Ook CNV besluit tot stakingen in de bouw f= Biedt u maximale vrijheid en u betaalt óók op lange termijn niet te veel rente. Verpleegkundigen willen betere rechtspositie oor de meesten zit het erop Rabobank Lubbers toont sympathie voor CDA-programma De variabele Rente Hypotheek. Veiling collectie Menten geëist WD wil kalmer aan doen met bezuinigen ~jNNENLAND SaidóaOowuxMt ZATERDAG U MEI 1985 PAGINA3 -^rstekelingen komen Vi bij vluchtpoging RUIDEN Twee stoffelijke overschotten, die de >lopen dagen zijn aangetroffen in het Noordzeek- al, blijken afkomstig te zijn van Marokkaanse Stekelingen die uit vrees voor ontdekking door de femdelingenpolitie overboord sprongen, maar er in slaagden zwemmend de wal te bereiken. De itekelingen werden terug gestuurd naar Marok- g hena in Hamburg te zijn ontdekt. Het schip deed dieier eerst de haven van Amsterdam aan en de ma- s Ke?aussee wer"d daarvan op de hoogte gesteld. In IJ- ~tu'fren constateerde de marechaussee, dat de vier 3 p aan boord waren. Toen het schip aankwam in de 1- van Amsterdam bleek alleen nog de jongste lvorjtekeling aan boord te zijn. Deze verklaarde dat istesfe van de verstekelingen overboord waren ge- ingen en dat de derde in de haven wist te ontko- Vogels beter beschermd DEN HAAG De van nature in Europa in het wild levende vogels krijgen een betere bescher ming in ons land. In een voorstel tot herziening van de Vogelwet die naar de Tweede Kamer is ge gaan wordt onder andere het rapen van eieren aan banden gelegd, het vangen van in het wild le vende soorten verboden en het verstoren van be schermde vogels op of bij hun nest of nog niet- -vliegende jongen verboden. Dit heeft het ministe rie van landbouw en visserij gisteren meegedeeld. Het zoeken of rapen van eieren wordt weliswaar verboden maar voor kievitseieren geldt een uit zondering in een nader vast te stellen periode tus sen 1 maart en 13 april. Deze periode kan per pro vincie verschillen. Voor het opzetten van vogels wordt alleen nog maar vergunning afgegeven als het om educatieve of wetenschappelijke doelein den gaat. Prijzen met 0,4 gestegen DEN HAAG De kosten van levensonderhoud zijn van mid den maart tot midden april met 0,4 procent gestegen. Vooral da meskleding werd duurder. Ook stegen de prijzen van kinder schoeisel, koffie, benzine, vakan tiereizen naar het buitenland en vers fruit. Goedkoper werd on der meer autogas (LPG), aldus het ministerie van economische zaken. Tussen midden april 1984 en midden april 1985 bedroeg de prijsstijging 2,5 procent. Het voortschrijdende maandgemid- delde over de laatste twaalf maanden, ofwel het inflatietem po, lag op 2,4 procent. Voogdij ouders woongroep geschorst ROTTERDAM De zes kinderen uit een Rotter damse woongroep blijven onder het gezag van de raad voor de kinderbescherming. De familieka mer van de Rotterdamse rechtbank heeft gisteren bepaald, dat de voogdij van de ouders wordt ge schorst. Volgens de voorzitter van de familieka mer, mr. H.C. Prins bevat het dossier van het openbaar ministerie op zich voldoende feiten om de ouders uit de ouderlijke macht te ontzetten, zo als de officier van justitie ook had gevraagd. De familiekamer meent echter dat eerst een gedegen onderzoek nodig is. De kinderen mogen wel bij hun ouders blijven wonen. Op grond van de resul taten van het onderzoek zal de familiekamer de zaak op 23 augustus opnieuw bekijken. De zes kin deren werden twee weken geleden tijdens een in val door een speciaal arrestatieteam tijdelijk bij de woongroep weggehaald. Volgens het openbaar mi nisterie worden de kinderen met „lichamelijke en geestelijke ondergang" bedreigd. „BEZUINIGINGSPLANNEN RUDING TE FORS" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers vindt dat het fi- Weinig erweinigruimte lie hi f ■nespor de pers «w* pausbezoek 'RECHT Teleurstel- ig overheerste gisteren het overgrote deel van rond 1000 binnen- en n te|itenlandse journalisten e de komende dagen het ■zoek van paus Johannes lulus II aan ons land >s tejgen. Slechts enkelen zestin hen mogen het paus lijf <zoek van vlakbij mee- ,n £pken. Vrijwel alle geac- Jjtdi teerde journalisten "gillen moeten werken aan in "ft hand van de televisie, gger&nt dit medium mag wel ldeiferal bij zijn. i all£rrewe8 de meeste pers je jrtegenwoordigers zullen »t pauselijk bezoek dan f ik volgen vanuit het trscentrum dat is inge- ■jeoePht het Jaarbeursge bouw te Utrecht. Daar yjersten gisteren overi- JS ^Mns bijna chaotische toe- erk anden rond de uitreiking engan het karige aantal toe- ikeningskaarten. naaver de faciliteiten van a »t perscentrum was men lorgaans wel tevreden, nk 2^uce Buursma, een ver ft imaggever van de Chicago rheïihune die de paus al ja- inlang achterna reist ter de wereld, zei bij voorbeeld dat hij zo'n foots opgezet perscen- um nog nooit had gezien, tvanlaar hij zei in één adem jsseok, dat hij zich wel over i uunéér zaken had verbaasd jsseit afgelopen dagen: de 8- uunei-manifestatie op het 07Tlalieveld in Den Haag, de kranerichten over de voorge- lelfdiomen pausaanslagen, de gd. namaak-Osservatore Ro- nano vol spot en niet te ergeten de cultus rondom ?opie Jopie" van het u jara-duo Spaan/Vermee- afdelr11' DRIEBERGEN Ook de Hout- en Bouwbond CNV gaat vanaf maandag zijn 38.000 leden in de bouw oproepen tot stakingen. Dit heeft de bondsraad van de bond gisteren in Driebergen unaniem be sloten, nadat de rechter eerder op de dag had be paald dat de bouwwerk gevers niet verplicht zijn om alleen met de Christe lijke Bouwbond de cao af te sluiten. De Bouwbond van de FNV, die al sinds begin deze week met stakingen bezig is, heeft aangekondigd dat het aantal stakingen maandag fors zal worden R uitgebreid. De CNV-bond zal zich daarbij aansluiten en waar mogelijk zelf stakingen beginnen. Volgens voorzitter D. van Commenee is de actiebereid heid onder zijn achterban groot. „Onze leden §taan te trappelen om de werkgevers een draai om de oren te ge ven", aldus de voorzitter. Van Commenee zei te streven naar een goede samenwerking met de Bouwbond FNV in de komende acties. „Wij van onze kant zullen er alles aan doen om dat te laten slagen". Het bestuur van de christelijke bouwbond kreeg gisteren uit de bondsraad de nodige kri tiek op het beleid van de afge lopen weken. Veel CNV-leden hadden liever gehad dat hun bond gelijk met de FNV aan de stakingen was begonnen. Dit heett er de afgelopen week al toe geleid dat CNV-ers met de staking hebben meegedaan. „Wij hadden ons aanvankelijk wat verkeken op de actiebe reidheid. Niettemin hebben we onze eigen koers gevaren en dat heeft ook de instem ming van de bondsraad gekre gen", aldus Van Commenee. De CNV-bond heeft inmiddels een compromisvoorstel gedaan om uit de impasse rond de in voering van verdere arbeids tijdverkorting te komen. Van Commenee wilde nog niet in gaan op de inhoud van het comprom isvoorstel. HAARLEM De ex-vrouw van Pieter Men ten mag de veiling van de zogenoemde Men- ten-collectie niet langer met juridische midde len tegenhouden. Dat eiste de Bondsrepubliek Duitsland gisteren in kort geding voor de pre sident van de Haarlemse rechtbank mr. H. van den Haak. Het geding diende ook namens het veilinghuis Sotheby uit Amsterdam. De collectie zou meer dan zestig miljoen gulden waard zijn. De Bondsrepubliek en het veiling huis lieten al jaren geleden beslag leggen op de kunstverzameling van Pieter Menten, om dat zij geld van hem tegoed menen te hebben. Zij willen de ruim 500 kunstobjecten veilen, om met de opbrengst de schulden te voldoen. De veiling staat in juni op het programma. Rond de beslaglegging van de kunstcollectie van Menten zijn in het verleden reeds vijf rechtszaken gevoerd. De president van de rechtbank doet uitspraak op 24 mei. Pieter Menten (rechts) op weg naar het rechtbankgebouw waar het kort geding tegen zijn ex-vrouw diende. Links zijn advocaat mr. Oomen en midden de chauf feur. Overleg tussen enkele kopstukken van de WD. Van links naar rechts: vice-premier Van Aardene, partij-voorzitter Kamminga, oud-minister Toxopeus, fractie-voorzitter Nljpels en commissaris der koningin in Friesland Wiegel. (Van onze parlementaire redactie) BREDA De VVD wil, net als het CDA, het de ko mende jaren wat kalmer aan doen met bezuinigingen. Integrale korting van de ambtenarensalarissen zal niet meer mogen plaatsvinden. „Integendeel, deze salaris sen zullen gekoppeld moeten blijven aan die in het be drijfsleven", zo betoogde de VVD-fractievoorzitter Zoutendijk in de Senaat vanmorgen tijdens de algeme ne vergadering van de VVD in Breda. De bezuinigingen voor de komende jaren kunnen bij een jaar lijkse economische groei van drie procent volgens Zoutendijk beperkt blijven, zeker als de bestrijding van de fraude met socia le uitkeringen en belastingontduiking de verwachte extra mil jarden zullen opleveren. Verdere bezuinigingen zijn, aldus Zou tendijk, vooral te bereiken door het overheidsapparaat efficiën ter te maken en dus het aantal overheidsdienaren in te krimpen. Gisteren, op de eerste dag van de vergadering, toonden vooral partijvoorzitter Kamminga en vice-premier Van Aardenne zich optimistisch over de positie van de VVD bij de komende verkie zingen in mei '86. Het feit dat de liberalen in de peilingen nog steeds rond de negen zetels verlies noteren, kan de VVD niet langer deren. De partijvoorzitter beloofde voorts dat het CDA niet de kans gegeven zal worden „af te drijven in de richting van de socialisten". nancieringstekort in de komende kabinetsperiode met minimaal een half procent per jaar moet worden gereduceerd. De financiële ruimte die ont staat bij een hogere economi sche groei of een lagere ren testand geeft mogelijkheden voor lastenverlichting voor de burgers, zo liet de premier gis teren na afloop van de minis terraad weten Lubbers toonde daarmee aanmerkelijk meer sympathie voor de plannen in het CDA-ontwerp verkiezings programma dan voor de rigou reuze weg die minister Ruding van financiën wil bewandelen. Hoewel de premier zich ni^t met zoveel woorden achter het CDA-programma wilde scha ren („daar is het nog te vroeg voor") bleek uit zijn verdere uitspraken dat zijn eigen idee ën daar niet ver van verwij derd liggen. Lubbers liet dui delijk blijken weinig te voelen voor de bezuinigingen (24 mil jard in vier jaar tijds) die Ru- ding wil doorvoeren. De gang die minister Ruding wil be wandelen is volgens de pre mier veel te fors: „Ruding gaat aan de grens zitten". De geleidelijke daling tot een stabilisering van het financie ringstekort, zoals het CDA- program voorstelt (met 11 mil jard naar een tekort van vijf Erocent in 1990), werd door em aanmerkelijk positiever aangeduid als „een zachte lan ding". Volgens premier Lubbers kan het CDA-programma leiden tot een hogere bezuiniging dan de voorziene 11 miljard. Naar zijn mening hangt veel af van de mate van economische groei en de rente-ontwikke ling in de komende jaren. Vol gens hem kan vooral de eco nomische groei hoger uitval len. De twee procent groei per jaar, waarvan in het CDA-pro- gram wordt uitgegaan, is vol gens de premier een zuinige schatting: „Elk procent meer of minder betekent dat maar liefst 8 miljard minder of meer bezuinigd moet worden", zo betoogde Lubbers. U5rdiCwaliteit bejaarden- oek f lorden niet te handhaven' 1ischJECHT De kwaliteit ofeadë bejaardenoorden is niet n nadandhaven als de bezuini- jen, die de regering voor 'SHUlomende drie jaren wil be- l|:0sPjen, doorgaan. Het budget •20.30* dh jaar moet worden ver- L -id opdat de oorden finan- eteibd hun huidige en toekom- >lingy taken goed kunnen ver- i«tin^n' heeft de ledenver- 10.00- gadering van de Katholieke Vereniging van Bejaardente huizen gisteren in Utrecht vastgelegd in een resolutie die ze naar de de regering heeft gestuurd. De bejaardenoorden stelden vast dat het regerings beleid leidt tot een onaan vaardbare afbreuk van het verzorgingsniveau binnen de bejaardenoorden. DEVENTER De verpleeg kundigen in ons land zitten volgens hun organisatie Het Beterschap in een benarde situatie. Het aantal medische handelingen dat zij moeten verrichten neemt door de ja ren heen gestaag toe, maar daar staat geen wettelijke be scherming tegenover. Een warm pleidooi voor een ver sterking van de rechtspositie van de verpleegkundigen hield gisteren de directeur van Het Beterschap, mevr. mr. drs. H.B. Van Aller. Zij was één van de sprekers op een sympo sium in Deventer, onder de ti tel „Met het oog op de pa tiënt". Mevr. Van Aller concludeerde, dat de zogeheten autorisatie in feite strijdig is met de wet. Het gaat hier om het delegeren van bepaalde handelingen, die behoren tot de bevoegdheden van de artsen, op grond van gebleken bekwaamheid in het uitvoeren van die handelingen door de betreffende verpleeg kundigen. Formeel gebeuren de medische handelingen die de geautoriseerde verpleeg kundige verricht onder de verantwoordelijkheid van de arts die er opdracht toe gege ven heeft. Maar volgens Van Aller doen zich vaak genoeg situaties voor waarin de ver pleegkundige geneeskundig handelend moet optreden zon der dat er van een echte op dracht van een arts sprake is. Fel weerwoord kreeg mevr. Van Aller van een andere iu- rist, professor mr. W.B. Van der Mijn. Hij verklaarde dat Het Beterschap spoken ziet. In de praktijk is volgens hem nog nooit een verpleegkundige veroordeeld wegens fouten bij medische handelingen die on der de formele verantwoorde lijkheid van een arts werden uitgevoerd. „Het kan en mag niet de bedoeling zijn dat ver pleegkundigen en anderen op eigen initiatief en derhalve zonder opdracht of verzoek van een arts overgaan tot in jecties en puncties of andere typisch medische handelin gen", zei hij. Voor ambulance verpleegkundigen zag hij een betere wettelijke bescherming wel zitten. De heer J.H. Paulissen, één van de inleiders, kreeg veel bijval toen hij stelde dat de pa tiënt niet zozeer gebaat is bij verpleegkundigen die be- i kwaam medische handelingen kunnen verrichten als bij art- 1 sen die zich vaardigheden op sociaal terrein hebben verwor ven. Dat laatste laat volgens hem nog vaak te wensen over. 7 u A t verreweg de meesten (kan jjg 255.000 eindexaminan- 2Ó o?1 het examen erop. Maan- seen dinsdag staan nog vak- Aam op het programma als te- lanSën, handvaardigheid, mu- 4i9(nf Spaans, Russisch, Fries, ,.140ofie en machineschrijven. iTELFbij gaat het over het alge- rdagm om vrij kleine groepjes :RK'jinEen' slijKs havo-eindexamenkandida- o.oo kregen gistermiddag bij snteii) »0(^™ )vef 'GRATIS ELKE WOENSDAG DE 10-13. BIJLAGE BIJ UW KRANT MET hl 4KFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK "HEATER. RECREATIE.EXPOSITIES W EN EEN COMPLETE AGENDA Frans vijf teksten met in totaal vijftig vragen voorgelegd. Twee ervan waren afkomstig uit bekende uitgaven als L^ Figaro en Le Monde. De ande re drie kwamen uit drie hier niet zo algemeen bekende bla den als Le Midi Libre, Magazi ne Littéraire en Le Point. Vol gens lerares Y. van Breukelen van het Leidse Bonaventura College bevatten de teksten nogal wat moeilijke woorden en was er een aantal moeilijke vragen die gemakkelijk leken. De eerste tekst (Le vol des oeuvres d'art) over diefstal van kunstwerken met ver scheidene motieven was een niet te moeilijke tekst, waar redelijke vragen over werden gesteld. Opvallend bij de twee de tekst (Une dróle de machi ne: le cyclo-skiff' uit Le Mon de) was dat deze van een illus tratie was voorzien: een grap pige tekening over een grappi ge machine, die een kruising was tussen een fiets en een skiff. De tekst was pittig met redelijke vragen. De derde tekst ging over de wereld van de politieroman en met name over het succes van de in het Engels schrijvende Nederlan ders Robert van Gulik (Rech ter Tie) Jan Willem van de Wetering (Grijpstra en De Gier). De vierde tekst handel de over de succesformule van de jaarlijkse dans-stages in Chateauroux met een zijsprong naar pijnloos bevallen voor de leerlingen mogelijk niet al te inspirerend. De laatste tekst over de Franse bossen, die het slachtoffer worden van de open haard en van de Duitse badzoutindustrie, was redelijk eenvoudig. Zwavel uit steenkool De dag was begonnen met scheikunde voor vwo, havo en mavo. Het examen voor vwo was, volgens leraar E. Zomer vrucht van het Veurs College in Leidschendam, een examen met twee redelijke en twee moeilijke opgaven met flink wat rekenwerk. Aardig was opgave 2, waarbij vragen wer den gesteld over het industrië le proces waarbij zwavel uit steenkool wordt verwijderd. Bij opgave drie ging het erom de reactiesnelheid te bepalen tussen twee kalium-verbindin- gen. Het havo-examen scheikunde was heel traditioneel, met niet te veel rekenwerk. Voor leer ERS HEMELS Alphr lingen die gewerkt hadden was er goed uit te komen. Bij de eerste vijf opgaven moesten bekende begrippen worden toegepast, zoals bij 5, waar het ging om de reacties bij de be reiding van salpeterzuur. Bij de volgende opgaven werd meer inzicht verwacht. Met name 7 was lastig: de juiste uitvoering van een zuur base-reactie. Het mavo-examen, aldus lera res B. van der Sluis van het Veurs College, was redelijk te maken, al vonden de leerlin gen het soms erg moeilijk, met name bij een aantal meerkeu zevragen. Opvallend was dat er weinig organische schei kunde werd gevraagd. Er was een leuke vraag over de schei ding van zeewater en zand: door destilleren of filtreren. Bij het C-examen was er een aardige vraag over de ontle dingsreacties op fotopapier en de vraag of zilverbromide met water van het foto-papier is af te wassen. Engels De vwo-kandidaten kregen gistermiddag bij Engels vijftig vragen voorgelegd over vijf teksten. Van die teksten kwa men er twee uit The Observer, twee uit The Listener en een uit The Guardian Weekly. Bo ven slechts twee van de vijf teksten stond een titel Het was geen eenvoudig exa men, omdat formulering en woordkeus met name in de eerste drie teksten aan de moeilijke kant was. In enkele gevallen was er onduidelijk heid over de keuze van het (goede) antwoord. Dat betrof bijvoorbeeld de vraag over de merkwaardigheid van het boek van Keith Thomas, een publikatie van Ronald Blythe in The Guardian Weekly van april 1983. Volgens een docent was de sterke beta- en gam ma-inslag van de onderwer pen bij dit examen opvallend. Franse topografie De teksten Frans bij mavo-D waren goed te begrijpen. Er was een aardig artikel uit Le Monde met de kop „Le 'Kin dertelefoon' de Gand" (de Bel gische plaats Gent). Het mag duidelijk zijn waar dat over ging. De leerlingen vonden de tekst over „Auto-Stop" (liften) het leukst. Bij een van de vra gen over deze tekst werd ook de topografische kennis van Frankrijk enigzins getoetst. Op een kaartje moest uit vier plaatsen worden aangegeven waar het meer uit de tekst lag. Begrijpelijk dus dat de vraag stelling in dit examen Frans veel lastiger werd gevonden dan de teksten. De leerlingen van mavo-C vonden het examen Frans moeilijk. De teksten over grot- onderzoek en de eerste vrou welijke piloot bij Air France waren het leukst maar ook het lastigst. De leao-kandidaten hadden de pech dat ze gisteren de enigen waren in het lbo die aan de slag moesten. Ze hadden het zelfde examen Frans als de mavo-C leerlingen. De vierde tekst over mensen die de lotto hadden gewonnen werd erg verwarrend gevonden. Door de vele namen en leeftijden werd de tekst voor sommigen onbegrijpelijk. Het aankruisen van de vragen leek dan ook op «en echte lotto. (ADVERTENTIE) Bij een hypotheek met een variabele rente betaalt u nooit meer dan de geldende marktrente. Aanpassingen vinden geleidelijk plaats Stijgt de marktrente. dan betaalt u meer. Daalt die, dan wor den uw hypotheeklasten lager. U kunt bij de variabele Rente Hypotheek onbeperkt boetevrj aflossen Bovendien kunt u meestal de afgeloste bedragen opnieuw op nemen zonder notanskosten Een grote mate van vrijheid dus Bij maandbetaling en gemeente garantie is de adviesrente 7,6%. Dit is een van de vele hypotheek mogelijkheden van de Rabobank. Maak daarom een afspraak met onze hypotheek-adviseur. Hij geeft u advies op maat en kan u precies vertellen wat de voorwaarden van uw eigen Rabobank zjt geld en goede raad

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3