Overheersing van Hanoi zet kwaad bloed in Zuid-Vietnam" Gorbatsjov dreigt met maatregelen tegen „Star Wars' Verenigde Staten wijzen Rus uit Z}odsdienstoproer n Noord-Nigeria gezoek voor jarige Hess egeringscrisis in Suriname opgelost ACTIEVOERDER ANTOON CLAASSEN: cialistin VLIEGVAKANTIES RIL! JITENLAND CetebeSotno/nt ZATERDAG 27 APRIL 1985 PAGINA 5 &GOS Bij schietpartijen tussen de politie lieden van een fundamentalistische islami- the sekte zijn in het noordoosten van Nige- T elf mensen om het leven gekomen, zo left het Nigeriaanse persbureau NAN giste- 'n gemeld. Volgens NAN braken de gevech- 's ochtends vroeg uit, toen de leider van I zogeheten Maitatsine-sekte, Yusufu Ada- L zich verzette tegen een poging hem te ar- jteren. Drie politiemensen zouden bij de ge- jchten gedood zijn en enkele tientallen ge ïnd. Een groot deel van de inwoners van de d Gombe, waar de sekte een eigen „encla- heeft, sloeg op de vlucht. Het leger moest aan te pas komen om het verzet van de hdamentalisten neer te slaan. Vliegtuig stort neer op dorp BELGRADO Een toestel van de Joegoslavische lucht macht is neergestort op het dorp Vrelo in de provincie Kosovo in het zuiden van Joe goslavië. De piloot en negen dorpelingen zijn omgekomen, zo heeft het persbureau Tanjug gisteren bekendgemaakt. Het vliegtuig kwam op drie gebou wen terecht. Over het tijdstip en het type vliegtuig werden geen verdere bijzonderheden verschaft. De piloot was op een normale trainingsvlucht, aldus Tanjug. De oorzaak van het ongeval wordt onderzocht. Chantage via de huiscomputer LOS ANGELES Twee 15-jarige Amerikaanse knutselaars hebben de directeur van een platen maatschappij op zijn eigen huiscomputer met afpersing bedreigd. De jongens, die zich de bij namen „Lord Dragon" en „Modern Maniac" hadden aangemeten, hadden hun huiscomputers geprogrammeerd om in te breken in het sys teem van de directeur en boodschappen achter te laten. „Dit is het eerste geval van afpersing- -per-computer uit de geschiedenis van Los Ange les", zei politiewoordvoerder Fred Reno. De di recteur, John Sands van Capitol Records, trof één boodschap aan die luidde: „Kom over de brug, of riskeer lichamelijk lijden", aldus Reno. In een tweede boodschap werd Sands opgedra gen 350 dollar te betalen. De jongens, wier na men niet zijn genoemd, zijn in hun huizen in San Jose in het noorden van Calitornië aange houden. Ze zijn bekeurd en overgedragen aan hun ouders. Ortega voor economische steun naar Sovjet-Unie MANAGUA De president van Nigara- gua, Daniël Ortega, is gisteren naar de Sov jet-Unie vertrokken om economische steun te verwerven. Een regeringsfunctionaris zei dat Ortega in de Sovjet-Unie onder andere 200 miljoen dollar zal vragen voor het aan kopen van voedsel en andere dringende le vensbehoeften. Ortega verklaarde voor zijn vertrek dat hij ook een bezoek zal brengen aan Joegoslavië en een aantal andere Oost bloklanden. De reis zal zeker 15 dagen du ren. Gisteren heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, aangekon digd dat de regering nieuwe maatregelen overweegt om de Sandinistische regering onder druk te zetten. Bijna 400 doden bij epidemie in New Delhi NEW DELHI Bij een epidemie van hersenvliesontsteking die de Indiase hoofdstad New Delhi teistert, zijn sinds het begin van dit jaar bijna 400 mensen omge komen. Dit heeft een woordvoer der van het ministerie van volks gezondheid verklaard. De meeste slachtoffers waren kinderen en tieners. De woordvoerder vertel de dat er vanaf 1 januari 3.619 gevallen van hersenvliesonste- king zijn geconstateerd, waarvan 393 met dodelijke afloop. Dit kwam in veel gevallen doordat ouders hun kinderen te laat naar het ziekenhuis brachten. Antillen willen oriëntatiebezoek over status aparte KRALENDIJK In Antilliaanse rege- rings- en parlementaire kringen leeft de gedachte om de woordvoerders van de belangrijkste politieke partijen in de Tweede Kamer op korte termijn uit te nodigen voor nader overleg over de sta tus aparte voor Aruba. Dat heeft de An tilliaanse minister van staatkundige structuur, Frank Rozendal, gisteren in Kralendijk verklaard. Begin juni moet de Tweede Kamer de wijziging van het koninkrijksstatuut behandelen. Een be zoek van een kamerdelegatie zou voor die datum moeten plaatshebben, aldus Rozendal. Hess (85) verlaat, begeleid door zoon en schoondochter, de e ofiandau-gevangenis na een bezoek aan haar man. iet tr 1237 ^ÏRLIJN De voormalige plaatsvervanger van Hitler, Rudolf l-30ps, heeft gisteren in de Spandau-gevangenis op zijn 91ste ver- izieHrdag bezoek gekregen van zijn 85-jarige echtgenote Ilse. Het >holis het eerste bezoek van zijn vrouw na drieëneenhalf jaar. i9Bnwege haar slechte gezondheidstoestand kan Ilse Hess de reis i haar woonplaats Hindelang in Allgau niet vaak maken. On- iks een grote politiebewaking rond de gevangenis tegen mo- tijke demonstranten kwam er slechts nog één iemand langs t Hess: een inwoner van Berlijn die een bos bloemen wilde «gen. ^RAMARIBO De crisis, die begin deze maand in de Suri- mse regering ontstond toen de drie grootste vakcentrales ministers uit het kabinet terugtrokken, is opgelost. Dat left Henk Herrenberg, kabinetschef van bevelhebber Bouterse, iteren in Paramaribo meegedeeld. T Moederbond en de CLO, twee van de drie vakcentrales die [april uit de regering-Udenhout stapten, zijn nu in een nieuwe fmatie teruggekeerd. Beide bonden hebben zich er uiteindelijk M neergelegd dat de minister van Arbeid, Dankerlui, aanblijft, f vakcentrale C-47 van voorzitter Fred Derby komt volgens [rrenberg niet in het kabinet terug. Een nieuwe partner in de "Tering wordt de Vereniging Surinaams bedrijfsleven (VSB). lor de terugkeer van Moederbond en CLO in de regering is a breuk ontstaan binnen de vakbeweging en komt de, C-47 Bsoleerd te staan. Fred Derby wilde gisteren geen enkel com- mtaar geven. HILVERSUM „Wan neer men in de Westerse media leest wat over Vietnam sinds 1975 ge schreven wordt, dan krijgt men het gevoel dat die tien jaren na de be vrijding niet hebben op geleverd wat de Vietna- mezen, en diegenen in het Westen die hun strijd steunden, ervan hebben verwacht. Dat gevoel is zeker op zijn plaats". Voor de meesten van ons is dit een allesbehalve op zienbarende constatering. Opmerkelijk is echter dat dit citaat afkomstig is uit het maart/april nummer van het bulletin van het Medisch Comité Neder land Vietnam (MCNV). Het gemak waarmee indertijd de Vietnamese strijd tegen de Amerikaanse agressie werd verheerlijkt, lijkt plaats ge maakt te hebben voor een kritische houding ten aanzien van de ontwikkelingen in Vietnam. Blijkbaar is ook bin nen het MCNV het besef ge groeid, dat het met geweld verdrijven van een heersende macht meestal leidt tot nieu we vormen van onderdruk king. Vietnam vormt daarop geen uitzondering. Een gesprek op het kantoor van het MCNV in Amsterdam maakt al gauw duidelijk dat ook binnen dit comité de no dige twijfels zijn gerezen over de gang van zaken in Viet nam. Deze twijfel komt onge twijfeld scherp tot uiting tij dens de themadag van het MCNV vandaag in Amster dam onder het motto „Viet nam, tien jaar bevrijd?" Het lijkt er zelfs op dat het MCNV met dit motto de indruk wil wekken dat het twijfelachtig is dat Vietnam in 1975 wel is bevrijd. De bootvluchtelingen en de bezetting van Cambodja hebben het voetstuk wegge slagen, waarop Vietnam tij dens de Amerikaanse bom bardementen door velen was gezet. Studentenbeweging Eén van degenen die vanaf vrijwel het begin de Vietnam- beweging in ons land heeft meegemaakt is Antoon Claas- sen. In 1965 ging hij in Nijme gen studeren en raakte al gauw in de ban van het stu dentenprotest, waarbinnnen de Vietnam-beweging een on derdeel vormde. In '77 trad hij als vaste medewerker in dienst van het MCNV. Eind vorig jaar stopte hij met deze werkzaamheden en is sinds dien als part-time docent ver bonden aan de School van Journalistiek in Utrecht en de christelijke opleiding voor journalisten in Kampen. Wel is hij nog op vrijwillige basis actief voor het MCNV. Ontspannen gezeten in zijn woning in een rustige Hilver- sumse wijk, vertelt hij over zijn comité, dat aanvankelijk „niet pro-Vietnam, maar anti- Amerikaans was". „Hoewel ik de in die tijd door de Ameri kaanse regering gevoerde po litiek nog altijd principieel af wijs, zie ik in dat na 1975 in Vietnam ook fouten zijn ge maakt. Dit heeft mij milder gemaakt in mijn oordeelsvor ming". „Twintig jaar geleden over heerste bij mij een morele verontwaardiging over datge ne wat de Amerikanen in Indo-China aan het doen wa ren. In die tijd was ik te ge makkelijk revolutionaire theorieën als heilig gaan zien. Nu besef ik dat zulke theo rieën niet zomaar opgaan en dat de wereld niet zo simpel in elkaar zit". De stilte die lijkt te vallen na deze „bekentenis" wordt krachtig verstoord door het huilende protest van Claas- sens drie maanden oude zoon tje, Lode. Maar meteen ver volgt hij zijn verhaal: „Toch ligt na al die jaren Vietnam mij nog altijd na aan het hart en kan ik het niet zomaar in een hoek gooien. Vietnam is blijvend voor mij". Slapeloze nachten Op zijn manier is Claassen Vietnam trouw gebleven. Antoon Claassen, evenals de Vietnamezen een verwoed theedrinker, heeft een grote bewonde ring behouden voor Vietnam. Toch moeten sommige feiten hem slapeloze nachten heb ben bezorgd. Van de boot vluchtelingen heeft hij echter niet wakker gelegen. „Zij vormden maar een klein ge deelte van de Vietnamese be volking en volgens de Vietna mese regering waren het niet de beste elementen in het land". Het Vietnamese rege ringsstandpunt wordt door hem ook nog „keurig" uitge dragen als wij praten over de bezetting van Cambodja. „Vietnamese troepen hebben in 1979 terecht een einde ge maakt aan de terreur van de Rode Khmer en zijn nu nog in Cambodja om dat land tot ontwikkeling te brengen". Wel zegt hij „figuurlijk slape loze nachten te hebben ge had" van het optreden door de regering in Hanoi tegen de Zuidvietnamese Bevrijdings- raad. „Een jaar na de verdrij ving van de Amerikanen werden Noord- en Zuid-Viet- nam samengesmolten tot één land. De macht kwam geheel in handen van de pro-Russi sche regering in Hanoi, die de Zuidvietnamese Bevrijdings- raad heeft uitgemoord of een voudigweg aan de kant heeft gezet". Claassen, die sinds '79 diverse malen in Vietnam is geweest, zegt „uit gesprekken met Vietnamezen duidelijk te heb ben begrepen, dat de over heersing van Hanoi kwaad bloed heeft gezet onder de Zuidvietnamezen". „Er zijn spanningen tussen Noord en Zuid, maar het is nu nog te vroeg om te kunnen beoorde len waartoe dat zal leiden". Als voorbeeld van verder gaande controle door Hanoi over Zuid-Vietnam geeft hij het geval van de krant Tin Sang (Morgen Nieuws), het onafhankelijke dagblad dat in Ho Tsji Minh-Stad, het vroe gere Saigon, verscheen. „In '81 werd Tin Sang ineens op geheven. Als reden gaven de autoriteiten in Hanoi op dat de opheffing een direct gevolg was van de papierschaarste. Weliswaar is er een tekort aan papier in Vietnam, maar dat bestond ook al in 1975. Het feit dat Tin Sang niet meer mocht verschijnen had geen economische maar een politieke oorzaak. Hanoi wenst geen krant in Zuid- Vietnam die de mening van de regering niet zonder meer overneemt Ideologische basis De vraag of de uitschakeling van de Zuidvietnamese Be- vrijdingsraad en de bezetting van Cambodja niet de ideolo gische basis voor het werk van het Medisch Comité Ne derland Vietnam heeft weg geslagen, lijkt hem even in verlegenheid te brengen. Voorzichtig formulerend zegt hij: „Ik zal nooit miin mening herzien dat de VS ernstige fouten hebben begaan in Vietnam. De Amerikaanse re gering rechtvaardigde de oor log in Vietnam met de bewe ring dat dit land niet demo cratisch was. Maar als een land niet democratisch is, dan nog heb je nog niet het recht om het maar in puin te gooi en". „Maar", zo wil Antoon Claas sen de huidige kritiek op de Vietnamese regering nuance ren, „na '75 zijn er ook een aantal successen bereikt in Vietnam. De voedselproduk- tie (rijst) is in zoverre her steld, dat er nu weer voldoen de is voor binnenlandse con sumptie. Op medisch gebied is er de afgelopen tien jaar veel verbeterd. In de meeste dor pen functioneert nu een ge zondheidszorg, terwijl daar voor '75 alleen maar zoiets als een kruidendokter bestond. Naast de medische verzorging is ook het onderwijs de afge lopen jaren aanzienlijk verbe terd". Dat het Medisch Comité nog steeds een functie vervult in Nederland bewijst, aldus Claassen. het feit dat het nog altijd vele donateurs telt. „Vo rig jaar brachten die in totaal zo'n 10 miljoen gulden bijeen, waardoor het MCNV noodza kelijke projekten in Vietnam kan blijven uitvoeren". „Deze donateurs variëren in de leef tijd van 20 tot 80 jaar. Opval lend is echter het geringe aantal donateurs uit de leef tijdsgroep van 30 tot 40 jaar, de groep die zich indertijd zo sterk maakte voor Vietnam. Blijkbaar hebben de demon stranten van toen het nu te druk met hun carrière". Op de valreep wil hij toch nog wel even kwijt, dat de schen ding van de mensenrechten in Vietnam hem niet lekker zit. „Ik kan begrijpen dat er Amerikaanse politieke gevan genen zijn in Vietnam, maar dat neemt niet weg dat ook zij recht hebben op een eerlijk proces. Hen zonder meer er gens opsluiten, daarin val ik Vietnam af". RICK KERSJES ovjetume: i ook stadje Isjernenko pSKOU De naam van het lerische stadje Sjarypovo is franderd in Tsjernenko, ter e van de in maart overleden jrtijleider van de Sovjetunie. straten in Moskou, Kras- en Kisjinov, en een &uw passagierschip zullen «rtaan de naam van Tsjer- |nko dragen, aldus een de bet uit het Kremlin. Verder "Ird bekendgemaakt dat op t graf van de overleden par- leider een buste zal verschij- ADVERTENTIE Vlaggen Alle denkbare vlaggen. Tientallen formaten. Nederland, veel Europese landen. Amerika. Speciale vlaggen. Clubvlaggen... Tot 5 mei een komplete set (Holland) van vlag. wimpel, stok en houder, totaalpnjs 71.80 voor een feestpnjs van ƒ59,50 bij de watersport- specialist =Lid(§L Vrolijk Watersport. Wassenaarsestraat 67/69,2S86 AL Schevenlngen. Tel. 070 - 55 10 38. 1IDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH „Ik heb een beter idee, Eelco," zei boer 'Olie. „Ik ken die manskerel wel. Ik heb hem al een keer eerder bij smidje Verholen afgele- d, toen-ie panne had an het motormasjien i zijn auto. Laten we hem nou ook maar naar 'rholen brengen, want daar is-ie in goeie han- V „Mij goed," zei Eelco, en zo reed Knolle's ird-en-wagentje even later langs de Kropsla- J en draaide toen het pleintje voor de smidse 00|p. En nu herhaalde zich iets, wat al eerder is ïbeurd: ...de bekwame dorpsdokter kwam al luw met vliegende vaart smidje Verholen's wo- Jig binnenstormen. „Alwéér moeilijkheden met I7ipzelfde patiënt?" riep hij uit. „Wat heb je nóü eer met hem gedaan?" „Ik niks," antwoordde 15 de smid nuchter. „Maar de arme man is zojuist in het bos beroofd van een goudschat van mis schien wel een miljoen." „Ai! Dét komt an! Zul ke gebeurtenissen veroorzaken vaak een ernsti ge zenuwschok," zei de dokter en hij begon on middellijk met zijn onderzoek. „Hmmm.., zo te zien is alles in orde," gromde hij, na de verschil lende onderdelen grondig beknepen, beklopt en beluisterd te hebben. „De vent is kerngezond," stelde hij tenslotte vast. „Laat hem vannacht maar goed uitslapen en jaag hem dan morgen gewoon uit zijn bed. Nergens meer aan laten denken. Wérken zeg ik altijd maar. Gewoon wérken. Daar knap je het meeste van op, als je last van je zenuwen hebt!" WARSCHAU De Sov jet-leider Michaïl Gorbatj- sov heeft aangekondigd militaire maatregelen te zullen nemen tegen Was- hingtons „Star Wars"-pro- gramma. Gorbatsjov sprak gisteren in de Poolse hoofdstad Warschau waar eerder op de dag het War schau Pact met 20 jaar was verlengd. Zijn rede werd verspreid door het Poolse persbureau PAP en inte graal voorgelezen op de Russische televisie. „Wij zullen niet toestaan dat het strategische en militaire evenwicht wordt verstoord. Indien de voorbereidingen voor Star Wars doorgaan, zul len wij geen andere keuze hebben dan tegenmaatregelen te nemen. Deze zullen onder meer bestaan uit het verster ken en verbeteren van nucle aire wapens", aldus Gorbats jov, in een rede namens alle Warschaupact-leiders. Het is volgens de Sovjet-leider duidelijk dat Washington met het Strategische Defensie Ini tiatief „de mogelijkheid wil verwerven ongestraft een eer ste nucleaire aanval te kunnen uitvoeren". Het plan voor een in de ruimte te stationeren de fensie-systeem werd door de Russische partijleider om schreven als „destabiliserend voor het hele systeem van in ternationale betrekkingen". Gorbatsjov stelde opnieuw voor het strategische arsenaal van de twee supermogendhe- den met een kwart te vermin deren. De secretaris-generaal zei verder te hopen dat Was hington en de overige Navo-s- taten hun positie ten aanzien van het door Gorbatsjov afge kondigde moratorium op de plaatsing van SS-20-raketten in heroverweging zullen ne men. In een communiqué dat na de ondertekening van het nieuwe Warschau Pact werd uitgeven, verklaarden de lidstaten dat zij geen militaire superioriteit over het Westen nastreven, maar dat zij ook niet zullen toestaan dat het Westen mili taire superioriteit over hen verwerft. De Warschaupact- -landen zijn voor een militair evenwicht op het laagst moge lijke niveau, aldus het commu niqué. „Zo lang het militaire bondge nootschap van de Navo bestaat en de bedreiging van de vrede in Europa en de wereld voort duurt, zullen de socialistische staten hun defensieve bondge nootschap versterken". (ADVERTENTIE) CANADA per persoon 12 en 14 daagse Inlichtingen en boekingen ANVR ..goei en reizenverkopende O/W; J 114 daagse rondreizen per lu*e bus ïsl yanKEoasogSK] 3ebanken GOEDE REIZEN. LAGE PRIJZEN ///^A REACTIE OP DOODSCHIETEN NICHOLSON WASHINGTON De Verenigde Staten hebben gisteren een Russisch militair attaché uitgewezen als reactie op de „onaan vaardbare houding" van de Sovjet-Unie na het doodschieten van de Amerikaanse majoor Nicholson door een Russische bewaker in Oost-Berlijn. De attaché, luitenant-kolonel Stanislav Ivano- vich Gronov moet binnen zeven dagen de VS verlaten. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Ri chard Burt, zei dat de bespreking tussen de bevelhebber van de Amerikaanse troepen in Europa en zijn Russische collega over dit incident weinig heeft opgeleverd. De Russische ambassade verklaarde echter, dat er toegestemd is in het aanbieden van verontschuldigingen en het aanbieden van een schadevergoe ding. Nicholson werd door de Russische grensbewaker aangezien voor een onbekende indringer die een spionage-opdracht uitvoerde, aldus de Russische lezing. Volgens de Russische verklaring heeft de bewaker volstrekt legaal gehandeld door de man neer te schieten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5