Nooit meer een Vietnam |(4iit,o\ lBF£ffADt1B l PALI lidafrikaanse politie rresteert UDF-leiders esteem van zwarte tuislanden werkt niet ietrekkingen tussen jonden en Moskou na^rslechteren TIEN JAAR NA DE VAL VAN SAIGON T>T> UITENLAND EetebeGouomit WOENSDAG 24 APRIL 198S PAGINA 7 isser haalt Russische cJnderzeeërdetector op '31 V v INDEN Een Noorse trawler heeft volgens a gezaghebbende Britse blad Jane's Weekly r' i de bodem van de Groenlandzee een Russi- a e onderzeeërdetector opgevist. Volgens het 'an d is het apparaat een onderdeel van een sur- llance-systeem in de Barentszzee, dat de Rus- ;he nucleaire onderzeeërs moet beschermen. NAVO heeft een dergelijk systeem in de At tische Oceaan tussen Groot-Brittannië en IJs- d. Doel van het apparaat is de bewegingen de Westerse onderzeeërs in de strategisch ,angrijke wateren ten noorden van Scandina vië volgen. Het bestaat uit twee ruim 2 meter metalen tanks met een elektronische re- die de geluiden onder de zeespiegel arneemt en verzamelt. >n L Vrien delijke gezich ten aan Westduitse grens DUSSELDORF/DEN HAAG De een jaar oude Westduitse proef met vereen voudigde controle op automobilisten uit Nederland (bij de grensovergangen op drie grote wegen), verloopt tot volle te vredenheid van de Westduitse douane. „Wij zien veel meer vriendelijke gezich ten dan vroeger", verklaarde douane chef Heinz Stenk van de grensovergang Emmerich-Elten. De proef houdt in dat automobilisten mogen doorrijden zonder eerst hun paspoort te laten zien. tenzij zij goederen bij zich hebben waarover in voerrechten moeten worden betaald. Automobilisten die vanuit de Bondsrepu bliek Nederland in willen, moeten nog steeds stoppen om desgevraagd hun pas poort te tonen. Opvallend planten- en dierenleven in Londen LONDEN In Londen blijkt het letterlijk een beestenboel te zijn. Een onderzoek heeft uitge wezen dat de stad druk bevolkt wordt door al lerlei dieren, waaronder konijnen en dassen. In rivieren in de binnenstad zijn ijsvogels en aal scholvers gesignaleerd, in een verlaten zieken huis woont een stel ringparkieten, en in Brom ley zwerven op klaarlichte dag dassen rond. Het metrostation in de City, financieel centrum van Londen, wordt blijkbaar bevuild door konijnen, en in een ander station werden vossen ontdekt. De stad blijkt ook een onverwachte plantenrijk- dom te hebben. Zo werd in een wijk in West- -Londen een kruid gevonden dat in 1815 voor het laatst in Londen was aangetroffen, en in de binnenstad werd Paspalum paspaloides, een Zuidamerikaans junglegras gevonden. Vader prinses Michael had ere-rang in SS LONDEN Uit het vonnis van een Beiers tribunaal, dat gisteren door Prin ses Michael van Kent is vrijgegeven, blijkt dat haar vader, baron Gunther von Reibnitz, slechts erelid van de SS is geweest. In 1944 werd hij om discipli naire redenen uit de SS gezet. Het tribu naal leidt hieruit af dat de baron nooit werkelijk bij de SS heeft gediend en in feite alleen recht had op het dragen van het uniform en de rang. Na de berichten vorige week dat haar vader ook deel zou hebben genomen aan moordpartijen in een concentratiekamp, had de prinses aangekondigd dat ze documenten zou overleggen waaruit zijn onschuld zou blijken. Zweedse jongen (9) overleden aan aids STOCKHOLM Een ne- genjarige Zweedse jongen met hemofilie (bloederziek te), die enkele jaren geleden met het aids-virus werd be smet, is in het ziekenhuis van Lund aan de gevolgen van de besmetting overle den. De jongen was volgens artsen waarschijnlijk al in 1979 met het virus besmet, toen hij transfusies kreeg met plasma uit de Verenigde Staten. De Zweedse gezond heidsautoriteiten nemen sinds kort speciale voor zorgsmaatregelen met plas ma uit de VS. Ontwerper monokini overleden LOS ANGELES Rudi Gernreich, de Amerikaanse mode-ontwerper die de mo nokini „uitvond", is op 62-jarige leeftijd in Los Angeles overleden. Gernreich was veelzijdig in zijn vak en hij bewoog zich op alle terreinen van de mode: van schoeisel, damesondergoed en sportkle- ding tot balletkostuums. Hij voerde ook minirokken in, nog voor zij een begrip werden. Gemreichs kleren of wat er aan ontbrak werden door de kerk en het Kremlin gekritiseerd en in Cannes verboden. Anderen waren van mening dat hij de vrouw bevrijdde van de „dwang van de Haute Couture" en in zijn ontwer pen de natuurlijke lijnen van het vrou wenlichaam volgde. ■^nkondiging van Dali sprie poster van de Spaanse surrealistische schilder Salvador dsn) wordt momenteel over heel Spanje verspreid. Het is een ktobortret van de kunstenaar met daaronder een mededeling in juni 1982 overleden vrouw Gala: Ik kom, wacht op mij! an jiANNESBURG De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren zwarte leiders van de anti-apartheidsbeweging UDF (Vere- n4 Democratisch Front) opgëpakt. Volgens een politiewoord- rder zijn de actievoerders gearresteerd in verband met de ""■""iregeldheden van vorig jaar in zwarte woonwijken ten zui- jvan Johannesburg. advocaten van de UDF-leiders zeggen dat de drie mannen den vastgehouden op grond van de veiligheidswetten, die uiting voor onbepaalde tijd mogelijk maken zonder proces of act met hun raadslieden. De gearresteerden zijn Popo Mole- algemeen-secretaris van het UDF, Terror Lekota, publici- jnedewerker en Moss Chikane, ex-UDF-secretaris in de pro- lie Transvaal: |UDF veroordeelde de arrestaties, die volgens deze beweging >and houden met het aangekondigde protest tegen de komst leen Nieuwzeelands rugbyteam naar Zuid-Afrika. Sinds au- us vorig jaar zijn in Zuid-Afrika ongeveer vijftig tegenstan- j van apartheid, onder wie veel UDF-leden, gearresteerd. 'Verenigd Democratisch Front is een multi-raciale overkoe- |ide beweging, waarbij'enkele honderden anti-apartheidsor- alies zijn aangesloten. [ID-AFRIKAANSE RADIO: .NNESBURG Het Ivan de regerende Natio- Partij om van zwarte landen culturele, econo- u? en politieke stamlan- zwarten te maken is ïaalbaar. Dit werd gezegd jen commentaar op de pfrikaanse staatsradio. ^jongste officiële erken- j dat het systeem van r panden in het kader van lartheidspolitiek niet goed gewerkt, werd gezegd Ïen beleid van beroven Zuidafrikaanse zwar- lan hun staatsburgerschap Techtvaardigd is. Op de Afrikaanse radio werd in- ajn op de uitspraak van Hent Botha van vorige week dat de blanke minder heidsregering het niet langer nodig acht dat zwarten hun Zuidafrikaanse staatsburger schap verliezen als een thuis land „onafhankelijk" wordt. Tot dusverre heeft Pretoria vier thuislanden onafhankelijk verklaard, maar zij worden in ternationaal niet erkend en blijven economisch afhanke lijk van Zuid-Afrika. Miljoe nen zwarten hebben na tot burgers van onafhankelijke thuislanden te zijn verklaard het recht verloren te leven en te werken in de industriecen tra van Zuid-Afrika. Tot nu toe wijst niets erop dat de Zuidafrikaanse regering het systeem van de thuislanden geheel zou willen afschaffen. het UITWIJZING RUSSISCHE DIPLOMATEN Dei dezj de het i vë (Van onze correspondent Roger Simons) »eb<DEN De vijf Russen, die de afgelopen week Britse regering het land zijn uitgezet, hadden /onjverluidt pogingen gedaan om Top Secret-informa- p de kop te tikken over nieuwe Britse stabilisators, net laserstralen werken en volgens experts erg he rijk zijn voor onderzeeërs en ruimtewapens. In len wordt gezegd, dat de Britten op dit terrein een ak3 voorsProng hebben op hun concurrenten. |ke waarnemers vinden het dan ook van grote betekenis, lie van de vijf uitgewezenen marine-attachés zijn. Zij heb- cafProbeerd betrouwbare contacten aan te knopen met Brit- ^en te8en betaling blauwdrukken en technische gege- bezorgen. In Groot-Brittannië wordt echter de be- j:kJ?SVI"ijheid van alle Oostblokdiplomaten beperkt tot maxi- kilometer buiten het centrum van Londen. Je marine-attachés beschikten over weinig ruimte om con- iicj te leggen. Maar Viatsjeslav Grigorov, chef van de Lon- '^'eharterafdeling van de Russische luchtvaartmaatschappij 1 plot, die vorige week donderdag werd uitgewezen, mocht in ^uid-Engeland gaan en staan v/aar hij wilde. Grigorov zou ^B aan diverse nieuwe contacten hebben geholpen, ritse beschuldigingen worden door de Sovjet-ambassade in jn met klem tegengesproken. Als reactie op de uitwijzing n vfe drie Russen, heeft Moskou eind vorige week drie Britse tesjiaten uitgewezen. Volgens de Sovjet-autoriteiten zouden V(tten in Moskou spionage-activiteiten hebben verricht. Zo- 0 stJ|n Britse als van Sovjet-zijde werd gisteren gezegd, dat de useijing van Londen om in totaal vijf Russen uit te wijzen de js tussen beide landen geen goed zou doen. WASHINGTON Tien jaar geleden eindigde de oorlog in Vietnam. Op 29 april 1975 vluchtten de laatste Amerikanen uit Saigon, de Zuid Vietname se hoofdstad die de vol gende dag door de Viet- congtroepen werd inge nomen. Een van de laat ste Amerikanen, die op last van president Ford het zinkende schip ver liet, was ambassadeur Graham Martin. Op het dak van het ambassade gebouw stapte hij in de helicopter, terwijl duizen den Vietnamezen wanho pig probeerden naar het hefschroefvliegtuig toe te klauteren, hopend op het onmogelijke: ontsnapping aan het nieuwe regime. In de tien jaar daarna is er .ontstellend veel veranderd, zowel in Zuidoost-Azië als in de Verenigde Staten. In Viet nam en het buurland Cam bodja voerden revanchistische communistische machtheb bers een bloed- en tranenbe- wind, waarna Vietnam Cam bodja overrompelde. Het won den likkende Amerika schaf te de dienstplicht af en zette de vredelievende Jimmy Car ter in het Witte Huis. Diens opvolger, president Reagan, heeft Amerika dan wel haar zelfrespect teruggegeven, maar weet zijn zeggenschap over het inzetten van Ameri kaanse strijdkrachten beperkt door een knellende post-Viet- namwetgeving en door het nog altijd krachtige sentiment onder de Amerikaanse bevol king: „Nooit meer een Viet nam". De tiende verjaardag van het einde althans voor de VS van het Vietnamdrama, brengt in de Amerikaanse media weer de echo's van de toen zo bekende klanken. Weer hoort en leest men over de Golf van Tonkin, over Nguyen Van Thieu, generaal Giap, het Tet-offensief, Da Nang, My Lai. En weer wor den de rollen van Johnson, Nixon, Kissinger, Westmore- land en Haig onderzocht. cuteert en daartoe zijn pistool op de slaap van de ongelukki ge richt. Nguyen Van Loan woont nu in Amerika. Hij heeft een hamburgerrestau rant in de deelstaat Virginia. Hij is niet de enige Zuidviet- namese hoofdrolspeler van destijds, die nu een gewoon leven in de VS probeert te lei den. Nguyen Kao Ky, ex-pre mier en luchtmachtcomman dant van Zuid-Vietnam is on langs in zijn woonplaats Los Angeles failliet verklaard. Hij was een te hoge lening aange gaan om een drankwinkel te kopen. En hij had 20.000 dol lar schuld bij een casino. Andere Vietnamezen in de VS doen het beter. Na de communistische machtsover name zijn er 750.000 Vietna mese vluchtelingen in Ameri ka toegelaten. Zij genieten respect en bewondering van de Amerikaanse bevolking voor de nijverheid waarmee ze winkels en familiebedrijf jes opzetten en hele wijken in arme binnensteden weer tot leven brengen. De Ameri kaanse Vietnamveteranen op hun beurt voelen zich sedert enige tijd niet meer de paria's die ze sedert het einde van de oorlog waren. Twee en een half miljoen jonge tot heel jonge Amerikanen hebben ge vochten in die vreemde angst aanjagende Aziatische jungle in een oorlog, waarvan de zin nooit duidelijk werd en die „thuis" in Amerika steeds meer verzet opriep. 58.000 Amerikaanse militairen kwa men er om en 300.000 raakten gewond. Wie terugkeerde van de verschrikkingen werd in eigen land niet als held ver welkomd, maar door de flo- wer-power-generatie als moordenaar uitgestoten. Tot in 1983 werden mensen in militair uniform in de VS nog vaak minachtend aangeke ken. Toen veranderde er iets in het land. Miljoenen Ameri kanen hadden genoeg van het nationale schuldcomplex, de generatiekloof verdween, het jeugd is nu op verantwoorde- Amerikaanse bommenwerpers hebben tijdens de Vlejnam-oorlog niet alleen enorm veel bommen op Zuidvietnamese steden en dorpen gegooid, maar vernietigden met chemische wapens ook grote delen van het land. Bommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht werpen hier hun ui terst giftige Agent Orange af op landbouwgebieden in Zuid-Vietnam. Napalm Ook de foto's, die miljoenen mensen over de hele wereld kunnen dromen en die mis schien meer dan welke poli tieke of militaire gebeurtenis ook hebben gezorgd voor de uiteindelijke Amerikaanse ne derlaag, staan weer in alle kranten. De naakte kinderen op de vlucht voor napalm in het dorp Trang Bang in 1972. En commandant Nguyen Ngo Loan, die in 1968 persoonlijk de Vietcong-gevangene met het verwrongen gezicht exe- economisch herstel was in drukwekkend en Amerika was kortom zo slecht nog niet. Zo verregaand is de bitterheid tussen de Vietnam-gangers en de thuisblijvers intussen ver zacht, dat er in het centrum van de hoofdstad Washington een indrukwekkend Viet nam-monument is kunnen verschijnen, waarop de 58.000 namen van de gesneuvelde Amerikanen in een verre van krijgshaftige dodenlijst in zwart graniet zijn gegrift en waarbij zich tegenwoordig geen rellen meer en alleen nog maar individuele trage dies voordoen. N eo -conservatief Allerlei ontwikkelingen heb ben bijgedragen tot de „natio nale verzoening" in de VS. De toen zo rebelse anti-Vietnam- lijke posten in de samenleving terechtgekomen en zeer ge matigd, veelal zelfs „neo-con- servatief" geworden. Blijkens opinie-onderzoeken acht die generatie de oorlog in Viet nam nog altijd een kwestie van misdadige Amerikaanse agressie, maar heeft men veel meer begrip voor afzonderlij ke leeftijdgenoten die destijds door beïnvloeding van de re gering en van hun omgeving een ander inzicht hadden. Veel Amerikaanse historici stellen ook vast dat het verzet tegen „Vietnam" zijn ongewo ne kracht ontleende aan de toevallige samenloop met de culturele jeugdrevolutie. „De jeugd wilde zich afzetten te gen de heersende orde en met anti-Amerikanisme kon men toen feilloos de oudere gene raties shockeren. Het protest tegen de oorlog in Vietnam was zo sterk omdat het tege- Oud-president van Zuid-Vietnam leeft teruggetrokken in Londen LONDEN Tien jaar na het einde van de oorlog in Vietnam vestigt zich de aandacht momenteel nog één keer op de hoofd rolspelers uit die tijd. Eén van hen leeft volledig in de anoni miteit en buiten alle publiciteit in een voorstad van Londen. Het is de laatste president van Zuid-Vietnam, Nguyen van Thieu. De Daily Mail heeft Thieu's woning, een chaletachtige burgerwoning in New Malden, opgespoord. Het blad kon Thieu, die sinds 1975 politiek asiel genietend, woont in Groot- -Brittannië, zelf niet te pakken krijgen. Zijn pseudoniem is „Mr. Martin" en hij woont samen met zijn vrouw en in Enge land geboren zoon. lijk en vooral een protest was tegen het gezag van ouders, kerk en overheid", aldus pro fessor Keith Webber van de Berkeley Universiteit. Wat er geworden is van Viet nam, Cambodja en Laos se dert de aftocht van de Ameri kanen uit de regio, wordt in de VS opvallend weinig aan- Een marine-helikopter heeft zojuist de Amerikaanse ambassade In Saigon verlaten en brengt in allerijl Amerikanen in veiligheid, die eind april '75 nog in de Zuidvietnamese hoofdstad waren. Tijdens de evacuatie van de Amerikanen speelden zich in en rond de Amerikaanse ambassade chaotische taferelen af, omdat de opmars van de Vietnamese troepen veel sneller was verlopen dan was verwacht. gehaald als rechtvaardigin g-achteraf van de oorlog. Er is nu eenmaal niet veel behoefte aan goedpraten. En boven dien is de „domino-theorie" van de toenmalige regeringen Johnson en Nixon, dat succes sievelijk heel Azië onder het communistisch juk zou zuch ten, verre van uitgekomen. Een concrete gebeurtenis, die binnen de VS het aanzien van de militair weer sterk heeft verhoogd, is in 1983 de bom aanslag geweest in Beiroet op het Amerikaanse vredesdeta- chement. Voor het eerst se dert Vietnam kwamen daarbij weer honderden Amerikaanse jongelui tegelijk om het leven, maar nu was het hoe ir reëel de vredesmissie ook was voor een onmiskenbaar no bele zaak. Heel Amerika huil de en nu mocht het. Eindelijk waren „onze jongens" weer om trots op te zijn. Meteen daarna volgde de in vasie op het eilandje Grenada. Het was een grote politieke gok van president Reagan. Hij testte de zich nog maar net af tekenende genezing van het Vietnam-trauma en het ont luikende nationale chauvinis me. Voordat in Amerika een ouderwets bittere discussie over militaire geweldpleging jegens andere landen kon los branden, was het avontuur al voorbij. De bevolking van Grenada verwelkomde de yankee-soldaten als bevrij ders, er was weinig bloed ver goten. het risico van een Amerikaanse nederlaag was nihil geweest en toch had de reus getoond vooral aan Moskou-gezinde krachten in Midden Amerika dat het fiasco Vietnam hem niet blij vend impotent heeft gemaakt. Tenslotte heeft de reusachtige opvoering van de defensie- -uitgaven de Arperikaanse strijdkrachten met 2,5 mil joen man en vrouw vrijwillig personeel tot een geoliede hoogtechnologische machine van zelfverzekerde beroeps krachten gemaakt. Het oplei dingsniveau van binnenko mende militairen is met sprongen omhoog gegaan. 93 procent van de Amerikaanse militairen heeft nu de high- school doorlopen; vijf jaar ge leden was dat nog maar 62 procent. „Het leger is geen so ciale werkplaats meer", schreef onlangs de Washing ton Post. Critici geloven dat die op bouw van de krijgsmacht al leen maar agressieve bedoe lingen kan hebben en vrezen dat „Grenada" enkel een vin geroefening was voor veel grootscheepser geweld, bij voorbeeld ter overmeestering van het Sandinistische be wind in Nicaragua. Maar an deren denken dat de uitbrei ding van Amerika's conven tionele militaire macht vooral is ontworpen als binnenland s-economische stimulans en als buitenlands-politiek inti midatiemiddel. Paradox De minister van defensie, Weinberger, filosofeerde on langs over de betekenis van Amerika's militaire wederge boorte naar aanleiding van Midden-Amerika: „Ons beleid is zo ontworpen dat er geen noodzaak ontstaat direct in te grijpen. Amerikaanse troepen zullen niet meer sluipender wijs in een steeds grotere ge- vechtsrol worden getrokken. We begeven ons niet meer in een uitzichtloze situatie, niet meer in onwinbare oorlog". Met andere woorden. Nicara gua is gewaarschuwd, als de yankees komen, dan komen er heel veel en dan is het meteen afgelopen. Geen twee de Vietnam. En de optimisten in de VS zeggen dan ook: de Sandinisten, bedreven als ze zijn in de guerrilla-strijd, zul len terugvechten, er zou dus een lange jungle-oorlog ont staan en dus komen de yan kees niet. Dat optimisme lijkt los van wat men moge denken over de indirecte methoden die Washington aanwendt om zijn zin te krijgen in Midden- Amerika gerechtvaardigd De overrompeling van Grena da is in veler ogen hoe pa radoxaal ook nog steeds kenmerkend voor de angst valligheid van het Ameri kaanse buitenlandse beleid na „Vietnam„Als er geen Viet- nanioorlog was geweest, dan hadden Amerikaanse soldaten intussen Libanon bezet, Nica ragua aangevallen en in El Salvador de linkse opstande lingen bestreden. Nu hebben we ons uit Libanon terugge trokken, zitten we al jaren lang met zegge en schrijven 55 militaire adviseurs in El Salvador en laten we het vui le werk in Nicaragua opknap- f>en door Nicaraguanen. Al- een het minuscule Grenada durfden we te overvallen. Voor de grootste wereldmacht en in vergelijking met wat de op één na grootste wereld macht, de Sovjet-Unie, in Oost-Europa, Afganistan, Afrika en Midden-Amerika doet, zijn we enorm terughou dend", aldus de politiek ana lyst John Bechtel in Washing ton. Het is de erfenis van Viet nam Angst voor een nieuw nationaal schisma rond sneu velende Amerikanen en be duchtheid voor een nieuwe golf van anti-Amerikanisme in de bondgenootschappelijke landen, maken van Amerika op de tiende verjaardag van 's lands enige militaire neder laag, een natie van weliswaar harde woorden en indruk wekkende militaire mogelijk heden, maar relatief weinig daden Als de woorden en de mogelijkheden voldoende blij ven om het hervonden zel frespect te bevredigen, de po tentiële vijand ontzag in te boezemen en de daden achter wege te laten, is die erfenis van Vietnam zo ellendig nog niet MARC DE KONINCK

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7