe een straatje aangelegd moet worden, wat geschikt is voor de moes-, fruit-, en kruidentuin. Naast veel wetenswaardige zaken over kruisen en zelf kweken van bloemen en groenten, het zaaien, stekken en afleggen bevat het boek een hoofdstuk over wat de wet zegt over het gebruik van de tuin. Mag er zomaar een bloemenkas in de achtertuin gebouwd worden? En wat te doen als in de volkstuin ineens een gevaarlijke en besmettelijke plantenziekte opduikt? Veel alledaagse handige zaken op een zeer begrijpelijke manier verzameld. Het handboek is een uitgave van Bosch en Keuninig Het unieke Surfgame is voor u wanneer u een nieuwe abonnee opgeeft. 1 speelmeer, 6 surfboards, 2 eilanden, 3 boeien, 1 windpijl, 1 start/finish, 15surfcards, 1 dobbelsteen en wedstrijdreglement. Alles waterproof en verpakt in een •handige koker. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk door ons onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. en kost iets minder dan dertig gulden. Alle windstreken Wie geïnteresseerd is in fruit kan daarover zeer veel aan de weet komen in een nieuwe uitgave van het Spectrum: „Fruit uit alle windstreken". Het fruitaanbod in Europa heeft in de afgelo pen jaaren een bijna revolutionaire ontwikkeling doorgemaakt Traditionale rassen verdwenen en zijn vervangen door nieuwe. In Fruit is een groot aantal van deze nieuwe soorten beschreven en afgebeeld. In de beschrijvingen zijn talloze nuttige gegevens verwerkt over smaak en gebruik, voedingswaarde, aanvoertii- den en produktielanden. Maar ook de inheemse fruitsoorten als appel, peer, aarbei en diverse bessenSoorten komen uitvoerig aan bod. Ook dit boek kost iets minder dan dertig gulden. (ADVERTENTIE) BOEKHANDEL LEIDEN - LEIDERDORP OEGSTGEEST - KATWIJK VOORSCHOTEN Alle op deze pagina bespro- ken .boeken zijn bij ons direkt leverbaar, óf via onze TERMI NAL te bestellen en dan bin nen drie dagen verkrijgbaar. „Om te beginnen". Zo luidt de titel van een onlangs door de Nederlandsche Zondags school Vereeniging in Am sterdam uitgebracht „lees-, praat en doeboek over ver halen uit de bijbel voor kleu ters, hun ouders en andere opvoeders". Het boek, ge schreven door Tinie de Vries en met tekeningen (verre weg de meeste in kleur) van illustrator A.D. Dekkers, om vat zowel het oude als het nieuwe testament. Het is uit stekend aangepast aan de doelgroep. De verhalen, be doeld om voor te lezen, wor den in korte, voor kinderen volkomen begrijpelijke zin nen verteld. Ze staan vol vragen aan de kinderen, be doeld om hen volkomen bij het gebodene te betrekken. Ook staan er naast de tekst korte suggesties voor de voorlezers. Het boek bevat voorts ook eenvoudige liedjes en knutsel-ideeën, die op de verhalen zijn gebaseerd. Het boek is overvloedig van zeer duidelijke tekeningen voor zien. „Om te beginnen" ver koopt goed, waaruit afgeleid kan worden dat het in een behoefte voorziet. Het boek is niet alleen voor ouders in teressant, maar ook voor onr derwijskrachten en anderen, die beroepshalve met kinde ren werken. Dat het hier een uitgave van de Nederland sche Zondagsschool Vereeni ging betreft betekent overi gens niet, dat het boek alleen waardevol is voor protestant se mensen. Katholieken kun nen het zeker ook goed ge bruiken bij de godsdienstige opvoeding van hun kinde ren. LEO HENNY Tinie de Vries: „Om te be ginnen". Uitgave van Ne derlandsche Zondags school Vereeniging uit geverij Callenbach. Prijs: ƒ32,50. Specerijen Noteer als nieuwe abonnee per: NAAM: POSTCODE/PLAATS: TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald pen Tl kwartaal I~1 automatisch per maand [j jaar Stuur het Surfgame naar: NAAM: IPOSTCODE:PLAATS:I Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). CodelNZ Jjj Een bijzonder fraai werk over kruiden en specerijen is „Goed Gekruid" dat gemaakt is aan de hand van een 13-delige Engelse tv-serie. De serie kluisterde ontelbare kijkers aan de buis. Het boek geeft de avontuurlijke geschiedenis van de felle jacht op specerijen, de kostbare smaakstoffen die in het verleden grote rijkdommen aan de zeevarende néties brachten. Tegenwoordig vinden wij het heel gewoon ze dagelijks te gebruiken. De ontdekking, ontwikkeling en het gebruik door de eeuwen heen is vastgelegd in een standaardwerk van allure. Prijs rond de veertig gulden. Gezond Niet alleen op het gebied van fruit verschijnen er steeds nieuwe rassen en variëteiten op de markt. Met de groentes gaat dat al niet anders. Wij verbouwen vooral onze eigen groenten omdat we weten dat we dan greep kunnen houden op onze gezondheid. De sla en de boontjes uit de eigen tuin kunnen niet verontrei nigd zijn door ontsmettingsmiddelen als we die niet toepassen. En hoe verser groente is hoe gezonder. In het gezonde moderne dieet nemen groentes dan ook een vooraanstaande plaats in. Toch wordt veel van de gezondheid die groentes ons te bieden hebben teniet gedaan door een ver keerde manier van toebereiden. Spruitjes die bijvoorbeeld uren staan te pruttelen op een laag pitje verliezen een groot deel van het hoge vitamine C gehalte dat deze koolsoort kenmerkt Wie niet alleen gezond groente wil telen maar er ook nog gezond van wil eten kan terecht in het „Groente Kookboek" van Spectrum waarin recepten worden gegeven gebaseerd op de laatste ont wikkelingen in de voedingsleer. Kort koken, een goede afwisse ling en voor hen die graag rauwkost eten: er staan ook talrijke voortreffelijke recepten voor salades in. Rond de vijftig gulden. JAN VAN KOOTEN%

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19