tOntslagen zwarte i jnwerkers weigeren »mplex te verlaten Presiden t Mitterrand bevestigt Europese ambities in eigen show Libanon verder opgesplitst door sektarische strijd ;k 00 ARBEIDERS MOETEN TERUG NAAR THUISLANDEN Brand in Argentijnse inrichting lijkt aangestoken door patiënt 'ENLAND CeidacSou/UMit MAANDAG 29 APRIL 1985 PAGINA S je wil met Washington bases onderhandelen Spanje wil onderhandelen met de le Staten over vermindering van de ianse troepenmacht in Spanje, alvo- et voorjaar van 1986 het voorgenomen n plaatsvindt over het Spaanse lid- r van de NAVO. Dit heeft de Spaanse van buitenlandse zaken, Fernando irerklaard. Als de VS onderhandelin- eren of als er geen akkoord wordt be- Spanje de in juli 1982 met de VS ver- efensie-overeenkomst eenzijdig opzeg- is Moran. Dank zij deze overeenkomst en de VS in Spanje over vier bases ,000 militairen zijn gelegerd. Waarne- Madrid menen dat de socialistische re- oor te gaan onderhandelen over de ba- !AVO-lidmaatschap wat „verteerbaar- maken voor de bevolking. ctatu a! renig e t Wir um zaten lP j het an de i aan rordt ;t eei M( ïel di lorei olgei) i, als™ Nicaragua: VS leveren raketten aan rebellen MANAGUA De Nicaraguaanse minister van defensie Humberto Or tega heeft de Amerikaanse regering ervan beschuldigd, dat zij door mid del van de CIA wapens, waaronder luchtdoelraketten, levert aan de anti- -Sandinistische rebellen. De minister stelde de regering-Reagan verant woordelijk voor iedere situatie die zou kunnen voortvloeien uit het bezit van dit soort wapens in de handen van ongeregelde troepen. Ortega, een broer van president Daniel Ortega, wees erop dat de wapens, als zij wor den buitgemaakt, onder meer in han den zouden kunnen vallen van de opstandelingen in El Salvador. KASTERELLEN IN INDIA EISEN ZESTIG DODEN NEW DELHI In de Westindiase deelstaat Guja rat is het leger ingezet om een einde te maken aan hevige onlusten, die het gevolg zijn van plannen om meer overheidsbanen en plaatsen op universi teiten te reserveren voor leden uit de laagste kas ten van de Hindoe-maatschappij. Bij de ongere geldheden, die eigenlijk al in februari begonnen, zijn de afgelopen dagen zeker 60 mensen om het leven gekomen. Volgens de Indiase radio openden leger en politie gisteren het vuur op 30.000 beto gers, die een huttenkamp van kastelozen (paria's) in brand staken. Meer dan 13.000 kastelozen heb ben hun toevlucht gezocht in kampen, waar zij door leger en politie worden beschermd. In drie grote steden in Gujarat zijn uitgaansverboden afge kondigd om aan het geweld een einde te maken. De afgelopen dagen zijn honderden betogers door de politie aangehouden. Akkoord schoolstrijd Malta-Vaticaan VATIC A AN Malta en het Vaticaan hebben een bitter conflict beëindigd door middel van een akkoord dat katholieke scholen in Malta zal verplichten geen schoolgeld te heffen. Dit heeft het Vati caan bekend gemaakt. Voor de vele andere meningsverschillen tussen de kerk en het door socialisten gedomineerde bestuur van Malta zal nieuw overleg worden gevoerd. De betrekkingen tussen kerk en staat op Malta zijn jaren gespannen geweest als ge volg van een serie maatregelen van de so cialistische regering van premier Dom Mintoff om kerkelijke eigendommen te onteigenen en scholen van de kerk over te nemen. De scholen zullen nu mogedlijk weer voor subsidie in aanmerking komen, nadat deze in 1977 was stopgezet. IRAN BOUWT EIGEN RAKET TEHERAN Iran heeft het onderzoek op het gebied van raketten voor lange en mid dellange afstand voltooid en het werkt nu aan de produktie ervan. Een lid van de Iraanse regering heeft dit in een inter view verklaard. Mohsen Ra- fiqdoost, een minister die ver antwoordelijk is voor het para militaire korps van de revolu tionaire gardisten, zei dat de raketten nog niet zijn opge steld. „Maar wij hopen spoedig in staat te zijn de islamitische revolutie te verdedigen met raketten die wij zelf hebben gebouwd", aldus de minister. Zware rellen in Algiers Algiers was het toneel van zware onlus ten. Honderden agenten van de oproer politie maakten gebruik van traangas en waterkanon om stenengooiende jon geren te verdijven uit de nauwe steegjes van de kashbah, het eeuwenoude om muurde deel van Algiers, waar circa 200.000 mensen wonen. De rellen vor men een escalatie van drie dagen van protest nadat een slecht onderhouden huurwoning in de kashbah was inge stort Daarbij waren twee mensen omge komen. Tijdens de protesten werd een verbetering van de levensomstandighe den geeist Buitenlandse journalisten werden op een afstand gehouden. Het partijorgaan „El Moudjahid" schreef de onrust toe aan „agitatoren en andere on verantwoordelijke elementen". MEER DAN80DODEN BUENOS AIRES De brand van afgelopen za terdag in een psychia trisch ziekenhuis in Bue nos Aires, waarbij meer dan 80 mensen om het le ven zijn gekomen, is waarschijnlijk aangesto ken door een van de pa tiënten. Bij de brand raak ten verder meer dan 200 van de in totaal 400 pa tiënten gewond. Onder de slachtoffers zijn volwasse nen en kinderen. Na de brand, die alle zes ver diepingen van de inrichting in de voorstad Saavedra ver woestte, zijn de directeur en de beheerder door de politie aan gehouden. Volgens getuigen verklaringen zouden zoveel mensen zijn omgekomen of gwond geraakt, omdat patiën ten aan nun bed waren gebon den en door medicijnen ver doofd. Voor de ramen bleek tralies te zitten en talrijke deu ren waren afgesloten. Volgens de brandweer waren in het ziekenhuis geen brandblussers aanwezig, waren er geen af doende vluchtroutes en ont braken ook andere wettelijk verplichte voorzorgen. Veel slachtoffers kunnen niet meer worden geïdentificeerd, omdat hun stoffelijke overschotten volkomen zijn verkoold. Volgens de politie zal het nog enige tijd duren, voordat de oorzaak van het vuur precies is vastgesteld. Maar een woordvoerder achtte brand stichting zeer goed mogelijk. De 19-jarige patiënt die ervan verdacht wordt het vuur te hebben aangestoken, zou twee maal eerder hebben getracht zelfmoord te plegen door zijn beddegoed in brand te steken. Maar in het dagblad La Na- cion ontkende zijn moeder dat de jongen een pyromaan zou zijn. Hij zat thee te drinken met andere patiënten toen de brand werd ontdekt en hij heeft zelfs nog een vrouw ge red, aldus de moeder. De 19-ja- rige patiënt is met ernstige brandwonden in een zieken huis opgenomen. (Vervolg van de voorpagina) BEIROET Door de nieuwe gevechten van zondag lijkt de vrees te worden bevestigd dat het zuiden definitief verdeeld zal worden in christelijke en islamitische zones, na een burgeroorlog van tien jaar die volgens de rege ring al aan 100.000 men sen het leven heeft ge kost. Het christelijke radiostation Stem van Libanon berichtte dat duizenden christenen in vrachtwagens, bussen en au to's naar de bergachtige en clave rond Djezzine, 25 km ten oosten van Sidon, vlucht ten. Rond Djezzine bevinden zich al naar schatting 50.000 vluchtelingen die daar sinds donderdag massaal een goed heenkomen hebben gezocht. Het voedsel raakt daar ech ter op. Nu ook Jiye is geval len, ziet het er nog somber der uit voor de christenen. Het was zondag voor het eerst sinds de burgeroorlog in Libanon op 29 maart weer in volle hevigheid lostbarstte dat de door Syrië gesteunde druzen hun krachten bun delden met islamitische bondgenoten. De PSP van de druzische leider Walid Joem- blatt zettte ook Russische T-54 tanks en pantservoer tuigen in, die door de Syriërs zijn verstrekt na de Israëli sche ontruiming van de Be- kaa-vallei. Intussen verklaarde de Liba nese legerleiding dat de Is raëliërs zich uit Tyrus zuid waarts terugtrokken naar de grens, maar dit werd in Tel Aviv ontkend. De Israëlische legerleiding verklaarde dat er voortdurend voorraden en personeel uit Tyrus worden teruggetrokken, zodat het le ger snel in actie kan komen wanneer het definitieve be vel voor de aftocht wordt ge geven. Een islamitische mllltleman probeert een piano in een huls In het dorpje Aabra waarvan de christelijke be woners de vlucht hadden ge nomen bij de komst van de islamieten. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Een reprimande aan het adres van de oppositie leiders Jacques Chirac en Ray mond Barre, die wat al te gul zig zouden zijn in hun ambities naar het presidentsschap. Een bevestiging van zijn eigen am bities voor de politieke een wording van Europa. En een onvoorwaardelijk „nee", wat betreft links en rechts geventi leerde ideeën om het in grote problemen verkerende staat- sautomobielconcern Renault te privatiseren. Dat waren gisteravond de be langrijkste conclusies van de Franse president Mitterrand in een rechtstreeks uitgezonden tv-optreden, dat zeven kwar tier duurde. Onder het motto „Dat interesseert ons, mijn heer de president" babbelde het staatshoofd vrijblijvend met journalist Yves Mourousi over wat genoemd wordt „de dagelijkse problemen van de Fransen". Tot concrete uitspraken kwam de in stemmig grijs gestoken Mitterrand daarbij nauwelijks. Hij liet weten dat het nog lang niet zeker is dat Frankrijk meedoet aan het onderzoek naar het Strategische Defensie Initiatief (SDI) van president Reagan. Het Franse plan, Eu reka genaamd, was beslist niet bedoeld om de VS tegen te werken, maar diende voorna melijk de „civiele, technische ontwikkeling van Europa" Mitterrand verwisselde drie keer van bureau om zo in ie der geval de laatste creaties van een aantal Franse desig ners aan een groot publiek te presenteren, wellicht geïnspi reerd door het succes van de op een groot publiek gerichte politieke uitzendingen van ac teur Yves Montand, leek het de Franse president er vooral om te gaan zichzelf „branche" ofwel een man van deze tijd te tonen. Zo zei Mitterrand te weten dat „smurfen" een ma nier van dansen was, dat Mi chael Jackson de held van de jongeren was, en dat er thans 35.000 rock- en popgroepen in Frankrijk waren In een ont spannen gepresenteerd, maar over het algemeen toch vrij oppervlakkig showprogramma reageerde Mitterrand op thea ter- en filmfragmenten en be commentarieerde hij een reeks schokkende foto's uit Afrika en Libanon. „Het lijkt wel of de mensen van de dood hou den. Als we de vrede willen heroveren, dan moet dat van binnenuit gebeuren", waarbij hij bijna een hand op zijn hart legde Daarop geconfronteerd met de record-winsten in de Franse wapenindustrie zei het staatshoofd dat men bepaalde dingen niet met andere kon vergelijken „Ik kan ceen mensen werkloos maken als er geen vervangende industrie voor de wapenindustrie is", klonk het wat klagend. V Bomaanslagen in Duitsland richten grote schade aan KEULEN Drie bomaansla- f;en hebben vannacht in Keu en en Düsseldorf aanzienlijke materiele schade aangericht Persoonlijke ongelukken heb ben zich echter niet voorge daan. In het centrum van Düs seldorf was het hoofdkantoor van de Deutsche Bank, de grootste handelsbank in de Bondsrepubliek, het doelwit. In Keulen ontploften bommen bii een gebouw van het chemi sche concern Hoechst en een gebouw waarin het verbond van werkgevers in de metaal industrie is gevestigd. Het af gelopen weekeinde werden ook in Parijs en Londen aan slagen gepleegd. In Parijs liep het gebouw van het IMF en de Wereldbank door een bom frote schade op. In Londen rak brand uit in het ministe rie van defensie, maar de schade bleef beperkt JBURG De .000 zwarte arbei- de grootste goud wereld, bij Vaal Zuid-Afrika, die I j>en zaterdag op "e voet werden ont- hebben zich in iderkomens op het ïplex verschanst, ^fjeiders zijn ontsla- jidat zij aan „illegale icties" hebben ïomen. Zij hebben het complex ver- t, omdat zij anders en morgen naar tuislanden terugge- zouden worden. sommige berichten •acht zijn de stakers ngas te verdrijven, •rdvoerder van de merican Corporation, goudmijnen exploiteert, i bewering „categorisch en tegenspreken". Hij w e ook dat de politie te- '-g4 nijnwerkers is ingezet, goudmijn Vaal Reefs in totaal ongeveer mijnwerkers. Volgens ardvoerder van An- ;rican werken de ove- gewoon door. Ivan de mijn zal wor- oten totdat vervangers getrokken voor de ont- werknemers, aldus An- erican. *lfr; lot De geschillen van vorige week, die overigens vreed zaam verliepen, ontstonden toen een deel van de mijnwer kers 10 procent loonsverho ging kreeg aangeboden, en de vakbond daarop eiste dat de loonsverbetering voor alle werknemers zou gelden. An glo-American, die zich erop beroemt een van de meest pro gressieve bedrijven van Zuid- -Afrika te zijn en grotere fi nanciële en sociale gelijkheid na te streven voor zwarte werknemers, zei eerst de ko mende loononderhandelingen af te willen wachten. Toen de mijnwerkers actie bleven voe ren, werd tot het ontslag beslo ten. Ook in de nabijgelegen mijn Hartebeesfontein zijn 2.000 zwarte arbeiders ontsla gen. Zij zouden inmiddels wel naar hun thuislanden zijn ver trokken. In Port Elizabeth zijn het afge lopen weekeinde massaal bij gewoonde begrafenisplechtig heden gehouden voor de 26 slachtoffers van de recente ge welddadigheden in de Oostelij ke Kaapprovincie. Op de foto de begrafenis van elf slachtof fers, die door meer dan acht duizend mensen werd bijge woond, onder wie dit meisje, dat op een stoel mocht zitten totdat de plechtigheden be gonnen. Bij de andere begrafe nis waren meer dan 30.000 be langstellenden. Gisteren zijn opnieuw twee zwarten door de politie doodgeschoten. Argentijnen demonstreren massaal voor democratie BUENOS AIRES Meer dan 200.000 mensen zijn eind vori ge week in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires de straat opgegaan, om hun steun te betuigen aan de zestien maanden oude democratie. Tij dens de massabijeenkomst waarschuwde president Raul Alfonsin, overigens zonder man en paard te noemen, te gen elementen die de demo cratie omver zouden willen werpen. Alfonsin drong er bij de Argentijnen op aan de de mocratie te blijven steunen, ondanks de drastische econo mische bezuinigingen die zul len leiden tot daling van de le vensstandaard. Hij zei dat de overheidsuitgaven zullen wor den teruggebracht, staatsbe drijven aan de particuliere sec tor worden verkocht, buiten landse bedrijven voor de ex ploratie van olie worden ge vraagd en het aantal over heidsfuncties zal worden ver minderd. Argentinië staat voor de dringende noodzaak van een akkoord met het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF) over een bezuinigingspro gramma, teneinde nieuwe kre dieten te kunnen krijgen. Het land heeft een buitenlandse schuld van bijna 170 miljard gulden. jM: maatregelen nodig, nt Suriname betaalt niet *ERDAM De KLM heeft tijdelijk maatregelen geno- oor vluchten van en naar Suriname om te voorkomen bedragen die zij nog tegoed heeft, nu vijf a zes miljoen i, nog verder oplopen. Sinds september vorig jaar is er de afspraken in niets meer uit Suriname ontvangen, eft een woordvoerder van de KLM vandaag gemeld in op het opschorten van de onderhandelingen tussen terfn KLM door Suriname. De KLM maakte dit weekein- fan i 'Gnd dat alle vracht die naar Nederland wordt vervoerd arre ontvangers in Nederland betaald moet worden, ij njr heeft de KLM alle passagebiljetten bij de reisbureaus in driname weggehaald. De Surinaamse minister van trans- ,a*andel en industrie, Imro Fong Poen, riep daarop een iet 1 tie van de SLM terug die op weg was naar Nederland Iers' 'verleg met de KLM. ie i vorig jaar gesloten overeenkomst tussen KLM en SLM esproken dat het geld'dat de KLM in Suriname ver aste onder meer van de passagebiljetten, maandelijks over- te ikt zou worden. Dat is twee maanden gebeurd, maar V a Is er niets meer gekomen. k sbureaus in Suriname kunnen wel tickets krijgen, maar otte oeten ze dan op basis van de verkoop aanvragen. Bo- pe\en moeten ze betaald worden in geld dat vrij om te wis- ïs. waartoe de Surinaamse gulden niet behoort- De tic- jn vjlie nog met Surinaamse guldens zijn betaald blijven gel- pe laar alle nieuwe moeten in ander geld betaald worden, da rinaamse autoriteiten zijn woedend over de stappen van tegLM, die een klap voor de kleine boeren in Suriname be- De veilingmeester op de veiling voor antieke auto's die gisteren In Fontainebleau werd gehou den, gebruikte voor alle zekerheid een klein, zacht hamertje toen hij gisteren deze antieke auto onder de hamer bracht. De uit 1935 stammende Hispano-Suiza. nog gebruikt in de James Bond-film „Moonraker", ging uiteindelijk van de hand voor het lieve sommetje van 2.5 miljoen dollar (bijna negen miljoen gulden). De koper is een onbekend gebleven Amerikaanse „liefheb ber". de' )JE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH Hij had weer eens gelijk, die goeie ouwe dacht smidje Verholen, toen hij zag 'iek Gozewijn van Uylen zich de volgende er door het huis bewoog. De boekhande heen zich trouwens een beetje met de id te hebben verzoend. Hij had zijn fami- ek te hand genomen en vroeg: „Zeg, sn? Hoe komen mijn kleren, dit boek. en £ndere spullen hier eigenlijk terecht?" Qy werk van onze koene veldwachter," lach- '1. „Hij had je zóveel last bezorgd, zei- wilde hij..." „Ah juist...," onderbrak lijn nadenkend, een bepaalde passage in itei^Hiek opzoekend. „Kijk hier 'es." vervolg- „Deze notitie stond vroeg niet in het Maar na jouw reis door de tijd stond hij er plotseling wel in. Oud-oom Jacob moet die dus geschreven hebben nadat-ie hij gesproken had. In deze notitie kondigt hij de luchtvaart aan. Binnen drie uur naar Amerika...Maar nou had ik je 'es willen vragen: hoe zag die sakker- lootse oud-oom er eigenlijk uit?" „Een keurige, welbespraakte man met beschaafde manieren." antwoordde de smid. „Ik zie hem nóg voor me met zijn bakkebaarden en dikke, krullige haar dos, zijn geruite winterjas en zijn hoge hoed met zilveren gesp. Een échte heer!" „Wel sakker loot, wij van Uylens zijn allemóél herenl" zei Go- zeijn. „Maar nu zou ik tóch wel eens willen we ten wie de schelm van een padvinder is ge weest, de mij zo geraffineerd bestolen heeft. Hoe wist die kerel, dat ik aan het schatgraven was?" Koopje van bijna negen miljoen

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5