Somalië hoopt op regen en reest voor eholera-epidemie Meer leden Brits koninklijk huis hadden (familie)banden met SS „St. Maarten centrum voor mensensmokkel" Nieuwe Braziliaanse president eniet nog weinig vertrouwen Aanslagen in Brussel „tweede fase" van anti- NAVO- terreur YS wijzen aanbod Ortega van de hand Terugtrekking Israël uit Libanon voor 1 juni maandag 22 april 1985 pagina 5 ^IgADISCIO De cho- sJ-epidemie in het lrirdwesten van Somalië p^t op het ogenblik rede- ret onder controle. Dit zei eren de Nederlandse Jacques de Milliano, ul^er van het team van egftsen zonder Grenzen" urf twee weken geleden al|t spoed naar dit deel J i Somalië is gereisd om •ffc te helpen de cholera- eèlosie te bestrijden, ig? ;ra situatie blijft volgens De ae iano echter explosief. Het 3t gevaar dat ook de 400.000 in woners tellende provincie hoofdstad Hargeisa door de cholera wordt getroffen is naar zijn zeggen nog niet ge weken. Dat komt omdat het regenseizoen voor de deur staat. Door de zeer slechte in frastructuur in het vluchtelin genkamp Gannad (vijf latrines voor 50.000 vluchtelingen) kan een goede regetijd catastrofale gevolgen hebben voor de men sen in dit gebied. De eerste regen, waar de door jarenlange droogte getroffen bewoners in Hargeisa vurig naar hebben verlangd, heeft drie weken geleden al geleid tot een sterke toename van het aantal gevallen van cholera. Functionarissen van hulpver leningsorganisaties zijn una niem van mening dat een ge zondheidszorgproject van Uni cef, het kindernoodfonds van de VN, een catastrofe van on gekende omvang heeft voor komen. Het project, dat voor 90 procent met Nederlands geld werd gefinancierd, beoogt een zo massaal mogelijke deel name van de bevolking aan gezondheidszorgprogramma's. Minister Schoo van ontwikke lingssamenwerking, die giste ren een aantal projecten in Noord west-Somalië bezocht, was zó onder de indruk van de resultaten, dat zij besloot voor het volgend jaar nog eens een miljoen gulden beschikbaar te stellen voor het Unicef-pro- gramma. Het officiële aantal doden als gevolg van de cholera in Noordwest-Somalië is 1.129, maar algemeen wordt aange nomen dat het werkelijke aan tal hoger ligt. Hulpverleners in de kampen merken op dat de vluchtelingen 's nachts doden begraven zonder daarvan aan gifte te doen. Jacques de Milliano: „in het huidige isolatiekamp voor cho leragevallen in Gannad zijn de sanitaire voorzieningen volle dig ontoereikend. Van isolatie is nagenoeg geen sprake". Van gezondheid zeer te wensen overliet. Maar hij stond erop eerst te worden beëdigd voor dat hij werd behandeld. Vol gens medewerkers was hij bang dat een eventuele ziekte voor de installatie de militai ren een aanleiding zou geven aan de macht te blijven. De vraag die veel Brazilianen momenteel bezighoudt, is wat zij van Sarney kunnen ver wachten. De zeer populaire Neves belichaamde voor hen de hoop op een betere toe komst. Hij was een behoed zaam politicus, een toonbeeld van verzoening en dialoog. Die eigenschappen maakten hem tot de ideale man op Brazilië terug te voeren op de weg van de democratie. Sarney wordt daarentegen nog veel gezien als een bondgenoot van de militairen, die na 21 jaar het land juist aan de bur gers hebben overgedragen. De 54-jarige dichter en jurist heeft het afgelopen jSar een volledi ge ommekeer doorgemaakt in zijn politieke loopbaan. Jaren lang was hij onder de militai ren voorzitter van de rege ringspartij PDS. Vorig jaar trad hij af en werd om puur politieke redenen door de oppositiepartij PMDB als kandidaat voor het vice- -presidentschap naast Neves geplaatst. Daarmee wilde deze partij Neves' verkiezing veilig stellen. Maar nu Neves is over leden, zit de PMDB opeens op gezadeld met een president die zij nooit heeft gewild. minister Schoo heeft Artsen zonder Grenzen inmiddels geld gekregen voor een nieuw isolatiekamp, waar per week vijfduizend vluchtelingen wor den gekeurd op cholera èn op hun mogelijkheden een mars van tien dagen te ondernemen naar een nieuw woongebied. Overigens is de cholera niet de voornaamste oorzaak van het hoge sterftecijfer in Gannad. Mazelen, longontsteking en ondervoeding vormen nog steeds de belangrijkste rede nen voor het feit dat tien pro cent van de 50.000 vluchtelin gen in dit kamp inmiddels is gestorven. po. Mijn moeder had in die tijd geen contact met haar broer, prins Philip van Engeland. Dat was onmogelijk". De Mail on Sunday vindt het merkwaardig dat Buckingham Palace sinds 1947, het jaar waarin Philip de Britse prinses Elizabeth trouwde, volledig stilzwijgen heeft bewaard over het feit dat de prins-gemaal een zwager in de SS had. De adellijke familie von Hes sen, die grotendeels bestond uit trouwe meelopers van het nazi-regime, onderhoudt nog steeds nauwe, betrekkingen met de Britse monarchie. Prins Philip en prins Charles woonden afgelopen december in Duitsland de viering bij van de 70ste verjaardag van zus en tante prinses Sophie. Net zoals de vader van de hui dige prinses Michael van Kent, droeg prins Christoph van Hessen op zijn SS-uniform het insigne van de zuivere Ariërs, die goedgekeurd waren voor de produktie van Hitiers Lebensborn-superras. (Vervolg van de voorpagina) SINT MAARTEN Het is een „publiek geheim" dat van af het Nederlandse deel van St. Maarten een „netwerk voor mensensmokkel" ope reert. Aldus de reactie van zegslieden op St. Maarten die niet bij naam wilden worden genoemd, naar aanleiding van de berichten van het afgelopen weekeinde dat bij zo'n men sentransport 28 Dominicaanse prostituées om het leven zou den zijn gekomen. Het zou de eerste maal zijn dat De Sunday Times schreef ver der dat Christoph aan het hoofd stond van een spiona- ge-eenheid van de nazi's, die niet aleen in Duitsland maar ook in de bezette gebieden te lefoongesprekken afluisterde. Een deel van de door prins Christoph verzamelde inlich tingen zou het voor Hitier mo gelijk gemaakt hebben zijn in vasie van Tsjechoslowakije voor te bereiden en de Britse premier, Neville Chamberlain, te bedriegen op de topconfe rentie van Munchen in 1938. Na Christophs dood hertrouw de prinses Sophie in 1946 met een andere Duitse prins, Georg Wilhelm von Hanno ver. Prins Christoph had nog een broer, prins Philipp, die vol gens de Mail on Sunday door Hitler als een zoon werd be handeld. Deze Philipp was ge huwd met een Italiaanse prin ses. Hij telde Goering onder zijn persoonlijke vrienden. Prins Philipp trad op als tus senpersoon in onderhandelin- er bij een transport doden zijn gevallen, maar dat er vanaf St. Maarten jaarlijks vele honder den mensen worden gesmok keld staat buiten kijf, aldus de reacties. De mensensmokkel zou zich niet alleen richten op prostituées maar in zijn alge meenheid op „personen die via eilanden als St. Thomas en St. Croix naar de Verenigde Sta ten willen". De eilanden zijn namelijk Amerikaans en veel illegalen zien deze als een springplank naar het Ameri kaanse vasteland. Volgens de gen met Mussolini. Hij organi seerde ook de diefstal van Eu ropese kunstschatten voor Hit- Iers Oostenrijkse Museum. La ter werd Hitier echter boos op prins Philipp en diens vrouw. Zij werden in concentratie kampen gestopt. De prinses stierf in 1944 in Buchenwald. Volgens de Londense Sunday Times telde prins Philip van G root-Brittan nië nog veel meer nazi's onder zijn (aange trouwde) familieleden dan al leen prins Christoph von Hes sen. Philips oom hertog Karl von Coburg bijvoorbeeld, voor de oorlog Hitiers ambassadeur in Londen, diende als luite nant-generaal bij de SA. Tot in 1945 was hij een van Hitiers trouwste adjudanten. Een ver re neef van prins Christoph, prins Wilhelm von Hessen, was kapitein in het beruchte doodshoofdenkorps van de SS, dat de concentratiekampen be waakte. Buckingham Palace weigerde gisteren elk com mentaar op deze onthullingen. berichten vanaf St. Maarten' zou de eigenaar van een bor deel op het Nederlanse gedeel te van het eiland bij de smok kel betrokken zijn. Hij krijgt daarbij medewerking van de politie en wordt beschermd door een plaatselijke politicus. De jonge vrouwen werken in bordelen op het Nederlandse gedeelte van het eiland, waar na zij in containers met het op schrift „amusement transport" naar onder meer de Maagde neilanden worden gesmok- keld. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Twee bomaan slagen, beide opgeëist door het nog onbekende Front Revolutionnaire d'Action Proletarienne (FRAP), ver oorzaakten het afgelopen weekeinde grote schade aan een gebouw van de Noordat- lantische Assemblee en een gebouw van AEG-Telefun- ken in Brussel. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De Belgische minister van bin nenlandse zaken, Nothomb, is ervan overtuigd dat er een re latie bestaat tussen de FRAP en de CCC (Cellules Commu nistes Combattantes). die sinds begin vorig jaar oktober in Belgie dertien bommen tot ontploffing bracht bij acht met name tegen de NAVO gerichte aanslagen. In het gebouw van de Noord Atlantische Assem blee, waar zaterdag een bom ontplofte, komen tweemaal per jaar parlementsleden van de 16 NAVO-lidstaten bijeen; normaal zetelt er slechts een secretariaat Tijdens de aanslag was er niemand aanwezig in het gebouw. AEG-Telefunken, waar gisteren een bom ont plofte, maak elektronisch ma teriaal voor het leger. Beide aanslagen van het afge lopen weekeinde lijken het vervolg te zijn op de reeks die de CCC sinds vorig jaar okto ber heeft gepleegd. In januari kondigde de CCC een „tweede fase" aan in „anti-imperialisti sche strijd". De aanslag op het gebouw van de Noord Atlantische Assem blee lokte, evenals bij eerdere aanslagen op NAVO-doelen, ernstige kritiek uit van de zij de van de NAVO op de Belgi sche politie, omdat er geen be waking ingesteld was. Volgens minister Nothomb is die kri tiek nu niet terecht, „omdat onmogelijk verondersteld kon worden dat een aanslag ge pleegd zou worden op een ge bouw dat slechts tweemaal per jaar gebruikt wordt". Philip en zijn zus prinses Sophie op een archieffoto uit (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse kranten, die zo graag laat dunkend schrijven over prins Claus van Neder land en wijlen koning Le opold van België, zitten nu met het probleem dat Buckingham Palace des tijds erg geschikt was voor een rëunie van oudge dienden van Hitiers SS. Na de opschudding van afgelo pen week, veroorzaakt door onthullingen in verband met het SS-verleden van wijlen baron Gunther von Reibnitz, vader van de niet erg belang rijke prinses Michael van Kent, hebben twee Londense zondagskranten gisteren ruchtbaarheid gegeven aan nog andere hechte banden tus sen de Britse koninklijke fa milie en de SS. Op zich is dat niet zo vreemd. De familie naam Mountbatten (o.a. van prins Philip) is de Engelse vorm van de Duitse familie naam Battenberg. De Sunday Times en de Mail on Sunday zijn er achter geko men, dat prins Philip, gemaal van de Britse koningin Eliza beth II, bij dit gevreesde elite korps een zwager had. Dit was prins Christoph von Hessen, die in 1930 Philips zuster Sop hie trouwde. Zij is een tante van de huidige Britse kroon prins Charles en verblijft nog geregeld op Buckingham Pala ce. Prins Christoph is in 1943 omgekomen bij een vliegtui gongeluk in Italië. Volgens de Sunday Times, die de zogehe ten Gotha-almanak raadpleeg de, was deze Duitse prins toen brigadegeneraal van de staf van Heinrich Himmler. Zijn zoon Rainer von Hessen, nu een 46-jarige Duitse vrijgezel, was drie jaar toen zijn vader stierf. Hij verklaarde gisteren: „Mijn vader bekleedde bij de SS een zogeheten erepost, ge scheiden van de partij, de vei ligheidsdiensten en de Gesta- \SILIA In het Bra- lanse parlement is i-president José Sar- vanmiddag beëdigd opvolger van de van- t overleden president credo Neves. Sarney het grootste land van het Zuidamerikaanse continent overigens dl vanaf het moment dat Ne ves, kort voor zijn beëdi ging, in het ziekenhuis werd opgenomen. In een televisietoespraak her haalde Sarney dat hij vast van plan is het programma van Neves door te voeren. Bestrij ding van de corruptie en de armoede en bescherming van de mensenrechten hebben daarbij de hoogste prioriteit. Neves wist kennelijk al weken voor zijn inauguratie dat zijn ,Nu kan Ik mijn rechtmatige bezit mooi la- leijafpalen," grinnikte Gozewijn en hij liet wei- sojtijd verloren gaan. Hij schakelde de land- _Jtkundige dienst van de voortvarende ge- Ijnte Rijkhuyzen In en ging aan de slag. Hij P persoonlijk de leiding in handen en omdat [pver een oude plattegrond beschikte ging ^allemaal erg gemakkelijk. Hij beschikte nu jSlers over een vast punt om te starten: de iallen slotbrug van de voormalige havezate jJnborgh. Zo zien wij hem hier trots en zelf- ^ekerd bezig, daarbij geholpen door Hen- I-Jan Hoedjes, die het fijnere rekenwerk op- Dte, en Cornells Pet, die de rood-witte stok- ^iterst bekwaam hanteerde Maar een eindje verder in het bos zat de voortrekker Loetje Saloe. Een gezellig kampvuurtje flakker de voor zijn tent en omdat kamperende voor trekkers geen ongewone verschijnselen zijn in de bossen, werd er dus niet veel aandacht ge schonken aan deze sportieve natuurliefhebber. En had men dat nu maar wél gedaan, dan had men wellicht kunnen zien, dat Loetje een veld kijker hanteerde, waarmee hij minder naar de wonderen der natuur speurde dan naar Goze wijn. Zo kwam het, dat voortrekker Loetje de argeloze boekhandelaar op een gegeven mo ment blij zag rondspringen bij de resten van de slotbrug. „Hoeraalll" juichte Gozewijn. „De schat ligt OP MIJN TERREINH" Buitenissig Deze nieuwe haarmode doet wellicht wat buitenissig aan, maar Amerikaanse kappers zijn ervan overtuigd dat het dé nieuwe trend wordt: wilde pieken, die als antennes In de lucht steken. Make-up en kleding moeten uiteraard aangepast worden aan het moderne kapsel. De kapsels, van Jerry Gordon (links) en David Broadway, werden het afgelopen weekeinde gepresenteerd In Parijs. Bloedig weekeinde op Sri Lanka COLOMBO In het afgelopen weekeinde zijn in Sri Lanka achttien personnen gedood. Volgens de minister van nationale veiligheid, Lalith Athulathmudali, werden gisteren vier soldaten en drie vermeende militante Tamil-separatisten gedood toen in Mullaitiyu (Noordoost Sri Lanka) een mijn explodeerde. Door de explosie werd een voertuig van een militair konvooi vernietigd. Tijdens een schietpartij in Nelliady, 30 kilometer van de noorde lijke provinciehoofdstad Jaffna, hebben veiligheidstroepen giste ren 10 Tamil-guerrillastrijders gedood. Het incident gebeurde toen een legerpatrouille een voertuig wilde aanhouden. LEIDER NICARAGUA BIEDT BESTAND AAN WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft gis teravond laat verklaard dat het nieuwste aanbod van de Nicaraguaanse president Daniel Ortega geen enkele betekenis heeft. Ortega deed via twee bezoekende Amerikaanse senatoren het voorstel de strijd tegen door Washington gesteunde Contra's te staken en de noodtoestand op te heffen, zodra de regering-Reagan de hulp aan de rebellen staakt. Volgens een woordvoerder van het Witte Huis roept Ortega op tot onderhandelingen met Washington, maar weigert hij de dia loog aan te gaan met de rebellen zelf. Zonder een dergelijke dialoog is een staakt-het-vuren zinloos en eigenlijk een oproep aan de oppositie om zich over te geven, al dus de verklaring van Washington. Besprekingen tussen Was hington en Managua mogen niet in de plaats komen van een directe dialoog tussen de Sandinisten en de rebellen, zo luidt het Amerikaanse standpunt. Afgezien van het feit dat Nicaragua be reid is een bestand af te kondigen zijn de voorstellen van Ortega een herhaling van oude standpunten, zo zegt de Amnerikaanse regering. De Contra's bestaan voor een groot deel uit aanhangers van de door de Sandinisten verdreven dictator Somoza. Het Ameri kaans Congres stemt morgen over een door Reagan ingediend voorstel veertien miljoen dollar uit trekken voor hulp aan de Contra's. In eerste instantie wilde de president een deel van dat geld reserveren voor wapens, maar gezien de weerzin in het Congres tegen de nauwelnks geheime oorlog tegen Nicaragua besloot hij uiteindelijk het hulpbedrag van het stempel humani taire hulp te voorzien. Om de druk og op te voeren zei Reagan voor het eerst dat zich Sovjet-militairen bevinden in Nicaragua. Ortega lichtte gisteravond in een vraaggesprek met het Ameri kaanse televisiestation NBC zijn voorstel nog eens toe Hij wees erop dat stopzetting van alle Amerikaanse hulp aan de Contra's een essentiele voorwaarde is voor een bestand, In de eerste plaats moet de door de VS geleide oorlog tegen ons worden ge staakt. Mocht Washington zijn voorstellen verwerpen, dan is het volgens hem overduidelijk, dat Reagan oorlog in plaats van vre de wil. DUITEN LAND SaidMQowuvnt 1 en doden na stammenstrijd Ij mijn in Oranje Vrijstaat HANNESBURG Bij stammenonlusten bij goudmijn in Oranje Vrijstaat zijn gisteren a\ i zwarte mijnwerkers gedood en acht gewon- y gevallen. Intussen duurden in de zwarte ~l mgebieden de ongereldheden voort, aldus de dafrikaanse politie. Daarbij zouden echter n slachtoffers zijn gevallen. De gevechten bij President Steyn goudmijn bij Welkom. 225 ntJimeter ten zuidwesten van Johannesburg, 'ken uit tussen de rivaliserende Xhosa- en uto-stammen. De Basuto's zijn over het alge- »n forensen uit het onafhankelijke konink- Lesotho, en de Xhosa-stam is afkomstig uit oostelijke Kaapprovincie. Volgens het Zuida- ;aanse persbureau SAPA vormde de dood een mijnwerker uit Lesotho, die vorige ik met messteken om het leven werd ge- ht, de aanleiding voor de gevechten. JERUZALEM Het Israëlische kabinet heeft gisteren beslo ten dat het Israëlische leger voor 1 juni uit Libanon moet zijn vertrokken. Het kabinet nam het besluit met zeventien sty- emmen voor, drie tegen en een onthouding aan. Oud-minister Ariel Sharon leidde de rechtse oppositie tegen de volledige terugtrekking van de Israëliërs. Sharon plande de invasie van '82. Hij stelde voor een aantal eenheden voor onbepaalde tijd in Zuid-Libanon te stationeren. Het kabinet heeft in ieder ge val besloten een anti-guerrilla „veiligheidszone" in Zuid-Li- banon in te stellen. Bijzonderheden over deze zone werden niet gegegeven. Het besluit betekent dat de Israëlische troe pen vijf dagen voor de derde verjkaardag van de Israëlische invasie van Zuid-Libanon terug zullen zijn. Terwijl de Israë liërs zich opmaakten voor de terugtrekking uit Tyrus hadden daar zware gevechten tussen christenen en moslims plaats, die aan zeker zeventien mensen het leven kostten. Dierenbevrijdingsfront redt in VS 250 dieren RIVERSIDE Een groep Amerikanen die zich het Dierenbevrijdingsfront noemt, heeft meer dan 250 katten, konijnen, duiven en an dere dieren bevrijd uit een laboratorium van de universiteit in het Californische Riverside. De dieren zijn, aldus een woordvoerster van het Dierenbevrijdingsfront, overgebracht naar veilige plaatsen, waar ze behandeld zijn door dierenartsen. Volgens haar was de actie de „grootste bevrijdingsactie die de actiegroep ooit heeft uitgevoerd". De universiteit heeft beves tigd dat dieren zijn weggehaald. Volgens de woordvoerster van de dierenbeschermers be vinden zich onder de bevrijde dieren katten met dichtgenaaide ogen, uitgehongerde duiven en konijnen, muizen van nature vegetariërs die gedwongen waren vlees te eten en bui delratten met verminkte ogen. De bomaanslag op het gebouw van de Noord Atlantische Assem blee richtte zware schade aan.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5