Gemeente annexeert Schouwburg STAD OMGEVING leidwSowumt m JU I# ebster University verrijkt onderwijsaanbod" D 66 verwijt PvdA uit te zijn op macht K&O TREKT AAN KORTSTE EIND Mini-triathlon MTS Leiden groot succes Woning Janvossensteeg opnieuw ontruimd VEEK •INDE ZATERDAG 20 APRIL 1985 PAGINA 9 ISTER DEETMAN FELICITEERT: oEN .,De Webster uni- P»eit betekent een verrij- |Svan het onderwijsaanbod Nederland met haar be- jerichte opleidingen" leze woorden feliciteerde ter van onderwijs drs. 1b jeetman gisteravond de Is.iter University met het 'luc at deze haar eerste vijf [lyn udeerden had „afgele- Deze eerste afstuaeer- ikomst had een zeer in- [ionaal karakter. Aan de |A ter, dat een filiaal is van '«felijknamige Amerikaanse universiteit, studeren mensen uit 46 verschillende landen. Twee van de vijf gisteren af gestudeerden zijn Nederlands. Het enige andere Nederlandse aspect was gisteravond de om geving: de ceremonie vond niet plaats in het universitaire pand aan de Boommarkt maar in de stijlvolle Burgerzaal van het Leidse stadhuis. Het hoog geplaatste gezelschap bestond onder anderen uit minister drs. W.J. Deetman, de gast heer burgemeester mr. C. Goe- koop, een vertegenwoordiger van de Amerikaanse ambassa de en de Griekse ambassadeur. De laatste was er omdat één van de afgestudeerden Griek is. Grote ernst werd het reeds bij binnenkomst van het hoge be zoek met daarachter de kandi daten en hun docenten. De laatste twee gingen in zwarte toga met dito hoofddeksel ge kleed. Zij schreden naar voren onder de tonen van het Ame rikaanse volkslied. Helaas za gen de toehoorders niet dat de ceremoniemeester hen met subtiele handgebaren uit de stoelen probeerde te krijgen en ze bleven zitten. Eén van de twee Nederlandse afgestudeerden, de heer P. Meijer, had zijn Bachelors de gree in 1977 gehaald in het Zuidafrikaanse Pretoria en werkt nu in het bedrijfleven. Nu is hij „in de snelst mogelij ke tijd op Webster" twee mas- terstitels rijker geworden: in de marketing en in het mana gement. B.van Dam werd gis teravond master of arts in het management. LEIDEN D'66-fractievoor- zitter J. Hoekema verwacht dat de PvdA ook bij een linkse meerderheid na de gemeente raadsverkiezingen volgend jaar niet automatisch zal mee werken aan de vorming van een links college. In het D'66- periodiek „De Leidse Demo craat" verzucht Hoekema dat de socialisten waarschijnlijk weer ouderwetse machtspoli tiek zullen gaan bedrijven. „Vermoedelijk past de PvdA de oude vertrouwde politiek toe van vriendelijke geluiden links college door alle partijen het graf in geprezen en tegelijk als de buit binnen is, kijken hoeveel macht er maximaal uit te oefe nen is. Het zal dan pas echt in teressant zijn of bij een keuze tussen 4-2 (wethouderszetels red.) en 5-1 met links de be stuurlijke goede ervaringen met de VVD in de laatste 8 jaar de doorslag zullen geven", aldus Hoekema De ledenvergadering van D'66 heeft gisteravond besloten zelfstandig de verkiezingen in te gaan. PSP. PPR en CPN be sloten eerder met een geza menlijke lijst uit te komen. D'66 is van mening dat de eni ge manier van overleven is de „eigen, geheel aparte positie te benadrukken". Volgens het bestuur kost het al moeite ge noeg deze positie aan iedereen duidelijk te maken. „Het is dus geen zaak om nu een samen werkingsverband aan te gaan met andere partijen, waarbij je veel van je eigen ideeen prijs moet geven", aldus het bestuur dat ook constateert dat „het functioneren van de huidige fractie geen aanleiding geeft om met andere ^reoperingen samen te werken' Vanavond geen treinenverkeer Alphen-Leiden UTRECHT De treinen tussen Leiden en Alphen aan den Rijn zullen vanavond niet rijden Dit houdt ver band met de werkzaamheden aan de brug over het Rijn- -Schiekanaal in Leiden. Tus sen vanavond negen uur en zondagmorgen zeven uur zul len geen treinen van Leiden naar Alphen en omgekeerd rijden. Reizigers zullen door de NS per bus worden ver voerd. Volgens NS moet wel met enige vertraging reke ning worden gehouden. ,1de EIDEN De Leidse houwburg zal in de canjiekomst haar zelfstan- igheid verliezen en be- Inki uurd gaan worden van- t het stadhuis. Leiden il een nieuwe gemeen- an lilijke directie Culturele aken instellen, die auw met de nog aan te ülÜJellen directeur van de houwburg gaat samen- erken. Wie aan het oofd van deze directie 1 komen te staan is nog et bekend. De nieuwe v.i ihouwburgdirecteur zal het gebied van de •ogrammering wel een ïdelijke zelfstandigheid rijgen. de Leidse Schouwburg eer in de belangstelling te ten komen zal verder veel ndacht aan publiciteit ge geven gaan worden. Daarom ^brdt voorgesteld een publi- jteitsmedewerker aan te ;N|ekken, die tevens plaats vervangend directeur zou pnnen zijn. Verder wil de imeente dat er een alge meen podiumbeleid komt. 2(Maarbij de verschillende jeidse podia tot een bredere ^menwerking moeten ko- Mfen. Met het aantrekken Mn een nieuwe directeur 9>or de schouwburg zal haast gemaakt worden. Een inlij ving van de schouwburg bij de volksuniversiteit K&O is door de gemeente van de hand gewezen. Dit blijkt uit de reorganisatieplannen voor de Leidse Schouwburg, die deze week op schrift versche nen en gistermiddag in de deelcommissie voor de Leidse Schouwburg werden bespro ken. Zoals bekend is, werd on langs de voormalige direc teur van de schouwburg Hans van Dam op grond van zijn blijvende arbeidsonge schiktheid ontslagen. De hui dige bedrijfsleider Kees Hoo- geveen zal binnenkort van de VUT-regeling gebruik maken. Om de schouwburg, die nu tijdelijk wordt gerund door de heer H. Alons, straks niet in een moeilijk parket te brengen willen B en W zo Vooruitlopend op deze ver wachte personele vernieu wing werd vorig jaar een ambtelijke werkgroep opge richt, die zich over een nieu we organisatievorm voor de schouwburg moest buigen. Deze werkgroep kwam met drie mogelijkheden. 1: Er moet een directie Culturele Zaken ingesteld worden met daarin opgenomen de Leidse Schouwburg, 2: De schouw burg moet bij K&O terecht komen of 3: De schouwburg blijft zelfstandig voortbe staan. Het ontbreken van voldoen de personele capaciteit en het ontbreken van financiën om dat op peil te brengen, ma ken het volgens de werk groep onmogelijk dat de schouwburg zelfstandig kan voortbestaan. Een inpassing in een grotere eenheid, zowel op ambtelijk als op cultureel en technisch gebied zou meer mogelijkheden bieden, zo stelt de werkgroep. Ook een samenwerking met K&O wijst men af omdat het uit handen geven van de pro grammering niet strookt met het „eigen gezicht" van de Leidse Schouwburg. Een bre dere samenwerking met de Leidse verschillende podia zou volgens de werkgroep het best verwezenlijkt kun nen worden vanuit een cen trale gemeentelijke organisa tie. Om tot een afgewogen podiumbeleid te komen wordt gedacht aan het op richten van een Platform Leidse Podia. Hierin zou dan het hoofd van de directie Culturele Zaken, de directeur Leidse Schouwburg, de cul tureel medewerker van de Waag, een vertegenwoordi ger van het LAK en iemand van K&O zitting moeten hebben. In de gistermiddag gehouden vergadering bleek men nog niet erg gerust op de zelfstan digheid van de nieuwe schouwburgdirecteur. Het CDA-raadslid W. Bleijie was zelfs bang dat de nieuwe di recteur teveel een zetbaas van de gemeente zou wor den. Voorzitter F. Kuijers sprak dit echter krachtig te gen. Verder was men nogal verontwaardigd over het ge mak waarmee K&O in de plannen van de gemeente aan de kant was geschoven. „Dit moet een politieke keu ze zijn en geen rationele. Het onderbrengen van de schouwburg bij de gemeente is al een oud plan. Dat blijkt wel uit een al in 1983 geno men besluit van B en W. Dat K&O daarna nog gevraagd is een reactie te schrijven is ei genlijk een farce", zo stelde de heer T. van Brussel gister middag. K&O, die tijdens incidentele afwezigheid van bedrijfslei der Hoogeveen, de schouw burg leidde, stelt in haar no titie dat een samenwerking tussen K&O en de schouw burg voor de hand ligt. De redenen daarvoor zijn dat beide instellingen nagenoeg in hetzelfde pand zetelen, de schouwburg en K&O door het publiek al vaak als één instelling worden gezien en dat K&O, door haar contact met het publiek, ook een dui delijk inzicht in de (theater- jbehoefte kan krijgen. De triathlon rukt onweer staanbaar op. Steeds meer sportlieden zien in deze meer kamp een grote uitdaging en binden de strijd aan met de enorme krachtproef die be staat uit 4 kilometer zwem men, 160 kilometer fietsen en 42,197 kilometer hardlopen (marathon). Maar een triath lon hoeft niet direct uit deze afstanden te bestaan om „echt" te zijn, variaties op dit thema zijn ook zeer goed mo gelijk. D?t werd gisteren bewezen in een zonovergoten Noordwijk waar de Christelijke MTS Lei den haar eerste mini-triathlon afwerkte. De scholier Michel Twaalfhoven werd winnaar van deze mini-meerkamp. Zes leraren en 74 leerlingen deden mee aan de test, die bestond uit 1000 meter zwemmen, 32 kilometer fietsen en 8'/2 kilo meter hardlopen. Michel legde de 40 baantjes in het Bollenbad af in 14.27 minuten, fietste in 52 minuten en 54 seconden door de duinen van Noordwijk naar Zandvoort en terug en liep de 8'/$ kilometer rond de sportvelden van voetbalver eniging Noordwijk in 34 minu ten en 58 seconden. Beste le raar werd Pieter Bas van Duij- venbode, hij eindigde op de achtste plaats en won het hardlopen. Arida van Leeu wen werd eerste dame, Terry Verwey tweede èn laatste vrouw. Er werden maar enke le uitvallers genoteerd. „Voor herhaling vatbaar", zei een enthousiaste leraar Berg hout gisteren. „Het is iets van deze tijd, weer eens wat an ders dan een sportdag. Zo kun je de leerlingen stimuleren om iets te gaan doen". Hij zei er van overtuigd te zijn dat er volgend jaar meer dan 100 leerlingen meedoen. Voor de goede orde: de leerlingen van de MTS zijn niet verplicht mee te zwemmen, fietsen en lopen. Uitslag: 1. Michel Twaalf ho ven; 2. René van Mullem; 3. Bram Nugteren; 4. Michel Bakker; 5. Rick van der Hoorn; 6. Jan Geldof; 7. Kees Wolthaus; 8. Pieter Bas van Duijvenbode; 9. Wim Oostdam; 10. Richard de Bock. LEIDEN De politie heeft gistermiddag met enig geweld vier krakers uit het pand Janvossensteeg 1 gehaald. Het huis was donderdagmiddag al ontruimd, maar in de nacht van donderdag op vrijdag weer gekraakt. In totaal werden vier krakers en één sympathisant aangehouden. Dit vijftal is inmiddels weer op vrije voeten. Nadat de krakers rond half drie te kennen hadden gegeven het huis niet vrijwillig te verlaten, kwam de politie in actie. Agen ten met schild en wapenstok, die vanuit de woning met eieren werden bekogeld, veegden de steeg schoon. Bij de charge tegen de sympathisanten werden enkele tikken uitgedeeld. Na een laatste vordering (beantwoord met een ei op het uniform van de politie-inspecteur) klommen enkele krakers uit het raam naar buiten en verlieten de steeg. Vervolgens werd de voordeur van het pand ingetrapt en gingen agenten naar binnen. Even later werden vier krakers naar buiten gebracht en rond kwart voor drie konden de eigenaar en zijn dochter het huis weer in bezit nemen. Maandag begint een aannemer met de renovatie van het pand. De politie moest gistermiddag ook optreden tegen een drietal personen dat in de nacht van donderdag op vrijdag een kapitaal pand aan Het Plantsoen had gekraakt. Deze woning is wel onbe woond, maar staat niet leeg. Het huis is sinds februari te koop en wordt twee keer per dag gecontroleerd door de eigenaresse. Zij trof de drie krakers gisterochtend aan. Het drietal heeft zijn bie zen gepakt na een waarschuwing van de politie. bijdragen van Frank atlrman, Willem Buijte- Roel den Outer, id Schoordijk en Visser. mie (1) 25-jarige pony Bennie mjt geen dak meer boven ■hoofd in het buurtschap ^erswoude. Het Zoeter- ise college van burge- iter en wethouders ig zijn eigenaar eerst het en vervolgens ook de van zijn warme stal af te en. Bennie staat nu bui- net de vier andere pony's de familie Vlasveld, hoe- het eigenlijk nog veel te is. college staat in, maar ook jn recht. De stal staat er lal en tot bij de Raad van heeft de gemeente in de "se beroepsprocedures ge- 71 [ekregen Het recht moet oop hebben, maar in dit I stelt Zoeterwoude zich irg hardvochtig op. Want gaat het eigenlijk om9 fraaie paardestal, vanaf eg niet zichtbaar, die op laats is gekomen van een 'e il bouwvallen van het 22 malige boerenbedrijf. On- aardbare horizonvervui- die niet past in het fraaie e bestemmingsplan, de gemeente, i^tet kader van dat plan echter wel een veel ho- hooitas (een soort hooi- ur) worden neergezet, daar heeft de heer Vlas een arbeidsongeschikte ifl^vakker met de pony's als grote hobby, natuurlijk behoefte aan EU L mie (2) '1 lu ony's hebben het goed bij 51 imilie Vlasveld. De 25-ja- rige Bennie, die normaal ge sproken allang geveld zou zijn door het mes van de slager, ziet er nog prachtig uit en be leeft een plezierige oude dag. Een andere, door een boer (niet Koekoek) sterk ver waarloosde pony, werd met liefde opgenomen en ziet er nu ook weer patent uit. De buren hebben geen last van de paarden.- Integendeel, de kinderen uit de buurt mo gen er gratis op rijden. Ook dat is trouwens niet naar de zin van de gemeente, want er wordt nu weer gezeurd over de hinderwetvergunning die daar voor nodig zou zijn. Het gemeentebestuur van Zoeterwoude houdt kennelijk meer van varkens dan <^an paarden. De heer Bolleboom uit Zoetermeer zette aan de nabije Slootweg illegaal een varkensstal met honderden varkens neer en terroriseert daarmee zijn buren. Deze var kensfokker (overigens ook een voormalige bouwvakker) wordt heel wat zachter aange pakt; hij mag nog altijd zijn bedrijf op beperkte schaal (zij het nog steeds met heel veel varkens) voortzetten, in af wachting van de vele beroe pen die nog lopen. Ook in de agrarische gemeen te Zoeterwoude is er kenne lijk meer recht voor een grimmige varkensfokker met zwaar gebouwde zoons dan voor een zachtaardige kinder loze paardenliefhebber Smalspoor (1) Eens was een stad trots op z'n toegangswegen. Werden men sen naar de stad gehaald op een uitnodigende wijze. Wa ren de „poorten" tot de stad prachtige brede lanen, waar het verkeer zich koesterde in ruimte omzoomd door-rijke lijk aanwezig lover. Om dan uiteindelijk terecht te komen in het centrum, waar men een parkeerplekje zocht om ver volgens recreërend de bin nenstad te betreden. Die tijd is voorbij. Het smalspoorsyn droom heeft toegeslagen. Elke brede avenue wordt mis maakt tot een smalspoorbaan, een steeg. Verkeersveiligheid is daarbij het credo. Dat ge Bennie: in de kou gezet (zie Bennie). beurt niet alleen in Leiden. In het nabijgelegen Den Haag bijvoorbeeld is de eens zo prachtige en veelvuldig be zongen Laan van Meerder- voort misvormd tot een moei zaam begaanbare route met drempels en druppels die als enige doel hebben het gemo toriseerde blik tot stapvoets verplaatsen te dwingen. Smalspoor (2) In Leiden gebeurt hetzelfde. Nadat de ruime Langegracht is herschapen in een soort Hooigracht waar het verkeer zich met moeite doorheen kan persen, is het nu de beurt aan de Rijndijk en de Lammen- schansweg. Mede dankzij pro vinciaal ingrijpen wordt op de Hoge Rijndijk een busbaan aangelegd, die alle andere weggebruikers met bruut ge weld terzijde schuift. Van meer veiligheid is hier uiter aard geen sprake; doel was al leen de bussen wat sneller te kunnen laten rijden. Met de reconstructie van de Lam- menschansweg wordt wel de verkeersveiligheid gediend. Politietoezicht is kennelijk onvoldoende om de wegge bruikers en dan vooral de au tomobilisten te dwingen een fatsoenlijke en daarmee veili ge snelheid te handhaven. Enkele maanden geleden werden daarom knalgele paaltjes gepoot midden in de rijbaan om eens te tellen hoe veel automobilisten schade zouden oplopen. Dat is kenne lijk mee- danwel tegengeval len, de beoordeling is afhan kelijk van de achtergrond, au tohater of carrosserie-herstel ler. De provisorische paaltjes kunnen nu verdwijnen voor definitieve kunstwerken. De Lammenschansweg, eens een uitnodigende toegang tot de stad Leiden, wordt een bultig steegje, de eerste hindernis voordat de Leidse binnenstad „genomen" kan worden. Een bochtig smalspoor, dat laat Leiden van zijn engste zijde laat zien. beslotenheid vergaderen van de commissie algemene be stuurlijke zaken over onder werpen die openbaarheid ver dienen. Het ging in dit geval over het jaarverslag van de Noordwijkse politie. Maar kennelijk hecht de Noordwijkse politie meer waarde aan openbaarheid dan het gemeentebestuur ter plaatse. Woensdag leverde 'Tante Pos' het bewuste jaar verslag over 1984 hoogstper soonlijk bij de Leidse Courant af. Dat jaarverslag van de Noord wijkse politie over 1984 draagt duidelijk het moderne signa tuur van de op 30 oktober 1984 geïnstalleerde korpschef E.F. (Ed) Wegman. Opvallend element in het jaarverslag is namelijk, dat er een vermin dering van de hiërarchische niveau's moet worden nage streefd. De agenten moeten eens wat meer langslopen bij collegae op ander afdelingen zodat ie dereen weet wat op welke af deling gebeurt. Zodat wacht meester „Jan" straks tegen de korpscommandant kan zeg gen: „Zo Ed, lekker veel prenten geschreven gisteren, jongen?" Waarna de collega- superieur broederlijk tussen de schouderbladen wordt ge slagen. Het resultaat van deze nieuw lichterij moet alweer volgens het jaarverslag een „grotere klantgerichtheid" zijn. Dus als u straks een bon krijgt uitge schreven door een van oor tot oor grijnzende oom agent, dan weet u hoe dat zit. len was het resultaat van deze vergissing. De chauffeurs, op zoek naar de nieuwe toe gangsroute „werden zo'n beet je de wei ingestuurd", zoals één van de betrokkenen het uitdrukte. Dick van Duijn, economisch specialist van de CDA-fractie in de Leidse gemeenteraad, maakte zich erg boos over deze gang van zaken waarbij, zo vond Van Duijn, wel wat zorgvuldiger met de economi sche belangen van de vee markt en die van de chauf feurs had kunnen worden omgegaan. Afgelopen woensdag ging Van Duijn in de commissie economische aangelegenhe den op zoek naar de ware schuldige in de zaak Groe- n oordhallen Groenoordhal-directeur An- dré de Jong was de eerste die hij op het verzuim aansprak Maar die ontkende iets met de zaak van doen te hebben. „De verantwoordelijkheid ligt er gens anders", verdedigde De Jong, wijselijk zijn mond hou dend over de identiteit van de echte dader. Maar al te duidelijk was dat een iets te enthousiaste amb tenaar van de afdeling open bare werken, of misscnien van de directie verkeer, zijn boekje te buiten was gegaan Dom? (2) Dom? (1) Oom agent Het is of de duvel ermee speelt. Vorige week werd op deze plaats nog gewag ge maakt van de geheimzinnig heid binnen het Noordwijkse gemeentebestuur Als voor beeld werd genoemd het in Een maand geleden werd op een vroege maandagochtend de hoofdingang van de Groe- noordhallen voor het vee- marktverkeer afgesloten en werd de gloednieuwe ingang aan de Floris Versterlaan in gebruik genomen. Hiermee zou de Willem de Zwijgerlaan van het zware vervoer ontlast worden, zo was de bedoeling. Helaas was men vergeten de chauffeurs van de veewagens van de nieuwe situatie op de hoogte te stellen. Een enorme chaos rond de Groenoordhal- Waarop het verbolgen raads lid wethouder Jos Fase van economische zaken op haar verantwoordelijkheid aan sprak. Die wilde op haar beurt wel erkennen dat de fout bij de gemeente lag, maar wenste daar geen verant woordelijkheid voor te dra gen. „Is de wethouder van ver keerszaken er dan misschien verantwoordelijk voor en heeft de wethouder van eco nomische zaken dan niets in te brengen bij deze wethou der?", vroeg Van Duijn zich af Een pijnlijke vraag voor wie zich herinnert, dat Fase enige jaren geleden bij de op stelling van het economisch beleidsplan het onderspit had moeten delven tegen ver keerswethouder Cees Waal In dezelfde sfeer waarin Fase haar commissieleden tot de orde roept wanneer een on derwerp naar haar zin al te uitgebreid aan de orde komt („toe nou jongens") werd Van Duijn van repliek gediend: „Het gaat u helemaal geen moer aan hoe ik met mijn col lega-wethouders praat", aldus een verbolgen Fase. Wel wilde zij het verlossende woord spreken: „Het college is hier als geheel verantwoor delijk voor Van Duijn bleef over met de handen in het schaarse haar. In die situatie restte hem slechts het stellen van schrif telijke vragen aan het college „maar dan krijg ik steeds van die lullige antwoorden". Dom, dom, dom... „Dat zal dan wel aan die vragen liggen", waren de laatste woorden van Fase. Van Duijn had het kunnen verwachten Het moet hem zo langzamerhand toch bekend zijn, dat dit college het niet tot haar taak rekent verantwoor ding af te leggen aan dat deel van de gemeenteraad dat tot de oppositie behoort. Meerkruk commissies nog vele malen moeten vergaderen over de plannen om een winkelcen trum aan de Oude Weteringse Meerkreuk te bouwen, zijn de middenstanders van het Roe- lofarendsveense Noordeinde daadwerkelijk aan het uit breiden geslagen. In snel tem po wordt het aantal vierkante winkelmeters uitgebreid. De leden van de commissie ruim telijke ordening stelden begin afgelopen week, dat meer winkels aan het Noordeinde met de daarbij gepaard gaan de omleidingsweg de gemeen schap geen geld mogen kos ten Maar als de gemeente niet snel een besluit neemt, dan hebben de middenstan ders het Noordeinde al volge bouwd en mag er volgens de normen geen vierkante meter winkel meer bijkomen. Van het grootse plan dat eerst Meerkreuk heette, blijft dan niet veel meer over en dreigt het de geschiedenis in te gaan als „Meerkruk".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9