Mevrouw Mozart is geen gekweld tiepje meer Verhuizing Haagse Tamils komt op gang WAAR WAS DIE SPEELTUIN MET DIE GLOEDNIEUWE KANOVIJVER TOCH? SOMS IS DE KRANT OM TE BEWAREN. Elisabeth Berridge was tweede keus voor „Amadeus 5 Ml HAAGSE LEERGANGEN LYDA, ■WAAR IS DIE KRANT ■MET DAT I FRANSE ECHTPAAR I DATHUN HUIS llN PARIJS VOLGENDE ZOMER EEN MAAND WILDE I RUILEN SENSATIONELE INRUILAKTIE! OPERATIE GAAT DRIE MAANDEN DUREN mil -FILM CcidócSouAOtit VRIJDAG 17 MEI 1985 PAGINA 17 Links: Elisabeth Berridge als mevrouw Mozart naast Wolfgang Amadeus(Tom Hulce) AMSTERDAM „Ik voelde me echt een beetje dom zoals ik daar voor jullie koning stond" zegt Elisabeth Berridge. Woensdagavond j.l. was ze onderdeel van het Con- certgebouwgebeuren en mocht er de gouden plaat voor de soundtrack van de film „Amadeus" uitrei ken. In kostuum. Als me vrouw Mozart. Want die rol speelde Elisabeth in Milos Formans succesfilm. Gelegenheid tot een bab beltje. Dus eerst maar ver tellen dat we geen koning hebben, maar gewoon prins Claus. „Ik wist niet goed waar ik kij ken moest op dat podium met mensen voor me en achter me" zegt ze. „En ik denk dat niemand mijn eerste tekst heeft verstaan. Daarmee wilde ik jullie Nationale Operastich ting bedanken voor het werk dat ze aan me besteed hebben. Ik ben dan wel uit Amerika overgevlogen voor die avond, maar het kostuum kwam uit hun Rosen ka valier". De 23-ja- rige Elisabeth Berridge is een actricetje van nauwelijks meer dan anderhalve meter, met grote ogen in een kinderge zichtje. Op de film lijkt ze gro ter. „Omdat Tom Hulce ook zo klein is, leken we in „Ama deus" net twee normale men sen" lacht ze. „Op het toneel speel ik vaak meisjes van der tien, maar ik denk zelfs dat ik ze nog jonger kan spelen". De historie van haar rol als mevrouw Mozart. „Oorspron kelijk zou een andere actrice die rol spelen. Maar ze brak haar voet bij de repetities. En Milos Forman wilde niemand hebben van de actrices die de eerste auditie hadden meege daan. Nou, in New York wa- van goed getrainde mensen met ervaring, al zijn het voor het filmpubliek vaak onbe kenden die hij gebruikt". Ze imiteert Forman sonore stem geluid: „Waarom doe je dat nou anders. Je had net een „beautiful moment". Ik denk dat de film ook zo'n succes is geworden, omdat Forman voortdurend heeft benadrukt dat we dan wel historische kostuums aan hadden, maar ren er niet zoveel nieuwe ge- dat we ons vooral niet moesten zichten meer over. Dus ik heb bewegen als historische figu- geluk gehad. Ik heb auditie ren. We moesten doen alsof gedaan, kreeg een uitnodiging die kostuums er niet waren, om met een andere actrice Dat heeft het zo levend ge- Praag te vliegen want maakt. Constanze werd zo daar was Forman inmiddels al aan 't filmen en daar heb ik een week lang tests gedaan. voor mij niet de vrouw van het historische genie Mozart, maar gewoon een jonge vrouw En kreeg ik die rol. Daarvóór die met een onverantwoorde- had ik commercials gedaan en üjke knul getrouwd is, die het „soap opera's". En opeens zit je niet redt zonder mijn hulp", in zo'n enorme produktie, met al die kostuums, die prachtige decors. Ik had het er moeilijk mee. En Milos Forman is geen man die je even rustig komt uitleggen waarom je dat zus en dat zo moet doen. Hij houdt Kameleon Niemand had er enig idee van dat „Amadeus" zo'n succes zou worden. Ook „mevrouw Mo zart" niet. „In Amerika is de bioscoop voor jongeren. Teena- „Amadeus" zo'n succes zou worden", ger-films, sex en drugs en rock weer in films te spelen. Hoe- 'n roll. Forman heeft Mozart wel, gek ben ik er niet op. Ik voor dat publiek toegankelijk vind het afschuwelijk om me- gemaakt. Opgeschoten slun- zelf te zien", gels fluiten nu Mozart op 't toi- Op haar zestiende wilde Elisa- let van de bioscoop". Elisabeth beth Berridge al acteren. Berridge praat in korte, een dat ik dacht dat ik dat kon" beetje afgebeten zinnetjes; zegt ze. Ze werd toegelaten tot haar gezichtje verandert snel de beroemde Studio van Lee van ernstig naar vrolijk. „Ik Strassberg. „Maar ik was te ben een beetje een kameleon" jong. Voor hun werkwiize vindt ze. „Ik zou niet weten in moet je echt al iets van het le- welk hokje ik zou passen. Dat ven weten. En je moet er was ook de moeilijkheid bij die urenlang bezig zijn met jezelf, eerste commercials en soap Nou vind ik mezelf niet zo in- opera's. Voor film moet je een teressant, dus dat lag me niet. bepaald type zijn. En ik veran- Ik was bovendien een nogal der teveel. Ik heb nu ontdekt gekweld tiepje en ik was blij dat ik theater honderdmiljoen toen ik van Warren Robertson keer fijner vind dan film. Na (leraar van Jessica Lange en „Amadeus" heb ik in een aan- Diane Keaton) les kreeg. Hij tal komedies gestaan. Een paar was de eerste leraar die me ondeugende jonge meisjes ge- aansprak en hij heeft de splin- speeld. En dat proces van re- ters uit me getrokken. Door peteren, nog niet weten waar hem ben ik ook aanbevolen t allemaal heen moet, en dan voor die rol in „Amadeus". bij de première voor die zaal Want de „casting director" met publiek staan, waarbij al- moest me eerst absoluut niet. les op z'n plaats valt, daar Die kende me nog als dat ge- houd ik van. Ik denk dat ik kweld kijkende juffertje van Pausbezoek ,Het Vaticaan mag zijn finan- Iciele- en ethische fouten heb- jben, een feit blijft dat de lideeën van Christus heel veel ihebben bijgedragen aan de be- Fschaving waarin wii momen- teel leven. Deze ideeën zijn door de eeuwen heen blijven itaan en het Vaticaan heeft veel aan bijgedragen. Een ander argument is dat het ge loof, en de organisatie die dat verbreidt, twee verschillende dingen ziin. Het Vaticaan heeft in ieder geval waarde als mbool van een zeer waarde volle religie. Het hedendaagse materialisme en de daarmee gepaard gaande onvrede is rechtstreeks afkomstig van het verval van religieuze overtui- ;ing. Ik onderschrijf hiermee Ie stelling van de Amerikaan- filosoof L. Ron Hubbard, lat een samenleving zonder religie er slecht aan toe is. Ik denk dat het pausbezoek meer lop zijn waarde geschat moet worden en niet alleen op zijn L„onwaarde". tP. Peperstraete, HAMSTERDAM. Pausbezoek (2) Ontroerd hebben we de paus gevolgd, maar zoals vroeger in Palestina, zo gaat het nu nog na 2000 jaar; „Dat is teveel; dat kunnen we niet aan; dat is overleefd; dat is een verzon nen evangelie". En we doen niets anders dan het evangelie de grond in bekommentarië- ren. En bij voorbaat zeggen, .dat hen die het zwijgen wordt opgelegd, onder struktureel .kerkelijk geweld lijden is zo onwaarachtig, omdat zij die dat beweren zelf met hun be vrijdingstheologie stuivertje wisselen met diktators ten koste van vele doden. H. Rutges, "DEN HAAG. Pausbezoek (3) Mevrouw H. Wasser las tijdens >de ontmoeting van Nederland se missieorganisaties met de .paus op persoonlijke titel een Ltekst voor, die een verdediging .van ketterij en scheermakerij jjbevatte. Op de eerste plaats LWas dit woordbreuk. Op de QLtweede plaats wist zij, dat een paus ketters en scheurmakers .dient te bestraffen. Het was «dus ook nog oliedom. Ze gaf ichteraf bovendien toe, niet iver de gevolgen van haar voorden te hebben nagedacht. Dat was ronduit stom. Zij heeft niet alleen de Heilige Vader, maar ook talloze katho lieken in de gehele wereld 'tioor haar optreden geschokt. Dat was dan de naastenliefde !Van mevrouw H. Wasser als 'tegenprestatie tegenover de JÜoor haar gesignaleerde „lief- Jdeloosheid" van de paus. Nog 'èrgerlijker was de triomf die 'de KRO haar vervolgens be reidde in een televisie inter view als heldin van de dag! Pausbezoek (4) -Het is zinvol nog even stil te staan bij de ontmoeting van de paus met jongeren in Amers foort, voordat het beeld daar van verkeerde sporen achter laat. De paus zwaaide zo vriendelijk zelfs midden in de speech van Mgr. Niënhaus naar die enthousiaste jonge ren vooraan, die almaar rie pen: Jan Paul twee, we leven met je mee. Ze zwaaiden met vlaggetjes van de pausfanclub, hadden „Totus Tuus"-buttons op, en de -meisjes een gele en een witte sok. Niemand mocht spandoeken ophangen, maar zij dramden toch door. Met verbeten gezichten yelden ze hun kreten telkens als een meisje links het sein gaf. Ze drongen dusdanig op tegen de hekken dat anderen bijna be kneld raakten, hetgeen hen de opmerking „Totus Tuus bete kent nog niet: alles voor mij" bezorgde. Zou de paus hebben gezien dat als zij schreeuwden en gilden het waren twee of drie kleine groepjes an deren rustig bleven of niet re ageerden, toen hij sprak over gezin, seksualiteit enz. en hen daarbij even weinig ruimte gaf als er altijd al geweest is? Ove rigens verzin ik dit alles niet: ik zat er midden tussen daar in Amersfoort. Paul Nadorp, Jongerenpastoraat, DEN HAAG. Buiten zijn boekje PvdA-kamerlid Stemerdipk is zijn boekje te buiten gegaan, door in Amerika te waarschu wen dat d» kruisraketten niet in Nederland worden geplaatst of zullen verdwijnen, als de PvdA weer regeert. Het is te hopen dat deze man niet nog eens minister van defensie wordt. Ons land zou dan zijn overgeleverd aan de Sovjet- Unie en zijn communistische dictatuur en expansiedrift. De geschiedenis zal zich herhalen. Nazi-Duitsland palmde het ene na het andere land in en ont nam mensen hun vrijheid. Hitier beloofde koningin Wil- helmina de neutraliteit van Nederland te eerbiedigen, ter wijl de goedgelovige SDAP kwam met het „gebroken ge weertje": geen geld voor wa pens. De voorlopers van de PvdA lieten ons land bijna zonder goede wapens over aan Hitler, die toch binnenviel. Eenzijdige ontwapening, ook als het om kruisraketten gaat, is naïef en gevaarlijk voor onze vrijheid. We stevenen dan af op een herhaling van de Tweede Wereldoorlog. P. de Jong, Den Haag. gericht op landen als Enge land, Canada en de Verenigde Staten en wordt die landen nog eens dank gebracht voor hun inspanningen en offers, die zij zich voor onze bevrij ding hebben getroost. Er is echter nog een land, Denemar ken, dat hoewel zelf bezet geweest door de Duitsers direct na de bevrijding ons in zekere zin heeft geholpen. Deense pleegouders hebben in de periode juli 1945 tot maart 1946 veel kinderen opgenomen uit het Westen van ons land, zeker ook uit Den Haag, Lei den en Delft. Als gevolg van de hongerwinter verkeerden deze kinderen in een slechte gezondheidstoestand en ze zijn toen in Denemarken letterlijk „bijgevoed" om daarna gezond naar ons land te kunnen te rugkeren. Die kinderen van toen zullen nu tussen de 49 en 55 jaar zijn. Wellicht is het mogelijk iets te ondernemen om onze dankbaarheid te to nen? Ook Deense hulp Bij de uitvoerige aandacht voor de gebeurtenissen van 40 jaar geleden, herdenkingen van bezetting en bevrijding, is vanzelfsprekend de aandacht M.O-DEELTIJDOPLEIDINGEN Nederlands, Frans, Duits, Engels, /Geschiedenis, Wiskunde en Economische Wetenschappen. Voor beroepen in bedrijfsleven en dienstverlenende sector. Voor maatschappelijke en per- soonlijke ontplooiing. Voor lesbevoegdheid voortgezet onderwijs. I Ook cursussen: Inleiding Informatica, Filosofie, Kunstgeschiedenis, Latijn en Antieke Cultuur. Inlichtingen: Zonnebloemstraat 70, Postbus 65766, 2508 EB 's-Gravenhage, tel. 070-234977 234970- GEMEENTE 'S-GRAVENHAGE iv.-iv;w.TU,Tj.ii.iH)-M..,i:l)j.l DEN HAAG De eerste in Den Haag verblijven de Tamils zijn deze week naar een centrale op vangvoorziening van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur in Oud-Gastel ver huisd. Daarmee is de verhuizingsoperatie van de Haagse Tamils, die volgens WVC zo'n drie maanden gaat duren, na enige vertraging op gang gekomen. De Haagse Tamils hebben van«B en W van Den Haag een brief ontvangen met alle voor hen belangrijke gege vens over de verhuizingsope ratie. De brief wordt uitge reikt aan de Tamils tijdens hun verplichte tweewekelijk se bezoek aan de vreemdelin gendienst. Omdat voor ont vangst moet worden gete kend, bestaat er een controle- mogelijheid om na te gaan wie de brief wel en wie niet heeft gehad. Bij de uitreiking was telkens een tolk aanwe zig, zodat eventuele vragen meteen beantwoord konden worden. Er zijn circa 1.000 Tamils in Den Haag. Dit aantal is sinds het van kracht worden van de „Rijksregeling Verzorgd Verblijf Tamils' in begin april niet groter geworden, omdat alle Tamils die zich na die datum in Den Haag aan dienden meteen naar centra le opvangvoorzieningen zijn gebracht. De brief aan de Tamils in het Nederlands en in de Ta- mil-taal brengt hen op de hoogte van de inhoud van de rijksregeling. Alle onderde len van de regeling staan er nog eens in opgesomd: dat er in Nederland 40 verblijfscen- tra zijn ingericht, dat er per centrum 80 tot 100 Tamil- Ssielzoekers wordeen gehuis vest, dat men in de centra kleding, voedsel, schoeisel en een zakgeld van 20 gulden per week ontvangt en dat men verzekerd wordt tegen ziektekosten en wettelijke aansprakelijkheid. „In deze centra", zo staat in de brief te lezen, „zal u de gelegenheid worden geboden om onder zo goed mogelijke omstandighe den de beslissing op uw asie laanvraag af te wachten. U wordt dus niet het land uit gezet of ondergebracht in slechte huisvesting". Verder kunnen de Tamils le zen dat zij, wanneer er ruim te voor hen beschikbaar komt, een uitnodiging krij gen voor het biiwonen van een informatiebijeenkomst. Op die uitnodiging staat de datum van de verhuizing al vermeld. Bijzondere proble men kunnen op die bijeen komsten naar voren worden gebracht, waarbij deskundi gen zullen proberen er een oplossing voor aan te dragen. Ook is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Circa drie dagen na de bijeenkomst vindt de eigenlijke verhui zing plaats, waarin de ge meente voor busvervoer zorgt. Tussen het moment van de uitnodiging tot het bijwonen van de informatie bijeenkomst en de feitelijke verhuizing ligt dus ongeveer een week tijd. „In die periode kunt u uw zaken in 's-Gra venhage afwikkelen". Voorts wordt gesteld, dat ernaar wordt gestreefd eerst diege nen te verhuizen, die slecht zijn gehuisvest. Wie op korte termijn wil verhuizen, kan dat bij de vreemdelingedienst kenbaar maken. Tamils, die graag als groep willen ver huizen om bij elkaar te blij ven, kunnen dat eveneens mededelen. Hierna wordt de toon van de brief streng: MILAN Producer Saul Zaentz heeft blijkbaar een goede neus voor kwaliteit en de durf om daar als financiële man vierkant achter te gaan staan. Hij was de man achter de toppers One flew over the cuckoo's nest" en „Amadeus". InmicF dels heeft hij via een pagina grote advertentie in het blad Variety bekend gemaakt de rechten te hebben gekocht van The unbearable lightness of being", de wereldbestseller van de in Parijs levend Tsje chische schrijver Milan Kun- dera. Regisseur zal Phlip Kaufman zijn. wiens laatste film („The right stuff") in ons land alleen op video is uitge bracht. Zou het de Tsjech For man („Amadeus") zijn die Zaentz op de Tsjech Kundera heeft gewezen? JOE Als je even niet oplet, heb je hem gemist, maar Joe Dalle- sandro speelt echt een rolletje in Coppola's The Cotton Club". De acteur die befaamd werd eind '60er, begin '70er ja ren door zijn veelal blote op tredens in de films van Andy Warhol en Paul Morrissey („Flesh", '69, „Trash" ,'70, „Heat", '72) heeft spijt van die tijd. „Ze vroegen me steeds om m 'n kleren voor de camera uit te trekken. Een of twee keer, okay, maar de hele tijd? Ik be sefte trouwens niet dat die films publiekelijk vertoond zouden worden. Ik was nog een kind" klaagt Joe. Francis Coppola wilde Dallesandro al een rol geven in The Godfa ther", maar liet zich toen beïn vloeden - aldus Dallesandro - door roddels als zou deze niét kunnen acteren en drugs ge bruiken. Dallesandro zocht zijn heil in Itaië, iwaar hij in locale films optrad hopend ooit een come-back in Amerika a la Clint Eastwood te maken. Dat lukte niet, maar Coppola kwam toch nog. Dallesandro speelt bij hem de gangster „Lucky" Lucianao in „The Cotton Club". „Voor de goede orde wijzen wii u er nogmaals op dat het belangrijk is, dat u de infor matiebijeenkomst bijwoont. Als u niet komt en zich ook niet afmeldt op de op de op- roepingskaart aangegeven wijze gaan wij ervan uit dat u niet wilt verhuizen. Vanaf het tijdstip dat u had kunnen verhuizen wordt uw uitke ring dan beëindigd". De laat ste zin van de brief is weer vriendelijk: „Wij hopen dat uw verhuizing op een zo prettig mogelijke wijze zal kunnen verlopen". De verhuizingsprocedure van de Tamils wordt gecoördi neerd door de afdeling MWV van de gemeente Den Haag. Bij de uitvoering vervullen onder andere ook de GSD en de politie een rol. Hoewel de vreemdelingendienst bij de uitvoering een belangrijke rol is toebedacht, ligt de ver antwoordelijkheid bij het ge meentebestuur. JUNE Nostalgisch nieuws. „The Glenn Miller Story" van regis seur Anthony Mann komt te rug. De oude film uit 1953, van een nieuwe geluidsband voor zien in stereo en naar het schijnt verrijkt met een enkel scènetje dat indertijd niet in dp 4C3 ..naar Nederland... film werd opgenomen. Hoofd rolspeler James Stewart is In Cannes om de opgepepte ver sie van „Moonlight Serenade", „Chatanooga Choochoo", „Little brown jug" omspeeld met een stevig stuk sentiment wat publiciteit te bezorgen. En wat sentiment betreft: June Ally son komt naar Nederland voor de première in juni. Kent u haar nog? Van oorsprong heette ze Ella Geisman, ze danste in een aantal MGM- musicals en vormde vaak een team met Van Johnson. En speelde mevrouw Glenn Mil ler. Ze is inmiddels 68 jaar. HEKS Gisteren is de Amerikaanse actrice Margaret Hamilton overleden. Ze werd 82 jaar oud. U herkent haar niet van ..„wicked witch of the West".. de foto? Al speelde ze een serie filmrollen, ze werd bekend in haar utmonstering met aange plakte neus als de wicked witch of the West": De heks uit „The wizard of Oz". BERT JANSMA intvangen 18.00 en Geen krant ontvar Bel tussen 19.00 uur. zaterdi tussen 14 00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde •vond nabezorgd.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17