BïïïïTl TAFEL „Niemandzoekt echt naar Mengeledat is het probleem HP Hff £cidóe Goutant kerk en wereld HANS JANSEN: Theologie jaren '30 verlamde kerkelijke hulp aan joden Zelfbewustzijn van vrouwen eindigt niet bij kerkportaal Conflict Ojec en Raad van Kerken uit de wereld V erkiezingsschadu wen -on d0)ENE PETIJP tynfë G brieven lezers weer ACHTERGROND DONDERDAG 2 MEI1985 PAGINA 3IN Caritas-biscuit in supermarkten Een klein deel van een zending biscuit, bestemd voor onder voede kinderen in Zambia en afkomstig van de Nederlandse caritasorganisatie „Mensen in Nood" te 's-Hertogenbosch, is niet op de juiste plaats aangekomen. Ruim 50 blikken liggen in zes supermarkten in de koperstad Ndola voor billijke prijzen te koop. Deze operatie is op touw gezet door een niet bij name genoemd parlementslid, dat beweert de niet aan hem vergoede transportkosten van de blikken biscuit op deze wijze te hebben moeten verhalen. „Mensen in Nood" verklaarde via N. Wesseling nooit eerder te hebben gehoord van verkoop van Caritas-zendingen. „Het gaat om een heel klein deel van de totale zending, maar de gevol gen kunnen helaas groot zijn", is zijn mening. Bisschop Bomers op Pauscongres Bisschop H.J.A. Bomers van Haarlem zal spreken op een Paus- congres dat zaterdag in motel Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg 10 in Leiden wordt gehouden. De bisschop zal spreken over het onderwerp „De Paus; hinderpaal of wegwij zer", het thema van het congres. Andere sprekers zijn drs. P.C.M. van Kempen, arts en filosoof (over „Geloof en Weten schap, twee werkelijkheden") en dr. G.J.M. van den Aardweg, psycholoog (over „De boodschap van de Paus met betrekking tot de sexualiteit"). Het congres begint om 13.15 uur. Deelname aan het congres kost 5. Men kan zich opgeven bij de St. Lau- rentius-commissie, Anna van Burenstraat 9, 2351 RM in Lei derdorp. tel. 071-412974. Een grote innerlijke rust bezit hij die zich over geen roem of kritiek bekommert. Thomas d Kempis De brandmerking van het joodse volk in de theologie van de jaren '30 en '40 ver lamde de Nederlandse ker ken om voor niet-gedoopte joden in de bres te springen. Overeenkomstig de tradities van Rome en Reformatie wa ren de kerken van mening dat het joodse volk door God is verworpen en dat Gods vloek op dit volk is blijven rusten. Dit schrijft de hervormde theoloog dr. Hans Jansen, au teur van „Christelijke theolo gie na Auschwitz", in een studie getiteld „Jood-vijandi ge theologie in Nederland voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog vruchtbare voedingsbodem voor antise mitisme". Jansen heeft voor dit onder zoek publicaties van Nieuw- testamentici (o.a. de latere aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Alfrink) en van dogmatici, materiaal voor preekschetsen, voor kateche- se, voor de zending onder Jansen citeert onder meer de Nieuwtestamentici A.M. Brouwers (Rijksuniversiteit Utrecht), J. Keulers (Groot seminarie Roermond) en B. Alfrink (Grootseminarie Rijssenburg), die allen schre ven dat God het Joodse volk verworpen heeft. De meeste Nieuwtestamentici in de laatste eeuwen zagen in de bijbeltekst „Zijn bloed kome over ons en onze kin deren" een vervloeking die het Joodse volk over zichzelf en het nageslacht heeft uitge sproken. God beantwoordde deze zelfvervloeking met een definitieve verwerping van het uitverkoren volk. J. P. M. van der Ploeg (Ka tholieke Universiteit Nijme gen) schreef in 1940 onder meer: „Een gezonde christe lijke levensleer en maat schappij-opvatting keert zich niet alleen in de Middeleeu wen, maar ook tegenwoordig tegen het binnendringen van niet-christelijke, joodse geest op alle gebieden van het le ven. Dit is in het geheel geen hatelijke onverdraagzaam heid: De jood latend voor wat hij is, moet de christen er naar streven zichzelf en de maatschappij waar hij sinds eeuwen zijn stempel op heeft gedrukt, van specifiek joodse karaktertrekken vrij te hou den". Jansen citeert ook uit het il legale dagblad Trouw (twee de jaargang, 4e nummer; april 1944): „Wel wordt in onze dagen weer eens in har de realiteit voltrokken dat geen mensch en geen volk straffeloos Gods vloek over zich kan inroepen. Bij het kruis van Golgotha klonk het overmoedige „Zijn bloed kome over ons en onze kin deren" als een schampere uitdaging, waarin de verwer ping van den Messias wel het felst tot uiting kwam". Wegmatten voor pausmobiles Op het vliegveld Beek, waar de paus voor zijn bezoek aan ons land zal aankomen, worden allerlei voorbereidingen getroffen. Zo zijn militairen bezig met het leggen van wegmatten. Deze voorziening moet voorkomen dat de pausmobiles, de auto's van de paus, zullen wegzakken in de drassige bodem van het vliegveld. Prof. Weiier wel naar de paus Het bericht dat de voorzitter van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving (KRKS), prof. dr. A. G. Wei- Ier, heeft geweigerd op te tre den als gespreksleider bij de ontmoeting tussen paus Jo hannes Paulus II en katholie ke maatschappelijke organisa ties op 12 mei in Utrecht, heeft tot een onjuiste conclu sie geleid. Prof. Weiier geeft weliswaar daarmee te kennen dat hij het volkomen oneens is met het spreekverbod, dat aartsbisschop dr. A. J. Simonis heeft opgelegd aan de Nij meegse feministische theologe prof. dr. Catharina Halkes, maar blijft wel de KRKS-de- legatie naar de paus leiden. Naar dr. P. A. van Gennip, se cretaris van de KRKS gister middag meedeelde, zal prof. Weiier geen actieve rol meer spelen, maar gaat hij wel de gelijk naar de paus. PROF. CATHARINA HALKES: „Vrouwen kunnen het in haar gewekte zelfbewustzijn, hun verantwoordelijkheid, hun wens tot authenticiteit en zelfstandigheid niet bij het betreden van het kerkportaal afleggen". Dat verklaarde de Nijmeegse feministische theologe dr Catharina Halkes bij de vie ring van het 75-jarig jubi leumfeest van de Wereldunie van Katholieke Vrouwenor ganisaties (WUCWO). Naar haar mening is God niet mens geworden „om mannen een voorsprong te geven in de Kerk". Zij hield de vrou wen voor dat het de grote, uit geloof geboren taak van de vrouw is zelf mens te worden en mee te werken aan het voortbestaan van de mens heid. Kardinaal-staatssecretaris Agostino Casaroli had een begroetingsboodschap gezon den, waarin hij melding maakt van de dankbaarheid van paus Johannes Paulus II voor de arbeid van de We reldunie ten dienste van be vordering en verdieping van christelijke waarden in gezin en samenleving. De in 1910 opgerichte We reldunie vanm Katholieke Vrouwenorganisaties is de overkoepeling van 110 natio nale verenigingen in 62 lan den, waarin 30 miljoen vrou wen zijn verenigd. De WUC WO is lid van de'Internatio nale Conferentie van Katho lieke Organisaties en heeft de status van raadgever in ver scheidene organen van de Verenigde Naties. De onenigheid tussen de Ne derlandse Raad van Kerken en het Ojec, het overlegor gaan tussen joden en christe nen, is bijgelegd. Na afloop van een gesprek tussen beide organisaties verklaarde ver klaarde Ojec-voorzitter dr. S. Schoon dat „de zaak is afge sloten". Er waren onder meer proble men rond de brief van de Raad van kerken aan de Tweede Kamer over de situ atie van de mensenrechten op de Westbank, de door Is raël bezette Jordaanoever. Het Ojec noemde die brief, waarin werd aangedrongen op een hoorzitting over de mensenrechten, fout en een zijdig. De Raad van Kerken heeft gisteren uitgesproken dat bij „normaal overleg tussen het Ojec en de Raad, de brief er anders zou hebben uitge zien". Dr. Schoon verwacht dat in het vervolg dergelijke brieven niet meer geschre ven worden, omdat er afspra ken zijn gemaakt voor gere geld overleg tussen de Raad en het Ojec. De Raad van Kerken in Ne derland zal een studiecom missie instellen die zich zal bezinnen op de relatie met het volk Israël en op de bete kenis van Israël voor het ge sprek met de kerken. Deze commissie komt niet in de plaats van de werkgroep „Kerk en joodse volk" van de Raad, aldus ds. W. van der Zee, secretaris van de Raad van Kerken. De werkgroep heeft in janua ri haar mandaat ter beschik king gesteld, nadat de Raad geen overleg had gepleegd over de brief aan de Tweede Kamer, noch over de ont vangst van de PLO door de Raad van Kerken. DEN is van procei PREMIER Lubbers heeft onlangs de christelijke werkgever^]^ voorgerekend, hoezeer de sanering van de overheidsfinan-ropest ciën afhankelijk is van factoren, waar het kabinet geen en-blijkt kele invloed op heeft: de stand van de rente en de hoogtebyrea van de dollar. Bij een economische groei van 2 procent^uros handhaving van de dollar op het huidige peil en een rente154 g( van 7 procent zal er in 1986 een ombuiging van 2,5 miljardvan 1 gulden nodig zijn om de rentelasten van de schatkist dievan we met zijn allen moeten betalen althans gelijk te houden perce Als echter alleen al de rente van 7 naar 8 procent zou stijgen£eev€ zou er niet 2,5 miljard gulden bezuinigd moeten worden. maar het dubbele: 5 miljard gulden. UlT dat voorbeeld van Lubbers blijkt hoe buitenlandse ont wikkelingen van invloed zijn op het saneren van de Neder landse staatsschuld. Het Nederlandse kabinet, of dat nu links of rechts is georiënteerd, is in dat opzicht volkomen aan han den gebonden. Wat het kabinet wél kan doen is zoveel moge lijk politieke kracht mobiliseren om in elk geval de mogelijk heid open te houden tot vergaande bezuinigingen. Maar wat dat betreft lijkt de coalitie, naarmate de verkiezingen nade ren, steeds krachtelozer te worden. WANT na drie jaar succesvol ombuigen krijgen de rege- Hei ringspartijen CDA en VVD opeens de onstuitbare behoefte dat het kiezersvolk te laten zien, dat er ook wel wat „leuke din- nag1 gen voor de mensen" gedaan kunnen worden. Het is duide lijk dat de opiniepeilingen, waaruit reeds lange tijd blijkt dat CDA en VVD bij de verkiezingen in het volgend voorjaai samen geen meerderheid zouden behalen, daar alles mee te maken hebben. TWEE voorbeelden: Het CDA bepleitte vorige week wat ex tra's te doen voor de echte minima, omdat die er in koop kracht vérder op achteruit gaan dan bij het opstellen van de miljoenennota werd verwacht. Dat zou de schatkist dit jaar nog zo'n tachtig miljoen extra kosten. Prompt vond VVD- fractieleider Nijpels dat ook hij eisen mocht stellen. Hij be dacht iets van een zelfde omvang als het CDA wenst: een bedrag van zo'n tachtig miljoen voor de kleine tweeverdie ners. Op zichzelf kunnen die gebaren zeer gerechtvaardigd zijn en uiteraard moeten de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen. Wat we bij die voorstellen echter missen is enige suggestie om al die miljoenen op andere posten terug te verdienen. WlE het peil van onze gemeenschappelijke schuld een zor gelijke zaak vindt, zal ook verontrust zijn door het tempo en de snelle opeenvolging van de voorstellen. Niet alleen eisen de regeringspartijen elk voor zich bepaalde verzachtingen op, maar ze trachten daarbij ook nog eens tegen elkaar op te bieden. Het CDA probeert de VVD voor te zijn in het beden ken van „leuke dingen voor de mensen", terwijl de VVD vervolgens ook haar eigen electorale winstpuntjes in de wacht probeert te slepen. En dat gebeurt allemaal, terwijl de verkiezingen nog ruim een jaar van ons zijn verwijderd. Als dat zo doorgaat, blijft er van de voorgenomen bezuinigingen volgend jaar in het geheel niets overeind. Gestoofde scholfilet met venkelsalade en aardappelen I weekleuren vla Voor twee personen hebt u nodig: 300 g scholfilet, zout, 1 dl water, tijm, 1 le pel citroensap, 30 g boter, bieslook; 1 venkelknol, 2 tomaten, 1 kleine groene paprika, 1 ui, 2 lepels azijn, zout, pe per, suiker, mosterd, 1 le pel olie; Vt tot 1 kg aardappelen; halve liter vla, 1 lepel op- loskoffie. Spoel de vis af met koud wa ter, laat hem uitlekken en strooi er zout over. Breng het water met iets zout en tijm in een vlam vaste schaal of ta- felpan aan de kook en leg er de vis in. Besprenkel de filet met citroensap en leg er de boter op. Laat de vis in 10 minuten gaar worden in wa ter dat maar nèt kookt. Gar neer met fijngeknipte bies look. Snijd de afgespoelde ven kelknol eerst in dunne plak ken en dan in reepjes. Leg de tomaten heel even in kokend water, ontvel ze en snijd ze in stukjes. Meng de groenten door een sausje van azijn, zout, peper, suiker, mosterd en olie. Garneer de salade met het bladloof van de ven kel. Roer door de helft van de vla de oploskoffie. Schenk de gele en koffievla tegelijk in een schaal. JEANNE GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIILAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Geen krant ontvangen 7 Bel tu»3en 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14,00 en 1500 uur. telefoonnr,071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Vrij Nederland beschrijft het „taaie verzet van 18 kabinet ten" tegen een vrije dag op 5 mei. Den Uyl. „Nederland heeft eigenlijk nooit goed raad geweten met de vijfde mei. Waarschijnlijk komt dat door een algemene gêne over de apathie, die dit volk, op uitzonderingen na, tijdens de oorlog heeft gekenmerkt. Pas nu zijn we in staat de oorlogs jaren scherp te zien". Elders een gesprek met de jager op oorlogsmisdadigers Serge Klarsfeld. „Als je het dossier Mengele ziet moet je vaststel len: hij had gevonden kunnen worden, maar niemand wilde het echt. Ook de joden niet. Die waren bezig met Israël, de opbouw van hun land. En later sloten ze een overeen komst met Duitsland over herstelbetalingen. Sindsdien is er nooit meer iets onderno men tegen Nazi-misdadigers. Niemand zoekt echt naar Mengele. Dat is het pro bleem". Voorts een interview met pro ducent Rob Houwer over zijn omstreden film Het Bittere Kruid. „Een film die integer is en tegelijkertijd een succes volle publieksfilm kan wor den Dat mag niet in dit land, dat is te veel. Ze vinden me te hoog zitten, en als je hier ook maar één kop uit steekt boven de meute, dan springen ze er bovenop. Ta lent moet kapot. Nederland is een kleine slangenkuil". Een gesprek ten slotte met de componist Theo Loevendie. „Ik maak jazz. omdat ik niet het gevaar wil lopen dat ik geïsoleerd op mijn kamertje, alsmaar genialere nootjes ga schrijven en tegelijkertijd het contact met het publiek steeds moeilijker wordt. Ik wil blij ven weten hoe het werkt voor Jan de luisteraar". In Elsevier constateert CDA- kamerlid Mateman dat de in voering van een persoonsbe wijs niets zou oplossen. „Inte gendeel, de kans is groot dat de bureaucratie verder uitdijt en daarmee een doeltreffende aanpak van de misdaad be lemmert. Nederland kent een te liberaal strafrecht. We zou den al heel wat gewonnen hebben wanneer dat meer in lijn zou zijn met de praktiik in de andere EG-landen". Elders zegt de Westduitse ambassa deur in Den Haag Von der Gablentz: „Wat betreft de af faire rond president Reagans voorgenomen bezoek aan Bit burg: dat is ein Panne, een Serge Klarsfeld in Vrij Neder land: „Als je het dossier Men gele ziet, moet je vaststellen: hij had gevonden kunnen wor den, maar niemand wilde het echt. ongeluk. Er is niemand tevo ren gaan kijken op die be graafplaats of er soms SS'ers begraven lagen. Men heeft dat niet geweten". Het omslagartikel stelt de vraag hoe Amerikaans Neder land is. „Het taalgebruik is in ons land soms nog Ameri- kaanser dan in Amerika. De term „hitparade" wordt al sinds de jaren vijftig in Ame rika niet meer gehanteerd. Leraren Engels staan machte loos. Auditief lijkt Nederland definitief geamerikaniseerd. Maar ook de Amerikaanse droom leeft hier wellicht ster ker dan in het land van her komst". Aandacht ten slotte voor de explosieve groei van tijdelijk personeel, waardoor de vakbeweging zich overval len voelt. „Waar ligt de grens? Die wordt bepaald door de band die werknemers met een bedrijf hebben. Als er te veel tijdelijke krachten komen, verdwijnt die band en daar kan geen bedrijf mee voort". Het blad heeft tevens een bij lage over veertig jaar bevrij ding. De Groene Amsterdammer heeft een themanummer over de Tweede Wereldoorlog. „Bij het terugkijken op de Duitse bezetting staat niet voorop een voor de behoeftes van vandaag pasklaar gemaakte moraal, maar de herinnering. Om te voorkomen dat de ver moorden worden beroofd van het enige dat onze onmacht hun nog kan geven". Voorts een interview met de inmid dels gearresteerde Zuidafri- kaanse vrijheidstrijder Pa trick Lekota. „Wat wij zeg gen, is niet dat blanken hun macht moeten afstaan. Wij zeggen: de macht moet ge deeld worden. Dit land is op gebouwd en ontwikkeld door de kracht, het bloed en het lij den van al onze volken. Wat zwart en blank verbindt, is dat ze beiden de mijnen heb ben ontgonnen, beiden het land hebben bewerkt. Nu is de tijd aangebroken om het erfgoed van onze voorvade ren te delen". De Haagse Post schetst hoe de PvdA heen en weer geslin gerd wordt tussen raketten en regeren. Kamerlid Stemer- dink: „Er is een kans dat de plaatsing en het verdrag in de formatie het overheersende probleem zal gaan worden en dat we daar onze nek op zul len breken. Dat kan. Als het CDA de plaatsing in Neder land niet wil voorkomen, als dat bij de kabinetsformatie per se het breekpunt is, dan komt er dus geen kabinet PvdA-CDA". Ook een ge sprek met VARA-voorzitter Albert van den Heuvel. „Ik behoor tot degenen die wel om Popie Jopie moeten la chen. De VARA verdient ei genlijk in vergelijking met het oude anti-klerikale verle den van de socialistische be weging een acht voor vrien delijkheid. Ik denk dat de paus in Nederland nog nooit zo populair is geweest als sinds hij Popie Jopie heet. Hij is vermenselijkt. Ik vind dat mijn katholieke vrindjes ont zettend moeten nadenken of ze zich daar nou zo kwaad over moeten maken". Vara-voorzitter Albert van den Heuvel in de Haagse Post: „Ik denk dat de paus in Neder land nog nooit zo populair is gweest als sinds hij Popie Jo pie heet. Hij is vermenselijkt". Het omslagartikel portretteert de Drentse buurtschap waarin het concentratiekamp Wester- bork lag. Waarom zijn er van de honderduizend Nederland se joden, van wie velen op de omliggende boerderijen werk ten, er maar 210 ontsnapt? „Weet u wat die mensen te gen hadden? Ze waren heel herkenbaar, een heel apart type. Je had er maar enkelen die onherkenbaar waren, maar voor de meesten was het heel moeilijk om onder te dui ken, omdat dat uiterlijk ze meteen verraadde. Als het ge wone Nederlanders waren ge weest om te zien, was het een heel ander geval geweest". Het blad onthult dat de schrij ver Gerard Reve door NRC- Handelsblad is ingehuurd om het pausbezoek te verslaan. De Tijd schildert hoe het snoepwarenbedrijf Jamin ten onder ging aan „grenzeloze lijdzaamheid en angst". FNV- bestuurder Derijck: „Het kwaad zit hem allemaal in de dubbelzinnige houding van de mensen. Ze reageerden op ac- tievoorstellen met: dat moet je niet doen, dan maak je Jamin kapot. Dat had te maken met de gezagsverhoudingen, het feit dat het een familiebedrijf is, de mentaliteit van de streek. Als ze de directie za gen, wisten ze niet hoe snel ze achter een boom moesten ko men om te pissen". Voorts een gesprek met de be roemde Duitse historicus en schrijver Sebastian Haffner. „In de Bondsrepubliek durf ik te spreken van een naoorlogs wonder. En dan bedoel ik niet het econojnische herstel. Ik bedoel het politieke wonder: Duitsland is een democratie geworden, die het uithoudt tot vandaag de dag. Dat is het echte wonder". In het ver lengde daarvan wordt ook ge praat met de Nederlandse ge schiedkundige professor M. Brands. „Europa heeft een immens vermogen tot zelfver nietiging. Dat heeft de ge schiedenis geleerd. Je moet niet over Europa willen spre ken zonder de conflicthaar den te zien die in deze eeuw tot twee rondes van zelfver nietiging hebben geleid. En als de twee supermachten de sleutel van de gifkast niet bij zich hadden gestoken, zouden we ook al een derde ronde hebben beleefd". Ook Hervormd Nederland wijdt praktisch zijn hele num mer aan veertig jaar bevrij ding. Professor H. Berkhof stelt in een analyse van het kerkelijk verzet dat nee zeg- fen in bezettingstijd gemak- elijker was dan nu. „Het was gemakkelijker in het vooruit zicht van een gruwelijke straf in het concentratiekamp in godsnaam nee te zeggen tegen een goddeloos regiem dan een in een democratische samen leving een andere weg te wij zen dan de meerderheid voor staat, wat niet alleen moed vereist, maar ook een grote deskundigheid voor het aan bieden van alternatieven". Felle kritiek in het blad op de houding van president Reagan jegens Nicaragua. „Als het land ooit opgaat in de communistische invloedsfeer, kan dat alleen maar een rechtstreeks uitvloeisel zijn van Washingtons wurgingspo- litiek. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich hel recht voor ingezon den stukken te bekorten Steenrots (2) „Nijmeegse" theologen, name lijk Willems-Van Iersel-Hal- kes-Van Laarhoven, hebben getracht hun geleerdheid te spuien over het „gegroeide" pausschap. Als leek zou ik deze theologen eerstens een spreuk uit de rubriek „Kerk en Wereld" in onze krant in herinnering willen brengen: „Een ezel die veel boeken draagt, is daarom nog niet wijs!". Tweedens zijn ze zeer bekrompen bezig met hoog moed en ten genoege van hun eigen waandenkbeelden. Als Halkes namelijk een discussie wil uitlokken over de vraag of God mannelijk of vrouwelijk is en dan hiermede het „va derschap" van de paus in het geding wil brengen, kan dit voor haar misschien als „we tenschapper" brood op de plank brengen, maar voor God is het een belachelijke zaak. God is niet beperkt tot een man of een vrouw! God heeft geen beperkingen! Als Van Iersel alles „met zijn klompen aanvoelt" dan kan deze theo loog ook beter zijn conclusies voor hem houden. Al deze conclusies (o.a. dat „Petrus ie mand is op wie men niet kan bouwen" en dat „binnen de kerk in elke plaatselijke ge loofsgemeenschap ruim plaats is voor een Petrus- functie") geven aan dat Van Iersel een slechte architect is, laat staan een goede theoloog. Het is droevig dat genoemde theolo gen het Nieuwe Testament ge bruiken om alleen hun fanta sie breed uit te stallen. De symboliek in het Nieuwe Tes tament is veelzijdig en ze kun nen dus met moedwil alle kan ten uit. De rk-kerk in Neder land, als vanouds herkenbaar in apostolische opvolging en bestuur, zal door toedoen van dit soort theologen, wanneer ons bisschoppencollege alles tolereert, hoe langer hoe meer te verduren krijgen. Het zou beter zijn als deze mensen de rk-kerk lieten schieten, want ze willen de lamp toch niet brandend houden. Als femi niste mag Halkes voor mij, maar een Petrusfunctie moet ze maar vergeten, evenzo die andere theologen. Q.J. van der Horst, RIJSWIJK. Minder wind DE BILT (KNMI) De de pressie die ons vandaag zoveel wind bracht trekt weg naar Polen. Daardoor is er morgen minder wind, maar die komt nog wel van zee en blijft kou de lucht aanvoeren. De zon zal zich nu en dan laten zien, maar de kans op een bui blijft aanwezig, zij het dat die klei ner is dan vandaag het geval was. De gemiddelde maxi mumtemperatuur is in deze tijd van het jaar 16 graden, dat halen we dit weekeinde niet: omstreeks 12 graden lijkt waarschijnlijker. Verder blijft het zaterdag en zondag wisse lend weer. via de noordzee en later via engeland kunnen ons nog enkele storingsgebieden bereiken. Weersvooruitzichten voor de Eur se landen, geldig voor zaterdag zondag. Zuid-Skandinavië, Denemarken: perioden met zon, ook enkele buien vooral in denemarken. middagtempera tuur tussen 9 en 13 Britse eilanden: perioden met regen, ook enkele op klaringen. middagtemperatuur van 11 graden in het noorden tot 13 in het zuiden. Benelux: zaterdag opklaringen afgewisseld door enlcele buien. Zondag van het westen uit af en toe Middagtemperatuur rond 14 graden. Frankrijk: zaterdag opklaringen en in het noordwesten enkele buien. Zondag af en toe regen. Middagtem peratuur van 13 graden in het noor den tot 20 in het zuiden. Zondag in bretagne rond 10 graden. Duitsland: wisselend bewolkt en buien. Middag temperatuur rond 13 graden in het noorden tot 17 in het zuiden. Alpengebied: wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur rond 16 graden. Spanje, Portugal: in Portugal perioden met zon en vrij wel overal droog. In Spanje wisse lend bewolkt en vooral in het oosten zuiden enkele buien, middagtempe ratuur van 14 graden langs de Golf van Biskaje tot 24 bij Gibraltar. vooral in het midden en zuiden bui en. elders ook peroden met zon. Mid dagtemperatuur van 18 graden in het noorden tot 27 op Sicilië. Weerrapporten van vanmorgen 08 uur. Weer Maa Min Neer- tamp temp dag Aberdeen onbew. 10° 5° 1 mm 20° 12" 0 mm ew. 22" 8° 0 rT Brussel h.bew. 12° 5° 0.1 rr Dublin h.bew. 12» 4° 0.5 it Frankfort h.bew. 14° 3* 0.2 rr Geneve rw.bew. 17" 8° Helsinki rw.bew. T 0° 15 rr Innsbruck rw.bew. 17° 7° 0.3 rr Klagenfurl rw.bew 19° 5* 0 rr

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2