£&idóc Sou/temt Parkeergarage Driessenplein noodzakelijk STAD OMGEVING Nieuwe behuizing sGAK een parel aan de Plesmanlaan Autodief betrapt WETHOUDER PETERS: Fietsenstalling naast Stadhuis Actiegroep Vliet wil onafhankelijk grondwateronderzoek BURGEMEESTER GOEKOOP: Grenzen genaderd VRIJDAG 17 MH 1985 PAGINA 13 Vernielingen in Meren wijk ij|iEIDEN Zeven jongens van 12 |||i§rt 15 jaar oud zijn woensdagmiddag llllfn -avond in de Merenwijk aange houden. De jongens werden aange- roffen op het dak van de school „de rnlai Valkenier" aan het Valkenpad in de K leren wijk. De politie houdt de chool de laatste dagen extra in de niseé aten- omdat er voortdurend vernie- verdingen worden gepleegd. Volgens d aa en woordvoerder van de politie is Je wij r sprake van een constante stroom het S ian grove vernielingen. „Het is daar invan ten ontmoetingsplaats van jongeren en ui lie van de school een privé speelter- elano ein maken en de vernielingen gaan y naar door. Daar moet een einde aan omen". 7500 fietsers bij Sijthoff-tocht Het eerste echt mooie fietsweer van dit jaar trok gisteren vele duizenden recre anten naar de elf startplaatsen van de Provinciale Sijthoff Pers Fietsdag 1985. Onder een uitbundig zonnetje lieten 7500 mensen zich inschrijven voor de gevarieerde routes door de hele provin cie. De organisatie had op hoogstens drieduizend fietsers gerekend. Vorig jaar trok dezelfde tocht met vergelijk baar weer nog „maar" 2500 recreanten. Door de overweldigende deelname za ten de terrasjes onderweg overvol. On gelukjes deden zich op een paar schaaf- wondjes na niet voor. Op de foto fiet sers die vanaf het Siithoff-gebouw in Rijswijk aan de tocht beginnen. LEIDEN Een man die in brak in een auto aan de Bos- huizerlaan bij de Vijf meihal werd woensdagavond door een Amsterdammer betrapt. De Amsterdammer hoorde glasgerinkel en ging erop af. Hij trof in de auto van een collega een onbekende man aan. Er ontstond een worste ling, waarbij de dief erin slaagde te ontsnappen. Wel liet hij een hamer, waarmee een ruit van de auto was in geslagen, kleding en een gro te pluk haar achter. Leidse onderzoekers naar Indonesië LEIDEN Vijf wetenschappelijke onderzoe kers van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie nemen deel aan één van de grootste wetenschappelijke expedities die dit jaar in de regenwouden van Noord-Sulawesi in Indonesië worden gehouden. Twee onderzoekers zijn in middels al vertrokken en de andere drie zullen in de loop van dit jaar vertrekken. De expeditie is op touw gezet door Engelse en tomologische (insektkundige) vereniging ter ge legenheid van haar 150-jarig bestaan. Meer dan 100 wetenschappers uit alle delen van de we reld nemen deel aan de expeditie. Het onder zoek richt zich vooral op insecten in regenwou den, die te maken hebben met mogelijk herstel van regenwouden, die schade berokkenen aan de bosbouw en de landbouw in de nabijheid van regenwouden en die ziekten overdragen. Etherpiraat gepakt LEIDEN De illega- le zender B-alert is gistermiddag door de politie uit de lucht ge haald. De politie werd gewaarschuwd dat het pand Condorhorst 160 was gekraakt. In het pand werd niemand aangetroffen maar wel de zendinstallatie die in vol bedrijf was. Te gen een 19-jarige Lei- denaar is later proces verbaal opgemaakt. De man was de eige naar van de installatie. Open dag van Eurotransplant LEIDEN De Stichting Eurotransplant houdt donderdagmiddag 30 mei vanaf twee uur open huis in gebouw 23 op het terrein van het AZL, waarbij de gelegen heid wordt geboden kennis te maken met de werkzaamheden van Eurotransplant. De organisatie houdt zich bezig met niert ransplantaties. Daartoe worden contacten onderhouden met vergelijkbare organisa ties in andere Europese landen. De afgelo pen jaren heeft Eurotransplant bemiddeld bij meer dan 10.000 niertransplantaties. Tijdens de open dag worden ook films vertoond over een dialyse en een trans plantatie. Belangstellende bezoekers moe ten zich telefonisch aanmelden en dat kan tot en met woensdag 29 mei: 148333, tst 3133 of 3665. LEIDEN Een parkeer garage op het Ir. Dries senplein zal op termijn noodzakelijk zijn om in de parkeerbehoefte in de binnenstad te kunnen voorzien. Die verwach ting sprak wethouder J. Peters van verkeer woensdag uit. Peters zei dat hij zal meewerken aan de bouw van een ga rage op het Driessenplein volgens de wethouder de beste lokatie voor een derde garage als in derdaad blijkt dat er be hoefte is aan die garage. De gemeente is niet be reid geld in de garage steken. Peters zei dit in een toelich ting op het Parkeerplan dat is bijgesteld. In de oorspron kelijke versie van dat plan is een aantal wijzigingen aange bracht, nadat het ontwerp een groot aantal afwijzende reacties had opgeleverd. In het parkeerplan wordt er vanuit gegaan dat overal in de stad betaald parkeren wordt ingesteld en dat de controle veel strenger wordt. Bewoners en bedrijven kun nen een ontheffing kopen voor 180 gulden per jaar of 50 gulden per kwartaal. Aan vankelijk lag dat tarief veel Jioger. Met zo'n ontheffing mag overal geparkeerd wor den behalve bij de 1 uur me ters. Tevens wordt nu de mo gelijkheid geschapen dat dienstverlenende bedrijven een dagkaart (kosten 10 gul den) kopen. Het nieuwe systeem wordt gefaseerd ingevoerd: per 1 ja- nauri 1986 in de Pieterswijk en Pancras West, een half jaar later komen de Camp, Maredorp en de Academie- wijk aan de beurt en vervol gens de rest van de binnen stad. In de eerste versie van het plan was van een gefa seerde invoering nog geen sprake. Volgens Peters kan binnen drie jaar het nieuwe systeem voor de hele binnen stad zijn ingevoerd. In het plan wordt geen limiet gesteld aan het aantal be schikbare ontheffingen. Ie dereen die ér één vraagt en aan de voorwaarden voldoet, krijgt een ontheffing. Omdat zo een tekort aan kort-par- keerplaatsen zal* ontstaan, is volgens Peters een derde parkeergarage hoogstwaar schijnlijk noodzakelijk. Vol gens de wethouder hoeft een groot aantal uitgegeven ont heffingen daarom niet ten koste te gaan van het aantal beschikbare kort-parkeer- plaatsen voor het winkelend publiek. „Essentieel in het plan is de controle. Bij een goede controle het college heeft pas onlangs besloten het aantal controleurs per 1 januari 1986 van 11 op 16 te brengen en dat moeten er uiteindelijk 22 worden zal het langdurig foutparkeren of zonder betalen verleden tijd zijn". In de redenering van de wet houder kan ook pas bij een goede controle blijken of er inderdaad behoefte zal zijn die derde parkeergarage. „Ik zal een derde garage niet tegenhouden, maar dan moet wel aan een aantal voorwaar den worden voldaan. Het aantal ontheffingen dat wordt gevraagd, moet in overeenstemming zijn met het aantal bewoners en be drijven dat er voor in aan merking komt. Het kan niet zo zijn dat de ene bewoner wel een ontheffing koopt en zijn buurman niet. Juist een goede parkeercontrole moet dat voorkomen. Bovendien moet blijken dat de Sanders- garage vol is en met vol be doel ik dan niet alleen op za terdag en donderdag maar ook een goede bezetting op andere dagen. Een derde voorwaarde is dat vervolgens moet blijken dat dan nog steeds een structureel tekort aan plaatsen zal voor kort- parkeerders zal bestaan", al dus Peters. De Leiderdorpse projectont wikkelaar Noorlander de bouwer van de Sandersgara- ge diende al zo'n twee jaar geleden een plan voor de bouw van een garage op het Driessenplein in. Volgens de gemeente was er toen geen enkele aanleiding op dat plan in te gaan. In het huidige collegepro gramma wordt nog gesteld, dat de gemeente aan de bouw van parkeergarages zal mee werken door de grond goed koop beschikbaar te stellen (de zogeheten functionele grondpolitiek) maar dat wil Peters niet meer. „De firma Noorlander heeft de grond voor de Sandersgarage ook tegen normale prijzen gekre gen. Op het Driessenplein zal het ook zo moeten". Wat Peters betreft zal in het collegeprogramm dat na de raadsverkiezingen van 1986 wordt vastgesteld ook de eventuele bouw van een der de garage moeten worden vastgelegd, met daarbij de voorwaarden die hij er aan stelt. Overigens was het college van B en W verdeeld over het aantal uit te geven par- keerontheffingen. Burge meester C. Goekoop sloot zich bij de PvdA-wethouders aan, terwijl de twee VVD wethouders wel een maxi maal aantal ontheffingen willen instellen. Door de ge meente zou in dat geval een wachtlijst bijgehouden moe ten worden. Wethouder Pe ters wijst dat af, omdat dat teveel bureaucratie zou ople veren. Leiden is sinds woensdagmiddag een bewaakte fietsenstalling rijker. De wethouders J. Peters en P. Bordewijk openden de nieuwe stalling naast het Stadhuis door er als eerste gebruik van te maken. De stalling is vanaf de Aalmarkt bereikbaar en op zondag, maandag en dinsdag gesloten. De rest van de week is de stalling open van tien uur tot kwart over zes, op koop avond tot kwart over negen en op zaterdag tot kwart over vijf. De gemeente hoopt met de stalling een bijdrage te leveren aan de strijd tegen de diefstal van fietsen. LEIDEN Het actieco mité 'Redt de Vliet' wil dat Rijkswaterstaat een grondwateronderzoek uit voert voordat begonnen wordt met de bouw van een binnenstadsschool aan die gracht. Een woordvoerder van het actiecomité betoogde dat woensdagochtend voor de AROB-commissie van Pro vinciale Staten waar het te gen de afgifte van een ver klaring van geen bezwaar voor de bouw van de school protesteerde. De woordvoerder vroeg de AROB-commissie wanneer de bouw tóch doorgaat, een onafhankelijk grondwate ronderzoek toe te staan om te voorkomen dat bij de bouw van de school door grondverzakkingen huizen in de omgeving schade zou den lijden. De gemeente heeft geld uitgetrokken voor een eigen onderzoek maar dit vindt het actiecomité, met het debacle aan de Groenha- VOOR BOUW BINNENSTADSSCHOOL Het actiecomité heeft 1200 handtekeningen in de buurt opgehaald tegen de komst van de school. De bezwaren uit de buurt hebben vooral betrekking op het uiterlijk van--het gebouw („past niet in het historisch aangezicht van de Vliet") als de slechte verkeersvoorzieningen die de gemeente zou hebben ge troffen. Een woordvoerder van de gemeente trachtte deze argu menten te ontkrachten door er op te wijzen dat het plan door alle betrokken 'schoon- heids'commissies was goed gekeurd. Overigens is het nog maar de vraag of de AROB-commis sie de bezwaren van het ac tiecomité in behandeling zal nemen. Het actiecomié is geen rechtspersoon en vol doet derhalve niet aan de in de wet AROB gestelde voor waarden. De gemeente wil in augustus van dit jaar met de bouw van de school beginnen. Deze zou dan in september volgend jaar in gebruik kunnen wor den genomen. burgemeester van Leiden. Hiermee is een einde ge komen aan de grote huis vestingsproblemen van het GAK, dat op drie ver schillende plaatsen in Lei den was gevestigd. Door deze nieuwe behuizing hoopt deze instantie haar cliënten een betere service te kunnen bieden. In het gebouw LEIDEN „Een van de parels aan de Plesman laan". Zo kwalificeerde burgemeester C. Goekoop woensdagochtend het nieuwe districtskantoor van het GAK (gemeen schappelijk administratie kantoor). Hoewel er al drie maanden in wordt gewerkt, werd het ge bouw woensdag pas offi- is tevens de Gemeenschappe- cieel geopend door de hjke Medische Dienst (GMD) bouwvoorlichting fcntrjm voor advies, aanschaf en oriëntatie unieke expositie over bou- i en wonen met informatie over produkten en diensten van tientallen bedrijven. VRIJE TOEGANG openingstijden: di.. wo., vr. 9.00-17.00 uur do. 9.00-20.00 uur za. 9.00-14.00 uur staringlaan 6 waddinxveen ondergebracht. Het GAK betaalt de uitkerin gen in het kader van de ZW, de WW en de AOW/WAO. Maar ook werkgevers zijn „klant" van deze instelling. Hun werknemers zijn bij het GAK verzekerd en daarvoor moeten de werkgevers pre mies betalen. Het GAK Leiden registreerde in 1984 zo'n klei ne 115.000 ziektemeldingen en keerde 106 miljoen gulden aan ziekengeld uit. Men betaalde 38 miljoen gulden aan werk loosheidsuitkeringen en 296 miljoen gulden aan AAW- /WAO'ers. Het „Leidse" GAK heeft een groot werkterrein dat van de kust bij Noordwijk en Katwijk tot Woerden loopt. Er ziin dan ook dependances in Alphen aan den Rijn en Gouda. LEIDEN De heer H. Boi telle, president-di recteur van het GAK, waarschuwde regering en parlement woensdag bij de opening van het nieuwe kantoor in Lei den, dat men moet uit kijken met al die wij zingen in de uitkerings wetten die elk kwar taal over bet GAK wor den uitgestort „Wij voeren deze loyaal uit Maar regering en parle ment moeten zich wel realiseren, dat langza merhand de ingewik keldheid van procedu res, de kortingsbepalin gen, en de talloze uit zonderingen op hoofd regels, de grenzen van een behoorlijke wets- uitvoering naderen", al dus Boi telle. De nieuwe behuizing, waarin 330 mensen werken, heeft het GAK kennelijk geïnspireerd tot het maken van plannen. Gisteren werden er door presi dent-directeur H. Boitelle (het GAK Leiden wordt geleid door districtsdirecteur J. Gom- bert) enkele gepresenteerd. Er wordt gestart met een zoge naamd informantenproject. Op deze manier wil men de cliën ten op adequate manier ver wijzen naar verschillende hulpverlenende instanties. Men wil ook de contacten gaan leggen. „Dan hoeven zij zelf niet de weg in dit bos van sociale zekerheid te zoeken", aldus Boitelle. Voorts wordt gestart met het mogelijk een gesprek gehou- bedrijfsgericht werken, waar- den tussen iemand van het bij bedrijven met meer dan 100 GAK en de werkloze. De ge- werknemers een contact-arts gevens die nodig zijn voor de van het GAK krijgen. Deze uitkering zijn dan sneller kan het bedijf goed leren ken- voorhanden, nen en zo ontstaat mogelijk in zicht in het waarom van het ziekteverzuim. Volgens Boitel le is het ziekteverzuim een moeilijk en omvangrijk pro bleem. In 1984 registeerde het GAK in het hele land 2,7 mil joen ziektemeldingen. Tevens wordt voor 1 november de re ingevoerd, werkloosheid is nog een schriftelijk procedure, maar binnenkort wordt er zo snel De Gemeenschappelijke Medi sche Dienst (GMD) is een zelf standige organisatie, maar is wettelijk zeer nauw verbon den met het GAK. Zo is het GAK de huisbaas van de GMD en voert men de admini stratie. De GMD geeft advie zen over langdurige werkloos heid, veroorzaakt door ziekte of een ongeluk. In de regio Leiden woonden eind 1984 19.500 mensen die een WAO of AAW uitkering genoten, in 1980 waren er dat 17.000. De medische dienst adviseert over de mate van arbeidsonge schiktheid, over het treffen van voorzieningen waardoor iemand wel kan blijven wer ken en over het aanpassen van de woningen. In de nieuw bouw is ook een depot waarin voorzieningen (vooral rolstoe len) staan. Deze worden opge knapt en herverstrekt. De bouw van het markante kantoorpand (een ontwerp van de architecten Hoogeveen en Mastbergen) heeft ruim 20 maanden geduurd en in totaal 26 miljoen gulden gekost. De vloeroppervlakte is 7000 vier kante meter groot en is ver deeld over vijf verdiepingen. Het GAK was voorheen ge vestigd aan het Stationsplein, Vondellaan en Lekstraat en het kwam dan ook regelmatig voor dat de cliënten tussen de verschillende kantoren op en neer pendelden. Voor zowel de „klanten" als de werknemers is de situatie dus aanmerkelijk verbeterd. Alleen de bereik baarheid per bus is niet ideaal, vanaf de halte moet men een flink stuk lopen en dat kan vooral voor arbeidsongeschik te mensen een probleem zijn. De Burcht Muziekvereniging De Burcht heeft afgelopen weekeinde Nederland ver tegen woordigd tijdens een internationaal muziekfesti val in Jonzac in Frankrijk. Temidden van orkesten uit Schotland. Duitsland. België en Frankrijk boekte De Burcht zoveel succes, dat men is uitgenodigd voor an dere buitenlandse optre dens. Sp( onsors Schilderijen zoeken spon sors IV" is de titel van de tentoonstelling die vanaf morgen tot en met zondag 23 juni in stedelijk museum De Lakenhal aan de Oude Singel 28 is te zien. De ex positie bestaat uit 12 schil derijen uit de 17e tot 20e rijen dat moet worden opge knapt en waarvoor sponsors worden gezocht. De Laken hal is van dinsdag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur geopend, op zon- en feestdagen van een tot vijf en op maandag gesloten. Computerdag Computertijdschrift 'Shift houdt zondag 19 mei een computerdag (van twee tot zeven uur) in Holiday Inn (Haagse Schouwweg 10). Karate De Leidse karateschool 'Kancho' houdt zondagmid dag 19 mei full contact Ky- okushin' karatewedstrijden in de zaal aan de Bloemfon teinstraat. Er nemen scho len aan deel uit Zoetermeer, Leiden, Den Haag en Leid- schendam. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal. Homo's De Leidse Werkgroep Ho- mosexualiteit (Caecüiastraat 18) vertoont zondagavond 19 mei de film „Een redelij ke jongen" voor jongeren tot en met 25 jaar. De film voorstelling begint kwart over acht Ruilbeurs Comité Tuinstad wijk/Staal- wijk houdt maandagavond 20 mei in samenwerking met De Postzegelvrienden in wijkgebouw De Linde aan de Herenstraat 64 een ruilbeurs voor verzamelaars van postzegels, munten en dergelijke. Voor kinderen is een speciaal hoekje. Tafels kunnen worden gereser veerd bij C. Vinkenstein, 071-123692. De beurs begint om zeven uur en de toe gangsprijs bedraagt één gul den. Vragen over loon De Jongerenbeweging, een organisatie voor werkende en werkloze jongeren, houdt in samenwerking met de FNV maandag 20. woensdag 22 en vrijdag 24 mei een loon con trole week aan de Koppenhinksteeg 2. Er wordt informatie gege ven over het vakantiegeld, het aantal vakantiedagen, de hoogte van het loon, ar beidstijdverkorting en waar men recht op heeft bij over werk of bij werken op koopavonden, feest- en roostervrije dagen. Maandag 20 mei kart men van tien tot twaalf uur en van zes tot negen uur terecht, woens dag van twee tot vijf ui van zes tot negen uur en vrijdag van tien tot vijf uur. Ook is het mogelijk te bel len, telefoon: 071-121139. Afscheid De heer Kees Hoogeveen neemt maandag 20 mei af scheid als bedrijfsleider van de Leidse Schouwburg. Hem wordt die dag van vier tot zes uur een receptie aan geboden in de foyer op de eerste verdieping van het theater. De heer Hoogeveen is 35 jaar werkzaam geweest in de Schouwburg. Hekkensteeg De gemeente houdt maan dagavond 20 mei een infor matiebijeenkomst over de woningbouwplannen voor de Hekkensteeg en de Dui- zenddraadsteeg. De bijeen komst in het An toni us Clubhuis aan de Lange Mare 43 begint om acht

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13