in Russisch Politburo KGB versterkt invloed Sovjets zullen 'puleren met intal SS-20's GEÏNTERESSEERD IN MODERN WONEN? VAN DER MEER OVER MODERN WONEN Franse keuken wordt nationaal instituut Republikeinen hopen op compromis WEU bereikt geen overeenstemming over antwoord op Star-Wars Doden bij rouw om Neves Elf doden bij brand in Japanse kolenmijn UITENLAND EeidóeOowiard WOENSDAG 24 APRIL 1985 PAGINA 5 onze correspondent Aad 9y\ Jongbloed) JlSSEL „Het is dui- jk dat de Sovjet-Unie aantallen SS-20-ra- en kan manipuleren beslissing van de regering te Met die mo- __jkheid moeen we ern- i rekening J houden", verklaarde gisteren ondermi- |r van Buitenlandse ^^n Richard Burt na af- van de vergadering ■de Special Consultati- 5 roup van de NAVO Brussel. bevestigde dat de Sovje- He bezig is met de aanleg „een aanzienlijk aantal Bre SS-20-bases, ondanks ■nkondiging van een be bouw van nieuwe bases in de Sovjet-Unie doorgaan tot men een totaal van 450 tot 500 SS-20 raketten kan installeren. De Amerikaanse onderminis ter weigerde het aantal onder constructie zijnde bases te noe men. Uit eerdere bron bleek dat aantal 11 te zijn voor 99 nieuwe SS-20's, terwijl drie oudere SS-20-bases omge bouwd worden voor de nieuwe intercontinentale SS-25. Burt weigerde ook veel waarde te hechten aan de bevriezings verklaring van Gorbatsjov. „De Sovjet-Unie heeft tot dus ver geweigerd zich vast te leg gen op de definitie van wat een moratorium (bevriezing) is". Burt zei dat de VS het teleur stellend vinden dat de Sovje t-Unie zich tijdens de eerste ronde van de besprekingen in Genve alleen bezondigd heeft aan propaganda. De eerste ronde werd gisteren afgeslo ten. Het overleg wordt over vijf weken hervat. Christelijke militie trekt zich terug De christelijke militie onder leiding van Samir Geagea trok zich gisteren na het afkondigen van een wapenstilstand terug uit de omgeving van de Libanese havenstad Sidon. De afgelopen we ken hebben rond de stad felle gevechten gewoed tussen mos lims en christenen. De laatsten zijn teruggekeerd naar het chris telijke thuisland rond Beiroet. Er worden overigens in Damascus opnieuw pogingen gedaan de verschillende Libanese groeperin gen met elkaar te verzoenen. ADVERTENTIE Houdt monden fris en mensen monter. Munt uit in zuiverheid. PARIJS De Franse minister van cultuur, Jack Lang, heeft de oprichting voorgesteld van een nationaal insti tuut voor de fijne keuken, zoals er ook al een bestaat voor de Franse mode. De minister vindt een dergelijk instituut „van vitaal belang in een samenleving die er op uit is haar beschaving te behouden". Hij noemde ko ken „een van de sterkste culturele uitdrukkingsmidde len van een land of een samenleving". Het instituut zou volgens minister Lang een kookschool moeten omvat ten, waar beroemde Franse koks les gaan geven. Verder moet er aandacht worden besteed aan het verbouwen van voedsel, nieuwe keukenuitrustingen, diëten en hy giëne. Ook zou het instituut propaganda moeten maken voor het Franse brood en de Franse kazen. HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH BONN De Westeuropese NAVO-landen, verenigd in de West- europese Unie (WEU), zijn voorlopig nog niet toe aan een een sluidend antwoord op de Amerikaanse uitnodiging deel te ne men aan het Star Wars-onderzoek, ofwel het Strategic Defense Initiative (SDI). Hoewel gisteren na afloop van de tweedaagse gezamenlijke ver gadering van ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie van de WEU in Bonn de politieke wil werd uitgesproken te ko men tot een gezamenlijk antwoord, besloot men eerst tot afzon derlijke gesprekken met de VS en „nationale inventarisatie". De Nederlandse regering zal niet definitief beslissen over deel name aan het onderzoek, voordat met de bondgenoten binnen de WEU naast de Benelux zijn dat Frankrijk. West-Duitsland, Groot-Brittannië en Italië overeenstemming is bereikt over een gecoördineerd antwoord. Volgens minister van Buitenlandse Zaken, Hans van den Broek, hoeft die coördinatie niet te bete kenen dat er een eensluidend standpunt komt. Voor Nederlandse deelname is volgens Van den Broek onder andere van belang dat het onderzoek zich beweegt binnen het ABM-(Anti-raketten)-verdrag en dat er sprake zal zijn van een tweezijdige, hoog technologische overdracht. Opmerkelijk was dat het Franse initiatief om het „Eureka"-plan tot tegenhanger te maken van SDI, geen kans kreeg. De overige zes lidstaten bleken niet bereid een militair etiket op „Eureka" te plakken. „Eureka is het gevecht voor een hoog technische im puls voor Europa", aldus Van den Broek. „Daaraan moet vorm gegeven worden door de Europese Gemeenschap en niet door de ADVERTENTIE Don heeft de nieuwe Von der Meer een gratis brochure voor u. Boor devol eigentijdse woonideeën, rijkelijk voorzien von kleurenfoto's, gratis af te halen. Of een koortje naar: Van der Meer, Antwoordnummer 482 3500 AZ Utrecht. Of bel: 030-88 04 04. Dat is voldoende om het lijvige werkje te ontvangen! BU WIE OOK WEER?._ BU DE NIEUWE VAN Dft MEER. Utrecht Rotterdam Den Hoog Beverwijk Diemen Woofwijk. rietijzeren anzeliefde Theo Van Boven getuigt in Argentijns generaalsproces Vrouw Sacharov vraagt herziening van vonnis Honecker voor eerst in NAVO-land Watergate- senator Ervin overleden (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Rea- gans bondgenoten hebben vanochtend geprobeerd het belang van de stem ming in het Huis van Af gevaardigden te verklei nen. Zij hopen dat het Congres van avond zal instemmen met een vorm van niet-militaire steun aan de contra's. Mocht er in derdaad een compromis wor den bereikt in het Congres, dan zal Reagans nederlaag minder schrijnend zijn. In het Huis van Afgevaardig den circuleert momenteel een democratisch tegenvoorstel voor hulp aan de rechtse Nica raguaanse rebellen. In dit voorstel wordt op enkele pun ten tegemoet gekomen aan Re agans voorstellen betreffende de humanitaire hulpverlening. Daarnaast is er een compro misvoorstel van de leider van de Republikeinse minderheid in het Huis, Robert Michell. Het voornaamste probleem voor een eventuele aanvaar ding van de alternatieve hulp- voorstellen is het feit dat Reagan geen duidelijkheid heeft gecreëerd over de rol die de CIA bij de verdeling van de gelden zal spelen. De Demo craten in het Huis voelen niets voor een CIA-controle over de financiële hulp aan de Nicara guaanse rebellen. Volgens het Rerpublikeinse compromis voorstel zou het beheer in handen moeten worden gelegd van het Bureau voor Interna tionale Ontwikkeling. De nederlaag voor president Reagan komt niet als een grote verrassing. Nadat hij te horen had gekregen dat het Huis weieens tegen zijn Nicaragua- plannen zou kunnen stemmen, zag Reagan vorige week schoorvoetend af van zijn ver zoek om militaire steun aan de contra's te verlenen. Hij zei toen dat de 14 miljoen dollar alleen bestemd zou zijn voor humanitaire doeleinden. Als laatste poging stuurde Reagan vannacht enkele uren voordat de stemming in het Congres plaatsvond, een brief waarin een aantal democrati sche eisen waren opgenomen. De belangrijkste concessie die Reagan daarin heeft gedaan, betreft diens toezegging dat er onderhandelingen op gang ge bracht zouden moeten worden met de regering van Nicara gua. Diverse democratische, onder andere fractieleider Ro bert Byrd, prezen Reagans concessie. Reagan slaagde er hierdoor in om in de Senaat tien democratische afgevaar digden achter zich te krijgen, waarmee een kleine meerder heid instemde met zijn Nicara- gua-plannen. De democrati sche afgevaardigden in het Huis van Afgevaardigden ble ken minder gevoelig te zijn voor Reagans concessie en we zen met een grote meerder heid het verzoek om 14 mil joen dollar af. WINSTON-SALEM De vroe gere Amerikaanse senator Sam Ervin, die bekend werd als voor zitter van de commissie die de Watergate-hoorzittingen voerde, is op 88-jarige leeftijd overleden De hoorzittingen onder leiding van Ervin leidden uiteindelijk tot het aftreden van president Nixon. Ervin dwong als senator vooral respect af vanwege zijn onkreuk bare opvattingen over de Ameri kaanse grondwet. Hij vond het naar eigen zepen belangrijker dat het Amerikaanse volk de waarheid over Watergate te horen kreeg, dan dat een paar mensen de gevangenis in zouden draaien. 10ME Het stadje Ortona aan de Adriatische lee kan weer opgelucht adem halen. De weten- chap is er niet in geslaagd aan te tonen dat de elikwieën die zich in de plaatselijke kathedraal )evinden niet aan de heilige Thomas, de „ongelo- ngsteder twaalf apostelen, toebehoren. De grote \eilige die niet alleen patroon van Ortona is, maar laar ook in elk huisgezin wordt vereerd, blijft dus <pn „ontluistering" bespaard. Althans zolang de echnische middelen om het aan hem toegeschre ven gebeente afdoende te onderzoeken ontbreken, 'ft wetenschappelijk onderzoek naar de echtheid van de Ukwieën van St. Thomas past geheel bij deze figuur. Hij is immers de apostel die weigerde te geloven dat Jezus frkelijk verrezen was voordat hij „zijn hand in zijn zijde gelegd". De scepsis van St. Thomas is spreekwoorde- geworden. De relikwieën van deze „ongelovige" heili- hebben deze scepsis nu in elk geval overleefd. Zeevaar- >rs brachten zijn overblijfselen in de dertiende eeuw uit Oriënt waar hij het evangelie had gepredikt, naar het venstadje Ortona. Daar zijn de beenderen sinsdien als flikwieën van de heilige vereerd. Het is wel een verering et hindernissen geweest. Want dieven hadden het voort- irend op de relikwieën voorzien en de kathedraal waarin lagen werd verscheidene malen verwoest. In 1983 be- ot de bisschop van Ortona het gebeente wetenschappe- jk te laten onderzoeken, „om het gebeente een erkenning geven die verdergaat dan de canonieke". Acht maanden \ng hebben experts van de universiteiten in de omgeving e relikwieën onderzocht. Maar of die nou aan St. Thomas tebehoorden kon niet worden vastgesteld. Met name om it een exacte datering onmogelijk was zonder de relik- ^fr/ëën te beschadigen. man in kwestie was blank, 160 cm hoog en van „gra- •uze" lichaamsbouw: Lichaamskenmerken die ook in die jd op miljoenen stervelingen van toepassing waren, en als zwijsmateriaal dus zo weinig overtuigend dat de Ongelo- ige Thomas daar zelf waarschijnlijk geen genoegen mee >u hebben genomen... Gezien het geringe succes van de etenschap bij deze „proef" op de relikwieën van Thomas \ijven al de tienduizenden andere relikwieën in evenzo- ele Italiaanse kerken en kathedralen buiten het laborato- mm. „Eerst zien en dan geloven", zei Thomas al in zijn 1, en in Italië houden ze het voorlopig maar op het laat- )M BESLISSING NEDERLAND BEÏNVLOEDEN" Theo van Boven, rechts op de foto, in de rechtszaal in Buenos Aires. MOSKOU Het Russi sche Politburo is gisteren uitgebreid met drie leden en een kandidaat-lid. Het ledental van dit toporgaan van de Russische commu nistische partij is daarmee op dertien leden gebracht. Dit gebeurde op een ver gadering van het Centraal Comité, het „partijparle- ment", waar partijleider Michail Gorbatsjov fel uit haalde naar de manier waarop Washington zich opstelt bij de onderhande lingen in Genève. De voorzitter van de KGB, de staatsveiligheidsdienst, Viktor Tsjebrikov, die al kandidaat- lid was, werd tot gewoon lid benoemd, evenals twee leden van het secretariaat van het Centrale Comité, Jegor Ligats- jov en Nicolaj Ryzjkov. De mi nister van defensie, maar schalk Sokolov, is sinds giste ren kandidaat-lid. Deze laatste leden hebben geen stemrecht. De drie nieuwe leden van het Politburo worden beschouwd als medestanders van partijlei der Gorbatsjov. Zij behoren tot de jongere generatie. Ryzkov is 55 jaar oud, Tsjebrikov die al kandidaat-lid was is 62. Met de benoeming van KGB- chef Viktor Tsjebrikov heeft de geheime politie zijn positie in het hoogste partijorgaan versterkt. Vanuit de KGB zat al in het Politburo Gedjar Alij- ev. De laatste werd in het Po litburo gekozen toen dat nog werd geleid door Joeri Andro pov, jarenlang zelf voorzitter van de geheime politie. Als KGB-chef voert Tsjebri kov het commando over zes tigduizend veiligheidsagenten en 300.00 man gresntroepen. De KGB, die wel beschouwd Wordt als een macht die de machthebbers controleert, heeft onder zijn leiding een belangrijke rol gespeeld in de campagne tegen corruptie en ongedisciplineerd gedrag, die door de vroegere partijleider Andropov in gang was gezet. Er zijn een groot aantal geval len bekend waarbij de KGB schoon schip maakte in het po- litie-apparaat onder Brezj- nev berucht om zijn omkoop baarheid dat officieel onder het ministerie van binnen landse zaken valt. Het Centraal Comité besloot gisteren verder dat het 27e partijcongres op 25 februari van het volgend jaar bijeen komt. Het vorige partijcongres werd begin 1981 gehouden, toen Leonid Breqnev nog aan het bewind was. Op dit con gres moet ook het partijpro gramma worden vernieuwd, dat nog stamt uit 1961. In dat programma, nog aangenomen onder Khroetsjov, werd uitge stippeld dat de Sovjet-Unie het kapitalistische Westen over twintig jaar zou overvleugelen. BELO HORIZONTE In de Braziliaanse stad Belo Hori- zonte zijn gisteren vier men sen onder de voet gelopen, toen honderdduizenden rou wende Brazilianen door de hekken rond het gouverneur spaleis van de deelstaat Minas Gerais braken. Zij wilden een laatste glimp opvangen van de zondag overleden president Tancredo Neves, die in het pa leis lag opgebaard. Neves we duwe Risoletta deed vanaf het balkon herhaalde malen met verstikte stem een beroep op de mensenmassa om te kalme ren. Na enige tijd keerde de rust weer. Later is het stoffe lijk overschot van Neves voor de begrafenis naar zijn geboor teplaats overgebracht. Nou? Wat hé'k je gezegd? Je kunt je goeie fverricht'n, welp'nleider!" riep Eelco Eelke- Jt. „Je mag meneer van Uyl'n help'n zijn I f|fn veiligheid te breng'n!" - „Jammer dat zal niet gaan", zuchtte Loetje Saloe. voortrekker moet immers sober zijn? >m kan ik mij niet veroorloven met hele I goud door de bossen te gaan zeulen, dat is niet bepaald sober. Doch wellicht t mij op een óndere wijze dienstbaar ma- takken jullie tweeën de kist goud maar op. jf dan de nodige achterhoede-dekking. En len er soms struikrovers op ons afsprin- Jeloof maar dat ik er dan stevig met mijn ^Ju op lostimmer!" - „Afgesprook'n, wel- ^^ler". zei Eelco dankbaar. „Dan gaan we op pad. Waar moet'n we heen met mar de cent'n?" - „Naar mijn auto graag", steunde Gozewijn van Uylen, die zichtbaar zwaar gebukt ging onder de last van zijn koffer goud - „Haast niet te till'n, dat ding", zei Eelco, die zó opging in zijn arbeid, dat hem het aansluitende optreden van Loetje Saloe volkomen ontging. Ongemerkt verwijderde de doortrapte Loetje Eelco's dienstrevolver uit diens achterzak - Het gevolg van deze zakkenrollersgeschiedenis laat zich gemakkelijk raden. Op een gegeven moment bereikte ons drietal de provinciale weg, waar een kleine vrachtauto zomaar, toevallig, gereedstond. In een flits verscheen Eelco's re volver nu in Loetje's hand. „Stoppen maar, mannen", zei hij. „Wees zo goed en plaats de geldkist in deze uiterst handige automobiel TOKIO Bij een brand in een kolenmijn in het westen van Japan zijn vanmorgen 11 mijnwerkers om het leven gekomen en vier gewond geraakt. Volgens de directie van de mijn op Ta- kashima, een eilandje 12 kilometer ten zuidwesten van Nagasa ki, bevonden zich 478 mijnwerkers in de mijn toen de brand door nog onbekende oorzaak uitbrak. Door snel ingrijpen zijn de meeste mijnwerkers gered, aldus de politie. De mijn van Takas- hima is 110 jaar oud en de oudste nog in werking zijnde mijn van Japan. De laatste grote mijnramp in Japan deed zich voor in januari 1984, toen 83 mijnwerkers de dood vonden bij een brand in de Miike-mijn op het hoofdeiland Kyushu. ONDEN Een mannetjes- ns in Engeland, Rodney, jft trouw aan zijn eerste fde, een gieter waarvan lange nek hem al char- ^Jeerde toen hij nog heel J |7g was. De twee bekoorlij- vrouwtjesganzen die zijn in, mevrouw Sheila jrt. voor hem kocht, heb- i Rodney tot op heden Ikomen koud gelaten. „Ik p alleen maar dat hij bij verstrijken van het min- seizoen, een beetje bij- E iait", aldus mevrouw urt. Wetenschap te sceptisch voor ongelovige Thomas (Van onze correspondent Cees Manders) BUENOS AIRES Op de tweede dag van het proces tegen negen voormalige militaire leiders van Argentinië heeft de Nederlander Theo van Boven, oud-directeur van het cen trum voor de mensenrechten van de Vere nigde Naties, de houding van verschillende Argentijnse diplomaten aan de kaak gesteld. Volgens Van Boven, op het ogenblik hoogle raar in Maastricht, heeft het centrum dat hij van 1977 tot 1982 leidde „duizenden aan klachten" ontvangen over verdwijningen in Argentinië. De Argentijnse generaals ver klaarden steeds dat het ging om een „groots opgezet en vervalst" fenomeen, aldus Van Boven. Hij beschuldigde Argentijnse diploma ten ervan, dat zij voortdurend hebben gepro beerd de waarheid over de verdwijningen te verdoezelen. MOSKOU Jelena Bonner, de echtge note van de Russische dissidente ge leerde Andrei Sacharov, heeft volgens zegslieden in Moskou een brief ge schreven aan de Opperste Sovjet, waar in zij verzoekt om herziening van haar vonnis tot verbanning. Mevrouw Bon ner werd op 12 april 1984 naar de stad Gorki verbannen. Voordien had ze, als ze in Moskou was, regelmatig contact met voorvechters voor de mensenrech ten en met Westerse journalisten. Sa charov zelf werd in januari 1980 naar Gorki verbannen wegens zijn kritiek op de Russische invasie in Afghanistan. Gorki is een voor buitenlanders verbo den stad op ongeveer 400 kilometer van Moskou. ROME Erich Honecker, de leider van de Oostduitse com munistische partij, heeft giste ren en vandaag een tweedaags officieel bezoek gebracht aan Italië. Het was de eerste keer dat een Oostduitse leider op bezoek was in een lidstaat van de NAVO of een van de lan den van de EG. Vanmorgen is Honecker in het Vaticaan in audiëntie ontvangen door de paus. De Italiaanse premier Craxi en zijn Oostduitse gast hebben onder meer een tienja rige overeenkomst voor sa menwerking op economisch en technisch gebied getekend.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5