Bezoek Reagan aan Bitburg ingekort EcklócSomont rgt HAAGS HORECA-PAAR-APART SCHRIJFT GESCHIEDENIS IN KASTEEL MARQUETTE Oud-SS-ers mogen in Beieren bijeenkomen YORK 165.- SHTHOFKSERS *§Pr NA BUITENLAND ZATERDAG 4 MEI 1965 PAGINA 5 BEVRIJDING De hongerwinter van 1944, die een vast onderdeel vormt van het omvangrijke formatiepakket dat ons in deze honds- *heèfc*agen door de media wordt aangereikt, iarie*was ^ort na bevr'jding 'n4C plaat/ verrassend snel vergeten. 1945 reek hierbij uit eigen ervaring. De laffe wa- leeeei tersoeP Ui' de gaarkeuken en de ondui- od 3? dolijke pap die doorgaans met dode ma- aii den was gebonden, maakten al gauw endffP^aats voor zeer ordentelijke porties ft voedsel, die er bepaald niet om logen. De j hausse in wangzakken en hangbuiken alt duurt dan ook inmiddels al weer zo'n varen krappe veertig jaar. Want het vervelen- jjgjde van onmatig smikkelen is, dat je het daai voor de buitenwereld slechts korte tijd e nief verb°rgen kunt houden. Een zondige le- T venswandel valt met enig vernuft nog wel te camfoufleren. Maar tien volle maaltijden en even zovele toetjes hebben gegarandeerd tot gevolg, dat je het elas tiek in je pyamabroek drastisch moet la ten vieren en een kleermaker in de arm dient te nemen om je pakken uit te leg gen. De meeste mensen die de begeerte naar ongezonde spijzen maar niet onder con trole krijgen, zijn inmiddels een om vangrijk lijf ten deel gevallen, dat door hen jammerend verfoeid wordt. Ze heb ben alles gedaan om er van af te komen: strenge diëten, potten met pillen en ten slotte vele consulten bij artsen, die toe vallig zelf ook gek waren op petat mét en slaatjes uit de muur. De resultaten waren dan ook nooit om over naar huis te schrijven. Er ging hooguit eens een pondje af dat er al gauw weer even vro lijk bij kwam. Zo zijn ze tot op de dag van vandaag doorgesukkeld als amechti ge trekharmonika's, die krimpend en uitdijend de liedjes van onmatig verlan gen blijven produceren. Een sombere man, die ik kortgeleden in Eindhoven ontmoette, illustreerde dat met een aangrijpend verhaal. Hij heeft een broodwinning, die voornamelijk door standvastig zitten tot een goed ein de kan worden gebracht. Daarom heeft zijn baas hem al jaren geleden een stoel toegewezen, waarin hij zichzelf elke morgen als in een puddingvorm leeggiet. „In de oorlog voelde ik me kiplekker", zei hij, „maar de bevrijding was koud een paar dagen oud of ik sloeg me al on vervaard door de noodrantsoenen. Ik zat j klodder reu zel erop, want dan leek het net gebak". Natuurlijk was dat fout. Maar wat was fout in die dagen meneerJa, de NSB was fout. En de Duitsers deugden ook voor geen zier. Maar zo'n ongelukkig kaakje kon toch zeker geen kwaad?". Daarna kwam de eerste biefstuk. Ge huild heb ik, zo mooi was ie. Ik zie hem nog op mijn bord liggen. „Nu is het pas echt vrede", dacht ik". „Natuurlijk had ik een paar maanden la ter drommels goed in de gaten, dat ik mijn gulp met geen mogelijkheid meer dicht kreeg. Maar dat vond ik vrij lo gisch. Want het spul waar ze toen broe ken van maakten, was je reinste vulles Ik nam daarom zonder meer aan, dat zulke stof bij elke reiningingsbeurt ver der kromp". „Ik heb dus kalmpjes doorgegeten. Tot dat mijn vrouw zei: „Henk, je wordt te dik". Dat zal eind 1946 zijn geweest. Kun je nagaan. Dat had ze nooit moeten roe pen, want een uur later voelde ik me be roerd worden en moest ik op bed gaan liggen. U kent dat gevoel misschien: lan derigheid, nergens meer zin in hebben en zo maar wat doelloos voor je uit zitten kijken". „Ik ben gelijk gaan miniseren. Maar ik bleef dichtgroeien. Ik dus naar de dok ter. die zei: „Je moet dat copieuze tafelen voortaan maar uit je kop zetten. Rade- maker. Want anders gaat het gegaran deerd mis met je". Ik wist niet eens wat copieus betekende. Ik heb het opgezocht brood, brood en water. Het i worden gezegd: het vet vloog er af. En op een dag paste zelfs mijn zwembroek weer, die ik voor de Jamboree in 1937 had gekocht". „De dokter had nog aangeraden om elke dag een flink eind te wandelen. Ook dat deed ik braaf, want zo'n man heeft het beste met je voor, nietwaar Drie maan den later ging ik in het park bij het voe ren van de eendjes onderuit. Alles werd zwart om me heen, alle stoppen sloegen door. Ziek als een hond voelde ik me". „Ik weer naar die pilr die wat vrijblij vend op mijn borst en op mijn rug klopte en zei: „U bent lelijk ondervoed. Ik zou als ik u was maar wat steviger voedsel tot me nemen. We 'leven niet meer in Rademaker Er L De man schudde zijn hoofd en zei: „U ziet het resultaat vóór u. Ik ben dikker dan ik ooit geweest ben „Begript u het nu? Natuurlijk zal ik mij niet onttrekken aan de feestelijkheden op de vijfde mei". „Maar echt blij zal ik toch niet zijn". Niet ver van de Hoogovens, die 24 uur per dag uit tientallen schoorstenen de walm van de welvaart als een vette de ken over het IJmondgebied drapperen, drijft Hans Haan zijn gastvrijheid voort durend op de spits van het Huys te Heemskerck, dat de stormen van woeli ge tijden op bewonderenswaardige wijze heeft doorstaan. Goit in schimmige tijden stond hier een burcht, van waaruit Noormannen hun strafexpedities in de winderige noord oost hoek van Keizer Kareis' immense rijk ondernamen. Later bouwde Wille- m II, graaf van Holland, op dezelfde plaats in de bossen een bolwerk, dat dienst deed als uitvalsbasis voor zijn huurleger, dat dagwerk had aan het on derdrukken van vechtlustige west-Frie zen. Tijdens een inspectietocht op een barre winterdag zakte Willem bij het oversteken van een bevroren binnen meer door het ijs. Gevangen in het wak was hij daarna een makkelijke prooi voor toesnellende boeren, die met hun knuppels en rieken net zolang op zijn helm beukten totdat hij onder de ijsspie- gel was verdwenen. De nieuwe heer van de burcht werd daarna Arnoud, die na zijn vroegtijdige dood in 1271 werd opgevolgd door zijn zoon Gerard. Deze ontpopte zich als een beroepsknokker, die er een behagen in schepte vriend en vijand over de kling te jagen. Daarbij was hij ook nog een rasin trigant, die na elke slachtpartij van niets wist en zijn handen in onschuld waste. Onder meer werd hij verdacht van me deplichtigheid aan de moord op der Keerlen Gods Floris V. Maar harde be wijzen voor deze beschuldiging werden nooit geleverd. Links: Na zeven eeuwen lief en oneindig veel meer leed maakt het Huis te Heemskerck als Kasteel Marquette opnieuw geschiedenis. Leentjebuur De reiziger die nu op een lentedag Kas teel Marquette tussen eeuwenoude bo men ontwaart, moet duchtig leentjebuur spelen bij zijn fantasie om geloof te kun nen hechten aan de stroom van even wilde als ware verhalen over de tiental len lokale oorlogen, die op deze bekoor lijke plek zijn uitgevochten. Toch heb ben ze hier in roerige tijden wel degelijk rondgespookt: raadsheren, bisschoppen, burgervaderen, ridders van het Gulden Vlies, brandschattende huurlingen van Jacoba van Beieren en niet in de laatste plaats Daniël de Hertaing, een zwierige zuiderling, die tijdens het bakkeleien met deze en gene een arm en een been verspeelde maar ondanks deze toch be duidende handicap gevreesd bleef van wege zijn periodieke strooptochten in de uitgerekte kop van Holland. Voetsporen In de gulden voetsporen van deze houw degens bestiert de nieuwe kasteelheer Hans Haan nu de Hoge Heerlijkheid Marquette en het bijbehorende hotel in de bosrand met zeventig luxueuze ka mers, die door de grote witmaker Jan des Bouvrie zijn ingericht. Geïnspireerd door de koopmansgeest en de vechtlust se historie hebben verrijkt met honder den klinkende wapenfeiten, heeft hij op zijn beurt in korte tijd kans gezien van dit weergaloos fraaie monument een der beste culinaire pleisterplaatsen van ons land te maken. Deze supersnelle d'Ar- tagnan van de Nederlandse horeca, die ooit als directeur van het Haagse Hotel Des Indes regelmatig met gedurfde initi atieven de krantenkolommen haalde, is na een kort maar krachtig Amerikaans avontuur duidelijk begonnen aan een gloednieuw hoofdstuk van zijn schel menroman. waarin het krijgsgehuil plaats heeft gemaakt voor de gedempte conversatie van zijn gasten in de luister rijke salons van Marquette, waar in schouwen tongen van vuur met veel ge voel voor details vleermuizen op de mu ren en hoge plafonds Grandeur Ook uit de Hogeschool van Des Indes komt Tom Olchansky. die onverander lijk in onberispelijk rokkostuum de hon neurs waarneemt in het restaurant van Marquette. Hij doet dat met dezelfde grandeur, waarmee hij enkele jaren te rug nog rondwaarde in Van Brienens' grijze burcht op de hoek van het Haagse Lange Voorhout. Zichtbaar voelt hij zich nu al thuis in de onovertroffen ambiance van het ruim zeven eeuwen oude kas teel. dat met steun van Sodereal Swiss Tradition Hotels opnieuw geschiedenis maakt. In deze keten van tophotels als Lausane Palace, Montreux Palace, Carl ton in Sankt Moritz en nog dit jaar een gloednieuw vier-sterren-hotel met 115 kamers op het Amsterdamse Damrak, is Kasteel Marquette onbetwist het vlagge- schip op het droge met Hans Haan als commodore en Tom Olchansky als pe- fecte gastheer. Een oude, ambitieuze droom is daarmee werkelijkheid geworden voor dit unieke horeca-paar-apart. ibanese iristenen iria Israël ir Libanon „„li D^^Libanon zijn gisteren vanuit Israëlische havenstad Haifa Overtrokken naar Jounieh, een .■hristelijk plaatsje even ten ïoorden van Beiroet. De chris- ;enen zeiden hun woningen in Juid-Libanon te zijn ontvlucht Ret was de eerste groep Liba nese vluchtelingen, die Israël naar Haifa heeft overgebracht n een poging zijn voormalige bondgenoten in Zuid-Libanon haar veiliger oorden te ver boeren. De vluchtelingen stroom kwam op gang na het vertrek van het Israëlische le- J ^er uit het gebied rond Sidon de€Sj> 16 februari. De vluchtelin- 1 ^en, veelal afkomstig uit chris telijke dorpen rond Sidon, uverden vanuit Marjayoen in steti^raëlisch bezettingsgebied per xan"hus vervoerd naar Haifa, 35 i dat^ilometer ten zuiden van de °Arbanese grens. É'nLibanese christenen hebben °P»isteren in diverse landen am- (toe^assades en consulaten bezet "uit protest tegen het vermoor dden van christenen in de Liba- ®°J%ese burgeroorlog. In een in- "^"iemationaal gecoördineerde '4ctie werden diplomatieke en in Au- iweden en •gentinië —-actie werden dipi ir?aVertegenwoordiginger Ko"*tralië, Brazilië, Zw ben^jgentinië bezet. BONN Het omstreden be- duitse soldaten zoek dat president Reagan lies. morgen aan het Duitse solda- tenkerkhof bij Bitburg brengt, is ingekort tot tien minuten. Voorafgaand aan het bezoek het"kerkhof waar onder meer 49 oud—SS-ers begraven liggen brengt de Ameri kaanse president gedurende veertig minuten een bezoek aan het voormalige concentra tiekamp Bergen-Belsen. Oor spronkelijk zou Reagan langer in Bitburg blijven. Het was de bedoeling dat de president er een kerkdienst zou bijwonen en daarna zou lunchen met duizenden leden van de Ame rikaanse luchtmacht, West- Joodse organisaties boycotten het bezoek van de Amerikaan se president Reagan en kanse lier Kohl morgen aan het vroegere concentratiekamp Bergen-Belsen. De joden heb ben de uitnodiging voor de herdenkingsbijeenkomst in de prullebak gegooid omdat zij het onverteerbaar vinden dat Reagan later op de dag het sol- datenkerkhof in Bitburg be zoekt. Groeperingen van Westduitse zigeuners hebben zich bij de boycot aangesloten. Reagan zal morgen tijdens zijn bezoeken worden vergezeld door bondskanselier Helmut Kohl. Deze had indertijd het bezoek aan het kerkhof in Bit burg aan zijn Amerikaanse gast voorgesteld. Toen de golf van kritiek losbarstte over het de komst van Reagan naar het soldatenkerkhof prees Kohl hem zijn „moed" aan dit be zoek vast te houden. De zoon van de Duitse officier Von Stauffenberg, die in juli 1944 geprobeerd heeft Hitier te doden, vergezelt president Reagan met tegenzin naar Bit burg. Kolonel Berthold van Stauffenberg zei dat hij de plechtigheid in Bitburg zal bij wonen, omdat de regering dat van hem verlangde. VS en Polen wijzen diplomaten uit WASHINGTON De Verenigde Staten hebben gisteren in re actie op de Poolse uitwijzing van twee Amerikaanse diplomaten, vier Poolse diplomatieke vertegenwoordigers gelast het land te verlaten. De twee Amerikanen werden ervan beschuldigd te hebben deelgenomen aan een 1 mei-demonstratie van aanhan gers van de verboden Poolse vakbond Solidariteit. In Warschau is gisteren gedemonstreerd voor het verboden vak verbond Solidariteit. Na een mis in de kathedraal in het cen trum van Warschau hieven duizenden mensen spreekkoren aan. Zij riepen „Solidariteit" en „Laat alle politieke gevangenen HETGEHEIM VAN DE UYLENBORGH a|.105) Plotseling scheen de boekhandelaar een *~htje op te gaan. „Als dat zaakje nog altijd in zelfde familie is, dan zouden ze kunnen we- i, dat oud-oom Jacob een rijk man is ge est...," peinsde hij. „Juist," zei smidje Ver- len tevreden. „En toen hebben ze dat sappi- stuk van Sipko Stunt in de krant gelezen en sn dachten ze..." „We zullen die sakker- tfse van Uylens nóg een keer te pakken ne- vulde Gozewijn woedend aan. Hij balde vuisten, zoog zijn borst vol lucht en bulder- „Maar dat zal ze niet glad zitten, de gauw- ten!" En vóór de smid het verhinderen kon, hij In een bliksemsnelle ren op de ingang het eethuisje afgestoven. Zijn woede ver latte hem zo'n niets ontziende reuzenkracht, zelfs de forsgebouwde portier niet tegen hem was opgewassen. Met een eenvoudige handbeweging kegelde Gozewijn deze mannet jesputter omver en zoeffff..., hij was al binnen. Zijn stormachtige entrée in het exclusieve eet huisje veroorzaakte natuurlijk de nodige dei ning, want de Swarte Piraet was nu eenmaal dat soort sjieke gelegenheid, waar rijke, bejaarde zakenlieden graag een hapje komen eten met een mooie, domme secretaresse. En zulke za kenlieden worden bij deze smakelijke bezigheid liever niet gestoord... „Waar is de baas van deze dieventent?" brulde Gozewijn, toen hij bin nen was. Intussen was ook smidje Verholen binnengekomen en die begreep toen meteen, dat hij inderdaad op het goede spoor was. Want wat hing daarginds aan de wand? Was dat niet...? Boerenprotest Enkele duizenden Westeuropese boeren hebben gisteren In Lu xemburg geprotesteerd tegen het uitblijven van een Europees besluit over de landbouwprijzen. Met de demonstratie wilden de boeren verder duidelijk maken dat deze prijzen met 4 5 procent moeten stijgen. Tijdens de protestmars gooiden boeren met fles sen, eieren en rookbommen. Het boerenprotest eindigde botsin gen met de politie. Achter vriendelijke sfeer op economische top gaat diepe onenigheid schuil BONN Hoewel de economische wereldtop in Bonn in een vriendelijke atmosfeer is begonnen, kon de indruk toch niet worden weggenomen dat er diepgaande verschillen van mening bestaan. In tegenstelling tot de verwachtingen hebben het gi gantische Amerikaanse begrotingstekort en het grote overschot op de Japanse handelsbalans (nog) niet tot botsingen geleid. „Bij deze top bestaat er meer geneigdheid om met elkaar rekening te houden dan in het verleden", zo zei de Westduitse regerings woordvoerder Bönisch. Bij het begin van de beraadslagingen van de zeven regeringslei ders in de bondskanselarij verwijderden de Amerikaanse presi dent Reagan en de Japanse premier Nakasone al veel mogelijke conflictstof. Reagan kondigde aan dat de VS ernst gaan maken met het terugdringen van hun begrotingstekort. Nakasone be loofde dat Japan zijn markten verder zal openen voor buiten landse producten. Onenigheid bestaat er tussen Frankrijk en de zes andere landen over het begin van een nieuwe GATT-ronde. De GATT-bespre- kingen zijn er op gericht handelsbeperkingen uit de weg te rui men en de wereldhandel verder te liberaliseren. De zes, met voorop de VS, zouden het liefste zien dat de nieuwe GATT-ron de volgend jaar begint. De Franse president Mitterrand heeft echter bedenkingen. Hij vindt dat er eerst afspraken gemaakt moeten worden over de onderlinge verhouding van de belang rijkste internationale valuta. De handelsboycot die president Reagan heeft afgekondigd tegen Nicaragua wordt niet gesteund door zijn belangrijkste bondgeno ten. „De VS hebben geen toestemming of steun gevraagd voor de boycot en die ook niet gekregen", aldus de Westduitse minis ter van buitenlandse zaken Genscher. Hij wees er op dat alle landen voorstander zijn van een dialoog met de Sanainistische regering van Nicaragua, maar dat er „verschillende wegen" be gaan worden. In een gemeenschappelijke politieke verklaring hebben de ze ven regeringsleiders de slachtoffers van de tweede wereldoorlog herdacht. „Wij hebben uit de geschiedenis geleerd", zo wordt er in de verklaring gezegd. „Het einde van de oorlog was tegelij kertijd een nieuw begin. Wij hebben de vijandigheid, die ons eerst verdeelde, overwonnen en op de basis van gemeenschap pelijk waarden een proces van verzoening en samenwerking in gang gezet". BONN De deelstaatregering van Beieren voelt er „op juridi sche gronden" niets voor de bijeenkomst van oud-SS-ers in Nes- selwang te verbieden. Dat heeft de Beierse staatssecretaris Stoi- ber in een brief aan het Nederlandse parlement laten weten. Beieren distancieert zich volgens Stoiber „uitdrukkelijk" van de ontmoeting en beschouwt evenals het Nederlandse parlement het tijdstip, precies veertig jaar na de oorlog, als een ..provoca tie". Een verbod zou volgens de Beierse regering de vrijneid van vergadering aantasten. In het Beierse dorpje Nesselwang zijn gisteren al 300 oudstrijders van de beruchte Waffen-SS bijeengekomen om het komende weekeinde een reünie bij te wonen. De SS'ers toonden zich bij zonder verheugd met het voornemen van de Amerikaanse presi dent Reagan om het omstreden bezoek aan het Duitse oorlogs kerkhof in Bitburg te laten doorgaan. De meester ex-SS'ers, van wie sommigen elkaar 40 jaar niet hebben gezien, logeren in het hotel Krone, dat eigendom is van één van hen. BurgmUdler was één van de weinige oud-SS-ers die bereid-was het hotel te verlaten en verslaggevers te woord te staan. Hij vertelde dat het bezoek van Reagan een belangrijk ge spreksonderwerp was en dat de meeste aanwezigen blij waren dat Reagan ondanks de kritiek zijn poot heeft stijfgehouden. Exclusief aanbod van uw krant in samenwerking met North Sea Ferries 3-DAAGSE MINITRIP York Is één van de mooiste oude steden in Engeland. De beroemde kathedraal, de York Minster (gebouwd tussen 1220 en 1470) beheerst het stadsbeeld en vanaf de wallen, die de stad omringen, is van een prachtig uitzicht te genie- interessante musea als het JORVIK VIKING CENTRE, het befaamde NATIONAL RAILWAY MUSEUM en het CASTLE FOLK MUSEUM, waarin een aantal stijlka mers en gereconstrueerde straatjes zijn te zien. die een juist beeld geven van het dagelijks leven in vroeger tijd. Onze bijzondere minitrip stelt u In staat er een interessante en leerzame dag te verblijven met de unieke gelegenheid uw tijd naar eigen Inzicht In te delen en dat te doen en/of te bezoeken waar uw interesse naar uitgaat. daarbi| zal de op reis verstrekte informatie een goede aanwijzing bieden. In samenwerking met North Sea Ferries zetten wij op veler verzoek onze eerdere soorlgelijke succesvolle minicruise voort In een drietal aantrekkelijke midweek lntroduktle-er- rangementen. Het vertrek Is op WOENSDAG 22 MEI. 5 JUNI EN 19 JUNI A S vanuit de Europoort naar HuH. waar u donderdagmor gen aankomt Aldaar staat onze touringcar gereed om u langs een aantrekkelijke route naar York te brengen In de loop van de middag wordt u weer teruggebracht naar Huil en wordt naar Holland afgevaren. U arriveert, een groot aantal indrukken rijker, op vrijdagmorgen rond 8 uur in de Europoort. Het verblijf op de heen- en terugreis is In een comfortabele 2-PERSOONS hut met vaste wastafel en toilet Bi| de reissom is 2x een S-gangen dmer naar keuze en 2> Engels of Hollands ontbijt baar. maar er kan ook voor 10,- kele reis gebruik worden gemaakt van de speciale busdienst Rotterdam CS- Europoort v.v. De speciale prijs voor deze trip is 165.- hut a Toeslag voor een hut met bovendien een douche 30 - Bij alleengebruik van de hut 285- (met douche 340.-) Gecombineerde reis/en annulerings verzekering totaal f 15 - per persoon Inlichtingen en boekingeo telefo nisch onder nummer 070-190882 ol persoonlqk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 hoek Spui te Deo Haag (maandag l/m vrijdag v P05TBUS 16OS0 2500 A A DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5