Maak van Hoofdstraat bellefleur van badplaats I Zelfs om een molshoop plat te slaan heb je vergunning nodig' g' EIDEN OMGEVING s <AAD NOORDWIJK AKKOORD MET VERKEERSPLAN reen uitbreiding sluitingstijden Gemeente Noordwijk woedend op staatssecretaris Brokx Volle tribune BOEREN ZIJN BUREA UCRA TIE BEU Bovenbuurman wil vestiging Chinees restaurant voorkomen Auto neemt duik Bezwaren bewoners tegen doortrekken van Ruishornlaan CöidócSomant WOENSDAG 24 APRIE 1985 PAGINA 17 injader onderzoek ond Remisestraat TWIJK Deze week is het nader onderzoek r de vervuiling van de grond van het vaten- vaa jlterrein aan de Remisestraat van start gegaan, een oriënterend onderzoek bleek vorig jaar de bodem daar vooral met oplosmiddelen is 'ÏL 'ntreinigd. nader onderzoek wordt gedaan om uit te vin- -j. in hoeverre de vervuiling zich in de bodem, .'de diepte en in de omringende grond, heeft v,< spreid. Verder zal worden onderzocht of die n vulling risico's oplevert voor de volksgezond- irnei Het onderzoek gebeurt in twee fasen. De t®r ite bestaat uit het aanbrengen «van peilbuizen "12IJ le grond. Daaruit gehaalde watermonsters en het terrein genomen grondmonsters zullen in laboratorium worden onderzocht. In de twee- ic"e fase zal worden bekeken in hoeverre de ver ing zich in de omgeving heeft verspreid. Hoofdwond na aanrijding ZOETERWOUDE Een 40-jarige fietser uit Zoeter- woude is gisteren na een aanrijding met verwondingen aan zijn hoofd opge nomen in het Dia- conessenhuis Lei den. De fietser ver leende volgens de politie op de krui sing van de Noord- buurtseweg en de Dirk van Santhors- i weg geen voorrang aan een 25-jarige automobilist uit Zoeterwoude. Eerste prijs voor Bowling dots SASSENHEIM De „Bowling dots" zijn eerste geworden in de „Huisvrouwen-bowling Lea gue. Zij behaalden 44 punten. Gistermiddag werden de prijzen, die het afgelopen seizoen zijn verdiend, uitgereikt in „de Oude Tol" De captain van de „Bowling dots", mevrouw Mosseveld, kreeg de Oude Tol-wisselbeker uit gereikt door mevrouw R A. Meyer. De teams „De Zwabbers", en „De Achtbaan" werden met 43 en 39 punten tweede en derde. Van de drie individueel beste speelsters kreeg Inge van Dam-Kennedy, een wisselbeker, en ook een be ker van de League evenals de dames Bemel- man en De Vries, die tweede en derde werden. Mevrouw M. Hekker kreeg als speelster met het laagst aantal punten een aanmoedigings prijs. De dames Van Hoekelen en Elstgeest kre gen als beste in hun groep een extra trofee. Geld en sieraden gestolen LISSE Uit een woning aan de Gre- velingenstraat in Lisse zijn de afgelo pen nacht geld en sieraden ont vreemd. De inbre kers kwamen het huis binnen door de voordeur te force ren. De bewoners waren op dat mo ment niet thuis. Het totale schadebedrag is nog niet bekend. Zoekactie naar gestrande V oorschotenaar WARMOND Met een helicopter, een boot van de politie te water en auto's van de Warmondse politie is gisteren een grote zoekactie ondernomen naar een 55-jarige man uit Voorschoten die met zijn boot richting Kaag getrokken was. De man was 's ochtends om elf uur al vertrokken. Toen hij om vier uur 's middags nog niet van zijn tocht teruggekeerd was. alarmeerde zijn vrouw de poli tie. Pas om half acht 's avonds werd de man door zijn familieleden aangetroffen op de Zijldijk in Warmond waar hij aan lager wal geraakt was. Door de straffe wind kon de man met zijn boot met buitenboordmotor niet tegen de golven in ko men, zodat hij halverwege zijn reis was blijven steken. Hoewel er een boerderij was op loopaf stand van de plek waar hij gestrand was. was de man de hele middag in zijn boot blijven zitten in afwachting van hulp. ('d)ORDWIJK De ge- enteraad is gisteravond meerderheid akkoord ,en^aan met het verkeers- voor de kern van ordwijk aan Zee. Dit luit houdt in, dat men jajoriteit geeft aan de zo- ïaamde „Kop" van de ofdstraat, een herinde- van de Nieuwe Zee- oni en de Huis ter Duin- Baat en aan de aanleg een parkeerterrein ?ul4iter café De Wels. Het !entkeersplan omvat nog j2jj van andere voorzienin- p en maatregelen, maar prover zal in een later aakidium nog nader wor- s beslist. college nam een suggestie ïpu1 :efi van Smit (VVD) om de Van Speykstraat niet voor pet ver keer af te sluiten, over. De straat blijft open voor verkeer uit één richting, zodat het ver keer uit de Hoofdstraat in noordelijke richting kan af vloeien. Vast staat dat de „Kop" van de Hoofdstraat dit seizoen nog open blijft, maar volgend jaar in het hoogsei zoen teminste zes weken dicht gaat. „Bij wijze van proef", wilde Smit aan het raadsvoor stel toegevoegd zien. De wet houder maakte er geen be zwaar tegen. De PvdA, PPR/PSP en D'66 zagen het stapsgewijze komen tot afsluiting van de „Kop" van de Hoofdstraat niet zitten. De door Kritisch Noordwijk uitgevoerde enquête onder het winkelend publiek heeft aan getoond, dat 95 procent van de bezoekers van het winkelge bied van mening is, dat de Hoofdstraat winkelpromenade moet worden. „Maak de Hoofdstraat tot de Bellefleur van de badplaats, was de en thousiaste opwekking van de woordvoerdster van de Noord- wijkse socialisten, die in haar visioenen de Hoofdstraat reeds voorzien zag van orgel en ijs comannen. Van Rijnberk (D'66) kwam met suggestie om het Palaceplein van een over kapping te voorzien, zodat er een evenementenplein ge creëerd zou worden, dat door de verbinding Olieburg met de Koningin Wilhelmina Boule vard nog meer accent zou krij gen. Dit idee veroorzaakte kennelijk enige beroering bij het college. Verder deeelde Van Rijberk mee, dat de „Kop" van de Hoofdstraat wat hem betreft winkelpromenade mocht worden. Volgens Willms (CDA) diende de situatie in de Hoofdstraat niet te rigoreus te worden aan gepakt. Stapsgewijs zou men tot een winkelpromenade moeten komen. Belangrijk achtte Willms het, dat over een groot aantal zaken in de eindfase nog kon worden ge sproken. Wethouder Van Duyn liet de totstandkoming van het ver keersplan uitgebreid de revue passeren. Hij verklaarde geen behoefte te hebben aan de aanvullende lijst van Van Rijnberk, die volgens de wet houder in de zin had een lang verhaal te houden. Hij ver weet in dit verband de verte genwoordiger van D'66, dat deze het voorstel niet goed ge lezen had. Het idee van Van Rijnberk tot het aanbrengen van een overkapping wees de wethouder van de hand. Veel eer dacht het college aan een kelder. Plannen daarvoor zou den nog in de commissie ko men. Van Rijnberk was met het ant woord van de wethouder niet tevreden. Het gaat om princi piële beslissingen. Maak nu eens duidelijk tegen welke punten de gemeenteraad in het commissieoverleg ,ja" heeft gezegd en wat men niet accepteerde. Aan het eind van de discussie deelde wethouder Bedijn nog mee, dat hij niet meeging met college-voorstel wat de afsluiting van de „Kop" van de Hoofdstraat be treft. Hij zou daarin het stand punt van z'n fractie volgen. arn rinJORDWIJK De gemeen- ij pad heeft gisteravond een olKzoek om de cafés en bar- it pcings van 1 mei af langer uiten te houden, met 10-8 »Si mmen afgewezen. Bij de l>')dstukken lag een verzoek ar» de Noordwijkse Onderne- rs Vereniging (N.O.V.) om sluitingstijdstippen, die )r de hoogseizoenmaanden "~"dt, reeds volgende week te ingaan. Daarover was Inliet in de raadscommissie CI or algemene bestuurszaken eens geworden. Vandaar Rubingh gisteravond aan- )ng op een uitspraak van de neenteraad. de opmerkingen van de ur| schillende fractievoorzit- nin i werd duidelijk hoe de kaarten lagen. Alkemade (CDA) attendeerde op de af spraken, die bij de collegevor ming zijn gemaakt. Tijdens de zittingsperiode van deze ge meenteraad zouden er geen wijzigingen in de sluitingstij den worden aangebracht, hield hij zijn collega Rubingh voor. Afspraak is afspraak stelde de fractievoorzitter van het CDA en daarmee was voor hen de kous af. Mevrouw Voorham viel Akemade bij. Volgend jaar zou ovec verruiming van de sluitingstijden een nieuwe discussie kunnen plaatsvinden. In dit verband zei mevrouw Voorham benieuwd te zijn naar de resultaten van de sur veillance te voet van de politie in het uitgaanscentrum. Uit het betoog van Verwey bleek, dat de PPR/PSP-fractie geen overwegende bezwaren had tegen een vervroegde ingang van een later sluitingsuur. Ook Van Rijnberk (D'66) kon zich in de suggestie van de Noordwijkse Ondernemers wel vinden. Rubingh ver klaarde niet zo zwaar te tillen aan de inbreuk op een onder geschikt punt een politieke af- psraak. Hij verzocht om hoof delijke stemming. Daarbij ble ken het CDA en de PvdA (sa men 10 zetels) tegen inwilli ging van het verzoek en de VVD, PPR/PSP en D'66 (8 ze tels) voor. Mevrouw Kok (VVD) was wegens ziekte niet aanwezig. NOORDWIJK Het gemeentebestuur van Noordwijk heeft een boze brief gestuurd naar de staatssecretaris voor volkshuis vesting en ruimtelijk ordening over het uitblijven van een be slissing over het bestemmingsplan Vinkenveld. Zoals bekend heeft de stichting zuidduinen, waarin villabewoner Heineken zitting heeft, bezwaren tegen het plan ingediend. De Kroon moet nu de knoop doorhakken, maar schuift de beslissing voor zich uit. Op 11 april kwam er bericht van het ministerie, dat de beslissing wederom voor drie maanden was uitgesteld. Dat schoot bij het Noordwijkse college in het verkeerde keelgat. Het college schreef nog op diezelfde datum een scherpe brief aan de heer Brokx waarin het de bewindsman er op wees, dat langer uitstel met het oog op de uitvoering van het woningbouwprogramma niet verantwoord was. Smit (VVD) sprak gisteravond tijdens een raadsvergadering zijn teleurstelling uit over de houding van het ministerie. Wethouder Van Duyn deelde diens standpunt. „Zoiets is bij mijn weten nooit voor gekomen", zei hij. „We vonden het al veel te lang duren. Nu weer dit uitstel, dat werd ons te gortig". NOORDWIJK De pu blieke tribune van de Noordwijkse raadzaal was gisteravond mudvol. Waar men ook keek, zelfs tot op de overloop zaten en ston den Hoofdstraat-winke liers. Deze massale op komst van de onderne mers uit het winkelgebied van de badplaats bleek verband te houden met de behandeling van het ver keersplan voor Noordwijk aan Zee. De winkeliers maakten zich zorgen. De behoorlijk uit de kluiten gewassen heer Wete- rings zou aanvankelijk het woord voeren voor de win keliers. Inmiddels bleek ook J. de Boer te zijn gearri veerd, veel kleiner van stuk, doch welbespraakt. Voor Weterings was de komst van De Boer aanleiding zijn plaats achter de microfoon af te staan, tenminste als burge meester mr. Bonnike hem dat toestand. ja zeker, was de slagvaardige reactie van de burgervader. „We zetten gewoon de microfoon wat la ger", voegde hij er onder grote hilariteit aan toe. De Boer bleef onverstoor baar onder dit alles. Hij vroeg de gemeenteraad de belangen van de winkeliers goed in de gaten te houden. Van afsluiting van de Hoofd straat wilden de onderne mers niet weten, dat was alom bekend. Mocht er ech ter besloten worden tot her inrichting en bestrating, dan verzochten de Hoofdstraat- bewoners om inspraak. Te gen het aanbrengen van ver keersdrempels bleken de winkeliers geen bezwaren te hebben. Er dienden echter geen belemmeringen te wor den aangebracht, die onge lukken zouden veroorzaken. Van wethouder Van Duyn kreeg de winkelier de toe zegging, dat er in de Hoofd straat niets zou veranderen zonder dat de neringdoenden daarin waren gekend. :en OETERWOUDE „Van achter een bureau bemoeien ie plannenmakers zich met dlerlei zaken. De boeren zijn est in staat de zaken zelf te hiegelen als ze maar enige t Speelruimte krijgen". Kriti- 1 vche taal van Gijs Belt, de heleskundige op het gebied van e agrarische zaken binnen gemeenteraad van Zoeter- oude van het CDA. De bu- ledeaucfatie waarmee de agra- iëfs in toenemende mate te rijf laken krijgen is hem een oorn in het oog. Js het gaat om de oprukken- e verstedelijking, met name fkomstig van buurgemeente mb oetermeer wordt Zoeterwou- e altijd omschreven als de ou groene buffer". Gijs Belt indt dat prima, maar voegt r direct aan toe dat het groe- rgi e gebied slechts zo .kan blij- ieeen als de agrariërs hun be- mboep kunnen blijven uitoefe- ëg< en. „Zij moeten uiteindelijk et groene gebied onderhou- Maar het wordt hen laarbij door de overheid niet be emakkelijk gemaakt. Ieder- leren bemoeit zich tegenwoor- ig met het landelijk gebied, en Hes wordt vanachter een erlureau geregeld. Neem nou et stelsel van de aanlegver- unningen. Als je een mols- oop plat wil slaan moet je bij oniijze van spreken nog een ergunning hebben", stelt lelt vast. Weipoort •ijs Belt is huiverig voor de ens van het college van bur- Öïmeester en wethouders om an de Weipoort een be- chermd dorpsgezicht te ma- en.„Er wordt nauwelijks ge acht over de consequenties jl< oor de bedrijven. Zo n be ll :hermd dorpsgezicht houdt feer extra beperkingen in. Ik ind dat Zoeterwoude er zelf tei ia het bestemmingsplan en lis ergunningen voor kan zor- k en dat er geen gekke dingen etiebeuren. Alles wordt tegen woordig. vaak tegen je wil, t por je geregeld. Zo zijn er di- s erse boerderijen op de mo di umentenlijst geplaatst. In h èrste instantie zelfs zonder f at de betreffende eigenaar lei ét wist", aldus Belt die er s i og aan toevoegt: „Als de d 1 verheid musea wil dus bij- oorbeeld De Weipoort in de ge uidige situatie handhaven vind ik dat best maar daar moeten ze niet de boeren mee opzadelen". Het CDA-raadslid zal daarom zeer attent blijven als er weer wordt gesproken over het Landelijk Gebied. „Ik krijg de indruk dat de overheid graag alles wil laten zoals het nu is. Natuurlijk is het leuk een boer met klompen en een juk Hinderwet met melkbussen. Maar die tijd is voorbij. Zuiver economisch gezien heeft een boer met cir ca 20 hectare land nauwelijks bestaansrecht. Veel boeren zijn de bureaucratie beu. Een beetje vrijheid voor de boeren is gewoon noodzaak. Er ver andert veel bij de agrarische bedrijven; men moet flexibel kunnen opereren. Dat bete kent dat bedrijfsgebouwen aangepast moeten kunnen worden, anders mis je de boot". De heer Bèlt betreurt het ook dat in het verleden te weinig aandacht is besteed aan de be langen van de landbouwers als het ging om bestemmings plannen. De agrarische bedrij ven vallen nu ook onder de hinderwet. In het recente verleden deed zich een 'aar dig voorval' voor met 'hin der'. Er zijn de laatste jaren nogal wat boerderijen be woond door mensen van bui ten Zoeterwoude die heerlijk rustig willen wonen. Toen één van de boeren eens aan het fieren was belde een van de ewoners de politie met ver zoek de 'stankoverlast' te stoppen. Toen de betreffende boer daar 'lucht van kreeg' heeft hij die stadsmensen eens flink de waarheid verteld en de suggestie gedaan het hele erf van een laagje gier te voorzien. Gijs Belt vindt die handelwij ze van die bewoner onbegrij pelijk „Die bedrijven bestaan al honderden jaren. Als je per se in de Weipoort wilt wonen dan moet je het simpelweg ac cepteren dat de boeren zo af en toe moeten gieren. De hin derwetbepalingen zijn ter be scherming van de woonomge ving. Het wordt tijd dat eens wordt gesproken over de be scherming van de boerenbe drijven". Afgraven Over de bureaucratie kan Gijs Belt urenlang vertellen. Te meer omdat hij er zelf zéér nauw bij betrokken is geweest toen het ging om het afgraven van klei van zijn grasland. „Het weiland bestond uit heu vels en dalen. Op een afstand van pakweg 15 meter was er soms een hoogteverschil van 60 a 70 centimeter. .Ik moest in totaal van negen instanties vergunning hebben alvorens daadwerkelijk met het afgra ven kon worden begonnen. Nog een veehouder uit de Weipoort wil graag zijn wei land afgraven. Het is nu zo hobbelig dat een goede be drijfsvoering niet mogelijk is. Het gaat om een weiland dat vanaf de openbare weg nau welijks zichtbaar is. Toch werd het verzoek door de provincie afgewezen op grond van de landschappelijke waarde. Dat is nu echt klink klare nonsens. Die dingen ge beuren echt Je kunt je er druk om maken maar je doet er niets aan". Giis Belt ziet daarom in de nabije toekomst nog de nodige confrontaties tegemoet tussen de overheid en de agrariërs. „Als de uitgangspunten zoals die door de plannenmakers zijn ontwikkeld moeten wor den uitgevoerd is er eerder sprake van een uitstervings- beleid. De kreet dat Zoeter woude groen moet blijven moet maar eens hard gemaakt worden. Men is dan echter wel afhankelijk van de boe ren". aldus Gijs Belt aan het DE ZILK Stankoverlast, geluidsoverlast en parkeerproble men. Dat vreest L van der Stoel wanneer in het pand beneden zijn woning aan de Regenvlietweg in De Zilk een Chinees res taurant wordt geopend. De gemeente heeft de benodigde bouw en hinderwetvergunningen verleend en gisteren probeerde Van der Stoel bij de Raad van State die hinderwetvergunning ge schorst te krijgen. Als aan zijn verzoek wordt tegemoetgekomen, zou dat betekenen dat de eigenaar van het toekomstige restau rant zijn zaak voorlopig niet mag openen voordat de Raad van State de bezwaren tegen die verleende hinderwetvergunning heeft behandeld. Het eerste Chinese restaurant in de Zilk is overigens nog niet open. Deze of volgende week wil de restauranthouder met de verbouwing beginnen. Aanvankelijk hadden drie personen be zwaar gemaakt tegen de plannen voor deze vestiging. De ge meente heeft hun bezwaren afgewezen. De heer Van der Stoel wil echter koste wat het kost voorkomen dat hij „binnenkort geen raam meer open kan zetten zonder de lucht van Chinees voédsel te ruiken" Verder betwijfelt hij ten sterkste of de maat regelen voor geluidsisolatie voldoende zullen zijn. Bovendien moet de houten tussenvloer dan vervangen worden door een van beton en dat betekent dat zijn vloerbedekking gaat rotten door gebrek aan ventilatie Tot slot vindt Van der Stoel het vreemd dat aan allerlei bedrijven bij bouwvergunningen voor waarden worden gesteld ten aanzien van het aanleggen van par keervoorzieningen en dat in dit geval de gemeente zelfs toegeeft dat de parkeergelegenheid met voldoende is, maar dat zij daar geen consequenties aan verbindt. De eigenaresse van deze auto, een vrouw uit Leiden, wist het zeker: ze had de handrem aangetrokken nadat ze haar voertuig gisterochtend rond kwart over elf aan de waterkant van de Oude Singel had geparkeerd en voordat ze haar voertuig verliet. Toch ging de wagen aan de wandel, belandde in het water van de Oude Vest en ging helemaal kopje onder. LISSE De bezwaren te gen het doortrekken van de Ruishornlaan houden aan. Dit werd gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie van ruimtelijke ordening duidelijk gemaakt door vertegenwoordigers van bewonerscomités. De doortrekking dient vooral ter ontsluiting van een nieuwe wijk in de Poel polder. Door de heer Moser werd na mens het bewonerscomité van de Rembrandtflats onder meer gesteld dat als de weg een feit wordt, er door de automobilis ten ongetwijfeld keihard tus sen de flats gereden zal wor den, met alle overlast van dien. De heer Moser verzocht de commissieleden om vooral ook de ontsluiting via Dever te overwegen. Protest tegen de plannen van de gemeente werd eveneens aangetekend door de heer Daems, namens de bewoners van de Joz. Israëlstraat. Het bevreemdde hem dat in het rapport van de gemeente steeds wordt gesproken over de kwaliteit van het te bou wen gebied, doch niet over het huidige woninggebied. Met be trekking tot de geluidsoverlast van het verkeer constateerde hij, dat deze reeds nu al on aanvaardbaar hoog is in deze buurt Het lijkt er op alsof voor die buurt een andere wet geluidshinder van toepassing is, aldus de heer Daems Het CDA schaarde zich bij monde van de heer Kortekaas in feite achter de keuze van het college, waarbij deze nog wel opmerkte dat er geen opti male oplossing voor iedereen is te vinden, doch dat men zo veel als maar mogelijk is tege moet zal moeten komen aan de geuite bezwaren Ook de heer Ten Hagen (VVD) richtte zich in die richting, met de op merking dat men thans moet gaan adviseren en vaststellen voor de nabije toekomst. Alles tegen elkaar afwegende lijkt het erop, aldus de heer Ten Hagen, dat voor de minst slechtste oplossing is gekozen. Daarbij dient dan wel gewerkt te worden aan tegemoetko ming aan de bezwaren en bij voorbeeld geluidsarm asfalt^ beplanting en een zo diep mo gelijk tracé van de weg te on derzoeken. Uit de beantwoording door wethouder De Kort bleek on der meer. dat het dieper leg gen van de weg net zo weinig effekt heeft als het aanleggen van geluidswerende waller*, het voorstel van het geluidsar me asfalt is nog vers en men wacht wat dat betreft liever op de eerste rapporteringen De heer Rosdorff stelde dat de hele zaak een stuk gemakkelij ker zou zijn en aanmerkelijke minder zou kosten als het in-- dustneterrein nabij Dever eer> feit zou worden en men op dat gebied met ontsluiting in zou kunnen haken. Een ei van Co lumbus dat door de wethouder niet werd gewaardeerd. We hebben ons beijverd, aldus de heer De Kort, om het in dustrieterrein uit Lisse-zuid te weren en ons sterk maken om. het in noord (eventueel aan< sluitend op Hillegom) te ver^ sterken, zou een goede zaak zijn. Protest tegen dienstwoning VOORHOUT Er bestaan nogal wat bezwaren tegen he<- bouwplan van de heer G A J Mens te Noordwijkerhout die een- dienstwoning en kantoorruimte wil hebben op zijn perceel aan de Van den Berch van Heemstedeweg nummer 7. waar zijn hei- bedrijf, de firma Meko, gevestigd is Het gebouw dat 20 meter breed gaat worden komt te staan op een perceel van 710 m2 Links van het gebouw komt de inrit die grenst aan een stroop van ongeveer 5 meter grond dat eigendom is van de heren Bier man die wonen in de aangrenzende laatmiddeleeuwse boerderij. Gisteravond maakte de heer J Bierman voorafgaande aan de commissievergadering ruimtelijke ordening zijn bezwaren tegen het bouwplan kenbaar Ook de raadscommissieleden waren niet allemaal enthousiast over het plan waarvoor het agrarische be stemmingsplan via een artikel 19 procedure gewijzigd zal moe» ten worden in bestemming industrie Men was geschrokken van een dergelijk groot plan en ook van ,,'t gemak" waarmee - vol gens mevrouw Alien Lap - hel college agrarische grond onttrok voor bouwgrond

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17