U/IINSTENS 20% AFGEPRIJSD! 26 27 24 25 Broeiers lopen warm voor i jstulpen Amerika: belangrijk nieuw afzetgebied voor sierteelt Om plaats te maken voor de nieuwe zomermode is een groot gedeelte van onze voorjaarscollectie IN EN OM DE KAS „Rijksmuseum werkte niet samen met de bezetters" .AND EN TUINBOUW/KUNST* £cidóe6oma*ii DINSDAG 23 APRIL 1985 PAGINA 1 ntc GROENTETIPS VOOR DE CONSUMENT Op het ogenblik is het een stuk eenvoudiger geworden om weer meer variatie in het dagelijks menu aan te brengen zon der dat er een aanslag op het huishoudbudget wordt gepleegd. Behalve de goedkope groentesoorten blijven er natuurlijk ook steeds de duurdere te koop. Andijvie is op het ogenblik goed koop. Men betaalt gemiddeldf2.90 per kilo. Er is ook goedko pere andijvie, het is zelfs niet uitgesloten dat men een kilo import andijvie voor/1.45 kan bemachtigen. Door de vele re genval is spinazie duurder geworden, men betaalt ongeveer f 3.20 per kilo. Voor prei is de prijs aanmerkelijk gedaald, deze groentesoort is te koop voor/3.- per kilo. Witlof behoort nu ook tot de goed betaalbare groentesoorten. Alleen klasse 1 is stevig aan de prijs. Klasse II kost 3 - per kilo en voor een kilo snijlof is men f2.40 kwijt. Rabarber wordt alweer van buiten aangevoerd, een kilo kost f2.60Chinese kool is te koop voor f2.40 per kilo. Voor bloemkool lopen de prijzen nogal uiteen. Voor import kool uit Frankrijk ligt de prijs tus sen f2.60 en 6.- per stuk, afhankelijk van de grootte. De Hollandse bloemkool is duurder, gemiddeld moet men reke nen op f6 - per stuk, kleinere maatjes zijn goedkoper. Voor een kilo winterpeen betaalt men nu een gulden. De uien kos ten 6 dubbeltjes per kilo. Kroten kosten eveneens 60 cent per kilo. Er worden ook weer boskroten aangevoerd, een bosje kostf2.60. De liefhebbers van bosuitjes kunnen ook weer aan hun trekken komen, met 8 dubbeltjes per bosje zijn ze be paald niet te duur. Bospeen is nog niet goedkoop, men moet toch wel rekenen op f 6.70 voor een mooi bos peen. Paksoi is duurder geworden, een kilo kost nu f 4.-. Postelein is even eens duurder geworden, een kilo kost nu f6.-. Raapsteeltjes zijn voor f 1- per bosje te koop. Voor een krop sla ligt de prijs nogal verschillend. Belangrijk is het gewicht en de kwaliteit. Voor een kropje van 140 gram betaalt men 45 cent, voor een zwaardere krop van 220 gram betaalt men f 1.-. De prijzen van de Hollandse tomaten zijn niet veel veranderd. Voor de ronde (export kwaliteit) betaalt men f3.90 per halve kilo. Vleestomaten zijn duurder en kosten namelijk f4.50 per hal ve kilo. Rode paprika's kosten op het ogenblik f 1.20 per 100 gram. De groene zijn iets duurder en kosten f 1.54 per 100 gram. En ineens was daar het alarmerende gerucht- Uit wiens geheime inlich tingendienst het stamde, doet hier minder ter zake, maar plotseling fluisterde men in de wan delgangen van de bloem- bollenbeurs in Hillegom dat het aanbod van ijstul- pen in de komende herfst drie- en misschien wel viermaal zo groot zal zijn als in het najaa van 1984. De broeiers lopen dus warm voor ijstulpen en dat is niet eens zo ver wonderlijk. Imago Aanvankelijk was het imago van de ijstulpen niet zo ver bluffend best. Het gaat om bloemen die zijn getrokken uit bollen die bijna een jaar in de koelcellen hebben gestaan. Men plant ze in kistjes, laat ze even groeien en plaatst ze dan bij een temperatuur van even onder nul. De groei staat dan zo stil als een emmer. Maar na verloop van tijd kan men ze op commando in bloei laten komen. Want zet men die kis tjes met bollen dan in de warmte, dan zullen ze na een paar weken in bloei staan. Desnoods middenin 'de zomer. Kwaliteit Zoals gezegd: de kwaliteit was niet altijd om over naar huis te schrijven. Niet zelden mis Flora's Henk Hogervorst keurt de kwaliteit van de aangevoerde tulpen. lukte een deel van de bollen bij de broeiers en de exempla ren die wel in bloei kwamen, bleken een heel matige houd baarheid te hebben. Maar sinds de herfst van 1984 kan men geen kwaad woord meer over de ijstulpen horen. De kwaliteit was namelijk best en er bleek een zeer willige markt voor te bestaan. Met name de exporteurs die de Amerikaanse markt bedienen, drukten met veel geestdrift op de knoppen als er karren met ijstulpen voor de veiling- klokken werden gereden. En bij de inkoop keken ze niet op een paar honderd bossen meer of minder. Merkwaardig fenoeg behoorden ook de lachten over een (te) kort vaasleven tot het verleden. Opgelost Is het nu plotseling allemaal koek en ei met de ijstulpen? Zijn alle problemen aan een oplossing geholpen? Als dat zo is, kan dat voor de broeiers, de bloemenhandel en de bol- lenkwekers alleen maar een goede zaak zijn. Het verkoop seizoen van snijtulpen wordt immers met drie maanden verlengd. Of liever gezegd: vervroegd. Dat vergroot de markt voor de bloembollen niet onaanzienlijk. En wat ook belangrijk is: als er geen problemen zijn met ijstulpen zou men dit artikel kunnen blijven aanvoeren tot half de cember. De broeiers hebben zich dan niet meer druk te maken over de vraag of sta dium G al is bereikt. Men be hoeft ook niet meer op het scherp van de snede te balan ceren zoals tot nu toe vrijwel altijd het geval is met de vroegste broei van tulpen nieuwe oogst. Toevalstreffer Maar zijn de problemen rond de ijstulpen inderdaad alle maal opgelost? Of zijn de uit stekende resultaten die men in de herfst van 1984 bereikte alleen te danken aan toevals treffers? Men mag er slechts naar raden. Want van de ij stulpen met alles d'r op en d r an, weten de broeiers meer niet dan wel. Ook op het La boratorium voor Bloembolle- nonderzoek kan men hen niet veel wijzer maken. Want op dit instituut heeft het ijstulpe- nonderzoek tot voor kort op een heel laag pitje gestaan. Maar dat alles neemt niet weg dat er over een half jaar een veel groter aanbod van deze tulpen weggewerkt zal moe ten worden. Als het aanbod inderdaad drie- of viermaal zo groot wordt, dan is er niet veel fantasie voor nodig om te kunnen voorspellen waar dat op uitdraait. Dan zullen de prijzen stellig onder zware druk komen. Om brokken te voorkomen heeft veiling Flo ra uit Rijnsburg nu het voor touw genomen. Seminar Men heeft voor donderdag 23 mei een studiedag op de ka lender gezet. Die dag zal wor den gehouden in één van de zalen van deze veiling. Een aantal prominente sprekers zal het woord voeren. Doel van deze studiedag is zo veel mogelijk gegevens boven wa ter te brengen en ook te ko men tot een plan om straks tot een zekere spreiding van het aanbod te komen. Ook wat het assortiment betreft Men wil bijvoorbeeld voorko- li men dat vele broeiers in okto ber met Kees Nelis komen, terwijl de bollen van andere cultivars in de rel staan. Opjj de studiedag zal onder meer! het woord worden gevoerd! door PVS-voorzitter ir. J. Spi-1 thoven, door ir. Maarten Tim mer, de consulent voor tuinbouw in Hoorn, door Ho- baho-directeur Jan Willem Plug en door bloemenexpor- teur Rob Zurel. Na deze inlei- dingen vinden workshops plaats. Dan gaat men in klei ne groepen discussiëren over de volgende onderwerpen: preparatietechniek, broeitech- niek, bloemenhandel en -ex port, het stroomlijnen van het aanbod aan de veilingen en de bollenexport. Voor deelname aan deze stu diedag kan men zich opgeven bij veiling Flora in Rijnsburg (telefoon 01718-55220). De deelnamekosten zijn inclusief een koud buffet vijfenzeven tig gulden. Hoewel de tuinbouw op dit moment in een wat moeilijke fase zit, werd in 1984 bij de bloemenveiling „Westland" de recordomzet van één mil jard bereikt. „We hadden de één miljard in 1984 of 1985 verwacht. Gelukkig kwarn die mijlpaal nog net op de val reep van 1984". Aan het woord: Marius Varekamp, elf jaar geleden bij de veiling be gonnen als secretaris-pen-, ningmeester van de toenmali ge Coöperatieve Centrale Westlandse Snijbloemenvei ling. Na zes jaar werd hij voorzitter en ook in 1985 be kleedt hij nog steeds dezelfde functie. Vorig jaar verruilde de veiling de naam van CCWS voor Bloemenveiling „Westland". De heer Varekamp die zelf kweker van rozen is en per 1 juni de Honselse bloemenvei ling verlaat om praeses van het KNLC te worden, meent, dat een verdubbeling van de omzet in één decennium er zeker inzit. „Bij het doortrek ken van de huidige trend, wat inhoudt een produktieverho- ging met daarnaast een mati ge prijsstijging verwachten we over 9 a 10 jaar aan de twee miljard omzet te komen. Maar je weet nooit wat er op je af komt. De sierteelt heeft nog tal van andere gebruiksmoge lijkheden. Wanneer je weet dat men in Nederland en West-Duitsland voor 130 gul den en in de USA en Groot Brittanië nog voor slechts 40 gulden per jaar aan bloemen uitgeeft' Dat is dan meteen het belang rijkste punt voor een eventue le uitbreiding van de bloeme- nafzet. Hoewel in Nederland en West-Duitsland nog enige expansie in de bloemenver koop zit, is het grootste ge deelte van deze markt al ver zadigd. „In West-Europa kan de afzet nog verder ontwik keld worden tot het niveau van West-Duitsland en Ne derland, waarbij ik aan Enge land en Frankrijk denk. Aan de andere kant is er toch nog wat te doen in de verre af- standmarkten. Door interna tionale promotie kan de vraag naar bloemen stijgen. Dit jaar wordt daarom in de geconcen treerde gebieden van Ameri ka reclame gemaakt in sa menwerking met Columbia, Israël en de Amerikanen. Vo rig jaar was er een export- groei van 15 procent naar de verre gebieden. En wanneer het bloemenverbruik omhoog gaat, dan groeit de Neder landse bloemenexport daarbij mee", zo duidt Varekamp de te „ontginnen" afzetgebieden aan. Concurrentie Nederland heeft in de loop van deze eeuw bijna een mo nopoliepositie op de interna tionale bloemenmarkt opge bouwd, waarbij het Westland het leeuwedeel in de produk- tie verzorgd heeft. De gunsti ge klimatologische omstandig heden, de sterk zuigende wer king van Bloemenveiling „Westland", die vele cen trumvoordelen oplevert plus de know-how en de werklust van de Westlandse tuinder zorgden in de afgelopen de cennia voor een ongekende productietoename. De vraag is of binnenlandse of buiten landse concurrentie (nog) niet krachtig genoeg is om een aanslag te doen op de schier onaantastbare positie van het Westland. Marius Varekamp denkt, dat de status-quo zich nog wel enige tijd zal continu eren. „Belangrijk is wat er in Spanje gaat gebeuren. De tuinbouw daar is vooralsnog toegespitst op groente. In hoe verre gaat de sierteeltproduk- tie daar doorzetten? Buiten Europa kan Israël een concur rerend land zijn. In de winter levert dit land aanvullende produkten op het Nederland se produktiepotentieel, waar door ze niet concurreren. Dat doen ze echter wel in het voor- en najaar. Kenia is een land waar sierteelt een pro- duktie heeft van enkele hon derden hectaren, waarbij vooral trosanjers naar Europa gaan. En ik weet niet of je van binnenlandse concurren tie kunt spreken .De LEI (Landbouw Economisch Insti- tuut)-cijfers per regio geven duidelijk aan dat in het West land de hoogste rentabiliteit gemaakt wordt. Het Westland hoeft zich dus niet zoveel zor gen te maken", aldus Vare kamp. Gaspnjs Ondanks dat zorgden de forse verhogingen van de gasprijs in 1981 en 1982 voor flink wat beroering bij de tuinders. „De gasprijzen zijn door twee energiecrises aangescherpt. De Nederlandse overheid heeft een beleid gevoerd, waarin de gasprijs geleidelijk naar de aanpassing van een bepaald niveau werd ge bracht. In 1980 eiste de EEG een versnelde gasprijsstijging, omdat ze deze maatregelen zagen als een steunmaatregel voor de Nederlandse tuin bouw", zo verwoordt Vare kamp de gasprijsontwikke- ling. Het lijkt voor de hand te liggen, dat na alle isolatie- maatregelen van de tuinders, sommigen nu op kolenstook overgaan. Nadeel hiervan zijnPr' de hoge aanschafkosten, die*1^ soms pas na 8 9 jaar terug jul verdiend zijn. ;1 „De ontwikkeling van de ko lenstook is afhankelijk van di gasprijs. Naarmate het gas ei de kolenprijs verder uit el kaar gaan schakelen meer be ije drijven over op andere bron el< nen. De vraag is ook wat vooi m rol de afvalwarmte zal gaarn spelen. De overheid zal me verdere gasprijsverhoginj echter wel zeer voorzichtii moeten zijn", meent Vare Z< kamp, die ondanks de huidigr problemen nog wel degelijk vertrouwen heeft in de Ne-) derlandse en in het bijzond de Westlandse glastuinbou1 En voor de Kring geldt stellij hetzelfdeaR' ?d< ïbl MUSEUMDIRECTIE WEERLEGT BESCHULDIGINGEN AMSTERDAM Het Rijks museum in Amsterdam heeft tijdens de oorlog niet jnet de bezetter samengewerkt, noch is er sprake geweest van een houding tegen de Duitsers. Dit blijkt volgens de directie van het museum uit nieuw onderzoek de archieven van het mu seum en in de archieven van het ministerie van WVC en het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie. De weerslag van dat onderzoek is neerge legd in „Het Rijksmuseum in Oorlogstijd", een tentoonstel ling die van 26 april tot en met 31 december in dit museum in de hoofdstad is te zien. De tentoonstelling toont bijna uitsluitend wat zich in de oor logsjaren in het gebouw aan de Stadhouderskade zelf heeft af gespeeld. Volgens de museum directie toont de expositie aan dat uitspraken, gedaan in di verse publikaties, als zou het museum welwillend tegenover de bezetter hebben gestaan, bereidwillig kunstwerken in bruikleen afstond of zelfs met de bezetter hebben samenge werkt, niet op waarheid berus ten. Geen enkel museum kon zich onttrekken aan het toelaten van foute tentoonstellingen op grond van de bepalingen van de bezetter, aldus de museum directie. Het Rijksmuseum heeft zich er in moeten schik ken, maar volgens de directie niet welwillend. De resultaten van het onderzoek zijn neerge legd in een boekie dat de ten toonstelling begeleidt. Tijdens de bezetting had het museum niet alleen te maken met het „Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, waar het onder ressorteerde, maar ook nog met het foute propaganda- departement van „Volksvoor lichting en Kunsten" onder leiding van de NSB-er T. Goe- dewagen, bijgenaamd Rotkar. Er werden drie soorten ten toonstellingen tijdens de oor log in het Rijksmuseum ge houden. Er waren de eigen tentoonstellingen, die meestal klein van omvang waren. Dan waren er de tentoonstellingen ingericht door het propagan- dadepartement van Goedewa- §en. Onderdeel daarvan vorm en verkooptentoonstellingen van leden van de Kultuurka mer. En tot slot waren er ten toonstellingen ingericht door diverse Duitse instanties. Tweemaal werd bijvoorbeeld een tentoonstelling door de Wehrmacht opgezet, getiteld „Kunst der Front". Het Rijksmuseum vond het heel onaangenaam deze ten toonstellingen te moeten toela ten, aldus de museumdirectie nu, maar het kon zich er niet tegen verzetten, want voor al les wilde het museum blijven functioneren om de kunst te kunnen blijven beschermen. Wel is bij het onderzoek aan het licht gekomen dat er af en toe voorzichtige pogingen wer den gedaan onwelgevallige tentoonstellingen buiten de deur te houden. Zo bestaat er een brief waarin de directie suggereert een NSB-expositie maar liever in de Apollohal te organiseren. Maar de moeite was vergeefs. Volgens de onderzoekers gaf het personeel blijk van zijn an ti-Duitse gevoelens door mid del van kleine pesterijen die er uitzagen als ongelukjes of ver gissingen. Een aantal perso neelsleden was betrokken bij het verzet en zorgde voor on- derduikmogelijkheden in het museum, vier medewerkers hebben zich eind 1944, toen de razzia's op mannen voor de Arbeitseinsatz in alle hevig heid losbarstten, enkele weken verstopt in het museum alvo rens elders verder onder te duiken. Pamela als bruid Victoria Principal, beter bekend als Pamela Ewlng in de nim mer eindigende televisie-serie Dallas, heeft de opnamen voor de serie even gelaten voor wat ze zijn om belangrijker zaken te regelen. In Rome koos ze gisteren een bruidsjurk uit voor haar huwelijk met de Amerikaanse plastische chrlrurg Harry Glassman. Dat gebeurde bij de op dit mode-onderdeel zeer bekende ontwerpster Elvlara Gramano (links). Reconstructie beeldengroep ROME De „Strijd van de Amazonen", een Griekse beel dengroep die de tempel van Apollo in Rome sierde en die in de loop der eeuwen in talrijke stukken was uiteengevallen, is grotendeels gereconstrueerd kun nen worden na zeven jaar voor studie en restauratie. De uit de vijfde eeuw voor Christus stam mende groep is opgenomen in een tentoonstelling die tot 16 juni plaatsheeft in het Kapitool. De groep stelt voor Athena in het midden met een tors van Hera cles rechts en Theseus links. Twee Amazonen te paard en een dode Griekse krijger completeren de groep. Alain Delon als clown De Franse acteur Alaln Delon heeft veel voor zijn vak over, hij wil zelfs voor clown spe len. Hij moet ook wel, want die rol Is hem toebe deeld in zijn laat ste film „Parole de flic" (het woord van een agent) die op dit moment in de Zuidfranse stad Lyon wordt op genomen. Delon moet in deze film een clown voor stellen uit het cir cus Pinder. Thatcher bij première van Requiem Andrew Lloyd-Websters Requ^ em Is In premlèi$i gegaan in de Londense Wesf minster Abbey. Na afloop girt gen de solisten en dirigent L<F rin Maazel (geheel rechts) de foto, met letterlijk in hJ midden de Engelse premi^ Margaret Thatcher. Webster staat rechts Margaret. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uurJc, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. VRIJDAG APRIL ZATERDAG APRIL WOENSDAG APRIL DONDERDAG APRIL CA

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14