Tentoonstelling Hooglandsekerk over het restauratie- ambacht STAD OMGEVING Kans op verbond van Groen Leiden met klein links gering /VD vraagt om meer openheid rond OGB ALLER LEKDS1 ie gewonden Stripbeurs in Stadsgehoorzaal Graaf van Lynden winnaar bij scouting MAANDAG 22 APRIL 1985 PAGINA 7 een anti-speculatie iding op restauraties [DEN De directie Stadsvernieuwing van gemeente acht het niet zinvol een anti-spe- itiebeding op te nemen wanneer subsidie itrekt wordt voor de restauratie van monu- iten. Gemeend wordt dat er in het verleden ;i, iswaar winst gemaakt is door het incasseren subsidies, maar dat dit maar in enkele ge en gebeurd kan zijn. „Mede gezien de aan- ilijke risico's en de erg trage uitbetaling van p sidies zijn er vast aantrekkelijker objecten te yen voor speculatieve doeleinden dan mo- ienten", meent Stadsvernieuwing. Het op ren van extra voorwaarden zou bovendien mend kunnen werken op het aantal parti- ch beleid van de gemeente. Bovendien lijkt de jLctie de controle een ondoenlijke zaak. LAK verkeert in moeilijkheden LEIDEN Het raadslid Paula Middendorp (PSP/PPR) wil dat bij de commissie Maat schappelijke Aangelegenheden, Volksgezond heid en Cultuur de positie van het LAK-thea- ter wordt besproken om na te gaan in hoeverre de gemeente mogelijkheden heeft om dit thea ter te steunen. Het LAK-theater verkeert na melijk in een moeilijke situatie door allerlei subsidieverlagingen, waaronder die van de ge meente. Dit jaar kan het LAK nog met moeite een programma bieden, maar of dat ook vol gend jaar lukt is de vraag, vooral omdat de mi nister ook nog van plan is flink te snijden in culturele studentenvoorzieningen. Middendorp schrijft in haar brief aan de voorzitter van de commissie F. Kuyers dat het LAK een belang rijke plaats inneemt in Leiden en dat dit ook goed duidelijk gemaakt moet worden naar an dere overheden, die over subsidie's beslissen. Politie sluit kraakpand met slot van krakers LEIDEN De uitdrukking „De bedriegers bedrogen lijkt van toepassing op een aantal krakers dit vanmorgen in Lei- den. De politie heeft om vijf uur een poging een pand aan de Langeburg te kraken ver hinderd, nadat door omwo nenden was gewaarschuwd. Vijf jongeren waren bezig het slot te forceren toen de politie ter plekke arriveerde. De poli tie heeft het nieuwe slot dat de krakers bij zich hadden in de voordeur gezet. Vrouw mishandeld LEIDEN Een 27-jarige Leidse is vrijdagavond voor een café aan de Vrouwen- steeg door een café-eigenaar en zijn zoon mishandeld. Het drietal kreeg ruzie over de plaats van een fiets voor het café. De vrouw verklaar de tegenover de politie dat met name de zoon als een dolle te keer zou zijn gegaan. De vrouw werd in het AZL behandeld aan een gekneus de enkel en een pijnlijke knie. Auto als wapen LEIDEN Twee Leidenaars zijn dit weekend door de politie aangehouden wegens poging tot doodslag, nadat zij met hun auto moedwillig op voetgangers waren ingereden. Eén van de twee. een 24-jarige Sleutelstadbewoner, schepte donderdag met zijn auto een 56-jarige Leidenaar en sleepte hem zo'n vijftig meter mee. De man werd met schaafwonden en een bloeduitstorting naar het AZL overgebracht. De 24-jarige man kwam tot zin daad nadat hij met de 56-jarige Leidenaar ruzie had gehad waarbij een televisie en een kooi met kanarie uit de woning van de oudste van het tweetal werd weg gehaald. De 56-jarige Leidenaar had daarop de voorruit van de auto van de 24-jarige Leidenaar ingeslagen. Vanmorgen om zes uur werd de automobilist uiteindelijk aangehouden. Een 39-jarige Leidenaar is zaterdag aangehouden, omdat hij met zijn auto op de Aaltje Noorderwierlaan een 48-jarige plaatsge noot moedwillig had geschept. De laatste kwam verhaal halen, omdat de 39-jarige man zijn zoontje met een ketting en een sleu telbos had geslagen. De vader, die zo'n 25 meter werd meege sleurd, liep hoofd- en schaafwonden op. Sporten in Haarlemmerstraat LEIDEN Demonstraties van diverse sporten worden zaterdag 27 april in de winkel promenade Haarlemmerstraat gegeven. Teakwondo, kick boksen en. dunken (door de Amerikaanse basketballers Jerry Beck en Tom Lockhart) staan op het programma naast demonstraties jazzdansen door de showgroep Aktief, een schaaksimultaan door Phili- dor, dartwedstrijd, hometrai ner-wedstrijden en het Leids ihap „b De d. hebben plaats op drie lokaties. Rond eli uur wordt begonnen LEIDEN Burgemees ter mr. C.H. Goekoop opent morgen in de Hooglandsekerk aan de Nieuwstraat een tentoon stelling over het restau ratieambacht. Deze ten toonstelling, georgani seerd door de vier res taurerende instellingen in Leiden: de Stichtingen Diogenes, Stadsherstel, Het Kleine Leidse Woonhuis en Leidse Hof- is tot zaterdag 27 april te zien en maakt deel uit van een landelij ke campagne week, waar in aandacht wordt ge- ^vraagd voor dit met uit sterven bedreigde am bacht. Ook in verschil lende andere steden in et land worden derge- ijke tentoonstellingen gehouden. Hiermee wil de Nationale Contact commissie Monumenten bescherming, waarbij de meeste restaurerende in- stellingen zijn aangeslo ten, bereiken dat overhe den stappen ondernemen om uit de huidige impas se te komen. Mr. D.E. Kranz, voorzitter van de Stichting Diogenes en mede-organisator van de vierdaagse ambachtenten toonstelling in de Hoogland sekerk is bezorgd over de toekomst van het rastauratie- ambacht. „De kennis van het restaureren dreigt verloren te gaan. Doordat er de laatste jaren steeds minder geld be schikbaar is voor het restau reren van monumenten is ook de werkgelegenheid sterk teruggelopen. Omdat het restauratievak niet op school te leren is, maar alleen in de praktijk, in de bouw plaats, dreigt ook het specia lisme, het ambacht, te ver dwijnen. Geen vakmanschap betekent tevens het einde van de monumenten. Daar zal dan niet meer van over blijven dan ruïnes", aldus de heer Kranz. Voor bezorgdheid is alle re den. In 1976 waren er 9000 mensen werkzaam in de res- tauratiebouw. Nu zijn het er amper nog 5000. Gevreesd wordt dat dit aantal de ko mende jaren verder zal dalen naar 3000 ambachtslieden. Als het bestand van vaklie den op peil gehouden zou worden, dan moeten er jaar lijks zo'n 200 leerlingen opge leid worden. Op dit moment hebben de restauratie-onder- nemers in den lande nog maar 20 leerlingen in oplei ding. „Een trieste ontwikkeling. Met de tentoonstellingen door het land hopen we een beetje aandacht te krijgen voor het vak. De impasse moet doorbroken worden, anders gaat het mis. Zonder financiële injecties zal het vak verdwijnen. Veel aspec ten van het oude bouwvak komen namelijk in de nieuw bouw niet meer aan bod. Het vak moet van de oudere vak man worden overgedragen op de jongere en dat kan al leen in de praktijk. Doordat er minder werk is stagneert die kennisoverdracht", aldus mr. Kranz. Volgens de heer Kranz zijn er wel plannen voor een an der beleid ten aanzien van monumenten, maar echt van de grond zijn die nog niet ge komen. Voorlopig weet nie mand waar hij aan toe is. De enige zekerheid is dat er bij na nergens geld voor is. „Doordat er geen of te weinig subsidie's worden verstrekt, moeten de restaurerende in stellingen vaak zelf giganti sche bedragen neertellen. Dat kan men wel eens een keertje doen, maar dan is het ook afgelopen. Er moet echt iets gebeuren om veel monu menten niet verloren te laten gaan", aldus de heer Kranz, die overigens vindt dat de si tuatie in Leiden nog wel meevalt. Foto's Op de tentoonstelling in de Hooglandse kerk wordt een goede indruk gegeven van de werkzaamheden die bij het restaureren van monumen ten plaats vinden. Er zijn fo to's te zien van opvallende restauratieprojecten zoals een preekstoel of een mooi hek en er zullen ook voorbeelden zijn van bouwfragmenten zo als bijzondere deuren en ra men. Veel fotomateriaal is afkomstig van het Historisch Museum van Roterdam. Er zijn oude werktuigen uit een particuliere verzameling en nieuwe werktuigen te be zichtigen alsmede antieke bouwmaterialen. Ambachts lieden geven demonstratie's en foto's tonen een beeld van monumenten voor en na de restauratie. Tenslotte is er een film over het ambacht te bekijken. Voor scholen be staat de mogelijkheid om on der deskundioge leiding een excursie te maken naar het Boerhaavecomplex in de Camp, waar momenteel de restauratie in volle gang is. personen zijn zaterdaga- naar het AZL overga- sicht nadat zij betrokken en bij een aanrijding op wuising van de Churchill- en de Haagweg. Een 25- ie Leiderdorper liep een tnschudding op, een 21- ijge Voorschotense ver- pdelijk een gebroken neus i een 50-jarige Hagenaar 1 fdletsel. j£ ie personenauto's botsten de kruising tegen elkaar lat een 20-jarige Leider- rïr de ander geen voor gaf. Volgens een woord- jrder van de politie is de ^irijding mede veroorzaakt 2 r het feit dat de verkeers- Jten op de kruising zo- gebruikelijk na tien uur wonds stonden uitge- akeld en het hier om een verzichtelijke kruising 1. De politie heeft de ge- &nte al verzocht de ver- rslichten 24 uur per dag Men branden, omdat zich de kruising al meer aanrij- ien hebben voorgedaan. DEN Het VVD-raadslid M. der Nat heeft het college ge ringd meer openheid te betrachten de vijfjaarlijkse taxaties van het terend goed die momenteel plaats >en Op grond van deze (her- 4aties kunnen huiseigenaren het 2 end jaar een aanslag voor Onroe- Goed Belasting (OGB) verwach- die afwijkt van de aanslagen die zij in voorgaande jaren ontvingen. Voor de belastingplichtige die beroep of bezwaar aantekent tegen de aan slag, kan het van belang zijn te weten hoe de geschatte economische waarde van zijn bezit zich verhoudt met taxaties van andere huizen, stelt Van der Nat. Daarom moet het college deze gegevens op verzoek bekend maken om mensen de kans te geven een zo'n goed mogelijk beargumen teerd bezwaarschrift in te dienen. Voor elk verzoek om inlichtingen zou het college 12 gulden moeten re kenen vermeerderd met 2 gulden per pand waarop het verzoek betrekking heeft, luidt het voorstel van het raadslid. Tot op heden werden dergelijke ge gevens niet verstrekt in verband met de privacy van huizenbezitters. Op grond van de gemeentewet is het echter mogelijk hiervan af te wijken. In 1981, het eerste jaar na de (her- )taxatie in '80, werden 4000 bezwaar schriften tegen de aanslag OGB inge diend. In de daaropvolgende drie ja ren waren dit er respectievelijk 1500, 600 en 300. nnesty schrijfavonden van de af- ikling Leiden van Amnesty p ternational richten zich maand op de situaties in hlï/ en Bulgarije. Morgen kan men vanaf half acht in de Bevrijdingskerk en de Vredeskerk aan de Burggra- venlaan terecht en donder dag 25 april vanaf acht uur in het gebouw Rapenburg 100. Kolping Het Kolpingwerk in Leiden en omstreken (voorheen St - Jozefgezellenvereniging) be staat 98 jaar. Dit wordt her dacht met een reünie voor le den en oud-leden op zaterdag 27 april. Na een eucharistie viering in de Lodewijkskerk aan de Steenschuur en een lunch houdt drs. L. Flapper een lezing over een van de hoofdthema's van het Kol pingwerk. De eucharistievie ring begint om kwart voor twaalf. Bekijk de bi] Onder het motto 'bekijk de bij' stelt de bijenvereniging Leiden en omstreken in het weekeinde van 27 en 28 april haar bijenkasten open. Zater dag kan het publiek terecht in de bijenstal op het land goed Cronesteijn en zondag in het Heempark. De stallen zijn geopend van één tot vijf uur. Leden van de vereni ging zullen tekst en uitleg ge ven, bezoekers krijgen gele genheid echte bijenhoning te proeven. Jazz Het kwintet van tenorsaxofo nist en fluitist Fred Leef lang en pianist/componist van filmmuziek Loek Dikker treedt zaterdagavond 27 april op bij de stichting Jazzzolder Hot House in het LAK-res- taurant aan de Cleveringa- plaats 1. De groep brengt mu ziek van de Amerikaanse saxofonist Benny Golson. Het concert begint om half ne gen, de toegangsprijs be draagt zeven gulden. Fluit en gitaar Fluitiste Wendela van Swol en gitarist Mare Lerwijn tre den zaterdagavond 27 april op in de Zaailing aan de Hooigracht Het duo brengt werken van Giuliani, Carulli, Diabelli, Ibert en Demillac. Het duo bestaat sinds 1984 en treedt regelmatig op. Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. LEIDEN Een Ruil- en Stripboekenbeurs wordt zondag 12 mei in de Leidse Stadsgehoorzaal gehouden. In de eerste plaats kunnen hier stripboeken geruild en verhandeld wor den, maar ook is er ruimte voor andere zaken als posters, tijdschriften en poppen. Kinderen tot en met 14 jaar kunnen gratis een tafeltje krij gen; ouderen betalen vijf gulden. Behalve particulieren wor den ook handelaren uitgenodigd. Besprekingen worden ge voerd om striptekenaars aan te trekken, terwijl videotheken zijn benaderd om filmvoorstellingen te geven. De toegang sprijs bedraagt een rijksdaalder. De beurs is geopend van tien tot vijf uur. Voor reserveringen: teL 071-212521. Viering 1 mei in Stadsgehoorzaal LEIDEN De 1 mei-viering zal zich dit jaar weer in de ver trouwde Stadsgehoorzaal aan de Breestraat afspelen. Vanaf half acht 's avonds kan men daar terecht voor een program ma met sprekers, muziek, cabaret en informatiestands. De toegangsprijs voor dit door CPN, FNV, HTIB, PPR, PSP en PvdA georganiseerde evenement bedraagt drie gulden. Sprekers zijn Jos van Ierssel (FNV Leiden), Bertus de Rijk (fractievoorzitter van de PvdA in de Eerste Kamer) en Ibra him Olmez (HTIB Leiden). Het amusement wordt verzorgd door het Smartlappenkoor, cabaret Klein Foutje, de Turkse groep Ozlem en de Surinaamse formatie Rythmico Special. LISSE De meiqes van de Graaf van Lyndengroep uit den gehouden. Er deden 21 scoutingsgroepen uit de Bollen streek mee. De Graaf van Luyndengroep plaatste zich door dit resultaat voor de landelijke wedstrijden die 25, 26 en 27 mei in Ommen worden gehouden. De jongens van de Bo- strenogroep uit Noordwijkerhout behaalden een tweede plaats terwijl de meisjes van de Puntenburggroep uit Lisse derde werden. Nabij Bentveld ligt het Scoutingcentrum Naaldenveld. 134 deelnemers, afkomstig uit 21 groepen, namen deel aan de wedstrijden. Het belangrijkste onderdeel was het zelfstandig kamperen, daarnaast moesten de jongens en meisjes enkele 'journalistieke opdrachten' uitvoeren. De wedstrijd stond na melijk in het teken van „iets nieuws gezocht". Zo moest een stripverhaal van tekst worden voorzien en dienden de scouts een nieuwe olympische sport uit te denken en uit te voeren. LEIDEN Met de ver kiezingen van 1986 in zicht, heeft zich in de Leidse politiek een nieu we partij naar voren ge schoven: Groen Leiden. De partij heeft getracht aansluiting te zoeken bij andere kleine linkse, in de raad vertegenwoordig de, partijen zoals PSP, PPR en CPN en de EVP De reacties daarop waren gematigd: PPR en CPN wilden de mogelijkheden van samenwerking wel bezien, maar de PSP bij voorbeeld zag er in het geheel niets in. De PSP wil Groen Leiden wel be trekken bij de opstelling van een goed program daar waar het de milieu- paragraaf betreft, maar daar houdt het voorlopig dan ook mee op. Het bestuur van Groen Lei den heeft inmiddels in een notitie haar visie gegeven op een aantal aspecten van de Leide gemeentepolitiek. Deze wordt volgende week aan de leden voorgelegd. Op een aantal punten wijken de politieke idealen van Groen Leiden duidelijk af van die van bijvoorbeeld de fracties van PSP en PPR. Opmerke lijk is bijvoorbeeld dat de groenen pleiten voor een las tenverlichting voor de hui zenbezitters in de Onroerend Goed Belasting. Dit betekent automatisch een lastenver zwaring voor de huurders. Een dergelijk standpunt werd in de Leidse gemeente- roid tot op heden vooral uit de mond van liberalen ver nomen. Groen Leiden stelt zelfs voor de huurders ook lozingsrecht te laten betalen. Daarbij wordt wel gesteld dat het ge meentebestuur initiatieven zou moeten nemen om de ge meentewet zodanig te veran deren dat een progressieve heffing (naar de hoogte van het inkomen) van de OGB mogelijk wordt maar dat lijkt, gezien de discussie op rijksniveau, een illusie. Fraude Groen Leiden spreekt zich uit voor gelijke behandeling van openbaar en bijzonder onderwijs. Daar waar één school in een wijk gesloten dient te worden en alle argu menten en overwegingen ge lijk verdeeld zijn, wordt een voorkeur voor handhaving van het openbaar onderwijs uitgesproken Dit komt in lichte mate overeen met de opstelling van het PvdA- VVD-college Groen Leiden wijst fraude met sociale uitkeringen zon der meer van de hand. De gemeente heeft de plicht om daarop een adekwate contro le uit te voeren waarbij ook klikbrieven serieus genomen moeten worden en tot onder zoek moeten kunnen leiden. Strafkortingen op de uitke ringen mogen er niet toe lei den dat mensen onder het bestaansminimum zakken. Veel beter lijkt het Groen Leiden in deze gevallen naar alternatieve straffen te zoe ken zoals bijvoorbeeld het verrichten van onderhoud in parken en plantsoenen De groenen wijzen uitbrei ding van het aantal parkeer- Elaatsen af, geheel overeen- omstig de linkse traditie in Leiden. Het parkeerbeleid van Groen Leiden behelst een intensievere controle, hogere boetes en een verho ging van de tarieven van parkeermeters De bouw van kantoren wordt in het ontwerp-pro- gramma van de hand gewe zen evenals het aantrekken van technologische bedrijven naar de Leeuwenhoek. Tenslotte pleit Groen Leiden voor een forse verhoging van alle energietarieven om al ternatieve energiebronnen aantrekkelijker te maken. Hierbij zouden echter de la gere inkomens gecompen seerd moeten worden. Het zelfde geldt voor andere ge meentelijke diensten waarbij het volgens de groenen beter is de tarieven te verhogen dan te bezuinigen, mits de laagste inkomens van deze lastenverzwaring vrijgesteld worden. Samenvattend kan gezegd worden, dat het ontwerp programma van Groen Lei den op een aantal punten be langrijk afwijkt van de poli tieke ideëen van bijvoor* beeld PPR en PSP. Het gege ven dat PSP. PPR en CPN van plan zijn met één lijst uit te komen en het feit dat de PSP als grootste van de drie de samenwerking met Groen Leiden niet bijster ziet zitten, maakt het niet erg waar schijnlijk dat deze nieuwko mer zich bij het drietal zal weten aan te sluiten. GERT VISSER

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7