DEREK WALSH BESTE AMATEUR-BIERBROUWER: Verticale notenbalken van boer Kriek uit Modderdamnog steeds omstreden BINNENLAND/BUITENLAM D fcetoae^owuvni JU Israël woedend over bezoek van Reagan aan Bitburg Kohl: „Schaamte zal nooit verjaren" RUIM 50 JAAR KLAVARSKRIBO Eerste opvanghuis voor slachtoffers van incest geopend Twee doden door koolmonoxyde 'SIJTHOFE MAANDAG 22 APRIL 198S PAGI TILBURG De Amsterdammer Derek Walsh heeft zaterdag de eer ste nationale Bierbrow&wedstrijd in Tiburg gewonnen. Tachtig deelne mers leverden op het terrein van de kloosterbrouwerij van de Trappisten in Tilburg 150 verschillende brouw sels in. Nadat een jury van profes sionele bierbrouwers een hele mid dag aan de soms zeer kruidige ger- stenatten hadden genipt, bleek het trappistenbier van de oorspronke lijk uit Canada afkomstige Walsh de meeste waardering te oogsten. De vliegtuigonderhoudsmonteur uit Am sterdam is één van de honderden in Ne derland die plezier hebben in een hobby, die in feite nog in de kinderschoenen staat. Er zijn twee verenigingen, de orga niserende De Roerstok in Tilburg en de Hengelose Amateur Bierbrouwers (HAB) in Hengelo. Andere verenigingen zijn nog in het stadium van oprichting. Pater Godfried van het Trappistenkloos ter reikte juist Walsh de wisseltrofee uit, omdat het zogeheten „kloosterbier" van de Amsterdammer niet alleen de juiste smaak, maar ook een evenwichtig karak ter had. „Een doodgewoon recept, niks bijzon ders", reageerde de pas acht maanden aan deze hobby verknochte brouwer op vra gen van nieuwsgierige deelnemers aan de wedstrijd. Walsh bleek zijn meester- brouwseltje te hebben ontleend aan een van de vele bierboeken die in de boek handel verkrijgbaar zijn. Waar andere amateurs het mout in een speciale molen malen (of beter gezegd: „breken"), werkte Walsh met simpeler materiaal. Met een doodgewone oude koffiemolen blijk je ook prijzen te kunnen winnen. Verder is Amsterdams leidingwa ter gebruikt, wat ik met citroenzuur heb behandeld. Het was trouwens vooral een kwestie van goed de temperatuur van het brouwsel in de gaten houden. In feite is mijn bier met ontzettend simpele midde len totstand gekomen", aldus een enigs zins verbaasde winnaar. Voor het win nende pilsje is gebruikt: 3 kilo lichte mout, 3 ons zwarte mout, 2 ons maisvlokken, 2 ons suiker en 32 gram hop. Uit de totstandkoming van het ambachte lijke bier van winnaar Walsh mag blijken dat het recept niet beslissend hoeft te zijn voor het uiteindelijke resultaat. „Proces beheersing", noemen de brouwers het, de manier van omgaan met die ingrediënten dus. De brouwersgeheimen zijn vaal wen oud. „De cultuur van bier is c minstens net zo rijk als die van wijf Roerstok-bestuurslid Jacques Bert*c slist. „Veel bierdrinkers kennen 7 pils, terwijl er nog zoveel andere jj zijn. Eeuwen geleden waren er oni veel mensen die hun eigen bier, eigen favoriete smaak, thuis broT Dat willen we terug hebben: de i nele manier van bierbrouwen aidj tens. Een Franse en Israëlische vrouw staan voor het herdenkingsmo nument in Bergen-Belsen, waar zij op 15 april door de Engelsen werden bevrijd. Het was een weerzien na veertig jaar voor bei den. JERUZALEM De jaarlijkse holocaust-herdenking in Israël heeft dit jaar plaats temidden van bittere kritiek op het plan van president Reagan volgende maand de Duitse militaire begraafplaats bij Bitburg te bezoeken. In het Yad Vashem Holocaust museum in Jeruzalem zei een oud verzetsstrijder dat de wereld te makkelijk de gruwelijke gebeur tenissen van veertig jaar geleden vergeet. „Zelfs de president van de VS gaat nu al naar Duitsland om de nazi's op het kerk hof een bezoek te brengen", aldus David Waxman. Ex-premier Yitzhak Navon, zei over het voorgenomen bezoek van president Reagan: „Je kan niet een concentratiekamp be zoeken en tegelijkertijd de moordenaars respect betonen". Volgens het linkse parlementslid Chaike Grossman, die in een Pools getto tegen de Duitsers heeft gevochten, is het echter on mogelijk op een dergelijke manier een compromis te sluiten tus sen de aanstichters en de slachtoffers van de holocaust. Reagan zou daarom helemaal niet naar een concentratiekamp moeten gaan. Een woordvoerder van de Westduitse regering heeft tegenge sproken dat zij stappen van het Witte Huis om een alternatief te vinden voor het bezoek van president Reagan aan oorlogskerk hof in Bitburg heeft geblokkeerd. „De waarheid is dat adviseurs van Reagan hebben geprobeerd hem te overtuigen een alterna tief te zoeken voor Bitburg, maar hij wilde niet van zijn besluit worden afgebracht. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Op het terrein van het vroegere concentratiekamp Bergen-Belsen, waar honderdduizenden joden, zigeuners en Russische krijgsgevangenen door de nazi's werden vermoord, heeft bondskanselier Helmut Kohl gisteren de slachtoffers van het nazi-regime herdacht. De massamoorden van de nazi's geven het Duitse volk, ook veertig jaar na de oorlog, reden tot schaam te. „Deze schaamte zal nooit verjaren", aldus Kohl. In aanwezig heid van president Richard von Weizsacker, delegaties van jo den en zigeuners uit de hele wereld en van overlevenden van het kamp, wees de kanselier er op dat „Duitsland zijn les uit de geschiedenis heeft geleerd". Kohl: „De waarde van de mens is onaantastbaar. Van Duitse bodem moet vrede uitgaan". Kohl riep op de verworvenheden van de democratie waakzaam te verdedigen. Onverschilligheid en ongeinteresseerdheid gaven immers in de jaren dertig de nazi's gelegenheid hun misdadig handwerk te onplooien. „Toen al werden joden naar de concentratiekampen gebracht, boeken verbrand, synagoges vernield. Dat waren waarschuwingssignalen. Ook al kon niemand zich in die dagen Auschwitz voorstellen". Voorzitter Werner Nachmann van de Centrale Raad van de Joden in Duitsland waarschuwde voor de tendens alleen nog maar vooruit te willen kijken en „de nazi-tijd als een afgesloten hoofdstuk te beschouwen dat slechts thuis hoort in de bibliotheken". Hij zei dat de joden in Duitsland de in 1949 gestichte bondsrepubliek zijn gaan waarderen. „Velen van ons hielden het eerst voor onmogelijk om terug te keren en weer joodse burgers van dit land te worden. Wij willen deze staat kritisch blijven begeleiden", aldus het Nachmann. Bij het monument in het voormalige Duitse concentratiekamp Ravensbruck, waar 92.000 bewoonsters om het leven kwamen, hebben zaterdag hoge Oostduitse poliltici kransen gelegd. Ra vensbruck, op 60 kilometer afstand ten noordoosten van Berlijn, was een van de eerste concentratiekampen die de nazi's inricht ten. Er werden alleen vrouwen in opgesloten op wie beestachti ge proeven werden genomen. SLIKKERVEER „Wat weet boer Kriek uit Modderdam nou van mu ziek?". Deze cynische woorden in een plaatse lijke krant markeerden in 1932 de geboorte van de eerste muzikale on derneming in Slikker veer. Elektrotechnisch ingenieur Cornelis Pot had een nieuwe muziek- notering uitgevonden en meende daarmee de we reld te kunnen verove ren. Maar het is allemaal wat anders uitgepakt. Het klavarschrift van Pot werd in vakkringen afge daan als „nootjes voor imbe cielen" en hoewel inmiddels ruim honderdduizend mu ziekliefhebbers hun muziek boeken uit Slikkerveer be trekken, blijft de revolutio naire vinding van Pot om streden. Sombere geluiden het afgelopen weekend bij de herdenking van de honderd jarige geboortedag van Pot. Een muziekpedagoge uit Den Haag, die met drie van haar leerlingen naar Slikkerveer is gekomen: „Pot Is een van de grootste geesten van deze eeuw en is misschien daarom juist verguisd en vergeten. Het onbegrip en de weer stand die je nog steeds uit vakkringen ontmoet... dat is gewoon verbijsterend". Iedereen die een muziekin strument bespeelt, maar vooral de pianisten onder hen, zal het kunnen beamen: het traditionele notenschrift kan een crime zijn. Het oc taaf dat uit twaalf verschil lende tonen bestaat, wordt op de notenbalk slechts op ze ven posities aangegeven. De vijf tussenliggende noten (de zwarte toetsen op de piano) worden aangegeven door de bekende kruisen en mollen op de notenbalk. Hoe meer kruisen en mollen des te meer problemen levert het lezen van de muziek op. Ook de maatvoering is er in de loop der eeuwen (het mu ziekschrift zoals we dat nu kennen stamt uit de tiende eeuw) niet eenvoudiger op geworden. Er zijn alleen al zeven verschillende manie- rep om een rust aan te geven. Een extra probleem bij inge wikkelde stukken (zoals fu ga's van Bach, waarbij twee melodielijnen door elkaar heen lopen) vormt dan nog het feit, dat bij de piano de linker- en rechterhand op twee gescheiden muziekbal ken zijn genoteerd. Ook Mozart had moeite om het traditionele notenschrift te „kraken". „In deze kamer plengde de jonge Mozart vele tranen bij de studie van het notenschrift", staat in het ou derlijk huis (nu museum) van vader Leopold te Salzburg. Er zijn dan ook in de loop der eeuwen verschillende po gingen gedaan om het noten schrift wat inzichtelijker te maken. De bekende compo nist en muziekpedagoog Schönberg klaagt bijvoor beeld in zijn standaardwerk Harmonielehre: „...en ook dan kan een auteur niet een uitvoerbaar beeld van de rit men geven die hem voor de geest staan. Het oude noten schrift vereenvoudigt deze voorstelling niet, maar maakt hem juist ingewikkelder. De toekomst zal hier iets anders brengen". Elders in Harmo nielehre stelt Schönberg vast: „Ons notenschrift is gebrek kig, daar zij éénentwintig no tennamen kent die vanuit C zijn voorgesteld. Het nieuwe notenschrift zal slechts twaalf notennamen kennen en voor elk een zelfstandig teken hebben". En dan denkt ene „boer Kriek uit Modder dam" in 1932 dat hij het ei van Columbus heeft gevon den. Waaruit bestaat de vinding van Pot? Om te beginnen draaide hij de notenbalk een kwartslag, zodat deze verti caal kwam te staan. Van links naar rechts op één lijn noteerde hij de samenklin- kende noten, van boven naar beneden de volgorde, de me lodie. De notenbalk werd verder verbreed, opdat elke noot een eigen plaats kon krijgen en verdeeld in gelijk matige maatstrepen. Dichte noten op de lijnen geschre ven gaven de posities aan van de vijf zwarte pianotoet- sen in een octaaf. De open „witte" noten de posities van de zeven witte toetsen. De mollen, kruisen en sleutels waren daarmee de wereld uitgeholpen. Muzikaliteit Een voormalig medewerker van Pot, de heer C. Kooyman (50 jaar in dienst bij Klavars- Schematische voorstelling van het klavar-prlncipe. Op vertica le notenbalken is het verloop van de muziek weergegeven. De zwarte lijnen corresponderen met de zwarte toetsen van het klavier, de gearceerde lijnen geven de plaats aan van de C- sleutel. Elke toon (toets) heeft een eigen plaats. Open noten voor de hele tonen (witte toetsen), dichte noten voor de halve tonen (zwarte toetsen). kribo) herinnert zich: „Pot dacht dat hij met open armen ontvangen zou worden. Hij had zelf al zo geworsteld met de oude muzieknotering en nu merkte hij tot zijn grote verrassing dat het lezen van zelfs de meest gecompliceer de stukken geen enkel pro bleem meer opleverde. Pot was ervan overtuigd dat vrij snel aan alle conservatoria ook in het klavarschrift on derwezen zou worden. Hoe minder problemen met het lezen, hoe groter de ruimte voor de muzikaliteit en daar komt het toch op aan, zo re deneerde hij". Maar het muziekschrift van Pot werd, misschien wel juist door zijn eenvoud, ongenadig neergesabeld. Bernert Kern- pers van de Nederlandse Vereniging van Toonkunste naars schreef in het orgaan van de vereniging in mei 1935: „De heer Pot kent zijn plaats: het piano-onderwijs aan het achterlijk kind en aan degenen die zich daar mee gelijk stellen. Wie te lui en te stom en te lanterfante- rig is om noten te leren, kun nen wij in de muziek mis sen". Pot, in die tijd al rede lijk gefortuneerd dankzij zijn bedrijf Smit Schiedam (het latere Holec) zet echter door. In een Amerikaanse docu mentaire verklaart hij later: „Ik had de vinding, het geld en de overtuiging. Ik dacht: als ik geen hulp krijg uit de muziekwereld dan doe ik het zelf maar". Postorderbedrijf Onderaan de Kinderdijk in Schiedam, tussen de stalen schouders van de werfkra- nen, verrees een muziek- drukkerijtje dat al snel uit groeide tot een van de eerste postorderbedrijven in Neder land. Voor de somma van vijf gulden konden belangstellen den een schriftelijke cursus pianospelen volgen. Pot: „Hoewel het natuurlijk altijd te verkiezen is om muziek lessen te nemen, is het kla varschrift zo logisch, dat men ook door zelfstudie grote vor deringen kan maken". Die zelfstudie was een must, om dat het aan docenten ontbrak die getraind en bereid waren in het klavarschrift les te ge ven. Ondanks deze handicap groeide de Klavar N.V. van Pot uit tot een muziekuitge verij van formaat. Zo'n zestig medewerkers waren er de eerste dertig jaar van het in stituut druk mee, om met passer en lineaal de belang- rijkse muziekwerken uit het oude notenschrift ,-,over te zetten". Ze bouwden een ar chief op van ruim 20.000 mu ziekstukken, die nu nog alle maal uit voorraad leverbaar zijn. Er werden dependances gesticht in Duitsland, Enge land, België, Frankrijk, 2 Afrika en de Verenigde ten. Door automatise maar ook vanwege de alf", se voorraad overgeschrprc* werk, is het aantal pét o neelsleden de laatste jarej or ruggelopen tot zes. [er< Noten-nood jj „Pot heeft een flink stu$er ten-nood gelenigd", zegi wethouder van cultuur] Ridderkerk zaterdag een notenboom plant het onlangs grondig gef veerde klavargebouw. r wethouder: „Pot heeft e?l°! lijk een enorme bijdrage leverd aan de democrdsit ring van de muziekbefliar ning. De muzieknotj hoeft geen struikelblok te zijn voor wie een ink ment wil bespelen". Belp& voor piano ontwikkelde^ ook klavarschriften voof ineeste overige instrumeï: Volgens de Haagse piano! res I. van Suchtelen, één?/ de weinige bevoegde dd|| ten die zich al in een i|p§ stadium aan het klavars# gewaagd heeft, ruimt varskribo inderdaad voo| aantal van haar leerliL schijnbaar onoverkoml. problemen snel uit de$|jjj „De een leest nu eei||j makkelijker dan de and heb bijvoorbeeld een le en die ziet na een jaar i len nog steeds niet het schil tussen een B en eet of een A en een as. Met var had ze haar muzik; beslist beter kunnen kelen". Wat wèl een struik< vormt, zo vertelt de pi, rares, zijn de weerst die nog steeds in brede tegen de muzieknoterii staan. Van Such „Meestal volkomen onj deerd. Mensen die bi beeld beweren dat Kla kribo iets is voor keukenmeiden. V zich erover dat ik naa: gewone notenschrift o< Klavarskribo les geef. als je dan doorvraagt, meestal dat ze nog nooi stuk klavarmuziek aan tig bestudeerd hebben ouders van dat meisje leesmoeilijkheden wille voorbeeld nog steeds van Klavarskribo vfcs Dan vraag ik me af: wa(9. zou je het je kind on* moeilijk maken?". PAUL KOOP) Spelen met vuur TOLBERT Twee kinderen die buiten de gebouwen van een tegelcentrale in het Gro ningse Tolbert met vuur aan het spelen waren, hebben za terdag voor een half miljoen gulden aan schade veroor zaakt. Het vuur sloeg via het dak naar binnen en legde het bedrijf volledig in de as. De ernaast gelegen polyesterfa- briek liep volgens de brand weer grote waterschade op. De ouders van beide kinderen zijn verzekerd. SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES f/uf tinJto nemtn ttr\ onitr Jt inmv ut IMIifiitwttrdehi- J \lMfiil binnenr GRONINGEN Staatssecretaris mr V. Korte-Van He mel heeft zaterdagmiddag in Groningen het eerste op vanghuis voor slachtoffers van incest in ons land geo pend. Het huis is bedoeld voor kinderen vanaf tien jaar die in het gezin seksueel zijn misbruikt. Er kunnen acht kinderen tegelijk terecht, die er maximaal drie maanden kunnen blijven. In het huis, dat 1 april al open ging, zitten nu vijf meisjes in de leeftijd van tien tot achttien jaar. Het huis is in eerste instantie bedoeld voor kinderen uit de drie noordelijke provincies. Het opvanghuis is een initiatief van de Vereniging tegen Sexue- le Kindermishandeling binnen het Gezin en heeft van het mi nisterie van sociale zaken een experimentele subsidie van zes ton gekregen, bedoeld voor twee jaar. Daarna wordt bekeken of het experiment voortgezet dient te worden. Volgens de staatsse cretaris is seksueel misbruik een van de grootste gezinsgehei men, dat bovendien voor het slachtoffer vaak levenslang proble men blijft opleveren. In ons land zijn nog nauwelijks cijfers over incest bekend. Naar schatting heeft één op de twintig vrouwen er ervaring mee en één op de honderd mannen en jongens. TOLKAMER Op een camping in het Gelderse Tolkamer zijn dit weekeinde twee Duitsers in een caravan door koolmonoxi devergiftiging om het leven gekomen. Het giftige gas kwam vrij uit een kacheltje, waarvan de afvoer verstopt bleek. De slachtof fers hadden vergeten een prop uit de afvoer te halen, die daar in verband met de winterstalling in was gestopt. (ADVERTENTIE) Exclusief aanbod van uw krant in samenwerking met North Sea Ferries 3-DAAGSE MINITRIP YORK vanaf 165.- York is één van de mooiste oude steden in Engeland. De beroemde kathedraal, de York Minster (gebouwd tussen 1220 en 1470) beheerst het stadsbeeld en vanaf de wallen, die de stad omringen, is van een prachtig uitzicht te genie ten. In de middeleeuwse straatjes zijn thans talrijke aparte winkeltjes, boetiekjes en antiekzaakjes te vinden. De stad telt diverse interessante musea als het JORVIK VIKING CENTRE, het befaamde NATIONAL RAILWAY MUSEUM en het CASTLE FOLK MUSEUM, waarin een aantal stijlka mers en gereconstrueerde straatjes zijn te zien. die een juist beeld geven van het dagelijks leven in vroeger tijd. Aangezien alles op wandelafstand bereikbaar Is kan in een beperkte tijd veel worden gezien en gedaan. Onze bijzondere minltrlp stelt u in staat er een interessante en leerzame dag te verblijven met de unieke gelegenheid uw tijd naar eigen Inzicht in te delen en dat te doen en/of te bezoeken waar uw interesse naar uitgaat, daarbij zal de op reis verstrekte informatie een goede aanwijzing bieden. In samenwerking met North Sea Ferries zetten wij op veler verzoek onze eerdere soortgelijke succesvolle minicruise voort in een drietal aantrekkelijke midweek introduktie-ar- rangementen. Het vertrek Is op WOENSDAG 22 MEI. 5 JUNI EN 19 JUNI A.S. vanuit de Europoort naar Huil, waar u donderdagmor gen aankomt. Aldaar staat onze touringcar gereed om u langs een aantrekkelijke route naar York te brengen. In de loop van de middag wordt u weer teruggebracht naar Huil en wordt naar Holland afgevaren. U arriveert, een groot aantal indrukken rijker, op vrijdagmorgen rond 8 uur in de Europoort. Het verblijf op de heen- en terugr# in een comfortabele 2-PERSOONS met vaste wastafel en toilet, reissom is 2x een 5-gangen diner P keuze en 2x Engels of Hollands or begrepen, alsmede touringcarvef Hull-York v.v. Er Is in de Europoorf ruime parkeergelegenheid baar. maar er kan ook voor 10j kele reis gebruik worden gemaakr de speciale busdienst Rotterdam Europoort v.v. De speciale prijs voor deze trip Is I voor een 2-persoons hut als bovei I schreven. Toeslag voor een hut met boveil een douche 30.- Bij alleengebruik van de hut /I (met douche 340.-) »h Gecombineerde reis/en annuleri3*! verzekering totaal 15.- per persoftiji Inlichtingen en boekingen telelo- nisch onder nummer 070-190882 of persoonlek in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur). POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4