leidwOounMlt 4* Omroep Rijnland ag weer uitzenden STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) *3 Krakers Medisch Archief wacht een kort geding jutkeetterrein ernstig vervuild i*. Visser t Hooft ontkent overlast RUZIE MET GEMEENTE KATWIJK OPGELOST |b Noorderwiek week in teken gehandicapten Uitslag kort geding: GSD Alkemade hoeft bijstandsvrouw geen richtlijnen te geven leidse spaarbank DINSDAG 23 APRIL 1985 PAGINA 11 )EN Het Zoutkeetterrein is ern- ervuild met ontvettings- en oplos- elen en olie en zal moeten worden igemaakt voordat er woning- wordt gepleegd. Onder de huizen in het Zoutkeetterrein grenzen zal iporen van vervuiling worden ge want het is mogelijk dat de ver- inigde stoffen zich in de loop der hebben verspreid over de omge- Ook het grondwater zal worden •zocht, de Leidsche Duinwater- ichappij zal een onderzoek instel- ^rfini Jg: ervuiling van het terrein (dat ligt i Oude Singel. Koolstraat, Lange- t en Houtmarkt) is waarschijnlijk irzaakt door de Hollandsche Loon- beitserij die daar tot het einde van de jaren zeventig was gevestigd. De eige naar van het bouwperceel, Banero- Spaarneveste BV uit Amsterdam, wil hier gaan bouwen, maar heeft eerst een bodemonderzoek laten uitvoeren. Dit is tegenwoordig gebruikelijk. Grofweg gezegd is de helft van het terrein ern stig verontreinigd met deze gechloreer de alifatische koolwaterstoffen en olie. De resultaten van het onderzoek in de kruipruimten van de aan het terrein grenzende woningen worden op 7 mei verwacht. De locatie Zoutkeetterrein is opgegeven aan de provincie in het ka der van de Interimwet Bodemsanering. De woningbouw op dit terrein, die dit jaar van start zou moeten gaan, zal ze ker worden vertraagd. Gymnasium in lokalennood LEIDEN De VVD-fractie in de gemeenteraad heeft het college van B en W gevraagd een einde te maken aan de lokalennood van het Stedelijk Gymnasium. Volgens de VVD neemt het aantal leerlin gen van het gymnasium zo toe dat een lokalentekort ontstaat. Gezien het aantal aanmeldingen van 180 nieuwe leerlingen wordt verwacht dat het gymnasium in augustus 775 leerlingen zal hebben. Een oplos sing zou volgens de VVD zijn de aula van de Du Rieuschool. Deze aula wordt nu gebruikt door het buurthuis Cornelis Joppensz. Het college zou op zoek moeten gaan naar een ander onderkomen voor het buurthuis. LEIDEN De Visser 't Hooft scholen gemeenschap ontkent dat leerlingen van deze school verantwoordelijk zijn voor de overlast die in de nacht van donderdag op vrijdag in de omgeving van de school werd veroorzaakt. De Leidse politie deelde eind vorige week mee dat een schoolfeest van Visser 't Hooft dusdanig uit de hand was gelo pen dat op de Zweilandlaan een charge moest worden uitgevoerd tegen een grote groep scholieren. Twee scholieren werden daarbij aangehouden. Volgens de school is het feest helemaal niet uit de hand gelopen en had men de eigen leerlingen goed in de hand. Niet- leerlingen zouden niet op het terrein zijn toegelaten. Volgens een woord voerder van de politie staat inderdaad niet vast dat leerlingen van Visser 't Hooft de overlast veroorzaakten: „Feit is wel dat we een groot aantal telefoon tjes kregen van omwonenden van Vis ser 't Hooft over de overlast van schreeuwende en dronken jongeren. Ter plekke bleek ook, dat de jongeren die de overlast veroorzaakten op het terrein van Visser 't Hooft rondliepen of daar vandaan kwamen. Ze liepen met kratten bier over straat. Donder dagavond was bij de Agnescholenge- meenschap ook een feest, maar dat was om twee uur al afgelopen. Mogelijk dat leerlingen van die school toen naar Visser 't Hooft zijn gegaan". GSD weer opgelicht LEIDEN Een 46-jarige Leide- naar is gisteren aangehouden omdat hij de Ge meentelijke Soci ale Dienst voor een bedrag van 25.000 gulden heeft opgelicht De man kreeg in 1982 en 1983 een uitkering van de GSD, maar werkte tegelij kertijd voor een schildersbedrijf. PSP: ONTRUIMING JANVOSSENSTEEG - NIET TERECHT LEIDEN De politie is ten onrechte tot~ ontruiming van het gekraakte pand Jan'-^ vossensteeg 1 overgegaan. Dat stelt de" PSP/PPR in schriftelijke vragen aan burgemeester C. Goekoop. Volgens dè< PSP waren de gronden waarop het pand"1" vorige week twee maal is ontruimd te vaag, heeft de politie haar bevoegdheden"? overtreden en is men het pand binnenge*"""* gaan zonder huiszoekingsbevel. De krapst kers zou bovendien ten onrechte diefstaH* van gas, licht en serviesgoed ten laste zijn> gelegd. Buurtbewoners zouden de verkla-*» ring van de eigenaar over de bewoning van het pand tegenspreken. EIDEN KATWIJK DEN HAAG Omroep ijnland mag op korte irmijn weer gaan uit enden. Het conflict met gemeente Katwijk ver het gebruik van de abel in die gemeente is Dgelost. De Katwijkse ethouder W. van der las heeft gistermiddag 'a onder druk te zijn ge- fet door het ministerie @n WVC toegezegd Om- Dep Rijnland niet langer zullen tegenhouden. e wethouder heeft zijn be spit vandaag aan het Kat- ^fijkse college van B en W «Dorgelegd en donderdag W loet de Katwijkse gemeente- V iad er over oordelen. Colle- k en raad zouden het besluit /fen de wethouder nog terug /linnen draaien, ma>r Om- fcljiep Rijnland verwa bin nen twee a drie weken de ra dio-uitzendingen in de hele regio daadwerkelijk te kun nen hervatten. Het conflict tussen Katwijk en Omroep Rijnland komt voort uit problemen rond de zogenaamde representativi- teitsverklaring, die elke ge meente moet afgeven aan een streek- of lokale omróep die in die gemeente wil uit zenden. Omroep Rijnland had tot 1 november 1984 epn tijdelijke vergunning van het ministerie van WVC om in de hele regio uit te zenden, maar de uitzendingen mogen pas hervat worden als elke gemeente in het gebied, waar de streekomroep ontvangen kan worden, die representati- viteitsverklaring daadwerke lijk heeft afgegeven. Veertien gemeenten deden dat de afgelopen maanden al-, leen de gemeente Katwijk, weigerde tot dusver. Katwijk1 zat met het probleem dat ook de VLOK (Vereniging Loka le Omroep Katwijk) een der gelijke verklaring had aange vraagd en elke gemeente maar één omroep representa tief mag verklaren. Omroep Rijnland en de VLOK waren overeen gekomen dat de VLOK de verklaring zou moeten krijgen en dat de VLOK Rijnland dan zou toe laten op de Katwijkse kabel. Op die manier zouden beide omroepen aan de slag kun nen. De gemeente Katwijk wilde de verklaring echter niet geven omdat de finan ciële positie van de VLOK te onzeker zou zijn. Wethouder Van der Plas liet vorige week nog weten dat het nog zeker twee maanden zou du ren voordat een besluit geno men zou kunnen nemen over de VLOK en daarmee over Omroep Rijnland. Eerst zou de financiële positie van de VLOK beter onderzocht moeten worden. De VLOK zou daar veel te optimistisch over zijn, zei Van der Plas en ook in de rest van de ge meenteraad heeft men de no dige twijfels. Onder druk van het ministe rie van WVC dat alle par tijen voor een gesprek, dat gistermiddag op het ministe rie werd gehouden, uitnodig de blijkt wethouder Van der Plas nu toch door de bocht te zijn gegaan. De VLOK krijgt de verklaring, wat hem betreft. Als de ge meenteraad van Katwijk daarmee instemt zal het mi nisterie van WVC de VLOK vervolgens begin volgende week een zendmachtiging verlenen, zodat Omroep Rijnland met uitzendingen kan beginnen. De Katwijkse wethouder be nadrukt dat zijn besluit niet inhoudt dat de financiële problemen van de VLOK wat de gemeente betreft ook zijn opgelost. „Die twee za ken moet men gescheiden houden, al blijf ik van me ning dat het wat onlogisch is de VLOK nu representatief te verklaren om misschien over een paar weken te moe ten constateren dat de lokale omroep financieel toch niet haalbaar is. Juist daarom hebben we een besluit steeds uitgesteld". De VLOK erkent dat voorlo pig nog niet met uitzendin gen begonnen kan worden, ook al krijgt men volgende week een zendmachtiging van WVC. „Er is nu geen geld om de benodigde appa ratuur aan te schaffen. We realiseren ons terdege dat de VLOK nog een lange weg te gaan heeft. De gemeente Katwijk zou ons een stuk op weg kunnen helpen door een startsubsidie te geven", aldus VLOK-bestuurslid J. Tel- kamp. recht Gerecht wordt binnen- t aangesloten op een >Juu' riool. Dit stelt de ge en te tevens in de gelegen- '•jfl de straat her in te rich- Vanavond krijgen de be- ijhers de kans de plannen \dub- en buurthuis „Inde lijcke Arke" te bccom- ïitariëren. De bijeenkomst int om acht uur Leidse studentenbond dt vanavond een bijeen- ïst over het studeren met ioud van) een uitkering, de orde komen de vra- welke mogelijkheden er om met een uitkering te ie ren. welke problemen '.ijn en welke rechten stu- ten met een uitkering ben. De bijeenkomst, die acht uur begint, wordt ouden in „het Parlement" de Nieuwstraat 45. Ilo-concert Duitse cellospeler en •bponist Volker BI urnen t- ?r geeft donderdag 25 $1 een concert in de Tuin- i het Burchtcomplex, voert vanaf negen uur de e nr. 3 in c-dur van J S. h uit. Tevens brengt hier eigen composities ten ge- tye. De toegangsprijs is ze- gulden vijftig. van 't Breehuys en dat van het Westerkwartieri gehou den. Het scholierencentrum gaat om acht.uur open. Be zoekers kunnen ook kaarten en tafeltennissen. Zaterdag 27 april is er ook weer een hard-rock avond' en zater dagmiddag electric boogie. „Schuif aan „Schuif aan". Dit is het motto waarmee buurthuis ,,'t Mie rennest" elke vrijdagmiddag vanaf vijf uur Leidenaars van 50 jaar en ouder in staat stelt gezamenlijk te eten. Vanaf vier uur is er gelegen heid in het buurthuis om een kopje koffie of thee te drin ken. De prijs per maaltijd, bestaande uit een voorge recht, een hoofdgerecht en een nagerecht, is vier gulden vijfenzeventig. Men kan zich tot donderdag vijf uur aan melden bij Henk Holwilder of Fons Deen, tel 760580. Volksdansinstuif Clubhuis Matilo houdt vrij dagmiddag 26 april weer een volksdansinstuif voor oude ren. De instuif begint om' twee uur. De toegangsprijs bedraagt twee gulden vijftig. Het festijn staat onder leiding van Ger Elsenaar en wordt gehouden in het clubhuis aan de Zaanstraat 126. rtwedstrijd 't Breehuys" wordt don- dagavond 25 april een twedstrijd tussen het team Ouderenbond De Katholieke Ouderenbond houdt morgenochtend een eucharistieviering in de Lo- dewijkskerk aan de Steen- schuur. De bijeenkomst be gint om half negen. Kolping De eucharistieviering van het Kolpingwerk op zaterdag 27 april in de Lodewijkskerk begint niet om kwart voor twaalf, maar om kwart voor elf. NSTENBOND FNV TREKT ZICH ijvjtUG UIT KAMER VAN KOOPHANDEL S )EN De Dienstenbond FNV trekt zich terug uit de Ka- >3; van Koophandel voor Rijnland. De bond, die recht heeft op zetels in het bestuur van de Kamer, is het niet eens met de waarop bestuursleden worden geselecteerd. Bovendien de bond twijfels over het nut van het werk van de Kamer. 8 ens een woordvoerder van de bond biedt een provinciaal •Ij orm van werkgevers en werknemers betere mogelijkheden [emeente- en provinciebestuur van adviezen te voorzien, "j igens werd de vertegenwoordiging vanuit de vakbonden in >estuur van de Kamer van Koophandel juist dit jaar uitge- 1. De andere in de Kamer vertegenwoordigde bonden heb- ïet initiatief van de Dienstenbond niet gevolgd. Woordvoer- van Iersel noemt de Kamer van Koophandel „een overbo- instelling". „Waar haalt de Kamer van Koophandel bij- beeld het lef vandaan om namens hèt bedrijfsleven te spre- De Kamer is een zeer ondoorzichtige instelling". Al snel blijkt dat trappen de grootste struikelblokken zijn, als je in een rolstoel zit. LEIDEN De middelbare be roepsopleiding De Noorder- wiek staat deze week in het te ken van de gehandicapten. Het is een themaweek voor de leerlingen van de opleiding agogisch werk. Alle lessen zul len deze week direct of indi rect met het gehandicapt zijn te maken hebben. In de gan gen van de school is een ten toonstelling ingericht over dit onderwerp. Op de tentoonstel ling worden hulpmiddelen zo als een rplstoel en looprekjes tentoongesteld. Een groot deel van de tentoonstelling is inge richt door het provinciaal re validatiecentrum van Zuid- Holland. Ouders van gehandicapten, ge handicapten zelf, een fysiothe rapeut enz. houden deze week lezingen voor de leerlingen agogisch werk. Er worden ex cursies gehouden naar „Ons Dorp" en andere onderkomens voor gehandicapten. Daar zul len gesprekken gevoerd wor den met groepsleiders en ge handicapten. De leerlingen hebben verder boeken gelezen over het onderwerp en voor lichtingsmateriaal bestudeerd. Geprobeerd wordt een zo com pleet mogelijk beeld te krijgen van de vele zichtbare en on zichtbare vormen, waarin men gehandicapt kan zijn. De deze week besprokene is erg prak tijkgericht en het spreekt van zelf dat de leerlingen dan ook zelf aan den lijve moeten on dervinden wat het is om in een rolstoel te ziten of met an dere hulpmidelen door het le ven te moeten. Om daar ach ter te komen probeerden de leerlingen gistermiddag in en om de school te oefenen met de hulpmiddelen. Door deze oefeningen kwam men er al snel achter dat de school niet was ingesteld op gehandicap ten. De trappen vormden het grootste struikelblok. Zoals ge woonlijk. Zo gaan de nieuwe woningen aan de Oude Varkenmarkt eruit zien. Links van de nieuwbouw komt een doorgang naar een binnenterrein, dat op zijn beurt weer verbonden wordt met het Noordeinde. LEIDEN Eind dit jaar wordt begonnen met de bouw van 11 woningen aan de Oude Varken markt. De woningen wor den gebouwd op de plek waar nu nog het vorig jaar gekraakte voormalige Me disch Archief van het Mi nisterie van Defensie staat. Het gaat om woningwetwonin gen: vijf eengezinswoningen en zes tweekamerwoningen. De huizen worden eigendom van woningbouwvereniging „Werkmanswoningen". De huur van de grote woningen komt tussen de vier- en vijf honderd gulden te liggen en de huur van de kleine huizen wordt ongeveer vierhonderd gulden. De huizen worden zo wel vanaf de Oude Varken markt als vanaf het Noordein de bereikbaar. Links van de nieuwe woningen komt vanaf de Oude Varkenmarkt een doorgang naar een binnenter rein en vanaf het binnenter rein worden de huizen toegan kelijk via de voormalige Nova- passaga, die op het Noordeinde uitkomt. De passage (aan het Noordeinde 47) is nu afgeslo ten en volgens een woordvoer der van de gemeente is het in de passage „een grote puin hoop". „Er is geprobeerd een bordeel te maken, maar hal verwege is men gestopt met bouwen. Sindsdien is er niets meer aan gedaan. De ratten lo pen er nu rond". Uiteindelijk moet volgens de gemeentelijke plannen een ook voor het publiek toegan kelijke doorgang ontstaan van af de Oude Varkenmarkt naar het Noordeinde. Om de wo ningen te kunnen realiseren heeft de gemeente het gebouw al van de rijksoverheid ge kocht. Alleen het kopen, do pen en bouwrijp maken van het terrein kost al 1,3 miljoen gulden. Voordat met de sloop van het voormalige archief begonnen kan worden, zullen echter eerst de krakers van het Me disch Archief het pand moeten ontruimen. In het complex heeft onder meer theatergezel schap Matrogoth onderdak ge vonden. Matrogoth zat eerst in het Marinecomplex aan het Noordeinde, maar moest daar weg toen dat gedeeltelijke werd gesloopt. Een ander ge deelte van dat complex wordt nu gerenoveerd. Of de krakers het Medisch Ar chief vrijwillig zullen verla ten, is onduidelijk. Mochten zij niet vrijwillig willen vertrek ken dan zal de gemeente een kort geding aanspannen. Voor bereidingen zijn daarvoor al aan de gang, maar voordat daadwerkelijk tot die stap wordt overgegaan, wil de ge meente begin mei eerst met de krakers gaan praten. Niet al leen in de hoop dat ze vrijwil lig vertrekken, maar ook om sterker te staan tijdens een eventuele juridische procedu re. Volgens een woordvoerder is het „uitgesloten" dat de ge meente de eventuele gerechte lijke procedure zal verliezen. „De jurisprudentie wijst dat De raadscommissie volkshuis vesting buigt zich morgen avond over het bouwplan voor de Oude Varkenmarkt. ALKEMADE De sociale dienst van de. gemeente Alke made hoeft Ria Weststrate geen duidelijke richtlijnen ge ven over het contacten met haar vriend. Dat heeft de rechtbank in Den Haag van morgen beslist naar aanleiding van een kort geding dat me vrouw Weststrate tegen de ge meentelijke sociale dienst had aangespannen. De president van de rechtbank, mr. Wijn- holt, stelt in zijn uitspraak dat mevrouw Weststrate niet die zekerheid kan krijgen die zij verlangt omdat volgens de gel dende jurisprudentie de ge meente zelf mag bepalen of en wanneer er sprake is van een economische eenheid. Boven dien heeft de gemeente toege zegd in het vervolg overleg met mevrouw Weststrate te zullen plegen over uit te voe ren controles op haar leefwijze in verband met het toekennen van een bijstandsuitkering. Mevrouw Weststrate was met haar verzoek naar de recht bank gestapt omdat haar bij standsuitkering op 5 maart plotseling werd stopgezet met als argument dat zij met haar vriend, een gerechtsdeurwaar der uit Leiden, zou samenwo- Deze werd ook het slacht offer van de controles en hij werd zelfs van de straat ge plukt om bij de sociale dienst van Alkemade zijn financiële huishouding te komen tonen om daarmee te bewijzen dat hij mevrouw Weststrate niet onderhoudt Mevrouw West strate is hypernerveus gewor den van de voortdurende con troles van de sociale dienst waaraan volgens haar advoca te de hele gemeenschap mee- doet.„Hoe vaak mag mijn vriend bij mii komen, meeëten en blijven slapen", vroeg zij daarom een week geleden wanhopig aan president mr. Wijnholt van de Haagse recht bank. Een vertegenwoordiger van de gemeente Alkemade stelde daartegenover dat de recht bank het kort geding niet in behandeling zou moeten ne men omdat mevrouw weer een bijstandsuitkering ont vangt en er dus van een spoedeisend karakter geen sprake is. Die uitkering werd plotseling zonder verdere ar gumentatie hervat. De behandeling van het kort geding heeft grote belangstel ling getrokken in vrouwen kringen. Het was namelijk voor het eerst in Nederland dat een bijstandsvrouw via de rechter duidelijke richtlijnen probeerde te krijgen waardoor naar uitkering niet in gevaar zou komen en zij toch omgang met anderen zou kunnen neb ben. (ADVERTENTIE) Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapitaalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastgesteld. Het tegoed is dagelijks opvraag baar met 3% retourrente. Het minimum-saldo bedraagt f 2500,-. Het rentepercentage voor mei is: DE DICHT BU HUIS BANK

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11