Pausbezoek Den Haag kost nog geen miljoen gulden K 8TTÏT71 TAFEL kerk wereld „Pastor-zijn tussen gisteren en morgen gunstig ontvangen Pausmis voor zieken en gehandicapten: „En verlos ons van het kwade" EeicUe1 De spiegel van Duisenberg weer 1 ACHTERGROND CeidóaQowuvnt WOENSDAG 24 APRIL 1985 PAGD Anti paus affiches schokken Den Bosch In het centrum van Den Bosch zijn gistermorgen pamfletten aangetroffen met een oproep tot doodslag op de paus tijdens diens bezoek aan Nederland. Op de pamfletten, uitgegeven door de Noordelijke Terreurgroep Autonomen '80 wordt 15.000 gulden beloning uitgeloofd voor hen, die erin slagen de paus om het leven te brengen. Eerder werden dergelijke pamfletten in Amsterdam verspreid. In verband daarmee arresteerde de politie vijf mensen. Dezen zijn inmiddels op vrije voeten ge steld. Het Openbaar Ministerie van het arrondissement Den Bosch heeft verklaard geen enkele tolerantie te zullen hebben met hen die op welke manier dan ook achter de pamfletten staan. Zij zullen na aanhouding worden vervolgd wegens op ruiing. Actie tegen Popie Jopie In het Noordhollandse dorp Lutjebroek is een actie begonnen vóór de paus en tegen zijn satirische collega Popie Jopie uit het televisieprogramma „Pisa" van de Vara. De 77-jarige heer J. Wittenberg heeft op eigen kosten vierhonderd affiches met de tekst „Weg met Pisa" laten drukken. Volgens de initiatiefne mer hangen er in het circa driehonderd inwoners tellende dorp al tientallen affiches en breidt zijn actie zich snel uit. „Wij voe ren actie tegen de smerigheid van Pisa en vóór de paus. Zijne Heiligheid zal weten dat er nog vele Nederlanders achter hem staan", aldus Wittenberg. Men kan niet genoeg dingen en te weinig mensen liefhebben. Mme d'Arconville De Haagse politie neemt in verband met het ko mende pausbezoek uitge breide maatregelen ten behoeve van de veilig heid en de openbare orde. Ondanks de tame lijk grote omvang van de maatregelen die ove rigens veel geringer zijn dan die, welke bijvoor beeld in Utrecht moeten worden genomen zul len de kosten daarvan vermoedelijk beneden de 1 miljoen gulden kunnen blijven, zo deelde een woordvoerder van de Haagse politie gisteren mede tijdens een pers conferentie in het Haag se Houtrustcomplex. De kosten zullen geheel door de rijksoverheid worden vergoed. Het meest uitgebreid zijn de maatregelen, die de Haagse politie moet nemen, op de „Haagse dag" van het paus bezoek, maandag 13 mei. Op die dag worden 900 a 1.000 politiemensen ingezet, inclu sief enige bijstand van de rijkspolitie in de regio en de Rotterdamse gemeentepolitie. De werkzaamheden begin nen al in de nacht van zater dag 11 op zondag 12 mei, wanneer 1600 dranghekken met een totale lengte van 4 kilometer van het vliegveld Eindhoven naar Den Haag worden gebracht. Deze hek ken, gehuurd bij een bedrijf in het zuiden des lands, wor den zondagochtend ter aan vulling van de 5 kilmeter hekken waarover de Haagse politie zelf al beschikt, langs de gehele route geplaatst, langs welke de paus zich de maandag daarop zal bewe gen. Alleen de verbinding tussen het Vredespaleis en het Paleis Huis ten Bosch blijft „hekvrij". De gehuurde hekken een maatregel die 17.000 gulden kost moeten na gebruik in Den Haag spoorslags naar het vliegveld Beek bij Limburg, waar de paus de dag daarop een eucharistievieiring in de open lucht celebreert. Pausmobiel Het programma voor maan dag 13 rr.ei is al in detail be kend. De paus vertrekt 's morgens om 8.30 uur per li mousine vanuit de Nuntia tuur aan de Carnegielaan in Den Haag waar hij drie nachten verblijft naar de Houtrusthallen voor de eu charistieviering voor zieken, gehandicapten en hun fami lieleden/verzorgers. De paus komt omstreeks kwart voor negen bij het Houtrustcom plex aan de Houtrustweg aan en vertrekt omstreeks 11.20 uur per pausmobiel naar het Catshuis, waar hij door de re gering wordt ontvangen. De route loopt via de Houtrust- weg/brug. de Kennedylaan en de Johan de Wittlaan. Hoewel het hief om een af stand van rond de anderhal ve kilometer gaat, wordt voor deze rijtoer een minuut of twintig uitgetrokken. Een precieze tijdsduur is niet aan te geven. ..De snelheid van de pausmobiel wordt aange past aan het enthousiasme van de toeschouwers", aldus een schertsende politie woordvoerder. Om 12.30 uur verlaat de paus het Catshuis via de andere uitgang aan de Adriaan Goe- kooplaan om opnieuw per pausmobiel via de Johan de Wittlaan, de Jacob Cats- laan en de Tolweg naar de Nuntiatuur te rijden. Van daar gaat hij om rond 14.30 uur per auto naar het Vre despaleis, waar hij een be zoek brengt aan het Interna tionaal Hof van Justitie. Te gelijkertijd vindt daar een demonstratie plaats van Pax Christi, die ongeveer met 1.000 man present is. Deze demonstratie bisschop Bar zei gisteren dat het hier meer om een „presentstelling" gaat is de enige die voor De eerste drie nachten van zijn vierdaags bezoek aan ons land verblijft de paus in de apostoli sche nuntiatuur aan de Carnegielaan in Den Haag. Ook het ontbijt gebruikt hij dan in deze villa. Zoals mag blijken uit deze foto (afkomstig uit het „Welkom"-magazine van de Stichting R.K. Voorlichting) is de tafel al gedekt. het pausbezoek bij de Haagse politie is aangekondigd. De paus verlaat het Vredespaleis om 15.45 uur per auto om vervolgens naar het Paleis Huis ten Bosch te gaan. waar hij rond 16.00 uur door H.M. de Koningin wordt ontvan gen. De paus verlaat het pa leis omstreeks 16.30 per auto, op weg naar Utrecht, waar hij vertegenwoordigers van andere kerken «al ontmoe- Utrechtsebaan De gehele route waarlangs de pausmobiel zich verplaatst wordt 's morgens al afgezet, maar verkeer zowel krui send als in de lengterichting blijft tot 11.00 uur moge lijk. Op dat tijdstip wordt de pausmobiel-route voor alle verkeer en ook voor krui send verkeer afgesloten. Op de pausmobiel-route geldt voorts een parkeerverbod. De route naar Huis ten Bosch wordt niet voor alle verkeer afgesloten. Ook om de rit van de paus naar Utrecht mogelijk te ma ken zijn ingrijpende maatre gelen nodig. Deze rit vindt midden in de spits plaats en voert over de Utrechtsebaan. De Utrechtsebaan wordt dan ook rond 16.00 uur in de richting Utrecht gedurende ongeveer een uur voor alle verkeer afgesloten. Autover keer over de kruisende via ducten blijft mogelijk, maar die worden ook om rede nen van veiligheid afge sloten voor voetgangers en fietsers. Noch bisschop Bar, noch de woordvoerder van de Haagse politie kon gister middag antwoord geven op de geuite vraag waarom niet voor een helikopter als ver voermiddel naar Utrecht was gekozen. Nuntiatuur De Haagse politie is ook be last met de beveiliging van de paus op zijn overnach tingsadres: de nuntiatuur aan de Carnegielaan. Wanneer de paus daar aanwezig is, wordt een gebied met een opper vlakte van een vierkante ki lometer hermetisch afgegren deld. Behalve voor bewoners van huizen binnen dat ge bied; die ontvangen een pas je. Dit gebied de zoge naamde buitenkring wordt ongeveer begrensd door de Buitenrustweg, de Carnegielaan, De Tolweg en de Jacob Catslaan. Is de paus niet ter plaatse, dan is er sprake van een wat kleinere buitenkring; het gebouw van de Nuntiatuur en de nabije omgeving. Pinkster- boodschap Hervormde Kerk over toen en nu „In het Nieuwe Testament lezen wij hoe de gemeente van Christus destijds haar weg had te zoeken in een heidense wereld. Daarna is het christendom geleidelijk het gezicht van West-Europa gaan bepalen. Dit gegeven wordt vandaag meer dan ooit aangevochten de Kerk lijkt op haar retour te zijn".Zo be gint de Pinksterboodschap, die het bestuur van de gene rale synode van de Neder landse Hervormde Kerk heeft gezonden aan kerkera den en predikanten. „Dat zou overigens wel de vraag kunnen doen rijzen of de oorspronkelijke heidense geest ooit helemaal echt is overwonnen", voegt het mo- deramen hieraan toe. Tussen de Kerk in die beginperiode en die van nu ziet het mode- ramen overeenkomsten. Veel van de huidige situatie is te herkennen in wat de apostel Paulus schrijft over de ge meente van Korinthe. „De gemeente moest destijds haar houding bepalen tegenover de wufte levensstijl van een havenplaats met een cosmo- politischë bevolking en te genover een sterk formalisti sche joodse denkwijze, die op sommigen beslag had weten te leggen. In die situatie zegt de apostel: „Waar de Geest des Heren is, is vrijheid". Dat woord geldt, naar het moderamen meent, voor de Kerk van alle tijden. De Pinksterboodschap houdt ons voor dat het al dan niet hou den of verwerpen van uiter lijke gezagsregels niet mag worden vereenzelvigd met trouw aan het evangelie. De door de Zoon gebrachte vrij heid staat haaks op het aan geboren vrijheidsideaal van ieder mens, aldus de bood schap. Daarnaast is echter ook waar, dat „ieder die al dus door Christus is aange raakt van deze vrijheid niet meer kan loskomen". Tegenover een eventueel compromis tussen losbandig heid en wettische gebonden heid stelt Paulus het „noch tans" van het geloof. De vrij heid van een christenmens, waarover ook Luther al sprak, is er altijd een van ge bondenheid aan Christus, stelt het moderamen van de NHK. NOORDWIJKERHOUT Het Diocesaan Pastores Be raad in het bisdom Rotter dam heeft maandag besloten een studiesecretariaat aan het werk te zetten, dat een uit voerig verslag moet maken van deze (voorlopig) laatste bijeenkomst van de vertegen woordigers van alle in het bisdom werkzame pastores. Vervolgens moet het secreta riaat de bouwstenen aandra gen voor een brief van Bis schop en Priesterraad (in au gustus) en tenslotte een bij eenkomst voorbereiden gedacht wordt aan mei vol- fend jaar waarin men kan ezien of het besprokene, ge schrevene en geadviseerde al of niet tot een practische doorwerking komt in de pas toraal in het bisdom Rotter dam. De voorstellen van het Dio cesaan Pastores Beraad wa ren mogelijk, omdat vanuit de basis, de dekenale pasto- resberaden, de nodige signa len waren gekomen, dat het discussiestuk van de dag „Pastor-zijn tussen gisteren en morgen in het bisdom Rotterdam", inclusief de be leidsaanbevelingen, over het algemeen gunstig was ont vangen, Het was herkenbaar, bruikbaar en een stap-voor- uit genoemd, aldus pastor J. Sul. In tegenstelling tot de nota „Pastor in een complexe sa menleving, samen met ande ren", dat in oktober vorig jaar werd afgewezen, konden de pastores aan de basis zich in dit nieuwe stuk over het algemeen beter herkennen. Gemist werden evenwel dui delijke beleidsaanbevelingen ten aanzien van de verant woordelijkheid van pastores op het gebied van de oecu mene, de bevordering van de vrouw in de kerk, van de ge huwde priesters, ten aanzien van de pastorale werk(st)ers, de plaats van medewerkers in de parochies, het onder steunen van het vrijwilligers kader en de pastorale school, voor het pastoraat naar mar ginale groepen, voor een goed gebruik door de bis schop van de communicatie media. ten aanzien van het bevorderen van grotere pas torale eenheden, ten aanzien van het beleid in de richting van jeugd en jongeren en aandacht voor de categoriale zielzorg. Alle dekenale pastoresbera- den gehoord wil men in de beleidsadviezen ook een volgorde van belangrijkheid zien: met de werkgroep die het stuk samenstelde is men van mening dat in de hele si tuatie en de verhouding pas tores-kerkelijke leiding aller eerst de nadruk moet liggen op de evangelische waarden, meer dan op de kerkelijke discipline. Het zal mede tot de taak van het studiesecretariaat beho ren de beleidsadviezen te sor teren naar de tendenzen die maandag in het beraad dui delijk zijn geworden. De dag in Noordwijkerhout werd besloten door mgr. R.Ph. Bar. die zei het beraad een goede zaak te vinden. „Bij elkaar blijven is een op gave. Dat wordt in dit beraad met overtuiging en saamho rig gedaan De uitkomst neem ik serieus", aldus de bisschop. Zo'n 2.250 zieken en ge handicapten, verzorgers, begeleiders en familiele den komen op de mor gen van maandag 13 mei in de Haagse Houtrust hallen bijeen voor een speciaal voor hen georga niseerde pausmis. Deze eucharistieviering, die inclusief de preek geheel in het Nederlands zal zijn en die direct door de KRO en de NOS op radio en tv wordt uitge zonden, heeft als thema „En verlos ons van het kwade", een regel uit het Onze Vader, het gebed dat bij heel de voorberei ding op het pausbezoek centraal heeft gestaan. De subtitel van de viering luidt „Ook gij zijt mijn getui gen". De liturgie voor de vie ring is voorbereid door de Diocesane Werkgroep voor Liturgie van het Bisdom Rot terdam onder leiding van pastoor R. Kurvers uit Was senaar. Mgr. R. Ph. Bar, bisschop van Rotterdam, heeft gistermid dag het hoe en waarom van deze viering uiteen gezet tij dens een persconferentie in Houtrust. De bisschop legde uit, dat het aanvankelijk de bedoeling was, dat deze vie ring in samenwerking met het bisdom Haarlem zou wor den georganiseerd. Hoewel het bisdom Haarlem een flink aandeel in de viering heeft, kon een echte samen werking uit praktische over wegingen het vervoer van de deelnemers e.d. niet worden verwezenlijkt. De deelnemers aan de viering zijn uit diezelfde overwegin gen geworven uit alle paro chies in Zuid-Holland, uitge zonderd enkele bijzondere groepen, die van elders ko men. Alle betrokken paro chies zijn aangeschreven en konden zelf kandidaten aan melden. De belangstelling voor de viering, zo meldde de bisschop, was bijzonder groot. Voor elke beschikbare plaats hadden zich twee zieken op gegeven. De pastoors hebben in over leg met de Zonnebloem, die door de Diocesane Werk groep die de viering heeft voorbereid nauw bij de tot standkoming van de viering is betrokken, voor een accep tabele selectie gezorgd. On der de mensen, die de viering zullen bijwonen, zijn 38 bed- legerigen, 250 rolstoelgebon den patiënten en voorts lo pende patiënten, geestelijk gehandicapten, doven, blin den etc. Een ploeg van 150 vrijwilligers is in het Hou trustcomplex aanwezig om de deelnemers waar nodig te helpen, zoals bij het in- en uitstappen van de auto's. De deelnemers komen al vanaf zes uur de eerste voorbereidingen zijn daar dan alweer een uur aan de gang in Houtrust aan. De deelnemeres worden aange voerd door 750 particuliere automobilisten en voorts door ruim zestig ambulances/zie kenauto's; 50 van de Militaire Geneeskundige Dienst en 10 a 12 van het Rode Kruis. Er zijn diverse aanvoerroutes. zodat volgens de politie op stoppingen vermoedelijk zul len uitblijven. Celebranten De eucharistieviering begint om 9.00 uur precies. Concele branten van de paus zijn mgr. A. Simonis, aartsbis schop van Utrecht, mgr. E. Cassidy, pro-nuntius, mgr. R. Bar, bisschop van Rotter dam,. mgr. H. Bomers, bis schop van Haarlem, mgr. J. Lescrauwaet, hulp-bisschop van Haarlem, kardinaal A. Casaroli, staatssecretaris en nog 7 andere kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, onder wie deken J. Kwaai- taal van Den Haag. De vie ring wordt opgeluisterd door het kathedrale koor van de St. Bavo te Haarlem o.l.v. mgr. J. Valkenstein. De Haarlemse koorschool zal met ruim 90 personen op één van de koorpodia aanwezig zijn. In het voor- en na pro gramma (resp. 8.00 - 9.00 u. en 11.20 - 12.00 u.) zingen de koren Deo Sacrum uit Naald wijk o.l.v. Jos Vranken en het Haags Matrozenkoor o.l.v. Sipke de Jong. Het ontwerp voor het altaar podium en de zaaldecoratie is van W;m Brauckman. De heer Leo de Kok uit Poeldijk draagt zorg voor de bloemen pracht en zorgt in overleg met de heer Brauckman voor de arrangementen. Verschillende hoogwaardig-' heidsbekleders zijn als gasten voor de viering uitgenodigd. Van het college van B en W van Den Haag, dat in zijn ge heel is uitgenodigd, zal niet iedereen de viering bijwo nen. Onder de gasten zijn be halve burgemeester F. Schols van Den Haag en een aantal wethouders ook de heer S. Patijn, Commissaris van de Koningin in Zuid Holland, oud-premier P. de Jong en de heer J.R. Verwijnen, direc teur van de Houtrusthallen. Voorts zijn er ook zaalgasten, onder wie de hoofdcommis saris van de Haagse politie de heer J. Brand en de heer W. v.d. Molen, commandant van de Haagse brandweer. Ook de directeuren en medewer kers van de 7 r.k. ziekenhui zen in het bisdom Rotterdam zullen de viering bijwonen. Kruis De bisschop noemde de me dewerking van de tallozen, die aan de viering hebben bijgedragen, hartverwar mend. Hij deelde nog mee, dat de paus aan een deel van de aanwezigen persoonlijk de H. Communie zal uitreiken. Aan een andere groep over handigt hij persoonlijk een herinneringskruis, een repli ca van de pauselijke staf. Overigens ontvangen alle deelnemers als aandenken zo'n kruis. Ledental Geref. Kerken loopt gestaag terug Het aantal leden van de Ge reformeerde Kerken in Ne derland (GKN) blijft gestaag teruglopen. In 1984 was het ledenverlies rond 8.000, na melijk van in totaal 851.252 tot 843.310. Het aantal belij dende leden daalde van 483.116 tot 480.049 Het le dental verloopt sinds 1975 ;n steeds sterkere mate, maar het verloop over 1984 is toch iets geringer dan in de twee voorgaande jaren. Er tekent zich een verschui ving af tussen doopleden en belijdende leden. Enkele ja ren geleden kwam de terug gang geheel voor rekening van de categorie doopleden. Thans wordt de teruggang onder doopleden geringer en die onder belijdende leden groter. Dat kan worden opge maakt uit het pas verschenen Jaarboek 1985 van de GKN. Het aantal vacante predi kantsplaatsen is in één jaar geslonken van 242 tot 213. Er zijn rond 70 vacatures moei lijk vervulbaar, omdat het daarbij gaat om gemeenten met minder dan 300 zielen. Thans bestaan dus nog 140 werkelijke vacatures, tegen 170 een jaar eerder. Het aan tal dienstdoende gemeente- predikanten kwam op het ongekende niveau van 919 (-f 17), een groei in vier jaar tijd van ruim 10 procent. Het aantal overige predikanten daalde met 6 tot een totaal van 332. PRESIDENT Duisenberg van de Nederlandsche Bank b het kabinet in zijn jaarverslag de spiegel voorgehouden:!1 danks het keiharde werken van het kabinet wordt het fis cieringstekort slechts in zeer beperkte mate verkleind! dreigen bovendien volgend jaar enorme tegenvallers,! name bij de aardgasinkomsten, waardoor er in het vei zingsjaar 1986 eigenlijk vijf miljard meer zou moeten bezuinigd dan de bedoeling is. De centrale vraag in heil toog van Duisenberg is: maakt het kabinet dat waar? HeT is moeilijk het jaarverslag van Duisenberg los te van 's mans politieke verleden. Hij was minister van fi ciën in het kabinet-Den Uyl, dat met een wankele één- centsoperatie slechts mondjesmaat begon met de toen noodzakelijke ombuigingen in de overheidsuitgaven, wrang dat nu uitgerekend deze man het kabinet-Lui moet voorhouden, dat het te weinig doet. Het kabinet-I bers is toch de eerste regeringsploeg, die na de mislukkii van voorgaande kabinetten ernst heeft gemaakt met he rugschroeven van de overheidsuitgaven. Daar komt bij dit in de teruggaande economie van de afgelopen jaren moeilijker was dan in de tijd van de kabinetten Den Uj Van Agt. We moeten de waarschuwingen van Duisenberg ook| tegen de achtergrond van zijn huidige functie. De presi ten van de Nederlandsche Bank hebben in de loop der 01 nooit anders gedaan dan uitsluitend hameren op het te p dringen van het financieringstekort. Van die traditie n Duisenberg zich duidelijk niet los. Gelukkig signaleeiie ook positieve ontwikkelingen in de nabije toekomst do< licht aantrekkende economie. Dat hij geen voorstand van kleine bestedingsimpulsen om die oplichtende econ .p' verder aan te wakkeren, is wellicht hieraan toe te schr dat hij zijn blik kennelijk alleen gericht houdt op het ti llj dringen van het financieringstekort. Er zijn ook deskia' gen, die er totaal anders over denken. Minister Rie merkte gisteravond op, dat zowel hij als Duisenberg j heeft. Het is kennelijk maar net zoals je het bekijkt. A voortekenen niet bedriegen kijkt het kabinet vanuit eenPi der perspectief tegen de huidige economische situatie a Koud DE BILT Er is voorlopig geen uitzicht op een spoedige terugkeer naar warm lente weer. Integendeel, het zal de komende dagen juist erg koud zijn. Aan de flank van een depres sie boven Scandinavië stroomt koude lucht naar het zuiden. Die lucht is rechtstreeks uit het noordpool-gebied afkom stig en heeft bij het eiland Jan Mayen op 71 graden noorder breedte nog een temperatuur van meer dan 10 graden onder nul. De voorste begrenzing van die lucht passeert ons in de ko mende nacht. Daarbij kan het Karbonade met stamppot prei en raapstelen vla met rabarbermoes Voor twee personen heeft u nodig: 2 schouderkarbona den, zout, peper, nootmus kaat, mosterd, bloem, 30 g margarine; Vt tot 1 kg aardappelen, zout, 1 prei, melk, 200 g raapstelen, peper, azijn; 3 dl gele vla (3 dl melk, 15 g custard, 18 g suiker), 250 g rabarber, circa 30 g suiker, 1 lepel rozijnen, (custard). Strooi een mengseltje van zout, peper en nootmuskaat over de karbonaden, strijk er mosterd op en haal ze door de bloem. Bak het vlees bruin in de margarine, tem per het vuur, leg het deksel schuin op de pan en voeg zo veel lauw water toe dat het erge bruisen minder gaat worden. Stoof de karbona den in een uur gaar. Kook de aardappelen gaar in weinig water met zout. Snijd het witte en lichtgroene deel van de prei eerst in de lengte in vieren en dan in stukjes. Was de prei schoon en laat haar op een zeef uitlekken. Was de raapstelen en snijd de groente zo fijn mogelijk. Giet de gare aardappelen af en stamp ze met de toege voegde prei fijn. Maak er met melk een tamelijk stevig mengsel van en warm dat al roerende een paar minuten door. Doe er vervolgens de raapstelen bij en warm de stamppot nu heel vlug door, omdat de laatste groente vlug vocht loslaat en daar mee de stamppot te dun zou maken. Voeg naar smaak zout, peper en azijn toe. Kook de gewassen rozijnen vijf minuten in weinig water, voeg de afgespoelde en in stukken van twee centimeter gesneden rabarber toe en laat die in tien minuten tot moes koken. Doe er naar smaak suiker bij. Bind te dunne moes met custard, die met water is aangemaakt. Doe een deel van de afge koelde rabarber in een schaal en leg er de vla op. JEANNE af en toe regenen. MP overdag worden zonnig!"" rioden verwacht en er i: kleine kans op een bui.[ eventuele bui kan verg gaan van sneeuw. Na een nachtelijk mini van om het vriespunt i het morgenmiddag ongev graden. De wind uit noordwesten is matig, kust mogelijk af en toe krachtig. Bij een afneifË wind staat er een aanta^ koude nachten voor de== met op veel plaatsen EE grondvorst. E Weersvooruitzichten voë| verse Europese landen, c= voor vrijdag en zaterdag§§ Zuid-Scandinavië: vooraj vankelijk enkele sneeuw later meer opklarj 's Nachts lichte tot vorst, overdag 2 tot 5 gri Britse Eilanden: vrijdagl de oostkust nog enkele f of natte sneeuwbuien, z in Schotland regen, "s 1 lichte vorst, overdag 6 I graden. J Benelux en noord-Duit wisselend bewolkt en kele regen- of snet 's Nachts lichte vorst, i temperatuur 5 tot 10 grc Noord-Frankrijk -Duitsland: wolkenveld^ plaatselijk een bui. In dej| kans op lichte vorst. Chp rond 11 graden. g Zuid-Duitsland en Alpë den: half tot zwaar bew<6 af en toe regen. MiddagtÜ ratuur rond !2 graden* -graad-niveau rond 150f- I Midden- en zuid-Frar perioden met zon en v*] melijk aan de westkust op een bui. Middagteo tuur van 12 graden irf mandië tot 20 aan de R?a Portugal en Spanje: z£ perioden, maar ook een f' bui. MiddagtemperatuuP' 15 graden in het noordi- tot 24 in het zuiden. 'c l( Italië en de JoegosI^ kust: zonnige periodi voornamelijk in nooi kans op een bui. Mid< peratuur van 20 gradenl noorden tot 26 graden zuiden. Weerrapporten var vanmorgen OJ De Bill Deelen Eelde Den Helder Rotterdam Twente Vlisaingen Zd. Limburg oobew 10* - 2ll Berlijn Bordeau Brussel Dublin Klagenfurt Kopenhagen Lissabon V- -U- IO° - 1* otl 2] .uxemburg onbew. Maliorca Malta Muenchen e.bew. 10* - 1' Stockholm onbew w.bew. 20* 6 Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2