Kijken door een donkere bril... Alleen al uit Westland zo n 70 miljoen bloemen verkocht binnen de perken Antiek herstellen hoeft niet meer duur te zijn Dahlia s te kust en te keur Soort zonnebloem Pennen "en munten Naturamed 85: beurs voor natuurlijk leven en genezen LANDEN TUINBOUW £eidóe@ou/ta/nt VRIJDAG 17 MEI 1985 PAGINA 18 DË Bloeiende kamerplanten trekken de aandacht Een bezoek aan één van die bloemenveilingen in ons land, waar de kamperplanten een belangrijk aandeel hebben in de totale aanvoer is beslist de moeite waard. Men kan dan met eigen ogen zien welke enorme hoeveelheden bloeiende pot planten worden aangevoerd. Ze zijn overigens ook te bewon deren in bloemenwinkels, tuincentra en op de markt. Het is net alsof bloeiende planten de zomer dichterbij bren gen. Het in huis halen van een begonia, hybiscus of geranium doet ons in één klap dit koude vooijaar vergeten. Om zo lang mogelijk plezier van onze kamergenoten te beleven, is het echter wel noodzakelijk hun wensen goed te kennen. Begoni a's zowel klein- als grootbloemige, worden nu steeds meer aangevoerd, totdat ze in mei ongeveer hun hoogtepunt heb ben bereikt. Voor een langdurige topconditie vragen ze een lichte standplaats, maar moet direkte zonbestraling worden voorkomen. Niet zo verwonderlijk overigens, want van oor sprong horen ze thuis aan de rand van bossen. De normale kamertemperatuur past ze uitstekend en wanneer regelmatig de uitgebloeide bloemen en lelijk geworden blad worden weggeplukt, zijn het planten die erg Tang mee gaan. De Ster van Bethlehem is overblijvend. Het is een zogenaam de lange-dag plant. Dat wil zeggen, dat deze officieel „Campa- nulla" genaamde plant, pas knoppen gaat vormen en gaat bloeien als de dagen voldoende lang ziin. De Ster van Bethle hem - er zijn zowel witte als blauwe - kan zelfs goed tegen de zon. Als hangplant is deze, uit Noord-Italië afkomstige plant eigenlijk het mooist. Er is vrij veel water nodig om het deze Campanula, die talloze tuinbroertjes heeft, naar de zin te ma ken. Overhouden, en hem volgend jaar weer in bloei brengen is zeker mogelijk. De Hibiscus-planten (Chinese roos) doen het achter een zon nig venster prima. De plant is zeer dankbaar voor regelmatig besproeien van de bladeren, zeker bij warm weer. De bloe men van deze plant, rood, rose, geel of oranje, zijn uniek van vorm en bij een goede verzorging komen ze massaal te voor schijn. Houd de grond voldoende vochtig en geef regelmatig wat plantenvoedsel. Roos en ficus aan de top De bloemen- en plantenomzet op de twaalf bloemenveilingen in ons land steeg vorig jaar met bijna elf procent tot ruim drie miljard gulden. Hiervan steeg de bloemenomzet met bijna tien procent tot 2,3 miljard gulden en de platnenomzet met veertien procent tot ruim 700 miljoen. Als we de lijst van tien belangrijkste snijbloemen bekijken, dan blijkt, dt hoewel de chrysant een omzetstijging van ruim dertien procent beleefde, de roos verreweg snijbloem nummer één blijft. De omzet van anjers gaf een lichte daling te zien, maar een derde plaats bleef behouden. Ook de tulp bleef in de snijbloe- men-top-tien op dezelfde plaats als in 1983. De freesia ver drong de gerbera van de vijfde plaats, dank zij een omzetstij ging van niet minder dan zestie n procent. De grootste omzet stijgingen werden gemeten bij de gypsophilia 32 procent) en de cymbidium (+20 procent). Bij de poltplanten haalde de ficus met een omzetstijging van ruim negentien procent de begonia in en werd hiermee met een minimaal verschil Ne derlands potplant nummer één. Doordat de poinsettia het vo rig jaar met eenzelfde omzetcijfer als in 1983 moest stellen, kwam de dieffenbachia met een stijging van bijna zeventien procent op de achtste plaats. MOEDERDAG-OMZET MET 16 PROCENT OMHOOG De moeders in een aantal lan den konden weer eens flink in de bloemetjes worden ge zet, want via de bloemenvei ling „Westland" te Honselers- dijk alleen al werden zo'n 70 miljoen bloemen verkocht (in geheel Nederland bijna 200 miljoen stuks). Evenals de voorgaande jaren ontwikkel de de omzet in de moederdag- week zich zeer positief, name lijk 16 procent. Over de gehele week werden bijna acht procent meer bloe men aangevoerd. De meer- aanvoer vond met name plaats in de tweede helft van de week. De prijzen lagen ge middeld zo'n vijf procent ho ger dan in 1984. De extra aan voer kon zeer vlot worden verwerkt en in de aan- en af- voerfase hebben zich geen problemen voorgedaan. De aanvoer van anjers was wat kleiner dan in 1984, st. anjer -14 procent en trosanjer - 28 procent. De prijs lag ech ter duidelijk hoger en dit be droeg bij beide soorten 30 procent. Het gypsophila heeft de achterstand ingehaald. De aanvoer bedroeg 1,7 miljoen tak 10 procent). De komen de weken mag op een zeer grote gyps-aanvoer gerekend worden. De kamerplantenaanvoer bleef nagenoeg gelijk aan vo rig jaar. De prijzen lagen mede door de moederdagin vloed op een hoger niveau 19,3 procent), waardoor de omzet met 15 procent steeg. De meeste belangstelling ging uit naar bloeiende planten, waarbij voor een aantal pro ducten de prijzen hoog oplie- 1,90 pen, zoals kalanchoë tot 2,70, saintpaulia van 1,57 tot 2,60, hibiscus van 3,10 tot 4,30, begonia rieger van 3,10 tot 5,20, anthurium van 6,45 tot 13,75 en stephanotis van 7,16 tot 18,00. De tuinplantenafzet gaat zich nu meer op de binnenlandse afzet richten. De verkopen in het moederdagweekeinae vie len, mede door het redelijke weer, niet tegen. Hierdoor la gen de prijzen van de perk- planten maandag een paar dubbeltjes hoger dan in de week daarvoor. Freesia was nog steeds de top- afstand volg- oschrysar kwamen sen, trosanjers, kleinbloemige rozen, gerbera's en lelies (tak). Voor ruim 6 miljoen gulden werd er meer geveild als in dezelfde week van 1984 en in dit jaar werd reeds voor 37 miljoen gulden meer omgezet dan in dezelfde 19 weken van 1984. Het jaarverslag van bloemen veiling „Westland" wordt op 22 mei om 13.30 uur gepresen teerd in het veilingrestaurant „Fleuresto" en daarna wordt het nieuwe expeditiecentrum »nd door ir. K. A. de als directeur Exportbe vordering van het ministerie van Economische Zaken. Deze happening duurt tot om streeks 16.30 uur. Een week later, op vrijdag 31 mei, volgt de afscheidsreceptie van vei lingvoorzitter Marius Vare kamp. Om 14.30 uur begint het officiële besloten gedeelte en van 16.00-18.00 uur de al gemene receptie. Dahliaknollen moeten rond half mei worden ge plant, zodra er geen kans meer is op nachtvorst. Dahlia's komen voor in alle soorten en formaten; omvang, van kleine sterretjes die niet groter zijn dan 2'/i cm, tot reusachtige bloemen van wel 30 cm in doorsnede. Er bestaan enkelbloemige soor ten, dubbelbloemige, pomponvormige, anemoon achtige en soorten die ons doen denken aan wa terlelies. Het kleurenpalet van de dahlia is zonder meer schitterend en bevat uitgezonderd blauw alle kleuren in allerlei nuances en schakerin gen. Dahlia's kunnen heel goed tegen de wisselingen van ons klimaat en zullen zowel bloeien in droge gebonden planten vellen. Houd daarmee reke ning en zet de planten niet op de wind. Goede tuingrond garandeert een stevige plant en goed gekleurde bloemen. De dahlia vraagt dan ook goed gedraineerde tuingrond die verrijkt is met kompost. We planten de knollen op een diep te van ongeveer 10 cm, waarbij de onderlinge af stand 50 cm is. De kleinere soorten volstaan met een plantdiepte van 5-7'A cm, de plantafstand kan daarbij 25 cm bedragen. Dahlia's kunnen allerlei afmetingen hebben: van 2.5 tot t doorsnede. Een lezer van deze rubriek zit met „een beetje ten einde raad" of wij hem Ttunnen helpen, lezer is op zoek naar een bepaalde plant die misschien ouder wets is en daarom niet meer in de handel. Alle mogelijke tuinboeken zijn al uitgeplozen en zelfs is er een oude schoolf. lora aan te pas gekomen, maar de plant is nog niet gevondei „Het gaat", aldus de lezer, „om een klein soort zonnebloei. die vroeger Helianthen genoemd werd. De bloem is geel ei heeft een doorsnede van ongeveer acht centimeter. De sten gels worden anderhalve meter hoog. 's Winters sterft di plant af, maar in het voorjaar komen uit de wortelstokkei nieuwe planten. De bladeren zijn ruw behaard. De plant i moeilijk uit te roeien als hij eenmaal een vaste plaats heeft gevonden". Onze speurtocht ging eerst in de verkeerde rich ting. Afgaand op de oude naam van de plant zochten wij naar de soort Helianthemum, net als een zonnebloem ook een compo siet. Maar die soort (ook wel bekend als zonneroosje) kan niet de gezochte plant ziin. De bloemen zijn weliswaar geel, maar veel kleiner dan acht centimeter. Bovendien wordt het hele plantje niet hoger dan enkele tientallen centimeters. Bij het vervolgen van onze speurtocht stuitten we op de soort Helianthus, waartoe de echte zonnebloem ook behoort. Naas te familie van de Helianthus Annuus is de Helianthus Tube- rosus. En die laatste is waarschijnlijk de gezochte „ouderwet se" zonnebloem. Ze voldoet namelijk volledig aan de gegeven omschrijving. Het is een dicht bebladerde, kruidachtige, overblijvende plant met forse rechtopstaande stelen die een hoogte kunnen krijgen van één tot tweeëneenhalve meter. De plant heeft talrijke, dikke, aardappelachtige wortelknol len. De bloemhoofdjes variëren in doorsnede van vier tot acht centimeter en hebben een diepgele kleur. De bladeren staan meestal tegenover elkaar aan de steel, zijn lancetvormig en ruw behaard. De plant staat in Nederland bekend onder de naam aardpeer of Topinambour en is inder daad al heel oud. Topinambour is afkomstig uit Noord-Ame- rika en al voor de aardappel ingevoerd in West-Europa. In de zeventiende eeuw werd de plant op grote schaal ver bouwd en diende toen vooral a is veevoer. Een eeuw later werd ze door de aardappel verdreven. Topinambour wordt nu nog hier en daar door liefhebbers gekweekt omdat de knol ook zeer geschikt is voor menselijke consumptie. Af en toe is de knol zelfs te koop in groentezaken met een uitge breid assortiment. De plant gedijt uitstekend op alle gronden waarin ook aard appels willen groeien en wanneer de wortels niet voor men selijke of dierlijke consumptie gerooid worden komt ze elk jaar op dezelfde plaats terug. Ook als er wel delen van de knol uit de grond gehaald worden kunr vende stukjes in het volgende voorjaar weer volop bloemen leveren. De plant is dus inderdaad moeilijk uit te roeien als ze zich eenmaal een plekje in de tuin heeft veroverd. In het verleden is de knol van de plant gebruikt voor ge neesmiddelen voor patiënten met suikerziekte. In de knol komt namelijk insuline voor. Tegenwoordig wordt insuline op grote schaal gemaakt met behuTp van bacteriën. Het Ame rikaanse bedrijf Eli Lilly slaagde er als eerste in 1982 in een door bacteriën gemaakte vorm van menselijke insuline op de markt te brengen. Behalve insuline bevat de knol van de To pinambour ook nog suiker, proteïne, wat mineralen, een klein percentage vet en 76 procent water. Als een tuincentrum de pootknollen niet kan leveren (het geen vreemd zou zijn) kan de groenteman misschien uit komst brengen. Waarschijnlijk is de periode waarin knollen van de Topinambour gepoot kunnen worden nu wel achter de rug. De plant heeft enige tijd nodig om te ontkiemen en veel warmte tijdens de groei. Een experiment in de tuin blijft echter altijd spannend. i.C CONSUMENTENINFORMATIE Een zwarte herenbril, variant op het bekende Rayban montuur naast een zwart/wit opart bril vén kunststof met geometrische patronen (bijv. in blauw/bruin). De bril van meneer zit stevig op de neus en hebben geperfectioneerde kameleon glazen. Damesbrillen, afgewerkt met doublé. Het montuur rechts heeft donkere panoramaglazen, gevat in fel fuchsia. De brillenglazen reiken van de neusbrug, puntig toelopend tot even voor de oor schelp. Sportief in rose met wit (links), rood/zwart (rechts). Na een paar dagen zonnig weer zie je al weer verschil lende zonnebrillen tevoor schijn komen. Sinds de zonne bril modeaccessoire geworden is er zoveel keus in dit artikel gekomen dat de consument door de bomen het bos niet meer ziet. Ook de opticiën heeft er zich op geworpen, want met voorzetglazen is niet iedereen tevreden. Allereerst kunnen tegenwoor- ig de glazen van 15 procent- tot 85 procent ontspiegeld worden, hetgeen er voor zorgt dat het beeld zuiverder „door komt". Nu kan de zon die van achteren op de binnenkant van het glas valt niet in de ogen weerkaatsen. Ook zijn er al enige tijd gla zen die zich automatisch aan passen bij veranderende licht sterkte (autorijden tegen de avond in de bergen). Glazen die dit klaarspelen heten „phototrope" of kameleon. De grondstof is boorsilicaatglas, waaraan lichtgevoelige zilver deeltjes zijn toegevoegd. De „phototrope" is er nu in drie typen, afhankelijk van de ei sen die men eraan stelt. Een bruine of grijsbruine verkleu ring kan variëren tussen 15 procent en ca 75 procent don kerheidsgraad, zodat de bril bij felle zonneschijn optimale beschermt tegen verblinding. De bescherming bereikt al na 60 seconden 90 procent van het maximale vermogen. Een derde type verkleurt nog sneller: de donkerheidsgraad van het bruine glas ligt tussen de 10 en de 50 procent, het geen de nachtrijder meer ze kerheid biedt. Prettig is dat de „phototrope" glazen door de opticiën ook als correctie glas en zelfs als meervoudig correctieglas („dubbelfocus") kunnen worden geslepen. Mo- disch nieuwtje is de Jet-Style zonnebril met glasloos basis montuur (meestal metaal) dat zeer snel kan worden voor zien van panoramische gla zen, gevat in een ragdun fra me van SPX (dunne, zeer soe pele kunststof), leverbaar in aqua, rood, rose, wit, zwart, groen en blauw en in dégradé. Voor watersporters is het donkerste glas (85 procent) het beste. Je moet er maar opkomen: een ceintuur, waarir zitten, die bruikbaar zijn bij een geliefde sport. Walter Funken, half op weg naar Amerika met zijn Golf Line ceintuurs, heeft al 56 winkeliers in Nederland bereid gevonden vanaf heden zijn katoenen- en/of geïmpregneerde rundleren riemen met of zonder opgestikte kleurlintjes te verkopen aan, geïnteresseerde consumenten. Het is ook een vondst van deze agent van diver se confectiefabrikanten ruimte te maken in ceintuurs voor „pennen" en „muntjes", bekende bijkomstigheden voor het golfspel. De pennen worden in de grond gestoken voor de „af slag", de muntjes zijn er voor het markeren van de bal die het verst van de „hole af is. Bij de in Italië gemaakte kwaliteits ceintuurs zitten de benodigdheden bedrijfsklaar om de gordel- ...zo voor het grijpen. In diverse kwaliteiten van ƒ35,00 tot f 85,00 (leer) en uitzonderlijk, een ceintuur met „golfgesp", die beschikt over een automatisch afsluitsysteem, zodat de ceintuur op maat kan worden afgeknipt. De eerste exportmarkt is het Verenigd Koninkrijk met zijn 2007 golfcourses. Het fluister- spook heeft echter onthuld dat de golfsport de snelst groeiende vrijetijdspret in Europa is. Vandaar.... Inlichtingen: Confectie Centrum, Amsterdam, tel.: 020 - 173513 Iedere antiek-eigenaar weet hoe moeilijk het is belmaker te vinden die zijn kostelijk goed zo nodig kan repareren, of zo u wilt: onder houden. Echte stukken zijn dikwijls honderden jaren oud en dan wil er door tempera tuurschommelingen in huis of vochtigheidsverschillen in de lucht wel eens iets misgaan met, bijvoorbeeld, het oud- Nederlands dressoir uit 1525. Bij antieke dekenkisten gaan de panelen wel eens wat los zitten; van een 18e eeuws ka binet breekt een stukje uit de kroonlijst. Ook oude lijm heeft het eeuwige leven niet. Dan zit de eigenaar, meestal „bezeten van zijn bezit" met de handen in het haar. De bekwame timmerman op de hoek kan het karwei niet klaren, omdat „antiek herstel len" bijna een liefhebberij is geworden, een ambacht dat gevoelige vingers en diep gaande kennis van oude stij len vereist. Natuurlijk kan een antiquair het „bureau plat" opknappen als er iets aan gaat mankeren, maar meestal moet hij de arbeid uitbesteden aan derden, het geen de rekening er niet goedkoper op maakt. geduld en liefde bijv. de jaloe- pronkstük ziedeurtjes op het gebied van schrijn kersarbeid, een nieuwe linnen achterkant wilde geven. Maar deze hoog gespecialiseerde vaklieden zijn dun gezaaid. Antiek hersteller is een uit stervend beroep. Nederland heeft nog altijd, maar ook in steeds mindere mate, vak mensen die bekwaam zijn in marmer- en houtimitaties en „tromp l'oeiT'-technieken (ar chitectorale of geschilderde elementen die net echt zijn). Maar men moet de weg naar deze vertrouwde vakmensen weten te vinden. Zojuist echter is in Amster dam de Stichting Spiegelbeeld opgericht, die zich gaat mani festeren als nieuw centrum voor niet alleen aquarelleer, maar ook voor decoratie- en restauratiekunst. Particulie ren, bedrijven en stichtingen kunnen in de toekomst bij deze instelling terecht om be paalde werkzaamheden ver antwoord te laten uitvoeren. „Spiegelbeeld" is door Anne Marie (39), Margriet Jongmans (41) en Leo Koot (41). Het secreta riaat en de kunsthandel van de stichting zijn gevestigd in het gerestaureerde monumen- tenpand Kerkstraat 139, een voormalig koetshuis waar men in eigen atelier werkt. De prijzen voor antiek her stellen zijn redelijk en worden per project berekend. Het kan mee- of tegenvallen, hoofd zaak echter is dat het kost baar meubilair zijn waarde behoudt door de gespeciali seerde aanpak. In bepaalde gevallen kan men al vanaf een paar honderd gulden zijn dierbaar meubelstuk in alle glorie laten opkanppen. En dat is het meestal wel waard. UTRECHT Wie de inter nationale beurs voor natuur lijke leef-en geneeswijzen wil bezoeken, moet rap zijn. Mor gen is reeds de laatste dag van „Naturamed '85", zoals deze beurs heet en die in de Jaarbeurs te Utrecht wordt gehouden. Op „natuurlijke basis" zoals dit heet, zijn de produkten van het Huis Clinique, die bovendien worden getest op allergieën. Puur natuur zijn ook de produkten van „Wel- eda" en „La Roche" (apo theek en drogist) terwijl de VNR (Vereniging van Neder landse Reformhuizen) de se rie „Neobio" imnporteert, die circa veertig produkten om vat. De prijzen zijn redelijk (vijf tot veertig gulden) voor samenstellingen van kamil len, arnika, hamamelis en ca- rotine in kleine- en grote potten dag- en nachtcrème. Ook vitaminen zijn soms toe gevoegd. Dezelfde fabriek brengt „Annemarie Börlind- cosmetica" bij de Reformhui zen op de markt, waarin geen dierlijke, doch uitslui tend plantaardige stoffen voorkomen. In elke alterna tieve winkel treffen we de Paul Penders produkten aan (vivisectievrij), terwijl bij voorbeeld Reurik in Den Haag een reinigingsmasker uit aarde verkoopt („Luvos", Natuurkruiden azijn(en) in alle maten en soorten op Naturamed, morgen nog In de Jaarbeurs. kilopak 8,60). Het Franse Huis Pierre Fabre staat ga rant voor een nieuw Klorane zonneassortiment, dat onder scheid maakt tussen verschil lende huidtypen. Het is af hankelijk van de omgeving: strandbergen, watersport, zee, alpinisme. De serie is plantaardig en bevat geen bruiningsbevorderende of olieachtige bestanddelen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 18