Geen extraatje voor echte minima s chipholweer p schema trazilië rouwt m overleden "resident Neves •rentleman-dief Tangehouden L ONDERZOEK NAAR DOOD VAN 28 PROSTITUÉES IN SCHEEPSCONTAINER ONDANKS VERLIES AAN KOOPKRACHT Holocaust gap» herdacht nSi Duinbrand PREI EN VARKENSLEVER ff 1.9* Toppers leveren punten in Op de hoogte -d BON: mir ZcidóQ. Soutant m DAGBLAD VOÖR ZUID-HOLLAND Uitgave Westeiperc.behorende totSijthoff Pers. Apothekeredijk34.2312 DDLeiden. Postbus 1 2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel-071 313677 Giro 103003Bank:Amro-bank N.V. Leiden, n Directeur-hocldredacteur: Ü.Hallewas, Chei-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand 12] .89 (aut.betaling) kwartaal 155 68 jaar f 250 'W Klachten bezorging: maandag t/mvnidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 lot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excIraBTW) 10.61 per mm, klei: Maandag 22 april 1985, 76e jaargang no. 23174 i, kleintjes f 0,43 per mm. De computer in het onderwijs en problemen bij de VVD in „Televizier" op Ned. I om 19.10 uur. Om 20.28 uur Peet vader (7) en om 21.20 uur Maastrechter Staar. Op Ned. II om 19.27 uur Web ster en om 21.40 uur incest in „De onderste steen". Op Duitsland 1 om 23.00 uur speelfilm „The Fox". Zonnig. Vannacht ongeveer 5 graden. Morgen van 11 graden op de Wadden tot 16 graden in het zuiden van het land. Noordoosten wind, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig. Zon op: 06.27; onder. 20.52. Schev. hoog water: 5.37 en 18.07; laag water 1.33 en 13.55 uur. [IPHOL Na zes da- actie voeren door de eersleiders vertoonde "■^phol vanmorgen weer normale aanblik. De ;eersleiders besloten ;ren hun acties te ndigen na een oproep toe door het bestuur het Gilde van Ver- •sleiders. norgen verliepen alle iten weer keurig op tijd. Destuur wil met deze op een positieve bijdrage le- aan de impasse die is aan na de voor het gilde rstellende resultaten van iverleg over arbeidsvoor den op 4 april met de di- ur van de Rijkslucht- dienst (RLD), mr. H. Ra- Het verkeersleidersgilde laten weten vol vertrou- de vergadering van de idere overlegcommissie de Rijksluchtvaartdienst mei met de minister tege- te zien. inks de vele pogingen die mdernomen heeft een ge- met minister Smit-Kroes Verkeer en Waterstaat ide afgelopen dagen niet k gevonden omdat zij, al- je verklaring van het gil- hieraan onacceptabele jvaarden vooraf stelde, yoorwaarden hielden oh meer in dat de verkeers- !rs eerst weer aan het moesten voordat de mi- r met hen zou praten, jverkeersleiders voerden écties voor een aanpassing [hun salarissen gezien de vergoedingen voor de leersleiders van Eurocon- in Beek. Hoeveel salaris- loging de verkeersleiders willen is nooit bekend ge maakt. Het ministerie van ver keer en waterstaat spreekt van een salariseis van 1500 gulden netto per maand. De verkeers leiders ontkennën dat om een bepaald bedrag is gevraagd. Wel verlangen zij een bepaald „gebaar". Israëlische marine brengt boot met Palestijnen tot zinken JERUZALEM De Israëlische regering heeft een boot met 28 guerrillastrijders, naar alle waarschijnlijkheid Palestijnen, tot zinken gebracht. Van twintig commando's wordt aangenomen dat ze als gevolg van de actie verdronken zijn, zo heeft een leger- woordvoerder gisteren bekendgemaakt. Het schip werd zaterdag onderschept en be schoten toen het weigerde te stoppen en zich te identificeren. De commando's zou den het plan hebben gehad donderdag tij dens de viering van de onafhankelijkheids dag „verscheidene belangrijke doelen aan te vallen", aldus het Israëlische leger. Pagina 5: Israël vóór 1 juni uit Libanon. WILLEMSTAD De minister van justitie van de Nederlandse Antillen, Lesley Navarro, zal een onderzoek instellen naar de mogelijke mensensmokkel vanaf het bovenwindse eiland St. Maarten. Aanleiding hiertoe zijn de berichten dat vorige week 28 Dominicaanse prostituées zijn omgekomen, toen zij in een container vanaf St. Maarten naar St. Thomas op de Amerikaanse Maagdeneilanden werden gesmok keld. De vrouwen zouden samen met nog dertig levende lotgenoten zijn aangetrof fen door havenarbeiders in St. Thomas, toen zij kisten uitpakten waarin volgens de vrachtbrief uitsluitend botsautootjes voor een kermis hadden moeten zitten. Autori teiten op de Maagdeneilanden hebben verklaard „van niets te weten". Maar zowel vanuit Nederlandse als vanuit Franse bronnen op St. Maarten zijn de berichten uit drukkelijk bevestigd. De autoriteiten op St. Thomas zouden proberen de affaire in de doofpot te stoppen. Pagina 5: „St. Maarten centrum van mensensmokkel". Minister De Koning. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ka binet is niet van plan de echte minima een hoge re eenmalige uitkering te geven voor het huidi ge verlies aan koop kracht (een half a één procent). Minister De Koning van Sociale Za ken zei zaterdag voor de radio dat het kabinet geen geld heeft voor zo'n tegemoetkoming. „Het overheidsbudget kraakt al in al zijn voe gen". Voor de eenmalige uitkering is een bedrag van 350 mil joen gulden uitgetrokken. Het kabinet ging er vorig jaar nog vanuit dat dit vol doende was om de echte mi nima voor koopkrachtverlies te behoeden. De Koning gaf zaterdag toe dat door de hoge dollarkoers de echte minima „op enige achter stand zijn komen te staan". Volgens hem zal de nood zaak van extra maatregelen opnieuw worden bekeken als het koopkrachtverlies verder oploopt. De Koning is „een beetje te leurgesteld" over het feit dat in 1986 de 36-urige werk week in een groot deel van het bedrijfsleven nog niet zal worden ingevoerd. Hij zei echter ervan overtuigd te zijn dat ook bij de werkge vers de vaste wil aanwezig is om tot verdere arbeidstijd verkorting te komen. Hij verwacht dat na de aange kondigde studies eind vol gend jaar in een groot aantal bedrijven alsnog korter zal worden gewerkt. De minister zei verder dat zijn voorstel voor een nieu we trendvolgerswet zo zal worden gewijzigd dat cao's, waarbij de door de overheid aangegeven onderhande lingsruimte wordt over schreden, minder snel wor den afgekeurd. Gaan de on derhandelaars het aangege ven kader te buiten dan zal dat op de ruimte voor het jaar daarop in mindering worden gebracht. De Ko ning geeft aan die oplossing de voorkeur boven het niet- verbindend verklaren van zo'n cao. SILIA Brazilië is in diepe rouw gedompeld door het lijden van de gekozen, maar nimmer beëdigde president :redo Neves. De 75-jarige Neves overleed vannacht in een inhuis in Sao Paulo aan de gevolgen van een ontsteking aan armen. Hij is vandaag automatisch opgevolgd door het nemend staatshoofd, zijn vice-president Jose Sarney (54), chter veel minder geliefd is bij de bevolking, s werd op 14 maart, enkele uren voor zijn installatie als e burgerpresident na 21 jaar militair bestuur, met spoed in n het ziekenhuis opgenomen. Sindsdien heeft hij zeven ope- ondergaan. De afgelopen vijf weken zijn voor Neves een i lijdensweg geweest. De artsen probeerden hem met alle elen van de moderne geneeskunde te redden. Hij klampte vast aan het leven en volgens artsen tartte zijn verzet alle sche handboeken. Maar gisteravond bleek dat de medici ïoop op herstel hadden opgegeven. stoffelijk overschot van Neves wordt overgebracht naar lia, waar hij het eerbetoon van een staatshoofd zal krijgen rel hij nooit is beëdigd. Na de officiële uitvaartplechtighe- tal Neves worden begraven in zijn geboorteplaats Sao Joao ley in de deelstaat Minas Gerais, 400 km ten noorden van Ie Janeiro. IZEna 5: Nieuwe Braziliaanse president geniet nog weinig ouwen. 10' El ™)RDWIJK De Noordwijkse politie heeft vorige een 35-jarige Amerikaan in Noordwijk aangehou- die een internationale oplichter bleek te zijn. De speelde goed golf en bezocht als gastspeler golf- g»s in Nederland en het buitenland. In de garderobes de clubs haalde hij echter de portefeuilles uit de '3Met behulp van de credit-cards en rijbewijzen lij daarin aantrof, betaalde hij zijn rekeningen. De een echte gentleman dié behalve goed Engels ook I Frans spreekt, reed in gehuurde auto's, die hij '^|er niet naar het verhuurbedrijf terugbracht. Na oop van tijd liet hij de huurauto staan en huurde weer een andere. olitie kwam hem op het spoor nadat hij kleding had ge- t bij een zaak aan de Hoofdstraat. De winkelier ontdekte lij met een gestolen credit-card was betaald en stuurde iochter achter de dief aan. Deze noteerde het kenteken razijn auto. Het spoor leidde uiteindelijk naar een Noord- dep hotel, waar de politie de Amerikaan aanhield juist toen enp het punt stond naar België te vertrekken. De man pro- k,<de aanvankelijk nog te vluchten met zijn auto, waarbij *?[en politie-auto beschadigde, maar reed zich uiteindelijk Uit het onderzoek is gebleken dat hij in Europa een H van oplichtingen achter zich heeft gelaten. De man is I ag voorgeleid bij de officier van justitie. Hij is momen v ingesloten bij de Noordwijkse politie. Illllllillllllllllllllllllllllllliliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater- tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Deze Amerikaanse vrouw wrijft een traan uit haar oog tijdens de bijeenkomst in de stad Philadelphia, waar gisteren de zes miljoen joodse slachtoffers van de nazi vernietigings kampen werden herdacht. Achter haar prijkt een bord met de vraag „Komt u uit Vitebsk?". Een overlevende van de kampen hoopt hierdoor verwanten of bekenden te vinden die afkomstig zijn uit deze in de oorlog zwaar getroffen Russische stad. Pagina 4: Kohl: Schaamte zal nooit verdwijnen. Vader van zes kinderen tot priester gewijd LOS TEQUES In het bijzijn van zijn echtgeno te en zes kinderen is de 62-jarige Fausto Barriga tot priester gewijd door bisschop Pio Bello van Los Teques (Venezuela). Barriga is het eerste ge zinshoofd in Latijns— Amerika die de priester wijding ontvangt. In 1974 werd hij tot dia ken gewijd. Dit meldt het rooms-katholieke dag blad „La Croix". KATWIJK Een brand in Katwijk heeft zaterdagmiddag ruim vijftienhonderd vierkan te meter duin verwoest. Het vuur, dat vermoedelijk is aan gestoken, ontstond ter hoogte van de camping Zuid. Met be hulp van kampeergasten, wist de brandweer het vuur snel meester te worden. (ADVERTENTIE) inn Gewoon Schoon Zo helder fe. werken wij! b'Fino ^Service Schoonhouden Gebouwen Tel. 010-153066-, Telex 26280 Verenige Staten: Sovjet-Unie bouwt elf nieuwe SS-20-bases (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Ondanks de toe zegging van de Russische lei der Gorbatsjov dat er geen nieuwe middellange afstands raketten geplaatst zullen wor den, is de Sovjet-Unie bezig met het aanleggen van elf nieuwe bases voor 99 SS-20 ra ketten. Volgens berichten uit Was hington, die kort voor het weekeinde het NAVO-hoofd- kwartier in Brussel bereikten, zullen de nieuwe Sovjet-bases in november gereed zijn voor het installeren van de nieuwe SS-20's. Tezelfdertijd zullen drie bestaande SS-20-bases ge reed zijn om ook te kunnen dienen vóór het lanceren van de nieuwe intercontinentale SS-25. Volgens het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken beschikt de Sov jet-Unie op dit moment over 414 SS-20-raketten, elk voor zien van drie kernkoppen. NAVO-bronnen menen dat de 99 nieuwe SS-20-raketten niet geplaatst zullen worden voor november als Gorbatsjov, zoals hij aankondigde, het aantal SS-20-raketten nader zal be zien. Verondersteld wordt ook dat van de drie bases, die her bouwd worden voor de SS-25, tegen november de 27 daar aanwezige SS-20-raketten te ruggetrokken zullen woeden. Met dat gebaar hoopt Gorbats jov de Nederlandse regering dusdanig te beïnvloeden dat afgezien zal worden van de per 1 november voorziene plaatsing van de 48 kruisra ketten. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Varkenslever, 1 QQ 500 gram a&s® O 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten DEN HAAG PSV is er mee begonnen. Ajax en Feyenoord volgen. De top pers leveren punten in bij de lager geklasseerden. Na het gelijkspel van PSV, een wanprestatie die door het bestui/r niet met de vastge legde premie werd gehono reerd, bij PEC Zwolle op za terdag (1-1), bleven Ajax (thuis tegen Groningen) en Feyenoord (bij Sparta) met lege handen. Beide ploegen verloren met 3-1. In de staartgroep kwam PEC Zwolle weer gelijk met NAC, dat met 2-1 verloor van Haarlem. Excelsior, dat FC Utrecht met 1-0 onder uit haalde, sloot aan bij AZ '67 en Go Ahead Eagles, die tegen elkaar met 3-3 gelijk speelden. FC Den Haag; In de eerste divisie verloopt voor FC Den Haag alles naar wens. Na de zege van 1-0 op SC Cambuur in het Zuiderpark, waar tegen het einde van de wedstrijd ie mand werd getroffen door een hartinfarct en in allerijl naar het ziekenhuis werd gebracht, is FC Den Haag de theoretische leider. Het staat één punt achter op FC VVV en RKC, die een duel meer in actie kwamen. Loi Carlos Lopes vestigde zater dag in de marathon van Rotterdam een wereldre cord. De Portugese atleet, in Los Angeles goed voor olympisch goud, realiseerde een tijd van 2 uur. 7 minu ten en 12 seconden. Extra knap omdat Lopes de twee de helft van zijn race geheel alleen moest lopen. De Schot John Graham eindig de ten slotte op ruim twee minuten als tweede, de Ne derlander Cor Lambregts als derde. Boksen De mogelijkheid is niet uit gesloten dat de NOS van avond in" een extra uitzen ding van Studio Sport om 23.05 uur op Nederland 2 aandacht zal besteden aan de bokswedstrijd tussen Alex Blan chard en Richard Caramanolis. Vreugde bij FC Den Haag. Teleurstelling SC Cambuur. Verder onder meer in Sporttribune: Feyenoord zonder karakter PSV loopt in ondanks wanprestatie Portugese computer loopt perfect Quick Boys komt niet langs streekrivaal Lugdunum toont geen bezieling Altior ruikt titel De Munnik op weg naar titel De Danaiden onderuit (ADVERTENTIE) STAAT DER NEDERLANDEN 7%96 LENING 1985 PER 1991/SOOO inschrijving op 23 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Met het vertrek van hel Tweede Kamer-lid Wagenaar uit de RPF-fractie is er een uniek stukje parlementaire historie geschreven. Er waren trouwens twee fractiebreuken in één week tijd, want afgelopen donderdag maakte de voormalige CDA'er Stef Dijkman een eind aan zijn samenwerking met Jan'Nico Scholten in de „groep Scholten-Dijkman" en verhuisde naar de PPR-fractie. Bij de verse Radicaal stond daarna thuis in het Noordhollandse Berkhout de telefoon roodgloeiend. Dit en andere bijzonderheden over hoe het verder met beide politici gaat onthult vandaag „De gang van zaken". De parlementaire rubriek van de Leidse Courant De krant die u tot en met op de hoogte houdt De Leid* Comanl wil ik beet 14 degen proberen. Grabs en geheel vrijblijvend A

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1