JOHN BLOCK de terriër die niet meer loslaat Kopersstaking maakt van ?|mei goedkope vakantiemaand IBPANJE-MOEHEID DE OORZAAK? Air Holland heeft zijn plaats op Schiphol verdiend, ik blijf" ZATERDAG 4 MEI 1985 Schiphol aangewezen. Met sterkere D-15 of D-17 motoren was er een heel ander verhaal geweest. Daar mee had ik wel vanaf Rotterdam op een groter aantal bestemmingen kunnen vliegen". Block belooft met de hand op zijn hart. dat Boeings met die zwaarde re motoren op het laatste moment niet te krijgen waren. Maar minis ter Smit-Kroes ziet in het motoren- verhaal een bewuste poging de overheid te misleiden. ..Het is nooit de bedoeling geweest dat Block al zijn vluchten vanaf Schiphol zou uitvoeren", aldus de minister. Waarbij de vraag zich opdringt: als je Block een hand geeft, moet je dan ie vingers natellen? Block, verbaasd: „Wie zegt dat'> Kom nou! Dat zou betekenen dat ik op een dubieuze manier zaken zou doen. Dat doe ik dus niet Ik ben eerder te goed van vertrouwen" Wel hebben hij en zijn advocaat een bepaalde „listige strategie" ge volgd. Block: „Kijk: het is natuur lijk in het beroep van een advocaat ingebakken om sluw te zijn. Als ik dan de munitie lever en mijn advo caat schiet die op de juiste momen ten af Glimlachend: .Dan komt er dus op een bepaald mo ment wel een slimme oplossing uit". Dan, koel: „Moet je goed luisteren het is nooit mijn idee geweest om van de regionale velden te vliegen. Ik heb me daar nooit toe willen verplichten. Ik heb tegen de minis ter gezegd: „Mevrouw, ik zal zien wat ik voor u kan doen. maar ik beschouw het niet als een opdracht. En nu blijkt dat de touroperators die regio helemaal niet interessant vinden. Wie ben ik dan om daar vandaan te gaan vliegen? Dat is godsonmogelijk". Kinnesinne Al met al is John Block een beekje persona-non-grata geworden op Schiphol. Bij de opening van zijn kantoor, nu drie weken geleden, toonde hij er zich teleurgesteld over dat zijn voormalige collega's (Transavia en Martinair) geen bloe metje of gelukwensen hadden laten bezorgen. Het luchtvaartwereldje is maar klein. Block: „Ze zijn bij Transavia al lang weer vergeten hoe groot ik dat bedrijf heb ge maakt. Toen hadden we daar de mond vol over vrijheid in de lucht en nu zetten ze zich weer met z'n allen af tegen de nieuwkomer. Maar goed. dat is allemaal maar kinnesinne". Ook over de laatste actie van Smit- Kroes lijkt Block zich niet veel zor gen te maken. Hij blaast in de lucht, alsof een spinneweb hem dwarszit, zegt „En nu wil de minis ter mijn vliegvergunning gaan wii- zigen Ach, die hobbel zal ik ook nog wel nemen. Kijk. ik ga er toch vanuit dat ik binnenkort volledige rechten vanaf Amsterdam krijg. De minister kan nooit hard maken dat er geen plaats is voor John Block. Het charter-vervoer is vorig jaar met liefst vijftien procent toegeno men! Ik heb mijn plaats hier op Schiphol gewoon verdiend" Terugrijdend naar de tijdelijke be huizing in gebouw 72 van Air Hol land overweegt John Block: „Als ik zo mijn plakboeken nakijk, zie ik dat ik wel vaker heb gezegd: ik stop ermee. Bijvoorbeeld toen ik wegging bij Transavia. Maar wat ga ie dan doen?". Diep zuchtend: „Dan ben je terug in die sfeer van in Spanje op je balkon of tennissend, oi golfend Allemaal leuk. maar toch die, dat spannende (balt zijn vuist) dat je nu meemaakt Dat ga je toch missen. Daarom ben ik te ruggekomen. Ik zal Schiphol niet snel de rug toe keren, dat niet". PAUL KOOPMAN „Er is sprake van een verzadigings effect met betrekking tot de Spaan se zonnekusten", constateert Frans van Steenis, directeur van Hotel plan. „De prijzen zijn gestegen, de service daarentegen laat steeds meer te wensen over". Hotelplan zag de boekingen voor Spanje sinds 1 januari ook teruglopen met een kleine tien procent in vergelijking met 1984. Merkwaardigerwijze zijn de gekozen alternatieven door gaans duurder. Griekenland profi teert op ongedachte wijze van de Spanje-moeheid met (bij Hotelplan) een stijging van maar liefst 47,5 procent. Het eiland Tassos. als nieuwe bestemming in de brochure opgenomen, leverde deze organisa tie al circa 1.200 reserveringen op. Er is ook meer belangstelling voor het zonneland Tunesië. Kijken en doen Het algemene beeld van de zomer vakantie geeft tot op heden toch een flinke stijging te zien in de sec tor vliegreizen, maar de treinarran- gementen zijn omlaag gevlogen met circa 20 procent. De bus weet zich goed te handhaven. Dat de Spaanse zonnekusten minder in trek zijn, zou ook toegeschreven kunnen worden aan de nog steeds onstuitbare opmars van kijk-en- doe-vakanties -ten koste van het luieren op de stranden. Wat er ook aan de hand is, de consument kan er, zeker in de meimaand, van pro fiteren. Wie daar meer van wil we ten, kan reeds zijn keus maken uit de dozijnen „A-viertjes", biljetten van klein formaat, waarop stunt en voordeelreizen bij de reisbu reau's worden aangeboden. Een nauwkeurige bestudering daarvan kan soms meer voordeel opleveren dan de f 75,- van Transavia c.s. Bij Zeus" Opvallend is, dat ook de KLM zich dit jaar op de toeristenmarkt ge ducht laat gelden met goedkope lijn-retourtjes voor een groot aantal zuidelijke luchthavens, geldig tot 30 juni. „Vrijheid-blijheid" is daarbij opeens het devies voor de passa gier, op wiens zelfstandigheid een beroep wordt gedaan met de non chalante mededeling „een hotel is zo gevonden". Een van de laatste voorbeelden in deze reeks blauwe advertenties heeft betrekking op Thessaloniki, prijs f 649,-. „Bij Zeus! Het lijkt wel een geschenk van de goden", heeft het reclame bureau daar snedig aan toegevoegd. Maar touroperators schudden het wijze hoofd. Ze zijn ervan over tuigd, dat zo'n goedkope ticket, in combinatie met de „losse" hotel- prijs, toch vrijwel altijd duurder zal zijn dan hun combinatietarieven. Gezwegen van de ellende (hoe ver ligt een luchthaven soms niet van de stad?) die de passagiers kan overkomen bij het zoeken van een hotel. Wat zit er in de lucht? In elk geval vliegen daar nu ook de Boeing 727's van John Block, wiens maat schappij al zoveel beroering heeft verwekt op de vliegmarkt. Scher pere prijzen, dank zij een grotere concurrentie in het zwerk, komen aan de consument ten goede. De reeds genoemde stuntaanbiedin- Griekenland is de grote concurrent van Spanje geworden. De vakantie gangers zijn moe van het luieren op de stranden en willen meer zien en beleven, zeggen de reis organisaties, hoewel dat in Spanje natuurlijk ook kan. Een blik op Athene, met in het midden het Parthenon op de Akropotis, dat momenteel in de steigers staat. gen op A4-formaat spreken boek delen. Zij bewijzen, dat alle pogin gen van touroperators om deze last- minute boekingen uit de wereld te helpen (o.m. door vroege reserver ingen te belonen) op niets zijn uit gelopen. De reisorganisatoren zijn nu omgedraaid als een blad aan de boom. Zij betwisten elkaar het grootste aanbod in uitverkoop-rei zen, bestaande uit al gereserveerde vliegtuigstoelen en accomodates waar zij mee blijven zitten. Last minute De Nationale Aanbiedingenlijn van D. Reizen heeft de stoot gegeven tot deze ontwikkeling. Dit bureau grossiert uitsluitend in last-minute reizen en is daarbij ook een cen traal dumpadres voor tal van ande re touroperators. Er vormen zich nu andere pools die deze boot niet willen missen. Het succes van de Nationale Aanbiedingenlijn (NAL) die uitsluitend telefonisch de vlieg reizen naar het zuiden verkoopt, heeft de late beslissers doen toene men. Zij maken ook veel gebruik van goedkope campingvluchten en alles gaat zo snel in zijn werk, dat' soms pas op Schiphol de reis be taald wordt. De NAL vult de gaatjes uitsluitend via het telefoonnummer 020-103030 met veel lagere prijzen dan in de reisgidsen zijn vermeld. Het bureau telt al dertig medewerkers en heeft zich nu ook op de markt voor verre vluchten gestort, eveneens tegen discount-prijzen, omdat tal van luchtvaartmaatschappijen rmt slecht bezette machines hun trans atlantische vluchten maken Ook deze maatschappijen gaan er van uit, dat het halve ei beter is dan de lege dop. Het ziet er naar uit. d4t er ook na de prijzenslag van mei 1985 steeds meer koopjes te halen zullen zyn- LEO J. LEEUWIS CH1PHOL Minister Smit-Kroes en de ele Nederlandse luchtvaarwereld moeten er Üvast maar rekening mee houden: John Block laat zich niet van Schiphol verjagen. Na tijf jaar procederen kreeg Block het voor el- ;aar met zijn chartermaatschappij Air Hol- and vanaf Schiphol te opereren en nu is hij ïrastbesloten te blijven. Over het dreigement |an de minister om Air Holland naar de re gionale vliegvelden terug te verwijzen, maakt Jij zich weinig zorgen. „Ik denk niet dat me- ouw Smit-Kroes mijn faillissement op haar jeweten wil hebben", meent Block, die zich venmin druk wil maken over de haat en nijd an zijn vakbroeders. „Ik hou van perfecte o'latie", zegt de luchtvaartpionier die ooit te- ende voor de oprichting van Martinair en 'ransavia, nu zijn belangrijkste concurrenten, liet verhaal van een weerbarstige onderne- ils een veldheer stapt John Block nd in zijn nieuwe onderkomen Schiphol-oost. Zich nog veront- •huldigend voor de krappe behui- jing in gebouw 72, maakt hij te- idden van opgestapelde hard- >ardplaten en gasbetonblokken ijdse gebaren. „Hier komt dus lijn staf te zitten" zegt Block, ter- ijl boven de ingang van het ge- uw een glasplaat omzichtig uit de onningen gelicht wordt. Vervol- ;ns schildert hij in gedachten in- Tuctieruimtes voor piloten en ste- oit Vardessen, typekamers en kantoor- Y d%ndschappen. In Blocks eigen kan- gy porruimte was ooit de voormalige gy tirecteur van Schiphol gevestigd, lebbjin deze ruimte zag hij uit over het ckerftrijdtoneel, een sappig groene wei- Je. Dat wordt dus mijn werkplek", ecevlohn Block is terug op Schiphol. yyeejloewel aanvankelijk wat vleugel- ?ns hm gemaakt door de acties van a ^Verkeersleiders, is hij weer volop ^entaan het ondernemen geslagen. In an trn' verwacht Block zijn tweede rel '27 voor een van de pieren e Lj/an Amsterdam Airport te kunnen d^gjarkeren. Binnen twee jaar worden j. gie Boeings vervangen door grotere 'VuJ>estellen: de 757's. Deze zomer al gr(3enkt de zakenman uit Aerdenhout n Hi°'n 47.000 Nederlanders naar zon- [ave-Jestemmingen rond de Middelland- ejjje Zee te kunnen brengen. Air Hol- jg vjand maakt een vliegende start. Nou, dat valt wel mee", vertelt tlock als hij in een goudkleurige olide het platform van de luchtha- 'en opdraait, op weg naar de cock- inkéjit van zÜn eerste toestel. „Ik heb 'ijf jaar als een bezetene moeten nokken voor mijn vliegvergun- ing. Het was zo'n beetje John lock tegen de rest van de wereld, fi nu presteert de minister het om iet een plan te komen om Air iolland naar de regionale vliegvel- en te deporteren. Daar word ik if 6611 ^etje moe van Ja- ^an jjlenk ik: daar heb je het weer. De ^schiedenis herhaalt zich", lock doelt op zijn opbouwwerk bij artinair en Transavia, dat even- •ns met conflicten en moeilijkhe- len gepaard ging. Al na zeven jaar '"irliet hij Martinair, waar hij was ïgonnen als reclamevlieger en iel tweede man werd naast direc- it ia ir Martin Schroder. In lucht- Vaartkringen wordt gezegd, dat de ntra(wee e^taar °P den duur niet meer ?i j»onden verdragen. Block: „Je moet ie Wet zo z'en: Martin is een enorme ndividualist en ik ben dat ook. Op tal vTn ^paald moment wil je allebei wi vleugels uitslaan. Daarom ben ik iandraar we66eSaan- Natuurlijk is er Vere' eens knallende ruzie geweest, _Jnaar dat is toch part-of-the busi ness? Verder konden Martin en ik :d met elkaar overweg", lat John Block kort daarna zijn ei- ;chr<en grasgroene Transavia de lucht ir dri hielp, viel echter bij Martinair lingsn KLM niet in goede aarde. Block. telbaToen gebeurde eigenlijk hetzelfde uit al als wat er nu aan de hand is. John Block werd gewoon doodgezwegen, genegeerd. Er zijn momenten ge weest dat de overheid Transavia op scherp stelde, dat ik dacht: zo met een is het gebeurd. Maar niettemin hebben we er wat moois van ge maakt". Prijsafspraken Met Transavia, KLM en Martinair zat de luchthaven Schiphol inmid dels wel vol. Drie chartermaat schappijen op een land met 14 mil joen inwoners is internationaal ge zien heel behoorlijk. Vanaf 1978 was het bovendien snel achteruit gegaan met het passagiersvervoer door de lucht, niet in de laatste plaats vanwege de concurrentie van de touringcars. En op zo'n mo ment komt John Block die zich inmiddels lucratief van zijn aande lenpakket in Transavia ontdaan n vpEN HAAG Landgenoten ?eW(flie deze maand met vakantie mokunnen gaan en daarbij Span na Wije als bestemming kiezen, zit- varvjen op rozen. De Nederlandse Reisorganisaties klagen steen en been over een soort „ko en tpersstaking" in deze voor- Héaarsperiode. Het aantal boe- "'Kingen blijft ver achter bij de gchJtiormale reserveringen, zodat lij efran een waar dieptepunt ivordt gesproken. Ook de at zthartermaatschappijen hebben hiijlaar onder te lijden, met |k dihame wat betreft de vluchten naar Spanje. Tot op heden zou fRIjde achterstand voor 1985 op peze bestemmingen al gemid- il zo'n tien procent bedra- hoog de nood gestegen is bleek dagen uit de paginagrote ad- tnties van Transavia, met het od van een korting ad f 75,- persoon op diverse vluchten Spanje. Deze pogingen om de «rvluchten een impuls te ge worden ondernomen in sa- verking met Bel Air, D. Tours, ementsreizen, Gulliver Fly- Hotelplan en Sudtours. Het ;t wat zuur voor de mensen eeds tegen de normale prijzen ïkt hebben voor de Costa Do- Ibiza, Mallorca, de Costa Bra- n de Costa Blanca, omdat zij raf geen reductie ontvangen, waardebon" van f 75,- is ove- s slechts geldig voorzover de >lijke minimum verkoopprijs belemmering vormt had met het verhaal dat hij op nieuw wil beginnen. Op verzoek, dat wel. van twee touroperators (Arke en Neckermann). Deze twee „stoelenverkopers" ergerden zich al geruime tijd aan de prijsafspra ken die KLM, Transavia en Mar tinair in die moeilijke tijd met el kaar gemaakt zouden hebben. „John Block kan wel voor de derde, keer een luchtvaartmaarschappij op Schiphol willen beginnen, maar de minister heeft de verantwoorde lijkheid te kijken of daar ruimte voor is. Die ruimte is er niet", zegt een woordvoerder van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat. Martin Schroder van Martinair meent: „Als John Block iets nieuws zou oppakken, dan juich ik dat van harte toe. Als hij iets toe te voegen heeft aan het bestaande luchtver keer: prima. Maar dat is niet het geval. Block doet niets anders dan ons het brood uit de mond stoten. In plaats dat wij die passagiers ver voeren, neemt John ze mee. En daar is niemand bij gebaat". Onvoorwaardelijke steun Al met al is het Block toch gelukt om van Schiphol af te vliegen, ge heel tegen de zin van de politiek en de gevestigde luchtvaartmaatschap pijen. Dat is, vertelt hij. allereerst te danken geweest aan de onvoor waardelijke steun van Arke en Neckermann. Die twee touropera tors garandeerden vijf jaar geleden 50.000 stoelen te bezetten, zodra Air Holland zou vliegen. Arke en Nec kermann zijn bij de belofte geble ven. Block: „Die twee hebben echt hun nek voor me uitgestoken. Op 24 oktober had ik mijn vliegver gunning en de volgende ochtend om tien uur waren er al 47.000 stoelen verkocht". Verder spreekt natuurlijk de erva ring die Block als geen ander heeft in het opbouwen van chartermaat schappijen een woordje mee. De be leggingsmaatschappij Transol In vestments uit Ridderkerk durfde daarom de gok met Block aan en leverde meer dan driekwart van het benodigde startkapitaal. En niet in de laatste plaats, erkent Block zelf, is zijn karakter debet aan de start van Air Holland. „Ik heb een hele gekke karaktertrek: hoe harder ze tegen me aantrap pen, hoe harder ik terugtrap. Ik geeft dan niet meer op. Daar kan ik gewoon niets aan doen. Aan de andere kant denk ik dat je zo'n ka raktertrek moet hebben om dit te doen. Een terriërmentaliteit. Ge woon vastbijten en dan doorgaan. Doordat de concurrenten zo in de contramine zijn gegaan hebben ze mij alleen maar sterker gemaakt. Door volledig op jezelf aangewezen te zijn, ontwikkel je een soort kracht. Een inwendige kracht, John Block en zijn ste wardessen mogen dan op deze foto Schiphol de rug toekeren, men moet er geen symboliek achter zoeken. Ze zijn niet van plan zich met hun nieuwe luchtvaartmaatschappij van de nationale luchtha ven te laten verjagen. waardoor je jezelf niet laat beïn vloeden van buitenaf. Daar hou ik van. perfecte isolatie" En dan waren we bijna nog iets vergeten: de uiterst listige juridi sche manoeuvres waardoor Block het voor elkaar kreeg om in elk ge val deze zomer vanaf Schiphol te vliegen. Met zichtbaar genoegen maakt hij duidelijk dat Air Holland zijn bestaan in feite te danken heeft aan een woord van drie let ters. „In de definitieve vliegvergunning staat dat ik vanaf Schiphol met een Boeing 727 alle vluchten uit mag voeren die ik niet vanaf de regio nale vliegvelden kan bereiken. Let wel: in die vergunning staat dus niets over de motoren van de vlieg tuigen die ik mag gebruiken. Om kort te gaan: ik heb dus gekozen voor de zogenaamde D-9 motoren. Die zijn te zwak om van Rotterdam of Beek een aantal bestemmingen te halen, dus ben ik nu wel op

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19