Nederland slordig met voorkomen computerkraak „Geen buitenbeentje worden in de NAVO* Tweede Kamer vergadert wel op 1 mei BINNENLAND MINISTER DE RUITER WAARSCHUWT CDA: Kwart miljoen leerlingen buigt zich over examenopgaven mjoommM. Canadese voedseldroppers nu ook op Nederlandse groi I Ceidóc(Sotvuvnt WOENSDAG 24 APRIL 1985 PAGINA DEN UYL: „DIT DOET VEEL PIJN' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer vergadert dit jaar wel op 1 mei. CDA en VVD wil den gisteren niet voldoen aan de wens van de PvdA en de kleine linkse fracties om op de ..Dag van de Arbeid" niet bij een te komen ,,De le mei is een gewone werkdag voor het volk en wat goed genoeg is voor het volk, is goed genoeg voor zijn vertegenwoordigers", zo zei CDA-voorman Bert de Vries. PvdA-leider Den Uyl zei dit besluit zeer te betreuren en verklaarde dat het zijn fractie „meer pijn zal doen dan vele andere besluiten die hier door de meerderheid worden geno men" Aangezien er gebroken wordt met een traditie van tien jaar, meent Den Uyl dat er sprake is van een ..verve lende politieke daad" van CDA en VVD. Ook sprak de PvdA-leider van „verslechte ring van een stukje kwaliteit van omgaan met elkaar", nu er geen rekening wordt ge houden met de gevoelens van een grote minderheid in de Kamer. De zaak van de le mei kwam vorige week aan de orde, toen CDA en VVD plotseling be zwaar uitten tegen het teloor laten gaan van een aantal ver gaderuren. De VVD was vast besloten, maar het CDA wilde er nog wel eens over naden ken. Dat nadere beraad bleek geen verandering in de opstel ling te hebben gebracht. Frac tievoorzitter De Vries erkende dat de Kamer de afgelopen tien jaar op 1 mei „vrij" was, maar volgens hem was dit steeds het gevolg van „min of meer toevallige omstandighe den". Nooit was er een bewust besluit genomen om op 1 mei niet te vergaderen en De Vries zag geen reden om zo'n besluit nu wel te nemen. Wel wilde hij in zoverre reke ning te houden met de gevoe lens van de linkse partijen, dat er alleen 's middags (van twee tot zes uur) zou worden verga derd en dat er op die dag niet .zou worden gestemd. VVD-lei- der Nijpels sloot zich hierbij aan, evenals GPV-voorman Schutte, waarna een voorstel van die strekking werd aange nomen. Schutte wees erop dat de Tweede Kamer ook geen rekening houdt met dagen, die voor andere minderheden (christenen) een bijzonder ka rakter hebben, bijvoorbeeld 1 november (Allerheiligen) en de bid- en dankdagen voor het gewas. voormalige kamp. f DELFTSE HOOGLERAAR INFORMATICA: DELFT „Nederland is slordig bij het voorkomen van inbraak in computer systemen. Er zijn niet zo gek veel instellingen in ons land die de zaakjes rond de beveiliging van hun computer goed in orde hebben". Deze waar schuwende vinger heft prof. dr. I.S. Herschberg, hoogleraar Informatica aan de Technische Hoge school in Delft, morgen naar de Nederlandse com putergebruikers. De ver houding tussen bedie ningsgemak en het voor komen van inbraak in een computer komt dan uitge breid aan de orde op een symposium op de TH. Met het congres wordt de 79e verjaardag van de Electrotech- nische Vereniging van de Ho geschool gevierd. De officiële titel van het congres, „Comfort versus beveiliging" geeft in drie woorden aan waar com putergebruikers en -makers zich zorgen over maken. Ge bruikersvriendelijkheid en veiligheid blijken niet altijd goed samen te gaan. ..Veel bedrijven lopen een goe de kans dat de kostbare gege vens uit hun computer worden gestolen of misbruikt, omdat men bij de aanschaf de neiging niet kon onderdrukken sterk tegemoet te komen aan de wensen van de direkte gebrui kers van de computer", zegt Herschberg aan de vooravond van het symposium. De fabri kanten van de computers voe den volgens hem deze hou ding, door niet de goede bevei liging van een bepaald sys teem in de reclame voorop te stellen, maar het bedienings gemak. „Dat verandert nog wel. Ik hoop dat bedrijven, overheid en instellingen flink schrikken van alle berichten over computerkraken. Het is te hopen dat men via een mentaliteitsverandering uit eindelijk bij de aanschaf gaat letten op het beveiligingsas pect". aldus Herschberg. Het is volgens de hoogleraar in ons land nog altijd zo dat bij de aanschaf van een computer systeem onevenredig veel aan dacht wordt besteed aan de simpele bediening, „Het bedie ningsgemak en de beveiliging van een computer zijn eikaars vijanden. Als een computerge bruiker van de organisatie waar hij werkt zijn eigen wachtwoord mag kiezen, houdt hij het zo simpel en zo kort mogelijk Dat is immers het gemakkelijkst te onthou den. Maar tegelijkertijd is zo'n kort wachtwoord erg makke lijk te kraken. Een kraker probeert wat mogelijkheden uit en heeft bij een korter wachtwoord sneller succes", aldus Herschberg. Naar schatting negentig pro cent van de in Nederland be staande computersystemen wordt beveiligd met wacht woorden. De hoogleraar noemt het een teken aan de wand dat veel computergebruikers als wachtwoord gewoon hun ei gen naam gebruiken. „Dan hoeven ze niets te onthouden en onderzoeken hebben uitge wezen, dat maar liefst veertig tot zestig procent van de men sen het zo doet. Dat vind ik heel erg. Het bedrijf of de in stelling dat op zaken als deze niet let, haalt als het ware ei genhandig de krakers in huis. Daarom zeg ik altijd: houd de vinger aan de pols en contro leer of de medewerkers niet al te korte of voor de hand lig gende toegangscodes zoals ge boortedata kiezen. Die codes moeten ook van tijd tot tijd worden veranderd. Maar nog maals: deze maatregelen gaan weer ten koste van het gemak waarmee de computer zich laat bedienen". Nieuwe manieren om controle over de toegang tot een com puter te behouden zijn er wel, maar hebben volgens Her schberg nog niet voldoende belangstelling om echt van de grond te komen. „Een compu ter die de stem van de gebrui ker herkent bestaat wel, maar is in feite voor de gemiddelde computerbezitter nog science fiction. En erg duur boven dien. Hetzelfde geldt voor legi timatie via het zetten van een handtekening of via herken ning van het oog. Het is teke nend voor de situatie in Ne derland dat ze zo duur zijn en blijven. Het maakt duidelijk dat er geen belangstelling voor I' ,.i (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland moet geen buitenbeentje worden in de NAVO, door zonder overleg met de bondgenoten bepaalde be sluiten te nemen. Deze mening verkondigt CDA- minister De Ruiter (defen sie) in het blad Atlantisch Perspectief. Volgens waarnemers in politiek Den Haag betekent deze uitspraak een schot voor de boeg van de CDA- Tweede-Kamerfractie, die bij eventuele plaatsing van kruisraketten in ons land eenzijdig een fors aantal van de huidige zes atoomtaken wil afstoten. Het artikel van minister De Ruiter, geschreven ter gele genheid van het 36-jarig be staan van de NAVO, is op zich al verbazingwekkend, omdat er naar zijn eigen zeggen, „na de ruime aandacht die vorig jaar, bij het 35-jarig bestaan, aan de NAVO is besteed", geen reden was opnieuw uit voerig stil te staan bij het bondgenootschap. Desalniette min is het volgens De Ruiter goed zich „zo nu en'dan" eens te bezinnen op de betekenis van de alliantie voor Neder land en omgekeerd. Hij barst dan uit in een lofzang op de NAVO, die verwonder lijk genoemd mag worden voor een man, die tot dusver door sommigen, vooral de VVD, als een gevaar voor het bondgenootschap werd be schouwd.'Diezelfde De Ruiter zegt nu dat dank zij de NAVO er al veertig jaar vrede is in Europa. Volgens hem betekent het bondgenootschap „in de eerste plaats „politieke samen werking, gericht op de bevor dering van elementaire men selijke waarden zoals mensen rechten, democratie, betere verhoudingen tussen de volke ren en internationale stabili teit". Bovendien verschaft het de deelnemende landen de mogelijkheid door onderling overleg te werken aan con- flictvoorkoming, -beheersing en -management. Voor Nederland is het volgens De Ruiter dan ook van het grootste belang aan dat over leg deel te nemen, te meer om dat er, dank zij zijn belang voor de NAVO (vooral de geo grafische ligging), ook naar ons land wordt geluisterd. Aan die situatie komt echter een einde, meent de minister, als Nederland niet meer voldoet aan de eisen, die aan elke lid staat worden gesteld, namelijk dat het, in goed overleg met de bondgenoten, een redelijk aan deel, conventioneel en nu cleair, levert in de gezamenlij ke verdedigingsinspanning". Het kan dus niet zo zijn dat „de standpunten die Neder land in het bondgenootschap pelijk overleg inbrengt, al op voorhand min of meer vast staan en dus niet of nauwelijks meer voor overleg vatbaar zijn", zegt De Ruiter. Dat laat ste houdt volgens ingewijden vooral verband met de wens van het CDA dat sommige atoomtaken, die de Nederland se krijgsmacht nu in NAVO- verbartd vervult, worden afge stoten. Volgens het CDA zal dit zeker moeten gebeuren, als er op 1 november besloten zal worden kruisraketten te pl sen. Het CDA wil voor. nucleaire taak van de arti riehouwitsers (kanonnen) schaffen. Minister De Ruiter heeft v< ge maand, na een NAVO-\ gadering in eens gezegd dat a dige afschaffing geen sprjg kan zijn. De bewindsn; heeft zich immers in oktojo 1983, in het Canadese Moifzj bello, neergelegd bij het sluit dat er weliswaar 1 atoomkoppen uit West-Eui worden verwijderd, maar de keuze daarvan wordt on gelaten aan de Opperbe hebber in Europa, gene Rogers. Deze heeft er n twijfel over laten bestaan \p hij het voortbestaan van. z nucleaire artillerie een nq zaak acht. rd> Studiecentrum i Simon Wiesenthal (rechts) ontving gis teren in Wenen de eerste set video banden van de tele visiefilm Holocaust uit handen van een vertegenwoordiger van een Groninger videofilm bedrijf. Wiesenthal ver klaarde daarbij, het een goede gedachte te vinden in Neder land een studiecen trum te vestigen dat zich zal bezighou den met het vast leggen van de jo denvervolging door de nazi's. Hij noem de Assen nabij het kamp Westerbork een geschikte plaats. DEN HAAG Dit jaar doen 255.000 kandidaten van 3670 scholen voor voortgezet onderwijs cen traal schriftelijk eindexa men. De reeks examenda- gen wordt enkele malen onderbroken. Geen exa mens zijn er op dinsdag 30 april, op woensdag 1 mei en op maandag 6 mei. De grootste groep kandidaten wordt gevormd door het mavo (middelbaar algemeen voort gezet onderwijs) met 100.000 kandidaten van 1300 scholen. De 630 havo-scholen (hoger al gemeen voortgezet onderwijs) zijn goed voor 60.000 kandida ten. terwijl de 1200 lbo-scholen (lager beroeps onderwijs) 50.000 kandidaten en de 540 vwo-scholen (voorbereiden wetenschappelijk onderwijs) 45.000 kandidaten „inbren gen" Onder het lbo vallen het Ito (lager technisch onderwijs), het lmo (lager middelbaar on derwijs). het llo (lager land bouw onderwijs), het lhno (la ger huishoud- en nijverheids onderwijs) en het leao (lager economisch en administratief onderwijs. Er wordt eindexamen afgeno men in de volgende vakken: Nederlands, Grieks/Latijn. Frans, Duits. Engels, Spaans, Russisch, wiskunde, natuur kunde. scheikunde, biologie, handel/economie, aardrijks kunde, geschiedenis/staatsin richting, muziek, tehatex (te kenen, handenarbeid, textiele werkvormen), Fries, filosofie, machineschrijven, warenken nis. etaleren, reclametheorie- tekenen en verkoopbevorde- vakken op alle scholen eind examen wordt afgenomen. Verschillende vakken (zoals bijvoorbeeld machineschrijven en etaleren) zijn alleen voor bepaalde vormen van onder wijs en sommige vakken (zoals bijvoorbeeld Russisch en filo sofie) worden slechts op een beperkt aantal scholen voor vwo (Russisch en filosofie) en havo (Russisch) gegeven. SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES (]t bint illüd foti voor my J3, «tVttit, bdii CM! HVnG; h süunh Mjt f X'fjWT J /mkM f OiirsMót l moltrudr itom nn.mur 5 f Rooster Het eindexamenrooster ziet er als volgt uit: vrijdag 26 april: vwo: 9.00-12.00 Grieks, 13.30-16.30 Frans, havo, mavo C en D en lbo hebben geen examen. maandag 29 april: vwo: 9.00-11.30 Nederlands (samen vatting),. 13.30-16.30 Latijn, havo: 9.00-11.30 muziek, 13.30-15.30 Nederlands (tekst); mavo C en D: 9.00-11.00 Ne derlands (tekst), 13.30-15.30 Engels; lbo: 9.00-11.00 Neder lands (open vragen), 13.30-15.30 Engels (meerkeuze vragen), 13.30-15.00 Engels al leen voor lmo. donderdag 2 mei: vwo 9.00-12.00 wiskunde I, 13.30-16.00 Duits; havo: 9 00-12.00 Nederlands (stelop- dracht). 13.30-16.00 Duits; mavo C en D: 9.00-12.00 Ne derlands (stelopdracht), 13.30- 15.30 Duits; lbo: 9.00-11.00 Ne derlands (meerkeuzevragen), reclametheorie en tekenen al leen voor lmo, 13.30- 15.30 Duits (meerkeuzevragen), 13.30-15.00 Duits/Frans alleen voor lmo. vrijdag 3 mei: vwo. 9.00-12.00 Nederlands (stelopdracht), 13.30-16.00 aardrijkskunde, havo: 9.00-12.00 wiskunde, 13.30-16.00 aardrijkskunde; mavo C en D: 9.00-11.00 wis kunde I (meerkeuzevragen), 13.30-15.30 aardrijkskunde; lbo: 9.00-11.00 wiskunde (meerkeuzevragen), 13.30- 15.00 Engels (open vragen), 13.30-15.30 verkoopbevorde ring alleen voor lmo. dinsdag 7 mei: vwo: 9.00-12.00 economische wetenschappen II en recht; 13.30-16.00 biolo gie; havo: 9.00-12.00 handels wetenschappen en recht, 13.30-16.00 biologie; mavo C en D: 9.00-11.00 handelskennis I. (meerkeuzevragen) of han delskennis. 13.30-15.30 biolo gie; lbo: 9.00-11.00 handelsken nis I (alleen leao), handelsken nis (alleen llo), 9.00-10.30 han delskennis I (alleen lmo), 13.30-15.30 biologie (alleen llo). 13.30-15.00 etaleren (alleen lmo). Lhno en Ito hebben geen examen. woensdag 8 mei: vwo: 9.00-12.00 natuurkunde, 13.30-16.00 economische we tenschappen I en recht; havo: 9.00-12.00 natuurkunde. 13.30-16.00 economie; mavo C en D: 9.00-11.00 natuurkunde. 13.30-15.30 handelskennis II (open vragen); lbo: 9.00-11.00 natuurkunde voor llo en Ito (meerkeuzevragen), waren kennis voor lmo, 13.30-15.30 handelskennis II voor Ito, lmo, lhno en leao. donderdag 9 mei: vwo: 9.00-1200 wiskunde II. 13.30-16.00 geschiedenis en staatsinrichting; havo: 9.00-11.30 Engels, 13.30-16.00 geschiedenis en staatsinrich ting; mavo C en D: 9.00-11.00 wiskunde II (open vragen), 13.30-15.30 geschiedenis en staatsinrichting; lbo: 9.00-11.00 wiskunde (open vragen), 13.30-15.00 Duits (open vragen) voor Ito, llo, lhno en leao. vrijdag 10 mei: vwo: 9.00-12.00 scheikunde, 13.30-16.00 Engels; havo: 9.00-12.00 scheikunde, 13.30-16.00 Ffans; mavo C en D: 9.00-11.00 scheikunde, 13.30-15.30 Frans; lbo: 13.30-15.30 Frans (meerkeuze vragen) alleen Voor leao. Lto, lmo, llo en lhno hebben geen examen. maandag 13 mei: vwo 9.00-12.00 filosofie, 9.00-11.30 beeldende vakken (handvaar digheid I en II) en muziek, 13.30-16.00 Spaans; havo: 9.00-11.30 beeldende vakken (handvaardigheid I en II), 13.30-16.00 Spaans; mavo C en D: 9.00-11.00 beeldende vak ken (handvaardigheid I en II), 9.00-11.00 muziek voor mavo D, 10.00-12.00 muziek voor mavo C, 13.30-15.30 Spaans; lbo: 9.00-11.00 natuurkunde (open vragen) alleen voor Ito, 9.00-11.50 machineschrijven I voor lhno en leao, 12.05-14.55 machineschrijven I voor lhno en leao, 13.30-15.30 Spaans al leen voor leao. Lmo en llo hebben geen examen. dinsdag 14 mei: vwo: 9.00-11.30 Fries (tekst) of Rus sisch, 13.30-16.30 Fries (stelop dracht); havo: 9.00-11 00 Fries (tekst), 9.00-11.30 Russisch, 13.30-16.30 Fries (stelop dracht); mavo C en D: 9.00-11.00 Fries (tekst), 13.30-15.30 Fries (stelop dracht); lbo: 9.00-11.50 machi neschrijven II voor lhno en leao, 12.05-14.55 machine schrijven II voor lhno en leao. Lto, lmo en llo hebben geen examen. Onderzoek vervolging homosexuelen in oorlog LEIDSCHENDAM Staats secretaris Van der Reijden (WVC) laat een nieuw onder zoek instellen naar de vraag of homosexuelen in de Tweede Wereldoorlog in Nederland aan soortgelijke vervolging hebben blootgestaan als ande re groepen. Aan de hand van dat resultaat moet worden vastgesteld of homosexuelen die door de gevolgen van de oorlogstijd niet in staat zijn volledig in hun eigen onder houd te voorzien net als ande re vervolgden in aanmerking komen voor een uitkering krachtens de wet vervolgings slachtoffers. Van der Reijden maakte zijn besluit gisteren bekend bij het in ontvangst nemen van het eerste exem plaar van het boek Fascisme en Homosexualiteit, waarin beide verschijnselen en hun verhouding tot elkaar uitvoe rig wordt belicht. SCHIPHOL Met de grote hèrdenkingsbijeenk sten in het vooruitzicht zijn gisteren de eerste Canaih oorlogsveteranen op de luchthaven Schiphol aang^ men. De Canadezen, in de meeste gevallen verga van hun echtgenotes, hebben aan het eind vanl; Tweede Wereldoorlog deelgenomen aan de zogehf' operatie Manna, waarbij voedsel werd gedropt vooj' hongerige bevolking. e ii De Canadezen zijn naar Nederland gekomen op uitnodiging de Stichting 40 Jaar Voedsel en Vrijheid. De luchtvaartnjj( schappij CP-Air vervoerde de veteranen van Toronto Schiphol, de Stichting nam de reis van de echtgenotes voorfc rekening. |a De meeste Canadese voedseldroppers zetten gisteren voofe( eerst van hun leven echt voet op Nederlandse bodem. „De ty ten van ons hebben Nederland veertig jaar geleden vana hoogte van enige tientallen meters gezien", aldus Wilf Smit^e nu 61-jarige ex-radioman van een van de Lancasters walf voedseldroppingen van het 405e squadron van de Royal Cajr an Air Force mee werden uitgevoerd. j]( Smith heeft door deze reis naar Nederland zijn oude mg" Bill McLean weer gevonden. McLean was navigator in het 1 de toestel en maakte als zodanig alle droppings mee. De' zijn elkaar na de oorlog uit het oog verloren en halen dezl gen oude herinneringen op. „Wat mij nog heel helder vol geest staat is het speciale pakketje dat we met de bemaiJ hebben gemaakt", zegt McLean. „We hebben er de lekl| dingen ingestopt, veel chocola en koekjes en zo. Het pakk^ aan een parachute prachtig terechtgekomen, op een schoolL Ik zou het machtig vinden als ik in de twaalf dagen die wi zijn de kinderen van toen zouden kunnen ontmoeten", P McLean. Robert Upcott uit Winnipeg, ten tijde van Operatie Manna van een toestel van het 10le squadron, herinnert zich de 1 seldroppings als „zeer prettige gebeurtenissen". „Voor hetj mochten we eens iets afgooien waarmee geen dood en vé werd gezaaid. Met dit bombardement werd eens iets opgebiil in plaats van afgebroken", aldus Upcott, daarin geestdrifti, gevallen door de andere deelnemers aan deze, wat wonl, noemd „Nieuwe Manna-Operatie". Britse vlag (j Frank Stanton uit Hamilton, Ontario, was indertijd schutj' het 12e squadron en heeft alle droppingen meegemaakt' vlogen altijd erg laag, zodat ik de Nederlanders vrij goo kunnen bekijken. Het is inmiddels al weer veertig jaar gef zodat mijn geheugen me soms een beetje in de steek laati1 ik zie nog haarscherp voor me hoe een paar Nederlanders C dak van een huis een grote Britse vlag hadden uitgestoken deren zwaaiden naar ons. Een paar honderd meter verder r dat Duitse soldaten op hun gemak naar ons zaten te kijk» tussen moesten we goecf oppassen dat de we afwerpplaar misten. We kenden het land verder niet, we oriënteerden een paar schoorstenen hier, een molen en een kerktoren Dat is het leuke van deze hele trip naar Nederland. We k nu eindelijk eens zien waar we toen overheen zijn gevlog de mensen ontmoeten die, naar we hadden begrepen zo c! voedsel zaten te springen", aldus Stanton. Die laatste wens gaat de eerstvolgende dagen nog niet in vfe ling, want eerst gaan de veteranen en hun echtgenotes^ leiding van gidsen van de Stichting 40 Jaar Voedsel en V(t een deel van Nederland eens van dichtbij bekijken. Zo st* voor vandaag onder meer bezoeken aan het Rijksmusea een diamantslijperij in Amsterdam op het programma.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6