int Maarten echte vrijhaven Reagan valt van voetstuk Onrust in Karachi DOORGANGSHUIS VOOR PROSTITUEES EN A VONTURIERS Den Haag vraagt inlichtingen over doden bij mensensmokkel Duizenden vrouwen naar Nederland verhandeld Fransen promoten eigen Star-warsonderzoek MA. HTENLAND CeidócSounant DINSDAG 23 APRIL 198S PAGINA S Inden wijst weer Ie Russen uit DEN Groot-Brittannië heeft uw drie Russen uitgewezen. Dit het Britse ministerie van buiten- e zaken gisteravond bekendge- t. Vorige week zijn al twee Rus- itgewezen. Volgens het Britse mi le hebben de gisteren uitgewezen n zich schuldig gemaakt aan spio- activiteiten. Waarnemers in Lon- ïenen dat dit Britse besluit een re is op de uitwijzing gisterochtend Irie functionarissen van de Britse ssade in Moskou. In totaal zijn de >pen vier jaar vijftien Russische naten op grond van vermeende igepraktijken Engeland uitgewe- Moskou sluit geweld tegen Amerikaanse militairen in Oost-Duistland niet uit WASHINGTON De Sovjet-Unie heeft gis teren een verklaring van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken tegenge sproken, dat in de toekomst in Oost-Duits- land geen geweld meer zal worden gebruikt tegen Amerikaanse officieren. De dood van de Amerikaanse majoor Nicholson, die een maand geleden door een Russische soldaat werd neergeschoten toen hij een militaire in stallatie in Oost-Duitsland observeerde, is door de Sovjet-Unie een betreurenswaardig feit genoemd. Maar dit betekent niet dat Mos kou voortaan geen legitieme stappen meer zal ondernemen om een onbekende spionerende indringer tot staan te brengen. Pakistaanse legervoertuigen zijn op weg naar de Orangi-wijk in Karachi, waar het al geruime tijd onrustig is. De grote traangaswolk toont aan dat de Pakistaanse politie haar handen vol heeft aan de fel agerende tegenstanders van het regime van Zia oel-Haq. HAAG WILLEM - De justitie op de irlandse Antillen is verbaasd over de van berichten, dat liland betrokken zou |bij de smokkel van ;en naar de Ameri- ie Maagdeneilanden. ;ijk niet op van het lat er mensen worden |okkeld. Dat gebeurt meerdere eilanden, ver de manier waar- 'er container, dat is 9 aldus de politie el op Sint Maarten, in- ieur R. M. Candalaria. voor hem bestaat er 5 twijfel dat Sint 3 (ten een trekpleister jor avonturiers uit de o ie Caribische regio. 0 aal toerisme, gokhui- ïbordelen, natuurlijke jns, honderden jach- pn een korte afstand de Maagdeneilanden en Sint Maarten im- I tot een ideale „door- haven". Maarten is het grootste l van de Nederlandse Bo- jndse Antillen (de andere rijn Saba en Sint Eustati- ^et is 86 vierkante kilo- groot, waarvan het An- j Inse deel 34 vierkante ki- 5 er beslaat. De overige 52 ante kilometers zijn (grondgebied, overigens dat er van een grens is. Alleen een bord heet ïst „bienvenue" in het egedeelte. de overige Nederland- illen gebukt gaan onder teeds slechter wordende "lie (Aruba en de Lago, Curasao en de Shell), lijken op Sint maarten de bomen tot in de hemel te groeien. Of beter gezegd: tot in het paradijs, want het eiland lijkt regel recht weggelopen uit de recla me voor „friswitte cocos in Hollandse melkchocolade". Dit paradijselijke stukje ko ninkrijk, met zijn ruim twaalf duizend inwoners (het Neder landse deel), ontvangt jaarlijks zo'n 280.000 buitenlandse toe risten. Het zijn vooral Ameri kanen, Canadezen en Duitsers die de weg weten te vinden naar de super-luxe hotels, gok huizen, naakstranden en vooral voor de bemanningen van de Japanse varende visfa- brieken de bordelen. Sint Maarten wordt al bijna dertig jaar „geregeerd" door de politicus Claude Wathey. Door zijn beleid van zo weinig mogelijk overheidsbemoeienis heeft Sint Maarten zich sinds de jaren zestig ontwikkeld tot een toeristische trekpleister van formaat. Het kreeg daar ook alle kans voor, want de Antilliaanse regering heeft nauwelijks gepoogd Sint Maar ten in het gareel te krijgen. Naar verluidt heeft de Ameri kaanse onderwereld een machtige positie in hotel- gok huizen- en bordeel-bedrijf ver worven. Net als veel andere Caribische eilanden zou Sint Maarten ook een belangrijkse doorvoerhaven zijn voor drugs (Colombiaanse cocaïne) naar de Verenigde Staten. Het wordt de smokkelaars (niet alleen van mensen) be paald niet moeilijk gemaakt op Sint Maarten. De controle is er minimaal. Het eiland heeft geen douane. Er is wel een im migratiedienst, maar die is vooral actief op het vliegveld. In de haven bestaat volstrekt geen controle op personen en ladingen. Het is een open ter- gr' lans' OYCOT GOUD-EXPORT EFT ZUID-AFRIKA" HEDE Een boycot van de goudaankopen in Zuid-Afri- 'olgens de emeritus hoogleraar J. Uytenboogaart het meest ef om het apartheidssysteem in dat land weg te krijgen, avond stelde hij tijdens een lezing in het kader van de ac- ik „Enschede tegen apartheid" vast dat Zuid-Afrika door oycot rechtstreeks wordt geraakt, omdat de export van dit etaal van vitaal belang is voor de economie van dat land. is Uytenboogaart kunnen de Westerse landen het best en- iren zonder import van het Zuidafrikaanse goud doen, om- voorraden van dit edelmetaal zeer groot zijn. nti-spuwbrigades in Peking DEN HAAG/WILLEMSTAD De Nederlandse regering heeft de Antilliaanse autoriteiten om inlichtingen gevraagd over de berichten als zouden 28 Dominicaanse vrouwen die per container van Sint Maarten naar Saint Thomas zijn ge smokkeld, in die container om het leven zijn gekomen. Ook vanuit de Tweede Kamer zijn vragen gesteld over deze affaire, waarvan afgelopen zaterdag voor het eerst melding werd gemaakt in de Franse krant Le Matin. De Antilliaanse justitie is het afgelopen weekeinde begonnen met een uitgebreid onderzoek. Op Saint Thomas, een van de Amerikaanse Maagdeneilanden, zegt men van niets te weten. Maar de consul van de Dominicaanse republiek in Willemstad (Curasao) verklaard gisteren dat er wel dege lijk vrouwen (vijf in plaats van 28) in een container onder weg van Sint Maarten naar Saint Thomas zijn omgekomen. rein, bezaaid met containers, dat vrij toegankelijk is voor ie dereen. De afhandeling van schepen is slechts een admini stratieve. „Iedereen kan hier zijn boot aanleggen en vervol gens in- en uitladen wat hij wil", aldus een havenarbeider. „Wij zijn een vrijhaven in de ware zin des woords", aldus politiechef Candelaria. De welvaart van de vrijhaven Sint Maarten oefent een grote aantrekkingskracht uit op de bevolking van andere eilan den in de regio. Met name op bewoners van landen waar de levensstandaard aanmerkelijk lager ligt, zoals Haïti, de Do minicaanse Republiek en, iets verder weg, Colombia. Boven dien komen naarmate het daar steeds slechter gaat, ook meer en meer bewoners van de ove rige Nederlandse Antillen hun geluk op Sint Maarten beproe ven. Jarenlang hebben de autoritei ten op Sint Maarten de intocht van illegalen bijna goedkeu rend gadegeslagen. Op het Ko ningin Juliana Vliegveld had men de handen meer dan vol aan het ordelijk afhandelen van de steeds groeiende stroom toeristen ook de be zoekers voor het Franse deel komen hier aan. In de haven en de tientallen baaien van het eiland dropten bootjes intussen de illegalen: goedkope werk krachten voor de grote hotels, die bovendien gemakkelijk zijn te ontslaan. De veelal in de Dominicaanse Republiek en Colombia geron selde prostituées kwamen en komen overigens meestal ge woon als toerist op het eiland aan en blijven er vervolgens hangen. Naar schatting bevin den zich op Sint Maarten 500 vrouwen die zich al dan niet gedwongen prostitueren. De prostitutie vormt op Sint Maarten, maar ook op een DEN HAAG De afgelopen jaren zijn enkele duizenden buitenlandse vrouwen naar Nederland verhandeld. Er zijn aanwijzingen dat de vrouwenhandel eerder toe- dan af neemt. Om Nederland binnen te komen wordt veel ge bruik gemaakt van het schijnhuwelijk. Dat staat in een rapport over de vrouwenhandel naar Ne derland, dat is opgesteld in opdracht van staatssecretaris Kappeyne van de Coppello (Emancipatiezaken). Uit het onderzoek blijkt dat de vrouwenhandel sinds 1976 sterk is toegenomen. Aanvankelijk werden vooral Thaise vrouwen verhandeld. Vanaf 1980 worden als belangrijkste „exporteurs" Colombia en de Dominicaanse republiek ge noemd en sinds kort ook Marokko en Ghana. Onder vrouwenhandel verstaan de onderzoekers handel in vrouwen, bestemd voor de prostitutie of een andere tak van de sex-industrie, onder dwang of misleiding of met vrijwillige medewerking van betrokken vrouwen. De meesten vrouwen worden naar Nederland gelokt onder het voorwendsel van behoorlijk werk met een hoge belo ning. Dit economisch motief speelt voor veel vrouwen een rol, vooral als zij kinderen of familie in eigen land moeten zien te onderhouden. Eenmaal in Nederland aangekomen belanden zij in de prostitutie. Vaak wordt geweld aange wend om de vrouwen in Nederland „aan het werk" te houden. eiland als Curasao, een onlos makelijk deel van de toeris ten-industrie. Mede door de plotselinge over komst van enkele honderden Arubanen na de sluiting van de Lago, zit Sint Maarten mo menteel met een overschot aan (illegale) werkkrachten, zodat de controle op eventuele nieuwkomers is verscherpt. Tegelijkertijd zijn daardoor echter de mogelijkheden van de toch al florerende mensen handel (officieel natuurlijk verboden) vergroot. Voor tal rijke illegale arbeiders en prostituées is Sint Maarten niet meer dan een aardige tus senstop op weg naar hun „be loofde land", de Verenigde Staten van Amerika. Nu de spoeling op Sint Maarten dun wordt, is het tijd om te ver trekken. Omdat men niet over een visum voor de VS be schikt, moet men op illegale wijze Saint Thomas binnen proberen te komen. De berichten over de dood van de Dominicaanse vrouwen is op het eiland het gesprek van de dag. In vertrouwelijke kring weliswaar, want in het openbaar durft niemand zich bloot te geven. „Ik vind het ontzettend voor de meisjes die dood zijn, maar hopelijk wordt er nu eindelijk wat gedaan aan deze misdadige praktijken", aldus een inwoonster van Sint Maarten. JOS TIMMERS KING In Chinese fdstad Pe- g wordt op 20 een nieuwe \eenteveror- ing van cht, die straf - stelt op spu- in het open- De veror- ng voorziet de oprichting anti-spuw - jades, micros- isch onder op straat spuug en het uitdelen van pa pieren zakdoe ken. „Iedereen die wordt be trapt op spuwen op openbare plaatsen in de Chinese hoofd stad, krijgt een boete van 50 fen, een terechtwij zing in het open-, baar en bevel om de vloer schoon te maken aldus het persagent schap Nieuw- -China. Bezoe kers uit het wes ten storen zich veelal aan de Chinese gewoon te van het spu wen in het open baar. Maar de Chinezen vinden de gewoonte van het gebruiken van een zak doek, die vervol gens terug in zak of handtas wordt gedaan, even on hygiënisch. Franse DC-6 neergestort Een Franse DC-6 is giste ren in de buurt van narbonnen neergestort. De driekoppige bemanning en twee technici, die voor een conferentie over de bestrij ding van bos branden op weg waren van Marseille naar Perpignan, zijn om het leven gekomen. Hoe wel gisteren bij het wrakstuk ogenblikkelijk een onderzoek werd ingesteld, is over de oor zaak van het ongeluk nog niets bekend. D JE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH volgende ochtend marcheerde de sgetrouwe diender Eelco Eelkema het tyzer Bos in om poolshoogte te gaan ne- lij Gozewljn van Uylen. De burgemeester 3/ï amelijk gezegd: „Eelco, ga eens kijken Uf'é kale op zijn terrein uitvoert. En als-ie liïjerwljze een schat mocht vinden, let er 3/ajp of die op ONS of op ZIJN terrein ligt. lem desgewenst ook de nodige bescher- want je weet hoe alles gaat vandaag de - En dat wist Eelco maar al te goed. é/ejr'n koom'n op schatt'n af zoals vlieg'n op UJnlng". mompelde hij, geoefende blikken in ^Dnd werpend. Maar mogelijk verdachte fi- 1 nam hij niet waar. Alleen de voortrekker Saloe toefde in het bos en daar had Eel- en bezwaar tegen. Hij was immers vroeger ok bij de welpen geweest en wist dat voor- srs zeer betrouwbare lieden waren. - e. welp'nleider", groette hij vriendelijk. „Al uit de veer n om de dagelijkse goeie daad te verricht'n?" - „Ik zou niets liever doen, veld wachter", glimlachte Loetje. „Eilaaser schijnen weinig mensen In het bos te zijn, die verlangend uitzien naar mijn goede daden". - „Dan weet Ik er misschien wel een zei Eel co geheimzinnig. „Hij is daarginds op een stuk- kie privé-terrein bezig een schat op te zoek'n. Misschien kan-Ie wat hulp gebruik'n. Kom maar meeIntussen had Gozewijn van Uylen de oude famllieschat gevonden. Opgewonden knielde hij bij de kuil, waarin een met ijzer be slagen koffer lag, boordevol kostbaar goud - „YPI-PIE-IE-IEII Ik ben RIJK!!!" juichte hij. En juist op dat moment traden de veldwachter en Loetje Saloe naderbij. „Mijn vermomming werkt uitstekend", peinsde Loetje. „Ik geloof, dat er hier gelegenheid komt voor een héél goeie daad!" (Vervolg van de voorpagina) BONN Of de Europese NAVO-landen vandaag met een ge meenschappelijk antwoord inzake SDI komen is overigens de vraag. Daarvoor liggen de standpunten nog teveel uiteen, te meer daar president Mitterrand van Frankrijk graag wil dat de lidstaten van de Europese Gemeenschap deelnemen aan een Eu ropese versie van het SDI, dat de Fransen Eureka hebben ge doopt. Het Franse plan is vorige week gelanceerd en volgens een Fran se woordvoerder zijn de Duitsers er al akkoord mee gegaan. Het behelst coördinatie van technologisch onderzoek binnen Europa. De Franse minister Dumas komt in juni naar Den haag om de plannen toe te lichten, hebben de vWestdu De Franse minister van buitenlandse zaken, Roland Dumas Ook premier Lubbers heeft tijdens de Europese topconferentie eind vorig jaar in Dublin gepleit voor de vorming van een Euro pese technologische gemeenschap. Maar terwijl Nederland zo'n samenwerking duidelijk in het kader van de Europese gemeen schap plaatst, staat Frankrijk samenwerking buiten de Europese gemeenschap voor ogen, zoals bij voorbeeld het geval is met het Airbusproject. Als de Franse plannen aanslaan, zo wordt in ge zaghebbende kringen opgemerkt, zal dit een grote stap in de richting van een Europa van de twee snelheden zijn, dat wil zeggen samenwerking tussen slechts een bepaald aantal EG-lan- den, waar de minder goed toegeruste EG-landen niet aan deel nemen. Betalingen aan Oost-Duitsland „afpersing" LONDEN De betalingen die West-Duitsland doet om men sen uit Oost-Duitsland te laten emigreren zijn een permanen te afpersing, zo heeft de West- duitse bondskanselier Kohl in een maandag uitgezonden En gels televisieprogramma ge zegd. In een programma over de vooruitzichten van een here nigd Duitsland verklaarde de BBC dat West-Duitsland aan Oost-Duitsland gemiddeld 40.000 gulden betaalt voor een gewone arbeider, 55.000 gul den voor een dissident en 100.000 gulden voor een arts. Toen Kohl over deze betalin gen werd gevraagd antwoord de hij: Ik denk dat we daartoe moreel verplicht zijn. Maar om geheel duidelijk te zijn: wij le ven met een permanente af persing". Kohl zei verder dat hij zich nog niet had kunnen neerleggen bij het idee dat Duitsland voor altijd geschei den i). AMERIKAANSE PRESIDENT STAPELT BLUNDER OP BLUNDER (Van onze correspondent Mare De Koninck) WASHINGTON Plotseling is de 74-jari- ge Amerikaanse presi dent Reagan in grote politieke moeilijkheden geraakt. Enkele weken geleden nog leek hij on aantastbaar: De Ameri kaanse economie straal de toen nog kracht uit en dankzij zijn persoon lijke overredingstalent stond het Congres hem de bouw van een extra contingent MX-kernra- ketten toe. Vandaag lijkt de MX-zege Rea- gans laatste grote triomf te zijn geweest. Het „Reagonomisch mira kel" wordt ontluisterd door een afnemende groei en de president zelve heeft op zijn poli tieke pad van Nica ragua tot het oorlogs kerkhof bij Bitburg zelden zo feilloos alle denkbare gevoelighe den weten te raken. De volgende week te begin nen reis naar Europa had een demonstratie moeten worden van zijn leiderschap van een welvarende en hecht verbonden westerse wereld. De economische top in Bonn, die op 2 mei be gint, en de herdenkingen van het einde van de Twee de Wereldoorlog, waren voor Reagan uitgelezen to nelen om op te schitteren. Maar de blunders, die hij de laatste weken heeft opgesta peld en het snel slinkende vertrouwen in zijn econo mische formule, brengen de voormalige acteur met een geschonden aangezicht voor het Europese publiek. Wat vooral pijnlijk duidelijk is geworden is dat Reagan niet in staat is om op eigen kracht een goed president te zijn. Als hij niet intensief wordt begeleid, voorgelicht en gecoached, wreekt zich ogenblikkelijk zijn geringe kennis van zaken. In zijn eerste vier Witte Huisjaren maakte Reagan deel uit van een hecht team van persoonlijke vrienden, waarvan de adviseurs Ja mes Baker, Edwin Meese en Michael Deaver (alle drie al jarenlang persoonlijke vrienden van de president) degenen waren die hun baas onafgeboken overeind hielden. Dat drietal begreep de beperkte maar onschat bare mogelijkheden van Ro nald Reagan: zijn zonnige karakter, zijn patriottisme, zijn populair-conservatieve opvattingen en zijn acteur stalent; kortom Reagans vermogen om 's lands ge- lukbrenger, de nationale „mascotte", te zijn. Zo zwaar echter moest de president inzake feitenma teriaal onafgebroken gecoa ched worden, dat het hem tijdens de verkiezingsstrijd tegen Mondale, afgelopen herfst, teveel werd. Na een stuntelend optreden in een tv-debat in oktober, waarin hij zichbaar moeite had zich zijn ingeprente stof te her inneren, won dan ook de „let Reagan be Reagan"-op- vatting veld. Zulks in de veronderstelling dat de pre sident voldoende in het ambt gegroeid was om „los gelaten te kunnen worden" en zijn eigen opvattingen naar eigen woordkeus te verkondigen. Mateloos Reagans nieuwe staf, geleid door ex-minister van finan ciën Donald Regan en ex- -journalist Patrick Bucha nan, zijn vanuit die filosofie aan hun taak begonnen. Niet alleen hebben ze daar van onmiddellijk de on werkbaarheid ontdekt, met name stafchaf Regan krijgt nu in de Amerikaanse pers de wind van voren omdat hij als adviseur van de pre sident zijn huiswerk niet goed doet. Het wemelt in de Ameri kaanse regering van de mensen, die op de hoogte zijn van de „emotionele ac tualiteit" van de Tweede Wereldoorlog bij grote groe pen Amerikanen en Euro- peanan. Maar Reagan, die zelf blijkbaar geen benul heeft van die actualiteit, kreeg nooit de waarschu wing dat zijn bezoek aan Ronald Reagan een Duits soldatenkerkhof, waar ook nog eens SS-ers liggen, tot grote moeilijkhe den zou leiden. En vervol gens kon de president het steeds erger maken met on waarschijnlijk klinkende uitspraken, dat „nog maar heel weinig Duitsers zich de Tweede Wereldoorlog her inneren" en dat „Duitse sol daten evenzeer slachtoffers van de nazi's waren als de gevangenen in de concen tratiekampen". De misstappen zijn niet tot de oorlogsherdenking be perkt gebleven. Parallellen van „mismanagement" zien waarnemers in Washington in Reagans bewegingen je gens het links-Sandinistisch bewind in Nicaragua. Zijn „vredesvoorstel" van twee weken geleden is in de VS niet ernstig genomen en de president trok het in het zicht van een afgang in het Congres een week later al weer in. De mateloos har de taal. waarin Reagan de Sandinisten telkens weer van wandaden beschuldigt en zijn blindelingse ophe meling van de rechtse re bellen in Nicaragua, maken Reagans compromis (alleen humanitaire en geen wa penhulp aan de contra's) tot een grote nederlaag, die door hemzelf is uitgelokt. Zulks terwijl de botte ver werping door Reagan van het jongste Sandinistische tegenaanbod (staakt het vu ren en herstel persvrijheid) de indruk versterkt dat de president alleen nog maar op oorlog uit is. Obsessie Tekenend voor Reagans Ni- caragua-obsessie was vorig week het incident tijdens een Midden-Amerikabijeen- komst in Washington. De president knuffelde daar een wat hij noemde „Nica- raguaans vluchtelingetje", dat echter in de VS geboren en opgegroeid bleek te zijn. Bij dat alles menen waarne mers in Washington ook een geringere „beroepsmoti vatie" waar te nemen bij het staatshoofd, dat zich toch al vaak als een „van negen tot vijf-president" heeft laten kennen. Zijn va kanties op zijn ranch in Ca- lifornië worden steeds lan ger en vrijwel elke vrijdag middag vertrekken hij en Nancy voor een weekend naar Camp David, het pre sidentieel buitenverblijf niet ver van- Washington. Op beide adressen plegen de Reagan's bijna geen gas ten te ontvangen, hetgeen sommigen doet vrezen voor een te groot maatschappe lijk isolement van de presi dent. Ook Reagans recente uit spraken over Zuid-Afrika, met name zijn „gelijkstel ling" van het onderdruk kende geweld van het blan ke minderheidsregime met het geweld van de zwarte demonstranten, zijn door vriend en vijand in de VS als zware fouten beoordeeld en getuigen van een geringe voeling met de Zuidafri kaanse samenleving. Daar door is extra lading gegeven aan de betogingen in de VS tegen Zuid-Afrika, die zo langzamerhand de vorm aannemen van een nieuwe protestgolf. Vooral op de universiteitscampussen valt een zij het nog prille herleving van de sfeer in de zestiger jaren waar te ne men. Het massale Zuid- Afrikaprotest onder studen ten inspireert ook tot ande re acties, gericht tegen met name de sociale en onder wijspolitiek van president Reagan.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5