geeft voorlichting over ontduiking wet voordeurdelers ^ZetdaeGowumt J STAD OMGEVING mc Steeds meer stakingen op Leidse bouwplaatsen Voorlopig nog geen brug over Rijn-Schiekanaal Woningtoewijzing Stevenshof soepeler Leiden wil LAX helpen erdachte moord op jffermans zwijgt MEI li DINSDAG 7 MEI 1985 PAGINA 11 DEN De 38-jarige Leidenaar die vrijdag is aangehouden [erband met de moord op de jongerenpastor Ben Juffermans gert een verklaring af te leggen. Volgens de politie zegt de T helemaal niets. De officier van justitie, mevrouw Klopper- te tsen, heeft de in verzekeringstelling van de man gisteren I twee dagen verlengd. 38-jarige verdachte meldde zich vrijdag op het bureau met gratieverzoek voor zichzelf. Het betreft hier een geheel an- i zaak. De politie wil daar echter geen nadere mededelingen doen, ook over het onderzoek laat men niets los. „We wil- het verhaal van de man zelf horen en daarom zeggen wij er 5 over", aldus een politiewoordvoerder vanochtend. De 38- e Leidenaar zit vast op het politiebureau aan de Zonneveld- fet in Leiden. Hij is de eerste verdachte die is aangehouden in band met de op 3 december gepleegde moord op Ben Juffer- Inbraak in vijf scholen LEIDEN Vijf scheen vormden het afgelopen weekeinde het doelwit van inbrekers. Uit de Dukdalf aan het Re genboogpad en de Zijlwijkschool aan het Schaduwpad werd een videorecor der gestolen. De dieven kwamen binnen door het forceren van een ruit. De Zonnewijzer aan het Zonlichtpad mist drie gulden en zit met een vernielde deur, van de Leidse Houtschool aan de Adriaan Pauwstraat werd een ruit vernield en werden 100 gulden en een horloge ge stolen en uit de Weerklank aan de Ro bijnstraat verdwenen een cassetterecor der, rekenmachientjes, batterijen. Te vens werden een ruit, een biljartlaken en landkaarten vernield. Mogelijk fusie LDM en EBR LEIDEN Het Energie Bedrijf Rijn land (EBR) is onderhandelingen met de Leidsche Duinwatermaatschapij (LDM) gestart over overname van de LDM door het EBR. Of de overname door gaat is nog onzeker. De eventuele overname door het EBR komt voort uit de wens van de rijks overheid distributiebedrijven voor energie en water samen te voegen tot één groter bedrijf met meer dan 100.00 aansluitingen. Dat moet de service ver beteren en de kosten verlagen. De meeste distributiebedrijven leveren nu al gas, electriciteit en water, terwijl dat in de regio Leiden niet zo is. Het nieu we energiebedrijf zou werkzaam moe ten zijn in het huidige gebied van het EBR. Grote schade aan renovatie project LEIDEN Een renovatie project in de Java- en Sie- boldstraat heeft in het week einde voor vele duizenden guldens schade opgelopen door vernielingen en diefstal. Van 10 opgeleverde huizen werden loodslabben losge trokken en gestolen, uit an dere panden werd timmer hout ontvreemd en van tien tallen huizen werden de rui ten ingegooid. Radiopiraat uit de ether gehaald LEIDEN De politie heeft in samenwerking met de radiocontrole dienst de illegale radio zender „Star" uit de lucht gehaald. Deze was gevestigd in een woning aan de Wiekelhorst en werd bediend door de be woners, een 30-jarige vrouw en een 29-jarige man. De apparatuur, met een waarde van 2000 gul den, is in beslag geno men. Winsemius komt niet LEIDEN Het ac- tualiteitencollege dat minister P. Winsemius van VROM vanavond zou geven aan de Leidse universiteit gaat niet door. De minister heeft on verwachte ver plichtingen in de Tweede Kamer. Winsemius zal in september alsnog een lezing houden voor Studium Ge nerale van de uni versiteit Bouwvakkers slaags LEIDEN Een 40-jarige werkwillige man uit Voorster-C bosch is gisteren in de Ste-. venshof slaags geraakt met stakende bouwvakkers. De man, die zelfstandig werkt be diende een laadmachine (loa der) en zou op de Hannie Schaftstraat geen voorrang, hebben gekregen van een sta kende bowuvakker, een 42-ja- rige Leidenaar. Daarop klom men enkele bouwvakkers op de loader en rukten aan het stuur en enkele hendels. Het voertuig ramde een lantaarn paal die bovenop een gepar keerde auto viel. LEIDEN De Leidse ociale Dienst zal haar jcliënten gaan voorlich ten over hoe zij de wet voordeurdelers kunnen ontduiken. Dat deelde ^VVD-wethouder F. Kuij ers gisteravond desge vraagd mee. Zoals be kkend heeft het Leidse ^college van B en W, |e venals gemeentebestu ren van andere grote ste lden, in Den Haag protest ^aangetekend tegen de ^wet die per 1 juni zal ^worden ingevoerd. De ^regering heeft deze ge- meenten er echter op ge- wezen dat de „democra tisch tot stand gekomen jwet" onverkort uitge- ivoerd moet worden. j Volgens VVD-wethouder F. Kuijers verantwoordelijk Jvoor de Sociale Dienst is dit geen beletsel om als ge- meentebestuur er van alles jaan te doen om de uitke- ringStrekkers voor de finan ciële gevolgen van de wet te 5 behoeden. De gevolgen ko Wethouder F. Kuijers: „Dat krijg je met een wet die voor meerdere uitleg vatbaar is". men er op neer dat degenen die een bijstandsuitkering ge nieten er maandelijks circa 150 gulden op achteruit zul len gaan. Volgens Kuijers is het actieve voorlichtingsbeleid geenszins in strijd met de bedoelingen van de wet maar er wordt slechts gebruik gemaakt van de mazen die de wet biedt. „Dat krijg je met een wet die voor meer uitleg vatbaar is", aldus Kuijers. Voortvloeiend uit de afwij zende opstelling van het ge meentebestuur wordt ver wacht dat de Sociale Dienst de wet slechts met alle moge lijke soepelheid zal uitvoe ren. Momenteel wordt nog nagegaan welke mogelijkhe den de Sociale Dienst daartoe heeft. Medewerking Eén van de manieren voor kamerbewoners om de gevol gen van de wet te ontduiken, is het afzonderlijk afsluiten van een huurcontract met de huisbaas. Daar waar de ge meente huiseigenaar is, kun nen kamerbewoners op me dewerking rekenen. Zo is Kuijers van plan de bewo ners van de Beukenschans in Leiderdorp, voor zover no dig, een apart huurcontract aan te bieden. De Beuken schans wordt verhuurd aan buitenlandse werknemers die veelal met z'n tweeën één kamer delen. Wanneer deze methode niet werkt, zal het college op zoek gaan naar andere middelen. Eén ervan is bijvoorbeeld het verlagen van de huurprijs zo dat het netto inkomen van de kamerbewoners na aftrek van de tweeverdienersbelas ting, gelijk blijft. ïelas- Al bijna 175 bouwvakkers hebben werk in Leiden neergelegd Dit beeld bood een woningbouwproject In de Stevenshof gistermiddag nadat de bouwvakkers het werk hadden neergelegd LEIDEN De stakingsacties in de bouw breiden zich ook in Leiden steeds meer uit. Van morgen hebben bijna zestig bouwvakkers van het bouwbe drijf Kobor, dat bouwt aan de uitbreiding van de rioolzuive ringsinstallatie, achter de vuil verbranding, het werk neerge legd. Even later ging ook het IBB-Condor dat bouwt aan een kantorencomplex aan de Schipholweg met zo'n 15 men sen in dienst „plat". Gister morgen gingen al bijna 100 bouwvakkers in staking in de Leidse Stevenshof, waardoor het werk in deze nieuwbouw wijk nagenoeg stil kwam te liggen. Het is de bedoeling dat men morgen bij het woning bouwproject van ERA-bouw in Voorschoten het werk neer legt. Hier zijn ongeveer 60 mensen in dienst. De Bouw en Houtbond van de FNV zal daar vandaag al folders uitde len. De FNV zal haar acties uit breiden als de werkgevers blij ven weigeren opnieuw om de tafel te gaan zitten om over de CAO te praten. Vooral de voorstellen tot verdere ar beidstijdverkorting en een be tere regeling bij ziekte vormen een breekpunt in die onder handelingen. Besloten is wel om projecten waar veel bouw vakkers werken in het kader van de zogenaamde terugploe- gregeling, zoals bij de bouw van het nieuwe politiebureau aan de Langegracht het geval is, met rust te laten. In deze regeling werken langdurig werkloze bouwvakkers met behoud van uitkering en een aanvulling om ervaring op te doen of om bun vaardigheid op peil te houden). Het is voorlopig de bedoeling dat de stakingsactie tot woens dag 15 mei duurt. De stakers worden op die dag in het Ahoi-gebouw in Rotterdam verwacht om tot verdere af spraken te komen als de werk gevers de onderhandelingen blijven weigeren. Volgens de FNV zijn er gisteren in Neder land zo n 3000 bouwvakkers in staking gegaan. In Zuid-Hol land alleen al werden 650 sta kingsformulieren ingevuld. De stakers die lid zijn van de vak bond en ouder dan 21 jaar of gehuwd krijgen een uitkering van 86 gulden per dag. De mensen die geen lid waren en dit alsnog zijn geworden, krij gen 57 gulden per dag. Volgens de heer C. Aarsman van de Leidse afdeling van de Bouw- en Houtbond FNV is er een grote stakingsbereidheid. Dat bleek ook vanmorgen toen om zeven uur vier vertegen woordigers van de vakbond het terrein bij de rioolwater zuivering betraden. Men had zich nog niet eens omgekleed voor de arbeid en de uitge deelde formulieren waren snel ingevuld. Er heerste veel on genoegen met de situatie in de bouw. „Ik heb nog nooit eerder een staking meegemaakt en ik draai toch al aardig wat jaar- 3es mee. Ik vind het heel goed at er steeds meer plat gaat. Want het is gewoon verschrik kelijk. Het werk is niet meer wat het geweest is. Alleen maar jakkeren, we worden slecht betaald en nu willen ze de zaak nog meer terugdraai en. Als je ziek wordt moet je straks helemaal elk dubbeltje omkeren. Als ik zo thuis kom dan is mijn vrouw vast niet blij. Die heeft door de staking, natuurlijk een paar tientjes minder te besteden, maar ik" heb het er graag voor over. Beter nu een poosje krap dan straks altjjd de sigaar. Want daar komt het op neer als er geen betere CAO wordt afge sloten", aldus één van de sta kers vanmorgen. Een ander: orgen „Nu gaat de buurt vast weer zitten kiiken. In de periode dat ik werkloos was, deden ze dat ook. Maar ik denk dat ik m'n nette pak aantrek dan denken ze dat ik naar een bruiloft moet". Voor een ander was het de tweede keer dat hij staakt. „Ik werk al 30 jaar in de bouw en altijd lid van de vakbond geweest. Je loopt in dit werk veel risico's. Als je iets over komt en je komt in de ziekte wet dan kun je gewoon niet meer rondkomen". eiden krijgt 50.000 gld voor :uwenhoek ÏIDEN/DEN HAAG De fcvincie Zuid-Holland stelt p.OÖO gulden beschikbaar pr de ontsluiting van het be- jfsterrein Leeuwenhoek in Op dit „bio-science k" (de totale aanlegkosten bedragen ruim 6 mil- n) worden biotechnologi- activiteiten geconcen- jerd. Dit geld (250.000 gul- h) komt uit het werkgele- nheidsfonds van de provin- Hieruit worden 17 projec- rgefinancierd die 8500 we- i werk opleveren. In totaal Zuid-Holland dit jaar 10 miljoen gulden in de [vordering van de werkgele- pheid. Leidschendam krijgt ror de ontwikkeling van het Wrijven terrein LEIZO een jdrage van 900.000 gulden. In 1 en 1987 komt daar jaar- een bedrag van 800.000 bij. Het rijk heeft vijf i gulden toegezegd. Ilden 1 lljoen brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten ïwj de onthulling van het ver- (■■Étsmonument in De Stevens- pf is verzaakt enkele mensen El noemen die zich persoonlijk ebben ingespannen om het I^eld op tijd af te krijgen. Het Tjn de medewerkers van J,f» jmi Iluytmans uit Eindhoven die Mi bij deze voor hun inspan ingen wil bedanken. f Truus Menger Verzetsbeeld -.onsgieterij Steffens uit Haar- Jj [mmerliede en ^Steenhouwerij LEIDEN Fietsers zul len voorlopig nog enkele kilometers om moeten fietsen om aan deze of gene zijde van het Rijn- Schiekanaal te komen. Het ziet er niet naar uit dat spoedig zal worden begonnen met de aanleg van een bruggetje over het Rijn-Schiekanaal. Weliswaar ligt er sinds enkele jaren een prachtig fietspad aan de overzijde van het kanaal en langs de spoorbaan Leiden-Al- phen maar de aansluiting op de Leidse fietspaden ont breekt. Fietsers zijn zodoende gedwongen om te rijden via de Lammebrug of de Wilhelmi- nabrug om aan de andere kant van het kanaal te geraken. Het ontbreken van een fiets en voetgangersbruggetje is de ENFB een doorn in het oog. Daarom werd deze plaats ook opgenomen in een route van enkele ENFB-bestuursleden waarin knelpunten voor fiet sers in Leiden en omgeving langs werden gepeddeld. Voor deze gelegenheid had de ENFB een roeiboot klaarge legd die gistermiddag dienst deed als pontje. Een praktische oplossing om de bestuursleden een omweg te besparen maar ook een stil protest tegen de ambtelijke molens die ook in dit geval erg traag draaien. Aanvankelijk was het plan om aan de spoorbrug een extra bruggetje te hangen. De oude spoorbrug bleek daar niet sterk genoeg voor en de nieu we spoorbrug is er volgens de NS ook al niet geschikt voor. Provincie en gemeente zijn het er beiden over eens, dat het bruggetje een nuttige voorzie ning is. De vraag is echter wie de aanleg van het bruggetje moet gaan betalen en hoe het er uit komt te zien: alleen Van het pontje van de E.N.F.B. wordt druk gebruik gemaakt. bruikbaar voor fietsers en voetgangers of ook voor alarmverkeer zoals de ge meente, met het oog op de toe komstige ontwikkeling van Roomburg, graag zou zien. Belangrijkste probleem is ech ter hoe de oversteek van de fietsers over de Kanaalweg veilig te regelen. Dat zal ver moedelijk via verkeerslichten moeten gebeuren maar dat maakt de aanleg van het ge heel weer duurder. Gemeente en provincie komen niet veel verder dan het schrijven van brieven over en weer over deze kwestie. Een woordvoerder van de gemeen te hoopt dat het bruggetje bin nen afzienbare tijd in het ka der van een werkverruimende maatregel kan worden aange legd. LEIDEN De normen van toewijzing van woningen in de Stevenshof zijn versoepeld. Voortaan komen er ook Leide- naren voor de huizen in aan merking die geen voor ver huur beschikbare woning ach terlaten. Tot op heden was het toewij zingsbeleid van de gemeente gebaseerd op het doorstro mingsprincipe: men kreeg slechts een woning in de Ste venshof wanneer men een goedkope en voor verhuur be schikbare woning achterliet. Hiervoor moest een zogenaam de verklaring van „weder- huur" afgegeven worden. Op deze wijze wilde de gemeente met de .bouw van één woning twee huishoudens van dienst Onder druk van de PvdA- fractie in de gemeenteraad heeft wethouder D. Tesselaar (Volkshuisvesting) zijn beleid bijgesteld. Ook personen die niet over zo'n verklaring van wederhuur beschikken, ko men voortaan in aanmerking voor een nieuwbouwwoning. Volgens PvdA-raadslid R. Ei kerbout (PvdA) gebeurt het regelmatig dat de huiseigenaar geen verklaring van weder huur wil afgeven. Hierdoor zouden de huurders nooit kans maken op een nieuwe woning. Bovendien zou zijn gebleken dat met de bewuste verklaring nogal eens de hand wordt ge licht. De verklaring wordt dan wel door de eigenaar afgege ven maar de woning wordt, wanneer de huurders reeds verhuisd zijn, dan toch ter verkoop aangeboden. De ge meente beschikt niet over de middelen om de huiseigenaar in dat geval aan zijn verkla ring te houden. PPR. PSP en D'66 hebben verklaard het niet eens te zijn met de versoepeling. Zij me nen dat er in de eerste plaats gebouwd moet worden voor mehsen die niet over (goede) woonruimte beschikken. EERST POGEN BIJ RIJK EN PROVINCIE SUBSIDIESTROOM OP GANG TE HOUDEN LEIDEN Iedereen was het erover eens in de gis termiddag ingelaste ver gadering van de raads commissie maatschappe lijke aangelegenheden, volksgezondheid en cul tuur. Het LAK-theater moet blijven. De raadsle den in de commissie le ken elkaar cultureel de loef af te willen steken, door tegen elkaar op te bieden in het benadruk ken van het belang van deze bijzondere Leidse voorziening. Slechts wei nigen durfden daar ook financiële consequenties uit te trekken, hoe na drukkelijk het PSP- raadslid mevrouw Mid dendorp daar ook om vroeg. Tenslotte zegde wethouder F. Kuijers toe dat het colle ge van B en W veel pogin gen in het werk zal stellen om de subsidiestroom naar het LAK toe niet in gevaar te brengen en verder de be langrijkheid van dit theater te benadrukken bij provin cie en rijk. Mochten net rijk en provincie evenwel toch besluiten het LAK niet meer te subsidiëren, zal de gemeente zelf in de buidel takten om het LAK te steu nen. Dit zal dan in de be sprekingen bij de begroting aan de orde moeten komen, aldus Kuijers. De financiële situatie van het LAK-theater werd gis termiddag in de raadscom missie besproken naar aan leiding van een brief van de PSP/PPR-fractie. Hierin stelt het raadslid Paula Middendorp, dat het LAK door verschillende oorza ken in financiële moeüiik- heden dreigt te raken. Een van de oorzaken is een oota die minister Deetman in voorbereiding heeft en waarin hii stelt geen geld meer beschikbaar te willen stellen voor culturele stu dentenvoorzieningen. Daar naast zou de provincie een nieuw spreidingsbdeid voorstaan, waarbij theater- Soepen meer ook in de ei n ere plaatsjes moeten optreden. Dit beleid wordt gestimuleerd, door theater groepen geen subsidie meer te geven als zij optreden op podia in de grotere plaatsen zoals het LAK in leiden Gevolg is dan dat de voor stelling te duur wordt voor dit theater en dus niet meer haalbaar. De gemeente Lei den verlaagde al twee jaar geleden de subsidie aan bet LAK. Door al deze omstan digheden dreigt het LAK in de-oroblemen te kamen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11