Cor mm nog niet van Eibrink haalt 'T nppff pr öpyinP O Clemens ZATERDAG 20 APRIL 1985 IDHOVEN In de West- -marathon van vorig jaar Ie Cor Vriend zijn per- Jnlijk record op 2.11.41. ir kwam de 35-jarige Eind- ense lange-afstandloper elopen weekeinde niet aan Hoewel hij in 1984 on- iks maag- en darmstoornis- wel naar de zege in Maas- s liep, had Vriend ditmaal diezelfde kwaal zo veel dat hij na vier opeenvol- de triomfen slechts vijfde d in 2.14,50. Vriend, de midden-dertiger die marathons veertien keer win- I over de streep kwam. acht de niet groot dat hij zijn persoon- tijd op de atletiek-klassieker scherper kan stellen. De part- pr-medewerker van een tschoenenfabrikant analyseert olgens uitvoerig de falende erlandse inbreng op de olympi- marathon van Los Angeles rard Nijboer en Cor Lambregts >en zich gek laten maken") en jevolgen daarvan voor Neder- marathonland („Het was incident"). tien jaar nadat Vriend zijp eer- narathon m het Westduitse Es- liep. heeft ook Nederland mas- het lange-afstandlopen ont- Denkt hij. dat die belangstel van blijvende aard zal zijn? „Ik het wel. Ik zie het niet, zoals migen, als een rage. Lopen is iedereen weggelegd. Je hoeft iet per se aan anderen te meten, •reen kan op zijn eigen niveau keer zijn grenzen verleggen. »en hoop takken van sport ben ip andere mensen aangewezen ran hen afhankelijk Bij het lo- "M niet. je kunt het individueel :onlijven En het is ook makkelijk eraan te beginnen: je start bij de i-deur en je finisht er ook he Jerlei sport j ben altijd zeer geïnteresseerd 'eest in allerlei sporten", ver- jt Vriend. „Ook in teamsporten, ton daarin ook vrij aardig mee- j ppn. Maar als ik me ergens voor }t op sportgebied, dan zet ik me xf(xvoor v0^e honderd procent in in een teamsport heb je er al- ,een paar die een beetje de kan- eraf lopen. Zelf doe je er alles om te winnen, maar je verliest i wedstrijd omdat anderen het |.geloven". J ergerde mij daar vaak aan. /eJdaar, dat ik een individualisti- syB sport gezocht heb. Het voor- 1 daarvan is. dat als je er veel ir wilt doen én laten je gegaran- H rd op jouw niveau resultaten ot. Als je toch op een bepaalde ^un Je alleen jezelf [verwijten en niemand anders", een duursport goed te beoefe- eb je een bepaalde mentaliteit Je moet er een bepaald type voor zijn, denk ik, een indivi- list, een solist en een doordou- JL.JLV,Mj Cor Vriend: „Ik heb altijd voorzichtig getraind". In het lange-afstandlopen is mik ken op korte-termijnsucces uit den boze. Toch wil het gros van de Ne derlanders dat sinds kort de loop schoenen onderbindt, niets liever dan zo snel mogelijk een marathon volbrengen. Hoe kijkt een gerouti neerd marathonloper tegen deze ontwikkeling aan? Vriend. ,,Ik vind het niet juist. Ik heb er een aantal jaren over ge daan voor ik aan een marathon toe was, een jaar of vijf, zes. Het wordt mensen aangepraat alsof het een fluitje van een cent is, alsof ieder een een marathon kan lopen. Dat laatste is wel zo, maar het gaat er toch om om zo'n afstand binnen een redelijke tijd te volbrengen. Het moet wel met hardlopen te ma ken hebben. Als je iets wilt preste ren, moet je zorgen dat je een goede basis hebt qua snelheid. Pas dan moet je heel geleidelijk de afstand gaan vergroten. Je moet niet na een of twee jaar op de marathon zitten, want een weg terug is er niet meer. Je komt er dan niet meer aan toe om door middel van baanwedstrijden, vijf en tien kilo meter, je basissnelheid te verho gen". „Als de mensen zich alleen tot doel stellen om een marathon uit te lo pen, dan is daar natuurlijk geen be zwaar tegen. Maar potentiële top pers die op Europees niveau, we reldniveau wil ik niet eens zeggen mee willen doen, moeten een be wuste weg kiezen en niet te snel van start willen gaan". Eigen marathon Inmiddels zijn er vijftien mara thons in Nederland. Wat vindt Vriend van die ontwikkeling? „Het vergt een hele organisatie om een marathon in kannen en kruiken te krijgen. Organisaties verkijken zich daar nog wel eens op. Bij de atle- tiekbond is nu een commissie in het leven geroepen, die toezicht houdt op de organisatorische aspec ten van de marathon. Een goed medisch toezicht en een goede ver zorging onderweg zijn hard nodig, zeker voor die mensen die er ei genlijk nog niet aan toe zijn om een marathon te lopen. Je ziet vaak mensen huilend van ellende over de finish komen, die zijn dan zo ge desillusioneerd dat ze er helemaal mee stoppen. Met een goede voor lichting moet dat te voorkomen zijn". „Daar valt nog heel wat aan te ver beteren. De bond klaagt altijd wel dat er allerlei wilde wedstrijden zijn en zoveel lopers die niet bij de bond zijn aangesloten, maar die mensen moet ook iets geboden worden. De bond is daar te laat in gesprongen. Die dacht dat het van voorbijgaande aard zou zijn en dat die „wilde lopers" op een gegeven moment zelf wel bij de bond zou den aankloppen. Maar dat is niet zo. De bond probeerde er wel iets aan te doen, maar in mijn ogen veel te weinig. Je moet de mensen iets bieden: voorlichting en testlo pen om aan de hand daarvan ge richte adviezen te geven". Vijf per jaar Cor Vriend loopt gemiddeld vijf marathons per jaar. Daarbij staat het loopplezier voorop en lijken de tijden ondergeschikt. „Tijden zijn van minder belang. Ik probeer natuurlijk zo goed mogelijk te presteren. Er zijn een paar mara thons. waarin ik echt probeer een zo goed mogelijke tijd te lopen. In andere marathons is dat minder be langrijk. In mijn beginjaren had ik langer de tijd nodig om van een marathon te herstellen; nu draai ik inmiddels zoveel jaren mee, mijn li chaam is er veel meer op ingesteld, dat ik wat meer marathons aankan. Pas beginnende marathonlopers die willen groeien qua tijd, zou ik niet aanraden om vijf, zes marathons in een jaar te lopen. Die moeten een bewuste keuze maken van enkele marathons per jaar plus kortere wedstrijden". „Dat ik voor meer marathons per jaar kies, is een bewuste keuze. Mensen zeggen wel eens: je had nog verder kunnen doorgroeien, je had bij de wereldtop kunnen ho ren. Maar die keuze maakt ieder voor zich. Dat ik nu al tien jaar meedraai, komt omdat ik altijd voorzichtig getraind heb. De mees ten haken eerder af. Door blessu res, waarop de kans groter wordt als je intensiever traint". „Ik zeg al jaren: nu zit ik zo onge veer aan mijn grenzen. Een paar jaar geleden liep ik 2.13, nu zit ik aan de 2.11. Het belangrijkste is ge motiveerd blijven en geen blessures oplopen. Een goede tijd op de ma rathon is van zoveel factoren af hankelijk, dat je moeilijk kunt voorspellen of je een nog snellere tijd kunt lopen. Dat zou wel moge lijk kunnen zijn, maar de kans daarop acht ik toch niet zo groot". Prognoses Prognoses voor het uiterst haalbare op de marathon zijn gebaseerd op de omstandigheden van het mo ment, op materiaal, voeding, nieu we trainingen en medisch- weten schappelijke ondersteuning. Wat is Vriends prognose voor de mara thon, wordt er nog veel van de 2.08.05 (de Brit Steve Jones, Chica go, oktober '84) afgeknabbeld? „De laatste jaren is de wereldtop steeds breder geworden; er zijn steeds meer mensen die 2.08, 2.09 lopen. Ik had al lang verwacht, dat er iemand naar 2.06 zou doorstoten. Binnen een paar jaar zie ik dat toch wel gebeuren, wie weet is 2.02 daarna wel haalbaar. Maar voorlo pig schijnt die 2.08 een bepaalde grens te zijn". HANS VOS 'LI .F. Dezer dagen is "stri eerste paal geslagen voor nieuwe complex, dat de ?naar van PEC Zwolle, ten Eibrink, naast het ,te|d van de eredivisieclub laat jrijzen. Ongeveer tien mil- gulden gaat het kosten, arvan 30 tot 40 procent a4dt gesubsidieerd door het n Jiisterie van WVC. mo Dajl is te weinig. Daar zijn we nog over uitgesproken", zegt r"pnk. Het is de bedoeling dat unltssecretaris Van der Reyden be- I °P volgend jaar het complex, 1 Jlrin twaalf bowlingbanen, een d%urant en vele vergaderruim- 'J t opent. Inmiddels vragen vele "a^orters zich af of de bewinds- ltci dan tegelijkertijd de voetbal- lt 4 op slot komt doen 'mlfink doet nu al een schot voor boeg: „Financieel gezien is dit 'c J Zwolle geen houdbare zaak 'zijn entree in de voetballerij hij voor het eerst ook met de geconfronteerd. De publici- 'is niet altijd even positief ge it, vandaar dat hij wat dat be- wat afstandelijker is gewor- „In 1982, toen ik met PEC be- heb ik tegen mezelf gezegd ?n, je moet oppassen dat die je niet meer schaadt, dan baat lijn mijn zaken niet zo publici- •voelig als bijvoorbeeld voor laas Molenaar van AZ'67. Die ;oopt met zijn Wastora ge- sgoederen. Het liefst liet ik iews aan mij voorbij gaan. kom je erachter dat ze publice- zonder iets te vragen. Zo wer- !er ook leugens in de wereld ge- *it. En ze mogen alles over me llen, zo lang ze maar niet lie- Dan ga ik desnoods dwars een muur. Maar wat mensen me vinden, zal me een worst Als ik me daar iets van aan :t trekken, had ik geen leven, ef ik toe dat ik het in het be- •g vervelend vond". ut sluiten ►82 zou Eibrink het betaalde 1 in Zwolle drie jaar aanzien. e]^ PEC Zwolle gebeuren? fink: „Ik heb dat toen inder- gezegd. En eigenlijk moet ik ^nt hier sluiten. Drie jaar lang ik nu alle ellende over me gehad. Het heeft me ontzet- 0jJ veel geld gekost. Dit seizoen ,aJt ik het verlies op 750.000 gul- 01) Daar zijn de transfers dus nog sti bij inbegrepen. Een kind kan Jfe vingers natellen dat het zo lm jtuurl Symbolische toto voor de situatie bij PEC Zwolle: John Rep (links) heeft zich al afgewend van de club van eigenaar/ geldschieter Marten Eibrink (midden) en Piet Schrijvers mag blijven als assistent-trainer. allen debet aan. Ik ga niet met het beschuldigende vingertje wiizen. In deze fase van de strijd zou dat heel goedkoop zijn. Een elftal verliest ook met elf man. Dat er fouten zijn gemaakt, is duidelijk". „Over het aankoopbeleid bestaan blijkbaar misverstanden. Ik heb destijds op eigen gezag Piet Schrij vers en John Rep gekocht. De rest kwam op advies van anderen. Maar tijdens het seizoen wordt er niemand gehaald zonder dat de trainer daarvan op de hoogte is. Daarom kwam Johan Neeskens niet. Voor FC Groningen is het commercieel gezien misschien een juiste zet geweest hem te halen". „Ik ben nu ook een beetje afge knapt op de vedetten. Ik heb ze ge kocht in het vertrouwen dat ze de club in een moeilijke fase op sleep touw konden nemen. Dat heeft nie mand waar kunnen maken. Ik heb vanaf 1977 er toch voor gezorgd dat alle salarissen van de spelers op tijd werden betaald. Dan steekt me die lamlendigheid op het veld wel eens Er is eeen enkele band meer tussen spelers en publiek. En ik blijf volhouden dat het publiek de belangrijkste pijler is in het betaal de voetbal. Het is toch te dwaas dat derden het profvoetval op de been moeten houden. Neem nou Heeren veen. Heracles of FC Utrecht. Die clubs zitten financieel in de proble men, maar met de rug tegen de muur presteren de spelers daar op timaal. Daar heb ik bewondering voor. Bij ons zijn de spelers nog te beroerd om naar de eigen suppor ters te lopen en ze even te begroe ten. Aan dat soort dingen gaan we kapot". Rampjaar „Toch beleef ik nog wel een beetje lol aan die voetballerij, ofschoon het minder wordt. Dit seizoen is een rampjaar. Er valt niets te bele ven. Ik heb nauwelijks een goede wedstrijd gezien. Toch heeft zo'n periode ook z'n goede kanten. Je leert je vrienden kennen Ik maak het nu toch mee dat mensen uit het zakenleven me opbellen of ze me ergens mee kunnen helpen. Zonder financiële bijbedoelingen. Dat was me nog nooit overkomen. Het is ontzettend aardig om die geluiden ook eens te horen. Dat heeft me echt goed gedaan". „Ik heb echt wel in de gaten wat er allemaal niet klopt bij de club. Ik zal je eerlijk zeggen dat ik in 1982, toen ik dus net officieel bij de club kwam, al schoon schip had moeten maken. Om er tenminste een door zichtig en niet al te verliesgevend bedrijf van te maken. Uit sociaal oogpunt wilde ik dat destijds niet. Dan waren er ontslagen gevallen. En daar moet je voorzichtig mee zijn. Ik besef dat ik een positie heb, waaraan veel macht is verbonden. Je moet er voor waken een „slach ter" genoemd te worden. Kijk eens, als ik er zeker van was dat ik in de eredivisie kon blijven door bijvoor beeld de manager te ontslaan, deed ik dat. Dan zei ik tegen Van Gin- kel: „Henk, ik laat het betaalde vnpthal niet Hoor ion kanot ma ken". Maar zo eenvoudig liggen de zaken niet. De tegenvallende pres taties zijn een complex van facto ren. Maar met ingang van het ko mende seizoen wordt alsnog ge daan, wat ik drie jaar geleden ei genlijk al had moeten doen". „De oudere spelers gaan er in elk geval uit. We gaan met de jeugd verder. Volgend seizoen willen we ook met een voetbalschool starten. Voetballertjes van twaalf tot veer tien jaar kunnen bij ons op woens dag komen trainen. Ze blijven na tuurlijk gewoon verder bij hun ei gen club spelen. En ze worden ge traind door spelers van het eerste team. Het sportpark staat de hele week ter beschikking en de spelers hebben tijd genoeg. Die worden er helemaal bij betrokken. Dat geeft tenminste weer een band met de achterban. Niemand van onze spe lers hoeft er in de toekomst op te rekenen dat hij full-prof kan zijn. Die tijd is voorbij. Ik hou er reke ning mee dat we in de eerste divi sie opnieuw moeten beginnen. En dan het liefst zo snel mogelijk te mt* Tk heb 70veel narieheid Aan de kant Heeft Eibrink nooit overwogen de club aan de kant te gooien? „Ik wil het nog eens op een andere manier proberen. Meer geld in de jeugd investeren. Met als voorbeeld Sparta en FC Utrecht. Om van Ajax maar te zwijgen. Vandaar ook die voetbalschool Met deze spelers groep ga ik in elk geval niet door. En de scouting wordt opnieuw op gezet. De tijd is gekomen om te bouwen. En je moet er vanuit gaan dat we in Zwolle nooit een gemid deld toeschouwersaantal van 8.000 zullen halen. Hooguit 6.000 tot 7.000. Als ik naar de lege rode bankjes kijk van mijn nieuwe tri bunes, doet me dat pijn aan de ogen Dat zet ik het liefst een zon nebril op. of hang er gordijnen voor". HPVV WAOrMAN Er is weer tumult in het vader landse voetbalwereldje. Welnu, zult u zeggen, is dat nieuws? Het is eerder het signaleren waard als er eens een maand voorbij gaat zonder dat deze of gene de publi citeit haalt met een rel. Maar hoe het ook zij, hoe opgeklopt dan ook. elke rimpeling in de Neder landse voetbalvijver geeft in elk geval weer reden tot discussie. En om nu altijd over het weer te pra ten gaat tenslotte ook vervelen. Dit keer staat Clemens Westerhof in het middelpunt van de belang stelling. Wie is Clemens Wester hof. zult u onmiddellijk vragen. Alleszeggend antwoordvoetbal trainer. En niet de eerste de bes te, want Clemens heeft ooit Feye- noord onder zijn hoede gehad. Hij mocht als invaller een tijdje in de Kuip optreden, nadat Vaclav Je- zek zijn biezen had moeten pak ken. En zoals dat meestal gaat met een invaller die een tijdje de grote jongen mag uithangen: Cle mens' kostje was gekocht. Hij kreeg na zijn Rotterdamse perio de een wereld con tract bij MVV aangeboden. En eerlijk is eerlijk, Clemens kreeg het voor elkaar in MaastrichtMVV promoveerde naar de eredivisie Maar inmiddels had Clemens het aardig hoog in de bol gekregen. Brutaalweg had hij stevige eisen gesteld voor een nieuw contract bij MVV. schermend met een aanbieding van de Arnhemse topclub Vitesse. Eind van het liedje was, dat MVV Clemens keurig liet vertrekken om een andere joker uit het vaderlandse voetbalkaartspel te trekken, Bar ry Hughes. Niemand zou ooit meer iets van Clemens hebben gehoord als niet een slimme journalist op het idee was gekomen eens met Clemens te gaan praten. Met als thema „Hoe bevalt het leven op Monni kenhuizen". En toen ging het bal letje rollen. Clemens verhaalde niet alleen over zijn avonturen in Arnhem, maar liet zich tevens nogal opmerkelijke teksten ont vallen over zijn vroegere werk gever Feyenoord. Daar zou in de tijd dat hij aan het roer stond doping zijn gebruikt. En dat ramt er natuurlijk wel even lekker in. Clemens' verhaal bleef niet beperkt tot de lezers kring van het maandblad, dat met hem had gesproken. Zijn sto ry over geheimzinnige witte pil letjes. die werden gestampt en vervolgens opgelost in een glaasje limonade, ging er in als koek. Allerlei toen en nu bij Feyenoord werkzame figuren gingen over de hekel bij Westerhof, die zich op een rustig moment nog wel eens zal hebben afgevraagd wat hij al lemaal heeft losgemaakt. Maar gedane zaken nemen geen keer. Westerhof moest de beker tot de laatste druppel ledigen. Eerst kreeg hij voormalig directeur Pe ter Stephan over zich heen. Die dreigde met een kort geding, maar liet vervolgens niets meer van zich horen. Mogelijk te veel boter op het hoofd. Vervolgens moest Gerard Meijer, de verzorger van Feyenoord, het ontgelden. Meijer zou de kwade genius zijn geweest bii het berei den van de toverdrank, waardoor spelers vier wedstrijden achter elkaar konden spelen. Maar als gevolg waarvan een voormalige Feyenoorder. die tegenwoordig voor FC Den Haag speelt, 's a- vonds in de discotheek in elkaar klapte en aan een monitor be landde Ook Meijer dreigde onmiddellijk met juridische stappen. Hij voelde zich in zijn goede naam aange- stast. Alsof verzorgers over een goede reputatie beschikkenIn wielerkringen worden die lui soigneurs genoemd. Ik moet de eerste nog tegenkomen, die in zijn bagage geen stimulerende middelen heeft zitten. En als er dan iemand wordt betrapt maar roepen, dat de bewuste renner toch zo ontzettend verkouden was En dat er maar een paarde- middel bestond, dat die proble men in een klap oploste. De ver moorde onschuld is in die geval len altoos een fraaie gedaante. Een aardige samenloop van om standigheden is in de affaire-Cle mens natuurlijk wel, dat Eric Vilé weer opduikt. Onder zijn lei ding werd enige jaren geleden een doping-onderzoek gedaan in het betaalde voetbal. En niets ge vonden. Vilé staat nu Clemens terzijde voor de tuchtcommissie. die zijn verhaal over witte pille tjes moet controleren. Vilé moest een paar jaar geleden het veld ruimen als voorzitter betaald voetbal. Vilé kennende zal hem er veel aan gelegen zijn met winst terug te keren En als hij daarvoor Clemens kan gebrui ken, zal hij het niet laten. p 'VC

Leidse Courant | 1985 | | pagina 25