De Vries kribbig door kritiek Ruding JE TREIN EN DE PAUS. Geschiedenis in modern jasje Zoveel mogelijk vrijheid voor kinderen van prinses Margriet EckbeSow-ont Pausdemonstranten in cellen drugdealers? Rechtswinkel voor kinderen DEN UYL: CDA IS GESPLETEN Steeds meer mensen willen af van huisdier Prins Bernhard moet nog tijd rust houden ANTHOCHTKIT <S> ANTI-VOCHTKiï ^NENLAND VRIJDAG 10 MEI 198S PAGINA 3 irting vakantiegeld ambtenaar ^986 staat nog niet vast HAAG Volgens minister Rietkerk (Binnen- se Zaken) staat niet per definitie vast dat ook 1986 het vakantiegeld van de ambtenaar met een procent wordt verlaagd tot 7,5 procent. De minis- ei dit gisteren tijdens de behandeling in de Twee- in tyamer van het wetsontwerp waarin die korting dat (1985 wordt voorgesteld. Voor 1986 zal de hoogte Reaaet vakantiegeld in het nog te openen arbeidsvoor- dde^denoverleg een ro* kunnen spelen, aldus de minis- •gen sus ipciaal-democraat Alders zei dat zijn fractie niet ingde korting kan instemmen omdat daarmee een tussen ambtenaren en particulier be- isleven wordt voortgezet met als gevolg een onaan- flbare koopkrachtontwikkeling voor de ambtena- Rietkerk gaf toe dat er sprake is van een ongelij- jwelntwikkeling, maar dat dit offer van de ambtena- lutieoch verantwoord moet worden geacht. ?roe; Lerarenopleiding voor speciaal onderwijs DEN HAAG Er komt een aparte, aanvul lende opleiding voor leraren in het speciaal onderwijs. Het betreft een tweede fase HBO-opleiding, waarvoor als toelatingseis geldt het bezit van een akte van bekwaam heid voor het basisonderwijs, dan wel voor het voortgezet onderwijs. Dit blijkt uit de nota „opleiding speciaal- en voortgezet spe ciaal onderwijs", die door minister Deetman (Onderwijs) naar de Tweede Kamer is ge zonden. De (part-time) opleiding zal maxi maal twee jaar duren en wordt afgesloten met een akte die zal gelden als aanvullend bewijs van bekwaamheid. Afhankelijk van het aantal deelnemers bestaat ook de moge lijkheid om een full-time opleiding in het leven te roepen. AMSTERDAM Tussen politie en justitie in Amsterdam zijn de laatste dagen flinke spanningen ontstaan over het scheppen van celruimte in Amsterdam, met het oog op mogelijke relletjes tijdens het pausbezoek. Vandaag zouden 27 drugshandelaren bij de officier van justitie vervroegd worden voorgeleid, volgens verontruste narcotica-rechercheurs om daarna weer naar huis te worden gestuurd. Op deze manier wilde de Amsterdamse justitie voor het weekeinde genoeg celruimte overhouden om geweldda dige anti-pausdemonstanten op te kunnen sluiten. De politie is daar woedend over, omdat een groot deel van de verdachten pas afgelopen maandag is aangehouden bij een grootscheepse actie in de Ganzenhof (Bijlmermeer). Het CDA-Tweede Kamerlid Gualthérie van Weezei reageert eveneens furieus op de beweer de voornemens van de Amsterdamse justitie. Het kamerlid vreest dat de beeldvorming in het buitenland sterk beïnvloed zal worden, als Nederland „dealers zo maar laat lopen". Persof ficier Wooldrik ontkent dat er plannen waren om drugsdealers plaats te laten maken voor demonstranten. Rumoer bij installatie van lid Centrumpartij ALMERE De installatie van een nieuwe ver tegenwoordiger van de Centrumpartij in de ge meenteraad van Almere is gisteravond niet be paald geruisloos verlopen. De politie moest er aan te pas komen om ongeveer 50 demonstran ten uit de raadszaal te verwijderen. De actie voerders waren het gemeentehuis via ingegooi de ruiten binnengedrongen en waren van plan verfbommetjes naar het raadslid L. d'Hont te gooien. De politie verrichtte één arrestatie en verwijderde de overige demonstranten, waarna de installatie doorgang kon vinden. D'Honts voorganger, B. Fresco, had zijn raadslidmaat schap per 1 maart opgezegd. Tijdens de installa tie van Fresco begin vorig jaar, moest de raads zaal ontruimd worden omdat tegenstanders de CP-raadsleden met verfbommen en bierflesjes bekogelden. AMSTERDAM Op initiatief van de voorzitter van de sectie jeug drecht van de rechtenfaculteit aan de Universiteit van Amsterdam, prof. mr M. de Langen, krijgt Am sterdam vanaf 15 mei een rechtswin kel voor kinderen. Kinderen van alle leeftijden kunnen daar gratis ad viezen krijgen over en begeleid wor den bij alle juridische zaken waar ze iets over willen weten. In de rechts winkel werken juristen en pedago gen, allen vrijwilligers. De winkel is gevestigd aan de Brouwersgracht 44 en is iedere woensdag- en zaterdag middag van 2 tot 5 uur open. e'iuwstaking tiouii twiürdt maandag i,tDzier fors jgebreid toe ECHT Bij de sta- a in de bouw werd rheiaag n°g een Pas °P diPlaats worden ge- maar voor maan- (heeft de Bouw- en Rea|bond FNV alweer ycoth>rse uitbreiding van cties aangekondigd. eel rijfde stakingsdag in de ng c begon vanmorgen met ,ga_stakingen op totaal 166 projecten, tegen ruim 150 De aandacht ging bel^ag voornamelijk uit naar. k vaiental regionale stakings- Nic|komsten, waar over het petten van de acties werd j oken. FNV-voorzitter Kok sprak 's middags in 'ton em stakende bouwvak- We*0E, !ns de Bouwbond waren iorgen in totaal 5.750 sta bij de acties betrokken, reer evenveel als giste- .Intussen komen er voor- firVge initiatieven om het "etelopen cao-overleg weer de ke trekken. De onafhan- >f dë voorzitter van de cao- nanrhandelingen in de bouw- xheid, drs. H. Eijsink, telefonisch contact gehad le °Werkgevers- en werkne- Indbrganisaties om te kijken rijge( mogelijkheden zijn uit de te komen. vrede over de diensten- er hebben de 38 chauf- van het streekvervoerbe- BGado in Groningen het vanmorgen tussen half i negen uur neergelegd. ilde staking is uitgebro- ;omdat de directie van niet bereid zou zijn goe- ilossingen te zoeken voor losterproblematiek, die al een jaar bestaat. .i'ili' dc oveil h%7e/ afses Juliana woont In de RAI de Amsterdam een gedeelte bij 1,0 manifestatie van de jJiting 1940-1945 die veertig r"Jao bestaat. De prines. be- bev^rmvf0uwe van de Stichting, e opmt het eerste exemplaar in ring$angst van „Woord gehou- avoi het geschiedboek van de gen p van vollenhoven stelt de rinciale weg T49. een verbin- I tussen rijksweg A27 en de or delweg rond Houten, in ge- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA-frac- tieleider De Vries heeft wat kribbig gereageerd op de kritiek van partijge noot minister Ruding (Fi nanciën) op het ontwerp- verkiezingsprogram van de christen-democraten. Volgens Ruding moet er geen elf miljard bezuinigd worden in de volgende kabinetsperiode maar ten minste 24 miljard. De Vries liet gisteren bekend maken dat hij de opmer kingen van Ruding ziet als „één van de bijdragen aan de discussie over de definitieve tekst van het programma". De Vries, die adviseur is van de programcommissie, wijst Rudings opvatting af dat alle kaarten gezet moeten worden op het tergdringen van het fi nancieringstekort van de over heid. „Wij willen ook de koop kracht van uitkeringstrekkers, ambtenaren en trendvolgers op peil houden". De Vries zegt overigens wel begrip te heb ben voor de opvatting van zijn partijgenoot, omdat deze als „penningmeester van de club is ingehuurd om op de kas te passen". Bovendien is Ruding waarschijnlijk bang, zo meent de fractieleider, dat er een sfeer ontstaat „van alle teugels los". Ook De Vries zou dat be treuren, omdat ook naar zijn mening het tekort omlaag moet. „Wij verschillen alleen van inzicht over het tempo waarin". Partijvoorzitter Bukman noemde het gisteravond van Ruding niet verstandig elkaar nu publiekelijk te bestrijden op het punt van de bezuinigin gen in de komende jaren. „In de cijfers van het ontwerp verkiezingsprogramma zit een zekere voorlopigheid. Dat zal ook wel gelden voor zijn cij fers", aldus Bukman. De PvdA verwijt het CDA ge spletenheid. Volgens fractielei der Den Uyl is Ruding conse quent, in tegenstelling tot De Vries. „Het is onbegrijpelijk en onwaarachtig dat de heer De Vries namens de CD A-fractie tegelijk het huidige Ruding- beleid en het ontwerp-pro- gram verdedigt". Den Uyl doelde erop dat zijn CDA-col- lega eerder deze week het con cept-program in overeenstem ming had genoemd met de op vattingen van Ruding. De VVD, coalitiepartner van het CDA. heeft met instem ming kennis genomen van Ru dings kritiek. De liberalen be schouwen de visie van de mi nister als „waardevol" en gaan ervan uit dat die „een belang rijke rol" zal spelen bij de dis cussie over het CDA-program. Mét Ruding is de VVD van mening dat het concept voor dit program uitgaat van de voortzetting van het huidige kabinetsbeleid. De christelijke werkgevers hebben gisteren teleurgesteld gereageerd op de aankondi ging van minister Ruding voor de NCW-vergadering dat de lastenverlichting voor het be drijfsleven volgend jaar slechts enkele honderden miljoenen zal omvatten. Volgens NCW- voorzitter Van Eijkelenburg hebben veel ondernemers een ruggesteuntje juist nodig om weer te gaan investeren. LEIDS ASIEL MET HANDEN IN HET HAAR DEN HAAG Steeds meer mensen willen tegenwoor dig van hun hond of kat af. De asielen raken daardoor overvol. In de het zuiden van het land en de grote ste den, zoals het Haagse Dierencentrum, kunnen de bees ten zelfs al nauwelijks meer worden geplaatst. Als deze ontwikkeling zich doorzet, wat de Dierenbescherming verwacht, is er over enige tijd sprake van een noodsitu atie. Vorig jaar werden al 14.000 huisdieren meer afge staan dan in 1983. Meer dan voorheen willen mensen nu al van hun huisdier af met het oog op de naderende vakantie. De Dierenbescherming vindt dat* uiteraard beter dan dat de beesten aan een boom in het bos worden achtergelaten, maar spreekt toch niet van een gunstige ontwikkeling. Men heeft liever dat de eigenaren hun hond of kat in het pension-gedeelte onderbrengen en ze dan na de vakantie weer ophalen. Daarvoor moet dan wel tijdig worden gereserveerd en dat gebeurt nog te weinig. Mensen zien het „lo zen" van hun hond of kat dan vaak als enige oplossing. De Dierenbescherming meent dat vooral de mentaliteit van veel mensen nog te wensen overlaat. Mensen nemen nog veel te ge makkelijk een hond of kat; pas later realiseren zij zich de gevol gen. De Dierenbescherming gelooft dat ook de financiën een rol spelen. De mensen hebben minder te besteden en vooral een hond kan flink op het huishoudbudget drukken. In het Leidse dierenasiel zit men met de handen in het haar. Beheerder Wil Tiele: „We hebben hier vooral verschrikkelijk veel katten. Er zitten er al ongeveer tachtig, van van zo'n vier, vijf jaar oud. Meer kunnen we er echt niet hebben. En dat ter wijl het seizoen eigenlijk nog niet eens is begonnen. Met het aantal honden valt het momenteel wel mee. We hebben er nu elf in huis. Maar ook deze zijn moeilijk plaatsbaar, omdat ze alle al wat ouder zijn. Dat is overigens ook het probleem bij de poe zen. Er is vraag zat naar huisdieren, maar de mensen willen aleen maar jongere beesten". Terwijl prins Bernhard gisteren uit het ziekenhuis Is ontslagen, heeft prinses Juliana haar agenda normaal afgewerkt. Voor haar stonden twee officiële gebeurtenissen op het programma. Op de foto is zij te zien tussen kinderen van het koninklijk Instituut voor doven „H.D. Guyot" in het Gro ningse Haren waar zij de opening verrichtte van het nieuwe complex. Later op de dag vertrok zij naar de stad Groningen om een nieuw gebouwencomplex van de sociale werkvoorziening open te stellen. LEIDEN Prins Bern hard, die gisteren uit het Academisch Ziekenhuis Leiden is ontslagen, moet nog ten minste twee we ken rust houden. Hij mag in die periode uitsluitend bezoek van familieleden ontvangen. Daarna zal de prins zijn activiteiten nog geruime tijd moeten bepe- reken. Coördinator dr. Hers van het medisch team dat de prins heeft behandeld, heeft hem dat geadviseerd. Volgens dr. Hers is prins Bernhard wel zo goed hersteld van zijn operatie aan de al vleesklier, dat hij niet lan ger in het ziekenhuis hoefde te blijven. TOCH LID KONINKLIJK HUIS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer gaat akkoord met het wetsontwerp waarin het lidmaatschap van het Koninklijk Huis wordt geregeld. Volgens het wetsvoorstel worden tot lid van het Koninklijk Huis de volgende personen ge rekend: koningin Beatrix, prins Claus en hun kinde ren, prinses Juliana en prins Bernhard alsmede prinses Margriet, Pieter van Vollenhoven en hun kinderen. Zij allen vallen daarmee onder de ministeriële verant woordelijkheid, al krijgen de kinderen van Margriet zoveel mogelijk vrijheid. In 1980 strandde een soortgelijk wetsontwerp in de Tweede Ka mer omdat daar een motie van D'66 werd aangenomen, waarin werd voorgesteld de kinderen van prinses Margriet buiten de kring van het Koninklijk Huis te houden. De kamermeerder heid vond het niet nodig dat voor het doen en laten van deze prinsen de ministeriële verantwoordelijkheid zou gelden, het geen een beknotting van hun vrijheid zou betekenen. De toen malige premier Van Agt trok het wetsontwerp daarna in. In het huidige wetsontwerp is het kabinet-Lubbers enigszins aan de wens van de Kamer tegemoet gekomen. De kinderen van firinses Margriet en mr. Van Vollenhoven zullen slechts tijdelijk id van het Koninklijk Huis zijn. Deze status wordt beëindigd zodra koningin Beatrix is opgevolgd. Ondanks de gebleven be zwaren tegen opneming van de Apeldoornse prinsen in de kring van het Koninklijk Huis toonden PvdA en D'66 zich bereid het wetsontwerp nu te steunen, zij het niet van harte. CDA, VVD en de kleine rechtse fracties stemden zonder meer met het nieuwe wetsvoorstel in. Premier Lubbers verzekerde de Kamer dat de kinderen van Margriet een zo groot mogelijke vrijheid zal wor den gegund. Brug ook voor fietsers OEGSTGEEST Bewoners van een gedeete van Haaswijk willen dat de tweede brug over het Oegstgeester kanaal ook voor fietsers wordt open gesteld. Dit temeer daar het pad dat op de brug uitkomt ook voor beide verkeersdeel nemers is bestemd. Burgemeester Scheenstra bracht dit gisteravond onder de aandacht van de leden van de verkeerscommissie. „Als het nodig is dat het een fiets- voetgangersbrug moet worden dan moet de politieke wil aan wezig zijn om te zeggen dat de brug een ton méér mag kos ten' aldus de voorzitter. (ADVERTENTIE) Voor energiebesparende afdichting van kieren en spleten. Geen storende kleurafwijkingen door volledige overscNder- baarbetd ol transparant. Vraag de gratis Sista folder aan: Henkei Nederland bv Aid HD/BC. Postbus 2140 3430 CR Nieuwegein. Voor blijvend watervaste voegaldichtingen bij badkamers en keukens. Blijvend schlmmelwerend en volledig overschilderbaar ot transparant (ADVERTENTIE) Van li tot en met 14 mei a.s. f^jengt Paus Johannes Paulus II een .'zoek aan ons land. Ter gelegenheid hiervan zal NS ïe iïara en extra lange treinen inzettea Op 11 mei naar Den Bosch be»p 12 mei naar Utrecht, op 13 mei naar „Zin Haag en op 14 mei naar het vlieg- stiig!ld Beek in Zuid-Limburg Gezien de te verwachten drukte, ?a"encs en parkeerproblemen is de trein 5° "ik in dit geval zo gek nog niet ku« Op 14 mei, de dag van de open- 19 pre bijeenkomst op het vliegveld ">!ek, is de dienstregeling naar en vooral in Limburg aangepast. Voor alle bezoekers van deze bijeenkomst en dus ookvoorde trein reizigers geldt overigens dat zij een flink stuk moeten lopen, omdat er geen verkeer tot dichtbij het terrein wordt toegelaten. Op het station ligt een speciale folder voor u klaar met nadere informatie over de speciale dienstre geling op 14 mei a.s. van en naar Zuid- Limburg Daarin vindt u ookalle infor matie over de extra vroege treinea DfTRBNtSZDGEXNOGNIFL ■■lEMELS 3N WIL ASTPO- ËRÜEM- HIJ WIL tUlHIE vJÊRKEW. I Het geschiedenis-examen stak gisteren in een mo dern jasje. De vooraf vast gestelde perioden: de Ver enigde Staten tussen 1933 en 1974 en Nederland tus sen 1945 en 1973, gaven aanleiding tot allerlei uit stapjes in de richting van economie en staatsinrich ting. „Het leek wel econo mie", verzuchtte hier en daar een leerling. Volgens de geraadpleegde leraren hoort dit echter bij de nieuwe geschiedenis-op vatting, waarbij veel meer facetten van de maat schappij aan de orde ko men dan vroeger. Zowel voor havo en mavo als voor vwo gold dat het onder deel Verenigde Staten lastiger werd geacht dan het Neder landse deel. Een aardig onder deel bij het havo-examen was het plaatsen van begrippen en perioden bij gegeven tekst fragmenten over o.a. de black- poweractvist Stokeley Carmi- chael, impeachment en Roose velt. Het buitenland beleid van Truman aan de voora vond van de Koreaanse oorlog kwam aan de orde evenals de bevoegdheid van de Ameri kaanse president aan de hand van een spotprent van Nixon. Het leverde enkele lastige vra gen op. De vwo-kandidaten hadden met wat langere teksten te maken: de landbouwproble men tijdens de New Deal, de produktiegroei tijdens de Tweede Wereldoorlog en het te schrijven betoog over de buitenlandse politiek na deze oorlog, waarbij met name de dominotheorie aan de orde kwam een lastig onderdeel, aldus leraar A.C. de Jong van het St. Janscollege in Den Haag. De havo-kandidaten moesten in het onderdeel Nederlandse geschiedenis een opstel maken aan de hand van acht genoem de begrippen uit de provotijd, een opgave waarbij je je kan afvragen wat het nut ervan is. „60 jaar levenservaring" van Drees sr. met enkele lastige vragen, de kwestie van parle mentaire en extra-parlemen taire kabinetten en de loon- en prijspolitiek aan de hand van een cartoon over Drees vorm den de overige opgaven. Het onderdeel Nederlandse ge schiedenis bij het vwo was wel te doen. Opgaven over de rooms-rode samenwerking, het overheidsbeleid met be trekking tot de werkgelegen heid, aan de hand van de troonredes in de genoemde pe riode, en de geschiedenis van PvdA en Nieuw Links, boden de kandidaten redelijk maar erg veel werk. Leraar De Jong: sommigen hadden in de toegestane tijd van 2 W uur tien tot 12 kantjes volgeschre ven. Zijn collega F. van Gulick van het Lucas College in Voor schoten was van mening dat bij het mavo bepaald lastige vragen werden gesteld. Zo gingen de negen vragen over Martin Luther King vrij diep op de stof in. De D-kandidaten moesten bij twaalf begrippen de namen van- presidenten plaatsen, een moeilijk onder deel. Nederlandse geschiedenis was minder moeilijk. Ook hier de provotijd en het vraagstuk van buitenparlementaire ac ties. de mammoetwet en de ge volgen daarvan, Drees en de verzorgingsstaat en de taak van de minister van financiën. Het vwo ging gistermorgen van start met wiskunde II dat op steeds meer scholen plaats maakt of al plaats gemaakt heeft voor wiskunde A (toege paste wiskunde). Over twee jaar zal wiskunde II bij het vwo niet meer bestaan, want in augustus a.s. wordt voor de vijfde klassen van het vwo het vernieuwde wiskunde-examen van kracht. Leerlingen van het Maartens- college in Voorburg die be langstelling hebben voor in formatica. zaten ook vast aan dit examenonderdeel, dat ze anders mogelijk zouden laten vallen. Voor de echte puzze laars was het een leuk exa men, voor anderen was het een lastig pakket, aldus leraar Groeneveld. Bij veel vragen werd inzicht verondersteld; sloegen de leerlingen aan het rekenen, dan kwamen ze er doorgaans niet uit. Dit gold al voor de eerste opgave over een bol die een gegeven vlak snijdt, waarbij twee vragen re delijk te doen waren maar de derde erg lastig was. Ook de mavo-kandidaten had den wiskunde II. De C-kandi- daten vonden het examen, dat hetzelfde was als bij het lbo, moeilijk. De docent vond de opgaven maar zeer eenzijdig Van de veertien vraagonder- delen moest bij de helft de op pervlakte, omtrek of inhoud worden berekend, kortom: een examen voor meetkundigen. De D-kandidaten hadden het gemakkelijker. Alleen opgave vier, waarin berekeningen rond de rotatie van een cirkel moesten worden gemaakt, le verde wat problemen op. Er moest weer eens met het wor telteken gewerkt worden, iets waar de leerlingen niet meer zo aan zijn gewend sinds de in voering van het rekenma chientje. De teksten van het examen Engels voor havo waren be hoorlijk moeilijk. Bij het verla ten van de eindexamen-plek waren er dan ook nogal wat pijnlijke gezichten te zien. Twee teksten waren afkomstig uit The Guardian, twee uit The Guardian Weekly en een uit The Observer De eerste §ing over het geestelijk gehan- icapt meisje Nina Weill dat een rol krijgt bij de veel beke ken Engelse televisie-serie „Crossroads". Deze tekst was goed te doen Veel lastiger was de tweede tekst, terwijl de derde, over eventuele onge lukken in een kerncentrale, nogal wat moeilijke woorden bevatte. Tekst vier over het afschaffen van het profboksen was gemakkelijker te volgen. De vijfde en laatste tekst ging over het invoeren van een nieuwe Engelse munt. Het lbo kreeg gistermorgen evenals mavo-C bij wiskunde vier opgaven. Het ging om de bekende „balk", de parabool, een vermenigvuldiging en twee rechte lijnen in het as senstelsel Oxy. De kandidaten vonden het werk niet gemak kelijk, maar wel te doen. De leraar vond dit examen van het juiste niveau. Voor het examen Duits kregen de kandidaten een tekst voor geschoteld over de beklim ming van de zuid-westflank van de Mount Everest met als titel: „In der Stunde des Tri umphs forderte der Berg sein Opfer" De tekst was ontleend aan het populaire Duitse tijd schrift „Bunte Illustricrte". Het examen beantwoordde aan zijn doel: het toetsen van dc schriftelijke vaardigheid in de Duitse taal. De kandidaten waren aangewezen op hun ei gen kennis van het Duits, vooral omdat het vrijwel niet mogelijk was om bepaalde pas sages uit de tekst letterlijk over te nemen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3