Nicaragua bezorgd over sancties VS Gedeeltelijke steun Nakasone en Kohl Zegevierende moslims laten spoor van vernielingen na Succes in ruimteveer België gaat terreur harder aanpakken Verzet tegen Z-Afrika groeit op universiteiten VS BUITENLAND CeidócSouAcuil DONDERDAG 2 MEI 196S PAGINA S HOUSTON Na eerdere moeilijkheden met door de cabine zwevende menselijke urine, dierlijke ontlasting en rattevoer, is een boord van het Amerikaanse ruimteveer Challenger nu ook succes geboekt. De mededeling dat twee kristallen gisteren één millimeter waren gegroeid, ontlokte gejuich aan de bemanning en de vluchtleiding in Houston. Dat een kristal een millimeter per dag groeit, zal een leek nauwelijks kunnen boeien. Maar voor de geleerden in de ruimte en op aarde is het heel belang rijk. Zulke kristallen, die gebruikt kunnen worden voor medi sche registratieapparatuur, voor infrarood sensoren in militaire apparatuur en voor astronomische telescopen, kunnen niet op aarde worden gekweekt, omdat door de zwaartekracht onzui verheden optreden. De vluchtleiding in Houston overweegt de vlucht van de Challenger met een dag te verlengen, om meer wetenschappelijke resultaten te verkrijgen. Bri tse defensiegeheimen bij oud papier gevonden LONDEN Het Britse ministerie van defensie heeft een onderzoek aange kondigd om te achterhalen hoe gehei me documenten terecht zijn gekomen bij een oud-papierhandel in het zuid oosten van Londen. Volgens de Daily Mail was een van de documenten een onderhoudshandboek van het Europese Tornado-gevechtsvliegtuig. Het andere document bevatte gegevens over de be veiliging van het kernonderzoekscen trum Aldermaston ten westen van Londen. De documenten werden door twee jongens gevonden. De vader van een van hen kreeg van de politie het advies de papieren weg te gooien, waarna hij met de documenten naar de krant toe stapte. Pershing-bases in Duitsland zeer kwestbaar (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Amerikaanse bases in West- -Duitsland waar de Pershing Il-raketten wor den opgesteld zijn volgens de Amerikaanse legerleiding „extreem kwetsbaar" voor terro ristische aanslagen. Voor de beveiliging van de bases is een extra bedrag nodig van bijna twee miljoen dollar. Bij het Amerikaanse Congres is inmiddels een aanvraag ingediend om het benodigde geld ter beschikking te stellen. De plaatsing van nieuwe Amerikaan se Pershing Il-raketten in de Bondsrepubliek is overigens stopgezet na een ongeluk begin dit jaar met een raket in Heilbronn. Daarbij kwamen drie Amerikaanse soldaten om het leven en werden er zestien gewond. Er wordt gestudeerd op maatregelen die de kans op ongelukken moeten verkleinen. Moebrak bereid tot ontmoeting met Peres CAIRO De Egyptische president Moebarak heeft gisteren laten weten de Israëlische premier Peres te willen ont moeten. Wel stelde hij als voorwaarde dat Israel een internationale arbitrage accepteert als middel tot oplossing van het grensconflict tussen beide landen. Ook moet Israel zich buigzamer opstel len ten aanzien van het palestijnse vraagstuk. De ontmoeting Moebarak- Peres zou een doorbraak zijn in de con tacten tussen Egypte en Israel, die sinds de Israëlische invasie in Libanon in juni 1982 tot een minimum zijn be perkt. Moebarak, die gisteren sprak tij dens een 1 mei-bijeenkomst in Cairo, benadrukte nog eens zijn steun aan de PLO BRUSSEL De Belgische regering heeft gisteren nieuwe maatregelen aangekondigd voor de terreurbe strijding. Enkele uren eerder eiste de terreurorganisa tie Communistische Strijdende Cellen (CCC) via pamf letten de verantwoordelijkheid op voor de autobo maanslag in het centrum van Brussel, waarbij twee do den en twaalf gewonden vielen. Het was gisterochtend voor de eerste maal dat bij een aanslag van de CCC doden zijn gevallen. MANAGUA/SAN FRAN CISCO Het aangekon digde Amerikaanse han delsembargo tegen Nica ragua zal onmetelijke schade toebrengen aan de economie van het land. Dit is gisteren in Nicara guaanse regeringskringen voorspeld. In een eerste reactie had de Nicara guaanse vice-president Ramirez gisterochtend nog gezegd, dat „zijn land niet zal doodgaan aan een handelsembargo". Ramirez, die tevens minister van vervoer is, gaf echter later op de dag toe dat het afsluiten van de Amerikaanse luchtha vens een zware financiële aderlating betekent voor de Nicaraguaanse luchtvaart maatschappij Aerónica. Nicaragua is geen industrie land en is voor de toelevering van apparatuur, reserve-on derdelen en grondstoffen af hankelijk van de import, waarvoor met harde valuta moet worden betaald. Door het handelsembargo en het verbod op het aandoen van Ameri kaanse havens en vliegvelden wordt Nicaragua de dollars onthouden die het nodig heeft voor de handel op de wereld markt. Ramirez zei tevens dat Nicaragua op zoek zal gaan naar alternatieve markten voor de export van voorname lijk vlees, bananen, tabak en schelp- en schaaldieren. Somalië smeekt om voedsel MOGADISCIO Somalië heeft een dramatisch beroep op de internationale gemeenschap gedaan met de meest mogelijke spoed voedsel naar dit door honger en droog te geteisterde land over te brengen. De ruim één mil joen Ethiopische vluchtelingen in Somalië staan „aan de rand van de hongerdood", zo verklaarde de Somalische minister van buitenlandse zaken. Volgens officiële cij fers zijn ongeveer drie miljoen mensen in Somalië het slachtoffer van de droogte en de honger. Behalve aan voedsel is er ook grote behoefte aan zuiver water en medicijnen. Bij een cholera-explosie in de Noordsomali- sche provincie Hargeisa zijn de afgelopen weken tussen de 1.000 en 1.500 mensen om het leven gekomen In San Francisco zei de Nica raguaanse minister van handel Alejandro Martinez dat het Amerikaanse verbod beide landen schade zal berokkenen. In een toespraak in de Com monwealth Club van San Francisco zei Martinez dat in het bijzonder Californië de na delige gevolgen zal ondervin den' van het verlies van de 4 miljoen kisten bananen, die jaarlijks vanuit Nicaragua naar deze westelijke Amerikaanse staat worden getransporteerd. Ook in de Nicaraguaanse za kenwereld heerst ernstige be zorgdheid over het embargo. Rosendo Diaz, leider van de Opperraad voor Particuliere Ondernemingen, zei dat het vaststaat dat deze maatregelen ons geen voordelen zullen op leveren. Ongeveer de helft van het Nicaraguaanse bedrijf sleven is in particuliere han den. De Sovjet-Unie reageerde on gebruikelijk snel op de aan kondiging van de Amerikaan se sancties tegen Nicaragua. Het Russische persbureau TASS noemde het Amerikaan se besluit niet verrassend. „Het is een nieuwe fase in de Amerikaanse onverklaarde oorlog tegen Nicaragua", aldus TASS. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Reagan kondigt totaal embargo af tegen Nicaragua BONN/WASHINGTON/MA NAGUA President Reagan heeft gisteren in Bonn een to taal handelsembargo tegen Ni caragua afgekondigd, dat op 7 mei van kracht zal worden. Tevens worden de vriend- schaps-, handels- en lucht vaartverdragen tussen de Ver enigde Staten en Nicaragua opgeschort. Nicaraguaanse vliegtuigen hebben voorlopig geen landingsrechten meer in de VS en schepen die onder Nicaraguaanse vlag varen mo gen voorlopig geen Ameri kaanse havens meer aandoen. Nicaragua heeft het aangekon digde embargo al scherp ver oordeeld. De Nicaraguaanse regering heeft laten weten in deze Amerikaanse stap een nieuwe voorbode te zien van een oorlog. Tevens heeft Nica ragua aangekondigd een uit spraak te zullen vragen van het Internationale Gerechtshof in Den Haag. Vice-president Ramirez noemde het embargo „illegaal, willkeurig en strijdig met de internationale recht sorde". Enkele uren na de aankomst gisteren van de Amerikaanse president in Bonn verklaarde de woordvoerder van het Wit te Huis, Larry Speakes, dat Reagan de sanctiemaatregelen had genomen „in antwoord op de noodsituatie die is ontstaan door de agressieve activiteit in Midden-Amerika van de Nica raguaanse regering". President Reagans besluit om economische sancties tegen Ni caragua in te stellen, is in het Amerikaanse Congres in het algemeen geprezen. Maar te genstanders zeiden dat de Ni caraguaanse regering door de maatregelen nog verder in het Russische kamp zullen worden gedreven. Zij menen dat als gevolg van het handelsembar go Nicaragua een tweede Cuba zal worden. Chinese hulp Het Holland Vlieger Team wordt hier tijdens het vliegerfestival in Weifang door enkele tientallen Chinese soldaten geholpen bij het oplaten van hun vlieger, die met 36 bij 18 meter de grootste ter wereld is. De taalbarrière bleek een ernstige handicap, want het duurde maar liefst vijf uur voordat het grote doek op de juiste wijze was uitgerold en de vlieger kon worden opgelaten. Het Holland Vlieger Team bezocht het vliegerfestival onlangs op uitnodiging van de Chinese regering. Premier Martens zei dat hg alles in het werk zal stellen om de personen op te sporen, die de autobom plaatsten bij de achteringang van het hoofdkantoor van de Belgi sche werkgeversfederatie in Brussel. De bom ontplofte omstreeks middernacht en twee brandweerlieden over leden aan de verwondingen die zij bij de brandbestrijding opliepen. Door de ontploffing werden het kantoor van het werkge versverbond en andere om liggende gebouwen, waaron der het centraal station be schadigd. Minister van justi tie Jean Gol verklaarde ter plaatse ervan overtuigd te zijn dat België het doelwit is van een internationale terro ristische dreiging. Getuigen hebben gisternacht gezien hoe een witte bestel wagen even na middernacht de Stuiverstraat in het cen trum van Brussel inreed en geparkeerd werd. Sommige getuigen spreken van twee mensen, anderen van vier, die na het parkeren van de bomauto pamfletten van de CCC op straat gooiden. Die pamfletten bevatten in te genstelling tot vorige keren ditmaal niet alleen een Franse, maar ook een Neder landstalige tekst Brandweerlieden verklaar den dat zij gisternacht waren uitgerukt na een melding dat er een bestelbusje in brand stond. Toen zij ter plaatse aankwamen vonden zij de. pamfletten van de CCC. Vanwege de duisternis was de tekst niet goed leesbaar. Een brandweerman reikte het biljet over aan een colle ga, die de woorden „gevaar, autobom" ontcijferde. Hij waarschuwde direct alle aan wezigen om weg te rennen, maar het was al te laat zo verklaarde hij later. Meteen daarop explodeerde de auto. (Vervolg van de voorpagina) BONN West-Duitsland en Japan zijn bereid mee te doen aan het Amerikaanse onder- naar het op een afweerschild tegen raketten in de ruimte (SDI). Na een gesprek met de Japanse premier Nakasone in Bonn zei de Duitse kanselier Kohl dat beiden het Ameri kaanse onderzoeksprogramma steunen. Nakasone brengt aan de voor avond van de economische top een staatsbezoek aan de bonds republiek. Zowel Kohl als Na kasone hebben hun instem ming met Reagans' SDI-pro- gramma echter aan een aantal voorwaarden verbonden. Bei den vinden dat er met het pro gramma geen eenzijdige supe rioriteit mag worden nage streefd en dat de strategie van de wederzijdse afschrikking geldig moet blijven zolang er geen bruikbaar alternatief is. Het SDI-onderzoek moet bin nen de bepalingen van het ABM-verdrag blijven, dat de opstelling van raketafweersys temen verbiedt. Na afsluiting van het onderzoek moet er met de Sovjet-Unie gepraat worden over het al dan niet installeren van het afweer schild, zo menen Nakasone en Kohl. Beide politici vinden verder dat alle landen die aan het SDI-programma deelne men over alle onderzoeksre sultaten moeten kunnen be schikken. Tijdens de top, waaraan wordt deelgenomen door de rege ringsleiders van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Japan. Italië, Canada en de voorzitter van de Europese Comihissie zal Reagans' SDI- -programma ook weer uitge breid ter sprake komen. Ande re punten van overleg zijn het hoge handelsoverschot van Ja pan en het grote tekort op de Amerikaanse begroting. Naka sone zal de wind van voren krijgen omdat Japan het ene exportoffensief na het andere ontketent, maar tegelijkertijd zijn eigen markt vergaand af schermt voor buitenlandse producten door een uitgebreid stelsel van invoerheffingen en normen. Het handelsoverschot van Japan bedraagt 40 miljard dollar, waarvan maar liefst 33 miljard in de handel met de Verenigde Staten. Reagan zal gevraagd worden iets te doen aan het record-te kort op zijn begroting. Dat te kort wordt gefinancierd met geld uit andere landen, waar door daar minder geinvesteerd wordt. De Europese landen vinden dat dat de Amerikanen wat moeten doen om het monetai re systeem in de wereld aan te passen zodat de sterk wisselen de dollarkoers onder controle gebracht wordt. De Ameri kaanse minister Shultz heeft echter gedreigd dat de VS bij achterwege blijven van een af spraak over een nieuwe top zal moeten voortgaan op grond van eigen handelsakkoorden. Dit zou leiden tot ontbinding van de GATT-regels. de alge mene overeenkomst inzake de handelstarieven, tussen de ontwikkelde landen. Baron Jörg Adolf Slglsmund von Holzshuher voor zijn slot Gym- nich waar Reagan logeert tijdens zijn zesdaagse bezoek aan West-Duitsland. Hij liet gisteren weten een petekind van Adolf Hitler te zijn geweest. Het slot, dat ongeveer 30 kilometer buiten Bonn ligt, wordt al ruim tien jaar aan de regering verhuurd. Tal van bekende personen, onder wie de overleden president Brezj- hebben er geslapen. CHRISTENEN VLUCHTEN RICHTING ISRAEL BEIROET Hoewel de Liba nese sji'itenleider Nahib Berri en druzenleider Walid Jum- blatt een vredesplan hebben opgesteld dat een eind moet maken aan de strijd in Zuid- Libanon en Beiroet, gaan de plunderingen en brandstich tingen in het gebied ten noor den en ten oosten van Sidon onverminderd door Veel Li banese christenen zoeken daarom een veilig heenkomen in de grensstreek die nog on der controle van Israël staat Plunderaars gaan door met het leeghalen van huizen van christenen, die op de vlucht sloegen voor de oprukkende milities. De militie van de Pro gressieve socialistische partij (PSP) van druzenleider Walid Jumblatt beheerst de kustweg tussen Sidon en Beiroet Jon gens, soms niet ouder dan twaalf jaar, uit Soennitische dorpen in de omgeving met een Kalasjinikov in de hand doorzoeken de verlaten huizen en laden hun auto's vol. Huis raad die zij niet mee kunnen nemen, wordt met een salvo uit hun geweer vernietigd. Het Libanese Rode Kruis trof 32 lijken aan, die in enkele geval len waren verminkt, terwijl het in die streek niet tot vuur gevechten was gekomen. Een Israëlische militair bij Kfar Houne vertelt dat het ra zend druk is bij de versperring op weg naar het zuiden. Hon derden auto's zijn volgepropt met spullen die nog in de haast konden worden meege- ALMAN In Alman, een dorpie Awali-r de de Zuidelijk Liba- dat in welvarender tijden kon bogen op fraaie olijfgaar den en bananenplantages, staan nu nog slechts de smeu lende, verlaten skeletten van de huizen die door de moslim milities zijn leeggeroofd. De bewoners van het christe lijke dorp vluchtten zondag ii- lings voor de strijders van de islamitische milities die kwa men aanstormen door het heu velland van Kharroub ten zui den van Beiroet. De aanval van de moslimmilities is de meest recente uitbarsting van geweld in de nu tien jaar du rende Libanese burgeroorlog, en het heeft het ooit bloeiende gebied ten noorden van Sidon veranderd in een puinhoop van uitgebrande auto's, ver nielde huizen en verlaten dor pen dorpen die snel in handen vie len van de moslims, en inmid dels zijn tienduizenden chris tenen het gebied ontvlucht De gebouwen die na de eerste aanvalsgolf nog intact waren, werden door de plunderaars die achter de milities aankwa men in brand gestoken, en de olijven en bananen werden ge roofd door boeren die op deze manier een gemakkelijke oogst hadden. Een van de wei nige huizen die noc overeind staan is het voormalige hoofd kwartier van de Libanese Strijdkrachten, de christelijke militie waar nu de Druzische militie is gevestigd. De i gen onfortuinlijke ending die het lot van Al lan heeft genomen De leuzen an de christenen zijn overge- >oten met verse graffiti van e islamitische vrachtauto's volgeladen met matrassen, koelkasten, wasma chines, kleren en pannen. Af en toe klinken er nog geweer schoten als de sloten van de laatste winkels worden open geschoten. De enige winkel die gespaard bleef was het gebouw aat door het Libanese leger werd gebruikt als barak Een baardige sji'itische strijder verschaft enig inzicht in de oorzaak van de uitbarsting van geweld en haat. De plunderin gen zijn volgens hem een wraakneming voor het feit dat de moslims door de christenen vaak met minachting werden behandeld. De moslimvrou wen werden door de christe nen belachelyk gemaakt en uitgescholden om hun hoofd doelten. Het is eens te meer het bewijs dat vooral de haat tussen de verschillende ethni- sche en religieuze bevolkings groepen de oorzaak is van de bloedige Libanese burgeroor- 103) Gozewijn van Uylen was er stil van. „Dit is voor mij een belangrijk moment. Verholen," zei hij na een poosje. „Een sakkerloots belangrijk moment. Op deze historische plaats heeft oom Jacob dus zijn geld verdiend. Jammer, dat zijn kantoren en pakhuizen niet meer bestaan..." „Het is anders wèl toevallig, dat de firma Bolle- kees en Kluts nu op hetzelfde nummer geves tigd Is," zei smldje Verholen. „Kom mee, Goze wijn. We zullen es proberen wat we bij die jon gens aan de weet kunnen komen". Bij Bollekees en Kluts stond een hip jongmens achter de balie en deze zei: „U boft. heren. We hebben toeval lig maar één zo'n klein wagentje lopen. Voor de rest verhuren we alleen van die grote joekels. Zestonners en zo. La's even kijken.... ah, juistl Dat kleintje hebben we een paar dagen geleden verhuurd aan de heer L. Saloe. Misschien kent u hem wel. Hij drijft een heel beroemd en exclu sief eethuisje In het oude havenkwartier. Het Is een machtig fijn zaakje, mag ik wel zeggen. De Swarte Piraet..." „Wètl? De Swarte Piraetll??" riep smidje Verholen uit, weghollend zo snel als zijn benen hem wilden dragen. „Kom gauw mee, Gozewijn! Ik weet de weg, en ik mag een boon wezen, als we niet op het goede spoor zijn!" Knarsetandend repte hij zich door slopjes en steegjes en trappetjes af, terwjl Gozewijn hem hijgend volgde, „Op deze zelfde plaats liep ik toen ook door de sneeuw, Gozewijn," grom de de smid. „Er begint langzamerhand een lich tje op te gaan. Dat we bij de Swarte Piraet te recht komen.... dat kan geen toeval zijn..." van Dexenae personen, onaer wie ae overieaen presiaenx orezj- pen en uruzen en mobiims» uu na- iQg nev, hebben er geslapen. Alman is slechts een van de burige dorpen hebben hun SAMIR GHATTAS WASHINGTON Na be ëindiging van de oorlog in Vietnam zijn de universi teiten in de Verenigde Staten ingedommeld maar sinds enkele weken is er weer sprake van studen- tenverzet. Belangrijkste doelwit van de acties is de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika. Protestvergaderingen, sit-ins en andere actievormen hebben als inzet universiteiten onder druk te zetten die betrekkin gen onderhouden met bedrij ven die commerciële banden hebben met Zuid-Afrika. Som mige waarnemers spreken al van een herleving („revival") van het studentenverzet. De omvang van het protest heeft weliswaar bij lange na niet het niveau bereikt van de jaren zestig maar, zo wordt ge zegd, de studentenacties staan wèl in schril contrast tot het beeld van „rustig conservatis me" dat de laatste jaren de universitaire wereld in de VS heeft beheerst. „We hebben er genoeg van steeds weer te horen te krijgen dat we uitsluitend geïnteres seerd zijn in een carrière", zegt een student die betrokken is bij de acties van dit moment. „Voor de eerste keer ben ik er trots op studente te zijn", zegt een ander aan de universiteit van Californië in Berkeley Studentenacties zijn tot dusver gevoerd aan 70 universiteiten De meest omvangrijke vonden plaats aan de universiteit van Californië in Los Angeles en Berkeley en de universiteit van Columbia in New York. Inzet van de acties tot dusver is de eis aan de universiteits besturen aandelen af te stoten van bedrijven die betrekkin gen onderhouden met Zuid- -Afnka De universiteit van Columbia bezit een aandelen pakket ter waarde van 33 mil joen dollar van bedrijven die zaken doen met Zuid-Afrika De universiteit van Californië heeft een derde van haar aan delenpakket (ter grootte van viif miljard dollar) in soortge lijke projekten gestoken Op de diverse campussen van de universiteit van Californië zijn studentenleiders uit de ja ren zestig verschenen en ook is er al een concert geweest met de befaamde protestzan- uit de jaren zestig Pete ger uil Seeger Volgens een recent ondersoek van de New York Times en het televisiestation CBS heb ben studenten in 1984 in meer derheid op Ronald Reagan ge stemd hoewel dat percentage duidelijk onder het landelijk gemiddelde lag De huidige studentenleiders geven overi gens onmiddellijk toe dat een minderheid van de studenten thans bereid is in actie te ko men en dat slechts een klein aantal dezelfde inzet toont als hun voorgangers in de jaren

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5