Toneel, film en literatuur nog steeds niet klaar met oorlog IN EN OM DE KAS Profeten in bollenvak maken veel overuren binnen de perken VEERTIG JAAR NA DE BEVRIJDING Handel vraagt naar nieuwe soorten bloemen Moestuinders KUNST £eidwOowiarit ZATERDAG 4 MEI 1985 PAGINA DEN HAAG Precies I 1 y ^'^1^., "L/l NIpO-en9 één maand na de caDitula- I - W. m SMkWÊk van de jar DEN HAAG Precies één maand na de capitula tie van de Duitsers ging het eerste toneelstuk over de oorlog in première. De zaal was afgeladen en niet alleen met mensen die ge woon waren de schouw burg te bezoeken. De sfeer straalde eenheid uit. Gezamenlijk zong men het Wilhelmus. De heroï sche strijd van de goede Nederlanders en hun ver zet waren de thema's. De sterk geïdealiseerde strek king stemde een ieder tot tevredenheid, een situatie die tot het begin .van de vijftiger jaren zou stand houden. De snelle en omvangrijke to- neelproduktie direct na de be vrijding voorzag in een aan wijsbare behoefte, gezien de enorme belangstelling van het publiek. In 1945 gingen „Vrij Volk" van A. Coolen, „De naamlozen van 1942" van A. Defresne, „Drama der bezet ting" van A. den Doolaard en C. Briels, „De vijfde colonne" van E. Hemingway en „De vliegenvanger" van J. Stein beck in première. Bijna zonder uitzondering stukken met een heroïsch karakter. „Tot ongeveer 1952 werden stukken gespeeld met de oor log zelf als onderwerp. Vanaf dat tijdstip had men daar wel genoeg van. Het publiek begon weg te blijven, de mensen voelden onder druk van de Koude Oorlog weer iets als angst", aldus mevrouw dr. E.M. Wiertz-Boudewijn, thea terwetenschapper die onder meer de verbeelding van de Tweede Wereldoorlog in het toneel heeft onderzocht. Er komt een meer afstandelij ker benadering van de oorlog op het toneel. „De invloed van Sartre en Camus met hun existentialisme wordt merk baar, een welhaast te intellec tuele benadering. Deze perio de, die doorloopt tot 1960, is duidelijk een reactie op het realisme en de ruwheid uit de eerste jaren. De oorlog met zijn geweld verdwijnt als di rect gegeven naar de achter grond", aldus mevrouw Wiertz. „Aan het einde van de jaren vijftig is er sowieso spra ke van een toneelvernieuwing, waardoor het uiterlijk van het stuk niet meer heel belangrijk is. Ondertussen blijft „het ge wone publiek" echter weg". Er staat een nieuwe generatie toneelmakers op, die heel an dere ideeën ten toon spreidt. Met als beste voorbeeld „De plaatsbekleder" van Rolf Hochhuth, waarin de houding van paus Pius XII tegenover de Jodenvervolging kritisch wordt bezien (première in 1964). „Dit stuk luidde een ge heel nieuwe periode in. Het is historisch-wetenschappelijk verantwoord en getuigt van een lange studie van de mate rie. Hieruit ontstaat het zoge noemde documentair drama", aldus mevrouw Wiertz. Het realisme keert terug, het wordt zelfs ten top gedreven. Juist dit apsect zorgt ervoor, dat het stuk niet wordt ver worpen. „Overal in de wereld wekte het grote beroering. Het wees onder meer op de indus trieën als drijfveer achter de oorlog en de zelfverdediging van de kleine man die leidt tot zijn keuze SS'er te worden. Iets dat nu nog iedere huisva der kan overkomen". Literatuur De vreugdevolle maanden di rect na de bevrijding hadden de officiële literatuur veel minder lang in hun greep. Nog in 1946 beschreef Vestdijk in „Bevrijdingsfeest" de kater die al snel kwam: de wereld zou na de oorlog anders, beter moeten worden. Alleen nie mand wist hoe en al snel ver viel men tot een welhaast vooroorlogse manier van le ven. Over die onverzettelijke Hollanders in de periode 1940-1945 reageerden de schrijvers met bijna uitsluitend sterk relativerende boeken. „De literatuur heeft dat heroï sche, zoals op het toneel wel gebeurde, eigenlijk nooit om armd. De reactie was een beet je schamper. Dat is aardig neergelegd in „Ik Jan Cre- mer", waarin staat hoe ieder een na de oorlog opeens bij het verzet bleek te hebben geze ten", aldus prof. dr. A.G.H. Anbeek van der Meyden, hoogleraar Moderne Neder landse Letterkunde aan de universiteit in Leiden. De noodzaak van een zich ver nieuwende samenleving, zoals zo vaak uitgesproken tijdens de oorlog, dat was het onder werp waar de literatuur zich op wierp. „En die vernieuwing zette zich dus niet door, de burgerlijkheid keerde terug. In de literatuur wordt het on derwerp al snel een cliché", al dus prof. Anbeek. Uitzonderingen zijn altijd te noemen. Een sprekend voor beeld noemt prof. Anbeek „Het meisje met het rode haar" van Teun de Vries, waarin het heroïsche verzet- saspect wèl aan de orde is. De belangstelling voor de offi ciële literatuur, met de oorlog als onderwerp, is overigens nooit erg groot geweest. „Een NIPO-enquête aan het begin de jaren vijftig leerde, dat nul procent van het volk echt geïnteresseerd in de literatuur was. Een cijfer dat genoeg uit drukt", aldus prof. Anbeek. Film In de eerste jaren na de oorlog is er in speelfilms nauwelijks iets terug te vinden over de oorlog. Bekende films met de oorlog als onderwerp zoals „Als twee druppels water" en „De overval" dateren pas van het begin van de zestiger ja ren. Maar weinig filmtalent had de oorlog overleefd. Pas in de jaren zeventig komt er een werkelijke filmindustrie in Nederland van de grond. „Het is niet echt opvallend dat de dramatiek in de film heel vaak op de oorlog als onder werp terugvalt, er is in dit land namelijk verder heel wei nig gebeurd. Zelfs iets dat ons zo bezighoudt als de RSV-en- quête is niet boeiend genoeg om te verfilmen. Ik noem het maar de „pootaardappelens- feer" in dit land, die behalve de oorlog weinig biedt dat on derwerp van verfilming zou kunnen zijn", aldus filmprodu cent Rob Houwer. De film, vanwege de enorme financiële investeringen en ri sico's bij uitstek afhankelijk van een pakkend onderwerp, valt derhalve opvallend vaak terug op de heraldiek en het avontuur. Aspecten die te over aanwezig zijn in de oorlog. Van een ethische terugblik door middel van de film is, al thans in ons land, geen sprake. „De film is per definitie com mercieel en kent maar één plicht, de bioscoop vullen", al dus Houwer. Daaruit valt wel licht ten dele te verklaren dat de inhoud nooit zo schokkend- -kritisch is geweest als bijvoor beeld het toneel. Misschien dat „Het bittere kruid" als film voor de eerste keer iets derge lijks oproept, met de relatie tussen een Joods meisje en een NSB'er, waar schrijfster Marga Minco fel tegenin ging. „Tot Rob Houwer: „Naast de oorlog Is in dit land eigen lijk weinig gebeurd wat voor verfilming in aanmer king komt". nu toe is deze thematiek steeds door mensen benaderd die de oorlog zelf hebben meege maakt. Nu komt mijn genera tie aan bod en die kijkt toch iets vrijer naar een onderwerp als de NSB", aldus regisseur Van Oostrum onlangs. Afrekening De vraag is of er in de Neder landse cultuur sprake is ge weest van een echte „afreke ning" met de oorlog. Volgens mevrouw Wiertz wel. „De mensen werden aangezet tot nadenken over de oorzaken van dit politiek geweld en wellicht ook tot nieuwe wegen naar vrede. Toneelkunstenaars hebben hierin een duidelijke functie gehad". Prof. Anbeek: „De literatuur is in zijn wezen in de aanpak van de onderhavige problema tiek sedert de Tweede Wereld oorlog nauwelijks veranderd." Echter, daarbij de toevoeging dat in ons land de literatuur die de oorlog tot onderwerp of achtergrond nooit serieus is bestudeerd. Ook prof. Anbeek bespreekt het onderwerp als iets dat zijn interesse heeft, niet als iets waarin hij zich heeft gespecialiseerd. De Nederlandse filmindustrie kan zich niet meten met bui tenlandse produkten waarin al snel met de oorlog werd „afge rekend". Aan de goede bedoe lingen ligt het niet: „De oorlog, vind ik, moet toch levend worden gehouden. We hebben toch al zo weinig geleerd van de geschiedenis. Dat hangt na tuurlijk niet direct in het hoofd bij het maken van een film, maar vergeten doe je het nooit", aldus Rob Houwer. Voor een uitgebreide agen da, ook voor de komende dagen, raadplege men „UIT", de gratis wekelijkse bijlage van deze krant. ALPHEN AAN DEN RIJN EURO CINEMA I (Van Boetzelaerstraat 6, tel. 01720-20800): He» begin» me» liefde (al): 18.30, 21.00 zo. ook DEN HAAG* ASTA 1 (Spul 27. 463500):Lee una et les autres (al 13.45, 20.00. za. 13.45, 20.r ASTA 2 (Spul 27. tel. 46351 "2010" (al);.14.00, 18.45. 21.30. zl 13.15, 16.00. 18.45, 21.30 AST] 3: The killing (iels (12);n 13.4 18.45, 21.30. BABYLON 1 (naa Centraal Station, tel. 471656): Am deus (al); 14.00, 20.00. 630637): Beverly Hill 4,00, 18.45, 21.30. NACHTVOORSTELLING EUROCINEMA I: He» begin» me» liefde (16); za. 24.00. EUROCINE MA II: Beverley Hills Cop; za. KINDERVOORSTELLING EUROCINEMA I: Als Je begrijpt wat ik bedoel (al); za. zo. wo. 14.00. 21.30. 21.30. CINEAC 3: First (12); 18.45, 21.30. do. 4.00, 20.00. za. w alleen 20.00. METROPOLE (Carnegielaan, tel. 456756): A pa sage to India (al); 14.00, 20.1 METROPOLE 2: Duin (12); 14.0 biltere kruid (al); 14.00, 18.4 4.30, 19.00, 21.15. zo. 14.15, 1.15. LIDO tel. 4.00, 18.45, 21.30. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. K TROPOLE 5: The falcon A 1 1 (16); 18.45, 21.30. 124130): Beverly Hills Cop (al); Het bittere kruid (12); Falling in love (al); 14.30, 19.00, 21.15. Amadeus (al); 20.00. zo. ook 14.30; Brazil (al); 14.15, 18.45, 21.15. TRIANON (Breestraat 31, tel. 123875): De be drieger (al); 14.30, 19.00, 21.15. i REX Hills cop (al); 13,45, 18.45, 21.3 13.15, 16.00, 18.45, 21.3 13.45, 18.45, 21.30. zo. 16.00. 18.45, 21.30. ODEON City heat(12); 13.45, 18.45. 21.3 NOORDWIJK LIDO THEATER (Pr. Bernhardstraat 56, tel. 01719- 12800): Ghostbuster8 (12); KATWIJK CITY THEATER I (Bad- CITY THEATER III: Fire Starter (16); tijden zie City I. CITY THEA TER IV: Flying High (al); LIDO THEATER: geen opgave. VOORSCHOTEN GREENWAY: The natural; (al); vr. za. 21.45. dl. wo. 20.00. Startrek III (al); vr. t/m 656402): Sex-Spa U.S.A. (18); 12.0 lijft op temperatuur (18); 12.30 t 23.00. zo. v.a. 14.00. vr. za. 2" PASSAGE (Passage 63, 460977): De bedrieger (16); 1 18.45, 21.30. zo. 13.15, 1 18.45, 21.30. HAAGS FILMHUI!] (Denneweg 56, tel. 459900): Zaal 1 Les nuit9 de la pleine lune (16] 21.30. Der blaue engel; vr. 21.30. Shanghai express; 19.30, 21.30. Morocco; ma The scarlet empress; ma. 21. Dishonored; di. 19.30. Blond nus; di. 21.30. Macao; wo. 19.30jytho Th. .aga ol An.th.n; wo. 21.30. )noe, KINDERVOORSTELLINGEN CINEAC 3: Assepoester; za. 00.15. CINEAC 2: Repo i (16); za. 00.15. CINEAC 3: Sca...- o (16); za. 00.15. EUR0CINEMAJ?Of Mflv -ra nn no r t babies (18); za. 00.02. LAND EN TUINBOUW Zomerbloemen worden steeds belangrijker Bij bloemenveiling „Westland" begint het Nederlandse gyp- sophila- en trosanjerseizoen nu duidelijk later dan in 1984, maar deze week neemt de aanvoer sterk toe. Op vrijdag 26 april stonden reeds ruim honderd stapelwagens gyps voor de klok. De prijs was goed te noemen: Bristol fairy 95 (126) en perfecta 126 (165). Tegen het einde van de week nam ook de trosanjeraanvoer toe. De prijzen zijn acceptabel en zullen naar verwachting nog wat stijgen: adelfie 53 (69); bagatel 49 (58); elsy 55 (64); ministar oranje 56 (60); starlight 51 (62) en pink 42 (59). Waarschijnlijk zullen eind deze week vier mil joen tak trosanjer geveild zijn. Met de toeneming van de Ne derlandse aanvoer wordt de aanvoer van importprodukten afgebouwd. De snijbloemenaanvoer was vorige weel even groot als in 1984. Toen werd echter vier dagen geveild tegen nu vijf. De prijsvorming is gemiddeld belangrijk beter 23 procent). De kleine gewassen en zomerbloemen worden weer steeds belangrijker. Van sommige soorten is de aanvoer nog klein. De prijs is over het algemeen goed te noemen. Enkele prijzen van week 17: aconitum 300 (375); astilbe 113 (130); asclepias 132 (168); campanula persicifolia 70 (130); delphinium 250 (600); rodanthe per bos 140 (175) en trachelium 124 (205). Di- anthur barbatus per bos 200 (325); per stuk: cerise 66 (78); roze 74 (83); zalm 74 (80) en wit 57 (83). In de plantenhandel is volop activiteit te bespeuren. De aan voer van kamerplanten nam met 38 procent toe bij een ge middelde prijsstijging van 14 procent. Met moederdag in het vooruitzicht zal de vraag de komende week verder toenemen. De tuinplanten doen het ook erg goed. De omzet verdubbelde maar liefst tot 2,2 miljoen gulden. Ondanks het slechte weer is de vraag naar tuinplanten goed. Met name de export is daar de oorzaak van. Topper bij de snijbloemen was deze week de freesia en daarop volgden jaarrond- troschrysanten. Op gerui me afstand daarachter rozen (kleinbloemig), gerbera, irissen en rozen (kleinbloemig). De omzet steeg ruim 6'A miljoen gul den ten opzichte van dezelfde week van 1984, maar één dag meer veilen heeft daarop natuurlijk ook wel enige invloed. De import verdubbelde ten opzichte van vorig jaar. Daar het ook in Amerika op de tweede zondag in mei Moe derdag is, blijkt uit de vliegcapaciteit die het komend week einde on zaterdag en zondag wordt ingezet op de Noord-At lantische route. Volgens directeur Ir. Herman de Boon zijn door verschillende vliegmaatschappijen extra combi-vliegtui gen en full freighters ingezet om de verwachte stroom bloe men naar de overkant van de oceaan brengen. Tulpen, freesi- a's, irissen, lelies, nerine en vele andere soorten bloemen vin den in toenemende mate gretig aftrek bij de Amerikanen. In het eerste kwartaal bedroeg de omzetstijging naar dit land 67 procenl. Naar verwachting zal de omzet dit jaar boven de 250 miljoen komen te liggen. Verwacht mag dan ook worden, dat, gezien de ontwikkeling op de lange afstandsmarkten, er reeds voor het komende weekeinde een goede Moederdagvraag van de handel zal zijn, die zich voor Europa zal doorzetten in het begin van volgende week. Bij bloemenveiling „Berkel en omstreken" te Bleiswijk is het sortiment tulpen momenteel bijzonder groot. Er is voor de ko per keuze uit een groot aantal soorten, maar de prijzen daal den behoorlijk. De vraag naar potplanten is goed en dit heeft ertoe geleid dat over het algemeen dezelfde of iets hogere prijzen zijn besteed. Het aanbod van perkplanten neemt snel in omvang en diversiteit toe. De koffiedikkijkers in het bollenvak hebben veel werk aan de winkel. Het gonst van de geruchten en de stroom alarmerende berichten, zwelt met de dag meer aan: vorst- schade in narcissen, hyacin ten en irissen. Hoe groot die schade is, daar valt vandaag nog geen zinnig woord over te zeggen. Terwijl de ene ex pert met veel nadruk be weert dat het allemaal wel zal meevallen, verkondigt een tweede geleerde dat de vorst juist op tal van plaatsen een vernietigend spoor heeft getrokken. Wie gelijk heeft zal de tijd moeten leren, want vandaag kan geen sterveling er iets over zeggen. Hoe groot de schade is zal men eerst over enkele weken kunnen zeg gen. Eerst moeten er een paar weken mooi weer ko men, waarin de gewassen die momenteel veertien da gen later zijn dan normaal! goed aan de groei gaan. Van cruciaal belang is ook de vraag hoe het groeiseizoen zal gaan verlopen. Komen er in mei of begin juni een paar hete dagen in het bollen vak spreekt men dan van „branders" dan kan men in veel gevallen de vlag wel halfstok hangen. Komt er daarentegen mild en groei zaam weer met temperaturen die de twintig graden niet te boven gaan, dan kan er nog veel ten goede veranderen. Schade is er Afgezien van dat alles kan zonder meer worden vastge steld dat er inderdaad sprake is van vorstschade. En met de mogelijkheid van een be hoorlijke oogstreductie wordt door meer dan één kweker ernstig rekening gehouden. Wat is nl. het geval? Vele kwekers hebben de bollen maar zo-zo gedekt. In geen jaren was er sprake geweest van een strenge winter en dan gaat men de zaken wel eens al te gemakkelijk opvat ten. Waarom zulke dikke la gen winterdek aanbrengen? 't Kost maar tijd en geld. Wel, de producenten die zo geredeneerd hebbene komen zichzelf dit jaar wel tegen. Hyacinten die niet voldoende dik zijn gedekt, hebben het te pakken. Bij het controleren het zgn. visiteren komt men nog al eens bollen tegen met zachte bodems en dat is geen best teken. Bij de nar cissen ook schade en vooral in die partijen die te licht zijn gedekt. Met name in de kleinbloemige rassen als bijv. Tête Tête ziet men een sterk ongelijke stand en dat wijst niet op florissante om standigheden in de bollen. Nog erger is het bij de irissen die te mètig of soms in het geheel niet gedekt zijn ge weest. De vorstschade in dit bolgewas is op enkele plaat sen griezelig groot. Gevolgen Het gevolg van een en ander is dat de handel in bloembol len momenteel zo dood is als de befaamde pier. De kwe kers willen alleen verkopen, als ze een beduidend hogere prijs kunnen maken, maar de exporteurs bedanken feeste lijk voor de eer en wachten eerst maar eens af. Als ze dan tóch hangen moeten, dan maar aan de laatste galg. En de tulpenbroeiers zijn na de slechte resultaten van de af gelopen maanden helemaal niet in de markt. De vorst schade in tulpen zal trouwens zo'n vaart niet lopen. Maar in de bloembollenbeurs in Hille- gom worden heel weinig koopbriefjes geschreven. Al met al genomen is de stemming in het bollenvak momenteel minder feestelijk. En hoe het straks ook zal gaan lopen, de oude waar heid dat het bollenvak bij een strenge winter nog nooit garen heeft gesponnen, blijkt ook in 1985 onverminderd op te gaan. De vorstschade In de mlnl-narcis Tête Tête Is hier en daar aanzienlijk. De bloemenhandel is 3 voelig voor nieuwe bloemen. De exporteurs wil len hun klanten graag ver rassen met aanbiedingen die de concurrentie nog niet heeft. De vraag naar nieuwe dingen wordt groter nu in geheel Europa bloemenwin kels even gewoon ?ijn gewor den als slagers en bakkers. In de eerste helft van deze eeuw waren er in onze buurlanden heel weinig bloemenwinkels. Alleen de dure buurten wa ren voorzien van deze deftige en dure instellingen. Voor bloemen ging „de gewone vrouw/man" toen nog naar de markt of wachtte op het eentonig geroep van de straathandelaar. Dat beeld is totaal veranderd. Een dicht net van grote en kleine, gewone en zeer lu xueuze bloemenzaken over dekt Europa en het aantal kiosken en straatverkoop- punten is verhonderdvou digd. Ook in Amerika begint deze ontwikkeling van de grond te komen. Daar zijn alleen in New York al 500 kleine groentewinkels die nu ook bloemen gaan verkopen, De vraag naar nieuwe soor ten bloemen en planten is dus niet zo vreemd. De bloe menhandel zoekt nieuwtjes. Regelmatig verschijnen nieu we bloemen op de veilingen. Zolang niet alle kwekers deze kunnen telen blijft de prijs lonend. Zo zagen we de laatste jaren op veiling Flora Rijnsburg de schitterende zachtlila schermbloem Trachelium verschijnen. Daarna kwamen de zeer fijne witte bosjes Ma tricaria en ook een fors fami lielid van de bekende wilde kamille voor de klok. Verder kwam er een geheel nieuwe soort snijbloem, overdekt met een witgroene bloemsluier, die de naam Septemberkruid draagt. De handel maakte daar dankbaar gebruik van. Al deze soorten waren ook gevoelig voor het vervroegen of verlaten van de bloeipe riode. Daardoor kunnen ze vriiwel de gehele zomer ge teeld worden. Sommige soor ten al in de vroege lente. De kwekers beschikken naast de warmte van hun kassen ook over de koude van hun koelcellen. Ze geven de planten winterkoude in een periode die afwijkend is van onze kalender en veran deren dus de klimatologische omstandigheden voor deze planten. Ze laten met koude en warmtetoevoeging en zelfs met kunstlicht de plan ten in Holland eigenlijk op een andere breedtegraad groeien! Daarbij komt wel grote vakkennis kijken. Het is niet zo maar, dat de Hol landse bloemenkwekers aan de top van de wereldvakken nis staan. Vroeger kon u in april geen chrysanten kopen en ook geen violieren, leeu wenbekken, duizendschoon. Let wel, deze vakkundige be handeling is geen genetische manipulaitie... Dit voor onze natuurvrien den, die soms opmerkingen maken in die richting. Het is gebruik maken van de soe pelheid van de groeiwijze van planten en het schuiven met koude, warmte en licht. Violieren en duizendschoon zijn in april even kleurig en geurig als in juni en juli. In maart-april zijn ze een nieuwtje voor de klanten. En Hollandse kwekers moeten hun klanten te vriend hou den. tt omurfê i x 11' 11 ifiii nu In ons land bestaan ellenlange wachtlijsten vooi geen eigen tuintje hebben maar toch zelf groenten len willen verbouwen. Andere mensen willen een „volkstuil omdat het lapje grond bij huis gebruikt wordt als bloemeni ter verfraaiing van de leefomgeving. De behoefte aan volkstuinen is zo groot dat alle wachtlijsten s. men ongeveer 100.000 mensen tellen. De minister van Lan^ bouw en Visserij, ir.G.Braks heeft dit voorjaar overigens vepof klaard te zullen nagaan in hoeverre er mogelijkheden zijn voC het aanleggen van nieuwe volkstuincomplexen zodat de nofat enigszins gelenigd kan worden. \0ch Voor de moestuinders is er meer goed nieuws te melden. Sinpeiv' kort kunnen amateur-tuinders zich verenigen in de Nations'06'" Moestuin Club. Het doel van de club is om de belangen van F77 moestuinders bij de praktische uitvoering van hun hobby goed mogelijk te behartigen. jësae De club is tot stand gekomen in samenwerking met de uitgevaató' van het blad Moestuin waarvan alle abonnees gratis lid zijn vPU*'0 de club. Daardoor begint de club met 17.000 leden. Alle ledrv ontvangen een paspoort waarmee men kan profiteren van e£ef uitgebreid servicepakket afgestemd op de wensen van de anree? teurtuinder. jèrin, De club gaat zich onder meer bezighouden met aanbiedingen r£efte als korting op produkten en artikelen, maar ook met reizen, cvet sussen en evenementen. Er is al samenwerking tot stand geW?el< men met de Flevohof. Vanaf volgende maand worden er op elFJnni zaterdag voorlichtingsdagen gehouden voor de moestuindf3777/3 Sluitstuk van deze voorlichtingsactiviteiten worden de Nation*^ le Moestuindagen in begin september. Leden van de Nationale Moestuin Club kunnen verder graeam antwoord op allerlei tuinvragen krijgen via een speciale te1iets foonlijn. Die heeft de naam „De Groene Telefoon" en de tFrs: staat elke eerste zaterdag van de maand open voor vragen, l^oetb kundigen zitten dan klaar om de antwoorden te geven of zoeken. Het nummer is 085-514811. W In de club wil men veel aandacht schenken aan de beginnenree/71 moestuinder omdat er een hele nieuwe generatie mensen is rfunm niet alleen graag de eigen peultjes wil doppen maar die ook eeiat 's zelf wil kweken. Er wordt aan gedacht een zogenaamd begie"- 1 nerspakket op de markt te brengen. De club wil zich er vertFe' e voor inzetten meer ruimte te krijgen voor de vele amateurtuiP PP6 ders die het nu nog zonder moestuin moeten stellen. >?ste Het lidmaatschap kost ongeveer 45 gulden per jaar. DaarvcPW 1 krijgen de leden hun paspoort en maandelijks het clubblW1'00 Moestuin. Wie meer over de Nationale Moestuin Club wil wet('e' kan schrijven naar postbus 3055, 6802 DB Arnhem. Of bellfeen met tel.085-421237. Venst Nog een aardig nieuwtje voor mensen met groene vingers is Vfeer verschijnen van het boekje Tuinieren. Geen handleiding vcpmpt het in de hand houden van het buitengebeuren maar een hum ristisch woordenboek over tuinieren. De ondertitel zegt wat cf betreft al veel. Die luidt: „tuinierde, heeft getuinierd; de kur onkruid te wieden en torren te verdelgen om bloemen en gro^jg te voor rupsen en vogels te kweken". De schrijvers van het grappige boekje zijn Henry Beard en K^lv 1 Mckie die ook over andere hobby's al dergelijke boekjes hebbfa/7 gemaakt. Zelf schrijven zij over tuinieren: „Je zult per slot vfm rekening „alles wat groeit en bloeit" maar als hobby hebbea"^ Om te beginnen zie je niet veel van wat er zoal om je heen gj*e beurt, want de echt toegewijde tuinliefhebber behoort door We* J voortdurende bukken naar zijn dierbare grond te zijn toeac^f- groeid". Dan besteed je ieder vrij uurtje dat je hebt aan het bestrijdS^j van droogte, of, wat in ons kikkerland toch meer voorkomt,! nattigheid. En heb je dat eenmaal via allerlei ingenieuze structies onder controle dan komt zo'n wurm je zaailingen i vreten. Je zou er bijna moedeloos van worden. Bovendien kuri niemand aan het verstand brengen waarom je altijd met vaq <1 enorme rouwranden onder je nagels rondloopt. Dat gewroetil:*^ toch helemaal nergens voor nodig? Groente koop je immers de groenteman en bloemen op de markt". UJ» Gelukkig weten mensen dié van harte moestuinder zijn bett Maar het blijft een alleraardigst boekje dat is uitgegeven da Bruna en kost 15 gulden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 12