r Een stabiele democratie, maar geen doorleefde Kaarten troef bijGrolsch. LEIDEN S akkoord met overleg aiver bases in Spanje GRATIS SPEL KAAKTEN BIJ KRAT GROLSCH PIJPJES. DUITSLAND VEERTIG JAAR NA DE OORLOG: Vietnam-veteranen VS willen overleg met Palestijnen Voetbal - supporters morgen al voor rechter LflTENLAND EeidaeSoiwcwit WOENSDAG 8 MO 1965 PAGINA 5 anslagen in uxemburg DXEMBURG Onbeken- i hebben gisteravond twee igspanningsmasten in Lu- nburg opgeblazen. De twee «lagen vonden kort voor i^ldernacht vrijwel tegelij- tijd plaats in de buurt van van het groother- dom. De elektriciteitsmas- kwamen op een autoweg »cht en waren oorzaak van scheidene verkeersonge- fcen, waarbij drie personen wondingen opliepen. Het is uitgesloten dat de links- me CCC achter de aan- Perle: VS moeten Salt-II loslaten WASHINGTON Een hoge func tionaris van het Amerikaanse mi nisterie van defensie heeft gisteren gezegd dat het onverstandig van de VS zou zijn zich aan SALT-II te blijven vasthouden, omdat de Sov jet-Unie zich niet aan de voorwaar den van dat verdrag houdt. Perle, staatssecretaris van defensie voor internationale veiligheid, stelde het Congres tevens voor om een per manent fonds van 5 miljard dollar in te stellen voor de compensatie van schade, die wordt toegebracht door Russische schendingen van het akkoord op de wapenbeheer sing. „Schuld niet afbetalen met honger van het volk'' BRASILIA De Braziliaanse presi dent Sarney heeft gisteren verklaard dat de buitenlandse schuld van onge veer 100 miljard dollar zal worden te rugbetaald, zonder dat echter de ont wikkeling van het land belemmerd wordt. Verwijzend naar een uitspraak van de onlangs overleden president Tancredo Neves verklaarde Sarney te genover zijn kabinet dat deze schuld niet afbetaald kan worden met de hon ger van het Braziliaanse volk. Het In ternationaal Monetair Fonds dringt erop aan dat Brazilië zijn uitgaven te rugdringt en de inflatie, die nu 228 pro cent bedraagt, indamt. Ariane met vertraging gelanceerd KOUROU De Europese draagraket Ariane is van ochtend om kwart over vier Nederlandse tijd met een vertraging van ruim een uur gelanceerd vanaf het Europese ruimtevaart- cenrum in Kourou (Frans Guyana) gelanceerd. De raket heeft de Amerikaan se kunstmaan G-Star 1 en de Franse telecommunica- tiesatelliet 1-B aan boord. De Ariane moet beide sa tellieten in een baan om de aarde brengen. Kreisky negeert Amerikanen bij herdenking capitulatie STRAATSBURG Grote consternatie ontstond in alle groepe ringen binnen het Europese Parlement, toen de socialistische fractie een herdenkingsbijeenkomst in het voormalige concen tratiekamp Struthof in de Elzas gistermiddag liet uitgroeien tot een partij-politieke manifestatie, waarbij andere politieke groe peringen niet gewenst waren. De verontwaardiging steeg ten top, toen de gastspreker Bruno Kreisky, de voormalige Oosten rijkse kanselier, in zijn speech suggereerde dat alleen dank zij de sociaal-democraten het fascisme verslagen werd. Van de bevrij dende troepen noemde Kreisky tijdens de uitoefening van zijn ambt al een omstreden figuur - alleen de Russische en de Britse troepen, maar hij vergat te memoreren dat ook de Vere nigde Staten en Canada tot de bevrijders behoorden. Wel was zijn rede doorspekt met kritiek op het huidige beleid van de Verenigde Staten. Vanmiddag heeft president Reagan in een toespraak tot het parlement de Sovjet-Unie ervan beschuldigd het nucleaire evenwicht te verstoren. VS verhogen militaire hulp aan Costa Rica SAN JOSE/WASHINGTON De aangekon digde komst naar Costa Rica van 20 Amerikaan se militaire adviseurs vormt een afspiegeling van de steeds omvangrijker militaire steun die dat land ontvangt van de Verenigde Staten. Costaricaanse regeringsfunctionarissen ontken nen dat de militaire hulp een wijziging inhoudt van de neutrale positie van hun land. Costa Rica functioneert al sinds 1949 zonder leger en de po litie- en veiligheidstaken worden waargenomen door stedelijke en landelijke civiele gardes. In 1981 hervatte de VS de sinds 13 jaar opgeschorte militaire hulp aan Costa Rica met 30.000 dollar via het programma voor internationale militaire opleidingen, die het land ook in 1982 ontving. Vanaf 1983 is die hulp opgevoerd tot een totaal van bijna 21,5 miljoen dollar. in flamenco-voorstelling in het Madrileense koninklijke theater kon Nancy Reagan gisteravond irleiding niet weerstaan het ook eens te proberen, toen een leerling-danser haar daartoe uit- ■mfgöe. 2,4drid 'AfADRID De Verenigde ten hebben er gisteren mee jestemd voorbereidende on- rhandelingen te openen er een vermindering van de nerikaanse militaire aanwe- ;heid in Spanje. Dit heeft de ring van het aantal Ameri kaanse bases te verdoezelen, maar indirect is te verstaan gegeven dat Washington „wil luisteren" naar de Spaanse meningen. Het Spaans-Amerikaanse ver- aanse minister van buiten- drag met betrekking tot de ba- ïdse zaken Fernando Moran ses loopt in arekuikend gemaakt, asstoe ideli 0125'ect commentaar gegeven. '^sident Reagan die gisteren bezoek aan Spanje afsloot, li ö^c^tte met vaf?e uitlatingen Spaanse eis tot verminde- Volgens de bewindsman zijn de VS en Spanje het eens over staat er onenigheid over de oorzaken van de conflicten in dit gebied. Premier Gonzalez heeft Reagans pogingen de Ni caraguaanse contra's steun te verlenen scherp bekritiseerd. Gonzalez praat aanstaande za terdag met de Nicaraguaanse president Ortega als de Sandi- nistische leider een tussenstop maakt in Madrid. Volgens Mo ran is een bemiddelingsrol niet ondenkbaar. President Reagan toonde zich verheugd over een uitlating van de Democrati sche voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Thomas O'Neill. Hij zei dat veel Demo craten pijnlijk getroffen waren door de reis van Ortega naar Moskou. Steun voor de rebel len achtte hij in de toekomst niet onmogelijk. warte uidafrikaanse akbondsleider a vrijlating verleden HANNESBURG De arte Zuidafrikaanse vak- idsleider Andries Raditsela irt nadat hij door de politie de gevangenis werd vrijge- i overleden. De vakbond# r bij de Dunlop-fabriek in toni, ten oosten van Johan- iburg, overleed maandag in Baragwanath-ziekenhuis de zwarte stad Soweto, na- de politie de beschuldigin- tegen hem had ingetrok- zo is door een vakbonds- iewerker bekend gemaakt, itsela, die ook lid was van uitvoerende raad van de idafrikaanse vakbondsfede- lie, werd zaterdag gearres- ird door mannen in camouf- ie-uniform. Hij werd in staat n beschuldiging gesteld op >nd van de wet voor bin- nlandse veiligheid. Hij was J rond op het moment dat hij I ird aangehouden maar I >est kort daarop in het zie- nhuis worden opgenomen, lus de medewerker, fee zwarte mannen in Zuid- frika zijn gisteren met ste- n bekogeld, overgoten met nzine en levend verbrand. t heeft de politie bekendge- idel- »akt. (ADVERTENTIE) Vukm.mNth.ip in McvnictncImp 75 MID JE VERHOLEN 75 HETGEHEIM VAN DE UYLENBORGH 18) Het bloed schoot Gozewijn van Uylen naar n hoofd, toen hij tot de slotsom was geko- en, dat zijn eigen oudoom Jacob daar aan de and hing. Dat kon maar één ding betekenen: ipjes geneer Saloe wist méér van de Uylenborgh en jn de gouddiefstal! Als door een wesp ge- Joken draaide Gozewijn zich om. Een alles ver- *fetiaende. niets ontziende woede tekende zich op zijn anders zo beminnelijke gelaat, en hij jlderde de heer Saloe toe: „Jij smerige na- aak-padvinder! Ik heb je dóór, ventje! Waar is lijn goud? En hoe kom je aan dat portret?" MH/an goud weet ik niks," loog Loetje. „En dat "!^}rtret dat is een oud familielid." „Juist!" irTjulde Gozewijn. „Een familielid van MIJ! Het is ijn sakkerlootse oudoom Jacob! De slotheer in de Uylenborgh! Jouw voorvaders hebben at slot verwoest en mijn hele familie om zeep gebracht! Nou heb ik je eindelijk in mijn fikken en nou Is de beurt aan MIJ, mannetje!" In tussen gebeurde er buiten op het binnenplaats je ook nog wat. De gespierde uitsmijter-portier was namelijk weer tot zijn positieven gekomen en hij begreep wel, dat er zware moeilijkheden dreigden in de Swarte Piraet. Daarom had hij een handig gummistokje tevoorschijn gefrom meld, waarmee gewapend hij woedend de bin nenplaats opstormde. Grommend en dreigend kwam hij op smidje Verholen af, van plan om een fiks pak slaag te gaan uitdelen. Zoiets ge beurde er trouwens binnen ook, want daar stond een van kracht trillende Gozewijn van Uy len, van wiens spreekwoordelijke zachtaardig heid weinig was overgebleven. Als een Simson had hij Loetje Saloe hoog van de grond getild en dit scheen te wijzen op wat vrolijk gooi-en smijtwerk. BONN Als Willy Brandt, direct na de oor log in Duitsland terug keert, noteert hij: „Kra ters, holen, bergen as, puin, ruïnes, waaraan je nauwelijks nog kon zien dat hier ooit huizen ge staan hadden. Kabels en waterleidingen die als de kapot gescheurde inge wanden van een voorhis torisch monster uit de grond' staken, geen ver warming, geen licht, elke meter tuin een kerkhof en boven dat alles, sa mengeperst in een onbe weeglijke wolk, de stank van ontbinding. In dit niemandsland aan de rand van de wereld leef den mensen. Hun leven bestond uit een dagelijkse jacht op een paar aardap pelen, een stuk brood, een paar kolen, enkele si garetten". Voor Duitsland heeft het uur nul geslagen. Een volk dat vijf jaar eerder, in de zomer van 1940, nog het gevoel had gehad dat zijn macht geen grenzen kende, moet op de primitiefste basis proberen weer een menswaardig be staan op te bouwen. Wie van daag, precies veertig jaar na de capitulatie, de balans op maakt, kan niet onder de con clusie uit dat de Duitsers een bewonderenswaardige presta tie geleverd hebben. West- Duitsland is de derde econo mische macht in de niet-com- munistische wereld. De Bondsrepubliek, in 1949 ge sticht, kent stabiele politieke verhoudingen. Maar toch lijkt het vaak alsof politici en bur gers de democratie nog niet echt in hun hart gesloten heb ben. Erhard In de laatste jaren van het ca tastrofale Hitler-regime werkt in het ministerie van Econo mische Zaken een jonge eco noom. De briljante ambte naar, die geen steile carrière maakt omdat hij weigert lid te worden van de nazi-partij, sleutelt tegen het einde van de oorlog aan een economi sche blauwdruk voor het nieuwe Duitsland. Als Hitier eindelijk verslagen is, slaat het uur voor Ludwig Erhard. Hij legt met zijn „sociale markteconomie" de basis voor een ongekende economische opbloei. Erhard wordt de va der van het Duitse Wirt- schaftswunder. Terwijl de En gelsen, die de oorlog gewon nen hebben, steeds sneller de welvaartsladder afzakken, rij den de gehate Duitsers al weer in hun Mercedessen naar de Rivièra. Een politieke afrekening met Hitiers nazis me vindt nooit plaats. De Duitsers verdringen het gru welijke verleden door te wer ken en nog eens te werken. Konrad Adenauer, die in 1949 op 73-jarige leeftijd, de eerste naoorlogse kanselier wordt, verankert de Bondsrepubliek stevig in het westerse bondge nootschap, de NAVO. Samen met de Franse president De Gaulle legt hij de basis voor de verzoening tussen de beide vroegere erfvijanden. De ope ning naar het oosten maakt de eerste sociaal-democraat, die in de Bondsrepubliek aan de macht komt. Willy Brandt, in 1969 aan de macht geko men, normaliseert de betrek kingen met Polen en de Sov jet-Unie. Grote indruk maakt zijn knieval in het getto van Warschau, waar de nazi's vre selijk hebben huisgehouden. Voor het beeld van Duitsland in het buitenland heeft Brandt veel gedaan. In de ogen van velen in het westen is de naam Brandt synoniem geworden met vrede, verzoe ning, met het afzweren van het Duitse revanchisme. Brandt heeft van Duitsland weer een gesrepecteerd land gemaakt. Maar ook zijn bla zoen is niet geheel onbesmet. Van hem stamt het Radica- lenbesluit, dat er tot op de dag van vandaag toe leidt dat een postbode die actief is in de communistische partij, uit de overheidsdienst ontslagen wordt. Stakingen Maar hoe sterk is de Duitse democratie? Zou de Bondsre publiek bestand zijn tegen maandenlange stakingen met veel geweld, zoals Engeland pas weer heeft meegemaakt? Of tegen jarenlange politieke terreur, zoals in Italië? „Ik zou deze republiek wel eens willen zien als wij het terro risme van Italië gehad had den", snauwde de vroegere kanselier Schmidt in 1983 te gen een aantal partijgenoten, die lachten omdat hij een Ita liaanse schrijver citeerde. Van de Bondsrepubliek wordt vaak beweerd dat het een mooi-weer-democratie is die bij de eerste de beste zware beproeving door de mand valt Het is na de oorlog al leen maar bergopwaarts ge gaan en het systeem is nooit met ernstige tegenslagen ge confronteerd, zo wordt er dan gezegd. Daar zit wat in, maar toch zijn er ook signalen die in een andere richting wijjen. Het materialistisch ingestelde Duitsland leeft al enkele jaren met twee miljoen werklozen, zonder dat dit tot grote poli tieke of maatschappelijke ont reddering leidt. En na de moord van de terroristische RAF op de industrieel Ernst Zimmermann, begin dit jaar, gingen er geen stemmen op om de burgerlijke vrijheden te beperken. Na de serie aan slagen van de RAF in 1977 was dat nog heel anders. Gebleken is ook dat de vaders van de Duitse grondwet een gelukkige hand hebben ge had. Uit de fouten van de Weimarer Republiek (1919-1933) is geleerd. De staat is sterk genoeg om te regeren, maar ook niet zo sterk dat hij onvoldoende gecontroleerd kan worden. Een belangrijke rol speelt daarbij ook het Con stitutionele Hof in Karlsruhe, waar niet alleen politieke par tijen, maar ook individuele burgers naar toe kunnen stap pen als ze het niet eens zijn met een wet. Het Hof doet tal van belangrijke uitspraken, waar de regerenden in Bonn naar te luisteren hebben. Zo werd in 1983 bepaald dat de geplande grote volkstelling niet gehouden mocht worden omdat er te weinig rekening was gehouden met de be scherming van de privacy. Het Hof fungeert als een soort geweten van de Duitse demo cratie. Lage dunk Maar ondanks dit alles blijft de indruk dat de democratie in dit land niet echt leeft. Er zijn merkwaardige tegenstel lingen. Zo behoren de op komstpercentages bij verkie zingen tot de hoogste (vaak rond de negentig procent). Daar staat tegenover dat in weinig landen de mensen zo'n lage dunk hebben van politici. Duitsers gaan stemmen, niet zozeer vanuit democratische overtuiging, als wel omdat ze menen dat de staat dat van hen verwacht. Ook politici zijn geneigd de democratie te zien als het be zoek, een keer in de zoveel jaar, van het stemhokje en verder niets. Na de indruk wekkende demonstraties te gen plaatsing van de Pershing li-raketten, waarbij honderd duizenden een kilometerslan ge menselijke ketting vorm den, zei minister Zimmer mann van Binnenlandse Za ken: „Die demonstreren, wij regeren". Duitsers zijn wat bangelijke, voorzichtige, democraten. Ze zweren bij het politieke mid den. Communisten worden geweerd en bestreden alsof ze elke dag de macht over zou den kunnen nemen. Dat ge beurt dan in een land waar het communisme absoluut niets voorstelt Extreem- - rechts speelt in de politiek evenmin een rol. Hoe erger lijk de bijeenkomsten van jon ge neo-nazi's en ex-SS'ers ook zijn, het blijven kwalijke randverschijnselen. Alleen de rechts-radicale NDP is er kor te tijd in geslaagd over de vijf procentsdrempel te komen. Toch is er in Duitsland een sterke rechtse onderstroom, maar die wordt door de be staande partijen geabsorbeerd. Vandaar misschien ook dat het politieke midden in Duits land voor Nederlandse be grippen tamelijk ver naar rechts ligt. Maar geen enkel politicus bestempelt zichzelf als rechts. Wellicht als gevolg van de Hitler-tijd lijkt het zelfs wel of de term „rechts" taboe is. Kanselier Kohl om schrijft zijn conservatief-libe- rale kabinet hardnekkig als „coalitie van het midden", hoewel er rechts van zijn christen-democraten niemand in de bondsdag zit Wie weet welke kant het met Duitsland op gaat, mag het zeggen. Dit is een gecompli ceerd volk, zoals de discussie over Bitburg weer eens duide lijk heeft gemaakt Alle Duit se sentimenten komen dan naar boven: we bedoelen het zo goed, we willen zo graag aardig gevonden worden, maar het is ons noodlot dat niemand ons begrijpt, dat we altiid alleen staan. „Geen volk", schrijft de gezagheb bende Amerikaanse historicus Gordon Craig, die jarenlang in Duitsland leefde, „is moei lijker onder een noemer te brengen dan de Duitsers. Mis schien omdat ze niet altijd zo naar de wetten van de logica geluisterd hebben als andere volken". GERARD K ESS ELS Amerikaanse Vietnam-veteranen hebben gisteren In New York een „tickertape-parade" gehouden. De ongeveer 25.000 oud-strijders, die aan deze parade deelnamen, werden en thousiast ontvangen door de bewoners in New York. WASHINGTON De Amerikaanse regering is bereid overleg te voeren met Palestijnen, die voor haar aanvaardbaar zijn als voorbereiding op directe Arabisch-Israëlische vre desonderhandelingen. Dit heeft een woordvoerder van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken gisteravond gezegd. Het overleg zal volgens de woordvoerder worden gevoerd door Amerikaanse functiona rissen en een gezamenlijke Jordaans-Palestijnse delegatie, onder wie leden van de Pale stijnse Nationale Raad (PNR). In deze PNR, het Palestijnse parlement in ballingschap, zit ten diverse onafhankelijke Pa lestijnen die geen lid zijn van één van de guerrillagroeperin gen. PLO-voorzitter Arafat zou een aantal van hen heb ben voorgedragen om zitting te nemen in een Jordaans- Palestijnse delegatie. De VS zouden nu in grote lijnen heb ben ingestemd met die lijst. Wel bliift de Amerikaanse re gering bij haar standpunt, dat zij niet met de PLO wil spre ken voordat deze het bestaans recht van Israël heeft erkend. DEVENTER Dertien Feye- noord voetbalsupporters die gisteren in Deventer en Apel doorn voor een chaos zorgden, moeten morgen al voor de Zutphense politierechter ver schijnen. De politie arresteerde vóór en na de wedstrijd Go Ahead Eagles-Feyenoord veertig supporters, van wie de meesten te jong waren om te worden vervolgd. De problemen begonnen giste ren rond het middaguur al, toen supporters van Feye- noord in Apeldoorn uit de trein stapten en winkels ver nielden en plunderden. Een entwintig van hen werden aangehouden toen ze in De venter aankwamen. Na afloop van de wedstrijd, die door Go Ahead met 2-0 werd gewon nen, raakte bij schermutselin gen één politieman en zeker drie Rotterdamse supporters gewond. De problemen ont stonden toen ruim tweehon derd voetbalfans weigerden om de aanwijzingen van de politie te volgen en een woon wijk introkken. Ze liepen over auto's en gooiden met bierfles sen. In burger geklede politie mensen werden in het nauw gedreven en moesten worden ontzet door de mobiele een heid. Na de wedstrijd arres teerde de politie negentien supporters, 's morgens waren er al 21 ingesloten. Het meren deel kreeg een schikking. De anderen werden vanmorgen vrijgelaten. Volgens de Deven ter politie hebben de gebeurte nissen nog eens aangetoond dat wedstrijden met een ver hoogd risico niet op een door deweekse dag moeten worden gespeeld maar op zondagmid dag. Burgemeester Waal had eerder de wedstrijd Go Ahead Eagles-Feyenoord op zaterdag avond verboden, omdat onge regeldheden werden gevreesd. Hij ging akkoord met dinsdag, mits bij daglicht zou worden gespeeld. In Deventer waren gisteren 150 politiemensen op de been. Oud-wielrenner Piet van Kempen overleden BRUSSEL Op de leeftijd van 85 jaar is in Brussel de be faamde oud-wielrenner Piet van Kempen overleden. In zijn wielerloopbaan was de Nederlander vooral bekend als zesdaagse-renner. Van Kem pen woonde al jarenlang in Brussel. (ADVERTENTIE) Uitgeven] Meulenhoff en Sociëteit De Burcht organiseren een literaire avond rond de boekuitgave HET LAND DER LETTEREN Met medewerking van F.L Bastet JM. A Biesheuvel Boudewijn Büch. Maarten 't Han Anton Korte weg. Karei van het Reve, Willem van Toom en Peter van Zonneveld. Donderdag 9 mei 190S Aanvang 2CL30 uur Sociëteit De Burcht Brugsteeg 14.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5