iÊeicUe 6omcwit Gasprijs tuinders moet toch omhoog Volgend jaar 6.200 extra banen door atv Weerslag Zesling in Engeland In '86 geen ontslagen witi-paus ribunaal ifgelast Wellicht nieuwe L. acties van luchtverkeersleiders MINISTERIE VAN LANDBOUW NA UITSPRAAK EUROPEES HOF: Buit overval op postkantoor bedraagt ruim drie miljoen Zaterdag 4 met 1985, 76e jaargang no. 23185 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende lot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betalingj.kwartaal f 65,68, )aar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes! 0,43 per mm. ZaterdagrFilm: Het Meisje met het Rode Haar, Ned. I, 20.30 uur. Ned. II. 22.45 uur tv-film Reünie in Fairbo- rough. BRT 1, 21.00 uur Euro visiesongfestival. Zondag: Ned. II. 12.00 uur Ca- pitool over Duitsland 40 jaar na bevrijding. Olympus TV, 21.50 uur Poolse speelfilm: Without Love. HET WEER Weinig verandering, bewolkt en kans op een bui. Minimum temperatuur 6. middagtempe- ratuur 12 graden. Zwakke tot matige wind. Zon op: 6.03, on der 21.12. Schev. hoog water: 3.07 en 15.27. Laag water: 11.12 en 23.31. „Ie kunt geen bant openslaan oi het gaat over de oorlog". Een beet die de laatste tijd nogal eens wordt gehoord. Geen wonder ook, want de oorlog en de bevrijding houden de mensen jn dit bijzondere herdenkingsjaar nu eenmaal nog meer dan anders bezig. Vandaag worden overal in het land de gevallenen herdacht, morgen vieren we het leest van de bevrijding. Natuurlijk vinden we de weerslag daarvan in een goede bant terug. Dus zeker in de Leidse Courant: uw dagelijkse iniormahebron over alles wat in Leiden en omgeving gebeurt T>r\XT düN:^ De Leidw Courant wil ik beft 14 dagen proberen geberi vrijblijvend In een open envelop aooder posöegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indmt da*rtcm —ntm/iry b—U* Ui««i m!T CekLc Soutant ADVERTENTIES A.s. zondag 5 mei TROS FORMULE I drive-in show met Ferry Maat in HET BLESSE PAARD Stompwijk Aanvang 21.00 uur LONDEN De 28-jarige Jane Underhill uit de Engelse plaats Cambridge heeft het leven ge schonken aan een zesling, twee meisjes en vier jongens. Moeder en kinderen maken het goed, zo heeft een woord voerder van het ziekenhuis meegedeeld. De vrouw leed vroeger aan anorexia nervosa en kreeg medicijnen die haar zeer vruchtbaar hebben ge maakt. Pas zes weken geleden werd het echtpaar Underhill op de hoogte gesteld van het feit dat er een zesling op komst was. TER OVERNAME: Damesconfectiezaak In het betere genre. Gelegen op 1e stand, omg Lelden-Bollenstreek. Overnamesom voor deze uiterst chique modezaak 40.000.-. Voor de Juiste ondernemer is een royaal Inkomen te Brieven onder nr. 55493 bureau blad. ,AGOS Nigeria is gisteren egonnen met de uitwijzing an de ongeveer 700.000 ille- aal in Nigeria verblijvende uitenlanders. De meesten zijn fkomstig uit buurlanden van figeria. De massale uittocht esehiedt op tamelijk rustige rijze. De buitenlanders wor- en in vrachtauto's van de re- ering naar de grens gereden. worden in staat gesteld iegtuigtickets te kopen met figeriaans geld. Normaal ïoeten buitenlanders hun tic- ,ets betalen met buitenlands eld. Het olieland Nigeria 'erd in tijden van economi se voorspoed overstroomd oor buitenlanders, maar sinds e olieprijzen zijn gaan dalen vil Nigeria zich van de bui- nlanders ontdoen. LUXEMBURG De Nederlandse glastuin ders moeten een hogere prijs gaan betalen voor het aardgas. Dit heeft het Nederlandse minis terie van landbouw gis teren in Luxemburg be vestigd. Het ministerie heeft dit af geleid uit inlichtingen die het verkregen heeft over een voor de tuinders nega tieve uitspraak in kort ge ding van het Europese hol van justitie. Met hoeveel de tuindersgasprijs verhoogd moet worden is nog niet dui delijk. Minister Braks van land bouw gaat volgende week al praten met de Gasunie en het Landbouwschap hoe het nu verder moet met de gas- prijs voor de Nederlandse tuinders. De minister wilde geen commentaar geven op de uitspraak omdat hij de of ficiële tekst daarvan nog niet kent. Die komt maan dag. Het kort geding was aange spannen door de Nederland se Staat, door het Land bouwschap en door twee tuinders. Het geding richt zich tegen een beschikking van de EG-commissie waar in de prijs die de Nederland se tuinders voor het aardgas betalen te laag werd ge noemd. Die prijs, totstandgekomen na een contract tussen de Gasunie en het Landbouw schap, ligt nu op 42,5 cent per kubieke meter. De EG- commissie ziet deze lage prijs als een steunmaatregel van Nederland aan de glas tuinders en noemt dat on eerlijke concurrentie. De Nederlandse regering was het niet eens met de EG-beschikking en spande er bij het hof in Luxemburg dan ook een „bodemproce dure" tegen aan. Daarbij moet komen vast te staan of de redenering die de EG- -commissie in haar beschik king heeft gevolgd juist is of niet. Er bestond echter twijfel over of het instellen van de bodemprocedure een op schortende werking had op de beschikking. Om dat uit te laten maken begon de Ne derlandse Staat een kort ge ding, dat nu verloren is. De procedure kan overigens veel tijd in beslag nemen, misschien zelfs jaren. Op de mogelijkheid dat de Nederlandse tuinders nu met terugwerkende kracht een hogere prijs moeten be talen wilde Braks niet in gaan. De EG-commissie stelt in de beschikking wel dat de Nederlandse prijs voor aard gas aangepast moet worden, maar niet met hoeveel cent per kubieke meter. De commissie meldde echter dat de prijs dit jaar eigenlijk al 48,5 cent had moeten zijn. Volgens het Landbouwschap betekent een verhoging van vijf cent dat 500 van de 8000 tuinders in ons land failliet gaan en dat 1000 tuinders zullen overstappen op kolen- stook. VERDER IN FINALE: Jan Kikkert volgde grillige spoor van twintig eeuwen BB#IHBHBHi I BOD toerisme in Lage Landen. I John Block, de terriër die I niet meer loslaat. B BB B^BiB^A^ Kopers-staking maakt van mei goedkope vakantiemaand. Overgelopen Sjevtsjenko: „Het Russische regime ben ik gaan haten". •De unieke carrière van een Utrechtse jongen: Rome sid dert en mokt na benoeming van paus Adrianus VI. Stanislaw Werner: ..Polen is een verloren land". Poolse oud-strijders als één man achter „die fantastische paus". •Joodse Auschwitz-overlevende terug naar het land van de moordenaars. Faas Wilkes 40 jaar na Oranje-debuut: „Ik schrik nu van die aanslagen op elkaar". AKKOORD IN ONDERWIJS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Deetman (Onderwijs) en drie van de vier onder- wijscentrales hebben gis teren overeenstemming bereikt over de arbeids duurverkorting in het on derwijs. Alleen de Ambte naren Centrale (het NGL en de Unie van mbo-do- centen) heeft het akkoord afgewezen. Dit bleek tij dens een gezamenlijke persconferentie van Deet man en de onderwijsper- soneelsorganisaties. Met de voorstellen worden nog dit jaar bijna 6.200 extra ar beidsplaatsen in het onderwijs geschapen. Dit aantal loopt op tot 7.800 volledige banen in 1987. De gelden, die voor her bezetting beschikbaar zijn, be dragen dit jaar 165 miljoen, op lopend tot 500 miljoen in '87. Deeltijders, die jonger zijn dan 55 jaar en die minder dan 80 procent van een weektaak hebben, zullen overigens niet profiteren van de voorstellen. De drie onderwijscentrales (ACOP, CCOO en CMHA) zijn met de volgende maatregelen akkoord gegaan: Per 1 augustus '85 twintig procent arbeidsduurverkorting voor leerkrachten van 55 jaar en ouder. Voor de overige onderwijs gevende^ vanaf 33 jaar geldt per 1 augustus een werktijd verkorting van twee uren (ba sisonderwijs) en één uur (voortgezet onderwijs). Die leeftijdsgrens wordt stapsge wijs teruggebracht tot 28 jaar in augustus '87; De mogelijkheid van ver vroegde uittreding vanaf 59 jaar, die regeling geldt voorlo pig alleen voor ae twee ko mende schooljaren. Per augustus '87 hoeven leerkrachten tussen 52 en 54 jaar in het basisonderwijs vier uur minder te werken, in het voortgezet onderwijs 3 lesuren minder. ALMELO Het onder wijs zal in 1986 niet gecon fronteerd worden met ge dwongen ontslagen of met verdere beperkingen van inventaris en inrichting. Met die mededeling gaf minister Deetman gisteren in Almelo al een voor proefje, van wat de onder wijsbegroting voor ko mend jaar te bieden heeft De bewindsman zei zich te realiseren, dat het mes er de laatste jaren „diep in is gegaan", maar, zo stelde hij, met het voeren van een onderwijsbeleid dat uiteindelijk niet gereali seerd kan worden, is nie mand gediend. RONTEN Het tribunaal gen de paus zoals Leen Plai- uit Dronten dat wilde or- miseren gaat niet door. Dit ieft Plaizier zijn medestan- rs per brief laten weten. laizier maakte drie weken eleden bekend dat hij een tri- unaal wilde houden om paus )hannes Paulus II ter verant- oording te roepen. Plaizier ndt dat de paus negatieve in- loeden uitoefent op het leven an mensen. De Drontenaar eeft nu echter geschreven dat et tribunaal geen doorgang an vinden omdat onvoldoen- mensen in Nederland en lar buiten zich in korte tijd ;eestelijk hebben kunnen oorbereiden op de gebeurte- is". Nigeria wijst .onderdduizenden uitenlanders uit Alle kritiek ten spijt is pronuntius mgr. dr. E. Cassidy, de pauselijke diplomatieke vertegenwoordiger in Nederland, optimistisch over het komende bezoek van de paus. „De mensen krijgen de gelegenheid zelf te horen wat de Heilige Vader zegt en hoe hij het zegt. Dank zij die grotere nabij heid zal duidelijk worden dat hij niet de afstandelijke, au tocratische figuur is waarvoor hij vaak gehouden wordt. Heel de toonzetting van zijn bezoek zal verzoenend zijn. De paus komt als broeder en vriend. Dat zal de kritiek en de verdeeldheid doen afnemen althans dat verwacht ik". Op de voorpagina van onze wekelijkse bijlage Finale praat mgr. Cassidy met onze redacteur Willem Scheer over het pausbezoek en over zaken die in en buiten de rooms-ka- tholieke gemeenschap vaak aanleiding zijn tot discussies. Slapend achter stuur Een 25-jarige automobilist uit Meppel dommelde gis termiddag rond half vier even in terwijl hij met zijn auto over rijksweg reed. Hij werd wakker toen hij de vangrail bijna raakte. Hij gaf een ruk aan het stuur, verloor de controle reed nabij de afslag Hoog- made pardoes van de weg. Op z'n kop be landde voertuig In een greppel, auto werd zwaar bescha digd; de man kwam met de schrik vrij. SCHIPHOL Het moet niet uitgesloten worden ge acht dat de luchtverkeersleiders op Schiphol zich vanaf aanstaande maandag opnieuw massaal ziek zullen mel den, waardoor het luchtverkeer opnieuw ernstig ontre geld zal worden. Dit heeft de woordvoerder van het Gilde van verkeersleiders, P. Herweijer, gisteravond in i Hoofddorp meegedeeld. Hij sprak van een „ronduit be lazerde stemming", die gisteravond na het mislukte overleg met de leiding van de Rijksluchtvaartdienst (RLD) onder de luchtverkeersleiders heerste. !T t bestuur van het gilde zal de leden echter dringend advise- ie werkzaamheden zaterdag 4 mei en zondag 5 mei normaal ren Dit omdat het bestuur van mening is dat op deze in welke vorm dan ook niet acceptabel zijn. „Daar- T worden verwacht", aldus Herweijer. crleg tussen de RLD en de bonden van personeel van de i.U' atverkeersbegeleiding is gistermiddag na bijna vijf uur ver- gaderen zonder resultaat geëindigd. In tegenstelling tot wat de bonden wilden, salarisverhogingen, kwam de RLD met twee leer radicale voorstellen: privatisering van de luchtverkeersbe- geleiding of volledige overdracht van het centrum Schiphol aan Eurocontrol. Over salarisverhogingen valt met de RLD pas dan te praten als de bonden met een van deze twee lange-termijno- plossingen instemmen, aldus een woordvoerder van de RLD. Pronuntius mgr. dr. E. Cassidy optimistisch over pausbezoek Monument voor Etty Hillesum Tijdens een sobere plechtigheid onthulde mevrouw J. van Noo- ten gisteren in Deventer een monument ter nagedachtenis aan Etty Hillesum, die in de Tweede Wereldoorlog om het leven kwam. Een agent staat vlak voor het hek dat door de overvallers met een vorkheftruck werd geramd, waarmee zij even later de glazen wand links aan diggelen reden en het postkantoor binnen kon den dringen. GRONINGEN De gemeentepolitie van Groningen heeft een team van dertig mensen geformeerd om de gewapende roofo verval, die gisteren is uitgevoerd op het hoofdpostkantoor in die plaats en waarbij ruim drie miljoen gulden werd buit gemaakt, tot een oplossing te brengen. De politie zoekt naar drie mannen, in leeftijd variërend van 25 tot 40 jaar, van wie er een tijdens de overval een baard droeg. Bij de overval is een vrachtwagen ge bruikt, die eerst het hek van het postkantoor plat reed, waarna de vorkheftruck door de glazen wand kon gereden. De gehele overval voltrok zich in ongeveer een minuut. Volgens een woordvoerder van de Groninger politie is de overval zeer goed voorbereid. Kort voordat de overval plaats had was het hoofd- postkantopr door de Nederlandsche Bank met geld bevoorraad. Kort na de overval vond de politie niet ver van het hoofdpost kantoor de gestolen personenauto terug waarin de overvallers waren verdwenen. Groeten van zieke prins LEIDEN Prins Bernhard heeft gisteren de ziekenom roep „De Vrije Lijn" van het Academisch Ziekenhuis Lei den ingeschakeld om de mede patiënten de groeten over te brengen. Hij verzocht de plaat „We'll meet again" van Vera Lynn te draaien als dank „voor de vriendelijke wensen van al die mensen die ver- zoekplaatjes voor mij hebben aangevraagd". Prins Bernhard verblijft ook volgende week nog in het Leidse ziekenhuis, waar hij herstelt van een ope ratie.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1