abrieken verliezen 600.000 •anen door automatisering w Goede start vwo-examen met actuele teksten van Grieks en Frans Tleuw verkeersbord ivaarlijke stoffen tNEN TIEN JAAR Bode: „Ik ga weg met angst in t hart" Toestand prins Bernhard „bevredigend" na operatie Geen wedde bij marine voor Willem-Alexander Kabinet zoekt compromis in conflict omroep-cao NENLAND £eidóe.Qowiant ZATERDAG 27 APRIL 1985 PAGINA 3 HAAG Bij de Nederlandse tunnels zijn nieuwe []ftersborden geplaatst die aangeven, dat het vervoer gevaarlijke stoffen daardoor is verboden. Het bord een zwarte vrachtauto met een rood vlak op een achtergrond binnen een rode rand. Een bijbehorend orzien van een cijfer, dat aangeeft dat bepaalde ge lijke stoffen wel door de tunnel mogen worden ver- ir°ej Voorlopig staat op al die borden het cijfer II, het- r Pafbetekent dat er even weinig gevaarlijke stoffen als lien&een door de tunnels mogen. Bij de zogenoemde worden nu voorzieningen aangebracht waar- mogelijk wordt de meeste brandgevaarlijke stof- onlr we* doorheen te vervoeren, zonder dat bij brand .innels onherstelbaar worden beschadigd. Die tunnels en 'n het cijfer I op het onderbordje krijgen. De Coen- »1 is wat dat aangaat de eerste, aldus het ministerie. Herdenking Bij het Ra- vensbrück- monument op het Amster damse Mu seumplein heeft gisteren de jaarlijkse herdenking plaatsgehad. Namens het gemeentebe stuur legden de wethouders Luimstra en Van den Klin kenberg, een krans, daarbij geholpen door een derde vrouw. CDA-partijbestuur sluit meer kernenergie niet uit UTRECHT Wanneer een beheersbare en voor het milieu verantwoorde oplossing wordt gevon den voor opslag en berging van radio-actief afval, mag uitbreiding van de toepassing van kernener gie als aanvullend alternatief voor fossiele brand stoffen, niet worden uitgesloten. In internationaal verband moet meer onderzoek verricht worden naar het beheer van radio-actief afval. Dat is de kern van een resolutie waarmee het CDA-partij bestuur, gisteravond bijeen in Utrecht, de discus sie over het energiebeleid heeft afgerond. In okto ber 1984 heeft het partijbestuur indertijd uitge sproken dat zowel het verkiezingsprogramma als het programma van uitgangspunten van het CDA het gebruik van kern-energie niet principieel af wijzen, maar dat binnen de partij de discussie over deze materie zou worden voortgezet. TERDAM Door de natisering van de in- jie verliezen de Ne- verjndse fabrieken de tien jaar 600.000 ^dsplaatsen. Dit be- aag|ende cijfer zal op ta- tijdens een con- onder de naam 85 van 1 tot en met onf in de Amsterdamse t dc wordt gehouden en neipwijd is aan de toe- g vjig van computers en s in produktieproces- n op het vlak van de liek. Het is een ont- eling waarvan de ernst niet wordt in- li, vindt ir.J.C.le mjq, directeur van de '°%iging voor Compu- ^passingen in de in- Jurspraktijk CIAD en "cürslid van de stich- de studiedagen hliseert ïmtind dat elke technicus ;in rongen zou moeten wor- noe30 de gevolgen die zijn ek kan hebben. Wan- k naar het milieu kijk, - ik me dood aan de on- ondjwoordelijke manier de chemische inge- ,'\n het verleden hun gif- al hebben gedumpt. En inzin te beweren, dat ze de hoogte konden zijn consequenties. Ze had- kwalijke gevolgen wel kunnen voorzien. Iets jks dreigt nu met de in dustriële automatisering te ge beuren. Technici moeten meer maatschappelijk bewust wor den. Het zou tijdens de colle ges op de technische hopge- scholen aan de orde dienen te worden gesteld. Want ik ge loof er niets van dat de 600.000 wegvallende arbeidsplaatsen gecompenseerd kunnen wor den in de dienstverlenende sector. Dan zouden we een maatschappij krijgen als een kolonie van mieren die met z'n allen de koningin zitten te soigneren". Een aanzet tot de gevreesde ontwikkeling is volgens ir.le Clercq al zichtbaar. „Onze eco nomie leeft duidelijk op. Het aantal werklozen zou dus moe ten dalen. Maar het daalt niet, ik ben bang dat de automatise ring daar erg debet aan is. Dat verder automatiseren niet tot verlies op arbeidsplaatsen leidt, noem ik een frictie. Het is verbazingwekkend dat de vakbonden er zo laat instap pen". Draaitijd Tijdens net, congres CAPE 85, waar 76 sprekers uit de Neder landse industrie, onderzoeks instellingen, universiteiten en het hoger technisch onderwijs het woord voeren, zal uitge gaan worden van de prognose dat de netto draaitijd van ma chines die nu op tien procent ligt, in tien jaar zal stijgen tot tegen de vijftig procent. Ir. Le Clercq: „Maar dit bete kent niet dat de produktie evenredig zal toenemen. Waar zouden we al die produkten moeten laten? Markten raken verzadigd en het feit dat een kleine natie als Nederland veel buitenland heeft, bete kent niet dat andere landen stil zitten. Veeleer valt te ver wachten dat de produktie ver zorgd gaat worden door min der mensen. De techniek is er nu eenmaal altijd op gericht geweest de mensen het werk uit handen te nemen. Dat is begonnen met de uitvinding van het wiel en de hefboom". Heel slim Behalve met een vooruitblik op de sociaal-economische ge volgen van de industriële au tomatisering houdt CAPE 85 zich ook bezig met de huidige stand van zaken. Ir.le Clercq lijkt het veel gehoorde geluid dat Nederland een achterstand heeft, af te willen zwakken. „Grof gezegd: Zwitserland heeft een horloge-industrie en Nederland niet. Is dat een ach terstand? Nee, want wij heb ben een baggervloot en die mist Zwitserland weer. Het gaat er maar om wat je onder industriële automatisering ver staat. Dat is voor ieder land anders. En het gaat om de vraag: Hoe zet je computers en robots in? Dat kun je heel dom en heel slim doen". In de pas Bij de ontwikkeling van auto matiseringssystemen speelt Nederland inderdaad nauwe lijks een rol. We betrekken de benodigde apparatuur (hard ware) en programmering (soft ware) uit het buitenland, voor namelijk Amerika en Enge land. „De kennis om systemen te ontwikkelen", aldus ir. le Clercq, „bezitten we wel, maar het probleem is dat er giganti sche investeringen mee ge moeid zijn. Omdat onze thuis markt klein is, moeten die worden terugverdiend in het buitenland en daar heerst een moordende concurrentie". „Ik geloof dus niet dat het voor Nederland nodig is om bij het ontwikkelen van nieuwe systemen met andere landen in de pas te lopen. Belangrij ker is dat we op een slimme manier gebruiken wat ande ren voor ons maken. We moe ten de computers en robots el ders kopen en ze vervolgens beter toepassen dan elders op terreinen waar we sterk in zijn: de werktuigbouwkunde, de civiele techniek, de elektro techniek, de chemische tech niek, de vliegtuigbouw". Op die terreinen moet Neder-i land nog beter worden met be hulp van de instrumenten die de automatiseringsmarkt biedt, zegt Le Clercq. „De fabrikanten leveren con fectie; wij moeten er maat werk van zien te maken. In die kruisbestuiving met het bedrijfsleven ligt een taak voor onderzoeksinstituten en instellingen voor technisch on derwijs". Die samenwerking komt nu op gang, zegt hij. „Er worden nu door het onderwijs en de on derzoeksinstellingen samen werkingsverbanden met de in dustrie gezocht. De techniek van de industriële automatise ring kunnen we redelijk be happen. Anders ligt het met het algemeen maatschappelijk probleem. De effecten zullen vrij groot worden. Men moet ze niet onderschatten. Geluk kig zorgen factoren als de poli tieke besluitvorming en de maatschappelijke acceptatie voor enorme vertragingen bij doorvoering van de industriële automatisering. We gaan langs een redelijk rechte weg naar de toekomst, niet haaks de bocht om". wmencorso eindigt op boulevard Noordwijk iCHENDAM Het gro- imencorso van de Bol- heeft vandaag plaats. van de praalwagens Bnteljvan Haarlem via Benne- Hillegom en Lisse naar Noo|wyk- 1° Noordwijk wagens na afloop en porgen op de boulevard ^ejngesteld. en vroege tulpen op alle velden in volle r Er zijn echter al heel wat tulpen, narcissen en hya cinthen „gekopt" voor de grote bloemenevenementen van ko mend weekend. Op de Betuwe en in Limburg staat de bloe sem van de fruitbomen nog in de knop. Bloemenmozatken zijn van 27 april tot 1 mei te bewonderen in de Noordhollandse gemeen tes Den Helder, Julianadorp, Anna Paulowna, Breezand en Zijpe. De tentoonstelling van bloemenmozaïken in Lisse is uitgesteld tot volgend week einde in verband met de late bloei van de hyacinthen. In Noord-Holland bestaat de mogelijkheid om een kijkje te nemen bij een kwekersbedrijf. Op zaterdag 27 april, 3, 4, 10, 11, 17 en 18 mei stellen ver schillende „Bollenboeren" hun bedrijf open voor het publiek. Inlichtingen bij de streek-VVV Noordhollands Noorden, telefoon 02230-14888. DEN HAAG „Ik ga weg met angst in het hart. Door de kabinetsplannen dreigt een zeer snelle afbraak van ons stelsel van sociale zekerheid en komen de uitkeringsge rechtigden op het niveau van de bijstand terecht. Maar het mag en kan in een democrati sche samenleving niet gebeu ren dat een kabinet probeert nog even gauw voor de ver kiezingen dergelijke plannen erdoor te jassen". Aldus een geëmotioneerde vice-voorzit- ter van de FNV Herman Bode (60), die gisteren in Amicitia in Den Haag een punt zette ach ter zijn 31-jarige loopbaan in de vakbeweging en met pensi oen gaat. Bode kreeg gisteren door mi nister De Koning (Sociale Za ken en Werkgelegenheid) de versierselen opgespeld die be horen bij het ridderschap in de Herman Bode krijgt de ridderor de opge speld. orde van de Nederlandse Leeuw. Bode zei de onder scheiding niet zozeer te zien als blijk van waardering van het kabinet maar van de hele samenleving. Hij is bovendien minstens zo trots op de eres- peld van de FNV die hij bij zijn afscheid kreeg. „Er lopen nogal w^t Ridders in de orde van de Nederlandse Leeuw rond maar er zijn maar heel weinig mensen met een FNV-erespeld". LEIDEN Prins Bernhard is gistermorgen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden geopereerd. Hij bleek te lijden aan een ge ringe goedaardige ontsteking van de alvleesklier. Het medisch team onder leiding van dr. J.F.Ph. Hers heeft meegedeeld dat de prins na de operatie in een goede algemene toestand verkeerde. De operatie was noodzakelijk omdat er verdenking was van een plaatselijke, één centimeter grote goed- of kwaadaardige aan doening van de maag, waarover voor de operatie geen zekerheid kon worden verkregen. Aan de maag- en buikorganen zijn geen afwijkingen vastgesteld, behalve de geringe, goedaardige ontste king van de alvleesklier. Na de operatie wordt de prins voor enige tijd geobserveerd op de afdeling intensieve zorg, „zoals ge bruikelijk", zo deelde de rijksvoorlichtingsdienst mee. De alvleesklier of pancreas* is een twaalf tot vijftien centimeter lang orgaan dat diep verscholen in de bovenbuik ligt. Het is moeilijk toegankelijk voor medisch onderzoek. De alvleesklier geeft sappen af voor de spijsvertering en tevens voor de koolhy draatstofwisseling. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Prins Willem- Alexander, die vandaag acht tien jaar is geworden, krijgt geen wedde (salaris), wanneer hij in militaire dienst treedt. Dit heeft premier Lubbers gis teren op zijn wekelijkse pers conferentie gezegd. Leden van de krijgsmacht, die uit andere hoofde al een inkomen uit de schatkist hebben, zijn niet wedde-gerechtigd. „Dat geldt dus ook voor onze jonge prins, aldus de minister president, die reageerde op an dersluidende kranteberichten. Willem-Alexander zal, als hij volgende maand slaagt voor het eindexamen van het At lantic College in Wales, in het najaar toetreden-tot de Ko ninklijke Marine. Normaal ge sproken zou hij dan een aan vangssalaris krijgen van ƒ574,66 per maand. Premier Lubbers maakte van de gelegenheid gebruik er nog eens op te wijzen dat de uitke ring, die de kroonprins met in gang van vandaag krijgt van de staat, veel kleiner is dan men vaak denkt. Het echte sa laris bedraagt 250.000 gulden op jaarbasis (dit jaar dus onge veer 180.000 gulden). De ruim één miljoen die dan nog over blijft, wordt slechts uitgekeerd naarmate er ook uitgaven bijvoorbeeld wegens perso neelskosten tegenover staan. Wel is het zo dat niet- uitgegeven bedragen gereser veerd blijven voor de prins, zodat hij dat geld in latere ja ren, wanneer hij naar ver wachting meer kosten zal heb ben, kan opnemen. DEN HAAG Het Kabinet zal „niet moeilijk doen" over het principiële punt van het trendvolgerschap als de omroepwerk- gevers er in slagen de omroep-cao met „passen en meten" bin nen de door minister Brinkman aangegeven begroting van 850 miljoen gulden te brengen. Dit bleek gisteren tijdens de weke lijkse persconferentie van de minister president. Woensdag zullen de ministers Brinkman (Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur) en De Koning (Sociale Zaken) met de werkge vers gaan praten over de goedkeuring van de omroep-cao. De Tweede Kamer ging er eerder deze week niet mee akkoord dat minister Brinkman de betreffende cao heeft afgekeurd, hetgeen al geleid heeft tot één dag staken en tot prikacties. De kamer voor spoedeisende gevallen van de Raad van State behandelt donderdag het beroep van de NOS en Wereldomroep tegen het besluit van minister Brinkman (WVC) de cao voor het omroeppersoneel af te wijzen. De behandeling beperkt zich tot de vraag of de NOS en Wereldomroep ontvankelijk zijn in hun beroep. Donderdag zal ook het deze week geschorste debat over de omroep-cao worden voortgezet. Nog geen extraatje voor minima DEN HAAG Het kabinet is vooralsnog niet bereid de zo geheten echte minima dit jaar een extraatje te geven, zoals is voorgesteld door de voorzitters van de fracties van CDA en VVD. Dit heeft premier Lub bers gisteren gezegd op zijn wekelijkse persconferentie. Volgens hem zal over enige tijd bij het debat in de Tweede Kamer over deze zaak moeten blijken of en zo ja aan welke minimuminkomens bovenop de al voorgenomen uitkering een extra bedrag gegeven kan worden. Het kabinet kwam gisteren tot de conclusie dat het idee van De Vries en Nijpels minder eenvoudig is dan het lijkt. Op zich is het waar dat de inflatie groter zal zijn dan was ver wacht, waardoor de minima dit jaar een koopkrachtverlies lijden van 0,9 procent Maar geldt dit ook voor alle minima: de gewone, de nieuwe echte en de oude echte? Volgens Lub bers is het nodig dat Sociale Zaken nu eens haarfijn uit zoekt welke groepen inder daad een extraatje nodig heb ben. Het kan nog wel even du ren eer dit onderzoek zal zijn afgesloten, waarschijnlijk niet voordat het kamerdebat wordt gehouden. (ADVERTENTIE) ,Q°P)n goed verzorgde Spanje-aanbieding ht In uw krant: "J DAGEN COSTA BRA VA- FLORET DE MAR T| vanal 40w«" ulp eoret de Mar, de geliefde vakantieplaats aan de ze^%ta Brava is de bestemming van onze e welreizen naar Spanje. U reist per Tifortabele luxe touringcar met bar, toilet en ERSeo rechtstreeks vanuit Den Haag/Rotterdam via Alphlo, Roermond. Maastricht, langs Luxemburg, jtz, Lyon, Perpignan naar Lloret de Mar. w^rtvertrek is °P maandag rond het middaguur uit ,re rifl Haag/Rotterdam en de aankomst in Spanje is enisdagmorgen om plm. 9.30 uur. verblijf is in het driesterren hotel Don Quiyote lasis van een 2-persoonskamer met douche en VOLPENSION. De terugreis Is op idagavond, waarbij men dan woensdag 10/14.00 uur weer in Rotterdam/Den Haag Er is een mogelijkheid voor een 10- en 17-daags verblijf en het vertrekschema is als volgt: 29 april 6. 13, 20 en 27 mei 3, 10. 17 en 24 juni verlenging tot 10 dagen 17 dagen 435.- 270.- 485.- 320.- Gecombineerde reisverzekering 25.-// 42.50 per persoon 5.- poliskoslen. Gecombineerde reisverzekering 3 1/2% van de reissom 6.- poliskosten. ihtingen en boekingen telefo- ENT|> onder nummer 070-190882 l Sfirsoonlijk in onze vestiging tdurde Spuistraat 71 /hoek Spui te 'laag dag t/m vrijdag van 9-16 uur), POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882 Het kleinst mogelijke aantal eindexamenkandidaten, slechts 2500 van de in totaal 255.000, is gistermorgen de examenmarathon begonnen met een Griekse tekst. Deze 2400 jaar oude tekst van de geschiedschrijver Thucydi- des was goed gekozen met het oog op de herdenking van de omgekomenen in de Tweede Wereldoorlog. De tekst gaat over het plechtig begraven van de in de Pelo- ponnesische oorlog, een bur geroorlog tussen Athene en Sparta, gesneuvelden en is een inleiding op de beroem de lijkrede van Perikles, een van de hoogtepunten van de Griekse literatuur. Iets ongebruikelijks was dat bij zes vragen naast de vertaling een grammaticale vraag zat. De vragen maken een kwart van het te behalen punt uit, voor driekwart wordt het punt bepaald door de vertaling. Meestal is het zo dat de tekst de meeste hoofdbrekens ople vert, dit was de tekst goed te maken, ook al geldt Thucydi- des als een moeilijk auteur. In verband met de actualiteit van de komende herdenking, geven we hier een volledige vertaling van het stuk tekst dat de kandidaten kregen voorgelegd. Het is een verta ling uit het boek „De Pelopon- ^ocommd Tekst „In dezelfde winter gaven de Atheners volgens de gewoonte van hun vaderen van staats wege een begrafenis aan hen die in de oorlog het eerst wa ren gevallen. Dit geschiedt op de volgende wijze: De beenderen van de doden worden in een daartoe opge richte tent gedurende drie da gen ten toon gesteld en allen, die dat willen, brengen offer gaven aan hun eigen doden. Dan vormt zich een begrafe nisstoet, waarin kisten van cy- pressenhout op wagens wor den meegevoerd, voor iedere stam een kist. Daarin zijn de beenderen van hen die tot die stam behoren. Een lege met dekens afgedekte baar wordt meegevoerd voor de vermis ten. wier lichaam bij het bij eenbrengen der gesnuevelden niet werd gevonden. Allen die dat wensen, burgers en vreem delingen, scharen zich bij de stoet: de vrouwelijke verwan ten staan aan de zijde van het graf en bewenen de doden. Zij worden bijgezet op de staatsbe- graafplaats, gelegen in de schoonste voorstad van Athe ne. Alle Atheners die in de oorlogen omgekomen zijn lig gen daar begraven, behalve zij die bij Marathon vielen. Hun dapperheid achtten zij zo uit zonderlijk, dat de begrafenis plaats vond op het slagveld. Als het graf met aarde bedekt is, houdt een redenaar, om zijn wijsheid en algemeen aanzien door de staat aangewezen, een passende lofrede ter ere der doden. Daarna gaat iedereen weer huiswaarts. Dit is de gewone ceremonie en men heeft gedurende de gehe le oorlog, zo vaak het ogenblik daarvoor gekomen was, zich aan dit gebruik gehouden. Bij de begrafenis van deze eer ste gevallenen werd Perikles, de zoon van Xanthippos, geko zen om te spreken. Toen het ogenblik was gekomen, trad hij vanaf het graf naar voren en staande op een hoog plat form, dat was aangebracht op dat zijn stem zo ver mogelijk zou dragen over de menigte, sprak hij als volgt". Harmonisch Omdat de lijkrede nogal eens in (je klas behandeld wordt, is de kans groot dat in dat geval ook de inleiding gelezen is. En dat is eigenlijk het enige be zwaar dat tegen de keuze van de tekst kan worden aange voerd, aldus onze commen taar-leverende leraar J.Arends van het Leidse Bonaventura- college. „Het is puur toeval dat ik deze tekst met de leerlingen niet gelezen heb. Ze waren dan ook teleurgesteld dat wij in de klas een van de andere hoogtepunten uit het werk van Thucydides behandeld hebben en niet dit". Over het gekozen stuk kon de heer A rends kort zijn. Het ging om een tekst van 25 re gels met ruim twintig aanteke ningen en vragen om het tekstbegrip te stimuleren. De vertaling was goed te maken, en er waren geen verborgen vertaalproblemen. Samenvat tend: „Een Helleense tekst, harmonisch". Frans Zijn collega mevr. Van Breu- kelen noemde de vijf opgaven Frans, die 's middags aan bod kwamen, niet echt moeilijk, zelfs wat makkelijker dan de vier van vorig jaar. Van de on derwerpen was er maar één dat niet erg aansprekelijk werd gevonden. Het meren deel van de leerlingen had, zo bleek na afloop, het werk „heel redelijk gemaakt" en was vrij optimistisch over het resultaat Een verademing na de zeer moeilijke luistervaar digheidstoets van het CITO die enkele maanden geleden moest worden gemaakt. Frans bestond uit vijf stukken, elk met tien vragen. De eerste opgave was de mening van critici over een roman van Francoise Sagan „wel aar dig en herkenbaar". De twee de een onderwerp over de Zuidpool en de rechten die een aantal landen daarop meent te hebben (Un point chaud dans le froid). Op enkele strikvra gen na niet zo moeilijk. Niet zo interessant was het derde stuk over Télétel, een stuk dat nog al wat moeilijke woorden be vatte, waarvan de betekenis overigens niet strikt bekend moest zijn om de vragen te kunnen beantwoorden. Het gevaar was wel dat in deze tekst relatief veel tijd zou gaan zitten. Aardig daarentegen was het onderwerp: Boeken geschre ven door zwarte Afrikaanse vrouwen (Les noires). De leer lingen konden er wel verstand van hebben. In de klas was wel wat van deze Afrikaanse literatuur behandeld, en de problematiek van emancipatie is actueel. Ook de laatste opga ve: het aankopen door particu lieren van grond voor natuur bescherming sprak deze lera res, en naar zij meende ook veel examenkandidaten aan Het ging om Franse oï\;anisa- ties op ait terrein en er werd zelis verwezen naar de Neder landse natuurbescherming.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3