Bevrijders die de boot net misten mdwOoivuMit Ik was nog geen vier, maar toch Ik had zelf mee willen vechten Diep gevoel van dankbaarheid" i)h BE VRIIDIN GSBIJL AGE „DE VERGETEN HOEK" ZATERDAG 27 APRIL 1985 a/ waar ze kwamen werden ze als helden ingehaald, de Ameri- Amerikanen en Canadezen. Verslaggever Jos Timmers sprak met de ise, Britse en Canadese soldaten die hadden gevochten voor de ambassadeurs van deze voormalige geallieerde landen, onder meer Ijding van Nederland. De vele herdenkingsplechtigheden in deze over het belang van de vele herdenkingen, die zij zoveel mogelijk pro- éten, veertig jaar na dato, geen twijfel bestaan over de dankbaar- beren bij te wonen, én over hun persoonlijke herinneringen aan de \van Nederland voor de inzet en de zware offers van de Tommies, oorlog. De foto's zijn van Milan Konvalinka en Cees Verkerk. i/IERIKAANSE AMBASSADEUR PAUL BREMER III: j j sreen heeft wel van die vroege ineringen. Ik was drie en een jaar oud, maar weet nog pre- de dag dat de oorlog in Europa gde. Omdat mijn vader bij de jie diende, woonden we bij mijn touders in een plaats even bui- llew York City. Ik herinner me fiik door het raam naar buiten naar alle auto's en brand- i/vagens die toeterend en met hde sirenes de straat op en reden". Amerikaanse ambassadeur in Irland, L. Paul Bremer III, heeft igenstelling tot zijn Britse en Idese collega's de oorlog niet 1st meegemaakt, afgezien dan |iet hierboven beschreven mo- 1 in 1945. En terwijl zijn colle- de komende dagen stad en afreizen om herdenkingsbij- omsten bij te wonen, heeft de 'fikaanse ambassadeur de ite daarvan al maanden achter ug. ,,De Amerikaanse troepen n vooral betrokken bij de be ing van Limburg en de slag om fem. Daarna zijn zij doorgegaan r J Duitsland. Vorig jaar hebben il talrijke plechtigheden bijge- id". '"mmerikaanse regering heeft er 1 geheim van gemaakt bij de inde herdenkingen vooral de uk te willen leggen op wat er L 945 is gebeurd, meer dan op v lorlog zelf. Ambassadeur Bre- l lontkent dat zijn regering daar- i een oog zou hebben voor de Jèlens van hen die nog steeds L. Paul Bremer III: „Bij alle herdenkingen vieren we vooral de overwin ning van de vrede". te lijden hebben van de gevolgen van de oorlog. ,,Maar we mogen niet uit het oog verliezen dat West- Duitsland tegenwoordig een sterke democratie is. Zowel voor Neder land als voor de Verenigde Staten is het een zeer belangrijke bondge noot. Bij alle herdenkingen vieren we daarom vooral de overwinning van de vrede, de terugkeer van de democratie. We worden herinnerd aan het enorme succes van de we deropbouw van tal van landen, waaronder landen die tijdens de oorlog onze vijand waren. Ook zij hebben sindsdien de persoonlijke vrijheid, de democratie en de men senrechten omhelsd. Dat is een groot politiek succes". ,,We moeten vooral vooruit kijken. Naar de toekomst. Proberen voort te bouwen op het succes van de af gelopen veertig jaar. Tegelijkertijd moet je echter voorkomen dat je in de waan geraakt, dat er altijd vrede is geweest. Het is goed je af te vra gen wat de bedoeling was van de bevrijding. Waarom moest Neder land, Europa, worden bevrijd? Een van de lessen uit de Tweede We reldoorlog is dat de landen zich niet voldoende hebben kunnen verdedi gen. Daaruit moet je consequenties trekken. Oorlog is doorgaans een gevolg van zwakte, niet van militaire kracht. De na-oorlogse generaties hebben de morele plicht zich in dat vraagstuk te verdiepen". ,,lk begrijp de Europeanen niet die zeggen dat er geen verschil bestaat tussen de beide supermachten. Er kan toch geen twijfel zijn over de plaats van Europa tussen Oost en West? Wij kunnen er soms andere opvattingen op na houden. Maar de landen van de NAVO hebben meer met elkaar gemeen dan dat zij van elkaar verschillen. Onze alliantie heeft gezorgd voor veertig jaar vre de in Europa. Dat is een regelrechte succes-story". ,,Je kunt gerust stellen dat de be vrijding een goede investering is geweest. Op de eerste plaats van de mensen in Europa zelf, die het meeste van de oorlog te lijden heb ben gehad. Maar ook van mijn land, dat in beide wereldoorlogen een zware tol heeft betaald. De bezet ting in Europa is in 19^5 vervangen door een systeem van vrijheid. Dat heeft ons de afgelopen veertig jaar een ongekende sociale en economi sche vooruitgang gebracht. Zonder dat systeem zouden we nu niets hebben, ook geen herdenkingen". kNADESE AMBASSADEUR LAWRENCE A. H. SMITH J J 'eg li omp( n vedag dat op de radio het einde tse de oorlog werd bekendge- oveikt, staat mij nog helder voor de hetit. ledereen was uitgelaten en De NMaar ik was helemaal niet zo ra's.tfogen. Teleurgesteld zelfs, dat er zcallemaal voorbij was. Ik vroeg waaf of de strijd niet wat langer e hakunnen duren. Dan had ik ook d koi kunnen vechten. Later kijk je n mi' heel anders tegenaan. Maar i. gafr in een land als Canada had je vuujbngeman een wat geromanti- i. mab, vals beeld van de oorlog", sneuv het juidige Canadese ambassadeur heelNederland. Lawrence A. H. weih, was zestien jaar oud toen "i ze fenden van zijn landgenoten een wildefifantelijke intocht maakten in muniijjd Nederland, r Drfterinner me nog de foto's van zagefedese tanks en soldaten, omge- lam idoor uitzinnig blijde Nederlan- datj. Al waren Europa en Azië ver >rug j Canada was in alle opzichten andjv bij de oorlog betrokken. Op ^evrijten in' de kranten kon je het ren"j)op van de strijd op de voet t meen. Ook hoe in '44-'45 Neder- ?war$ werd beyrijd". nden Tweede Wereldoorlog speelt omm'belangrijke rol in de relatie tus- ingertonze beide landen. Sinds 1945 Per 'aan er op velerlei terrein innige 'kamden. Enkele duizenden van mijn a' Sgenoten komen dit jaar spe- lat hil naar Nederland en bezoeken edrijfj Lawrence A. H. Smith: „In Canada had je als jongeman een wat gero mantiseerd, vals beeld van de oorlog". de plaatsen waar zij veertig jaar ge leden hebben gevochten. Zo was ik laatst in Coevorden. Een van de oud-strijders liep daar naar een weggetje en zei: ,,Hier werden twee soldaten van mijn peloton gedood". Veertig jaar later komen dergelijke herinneringen weer boven drijven. Dat laat je niet onberoerd". ,,Als Canadees word je in Neder land overal groots verwelkomd. Be dankt dat jullie ons hebben bevrijd, krijg je te horen. We hebben het sa men gedaan; we vochten tegen een gezamenlijke vijand, is dan mijn antwoord. En eigenlijk zouden wij Canadezen de Nederlanders moe ten bedanken, want die hebben het in de oorlog veel zwaarder te ver duren gehad". „Een groot bevrijdingsfeest zoals nu in Nederland voor de deur staat, kennen wij in Canada niet. Rond deze tijd van het jaar worden in Eu ropa de graven bezocht van Cana dezen die in de oorlog zijn gevallen. Maar de belangrijkste herdenking vindt plaats in november. Dan her denkt Canada al zijn oorlogsslacht offers. Toch is er in mei wel iets te doen. Met name in Ottawa, waar uw koninklijke familie tijdens de oorlog verbleef. Daar staan dan overal tul pen in bloei. Zij vormen een leven dige herinnering aan de oorlogsja ren en bevestigen tegelijkertijd de band tussen onze landen". „Als ik Canadese oorlogskerkhoven in Nederland bezoek, zie ik daar jonge mannen liggen die hun leven hebben gegeven voor de vrijheid. Ik kan mij niet voorstellen dat iemand van mening is, dat waar deze men sen voor zijn gestorven niet meer de moeite waard is om te herden ken. Anderzijds moet je niet in het verleden stil blijven staan. Het heeft geen zin de veldslagen die toen ge wonnen zijn, opnieuw te vechten. We moeten zowel naar het verleden als naar de toekomst kijken. Zodat we de fouten van toen kunnen ver mijden; zodat een oorlog zoals veertig jaar geleden zich niet meer zal herhalen". 3ITSE AMBASSADEUR J. W. D. MARGETSON: sc9n op 5 mei 1945 de oorlog in stoppa afgelopen was, verzamelden 3Q ^leerlingen van onze school zich s jjge kapel. Ik moest orgel spelen itserju' we „Oh God our help in ages je 0j" zengen, ledereen was zo ont geld, dat er ondanks mijn pogin- Mjlij om het juiste tempo aan te lidenden steeds langzamer werd ge- ;en Jen. Bij het laatste couplet zon- we het lied op halve snelheid". i '44 andBritse ambassadeur in Den wep, J. W. D. Margetson, geboren 'yye p27, heeft de oorlogsjaren als 1 te ieman meegemaakt. Op school we Cornwall, West-Engeland, waar dg j het feitelijke strijdgewoel niet n z(f was te merken. Toch zijn de t 'hjjpgsjaren niet ongemerkt aan i en zijn generatie voorbijge- p. rqelij schepen in de marinehavens, icht pödelrantsoenering en de kust- eqerfnsie. Daar konden we zelfs in bevvl afgelegen Cornwall niet om- je ji. Persoonlijk heb ik er echter n te: onder geleden. Maar toen de uisr£>g eenmaal ten einde was, wlT|| g nj^ke periode eindelijk voorbij nei Zelf was ik vooral blij dat mijn n de|r' d'e 'n het leger zat, levend le strijd was gekomen". jEL)* mensen in Nederland en Dt-Brittannië hebben de oorlog J. W. D. Margetson: „We moeten de vrijheid nu beschermen met een af gewogen defensiepolitiek". natuurlijk verschillend ervaren. Wij hebben weliswaar te lijden gehad van bombardementen, maar de verschrikkingen van een bezetting hebben wij nooit gekend. Daarom liggen er bij de herdenking wellicht andere accenten". „In Nederland gaat de herdenking van de bevrijding gepaard met dankbaarheid jegens de landen, die offers hebben gebracht om de be vrijding mogelijk te maken. In het Verenigd Koninkrijk leeft sterk het gevoel, dat we behalve het einde van de oorlog ook herdenken dat we sindsdien al veertig jaar in vrede leven. Die vrede, zo realiseren wij ons, krijg je niet voor niets. Gedu rende de Tweede Wereldoorlog hebben vele mensen offers ge bracht om anderen in vrijheid en vrede te kunnen laten leven". „Vrijheid, dat betekent voor mij de mogelijkheid binnen de grenzen van de wet te doen, te denken, te schrijven en te zeggen wat je wilt. Dat is de basis van het bestaan in de westerse wereld. Om die situatie voort te kunnen laten duren, moe ten ook nu offers worden gebracht. Veertig jaar geleden moest men er voor vechten. Nu moeten we die vrijheid beschermen met een afge wogen defensiepolitiek. Beide lan den hebben zich daarvan verzekerd door hun lidmaatschap van de NAVO; Thank Goodness dat we dat hebben gedaan". „Ik ben er trots op, dat ik nu am bassadeur ben in een land dat mijn mede-landgenoten hebben helpen bevrijden. We zijn al volop bezig herdenkingsbijeenkomsten te be zoeken. Daar constateer ik steeds veel dankbaarheid jegens ons Brit ten. En ik van mijn kant benadruk onze dankbaarheid over de vele po gingen van bijvoorbeeld de verzets mensen, die Britse piloten uit han den van de vijand hielden" „In onze ambassade-computer zit een lijst van alle belangrijke her denkingsplechtigheden. Ik heb er zelf zeker twaalf op mijn agenda staan. En als ik zelf niet kan, dan gaat er iemand anders van onze ambassade naar toe. Daar hecht ik „Een donderdag of een vrij dag Ik zou beslist niet weten op welke dag de bevrijding viel". Oud-marineman Henk van Meer beek uit Den Haag herinnert zich nog wel. dat toen hij medio mei 1945 voor het eerst na vijf jaar zijn verloofde Bep in de armen sloot, er in ons land nog volop straatfeesten werden gevierd. „Henk had sloffen sigaretten bij zich en chocola. Van die grote peu ken gooide hij weg. Zonde, hè, daar deden ze hier in de oorlog een moord voor", zegt Bep. zijn vrouw en moeder van twee getrouwde zoons. Bep zal nooit meer zijn reac tie vergeten toen Henks moeder hem thuis zijn eerste en vermoede lijk ook laatste kopje surrogaatkof fie inschonk. „Hij staarde vol af schuw in zijn kopje en zei met een vreselijk vies gezicht: Er zit een ver keerde boon in die koffie". Gek" Henk heeft de vijfjarige oorlog op zee doorgebracht en daarvan het grootste deel in de machinekamer van het luchtverdedigingsschip Hr. Ms. Jacob van Heemskerck. waar hij als stoker werkte. Bep: „Sommi ge jongens hielden het er niet uit, die zijn helemaal gek het dek opge- vlucht". Henk haalt zijn schouders op: „Maar ik werd niet gek". In 1950 ontving Van Meerbeek het oorlogsherinneringskruis met vijf gespen voor algemene en bijzonde re verrichtingen. Op het certificaat dat hem daarbij werd uitgereikt, worden de perioden en plaatsen genoemd, die betrekking hebben op de Krijg ter Zee van 1940 tot en met 1945: Nederland mei 1940, Ja- vazee 1941-1942. Middellandse Zee 1940-1945. Oost-Azië Zuid-Paci- fic 1942-1945. Sabotaqe-acties Henk: „Toen de oorlog uitbrak, zat ik in IJmuiden op het batterijschip. Ik was ingedeeld bij de demolitie- groepen, die belast waren met spe ciale sabotage-acties, zoals het op werpen van blokkades tegen de Duitsers. Ik heb zelfs nog meege holpen aan het tot zinken brengen van de Jan Pietersz. Coen tussen de Noorder- en Zuiderpier van IJ muiden. Ik voer mee op het sleep bootje Atjeh om de Jan Pietersz. Coen op te blazen. Engelse genie soldaten hebben ons geholpen met het aanbrengen van de springladin gen en het openzetten van de bui- tenboordkleppen. De hele operatie is verricht terwijl de mitrailleurko gels uit Duitse vliegtuigen ons om de oren vlogen. De havenmond zou voor de rest van de oorlog voor grotere schepen gesloten blijven". Vluchtelingen Henk van Meerbeek Harry heet te hij in de oorlog vertelt hoe de Atjeh uiteindelijk, met de Scheve- ningse reddingsboot Zeemanshoop in zijn kielzog, de Engelse kust be reikte. De Atjeh had de Zeemans hoop, een schip met tientallen vluchtelingen aan boord, halverwe ge de oversteek op sleeptouw ge nomen. „Het wemelde in die dagen al van de joden en Engelsen die er vandoor wilden. Voordat de Jan Pietersz. Coen was opgeblazen, werden die mensen vanuit IJmuiden met vissersschepen in veiligheid ge bracht". Op 25 mei 1940 werd Henk op de Jacob van Heemskerck geplaatst. Dat schip was bij de Duitse invasie op 10 mei 1940 vervroegd in dienst gesteld. Het week uit naar Enge land om in juni van dat jaar Hr. Ms. Sumatra met prinses Juliana en de twee oudste prinsesjes aan boord naar Canada te begeleiden. Na te rugkeer op de staatswerf te Ports- mouth werd het verbouwd tot lucht verdedigingskruiser. Het verrichtte gedurende 1941 escortediensten in de Atlantische Oceaan en de Ierse Zee. In januari 1942 vertrok het in middels zwaar bewapende en tot anti-aircraft-cruiser omgedoopte marineschip naar Nederlands-lndië, waar het werd ingedeeld bij de Eas tern Fleet. Van januari tot juni 1944 verrichte de Jacob Van Heems kerck konvooidiensten in de Mid dellandse Zee. Henk: „Het was een gevaarte van 132 meter lang en een bemanning van 464 koppen. Het schip was uit gerust met tien kanonnen, acht mi trailleurs van 40 mm en vier mitrail leurs van 20 mm. Ik heb er vrijwel de hele oorlog op gevaren. Natuur lijk heb ik veel nare dingen beleefd. Ik heb genoeg bombardementen meegemaakt, maar ik wil er niet over praten. Denk Je dat het leuk is als je wordt beschoten, of als er in de Middellandse Zee twee torpe do's op je af worden gestuurd?" .Gezellige tijd" „Mijn vrouw en kinderen heb ik al tijd verteld dat ik een gezellige tijd heb gehad. Bij mijn afscheid als bode van de Zeekrijgsraad in 1976 heeft de fiscaal mr. H. van Ee voor de aanwezigen een tipje van de sluier opgelicht. Hun monden vielen van verbazing open. Niet alleen van mijn eigen familie, maar ook van de lui van het Paleis van Justitie. Ach, die jongeren die nu op kantoor zit ten, weten er niets van af". Henk heeft indertijd een kopie van het logboek van de Jacob van Heemskerck op de kop getikt Hij bladert er in. Een enkele bladzijde is geïllustreerd met haarscherpe, vierkante foto's, waarschijnlijk ge maakt met een boxje. Stoere ma- trozensmoelen, Henk (Harry), la chend in het midden, met ontbloot bovenlijf. (Bep: „Wat een mager ventje was je toen".) Maar ook vermeldt Henks scheeps journaal dit: „2 maart 1942, 09.00 uur ten zuiden van de Straat Soen- da. Japans verkenningsvliegtuig waargenomen, werd door hem ge schaduwd. 12.00 uur: het vliegtuig verdween. 12.30 - 13.00 uur in ge vecht met 9 Japanse bommenwer pers. in totaal 2 aanvallen. Vier lichtgewonden, een van hen moest een operatie ondergaan. Fraai weer. Onbewolkt". Henk slaat het blad snel om. Dansen Het stapeltje paperassen op tafel wordt groter. Bep: „Henk bewaart alles, maar kan nooit iets vinden" Voor hem ligt een in het Engels ge stelde brief, gericht aan de hoofdin genieur van de Hr Ms. Sumatra, een schip waar Henk ook nog een tijdje op heeft gediend. De brief is afkomstig uit Bombay en geschre ven door ene Irys Wood, danslera res. Ze vraagt de officier toestem ming om zijn stoker een avondje te missen voor het geven van een dansdemonstratie. Bep „Henk kon vroeger ontzettend goed dansen Verlegen schuift hij een bedrukte uitnodiging over het tafelkleed van de revue „Oranje Boven", verzorgd door de bemanning van de Jacob van Heemskerck en gedateerd op 20 januari 1943, de dag na de ge boorte van prinses Margriet. Het feest wordt gehouden in de grote zaal van de Town Hall te Fremantle (Australië). Het programma ver meldt: „Valma (Kift) and Harry will danse the one and only original Jit terbug". .Lieve Henk" Bep: „Slechts twee keer gedurende de oorlog heb ik via het Rode Kruis een levensteken van hem verno men. De strookjes heeft ze be waard Een ervan is afgestempeld op 2-11-'42: „Lieve Bep, ben nog steeds gezond. Hoop van jou het zelfde. Nog geen bericht ontvan gen. Groet aan de familie Groeten Henk". Bep antwoordt: „Lieve Henk, je bericht ontvangen en wa ren gelukkig. Wij allen maken het goed, hopende van jou ook. Stuur weer gauw bericht. Dag. Je verloof de Bep" Henk „In 1944 werd ik op de mij nenveger Marken II geplaatst. Op een gegeven moment lagen we bui tengaats voor de haven van Oost ende, die nog niet geheel door de Duitsers was ontruimd We werden permanent door hen onder vuur ge nomen, als we aan het vegen wa ren. We zaten tussen de Duitsers en de Canadezen in. Onophoudelijk werden we bestookt door hun kust- batterijen De Engelsen hebben er een einde aan gemaakt. Ze hadden een seintje gekregen dat het zo niet langer ging Nadat we de haven van Oostende hadden schoongeveegd, hadden we vrije vaart naar Terneu- zen en van daaruit naar Hoek van Holland en vervolgens naar Rotter dam". Bevrijders Henk: „Ik heb de huldigingen aan wal nooit meegemaakt, want daar voor kwamen we te laat Over de jongens van de koopvaardij, de ma rine en de visserij wordt nooit ge rept Kijk maar straks naar de tele visie, dan hebben ze het weer over onze bevrijders de Amerikanen, de Canadezen en de Engelsen maar daar horen wij kennelijk niet bij. Ze zijn zeker vergeten wie in de oorlog de troepen aan wal hebben gezet, de vaarroutes open hielden, de schepen begeleidden, de vluch telingen hielpen en op de wereld zeeën vochten. Die jongens hebben het zwaar gehad, reken mear Ook zij hebben hun leven voor Neder land in de waagschaal gesteld Zij zijn de vergeten hoek". Bep. zijn verloofde van destijds, zegt „Jullie werden door de meis jes hier geroemd, hoor ledereen sprak vol bewondering over de ma rine". Henk van Meerbeek „Van de Mar ken I heeft één bemanningslid het overleefd, een Scheveninger PETER VIERING MHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKKKÊHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm

Leidse Courant | 1985 | | pagina 31