(Sowuvnt Protest grote gemeenten tegen wet voordeurdelers Exclusief interview met prins Bernhard Mummie BON )ok Beatrix legde rans op erkhof met SS-érs CH v.d. WATER BEZOEK OPERATIE "MANNA" audio hoortocstcllcn r ETA dreigt met campagne tegen toerisme in Spanje Chinese premier komt naar Nederland JSV Uitgave Weslerpers. behorende tot Sijlhofi Peis. Apothekeredijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: lel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I J.Hallewas, Chel-redecteur: Wim Buiiteweg. Abonnementen: (incl.S% BTW) per maand I 21.89 (aut.belalmglbwartaal I 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTWJI 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Zaterdag 27 april 1985, 76e jaargang no. 23179 Zaterdag: Een avond met An- dré (Hazes) op Ned. I om 20.55 uur met als gast Belg Bart Pee- ters. Op Ned. II om 19.55 uur Lee Towers in de hoofdrol. Om 23.15 uur nachtfilm „Cal- lan". Zondag: Op Ned. I om 19.20 uur „Meiden in de jaren '80" en op Ned. II om 12.00 in Ca- pitool het pausbezoek. HET WEER Half tot zwaar bewolkt en vooral later op de dag enkele buien, sommige met hagel of sneeuw. Middagtemperatuur rond 8 graden. Morgen tot en met woensdag: wisselvallig en aanhoudend koud. Morgen zon op: 6.17 uur. Onder 21.00 uur. Schev. hoogw.: 9.24 en 23.40 uur. Laag: 5.55 en 18.34 uur. Draadloos Evert van Ben- them is sinds gis teren de bezitter van het eerste of ficiële draadloze telefoontoestel van de PTT. Het eerste gesprek dat hij voerde was met de Frie se Commissaris der Koningin H. Wiegel die het te lefoontoestel in troduceerde. Overigens zijn draadloze tele foontoestellen al langer op de markt, echter niet van de PTT. Couperen van oren voortaan verboden DEN HAAG Het couperen van oren bij alle dieren, het doorsnijden van stembanden en het deelnemen aan keuringen en tentoonstellingen met dieren waaraan een verboden ingreep is verricht, is per direct verboden. Ook wordt di rect een nieuwe bepaling van kracht betreffende algemene dierenmishandeling. Daarin wordt een aantal handelingen met name aangeduid als mis handeling zoals een dier arbeid laten verrichten dat boven zijn krachten gaat, een hond als trek kracht gebruiken en een koe met behulp van een krachttoestel verlossen. Deze maatregelen zijn of worden genomen op grond van de Ge zondheids- en Welzijnswet voor Dieren, waarvan de staatssecretaris Ploeg van landbouw en visse rij gisteren de Memorie van Antwoord bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Niet meer dronken de cel in DEN HAAG Mensen onder invloed van alcohol of verdovende middelen mogen niet meer tegen hun wil in ter ontnuchtering in een cel worden gezet. Dit is een uitvloeisel van de bespreking in de Kamer van de herziening van de grondwet, die ruim twee jaar geleden van kracht werd. Opslui ten in een cel tegen de wil van de betrokkene in, is volgens de grondwet een kwestie van niet toe gestane vrijheidsontneming. Dit heeft minister Rietkerk van binnenlandse zaken de burgemees ters (formeel hoofd van politie) in ons land on langs per brief meegedeeld. Een en ander betekent echter niet, dat er nooit meer iemand onder invloed in een cel zal belan den. Bij het ontbreken van opvangmogelijkheden elders, kan iemand onder invloed bij wijze van hulpverlening op een politiebureau worden on dergebracht. Dat mag dus echter nooit tegen de wil van de betrokkene in gebeuren, zo staat in de brief. i-siaÉaskü i AMSTERDAM In to ll taal 38 grote en grotere 3 steden in ons land, waar onder Den Haag en Delft, hebben gisteren in een brief aan de vaste |j Tweede-kamercommissie J van sociale zaken en verkgelegenheid aange- 1 drongen op afschaffing j van de zogehete woning- j delers- of voordeurde- lersmaatregelen. Medewerkers van sociale diensten uit zo'n vijftig gemeenten hebben bo vendien gisteren be kendgemaakt dat zij langs politieke weg in trekking van de voor- deursdelersregeling wil len forceren. Als dat niet lukt, zal de groep de re geling „op de meest inef fectieve wijze uitvoeren", waarbij een collectieve weigering om de maatre gel uit te voeren „niet tot de onmogelijkheden be hoort", aldus een woord voerder. Een overgroot deel van de medewerkers van de Ge meentelijke Sociale Dienst in Rotterdam weigert reeds de voordeurdelersregeling uit te voeren. De ambtenaren heb ben staatssecretaris De Graaf gisteren een telegram ge stuurd waarin zij eisen dat hij de maatregel intrekt. De steden vinden het onjuist dat door de maatregelen het principe van de „all-in norm" in de bijstandswet wordt verlaten. Die houdt in, dat de hoogte van de uitke ring niet afhankelijk is van de beoordeling van de uitga ven van de cliënt. Zij stellen in hun brief verder dat de woningdelersmaatregelen een verdergaande inbreuk betekenen op de privacy van de burgers en niet effectief controleerbaar zijn, met als gevolg rechtsongelijkheid. Volgens de steden bieden de maatregelen bovendien veel mogelijkheden tot ontwij king. „Ze nodigen uit tot een creatieve wetsuitleg of zelfs tot fraude". Op grond hier van concluderen de steden dat de maatregelen niet zul len leiden tot de bezuiniging van 195 miljoen die De Graaf ervan verwacht. De ambtenaren in Rotterdam menen dat verdere kortingen op bijstandsuitkeringen niet meer kunnen. Bovendien tast de maatregel de vrijheid van de besteding van de uitke ring aan en wordt de privacy van uitkeringstrekkers ern stig geschaad. „Mensen die ervoor hebben gekozen om te gaan samenwonen om zo hun lasten te drukken, worden hier nu voor gestraft". n £3§uËL- (Van onze correspondent Gerard Kessels) - Ook koningin Beatrix heeft bij haar staatsbezoek aan ondsrepubliek in maart 1982 een krans gelegd op een kerk- waar SS'ers begraven liggen. De koningin deed dat op de begraafplaats in Bonn, waar tussen de soldaten uit de Twee- :isirVereldoorlog ook zeventien leden van de Waffen-SS begra- liggen. Dit heeft een woordvoerder van het Duitse ministe- ran 'buitenlandse zaken gisteren bevestigd. ;ens de woordvoerder is het bezoek destijds niet als „sto- ervaren, vermoedelijk omdat niemand zich realiseerde zich onder de duizenden oorlogsslachtoffers ook enkele SS- liten bevonden. Ook de Franse president Mitterrand en zijn Oos collega Kirschschlager legden kransen op dit kerkhof. e Verenigde Staten en tal van andere landen is zoals bekend intwaardigd gereageerd op het plan van de Amerikaanse ident Reagan om bij zijn komende staatsbezoek aan Duits een soldatenkerkhof in Bitburg te bezoeken. Gisteren dron- zowel de senaat als een meerderheid van de congresleden er or uonn en Washington op aan het bezoek te annuleren. Reagan ioldus een mededeling van het Witte Huis, echter nog steeds een krans te leggen op dit kerkhof. westduitse regeringswoordvoerder Peter Bonisch zei giste- op een persconferentie dat de regering in Bonn evenmin plan is het bezoek aan Bitburg te annuleren. Hij vroeg de Amerikaanse congresleden die een beroep op Kohl hadden lan om de plannen te veranderen, om begrip voor h'et Duitse dpunt. „De Westduitse Bondsdag heeft zich met overgrote [eerderheid uitgesproken tegen het schrappen van het bezoek. moeten de congresleden respecteren", aldus een duidelijk irler riteerde Bonisch. De burgemeester van Bittburg waarschuw- een radio-interview dat hij Reagan zou kunnen vragen af :n van het bezoek als men doorgaat met het „belasteren en ligen" van de 49 Nazi's die op het kerkhof liggen. (ADVERTENTIES) I Vanmiddag na 17.00 uur DE NIEUWE WOONINFO IS UIT! I Neem mee uit de wooninfobox I naast de huizenetalage bij ons 4 J kantoor of bel even. I Van Beukering I Makelaardij I Zonnebloem 72 Leiden j. 071-214521 Ud~VM 4 ■H imm RUIME EN EXCLUSIEVE KOLLEKTIE pientere prijzen Juwelier - Horloger Haarlemmerstraat 181. (ADVERTENTIES) Zuidhollandse Snuffelmarkt 10.000 m2 - 500 stands 27/28 april 10.00-17.00 uur Groenoordhallen Leiden Al 20 jaar een dijk van een dealer. Hoge Rijndijk 278 2314 AL Leiden tel.: 071-896000 zie pagina 10 de complete, zeer gedocumenteerde geschiedenis van de geallieerde voedseldroppings april/mei 1945 or duizenden Nederlanders een emotionele herbeleving van die laatste dagen van de oorlog r rT 156 blz. met ca. 175 foto's f 27,50 - in de boekhandel ROMEN LUCHTVAART Sleenitrsal 22, 2312 BW LUden telefoon 071-141338 Bekneld tussen vrachtwagen en gevel LEIDEN Een 23-jarige man uit Zoeterwoude is gistermid dag rond half twee met inwen dig letsel naar het AZL ge bracht nadat hij op de Gerrit van der Veenstraat bekneld was geraakt tussen zijn vracht auto en de gevel van een loods. De man is bevrijd door de brandweer; hij heeft ruim twintig minuten vastgezeten. De Zoeterwoudenaar moest op de Gerrit van der Veenstraat een vlikobak lossen. Hij par keerde zijn vrachtwagen dicht tegen de gevel van een loods en zette met een kraan vier bakken op de grond. De chauffeur stond tijdens deze werkzaamheden tussen de ge vel en zijn auto. Toen de bak ken op de grond stonden, kwam de vrachtwagen een stukje omhoog en drukte de man tegen de gevel aan. De brandweer plaatste hefkussens tussen de auto en de gevel en zo kon de vrachtwagen terug worden gedrukt. Deze kussens kunnen 13 tot zestien ton ver plaatsen. De gevel van het be drijfspand liep behoorlijke schade op. BILBAO ETA-Militar, de militaire afdeling van de Baskische afscheidingsbeweging ETA, heeft gisteren plannen aangekon digd voor aanslagen op toeristische instellingen aan de Spaanse Middellandse-zeekust. Er werd een verklaring afgeleverd bij het Spaanse persbureau EFE en bij verschillende dagbladen in de Noordspaanse stad Bil bao. De organisatie deelde mee dat haar anti-toeristische cam pagne tot doel heeft de Spaanse regering tot andere gedachten te dwingen over een autonoom Baskenland. ETA voert al jaren strijd voor de onafhankelijkheid en het recht op zelfbeschikking voor de drie Baskische provincies. De ETA heeft sinds haar oprichting in 1968 de verantwoordelijkheid op geëist voor naar schatting 500 moordaanslagen. VANDAAG BEVRIJDINGSBIJLAGE Vandaag, aan de vooravond van de herdenking van veertig jaar bevrijding, in plaats van Finale een kleurenbijlage waarin onder meer een interview van onze verslaggever Piet Snoeren met prins Bernhard. Het vraaggesprek had op paleis Soestdijk piaats enkele dagen voordat de prins we gens maagklachten in het Academisch Ziekenhuis te Leiden werd opgenomen. De prins blikt nog één keer terug op de woelige dagen die voorafgingen aan de capitulatie van de Duitsers. Hij was toen zo bezeten van die ene gedachte: het voedsel moet bezet Nederland binnen, dat hij de verjaardag van prinses Juliana vergat. „Ik heb de volgende dag met mijn vrouw gebeld en gezegd: sorry hoor". Voorts gaat de prins uitvoe rig in op zijn vete met de Engelse veldmaarschalk Montgo mery: „Toen Montgomery op 4 mei 1945 besliste dat de Duitsers in Nederland door de Canadezen ontwapend moesten worden in plaats van door de Binnenlandse Strijd krachten, was dat voor een groot deel gericht tegen mij persoonlijk, met voorbijgaan van het landsbelang". VOORTS IN DEZE BEVRIJDINGSBIJLAGE: Waarom herdenken? Een keur van kleurenfoto's uit de bezettingstijd en van vlak voor en na de oorlog. Een interview met prof. A. C. Zijderveld, over „De kwali teit van de vrijheid". Goed of fout begon lang voor 1940. Gerard op zoek naar zijn Canadese vader. Het verloop van de bevrijding van Nederland. Duizenden onderduikers in de Haarlemmermeer. Duitse overval op verzetsnest in Zoeterwoude. Leidenaar Jan Vreeburg: „Als je te eten hebt is het voor bij". Leidenaar Chris Droogh op de fiets de oorlog in. Interviews met de ambassadeurs van Engeland, Canada en de Verenigde Staten over hun persoonlijke herinnerin gen aan de oorlog en de bevrijding. Bevrijders die de boot net misten. „In Nederlands-lndië nooit echte bevrijding gevierd". Middelbare scholieren: „Mensen leren niets van oorlog, anders was het al lang vrede". DEN HAAG De Chinese premier, Zhao Ziyang, zal medio juni een officieel bezoek aan Nederland brengen. Het is de eer ste maal sinds de proclamatie van de Volksrepubliek, in 1949, dat een Chinese regeringsleider naar Nederland komt. Economische samenwerking tussen Nederland en China is waarschijnlijk een van de belangrijkste onderwerpen, die de Chinese regeringsleider die wordt vergezeld door zijn minis ter van Buitenlandse Zaken Wu Xueqian in Nederland zal bespreken. Tijdens het verblijf van Zhao Ziyang in Nederland zal waarschijnlijk een Nederlands-Chinees verdrag over de be scherming van investeringen worden getekend. China heeft belangstelling voor het ultra-centrifuge procédé en wil in contact treden met Urenco, het Nederland-Engels-West duitse samenwerkingsverband. Over het algemeen is het Chine se beleid niet zozeer gericht op het verkrijgen van produKten, als wel van de hoogwaardige technologie fm deze produkten te vervaardigen. De komst van premier Zhao Ziyang opent voor premier Lubbers de mogelijkheid om nog vóór de Tweede-kamerverkiezingen van volgend jaar China te bezoeken. De overdracht van de on derzeeërs aan Taiwan zal tijdens het bezoek waarschijnlijk nau welijks aan de orde komen. China en Nederland zijn het er over eens geworden dat de overdracht zo discreet zal verlopen, dat Peking niet wordt gedwongen te protesteren tegen een al te dui delijke schending van de Chinese souvereiniteit Als iets veel mensen interesseert dan is het wel het geheimzinnige verleden van de Egyptenaren met hun pyramiden en wat daar allemaal in verborgen zit. Nu weer dat bericht over die mummie m Egypte, die misschien Joseph de zoon van Jacob is. De ene egyptoloog is het daar wel niet over eens met de andere, maar zeker is dat de mummie van U ol U-Ya is, een minister van de farao Amenhotep III van de 18e dynastie. Een nader onderzoek kan nu uitwijzen of men hier op het punt staat een grote ontdekking te doen. Wie de Leidse Courant nog met leest kan zonder allerlei archeologische diepgravenj zelf ook tot een ontdekking komen. Namelijk, dat hij al jaren de verkeerde bant leest. De Leid* Courant wil ik best B 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leid* Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 'CeidócSouoont

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1