Gemeente moet grip krijgen op kamerbureaus Sou/ia/ni STAD OMGEVING ALLER LEICDS) „De schimmel moet maar eens uit de ijskast Sesling gaf meer problemen lan prins Bernhard Bus sleurt vrouw mee LEIDEN De fracties van PSP, PPR en D'66 vinden dat de gemeente grip moet krijgen op bu reaus die zich bezig hou den met kamerbemidde ling en -verhuur. De drie hebben bij de gemeente raad daartoe een initia tiefvoorstel ingediend en rekenen erop dat het voorstel een meederheid zal halen. In een studentenstad als Lei den is een grote vraag naar kamers onvermijdelijk. Ver schillende particuliere ka merbureaus zijn in dit gat in de markt gedoken en bemid delen voor bedragen varië rend van enkele tientjes tot bijna 100 gulden in de ver huur van kamers. Personen die een kamer voor verhuur beschikbaar hebben, kunnen deze aanmelden bij het bu reau. Woningzoekenden krij gen na het voldoen van het inschrijfgeld/bemiddelings geld enkele adressen mee. Soms lukt het om op deze manier een kamer te vinden, vaak ook blijken de beschik bare kamers niet aan de wensen van de kandidaat te voldoen of zijn ze reeds ver huurd. De kandidaat is dan zijn inschrijfgeld kwijt. Be kend is ook het voorbeeld van een kamerbureau die alle kandidaten drie dezelfde adressen meegaf waardoor de kans op succes wel zeer ge ring werd. Behalve de commerciële ka merbureaus bestaan er be middelingsbureaus die niet op winst uit zijn. Het kamer- bureau STIK is daar een voorbeeld van. volkshuisvesting vast dat het „een goede zaak zou zijn" als de gemeente regels zou op stellen voor kamerverhuur- bureaus. Behalve de medede ling dat het aan mankracht bij het bureau huisvesting ontbrak om de naleving van een dergelijke verordening te controleren, bleef het echter stil. Vandaar dat PSP, PPR en D'66 naar een model van de Stichting 'de Ombudsman' een eigen verordening heb ben opgesteld. Bovendien werd gebruik gemaakt van de ervaring van die 17 ge meenten waarin kamerbu- reau's zich wel aan gemeen telijke regels dienen te hou den. Volgens de verordening die nen kamerbureaus toestem ming van B en W te krijgen om zich in Leiden te vesti gen. De bureaus mogen niet meer dan 25 gulden aan in schrijfgeld en nog eens 25 gulden aan bemiddelingskos- ten in rekening brengen. Adressen van beschikbare kamers mogen slechts aan één gegadigde tegelijk wor den gegeven. Ter controle van de naleving van de verordening dient bij het bureau Huisvesting een klachtennummer in het le ven te worden geroepen. Wordt een bureau er drie maal op betrapt de verorde ning overtreden te hebben, kunnen B en W de vergun ning intrekken. Bovendien kan de eigenaar worden ge straft met een geldboete dan- wel een gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden. Het voorstel van PSP, PPR en D'66 wordt binnenkort in de raadscommissie behan deld. PSP-raadslid H. de la Mar heeft het vermoeden dat het voorstel op weinig tegen stand bij de andere raadsfrac ties zal stuiten. Kijkhuis In het Kijkhuis (Vrouwen- kerkkoorstraat 17) draait vanaf morgen tot en met woensdag lb^mei 'Under the Vulcano een film van John Huston naar het boek van Malcolm Lowry. De film wordt tweemaal per avond vertoond en wel om acht uur en om kwart over tien. Ons Eiland In het clubhuis Ons Eiland worden morgen dia 's ver toond over Indonesië. Deze zullen worden toegelicht door Gerard Weber. De ver toning is georganiseerd door Dienstencentrum Binnen stad /Zeehelden wijk en is be doeld voor ouderen. De dia- vertoning begint om tien uur, de toegang kost een gulden. Stichting Welzijn Drs. M E. Coomans is be noemd tot voorzitter van de stichting welzijn. Zij is voor de PvdA lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland. Pompoen Kinderdagverblijf de Pom poen wordt 10 mei officieel geopend. Het dagverblijf is gevestigd aan de Eerste G roe nes teeg 10. De opening is om vier uur. English Choir Het Leiden English Choir (voorheen Koor van de vak groep Engels) treedt vrijdag avond 10 mei op in de Lu therse kerk aan de Hoog- landsekerkgracht 26 Óp het programma staat onder meer: Rejoice in the lamb. Found ling Hospital Anthem en Five English Folk Songs. Het concert begint om kwart over acht Zoo Jos van der Steen en Rick van Vliet voeren vrijdag 10 mei in de Hortus Botanicus het stuk ..Zoo story" van Ed ward Al bee op Deze open luchtvoorstelling van de af deling Amerikanistiek van de Faculteit der Letteren ts gratis toegankelijk en begint om twee uur 's middags. Bij slecht weer wordt uitgevoe- ken naar het faciliteitenge bouw aan de Witte SmgcL WOENSDAG 8 MEI 1985 PAGINA 17 prdachte blijft zwijgen nDEN De 38-jarige Leidenaar I wordt verdacht van de moord op [jongerenpastor Ben Juffermans is [lochtend voorgeleid aan de offi- 1 van justitie, mevrouw Klopper- Tetsen. De man, die al sinds vrij- f vastzit op het Leidse politiebu- L zwijgt nog steeds en zolang hij hardt in dit stilzwijgen doet de po- geen nadere mededelingen in zaak. De verdachte, die de fkse nationaliteit heeft en al enke- faren in Nederland woont, is voor leid op basis van aangedragen ma- jiaal. De politie heeft de mogelijke ier tot nu toe steeds gezocht in •okkaanse kringen. Tour de Frats viert feest LEIDEN De Tour de Frats, een fietstocht voor kinderen van tien tot vijftien jaar, viert dit jaar zijn vijfendertigste verjaardag. Aange zien vroeger twee fietstochten per jaar werden gehouden, gaat dit jaar tevens de vijftigste Tour de Frats van start. Op 22 juli vertrekt de kara vaan uit Tiel en in deze plaats wordt op 31 juli ook gefinisht. '9 Leiden behoort dit keer niet tot de etappeplaat sen, Ermelo, Deventer, Haaksbergen, Coesfeld (Duitsland), Gendringen, Arnhem, Gemert en Den Bosch wel. De Tour de Frats is een idee van wijlen Joop Legerstee, die deze tocht orga niseerde om kinderen wiens ouders geen va kantie konden betalen toch een uitje te bezor gen. Wie belangstelling heeft voor deelname aan deze tocht kan terecht bij A. Lindenhoff, Zeemanlaan 5 in Leiden (146881) of Joop Ver voorn, Van Hogendorpstraat 36 in Leiden (218182). LEIDEN Een Leidse vrouw wilde gisterochtend rond acht uur op de Stations weg in een bus van lijn 48 stappen toen de deuren van het voertuig plotseling dicht klapten. Haar tas bleef klem zitten en toen de bus ging rij den, viel de vrouw op de grond. Zij is voor onderzoek naar het AZL gebracht. De buschauffeur had niet gezien dat de vrouw wilde instap pen. Gaatjesboorder actief LEIDEN Een gaatjesboor der heeft vannacht getracht in te breken in woningen aan de Boerhaavelaan. In één huis was hij al binnen door de tuin deuren, toen hij waarschijnlijk werd gestoord. In de Coornhertstraat moesten drie huizen het in de nacht van maandag op dinsdag ont gelden. Uit twee huizen wer den papieren en geld gestolen, bij een derde woning bleef het bij een poging. Een gaaties- boorder boort een gat in bij voorbeeld een tuindeur en kan dan met een pennetje het slot openen. Postzegels gestolen LEIDEN Uit een woning aan de Bach- straat is gistermiddag tussen half twee en kwart over vier een en mun tenverzameling ter waarde van 5000 gul den gestolen. Men is het huis via de kennelijk niet slotvaste voordeur binnengekomen. Knokploeg dringt kraakpand binnen LEIDEN Een 28-jarige Leidenaar is vanochtend rond kwart voor zes in het kraakpand Nieuwe Rijn 84 aan gehouden, twee andere mannen za gen kans te ontsnappen. De Leide naar wordt huisvredebreuk en ver nieling ten laste gelegd, de bewoners hebben vanochtend aangifte gedaan. Om half vier kreeg de politie al een melding dat er mannen op een dak van een pand aan de Nieuwe Rijn liepen. De politie vermoedt dat het drietal met behulp van een ladder het vorige week gekraakte pand zijn binnengedrongen. Het huis is eigen dom van de gemeente. Zwart schaap LEIDEN Een 50-jarige veever voerder uit Nieuwegein is gisteren op het terrein van de Groenoordhallen aangehouden omdat hij een schaap van een 39-jarige veehandelaar uit Schipluiden had gestolen. De man uit Nieuwegein was vorige maand een schaap kwijtgeraakt op de Leidse veemarkt en gisteren miste hij er weer een. Omdat hij moeilijkhe den met de verzekering vreesde, stal hij een zwart schaap (waarde 245 gul den) van de Schipluidenaar en voor zag dat snel van een ander merk. De politie trof het zwarte schaap aan in de wagen van de vervoerder Het Quintus-forum buigt zich over de mogelijkheid een PvdA-WD coalitie tot stand te brengen. V.l.n.r: forumleider en NRC-parlementair redacteur J.M. Bik; mevrouw J. Nieuwenhoven, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA; L. Emmerij, lid van de PvdA en co-auteur van het boek „Illusie of monsterverbond"; W. Geertsema, senator voor de VVD en A. Nijhuis, lid van de Tweede Kamer voor de VVD. MOLL Y GEERTSEMA EN HETPVDA - WDKABINET Woonwagenschap wil daden zien van provinciaal bestuur LEIDEN Het bestuur van het woonwagenschap heeft van gedeputeerde I. Günther geëist dat op korte termijn besluiten worden genomen om standplaatsen in de regio Leiden te kunnen realiseren. Het bestuur heeft de gedepu teerde gevraagd een verkla ring van geen bezwaar af te geven voor de aanleg van 15 plaatsen in Katwijk en Noordwijk. Bovendien wil men de toestemming van GS om, vooruitlopend op de de finitieve grondoverdracht, alvast te kunnen beginnen met de aanleg van drie plaat sen nabij de Hoflandbrug in Voorschoten. Tenslotte die nen GS besluiten van het schap om geld voor de reali satie van deze plaatsen be schikbaar te stellen, onver wijld te bekrachtigen. Het bestuur van het schap stelt dat „door het uitblijven van voldoende medewerking van de provincie, de bouw van 27 standplaatsen in de regio en de verkleining van het Leid se kamp, ernstig wordt ver traagd". De verkleining is noodzakelijk in verband met de op handen zijnde renova tie van het gas- en lichtnet op het kamp aan het Trek vaartplein en moet het grote aantal wagens in het Leidse kamp wat verminderen. (Vervolg van voorpaging) LEIDEN Wat in Leiden al jaren een goede ge woonte is, wil op natio naal niveau maar niet lukken: een coalitie tussen PvdA en VVD. Integen deel. Ondanks de inspan ningen van prominente li beralen en socialisten, die regelmatig in het Haagse hotel Des Indes aanschui ven om de meningsver schillen weg te poetsen, lijkt de kans op een coali tie tussen PvdA en VVD na de kamerverkiezingen van volgend jaar niet veel groter dan zo'n tien jaar geleden. In die dagen maakte VVD- voorman Hans Wiegel zich bij de socialisten onmogelijk door onophoudelijk te roe pen dat hij zou gaan „puinruimen" na het ver trek van het kabinet Den Uyl. Wiegel is inmiddels van het landelijke politieke toneel ver dwenen, maar gebleven zijn vooral de verschillen op soci aal-economisch en defensiege bied. De voormalige minister van binnenlandse zaken en burgemeester van Wassenaar Molly Geertsema is er ook nog. Nu senator voor de VVD en gisteravond trekpleister tij dens een forumdiscussie, die door studentenvereniging Quintus was georganiseerd over „de mogelijkheid en wen selijkheid van een PvdA-VVD coalitie". Geertsema maakt deel uit van de acht jaar geleden opgerich te Des Indes groep en is al ja ren één van de grootste pleit bezorgers van een dergelijke coalitie. Gisteravond draaide hij tegenover enkele tientallen studenten zijn verhaal over de voordelen van de coalitie weer onvermoeibaar af en zoals va ker was een microfoon voor zijn zoals het onvermijdelijk heet „sonore" stemgeluid overbodig. Standvastigheid „De schimmel moet maar eens uit de ijskast", bromde Geert sema. Daarmee doelde hij niet op een gebrek aan onderhoud in de Quintus-sociëteit, maar op de standvastigheid waar mee de christen-democratie deel uitmaakt van Nederland se kabineten. „Elke coalitie stopt bepaalde problemen in de ijskast, omdat men het ge woon niet eens kan worden. Maar een volgende, anders sa mengestelde coalitie haalt die problemen er weer uit en lost ze op. Als partijen te lang deel uitmaken van een coalitie ko men sommige problemen dus nooit meer uit de ijstkast en beschimmelen ze. Daarom moet ten principale elke coali tie mogelijk zijn. Veto's dient men niet uit te spreken. Im materiële zaken als euthanasie en de wet gelijke behandeling zijn met het CDA nooit tot een goed einde te brengen, maar met de PvdA wel. Met de soci alisten zijn in het verleden al goede compromissen ge maakt". legde de liberaal uit. Het initiatiefvoorstel inzake abortus bijvoorbeeld. „Dat is in Des Indes geregeld". Welis waar haalde de VVD het ver volgens in de Eerste Kamer omver, maar ja „toen maakte ik nog geen deel uit van de Eerste Kamer". De sociaal-economische ver schillen „fundamenteel en ideologisch", hield PvdA- hoogleraar L. Emmerij Geert sema tevergeefs voor tussen socialisten en liberalen, veegde het Eerste Kamerlid hooghar tig van tafel: „Men hoelt el kaar niet van wederzijde ideo- logiën te overtuigen. Als de politieke wil er is, kunnen compromissen worden geslo ten. De ene greopering wil bij voorbeeld 4 procent loonsver hoging, de ander 2. Dat wordt dus 3". De fel begeerde coalitie kan dus vandaag nog gevormd worden, was de boodschap. Emmerij constateerde dat zo'n redering wel erg simpel is en onderstreepte dat met de op merking dat de wens van Geertsema voorlopig toe komstmuziek zal blijven; „Wat te denken van de denkbeelden ten aanzien van de midden school, de bezuinigingen, de economische groei"? Uitgesloten VVD-kamerlid A. Nijhuis be wees ondertussen dat hij goed naar zijn fractievoorzitter E. Nijpels luistert. In lange vol zinnen sprak hij over de schuld van de staat, de oplo pende rentelasten, de te hoge uitkeringen en de noodzaak van bezuinigen. Zijn conclusie: een coalitie met de PvdA is volgend jaar uitgesloten. PvdA-kamerlid mevrouw J. Nieuwenhoven beschikte ook over lange volzinnen maar dan ging het over solidariteit, vrouwenemancipatie en de So cialistische Internationale. Haar conclusie: een coalitie met de VVD is volgend jaar uitgesloten. En Geertsema? Die kreeg de lachers nog een keer op zijn hand („er zijn in Nederland niet voldoende echte liberalen om de VVD aan de huidige 35 of 36 kamerzetels te helpen") en legde uit hoe de praatclub in Des Indes het onoverbrug bare verschil tussen PvdA en VVD ten aanzien van de kruisraketten heeft opgelost „We hebben afgesproken het daar niet over te hebben". Omdat zoiets zelfs in de poli tiek niet kan, concludeerde Geertsema wat hij de hele avond al had verzwegen; een coalitie tussen PvdA en WD zit er voorlopig niet in MARCEL GELAÜFF ïurkse manifestatie Stadsgehoorzaal EIDEN De Stadsge- Dorzaal aan de Breestraat in Leiden vormt zater- (11 mei het decor voor grote culturele mani- atie voor de Turkse ge- lenschap in Leiden. Ook iere belangstellenden van harte welkom. Er fordt een finale van een Indelijke wedstrijd voor Jurkse volksdansgroepen ^houden en er is veel irkse muziek te horen, t feest begint om zeven de toegangsprijs be- jraagt vijf gulden. EN Het verblijf •rins Bernhard in het iemisch Ziekenhuis tiden (AZL) verloopt op- llend rustig. Van een [legering door de pers is 1 :n sprake; de portier het ziekenhuis heeft tlgeteld één nieuwsgie- |e fotograaf van het ter- moeten verwijderen, tzelfde portier heeft het il drukker met het in angst nemen van ;men voor de prins, steeds worden vanuit hele land boeketten t de bekende patiënt tverd. gelev 29; aar ondanks het feit dat de ins goed wordt afschermd m de buitenwereld, zo wordt bijvoorbeeld geheim gehouden in welk gebouw hij ligt, is een fotograaf er in het weekeinde toch in geslaagd een foto van hem te maken. Deze zeer vage foto van de prins is gemaakt op het moment dat hij wordt opgehaald door een auto die hem naar een plekje brengt waar hij frisse lucht kan hap pen. Aan de foto, die gisteren in het Algemeen Dagblad stond, is goed te zien dat de prins van zeer grote afstand is gefotografeerd. Waar de ma ker ervan heeft gestaan, is niet duidelijk. Mogelijk is vanaf het aan het AZL grenzende station gefotografeerd, maar daar zijn geen fotografen ge signaleerd. De fotograaf kan ook vanaf de hoge nieuwbouw van het ziekenhuis zijn plaatje hebben geschoten. AZL-voorlichter P. van Dam zegt dat er van „toestanden" helemaal geen sprake is. „De berichten over de prins wor den verstrekt door de Rijks Voorlichtingsdienst (RVD). Wij hebben één dag lang veel telefoontjes gehad, maar toen men eenmaal wist dat de RVD de voorlichting deed, werd het rustig", legt hij uit. Van Dam meldt dat hij niets heeft ge merkt van fotografen die in de struiken op de loer liggen en ook de bewakingsdienst heeft zoiets nog niet meegemaakt. „We kregen wel een telefoon tje van iemand die zei dat hij de prins een telegram wilde sturen en vroeg waarheen hij dat moest zenden. Daar trap pen we natuurlijk niet in", al dus de woordvoerder. De voorlichter kan zich herin neren dat toen er op het AZL een zesling werd geboren er wèl sprake was van een bele gering door journalisten en fo tografen en van een achtervol ging door kranten en persbu reaus. „We hebben de moeder toen door de achteruitgang het ziekenhuis uit moeten smok kelen". Toch slaagde een foto graaf er destijds in het zieken huis binnen te dringen en een plaatje te schieten. „Die foto graaf zei dat hij familie was van de Australische vijfling en dat hij graag de ouders van de Nederlandse zesling wilde feli citeren", weet Van Dam nog. Een woordvoerder van de RVD zegt dat het goed gaat met prins Bernhard, die in het weekeinde voor het eerst be zoek van zijn vrouw mocht ontvangen. Ook is het de prins toegestaan af en toe een om metje te maken. Wanneer de aan zijn alvleesklier geope reerde patiënt het ziekenhuis mag verlaten, is niet bekend. „Mogelijk volgende week, maar misschien pas over twee weken", houdt ae voorlichter zich op de vlakte. Hij bevestigt dat er nog altijd bloemen voor de prins worden afgeleverd. Veel boeketten worden ver deeld onder de patiënten om dat de ziekenkamer van Bern hard niet alle bloemenhulde kan bevatten. leelhuisje jor „Beatrix" uinvereniging „Beatrix" de Schubertlaan heeft gistermiddag een speel- b. Vertegenwoordigers de Stichting Nationale iiventie boden het huisje in [speeltuin aan. Het speel tje is een aangepaste pyra- le, die diende als symbool j het oktober vorig jaar in gehouden symposium rrière-stagnatie... pro- i of perspectief". Na de _jrdracht van het speelhuisje 3d het bestuur van de Ju- rkamer Leiden de orga- "latie van de conventie het wentielogo in de vorm van M beeldje „De Leidse Schrij- aan burgemeester C. ekoop aan. Goekoop kreeg k beeldje omdat de gemeen- I heeft meegewerkt aan de iianisatie van de conventie. M origineel van van dit beeld, 2500 v. Chr. in Egypte rd vervaardigd, staat in het «smuseum van Oudheden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17