is regime ben ik gaan haten" „Het Russische I na OVERGELOPEN SJEVTSJENKO: „In ruil voor een hoop geld moest ik een robot zijn' ZATERDAG 4MB 1985 Het overlopen in april 1978 van de Russische topdi plomaat Arkady Sjevtsjenko, plaatsvervangend se cretaris-generaal van de Verenigde Naties, naar de VS werd destijds met het grootste wantrouwen be groet. Hoe was het mogelijk dat deze rijk betaalde topfunctionaris, ooit naaste medewerker van minis ter Gromyko, en kanshebber om nog hoger te stijgen in de Sovjet-hiërarchie, kon overlopen naar de Ame rikanen? Het antwoord is te vinden in het vorige maand verschenen Breaking with Moscow (Bf-euk met Moskou), waarin Sjevtsjenko (55) zijn levensge schiedenis vertelt, de werking van het Sovjet-sys teem beschrijft, uitvoerig verhaalt over zijn contac ten met Russische leiders als Kroetsjev, Brezjnev, Gromyko en Kosygin, en hun opvattingen beschrijft. Het boek is niet rancuneus van toon. In zijn voor woord schrijft hij dat het niet zijn bedoeling is ge voelens van vijandschap te kweken, maar dat hij slechts het publiek wil informeren over de Sovjet plannen en de mogelijke gevaren die zij voor de we reld inhouden. De toppolitici met wie Sjevtsjenko zo veel jaren omging worden getoond in hun werkelij ke waarde met hun goede en slechte kanten. Zijn scherpste kritiek reserveert hij voor het systeem waarvan hij ogenschijnlijk zo'n trouw representant was. De Russen zijn dol op geheimen, is een bekende Sovjet-karakteristiek, en dat geldt uiteraard vooral waar het hun staatsaangelegenheden betreft. Hier worden ze op een niet-sensationele manier onthuld. i 1980 getuigde Sjevtsjenko samen met zijn Amerikaanse vrouw Elaine voor een commissie van het Amerl- Jaans Congres. „Uit afkeer voor de Sovjet-politiek van agressie, expansie en knechting liep ik over". V Het gebouw van de Verenigde Naties in New York, waar Sjevtsjenko van '73 tot '78 werkte als onder-secretaris-generaal. ASHINGTON „In de :est van de Sovjetstaat han- lde ik vanuit een automatis- In ruil voor een hoop geld oest ik een robot zijn, maar k geloof niet meer in het sys tem. Ik zat aan dezelfde tafel jnet Brezjnev, Gromyko en indere leden van het Politbu- ia^ !o en ik kreeg langzamerhand Inzicht in hoe de mannen REP yerkelijk zijn die de Sovjet- llid^jiie leiden. Ik heb gezien hoe gemakkelijk zij het kwaad een leugd noemden en hoe ze dat P||»erwisselden. Ik heb gezien ***^00 hun hypocrisie en corrup- ie overheersend waren in de t'leinste aspecten van hun le ren en hoe geïsoleerd zij zijn fan het volk waarover ze teersen". Ik lachte en speelde de huiche- »ar, niet alleen in het openbaar, ïaar ook op bijeenkomsten van de artij, bij kennissen en zelfs in de amiliekring en met mijzelf. Iedere oliticus of diplomaat moet tot op ekere hoogte veinzen en zaken erdedigen in het belang van zijn and, die lang niet altijd een goede aak zijn. Maar overal en altijd te noeten huichelen, terwijl je het ge- >of in wat je doet verloren hebt, at is niet iedereen gegeven. Lang iet al mijn collega's konden zo iets an. Sommigen vedieten de diplo- ïatieke dienst, weer anderen wer en taxichauffeur, vervielen in al- oholisme, werden krankzinnig of egingen zelfmoord". )p een novemberavond in het lidden van de jaren zeventig had irkady Nikolaevitsj Sjevtsjenko ia een hoge Amerikaanse collega ij de VN een ontmoeting gearran- eerd met een vertegenwoordiger an de CIA op wie hij bovenstaan- e verklaringen losliet, n Washington waren ze opgetogen ver zijn overloopplannen. Ze ken en zijn carrière. Van '63 tot '70 oofd van de Sovjet-afdeling in few York, die de besluiten voorbe- eidt in de Veiligheidsraad. Daarna rie jaar adviseur van Gromyko in loskou. Vanaf '73 onder-secreta- is-generaal van de VN, toen geleid oor Kurt Waldheim. Washington stelt hem voor zo lang iegelijk op zijn post te blijven, iets 'aar hij na de nodige aarzeling in érust. „Ik wilde geen verrader ijn. Ik heb altijd van Rusland ge- ouden en zal het blijven doen. Als iets verraden heb, dan is het het ysteem en het regime dat ik in een inge reeks van jaren ben gaan ha- ïn". jevtsjenko was als bron voor de ^erikanen uitermate interessant, ;ezien hij als twee na hoogste et-diplomaat in de VS (na Sov- imbassadeur Anatoly Dobrynin Je vertegenwoordiger bij de VN, fob Malik) toegang had tot alle lime instructies en nota's uit Nomenklatura t beeld dat Sjevtsjenko schildert van zijn leven als beroepsdiplomaat is dat van een zeer geleidelijk af scheid nemen van alle illusies. Het was des te moeizamer daar zijn vrouw Lfna verknocht was aan alle voordelen, die het lidmaatschap van de Nomenklatura met zich meebracht: die zeer speciale klasse in de Sovjet-Uhie die alle hoge pos ten in het land bezet en waarvan de leden uitgebreide privileges kennen en zonder wier goedkeu ring geen enkele verandering in de binnenlandse of buitenlandse poli tiek mogelijk is. De Nomenklatura vormt de ruggegraat van de status quo in de Sovjet-Unie. Veranderin gen die zouden betekenen dat de positie en voorrechten van deze §roep worden aangetast, acht jevtsjenko uitgesloten. Sjevtsjenko kon snel carrière ma ken dank zij het feit dat hij zich specialiseerde in ontwapenings vraagstukken. Kennis daarover was nauwelijks voorhanden toen hij in 1956 als piepjonge diplomaat zijn intrede deed in het Russische ministerie van buitenlandse zaken. Hij was aanwezig bij de eerste Oost-West-ontmoetingen in Lon den en New York om tot afspraken over ontwapening te komen. Sjevtsjenko leerde de realiteit van de Sovjet-diplomatie pas goed ken nen toen Kroetsjev in 1960 voor de Verenigde Naties zijn plan tot „al gehele en complete ontwapening" lanceerde, daarmee de moeizaam Duitsland wel op hun buik konden schrijven". „Indien nodig", peinsde, hij negen maanden voordat de Berlijnse Muur werd opgericht „zullen we een vertoning van kracht organiseren om die West- duitse politici te ontnuchteren, die de situatie nog niet begrijpen". Voor wat de Verenigde Staten be treft zag hij voor het moment wei nig hoop op verandering van hun houding, maar er waren vele moge lijkheden om in Europa het wan trouwen jegens de Amerikanen op te wekken. „We moeten er verder aan werken de Verenigde Staten tegen Europa op te zetten en omge keerd. Dat was de techniek die Vladimir Iljits Lenin ons leerde. Zijn les heb ik niet vergeten". Truc Kroetsjevs voorstel voor de Vere nigde Naties inzake ontwapening moest inslaan als een bom. „Wij (als ontwerpers van de ontwape ningsresoluties) moesten ineens, van de ene op de andere dag, het onbewijsbare bewijzen", aldus Sjevtsjenko. Kroetsjev slaagde in zijn propagandatruc. Westerse lei ders zagen het als een manoeuvre, maar niemand durfde dat openlijk te zeggen. Toen hij Kroetsjev suggereerde dat propaganda werkelijke gesprekken over ontwapening om vooruitgang Er was echter volgens Sjevtsjenko een andere, nog veel belangrijkere reden de VN in New York te laten. Moskou was in staat praktisch on gelimiteerde aantallen KGB-offi- cieren naar New York te sturen onder de dekmantel van een VN- functie. De KGB was dan ook hef tig tegen een verplaatsing uit New York. Het zou de liquidatie beteke nen van zijn belangrijkste spiona- gecentrum. Het minste of geringste gerucht dat de VN uit New York zou vertrekken, was bij de KGB re den tot paniek. Van de zevenhonderd Sovjetbur gers die namens de Sovjet-Unie in de Verenigde Staten zijn gestatio neerd, heeft zeker de helft een dienstverband met de KGB. Aan gezien de Verenigde Staten veruit het meest betalen aan de VN, beta len zij indirect het werk van de KGB. Van de hoge salarissen die de Russische VN-diplomaten in New York verdienen, moeten zij een fors percentage afstaan, met behulp waarvan de Sovjets de kosten van hun diplomatieke missie voor het allergrootste gedeelte weten terug te verdienen. Cubacrisis Toen de Cubacrisis uitbrak, bevond Sjevtsjenko zich in Genève waar hij vruchteloos onderhandelde op Als gevolg van het vernederende rakettenavontuur, zou de invloed van de militairen op het bestuur sterk toenemen. In aantallen en kwaliteit werd het nucleaire poten tieel zeer sterk opgevoerd. Wan neer daar wel eens oppositie tegen rees werd gezegd: denk aan wat er met Cuba gebeurde. Toen Kennedy in het jaar daarop werd vermoord, kreeg Sjevtsjenko instructies oprechte condoleances over te brengen. Kennedy werd nu gezien als een man van kracht en doortastendheid, „de enige houding die het Kremlin werkelijk begrijpt en respecteert". Politburo Sjevtsjenko werkte als persoonlijke assistent drie jaar lang met Gromy ko samen. Hij schildert een uiterst gedetailleerd en vaak ook waarde rend portret van de man die gelei delijk van uitvoerder tot een van de voornaamste architecten werd van het Russische buitenlandse be leid, lang voordat men dat in het Westen begreep. Hij roemt zijn overlevingsinstinct onder het wis selende Russische leiderschap. Brezjnev ging op hem af wat ae buitenlandse politiek betreft. Sjevtsjenko schildert Brezjnev af als een partij-intrigant, een man van beperkte capaciteiten die er ja ren over deed het toppunt van de wel dat het volstrekt onpraktisch en inefficient is de Sovjeteconomie vanuit één centrale plaats te leiden, een verandering in de richting van decentralisering acht hij onmoge lijk. Het zou, aldus Sjevtsjenko, neerkomen op de afbraak van de fundamenten waarop hun macht berust, iets dat onmogelijk door de partii en de staatsofigarchie kan worden geaccepteerd. Een vrije- marktsysteem, zoals vaak gesugge reerd, zou niet alleen betekenen dat degenen die aan de top staan de controle verliezen over de ontwik kelingen, maar het ergst van al zou talloze functies overbodig maken. In belangrijke buitenlandse politie ke aangelegenheden volgde het Po litburo vaak een dubbele aanpak. In 1970 keurde het Politburo een plan goed voor het inzetten van on derzeeërs in de Zweedse en Noorse wateren, vlak nadat de Zweedse minister Palme in Moskou was ge weest om de „vriendschappelijke samenwerking" tussen beide lan den te verbreden. Eenmaal werd er volgens Sjevt sjenko gepleit voor het inzetten van kernwapens. Dat was in 1969 toen de Chinezen in het grensgebied Russische grenssoldaten hadden ge dood. Minister van defensie Grech- ko wilde toen voor eens en voor al tijd met de Chinese dreiging afre kenen. Maar men kwam niet tot een eensgezind standpunt Grechko uitgewerkte onderhandelingsstrate gie van tafel vegend waaraan Sjevtsjenko had meegewerkt ter wille van propagandistisch effect. Kroetsjev maakte hij langdurig van zeer nabij mee tijdens de bootreis naar New York, waar deze een schandaal verwekte door in een vergadering van de VN zijn schoen uit te trekken en ermee op tafel te slaan. Onderweg besprak Kroetsjev uit voerig de kansen om de „tegenstel lingen binnen het imperialistische kamp uit te buiten en daarmee de macht van de Sovjets te vergro ten". „In New York zullen we te maken krijgen met een hele school imperialistische haaien van ver schillende soort", zei hij. „De Brit ten ziin een hopeloos geval, fervent anti-Russisch. De manen van deze leeuw zijn nogal schurftig, maar hij kan nog steeds goed bijten". Frank rijk was volgens hem „de schakel die we moeten grijpen om de hele Europese keten naar ons toe te trekken". Hen bedelven onder complimenten is de manier waarop je ze moet aanpakken. Hetzelfde recept toepassen op de Duitsers zou echter niet werken, ook al waren zij des te kostbaarder voor de Sov jet-Unie, gezien hun economische macht en technologie. De Westduit sers „moesten ervan overtuigd worden dat zij hereniging van te boeken, niet kon vervangen, hield deze Sjevtsjenko voor: „Ver geet vooral nooit de aantrekkings kracht die uitgaat van het idee van algehele ontwapening. Alles wat je te zeggen hebt is: Ik ben er vóór en dat betaalt goed! Een aantrekkelij ke slogan is een machtig politiek wapen. De Amerikanen oegrijpen dat niet. Zij benadelen zichzelf op een domme manier door zich erte gen te verzetten. Wat ze doen is even futiel als het gevecht van Don Quichot tegen de windmolens". Vreedzame coëxistentie, de slogan van Lenin, maakten Kroetsjev en later ook Brezjnev tot de hunne. Het zou de kreet zijn „die het rook gordijn verschafte waarachter de inspanningen werden gepland om de Sovjet-invloed verder uit te breiden". Een voorstel waarmee de grillig en eigenmachtig opererende Kroetsjev die grilligheid zou ook een van de oorzaken van zijn val worden de Russen zelf de schrik op het lijf joeg, was zijn opwelling de zetel van de Verenigde Naties naar Mos kou te verplaatsen, nadat hij ge merkt had dat hij in New York in zijn bewegingsvrijheid was beperkt. In Moskou was de vrees voor de aanwezigheid van de volkerenor ganisatie echter zo groot, dat daar geen enkele buitenlander mocht werken in het toch al uiterst be scheiden kantoortje van de VN- vertegenwoordiging. basis van Kroetsjevs ontwapenings voorstellen, „een van de meest wal gelijke en uitputtende ervaringen van mijn carrière". Het besluit van Kroetsjev raketten op Cuba te in stalleren en de daaruit volgende wereldcrisis kwamen volkomen onverwacht. Kroetsjevs plan vanaf Cuba een nucleaire vuist te maken jegens de VS leek op het eerste gezicht ver leidelijk. Het was goedkoop in ver gelijking met de opbouw van een omvangrijk strategisch kernarse naal in de Sovjet-Unie zelf. Kroets jev dacht dat hij de Amerikanen te vlug af kon zijn en de raketten in het geheim kon installeren. Een maal een voldongen feit, geloofde hij niet dat de VS zouden durven terugslaan. Kroetsjev deed zijn gok nadat hij Kennedy tijdens een top ontmoeting in Wenen persoonlijk had leren Kennen. Hij meende dat Kennedy bijna alles zou accepteren om een kernoorlog te voorkomen. Het gebrek aan doortastendheid van Kennedy tijdens de Varkens baai-invasie in 1961 en de Berlijnse crisis in datzelfde jaar sterkte hem in die overtuiging. In Sjevtsjenko's nabijheid merkte Kroetsjev op: „Ik weet zeker dat hij geen sterke rug gegraat heeft en evenmin de moed neeft een ernstige uitdaging aan te kunnen". Sjevtsjenko zegt overi gens dat. de meeste Sovjetleiders Kennedy vóór de Cubacrisis slap vonden. macht te bereiken. Hij werd als eerste secretaris van de partii ge duld, omdat hij voor niemand een echte bedreiging betekende en ie dereen zijn eigen gang kon gaan. Onder Brezjnev nam het belang van het Politburo sterk toe, het in stituut van de twaalf merendeels oude mannen aan de top van de partij, die elke donderdag vergade ren en tot vaak in de meest futiele details de zaken van het enorme Sovjetrijk bestieren. Volgens Sjevtsjenko leven de hui dige Russische leiders nog steeds onder de doem van hun voorgan gers Stalin en Kroetsjev. Om de macht te houden voelen.zij dat ze die moeten delen. ■raas van hen duiven ziin en wie navi- ken, acht Sjevtsjenko totaal irrele vant. „Sovjetleiders zijn allen agressief ingesteld waar het hun uiteindelijke doelstelling inzake wereldoverheersing betreft. Hoog uit verschillen zij soms in de mid delen die zij verkiezen". Ongemeen boeiend is de wijze waarop Sjevtsjenko de werking van het Politburo beschrijft en het instituut waaraan het formeel ver antwoording is verschuldigd, het Centraal Comité, dat alle politiek belangrijke persoonlijkheden om vat. Ook al begrijpen de Politburoleden meende dat de Verenigde Staten zich afzijdig zouden houden. Dat standpunt werd afgetast in Was hington, waar ambassadeur Dobry nin liet weten dat de VS zoiets niet zouden pikken. Men stapte van het plan af. In plaats daarvan werden de troepen langs de grens met Chi na massaal versterkt en met kern wapens uitgerust. Ont^^iniijgsgolitiek Gromyko was een van de voor naamste pleitbezorgers van de ont- spanningspolitiek in de jaren ze ventig en van het SALT-akoord over ae beperking van de strategi sche kernbewapening. De Sovjets verlangden er vurig naar een rem te kunnen zetten op de Amerikaan se bewapening door een vorm van pariteit met hen overeen te komen. Generaal Ogarkov, tot vorig jaar, toen hij plotseling van het politieke toneel verdween, gezien als kandi daat voor het ministerschap van defensie, zag SALT als een middel om via onderhandelingen te ver krijgen wat de Russen niet konden bereiken door competitie: een rem op Amerika's vermogen zijn econo mische en technologische macht om te zetten in militair voordeel, en een adempauze om de kloof tus sen de grootmachten te verkleinen. De ondertekening van het eerste SALT-akkoord deed de Sovjets ook daarom zo goed omdat zij voor het eerst door de Amerikanen als hun gelijken werden erkend. Zij zagen echter niet van hun revolutionaire wereldomspannende aspiraties af en gingen hardnekkig door hun be wapening verder uit te bouwen. In 1973 stelde Gromyko Sjevtsjen ko voor ondersecretaris-generaal van de Verenigde Naties te wor den, een van de hoogste internatio nale posten die traditiegetrouw toe komt aan een Sovjet-diplomaat Niet dat Gromyko, ooit de eerste vertegenwoordiger van de Soviet- Unie oij de VN als zodanig veel be lang hechtte aan de wereldorgani satie. „Je bent op de eerste plaats een Sovjet-diplomaat geen interna tionaal ambtenaar", aldus Gromy ko, die in de VN een propagandafo- rum zag. Meineed In feite wordt, aldus Sjevtsjenko, van iedere Sovjet-diplomaat, die in het VN-secretariaat werkt, ge vraagd meineed te plegen. Immers voordat hij deel gaat uitmaken van het secretariaat wordt van hem ge ëist op de eerste plaats de Sovjetbe- langen te verdedigen, terwijl het VN-handvest dit nu juist uitdruk kelijk verbiedt. Het ontwikkelen van internationale loyaliteit pro beert de Sovjet-Unie zoveel moge lijk tegen te gaan door een langdu rige carrière voor Sovjet-diploma ten binnen de VN onmogelijk te maken. Toen Sjevtsjenko twee jaar lang voor de Amerikanen werkte, had hij de indruk dat de aandacht van de KGB zich steeds sterker op hem richtte. „Arkady is een belangrijk figuur hier, maar hij is hier onder hand lang genoeg. Hij moet naar huis, zo zei de Newyorkse partij chef. die vond dat hij veel te wei nig deed aan het partijwerk. Op 31 maart 1978 kreeg hij instruc tie direct naar Moskou terug te ke ren. Hij nam contact op met de CIA. Hij slaagde er niet in zijn vrouw te overtuigen met hem mee te gaan. Eenmaal onder Ameri kaanse bescherming verklaarde hij in een direct contact met ambassa deur Dobrynin en VN-vertegen- woordiger Trojanovsky uit eigen ZtyA nader bekend geworden omstandigheden naar Moskou teruggekeerd. De Russen weigerden hem met zijn vrouw te herenigen. Kort daarna pleegde zij in Moskou zelfmoord Sjevtsjenko trouwde in de Verenig de Staten opnieuw. Met zijn twee kinderen in de Sovjet-Unie, van wie er een diplomaat is, heeft hij geen contact In tegenstelling tot veel andere Sovjets aie naar de VS overliepen, leidt hij geen onder gronds bestaan. Hij is een veel ge vraagd spreker over So vie taan gele genheden. Breuk met Moskou is zijn eerste belangrijke publikatie sinds hij in 1978 uit ae VN vertrok. PAUL VAN VELTHOVEN Arkady Sjevtsjenko Breaking with Moscow. Uitgave A. Knopf, New York. 361 pp. Importeur Van Ditrnar. Prijs 81,50.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 21