JeidócSomcwit Gemeente wil terrassen timuleren STAD OMGEVING Onderzoek naar paratyfus in tehuis Rijn en Vliet Gevangenisstraf geëist na dodelijke aanrijding Twee panden gekraakt C leg Oost hout- Siel laat op wachten I WOENSDAG 24 APRIL 1985 PAGINA 45 kvlietbrug jin mei dicht )EN De Trekvlietbrug de brug tussen .ammenschansplein en de Voorschoterweg >rdt van maandag 6 mêi tot en met vrijdag ii voor alle verkeer afgesloten voor motor- uigen. Voor (brom)fietsers en fietsers t een noodbrug aangelegd. [sluiting is noodzakelijk omdat het brug- rernieuwd moet worden. De werkzaamhe- iaken deel uit van de reconstructie van immenschansplein. Het autoverkeer omgeleid via de Churchilllaan, de Vijf- n en de Tomatenlaan of de Koninginne- Bussen rijden via de Rooseveltstraat. De Ite bij de flat Cronestein wordt tijdelijk jatst naar de Tomatenstraat. Langs de A4 snelweg Den Haag Amsterdam komen te staan, die wijzen op de afsluiting van Agressieve automobilist mishandelt bromfietser LEIDEN Een 60-jarige Leidenaar heeft gister middag rond half vijf op de kruising Sumatra- straat/Willem de Zwijgerlaan een 32-jarige stadge noot mishandeld omdat deze een trap tegen zijn> auto zou hebben gegeven. De 32-jarige man kreeg diverse blauwe plekken, klaagde over pijn in hoofd, keel en armen en raakte een contactlens en zijn zonnebril kwijt. De 60-jarige man moest met een gebroken pink naar het Diaconessenhuis worden gebracht. De 32-jari- ge man reed op zijn bromfiets op de Kooilaan en moest bij de kruising uitwijken voor een Mercedes die op het fietspad stond. Daarbij zou hij de wagen hebben geraakt. Bij de kruising Sumatrastraat- Willem de Zwijgerlaan stond de eigenaar van de auto hem op te wachten. De 60-jarige bedreigde de bromfietser met een wandelstok. In zijn auto werd een sabel aangetroffen. LEIDEN Naar schatting vijftien personen hebben in de nacht van zaterdag op zondag het pand Nieuwe Rijn 84a ge kraakt. Zes krakers namen in de nacht van zondag op maan dag bezit van een bedrijfspand aan de Stationsweg 18-20. Om dat er in beide gevallen geen duidelijkheid is over de toe komst van de leegstaande panden wordt niet ingegrepen. De officier van justitie vindt dat de eigenaars maar een civiele procedure moeten starten wanneer zij de krakers weg willen hebben. Het pand aan.de Nieuwe Rijn is eigendom van de gemeente en staat volgens de krakers sinds november 1984 leeg. De ge meente zegt dat het sinds december van het vorig jaar leeg is. Voor het huis is een aspirant-koper gevonden, maar er is nog geen contract omdat de gemeente eerst nog enkele bouwkun dige voorzieningen moet treffen. Het pand aan de Stations weg staat sinds maart 1984 leeg en zou worden verbouwd tot een horeca-onderneming. Deze plannen zijn echter niet door gegaan. Dierendrama LEIDEN Een schaap dat gisteroch tend in een weiland aan de Plesmanlaan aan het lammen was, kwam tijdens deze be zigheid in een sloot te recht. De dikke vacht zoog zich vol vocht en het schaap verdronk, het halfgeboren lam metje onderging het zelfde lot. Het schaap had even tevoren al een lammetje ter we reld gebracht en ook dat is, zonder moeder, dood Req uiem LEIDEN De Schola Cantorum van de Leid- se Studenten Ekklesia geeft zaterdagavond 4 mei in de Hooglandse kerk aan de Haarlem merstraat onder leiding van Wim de Ru een concert. Uitgevoerd wordt het Requiem van G. Fauré. Het concert begint om kwart voor ne gen, kaarten zijn vooraf telefonisch te bestel len (071-766395, 071-760332) en te koop aan de kerk. Presentatie Al-Mizan LEIDEN Al-Mizan, de eerste Marokkaans- Nederlandse krant, wordt op woensdag 1 mei officieel gepresenteerd in het redactielokaal aan de Langegracht 61 in Leiden. Op die dag wordt het eerste nummer ten doop gehouden. Nieuwe dader LEIDEN De 24-ja- rige Leidenaar die ervan werd verdacht op 18 april op de Ber- nardkade met een auto op twee Leide- naars te zijn ingere den, is op vrije voe ten gesteld. De politie heeft gisterochtend in zijn woning een 25-jarige Leidenaar aangehouden die nu wordt verdacht van deze daad. IDEN De gemeente van plan de komst van jeuwe terrassen te sti lleren. Om de binnen- jad te verlevendigen zal it gemeentebestuur ho- kaondernemers die een rras voor hun zaak wil- |n openen, alle mede werking geven. B en W ebben deze intentie uit sproken toen zij on- ings de terrassennota aststelden. it voor enkele jaren waren eigenlijk maar nauwelijks jinte terrassen in Leiden. De Éadsvernieuwing schiep de itste vijf jaar op veel plaat- in de stad mogelijkheden r een terras. Zo kreeg het idhuisplein na een op- apbeurt in de jaren zeven een heus terras dat be- ïdens bij grootschalige ac- liteiten echter een kwij- >nd bestaan lijdt. De herin ging van de Stille Mare erp meer vruchten af. Se- rt enkele jaren zijn de twee rassen daar op zomerse da- n drukbevolkt. Inmiddels er ook terrassen bij de rcht en de Morspoort. arnaast bevinden zich op loze plaatsen in de stad rasjes in de vorm van en- ilif tafeltjes en stoeltjes, door de betreffende uitbater losjes voor de deur van het etablissement geplaatst. Ter rassen op dekschuiten, een ontwikkeling van de laatste jaren, werden door de ge meente in het kader van het stadsschoon met argusogen aanschouwd en soms verbo den. Overdekte terrassen Geconcludeerd kan worden dat het in Leiden ontbreekt aan grootschalige terrasrecre atie zoals in andere vergelijk bare steden wel aanwezig is. Aan het gemeentebestuur zal het niet liggen. Deze heeft inmiddels de precariorechten (die aan de gemeente betaald moeten worden voor het ge bruik van gemeentegrond) voor terrassen groter dan 20 vierkante meter verlaagd om de totstandkoming ervan te bevorderen. Bovendien werd enkele jaren geleden besloten in Leiden overdekte terras sen toe te staan. Van deze mogelijkheid is "tot op heden echter gepn gebruik gemaakt. Officieel zijn er Leiden mo menteel honderd terrassen waarvan verreweg het me rendeel niet, groter is dan tien vierkante meter. Het to tale aantal terras-vierkante meters wordt op 1000 ge schat. het levert de gemeente jaarlijks 150.000 gulden aan precariorechten op. het ziet er naar uit dat er binnen af zienbare tijd enkele grotere terrassen bijkomen onder meer op het Vrouwenkerk plein en aan de Boommarkt nabij het Kort Rapenbrug. Volgens de terrassennota kan elke horecaondernemer in principe een vergunning voor een terras voor zijn uit spanning krijgen. De belang rijkste eis die de gemeente aan het terras stelt, is dat de vrijheid en veiligheid van het voetgangersverkeer niet in het gedrang komt. Hierbij wordt er van uitgegaan dat voor de voetganger een vrije loopruimte van tenminste 1 meter beschikbaar moet zijn en dat het terras geen over last voor de omgeving ver oorzaakt. De sluitingstijden van het terras zijn overeen komstig die van de horecage legenheid waar het bij hoort. Maar gezien het weer in Ne derland is de ervaring dat de terrassen meestal vroeger dicht gaan dan toegestaan is. Wanneer er voor de horeca gelegenheid geen ruimte voor een terras is, kan de on dernemer een verzoek indie nen een terras aan de wal kant of op een dekschuit te mogen inrichten. In die ge De terassen aan de Stille Mare zijn op zonnige dagen zeer druk bevolkt. vallen worden aanvullende voorwaarden gesteld. Dan zal worden gekeken naar de verkeersveiligheid, het stads schoon en de doorvaart van het scheepvaartverkeer. Zo is de gemeente zeer huiverig voor terrassen op dekschui ten in het Rapenbrug omdat dat in strijd zou zijn met het monumentale karakter van de omgeving. Omdat de ervaring is dat er over het algemeen geen klachten gehoord worden over terrassen, is dé gemeen te van plan alle medewer king aan de totstandkoming van terrassen te verlenen. In hoeverre dit ook leidt tot een uitbreiding van het aantal, hangt vooral van de Leidse horecaondernemers af. LEIDEN Een onderzoek naar de mogelijke aanwezigheid van paratyfus in het bejaardenhuis Rijn en Vliet in Zuid-West is waarschijnlijk in de loop van vandaag afgerond. Bij zes bewo ners van het tehuis zijn dit weekeinde verschijnselen aangetrof fen die op de besmettelijke ziekte wijzen. Rijn en Vliet directeur F. van Oosten verwachtte vanmorgen de uitslag van het bacte riologisch onderzoek, dat in het Elisabethziekenhuis in Leider dorp wordt verricht, al binnen te hebben, maar het ziekenhuis kon nog geen uitsluitsel geven. Vier bewoners van Rijn en Vliet een verzorgingstehuis met 86 bewoners en 60 voor het merendeel part-time personeelsle den zijn dit weekend in ziekenhuizen opgenomen met ziekte verschijnselen die op paratyfus wijzen. De vier zieken ziin tus sen de 85 en 95 jaar oud. Bij twee andere bewoners zijn de ver schijnselen ook aangetroffen, maar niet in die mate, dat zieken huisopname noodzakelijk bleek. Onmiddellijk nadat de mogelij ke aanwezigheid van paratyfus bleek, heeft het tehuis de GG en GD en de keuringsdienst van waren ingeschakeld. De GG en GD heeft keukenpersoneel onderzocht en de keuringsdienst on derzoekt voedselmonsters uit het tehuis. Mogelijk dat de ziekte via het voedsel het tehuis is binnengekomen. Bewoners kunnen ook zelf voedsel hebben gekocht met de ziekte, maar ook via leveranciers kan de paratyfus de keuken van het tehuis hebben bereikt. ,,Wat dat betreft is het zoeken naar een speld in een hooiberg", aldus de directeur. De zes bewoners hebben last van ernstige diarree, braken, en koorts. „De vier bewoners zijn naar het ziekenhuis overge bracht, omdat met name het vochtverlies voor mensen op hoge re leeftijd gevaarlijk is", aldus directeur Van Oosten. Hii bena drukt dat paratyfus geen levensgevaarlijke ziekte is. „Vroeger was het dat wel, maar tegenwoordig, zijn er voldoende middelen om tegen de ziekte op te treden. Paratyfus klinkt erg eng, zeker voor ouderen, maar grote onrust is niet nodig en is hier ook niet. Iedereen loopt hier gewoon in en uit. Volksgezondheid over weegt ook paratyfus van de lijst met besmettelijke ziekte af te voeren. Dat zegt wel wat over het geringe risico van de ziekte". Paratyfus is besmettelijk via de ontlasting. Daarom zijn de tiolet- ten ontsmet en draagt het personeel van Rijn en Vliet wegwerp- schorten. Veertien dagen meer dan normale hygiene moeten voldoende zijn om de eventuele paratyfus het tehuis uit te krij gen. Volgens Van Oosten kan ook toeval zijn, dat de zes bewoners de ziekteverschijnselen hebben, zonder dat er van paratyfus sprake RHOUT Het ziet ir uit dat de fiets- en Hngerstunnel onder lorweg door naar de )osthout dit jaar nog gereed zal komen, m ander bleek gis- )nd tijdens een ver ing van de raads- jissie ruimtelijke or g aanleiding van een Uit de commissie wan- »u eens met de bouw 'begonnen zou worden, brdde wethouder D. J. Io, dat de bouwvergun- tas verleend maar dat ineentebestuur keer op horen kreeg dat er p veertien dagen" ge- jou gaan worden met van gemeentewer- heer H. Philipsen zei nog steeds onderhan- worden gevoerd L „En dat is niet zo'n lelijk onderhande- ;aan" wilde de heer wel even kwijt. [dien was het de be- dat de tunnel klaar als de eerste 600 hui- jn Oosthout bewoond i nu er moeten er nog iouwd worden, dus we i tijd". bopt de tunnel, die 3 gaat kosten, in fe- '86 klaar te hebben. trant ontvangen Bel 18.00 en 19.00 uur, za- I tussen 14.00 en 15.00 lefoonnr.071-122248 en Ut wordt nog dezelfde (labezorgd. Tentoon stelling restauratie ambacht Vier organisaties die het restaure ren van panden in de Leidse binnen stad tot hun voor naamste doel re kenen, hebben in de Hooglandse- kerk een tentoon stelling over het l restauratieam bacht ingericht. Een expositie die niet alleen een beeld geeft van het oude am- bachtswerk maar vooral de aan dacht wil vestigen op het dreigende tekort aan am bachtslieden in de restauratie- bouw. Burge meester C. Goe- koop opende gis termiddag de ten toonstelling die tot en met zater dag 27 april da gelijks te zien is van elf tot vier uur en zaterdag van tien tot vijf uur. Snuffelmarkt Voor de tweede maal wordt het komend weekeinde een grote snuffelmarkt in de Groenoordhallen gehouden. Tijdens de markt worden particulieren uit heel Zuid- Holland in de gelegenheid gesteld oude spulletjes te koop aan te bieden. Open podium De Leidse Folkclub in Ani- ba 's Muziekkamer aan de Herenstraat 1 houdt vrijdag 3 mei een „Open podium". Elk muziekgenre is welkom. Aanmelden kan telefonisch: 01717-2726. Recreatie zaalvoetbal Zaalvoetbalclub „Blikman" organiseert weer een zaal- voetbaltoernooi voor recrea tieteams in de ijs- en evene mentenhal aan de Vondel laan in Leiden. Het toernooi begint 28 april om negen uur 's morgens en duurt tot vijf uur. Voorjaarsconcert Heempark S tuden tenm uziekgezelschap „Sempre Crescendo" geeft 29 april een voorjaarsconcert in de Stadsgehoorzaal. Uitge voerd worden werken van Haydn, Strauss, Elgar, Schu bert en Brahms. Het concert begint om kwart over acht Groen Leiden Groen Leiden houdt maan dag 29 april een ledenverga dering in het pand Oude Varkenmarkt 32. De bijeen komst begint om half negen en aan de orde komt onder meer de visie van het bestuur van deze nieuwe partij op de Leidse gemeentepolitiek. In het Heempark aan de Oegtgeesterweg wordt elke laatste zondag van de maand een kosteloze rondleiding ge geven door gidsen van het Instituut voor Natuurbe- schermings-educatie. De wandeling duurt ongeveer anderhalf uur. Vanaf zondag 28 april is een natuurpad boekje verkrijgbaar dat enke le voorjaarsverschijnselen in het park beschrijft. Het Heempark is iedere zon- en feestdag geopend van 14-17 uur en op werkdagen van 8.30-17.30 uur. De zondago penstelling sluit op 13 okto ber. S ASSENHEIM DEN HAAG „Wordt het leed van de nabestaanden ver zacht als mijn cliënt de gevangenis in gaat? Is dat een genoegdoening voor hetgeen hij heeft gedaan? Mijn cliënt is zich heel erg bewust van zijn verschrik kelijke daad en wil daar ook voor gestraft worden. Hij heeft een groot schuldgevoel en voelt zich machteloos. Pogingen om op wat voor manier dan ook iets goed te maken, zijn door de nabestaanden afgewezen. Logisch na tuurlijk, maar is gevange nisstraf een oplossing", al dus de advocaat van een 50-jarige Noord wijker, die op 11 juni 1984 op de Leidse Vaart tussen rijks weg 44 en Voorhout met zijn auto een aanrijding veroorzaakte, waarbij twee jonge mensen wer den gedood en twee ande ren zwaar gewond raak ten. De Noord wijker moest zich gistermorgen voor de Haagse rechtbank verantwoorden. De man had onder invloed van sterke drank (een promil lage van 1,37) veel te hard ge reden en was na een bocht op de verkeerde weghelft terecht gekomen. Eerst had hij een te gemoetkomende auto ge schampt en enkele meters ver der was hij frontaal op een an dere tegenligger met daarin vier jonge mensen ingereden. Volgens de advocaat had de Noordwijker in een overspan nen toestand achter het stuur gezeten. Huwelijksproblemen en problemen met een vrien din zouden hem in een zeer depressieve toestand hebben gebracht. „Ook als hij geen druppel had gedronken zou hij een gevaar op de weg zijn ge weest", aldus het psychiatrisch rapport, dat stelt dat de man geen echt alcoholprobleem heeft. „Ik realiseer me heel goed dat ik iets verschrikkelijks heb ge daan", aldus de verdachte, die een goed lopend bedrijf met ongeveer 20 mensen leidt De advocaat stelde verder dat het ongeluk het leven van de man totaal heeft veranderd. Dat hij direct contact heeft ge zocht met een psychiater om te {iroberen de problemen op te ossen en ook zou de man zich Herdenking gevallen grenadiers en jagers DEN HAAG De traditionele herdenking van de gesneuvelde Grenadiers en Jagers wordt dit jaar zondag 12 mei bij het monu ment aan de Johan de Wittlaan in Den Haag gehouden. De plechtigheid begint om een uur. Medewerking verlenen onder meer de Koninklijke Militaire Kapel en het mannenkoor „De Verenigde Zangers", terwijl de declamatie wordt verzorgd door mevrouw Anita Poolman. Er is gelegenheid tot het leggen van bloemen en na afloop tot een samenzijn in de aula van het te genover het monument gelegen gymnasium. onder behandeling van het Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs (CAD) gesteld hebben. Om de behandeling die de man momenteel onder gaat, niet af te breken en ook om het bedrijf van de man niet in gevaar te brengen, stel de de advocaat mr. S. F. Koot te, de president van de recht bank, voor een alternatieve straf op te leggen: een jaar lang anderhalve dag per week werk bij het bureau slachtof ferhulp in Groningen. „Dit project doet erg goed werk. maar zou veel beter kunnen functioneren als iemand met de deskundigheid van miin cliënt zou worden ingezet. Op deze wijze werkt mijn cliënt een dag, een avond en een ochtend per week voor dit bu reau. Hii helpt daarmee een belangrijk project voor slach tofferhulp van de grond. Hij zou dit dan een jaar moeten volhouden, zo'n 500 600 uren in totaal. Dus eigenlijk veel meer dan de geëiste gevange nisstraf", aldus de advocaat. Officier van justitie G. van El- dijk wees het pleidooi van de advocaat als volstrekt onrealis tisch van de hand: „U bent al twee keer veroordeeld wegens te hard rijden en ook al eens wegens het rijden onder in vloed. U heeft toen een hoge boete gekregen en een voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Je zou dus wel kunnen zeggen dat u in ieder geval een pittige rijder bent Wat u nu gedaan heeft is te erg voor een alternatieve straf", aldus de officier. Zij eis- te zes maanden gevangenis- straf, waarvan twee voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar en twee jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Uitspraak over 14 dagen

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15