Jk naar een bcjaar den teh uis om nou „Rechts" in de VS sluist miljoenen naar Contra's Nicaragua Europees vakverbond krijgt kansen om te scoren ^5 r nenland/buitenland Balloncatheter ook voor beenslagaderen MULERINGSBELEID EN ATV CENTRAAL OP CONGRES IN MILAAN Ombudsman krijgt voorlopig geen nieuwe bevoegdheden ZeidóaQowuvnt VRIJDAG 10 MD 1965 PAGINA 7 In pleegt 151 jiraken in half jaar WAAR In minder dan een half Jjd heeft de 35-jarige J.V. uit Zeve- :jn zijn eentje 151 inbraken gepleegd, nan was sinds oktober vorig jaar lyiuchtig uit de Alkmaarse gevange- jaar hij een straf van anderhalf jaar Ij uitzitten wegens inbraken. De man |apte toen hij nog vier maanden f zitten. Daarna pleegde hij in heel jland inbraken in bedrijven, kanto- i scholen. De inbreker reisde altijd tenbaar vervoer, aldus de politie, en e er ook een gewoonte van om bij »erk altijd keurig de rommel op te »n. De man had sliep veelal in de >n waar hij inbrak en reisde bij het hdgloren verder. Zijn buit was in to- 14.000 gulden, gemiddeld 225 gulden ibraak i*= UTRECHT De balloncathe ter, die steeds meer in zwang komt als alternatief voor een open hartoperatie bij verstopte kransslagaderen, is ook bruik baar bij verstoppingen in de sla gaderen van benen en bekkens. Veertig procent van de patiënten met zulke klachten, die nu nog meestal ge opereerd worden, komt in aanmer king voor het verwijden van de ver stopte ader door middel van een mi nuscuul ballonetje dat aan een cathe ter in de ader wordt gebracht. Dat kan een jaarlijkse besparing van 12,8 miljoen gulden opleveren. Dat schrijven de chirurg W. van Erp en de radioloog V. Krepel in een proefschrift waarop zij vandaag aan de Rijksuniversiteit Limburg promo veerden tot doctor in de Geneeskun de. De promovendi onderzochten de behandeling in het Diaconessenhuis in Eindhoven bij 194 bekkenslagade ren en 164 bovenbeen- en knieslaga deren. Bij bekkenslagaderen zijn de resula- ten met de balloncatheter het beste: net als bij een-operatie zijn na zeven jaar nog 90 procent van de behandel de aderen doorgankelijk. Bij boven been- en kniesiagaderen ligt dat per centage iets lager: daar is na zeven jaar nog 60 procent van de behandel de aderen open. Als de aderen, na korte of lange tijd, weer dicht gaan is een nieuwe catheterbehandeling of een operatie alsnog mogelijk. Het voordeel van de balloncatheter- -techniek is dat ze veel eenvoudiger en minder ingrijpend is dan een ope ratie. De behandeling gebeurt onder plaatselijke verdoving en de opname duur in het ziekenhuis is slechts drie dagen. JSTORCICUSMSCHENK STOPT ALS HOOFDREDACTEUR „SENIOR' :RDAM - „Een ireuk hebben we gehad. Als ik er zou moeten beden- 23^ 'Dè bejaarde bestaat j' Iemand kan op z'n rtigste al bejaard Drs. M. Schenk _pt ermee op. Deze "fife legt de historica functie neer als [dredacteur van het 27l Senior, na zich rtien jaar voor dit I voor het bejaarden- ^Hk in het Nederlandse —gebied te hebben in- „üit. Senior is een door redacteuren volge- •even blad met 5000 34^s. Het verschijnt e keer per maand, artikelen over onder [ii?r de problematiek de bejaardenoorden, kant van bejaardenprobleem 41{eestelijke zorg onder ?ren, alles op semi- wijze Uggde stap van drs. Schenk een eind aan een actie- iournalistieke loopbaan. 59de veertig boeken die ze geschreven, is „Juliana, l.J\ in naast de rode loper" 2H ekendste geworden. De "Aor" van Senior op de 'rfstoel. =^jken een bejaarde man ^Sreertig. Wat doet hij? Hij elke dag om acht uur naar kantoor, zit daar de hele dag achter z'n bureau. Als hij even na vijven thuis komt, eet hij en zet zich dan met een krantje en een drsnkje voor het raam. Al lezend en naar buiten kijkend, brengt hij de avond door, totdat hij gaat slapen. Dat noem ik nou een bejaarde". Mevrouw Schenk, die haar journalistiek debuut in 1933 maakte bij de Nieuwe Rotter damse Courant, heeft bij Se nior jarenlang de bejaarden van Nederland voorgehou den hoe het beter en vooral geëmancipeerder kan. Ze is nu 78 jaar, haar haar is grijs, bijna wit, maar daaronder zijn haar ogen nog altijd vin nig en actief. Schenk brengt haar eigen lessen in praktijk. Ze woont nog altijd thuis, af en toe geholpen door haar huisgenoten, van wie er één hoofdverpleegster is in een Amsterdams ziekenhuis. Het eten krijgt ze van de cate ringservice. „Een oudere vriend van me vroeg me laatst of ik nog niet begeleid word omdat ik toch zo langzamerhand bejaard ben. Maar ik kan verdorie toch nog gewoon op m'n ei gen benen lopen? Zolang dat nog zo is, blijf ik zitten waar ik zit. Weg met h'et beeld van de bejaarde die de pet op houdt. Doe als oudere zoveel mogelijk zelf, geef hulp aan hen die de laatste jaren van hun leven zielig voor de ka chel zitten. Dat was de bood schap van ons blad Senior en zo doe ik het zelf ook". Doorgeslagen „De beweging van de zorg voor de oudere is doorgesla gen, men laat de oudere erg weinig initiatief. Laatst sprak ik een 64-jarige op een verga dering van een kruisvereni- ting, die zei: „Straks ben ik 5, volgens de maatschappij ben ik dan van de ene op de andere dag bejaard. Moet ik dan in een tehuis?". Die denkbeelden zijn jammerge- noeg onder mijn leeftijdgeno ten schering en inslag. Dat is vlak na de oorlog al begon nen, toen men zich overdre ven ging bezighouden met al les wat sociaal was. Uiteinde lijk kreeg elke 65-plusser aan basis-inkomen. Iedere staats burger moest recht hebben op sociale voorzieningen, bij voorbeeld in gevallen als ziekte, werkloosheid en ook ouderdom. Met de invoering van de bijstandswet werd het wonen in een bejaardenoord voor iedereen bereikbaar, on geacht financiële drsag- kracht. De gemeenschap had geld genoeg, niets was onmo gelijk. De bejaardenoorden rezen als het ware de pan uit, er was immers geld mee te verdienen". „Zo ontstond de chaos. Geen wonder, er waren immers nauwelijks regels. Iedereen kon iets beginnen, ook als het alleen maar om winst ging. En heel wat ouderen stonken erin. Door de exploi tatie van deze doodgewone hotels zijn heel wat zakenlie den „binnengelopen". Die hadden natuurlijk het liefst ouderen in huis die weinig hulp en verzorging nodig hadden. Sinds die tijd is het bijna gewoon dat een oudere, als die tegen de 65 loopt, naar één of andere vorm van een tehuis verhuist. Terwijl drie kwart van de bejaarden geen verzorging nodig heeft en een groot deel van de rest best geholpen kan worden door mensen die zo af en toe eens langs komen". Het is de boodschap die in de jaren van haar hoofdredak- teurschap van Senior regel matig is gepredikt. Schenk sprong veertien jaar geleden in bij het blad „De Bejaarde", dat tijdelijk zonder eindre dacteur zat. Ze bleef, zoals dat heet, „hangen". Na enige tijd werd de naam van het blad veranderd in Senior. „De Bejaarde, dat klonk zo oud. Freule Wttewaall van Stoetwegen vroeg me in die tijd wat voor werk ik deed.' Toen ik de naam van het blad liet vallen, zei ze: „hè jasses". Daarom is Senior een betere naam, de waarde van de ervaring van oudere men sen klinkt er in door". Wapenfeiten Drs. Schenk heeft naast Se nior nog heel wat andere wa penfeiten op haar naam staan. Zo was ze hoofdredac teur van „De vrouw en haar huis", een blad voor „de ac tievere bovenlaag van de Ne derlandse bevolking*', zoals ze het zelf uitdrukt. De histo ricus verzorgde vele literaire vertalingen en was in 1936 nauw betrokken bij de op richting van het weekblad Hervormd Nederland. Ze was bestuurslid van de Vere- Drs. M. Schenk voor haar huisin hartje Amsterdam: „Iemand die permanent wordt verzorgd gaat zich hoe langer hoe afhankelijker opstellen. Die wordt snel oud". niging van Letterkundigen en de Vakbond van Schrij vers. Met het boek „Juliana, vorstin naast de rode loper", dat ze met haar nicht Magda- leen van Herk schreef, viel ze in ongenade bij Oranje- minnend Nederland. In het boek (met 40.000 verkochte exemplaren eén kassucces) werd prinses Juliana ervan beschuldigd dat ze artikel 15 van de Grondwet schendde, omdat ze koos voor een „nut tig blijven functioneren" in de schaduw van haar doch ter, koningin Beatrix. Schenk en Van Herk werden min of meer aan de schandpaal ge nageld met daarboven het opschrift „Majesteitsschen nis". Gebeurtenissen als deze weerhouden de journaliste niet van het schrijven van boeken. Daarnaast houdt ze een klein aantal correspon dentschappen voor buiten landse bladen, zoals de Britse Sunday Express. „Maar de boeken blijven belangrijk. Ik heb nog allerlei plannen voor boeken die erg veel werk kosten. Daar krijg ik nu wat meer tijd voor. Ik in een be jaardentehuis? Kom nou. Ik snap best dat ouderen het wel makkelijk vinden om lekker verzorgd te worden in zo'n tehuis. Als er iets loos is, wordt je a la minute gehol pen. Maar de ellende is wel: iemand die permanent wordt verzorgd, gaat zich hoe lan ger hoe afhankelijker opstel len. Die wordt snel oud. Dat is een groot gevaar. Dop je ei gen boontjes, dan leef je lan ger!". ARJEN VAN DER SAR (Van onze correspondent) WASHINGTON De kans is groot dat het Ame rikaanse Congres (parle ment) binnenkort toch weer miljoenen dollars zal vrijgeven voor hulp aan de „contra's", de rechtse anti-Sandinistische rebel len in Nicaragua. Zulks omdat de Nicaraguaanse president Ortega uitda gend tegenover de VS zou zijn opgetreden, door met een nadat het Congres in Washington twee weken geleden had besloten om geen geld meer aan de „Contra's" te geven, naar Moskou te reizen. In de herfst van het vorige jaar had het Congres alle hulp (die via de VS-inlichtingen- dienst CIA was verleend) aan de rechtse rebellen in Nicara gua stopgezet, wegens-aanhou dende berichten over misdra gingen door zowel de guerilla's als de CIA. Maar sedertdien zijn de militaire activiteiten van de Contra's bepaald niet stilgevallen. Dankzij andere kanalen, met name schenkin gen door Amerikaanse perso nen en bedrijven, bleven zij voorzien van wapens, munitie, voedsel en kleding. Wie zijn in Amerika de men sen en organisaties achter de bevoorrading van de Contra's? De belangrijkste Amerikaanse vrienden van het anti-Sandi- nistisch verzet zitten bij de World Anti-Communist Lea gue (WACL) en de United Sta tes Council for World Free dom (USCWF). Zowel WACL als USCWF worden geleid door oud-gene raal John Singlaub, die in 1977 door president Carter werd ontslagen (wegens openlijke kritiek op de president) als commandant van de Ameri kaanse troepen in Zuid-Korea. Singlaub bezoekt regelmatig kampen met Nicaraguaanse vluchtelingen in Honduras, sa men met Adolfo Calero, leider van de FDN, de grootste Con tra-groepering. In die kampen bevinden zich veel Nicara guaanse rebellen en hun ge zinnen. Calero verklaarde on langs dat hij in 1984 bijna 10 miljoen dollar van generaal Singlaub heeft gekregen, waarvan 4 miljoen voor wa pens en 6 miljoen voor andere benodigdheden. Het geld voor wapens loodst Singlaub via buitenlandse af delingen van de WACL naar de Contra's, omdat de Ameri kaanse wet collectes voor dat doel in eigen land verbiedt. Inzake zijn „humanitaire" in zamelingen binnen de VS zegt een woordvoerder van het Witte Huis: „Wij steunen noch ontmoedigen zulke activitei ten". Exclusief Een medebestuurslid van Sin glaub in de USCWF is de olie magnaat Bert Hurlbut uit Texas. Hij maakt er geen ge heim van uit welke landen de meeste privé-bijdragen voor wapens aan de Contra's ko men en noemt in dit verband Frankrijk, Taiwan, Zuid Ko rea en Saoedi-Arabie. Maar ook in andere landen leggen Singlaub en Calero vruchtbare contacten, meestal tijdens de jaarlijkse WACL- -conventies. Calero liet zich onlangs ontvallen dat hij tij dens de laatste WACL-bijeen- komst in San Francisco hulp aan de Contra's had besproken met de Belgische generaal Ro bert Close. „Hij zei dat hij zou helpen en ik heb inmiddels begroepen dat dat is gebeurd aldus Calero. Op die WACL- -dagen plegen ook vertegen woordigers te komen van rechtse terreurgroepen als „Alpha 66" (anti-Castro Cuba nen), „Ordine Novo" (Italië) en „AAA" („Doodseskaders" uit Argentinië). Generaal Singlaub voerde ge heime Amerikaanse militaire operaties uit tijdens de Tweede Wereldoorlog en in Vietnam en werkte tevens voor de CIA in China en Zuid Korea. De Amerikaans staatssecretaris van defensie, Fred Ikle, be noemde vorig jaar Singlaub tot hoofd van een adviescommis sie, die in een eindrapport „de toepassing van meer oncon ventionele oorlogsvoering in Midden-Amerika" aanbeval. Met de meeste van de tiental len organisaties die de Con tra's materieel of politiek steu nen is Singlaub direct of indi rect verbonden. Zo spreekt hij regelmatig voor de exclusieve Raad voor de Nationale Poli tiek, een groepering van zo'n 400 uiterst conservatieve reli gieuzen, zakenlui en politici. Voorts is er de in Connecticut gebaseerde „Americares Foun dation", die dit jaar 20 miljoen dollar naar Midden-Amerika hoopt te sluizen, waarvan 5 miljoen naar Nicaraguaanse vluchtelingen in Honduras. Voorzitter Robert Macauley geeft toe dat „niet gegaran deerd kan worden", dat die hulp niet voor de versterking van de anti-Sandinistische re bellen wordt aangewend. Verbindingen Ook de verbindingen via het USCWF-bestuur zijn legio. Jo seph Coors, een van Amerika's rijkste bierbrouwers, is de be langrijkste donateur. Gepen sioneerd generaal Daniel O. Graham maakt deel uit van het bestuur. Graham is tevens leider van de groep „High Frontier die zich tot doel stelt het Congres en de bevol king te overtuigen van de noodzaak van president Rea- gans ruimtewapens- (Star Wars) programma- Een vroegere naaste collega van Singlaub, generaal Harry Aderholt, leidt nu in Florida de „Air Commando Associa tion" die luchttransporten van medicijnen en andere spullen naar „vluchtelingen" in Midden-Amerika verzorgt. Een andere transportorgani satie" is de „Civilian Military Assistance Group". Deze ver voert Amerikaanse vrijwilli gers die meevechten met de Contra's. Twee van hen zijn er vorig jaar omgekomen, toen hun helicopter boven Nicara gua werd neergehaald. In conservatief-religieuze kring is vooral de Amerikaan se Unification Church van ds. Sun Myung Moon actief voor de Contra's. Moon is eigenaar van de uiterst rechtse krant de Washington Times (niet te verwarren met de progressie ve Washington Post), die deze week een bedelactie onder zijn lezers is begonnen en zelf de eerste 100.000 dollar in een fonds voor de Contra's heeft gestort Het doel is de 14 mil joen dollar die het Congres aan de Contra's onthield, nu via schenkingen vanuit de be volking bijeen te krijgen. Van rechts-religieuze bewe gingen. zoals de Morele Meer derheid (MM) van ds. Jerry Falwell, is alleen bekend dat veel individuele aanhangers ook actief zijn in de hulpverle ning aan de Contra's. Maar als organisatie zou MM er buiten blijven. Intussen blijven conservatieve Amerikaanse pressiegroepen het Congres aansporen om bij het volgende Nicaragua-debat te besluiten de hulp met Ame rikaans belastinggeld aan de anti-Sandinistische guerilla's te hervatten. Zij zijn „Burgers voor Reagan" (100.000 leden) en de „Amerikaanse Conser vatieve Unie", die Nicara guaanse vluchtelingen naar het Capitool (parlementsge bouw) in Washington bege leidt, waar ze vertellen over wreedheden van het links- -Sandinistische regiem. Waarnemers zien ook aan de linkerkant van het politieke spectrum in de VS een verhe vigde activiteit, dat wil zeggen protest tegen de anti-Sandinis tische politiek van president Reagan. Vooral in de kerken en de laatste weken ook onder studenten, groeit het verzet Maar zolang deze tegenbewe ging niet massaal is. blijft er voor de Sandinisten in Nicara gua veel te duchten van het fanatisme en het geld dat in het uiterst rechtse segment van de Amerikaanse maat schappij zo ruim voorhanden is. MARC DE KONINCK 14AN In de komen- )ek steken de leiders alle Europese inden, onder wie =Kok (FNV) en Harm er Meulen (CNV), in h de koppen bij el- jm hun beleid voor talende jaren op el- af te stemmen. Het »ees Verbond van lferenigingen (EVV) voor de vijfde keer n 12-jarig bestaan 'ergadering. Op het vorige congres, in 1982 in Den Haag, telde West-Eu ropa 13 miljoen werklo zen. In de toen aanvaarde resolutie stelde het EVV: „Indien het beleid niet fundamenteel wordt ge wijzigd, zal alleen al de geregistreerde werkloos heid tot het volgende con gres tot boven de 18 mil joen, of tewel één op de negen werknemers, oplo pen". Het beleid veranderde niet en de voorspelling kwam uit. Meer dan dat: Europa telt op dit moment bijna 20 miljoen werklozen en hun aantal stijgt nog steeds. Een vaststelling als deze doet vermoeden dat het EVV mooi praten heeft, maar bepaald geen vuist kan maken. Die conclusie is echter maar ten dele juist. Het EVV pro beert een Europese vakbond te zijn en op Europees niveau druk uit te oefenen op andere Europese lichamen als de Eu ropese Commissie (het dage lijks bestuur van de EG), de Raad van Ministers en het Eu ropees Parlement. Opererend in dat kader kampt het EVV inderdaad met een soort vleu gellamheid die overigens ken merkend is voor de meeste van deze instellingen. Ruimere taak Het EVV is echter méér. Van de 22 landen die lid zijn van het verbond behoren er im mers maar 10 tot de EG. Als samenwerkingsverband van bijna alle Europese vakvereni gingen heeft het EVV dan ook een veel ruimere taak en in dat kader zijn zeker wapenfei ten te noemen. De hele strijd rond arbeidstijdverkorting die wij thans in Nederland mee maken is een goed en actueel voorbeeld van een direct ge volg van een EVV-congres. In 1976 werd in Londen een eer ste resolutie aangenomen om deze weg op te gaan en drie jaar later is deze in Mtlnchen uitgewerkt tot de eis van 10 procent arbeidstijdverkorting. Voor het inwilligen van die eis wordt momenteel in Neder land gestaakt. Een verkorting van de werk tijd laat zich in het huidige West-Europa onmogelijk geï soleerd realiseren. Zo'n ont wikkeling is slechts denkbaar als zij in meerdere, zo niet alle landen plaatsvindt. Juist daar om hebben de vakbonden bin nen het EVV hun beleid ter zake op elkaar afgestemd. Dankzij het feit dat in ver schillende Europese landen ge lijktijdig aan de slag werd ge gaan zijn er gaandeweg forse stappen in deze richting gezet. Het begon allemaal heel voor zichtig met vervroegde pensio nering en uitbreiding van de vakantiedagen, maar op dit moment vindt in verscheidene DEN HAAG Dr. Rang, de Nationale Ombudsman, verwacht niet dat hij nog dit jaar zijn bevoegdheden zal kunnen uitbreiden tot het onderzoeken van klachten van burgers te gen lagere overheden. Weliswaar kan dit gere geld worden via een alge mene maatregel van be stuur, maar er ligt nog een door de Tweede Kamer aanvaarde motie om dit gelijktijdig te behandelen met een aanpassing van de Wet Nationale Om budsman. Die wetswijziging zal vermoe delijk niet nog dit jaar komen, aldus dr. Rang gisteren in Den Haag tijdens een toelichting op zijn jaarverslag. De Ombuds man wil uitbreiding van zijn bevoegdheden, ornaat onder meer het aantal klachten over sociale diensten sterk zou toe nemen. De wetswijziging houdt in, dat een klager in principe de in stantie waarover hij klaagt op de hoogte stelt van zijn klacht. Dr Rang vindt, dat dit „ken- baarheidsvereiste" geen voor waarde mag zijn om een klacht al dan niet in behande ling te nemen. Het jaarverslag van de Om budsman, die is aangesteld door de Tweede Kamer, zal besproken worden in een spe ciale Kamercommissie. Die commissie zal zich waarschijn lijk ook bezighouden met het1 wat dr. Rang noemt „hart grondige verschil van mening" tussen de Ombudsman en staatssecretaris Koning van fi nanciën. De Ombudsman vindt, dat hij de bevoegdheid heeft om klachten over het niet kwijtschelden van belas ting te behandelen. Daarvoor heeft hij dossiers nodig van de belastingdienst, die hij tot nu toe niet heeft gekregen van het ministerie van financien. Europese landen een concrete actie plaats voor een vermin dering van het aantal uren per week. Het congres in Milaan krijgt een ontwerp-uitspraak voorgelegd om nu aan een 35- urige werkweek te gaan wer ken. Zonder verlies van loon overigens. Stimulering De Europese vakbonden zul len proberen hun eisen weer op elkaar af te stemmen in de wetenschap dat zodra er één schaap over de dam is, er ze ker meer volgen. De plaats van de arbeid, de werknemers en hun vakbonden in de maat schappij van morgen staan in Milaan centraal. Samenwer king is een veel voorkomend trefwoord in de stukken. In de ontwerp-resolutie die wordt besproken krijgt de wenselijkheid om in Europa een stimulerend economisch beleid te voeren opnieuw veel aandacht. Op het congres in Den Haag werd drie jaar gele den het voorstel gelanceerd om in heel Europa éen procent van het bruto nationaal pro duct voor extra investeringen uit te trekken. De gedachte daarbij was dat extra investe ringen door de overheid een belangrijke economische im puls zouden zijn, waardoor de werkloosheidsstijging beperkt zou kunnen blijven. Vergeefs heeft de vakbeweging in de verschillende Europese landen drie iaar op dit aambeeld geha merd en het EVV wijt daar de sterk gegroeide werkloosheid aan. Zo'n stimuleringsbeleid heeft, overigens net als arbeidstijd verkorting, alleen zin als in zo veel mogelijk landen tegelijk gebeurt. De afgelopen drie jaar hadden de meeste Europese colleges echter hun handen meer dan vol aan problemen als de Britse bijdrage aan de EG en de toetreding van Spanje en Portugal. Zo er al bereidheid was om tot een ge zamenlijke stimulering van de economie te besluiten, is dit vrijwel nimmer wezenlijk aan de orde geweest De Europese vakbeweging heeft de moed echter nog niet opgegeven. In de wetenschap dat ook de kortere werkweek niet van de ene op de andere dag is bereikt, blijft het stimu leringsbeleid één van haar be langrijkste doelstellingen. Vol gende week zal het EVV zich opnieuw gaan uitspreken voor Europees gecoördineerde in vesteringsprogramma's op het gebied van openbaar vervoer, telecommunicatie, huisvesting, gezondheidszorg. onderwijs, energie en milieubescherming. Stimulering van de economie is volgens het EVV ook ge diend met het op peil houden van de lonen en sociale uitke ringen Handhaving van de koopkracht is daarom ook één van de prioriteiten in de ont werp-resolutie. „De algemene vermindering van de koop kracht die de laatste jaren is opgetreden heeft funeste ge volgen gehad voor het niveau van de consumptie en de pro- duktie, en daarmee van de werkgelegenheid", meent het verbond. In tegenstelling tot de laatste drie jaar lijkt het EW met zijn nieuwe pleidooi voor sti mulering van de economie de tijd mee te krijgen Er is de laatste maanden sprake van een kentering in Europa. De binnenlandse markt krijgt overal meer aandacht. ARJEN BROEKHUIZEN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7