naie La Villette, het Versailles van de socialist Mitterrand 1kerheid Italië ZATERDAG 20 APRIL 1985 ROME Carlo is 37 jaar, geschei den „met een kind", huiseigenaar bovendien. Maar toch woont hij nog samen met zijn vader en moe der, zijn oma (van vaderskant) en met zijn iets jongere broers en zus sen. In één appartement. Een veel te klein appartement, gezien de ge zinsgrootte. Hij denkt er niet over weer bij „mamma" weg te gaan, na die desastreuse eerste poging. „Io sto bene con i miei", zegt Carlo, „ik heb het naar mijn zin thuis", en het is praktisch onmogelijk bij hem enige twijfel te stichten. Aan de overkant van de straat woont zijn ex-vrouw met zijn doch tertje. In dezelfde wijk heeft hij nog een appartement. „Dat heb ik verhuurd. Want het is beter het niet leeg te laten staan", 's Middags komt hij thuis van zijn werk (een overheidsbaan), eet wat zijn moe der en zijn oma hem opscheppen, en stapt dan weer op naar zijn tweede (zwarte) baan. Als hij 's a- vonds daarvan terugkeert, staat de „cena", de avondmaaltijd gereed, en gaat de (hele) familie aan tafel. Zoals Carlo zijn er miljoenen Italia nen, die het zo naar hun zin heb ben thuis, bij de familie, dat een zelfstandiger bestaan niet eens wordt overwogen. Wat Carlo ver dient, gaat voor een groot deel in de familiepot, hetzelfde „depot" waarin ook de salarissen van vader en broers en zussen, en de (even tuele) uitkeringen van opa of oma terecht komen. Daar wordt het fa miliehuishouden mee bekostigd, de auto's (drie stuks) van onderhou den, en natuurlijk gespaard, voor „later", voor de vakantie en voor resterende huwelijksondernemin gen. ..Mamma' Italië is nog grotendeels een kwes tie van familie of in elk geval van gezin. Of je nu progressief denkt of een behoudende levensinstelling hebt, de „famiglia" blijft in je leven centraal staan. Neem nou Carlo. heeft hij al bewezen heel wat socia le conventies te kunnen overstij gen. Want de kerkt zijn kerk, ver biedt echtscheiding, en ook de staat werkt niet mee, gezien de gebrek kige echtscheidingswetgeving. familie, vooral na dat ongelukkige huwelijksa von tuur. Die hechte familieband in Italië uit zich op vele manieren. Waarom is het in Italië zo gewoon dat een ge trouwde vrouw werkt? Omdat de zorg voor de kinderen en het huis houden kan worden afgeschoven naar de „mamma" van haarzelf of van haar echtgenoot. Deze „mam ma" woont ofwel bij hen in, of op steenworpafstand, in dezelfde straat, of althans in dezelfde wijk. De jonge moeder moet in de meeste gevallen wel blijven werken, om dat het inkomen van de man alleen niet genoeg is. Maar met de onbe zoldigde „mamma"permanent over de vloer is de uithuizigheid van de werkende vrouw nooit een pro bleem. Integendeel. Landhuis De buurman beneden in het flatge bouw is er een jaar geleden komen wonen. Hij is dolblij dit huis gevon den te hebben. Want hij woonde al in de wijk, en wilde er dus blijven. Zijn vrouw is er geboren, en de kinderen. Zijn broer woont op kor te afstand. De ouders van zijn vrouw wonen ook in de wijk, twee straten verder, om precies te zijn. Bij de buurman woont zijn moeder in, die weliswaar gezien haar leef tijd niet meer het huishouden kan doen, maar zich nog altijd met de organisatie van de familie belast. Geen luxe als (buur)man en buur- )vrouw allebei werken. Deze hele voorbeeldige familie ont moet elkaar uiterst frequent, soms elke dag. Daarvoor wonen ze ook allemaal bij elkaar. Iedereen weet dat het moeilijk is in Rome zich te verplaatsen, vanwege het verkeer. De familie past zich daaraan aan. Overigens heeft de hele familie van de buurman samen nóg een project: een landhuis in de bergen. Als ze daar niet allemaal tegelijk van genieten, dan een voor een, maar dat is echt zeldzaam. ,,E la famiglia?", vroeg de buurman me verbaasd toen hij hoorde dat we slechts met z'n tweetjes in Rome woonden. „En „la mamma"? Jullie zien haar toch wel vaak zeker? En je broers en zussen? Mamma mia!!!". Dit „mamma mia" is in het Italiaans een uitdrukking van op perste verbazing. Zelfs voor de ver bazing blijven ze dus dicht bij huis. Het waarom van deze „familieziek te" zit in de traditie. De familie is in Italië veel belangrijker dan die in Nederland ooit geweest is. Het heeft iets te maken met de grotere onzekerheid die het leven in Italië kenmerkt, met de strijd om het be staan, die hier veel evidenter is dan in Nederland. De goede sociale wetgeving in dit land kun je met gemak op de achterkant van een lucifersdoosje schrijven. Aow, wao, ww etceteraWellicht komen ze daar in Italië in de volgende eeuw aan toe. Verdedigingslinie Het gezin, en dan vooral de familie, is de enige sociale zekerheid die hier functioneert, dank zij en on danks de staat. Oude vaders en moeders leven bij en in de meeste gevallen van hun kinderen Werk lozen worden opgevangen door de familie. Zieken, arbeidsongeschik ten, zij zullen door de familie net zolang en net zo liefdevol worden verpleegd als de situatie rechtvaar digt. In Italië is de familie de enige verdedigingslinie tegen de vijandi ge „Umwelt". Ook in het economisch leven is het alles familie wat de klok slaat. 'Wellicht zelfs is geen enkele econo mie zozeer gebaseerd op de familie- kern als de Italiaanse Het onder nemen, al het ondernemen, gaat hier familie-gewijs. Zo is in Neder land de middenstand vrijwel een monopolie van winkelketens en groot-winkelbedrijven geworden. De kleine middenstanders vormen nog maar een amusante beziens waardigheid. In Italië is het tegen overgestelde het geval In de Ro meinse wijk Trieste-Salaria met 250.000 inwoners, en zo groot als het centrum van Den Haag, zijn slechts drie of vier kleine super markten, en twee Hema-achtige za ken. De rest van de middenstand wordt gevormd door kleine fami- liezaakjes, duizenden „eenmansbe drijfjes" waar de hele familie ach ter de toonbank staat, oma en opa, neef en nicht incluis De omzet van deze winkels is gelijk aan de omzet van de familie. Door de personeels kosten op een laag en de kwaliteit van het aangebodene op hoog peil te houden, slagen de familiebedrij ven erin te overleven. Trouwens, het Romeinse publiek zou niet zon der deze winkeltjes kunnen. De klanten kennen de familie achter de toonbank, en vice versa. Tussen klant en verkoper kan het hier dan ook best tot een intieme band ko men. „Je moet naar die bakker gaan", zegt mijn buurman. „Dat is een oude vriend van de familie". Voor het doorsmeren van mijn auto heeft hij mij doorverwezen naar een monteur di fiducia", een ver trouwd adres dus „Hij heeft altijd alle auto's van de familie gerepa reerd". Uit de hand gelopen De „nieuwe familie" van de jaren negentig, waar onconventionele so ciologen m Italië wel eens over wa gen te schrijven, zal waarschijnlijk veel weg hebben van de „oude". Italië is nu eenmaal „roba di fami glia", iets van de familie. Trou wens, het is toch bekend dat de Ita liaanse georganiseerde misdaad (de mafia, de camorra en de 'ndrang- hetta) waarvoor dit land elders in de wereld zo 'n vermaardheid bezit, oorspronkelijk een fam 1 lie-affaire was en eigenlijk nog is? De familie affectie is daar alleen wat uit de hand gelopen. CEES MANDERS [JS Wie op weg naar uiden Parijs via de ooste- periferie passeert, heeft 3 e afslag Porte de Pantin cht met enige verbazing p^ken naar de blinkende n^n de rand van de rond je Die kolossale kogel is op- j% ijcken uit 6.400 driehoeki- Destvrij-stalen spiegels en een diameter van 36 me- jSinds kort heeft 's v i jongste ruimtetheater er traaJ-dak in gevonden en aan d edent Mitterrand de eer kanaeze zogeheten ,,Geode" 'en Jnde maand in gebruik te fe die tussen alle inhaalma- Ires op de eeuwig drukke Pa- iondweg gelegenheid hebben ^de omgeving wat beter te be- zullen hebben opgemerkt e *r<» Geode geen losstaand feno- lis. Tot vele honderden me- noorden en ten zuiden er- n P'jn betonmolens en hijskranen 1 vfin de weer om de noord- find van de Franse hoofdstad jieuwe decor te geven. Die jlrift moet uiteindelijk resul- 'in het reusachtige Pare de la te, het Franse centrum voor ig bschap, techniek en industrie. uit$ een van de veel besproken ieuïten van Francois Mitterrand, estajiien niet het meest bekende idrujle acht presidentiële bouw- rrpn, maar zeker wel het duur- ;ende totale kosten lopen naar de ece) miljard gulden. Hiervoor i dadan zo iets als een Frans Ep- ui$ntre verrijzen. Zonder tegen- dat Pare de la Villette me- )88 klaar zijn. Men verwacht esisiks 6 a 7 miljoen bezoekers, te voorkomen: (jillette wordt geen pretpark, van grootschalig ker- ezier zullen, wat Frankrijk geduld moeten oefenen tot tdefcgin van de jaren '90, wanneer ftharingen een Disney-achtig 'waffenland" zijn poorten opent, en I heeft andere pretenties. Het rt".fe Centrum voor Wetenschap, andiiek en Industrie La Villette öfficiele benaming daarvan nog niet vast) wil in de eerste —4 informeren of, zoals Maurice de verantwoordelijke man egt, de Fransen gelegenheid i hun mentaliteit kwalitatief rbeteren. De Galliërs moeten Mjigd worden van de noodza- pe modernisering en toepas- £van nieuwe industriële tech- ^n. Niet toevallig past La Vil- ■tvonderwel in de strategie van jent Mitterrand en diens pre- de technocraat Laurent Fabi- in Frankrijk zo snel mogelijk van technische als Amerika en Ja- araie maken. k van La Villette is zon- teer groots. Hoewel de meeste iten van het „park van de iw" nog in de steigers staan, andeling over het, 50 metende bouwterrein nu al :rpletterende indruk. Vanwe- soms monarchistische voor neigingen tot grandeur de socialist Mitterrand in ;rijk wel eens spottend verge- met de zonnekoning Lode- XIV. Aan de buitenkant doet -.ba Villette van de een inder- onder voor het Versailles rwejde ander. Het dominerende r» cum voor wetenschap bijvoor- 3 is vier keer zo groot als de ngande „kunstfabriek" Beau- k ob. Met een beetje fantasie kan loufc immense gebouw een tiental ;an'de Triomphe een gure winter opgestald. Niet verbazing- lend derhalve dat het museum Irmanente exposities gaat be- i, verdeeld over de vier secto- ,Van de aarde naar het heel- !et avontuur van het leven", laterie en het werk van de Talen en communica- het kader hiervan komt |dan weer zaken tegen als: een voor diepzeeduikboten grootte, een drie étages be- wolk, duizendmaal vergro- aéps, Ariadne- en Airbus-attri- en honderden video-appara- computers. Allemaal onder antjg van Franse deskundigen te h0!ken, te betasten en te bedie- 0,lpoor het publiek. De perma- n- ten i 1te,fend De Geode van dichtbij. Hij heeft een diameter van 36 meter en is opgetroken uit 6.400 driehoekige roestvrijstalen spiegels, waarin de gebouwen in aan bouw weerspiegelen als ware het een spookstad. den museum voor wetenschap, dat in een groot pl^k zou komen. De president beval een ontwikkeling van het projekt, die model moest staan voor zorgvuldig beleid. Tot 1981 bleven de kosten inderdaad binnen de perken. De nieuwe soci alistische president Mitterrand ech ter blies La Villette opnieuw op tot een complex, dat grandeur en pres tige moest uitstralen. Een etalage van Franse kennis en industrie werd het nu. En alsof de economi sche crisis aan de grenzen van Frankrijk kan worden terugge stuurd, werden daar miljarden franken voor uitgetrokken. Nu dat allemaal nog niet genoeg blijkt, en La Villette in 1988 hooguit 60 pro cent kan laten zien van wat is be loofd, hebben de critici natuurlijk, het hoogste woord. Achtte men Mitterrand's nieuwe volksopera al overbodig, zijn piramide voor het Louvre te duur en de „bekroning" van de zakenwijk La Defense bui ten proporties, voor La Villette constateerde men een ziekte, die „monumentaal gigantisme" heet. De symptomen zijn vergelijkbaar met grootheidswaanzin. President Mitterrand zou daarom recht streeks afstammen van de verkwis tende Zonnekoning. „Onze presi denten waren vroeger veel beschei dener", vond oppositieleider Jac ques Chirac, al klonk dat wat hy pocriet. De burgemeester van Pa rijs hoopt ooit zelf president van Frankrijk te worden. Hij zinspeelde wat roekeloos op een belastende er fenis die Mitterrand hem zal nala ten. „Het is duidelijk dat La Villet te een bodemloze put wordt", aldus Chirac. Niet zo denkt Jack Lang. de Franse minister van Cultuur. Volgens hem is de president nog te bescheiden. Lang wijst dan graag op de sleep- touwfunctie van de staat voor de ontwikkeling van de Franse cul tuurwetenschap en industrie. Bo vendien, zo vindt hij, leveren al die projekten duizenden arbeidsplaat sen op. Hoe het ook moge zijn, duidelijk is in ieder geval dat La Villette in drukwekkend, maar veel en veel duurder wordt dan het 304 miljoen gulden-projekt, dat Giscard voor ogen stond. Toen vanuit de tempel van de 21e eeuw in 1983 het ver zoek kwam om nog eens 400 mil joen gulden extra, reageerde presi dent Mitterrand knorrig met een streng „non". Hij zag de bui blijk baar hangen en eiste meteen dat er in plaats van meer geld 76 miljoen gulden zou worden bezuinigd. De gevolgen daarvan zijn nu volgens de directie van La Villette dat het museum in 1988 „niet helemaal af zal zijn". De Franse belastingbeta ler weet waar zijn geld de komende jaren aan wordt besteed. BOB VAN HU ET MILJARDEN-PROJECT STRAALT GRANDEUR EN PRESTIGE UIT De noord-oostrand van de Franse hoofdstad krijgt een nieuw decor, het reusachtige Pare de la Villette, het toekomstige Franse centrum van wetenschap, techniek en industrie. Rechts de Geode, de grootste ruimtebioscoop ter wereld die volgende maand reeds in gebruik wordt genomen.. nente exposities bestrijken een vloeroppervlakte van 60.000 vier kante meter. Daarbij komen nog eens de tijdelijke tentoonstellingen. In de „Zaal der actualiteit" bijvoor beeld wordt uitgebreid ingegaan op technische en wetenschappelijke kanten van pas gebeurde scheeps rampen of op ongelukken in de chemische industrie. Slechts ge deeltelijk toegankelijk voor het pu bliek is de wetenschappelijke me diatheek. Die moet uiteindelijk een miljoen naslagwerken en 20.000 au diovisuele documenten in huis heb ben. Stad in stad La Villette geeft het idee van een stad in een stad. Op het complex vindt men onder de typisch Parijse noemer „folies" een serie kleinere gebouwen, waarin theaters, biosco pen, zwembaden, een rolschaats- baan, een centrum voor astrologie, een meteorologisch instituut en tal van andere zaken zijn onderge bracht. Tot en met kopieën van be faamde Parijse huizen als het Pa viljoen van Le Corbusier. De gees telijke vader van die ongeveer 40 dwaasheden is de Zwitsers-Franse bouwmeester Bernard Tschumi. Hij tekent ook voor de uiteindelijke groene afwerking van het weten schappelijke park. Andere architec ten verantwoordelijk voor La Vil lette zijn Adrien Fainsilber (het museum) en het duo Reichen-Ro- bert. De laatste hebben de prachtig gerestaureerde 19e eeuwse evene mentenhal afgeleverd. Het lijkt een hommage aan de tijd van futuro loog Jules Verne geworden met een oppervlakte van 2 hectare en een capaciteit van 400 personen. Deze „grande halle" is al door Mit terrand geopend. Tot 21 mei kan men er de „architecture biennale" van Parijs bezoeken. Verder heeft La Villette een eigen popconcert- zaal en komen er nog een conser vatorium, een hotel en woningen. De Parijzenaars zien de nieuwe at tractie wel zitten. Zeker de mid denstand in deze wat vergeten buurt. De bouw van La Villette biedt tal van nieuwe commerciële mogelijkheden. Uit een opinie-on derzoek kwam dan ook naar voren dat 90 procent van de bewoners van de Franse hoofdstad achter dit projekt van de president staat. Een percentage, dat de Fransen eigenlijk alleen kennen van achter het IJze ren Gordijn. Wanbeheer Maar ondanks al het bouwkundige fraais en de instemming van de Franse bevolking heeft ook deze bouwput van Francois Mitterrand niet kunnen ontsnappen aan pole mieken en wilde geruchten over wanbeheer en verspilling. Volgens het populair-wetenschappelijke maandblad „Science et Vie" is de omvang van het budget van La Villette de verantwoordelijken ter plaatse naar het hoofd gestegen. Tot in detail wordt bericht over verkwisting en een moordende in terne strijd om de beste baantjes. Enige vorm van coördinatie bij de verschillende activiteiten in deze tempel van de toekomst kon het blad niet bespeuren. Talloze studie- en controle-commissies blijken er aan de gang, zonder dat men exact weet wat te bestuderen of te con troleren. Organisatorische blun ders, fantastische declaraties, dure spelletjes onder het personeel (hoofdprijs: een reis naar Japan), overbezetting, een 4 miljoen gulden kostende film voor de Geode die volkomen is mislukt, en nog veel meer doen de journalist die het al lemaal tot in detail heeft uitge zocht, vrezen dat dit La Villette het meest ruïneuze idee is, ooit tot mu seum omgezet. Voor de Franse pers was het ver nietigende verslag, dat overigens door de directie van La Villette nauwelijks is tegengesproken, aan leiding nog eens terug te komen op het destijds roemruchte „slacht huis-schandaal" dat op dezelfde plaats speelde. Alsof de lucht in noordoostelijk Parijs daartoe dwingt, had ook president Pompi dou voor la Villette grootse plan nen. Onder zijn bewind werden de bestaande, verouderde slachthuizen vervangen door niets minder dan „het abattoir van het jaar 2000". Een centrale vleesmarkt naar mo del van Chicago moest dat worden. Het superabattoir was nog niet klaar, of de zaak ging failliet. Mo derne invriestechnieken en een ge decentraliseerde vleeshandel had den het grandioze idee meedogen loos achterhaald. La Villette kreeg iets van een spookstad toen ook so ciale woningbouw er onhaalbaar bleek. De grond was te duur ge worden en Pompidou zat met een schandaal van formaat, toen de deskundigen tot de conclusie kwa men dat volledig slopen nog de bes te, want de goedkoopste oplossing was. De grap kostte alles bij elkaar zo'n anderhalf miljard gulden Uitwissen Pompidou's opvolger Giscard wilde de eer van politiek Frankrijk red den en de schande van La Villette uitwissen met een tamelijk beschei

Leidse Courant | 1985 | | pagina 27