J&SmiSsfe DAF TRUCKS IS DE ENIGE BEDRIJFSWAGENFABRIKANT IN NEDERLAND DIE OP EIGEN BODEM ZIJN PR0DUKTEN VOLLEDIG ONTWIKKELT, BEPROEFT EN FABRICEER DE VOORDELEN ZIJN OVERDUIDELIJK. Asperges komen bij tuinder Jacobs in een opgemaakt bed ln«er?aejg0ennafl« DAF TrucH van BINNENLAND EcidaeÊkHMont ZATERDAG 11 MEI 1985 PAA U VEERTIG JAAR VOORLICHTING Denk niet dat in mei 1945 alleen de op richters van Het Binnenhof zaten te tob ben over de voorlichting, want daarmee wordt ernstig afbreuk gedaan aan mijn vader, die tezelfdertijd met soortgelijke problemen worstelde. Akkoord, zijn ambities gingen niet zo ver, dat hij half Den Haag wegwijs wilde maken. Maar daarbij moet meteen wor den aangetekend, dat hij er een lief ding voor over zou hebben gehad als hij slechts een krantje onder mijn kamer deur had hoeven schuiven, waarin onze huisarts en de parochiekapelaan haarfijn uit de doeken deden, waar de kinderen vandaan komen. Dat was namelijk het probleem waar vader onder dreigde te kapseizen. Hij had zelf altijd aangeno men, dat de geboorte van een mens thuis hoort in de categorie wonderen, die je blijmoedig aannam, waarmee de kous verder af was. Na het verhaal over de won der ba a rlijke brood verm en igvuldi- ging had hij toch ook niet geïnformeerd wie de bakker was geweest? Het viel hem dan ook rauw op het dak, toen ik er kort na de bevrijding toch over begon. Enkele maanden daarvoor had ik zijn eetlust reeds grondig bedor ven met mijn vraag hoe lang een kus mocht duren zonder dat er sprake was van zonde. Dit hete hangijzer was mij toegespeeld door mijn oudste zus, die kort tevoren kennis had gekregen aan een hopman, die zich terstond bij vader bemind had gemaakt door hem de wer king van de platte knoop uit te leggen. Nadat ik mijn vraag gesteld had prakte vader eerst omzichtig een aardappel in de jus. Pas daarna riep hij toornig: „Heb je het ooit zo zout gegeten?". Moeder keek hem betrapt aan en zei: „Gek, ik heb er toch niets meer in ge daan dan anders. Is het misschien de an dijvie". „Nee Stien", zei vader, „het is niet de andijvie. Het is die mooie zoon van je. Meneer wil weten hoe lang een kus mag duren zonder dat je hem achteraf hoeft te biechten. Alsof daar de wereld van af hangt". Hij pakte zijn vork, maakte een slootje voor de jus en mompelde: „Zal ik me door zo'n snotaap mijn eten laten be derven. Nee jongen, daar zul je toch echt wat vroeger voor op moeten staan". Met geen woord sprak hij daarna meer over het incident. Wel besliste hij die zelfde avond, dat de hopman voortaan bij het afscheid nemen niet langer dan vijf minuten met Annie in het halletje beneden mocht staan. Toen ik maanden later na de vermicelli- soep over de herkomst der kinderen be gon, gaf hij moeder opdracht mijn bord weg te nemen. Vervolgens stuurde hij me van tafel. „Ga daar nou maar eens in je kamer rustig over nadenken", riep hij me na, „als je er uit bent, hoor ik het wel van je". De eerlijkheid gebiedt mij te bekennen, dat ik inmiddels via straatoverleverin gen reeds vernomen had in welke hoek ik het moest zoeken. In feite had ik dan ook van vader alleen een ontkennend antwoord willen hebben. De verhalen die mij verteld waren leken me namelijk te absurd. Ik had mijn vader leren ken nen als een efficiënte man. En ik kon me niet voorstellen, dat hij voor mijn ge boorte zo omslachtig te werk was ge- Om elf uur kwam hij mijn kamer binnen en zei: „Ik heb het er nog eens met je moeder over gehad. Het lijkt ons het bes te dat je er maar eens rustig met Niek over praat". (Niek was de hopman van mijn oudste zuster bij wie vader kenne lijk meer kennis van de natuur veron derstelde dan hijzelf bezat. In zijn eigen jeugd was hij alleen op korfballen ge weest). Op de eerstvolgende vrije woensdagmid- dag ging ik naar Niek, die bij een wedu we in Zuid een donkere kamer had ge huurd met uitzicht op een smalle stad stuin. Het was een benauwende zomer dag met dansende vlinders en wolken van muggen in de lucht. Toen ik binnen kwam, stond Niek zwijgend met zijn ge zicht naar de muur. Wat me lelijk tegen viel. Want ik had gehoopt, dat we gelijk van wal zouden steken. Om vier uur moest ik voetballen op het pleintje bij de kerk. En hij moest toch begrijpen dat ik niet eeuwig de tijd had. Na vijf minuten draaide hij zich lang zaam om. „Zo Leo, laten we eerst maar eens een wandeling door de tuin ma ken", sprak hij zacht. Hij deed de deur open en liep voor me uit naar een perk met hyacinthen, die hevig naar verrot ting geurden. Oh je, dacht ik, als hij met de bloemen begint kan ik het voetballen verder wel vergeten. We bleven vervolgens drie kwartier in de tuin. Niek had eerste een hyacinth geplukt en me gewezen op de meeldra den en de stamper. „De natuur steekt wonderlijk mooi in elkaar", hoorde ik hem mompelen. Daarna vertelde hij over de bijen en de hommels. Het was inmiddels al ver over drieën toen de zoogdieren aan de beurt waren. Pas op dat moment schonk hij li monade in en haalde hij een deel van zijn encyclopedie uit de xkast, dat hij opengeslagen op tafel legae. Vervolgens wees hij op een merkwaardige aapsoort met paarse billen en legde hij uit, hoe de Mandril paarde. Hij was halverwege toen ik door een zenuwachtige lachbui werd overvallen. Ik kon het ook niet helpen. Het was de eerste keer in mijn leven dat iemand mij vertelde, dat mijn vader paarse billen had. Ver na vijven liet Niek me eindelijf Bij de deur zei hij nog: „Heb je et van opgestoken Leo? Zo gaat het m bij de mensen Ik knikte en dacht: „Laat hem 1/ g kletsen. Daar trap ik niet in. Mijn w f leent zich daar niet voor". J Als teler H. M. Jacobs uit het Bra bantse gehucht Zandoerle over zijn asperges praat wordt het al gauw een Bourgondisch loflied op de liefde. Met zwierige volzinnen be schrijft hij dan de king-size bed den, waarin deze sneeuwwitte groente, die hij hardnekkig aan spreekt met de koosnaam „mijn jongejuffers" door hem het hof worden gemaakt. „Het geeft eigenlijk geen pas over bed en beddegoed van een jongedame te spre ken", geeft hij blozend toe, „maar toch moet het mij van het hart dat een asper ge zich alleen thuis voelt in een konink lijke sponde. Daarom vragen aanleg en onderhoud van een aspergeveld oneindig veel zorg, tijd en investering. Een asper gebed van één hectare kost momenteel 25.000 gulden. En daarop kan, als alles meezit, tussen de 6 en 6,5 duizend kilo asperges geteeld worden. Dat was tien jaar geleden overigens nog de helft min der, maar dank zij geavanceerde teelt technieken kunnen de tuinders tot nog toe aan de stijgende kosten het hoofd bieden". gen meegemaakt. „Er worden nu inte ressante experimenten uitgevoerd in de kas- en watercultuur", zegt hij, „maar de resultaten hebben helaas nog niet geleid tot een acceptabel, laat staan smakelijk produkt. Onze buren in Noord-Limburg, die nu nog het leeuwedeel van de asper geteelt in Nederland voor hun rekening nemen, zoeken al jaren koortsachtig naar een afdoende oplossing voor het dreigend probleem van de bodemschaar- ste. Na tien jaar is de grond namelijk uit geput en treedt er „aspergemoedheid" op, die een lucratieve teelt verder onmo gelijk maakt. Dan is het: neem je bed op en wandel. Wat je in een klein land als het onze ook niet ten eeuwige dagen kunt volhouden". „Door toepassing van stoomtechnieken wordt nu in Limburg geprobeerd infec tiebronnen te elimineren en zo de rulle zandgrond langer dan tien jaar voor de aspergecultuur te behouden. Tot wezen lijke resultaten heeft dat helaas tot op heden niet geleid". Piekfijn Brabant showt Experimenten Jacobs, die ruim 45 jaar asperges kweekt, heeft in de loop der tijd vele veranderin- Wat dat betreft mag Jacobs blij zijn dat de aspergeteelt in de omgeving van Eindhoven een aanzienlijk kortere ge schiedenis heeft dan die in Noord- en Midden Limburg. Daardoor kan hij de jongejuffers in zijn openlucht slaapzaal in Zandoerle nog steeds een piekfijn op gemaakt bed aanbieden, waarin zij diep In de Brabantse bedden zijn de jongejuffers nu klaar- wakker. onder de dekens hun opstanding na drie jaar afwachten. „Het gaat nu rap in Zuidoost Brabant", waarschuwt hij, „we beschiken over ruim voldoende zandgrond en daarvan maken onze aspergetelers steeds meer gebruik. Vorig jaar was de opbrengst reeds 658.638 kilo asperges met een vei- lingwaarde van 4,7 miljoen gulden. In vergelijking met Noord Limburg, waar op dit moment 83,1 procent van de totale aspergeopbrengst geveild wordt, is dat een bescheiden bijdrage. Maar reken er op, dat daar in de nabije toekomst dras tisch verandering in wordt gebracht. Noord Limburg waarschuw ik bij deze: in het Brabantse bed zijn de jongejuffers nu klaar wakker". Op zondag 19 mei houdt Zuidoost bant een wapenshouw van zijn groeiende aspergecultuur tijdens Open Dag in de veilinggebouwen v; NCB aan de Ontginningsweg 29 in 1 hoven onder de rook van Eindhi Tijdens deze manifestatie die gratis gangelijk is, zal de teelt van asp door middel van foto's, dia's en i aanschouwelijk worden uitgelegd, worden machines en werktuigen, d de aspergeteelt in gebruik zijn, tem gesteld. Verder zijn er demonstrate proeverijen, die muzikaal worden luisterd door een boerenblaaskapel. De openingstijden zijn van 11.00 tot f uur. Er zijn volop gratis parkeerplai in de onmiddellijke omgeving var veiling. Voor het eerst zijn in Zuidoost Bra ook twee aspergeroutes uitgezet, die' ren langs de aspergebedden. Bij U die op hun bedrijven het speciale vjEDv „Asperges op zijn Brabants" hebben C)m gen, kan men dan ook asperges kc_» Negentien restaurants in de st waaronder de superieure Karpendtr^ Hoeve aan de Sumatralaan 3 in Eir| tv ven, serveren menues met Brabantsj: W perges. K Een aspergebrochure met alle inlickflis gen is te verkrijgen bij de VVV's r hoven en Kempenland, Postbus 7, AA in Eindhoven, telefoon 040-449', W h( 1 va L a iud, Totaalprogramma. Als nationale bedrijfswagenfabrikant kent DAF Trucks als geen ander de behoeften van de Nederlandse wegtransportmarkt. Precies daarom is het DAF programma niet beperkt tot een bepaalde gewichtsklasse, maar strekt het zich uit over het hele scala van bedrijfswagens tussen de 7,49 ton GVW en de 50 ton .CON. Maatwerk. Met alle mogelijkheden in eigen huis en dank zij een flexibel produktie-apparaat kan DAF Trucks klantgericht maatwerk leveren. Voertuigen die optimaal zijn afgestemd op de persoonlijke .wensen en eisen van de afnemer. Dit geldt zowel voor bedrijfs- wagens, als voor bussen, reinigingsvoertuigen, brandweer- wagens, kippers, betonmixers en andere speciale voertuigen. Nationale nazorgorganisatie. DAF Trucks is al jarenlang onbetwist marktleider in eigen land. Mede dank zij het terechte vertrouwen van ondernemers en overheden in die oerdegelijke voer tuigen van Nederlands fabrikaat. Het marktleidersschap schept ook grote verplichtingen. Tegenover de ondernemers, ten opzichte van de circa 30.000 Nederlandse DAF voertuigen die dagelijks op de weg zitten en tegenover even zoveel chauffeurs. Bij DAF Nederland en haar dealerorganisatie, met 63 strategisch over ons land verspreide full-servicepunten, staat optimale nazorg dan ook voorop. Nazorg in de breedste zin voor de voortgang van het transport, voor de beperking van de kosten en derhalve voor de be waking van het vervoers rendement. Ook dit is een niet geringe bijdrage in's lands ekonomie. Feilloze onderdelenvoor- ziening. Nazorg staat of valt met onderdelenvoorziening. Bij DAF Trucks is die feil loos geregeld. In Eindhoven liggen op ca 25.000 m! praktisch nooit mis en evenmin de voorraden van zo'n 48.000 verschil lende onderdelen, voor alle DAF voertuigen, ook die van 10 jaar oud Van daaruit opereren de onderdelenlijndiensten van DAF Nederland, die dagelijks de 63 dealermagazijnen aanvullen. Een DAF dealer grijpt dus zelfverzorgende fleetowner die bij hem aanklopt. Oerdegelijk Nederlands. Niet al leen de produkten van DAF Trucks zijn van oerdegelijk Nederlands fabrikaat. Kwaliteit is een kwestie van mentaliteit. En van een oerdegelijke mentaliteit getuigen ook de bijzondere diensten, waarmee DAF Trucks even sterk voorop loopt als indertijd met Turbo en Intercooling. Zoals de unieke DAF Trucks International Truck Service ITS, die 24 uur per dag het hele jaar door paraat staat om gestrande voer tuigen weer snel op weg te helpen; in Nederland, in Europa, in Noord-Afrikaen het Nabije Oosten. Of de computeradvies systemen TOPEC en ROUTE SIMULATIE, waarmee DAF Trucks voor de vervoerder een optimaal voertuigconcept en een nauwkeurige rende mentsberekening maakt. Of de voortdurende scholing en training van monteurs en chauffeurs, en ook van mede werkers van fleetowners, busonder nemers, brandweer en reinigingsdiensten,in het DAF Trucks trainingscentrum. Ook deze specifieke dienstvef^" lening is een goede reden te f om te kiezen voor DAF Trucksrpen ItV i hel pi-st jk e ènde j ook is ram 1, d bbel DAF Nederland Bed rijf swagefcedr Postbus 152,5600 AD Eindhof' 11 Telefoon 040-149111. jden jrkw

Leidse Courant | 1985 | | pagina 24