s „God is net zo veilig en aanwezig als een papa voor z'n kinderen" 20 co rnmoi itco FEMINISTISCH THEOLOGE MARIEKE VAN BAEST: mm LUI II U I C/\ 'O ZATERDAG 20 APRIL 198S ;r, leer ons bidden", en Jezus' leerlingen in het evangelie ucas. Jezus reageert op met de beden die Open wel worden •eduid als het ngelie in een dop": het Onze Onze Vader" is vorstel van kardinaal brands gekozen als o voor het bezoek !RWIJK Marieke van uisterde eens naar een preek e Samaritaanse vrouw die bij aterput Jezus ontmoet, maar anvankelijk met grote scepsis jet treedt. (Joh. 4). „De pries- de preek hield, legde het 'ewicht van zijn woorden op idigheid van die vrouw. Ze ;n grote mond, was een leu- ïtig wezen, had het met vijf illende mannen aangelegd, lort. Geleidelijk aan ging die model staan voor alle vrou- loe diep vrouwen wel niet n zinken dat werd zo'n het hoofdthema van de Toen daarna het Onze Va- ;rd gebeden, dacht ik: Jezus, ik niet. e horen krijgen dat vrouwen rwaardige wezens zijn en t daarna God aanroepen met "k woord: dat krijg ik :aar. Dus toen heb ik vond maar gehouden". 9<« an kindsbeen af op alle mo- manieren bij de Kerk be- n geweest. In 1975 volgde ze erustingscursus voor leken- rerkers in het pastoraat. Ze to gegrepen dat ze zich een "**"~bter liet inschrijven bij de ^ische faculteit in Tilburg, dels is ze begonnen aan een jtie-onderzoek naar Gods- in bij de middeleeuwse mysti- ladewijch. „Bij Hadewijch dat puur mannelijke Gods- waarmee wij zijn opgevoed, ©Qbroken. Hadewijch gebruikt mannelijke als vrouwelijke ,dej| om het mysterie van de jid aan te duiden. Soms i ze God „Ridder", soms ook Verder gebruikt ze nog- it natuurbeelden: „Storm", )nd", „Bron van Levend Wa daar het liefst spreekt ze van ie", wat zowel „liefde" bete- lls „liefhebben". Een rijkdom geelden, kortom, die elkaar zijds interpreteren en aan- l Ik denk dat veel van die n ook ons kunnen inspire- Mensen vormen zich on- -AeWjk beelden van de werke- lekled. In rustige ogenblikken er ons ook van bewust dat /er^en werkelijkheid niet samen- Het beeld van het kopje, Marieke van Baest de kof- nkt, is niet het kopje zelf. e zelf is oneindig veel in- Ider dan een mens ooit zou n bevatten. Hoeveel atomen er alleen al in het oortje? atoom is een universum op d meer Jezus zijn leerlingen leerde en zich wendde tot „Onze gebruikte hij een beeld, niet hetzelfde als Vader, altijd oneindig veel meer. elévaarom gebruikte Jezus juist njf^eld? Waarom zei hij niet Moeder" of bijvoorbeeld l Vuur"' van paus Johannes Paulus II aan ons land, van 11 tot 15 mei. In een reeks van drie verhalen zochten we naar invalshoeken die kunnen bijdragen tot een beter begrip van het Onze Vader. Na pater Hans Bijmans, directeur van het Apostolaat van het Gebed, en rabbijn Yehuda Aschkenasy, hoogleraar in de Talmudica, vandaag het woord aan de feministische theologe Marieke van Baest. „Jezus zei niet: God is een man. Hij zei: God is heel nabij en houdt van je". Bidden voor beginners, deel III en slot. Marieke van Baest: „Ik herinner mij hoe ik getroffen werd, toen ik in Israël voor het eerst een klein kind „abba" hoorde zeggen tegen haar vader. „Papa", „vadertje". Dat klonk zo vertrouwd, zo lief, dat het woord opeens veel sterker voor me ging leven. Jezus spreekt de God heid aan met „abba", „papa", en daarmee geeft hij te kennen: wees niet bang voor de Allerhoogste. Hij is geen verre, straffende, wrekende God. Hij is heel nabij. Je kunt Hem vertrouwen. Hij is net zo veilig en aanwezig als een papa voor zijn kinderen. Het mysterie van het be staan is onze papa. Dat wilde Jezus duidelijk maken en daarom zei Hij, teder en liefkozend: „Abinoe", „Onze Vader". Hjj zei niet: „Onze Moeder". „Jezus sprak de taal van zijn tijd. Hij stond in de joodse traditie. Een traditie waarin men God vrijwel uitsluitend in mannelijke termen Slacht te verbeelden. Om verstaan- aar te kunnen zijn, moest Hij hier bij wel aansluiten. Hij kon niet an ders dan Zijn boodschap verpakken in tijdgebonden taal. Welnu, de mannelijke term die Jezus gebruik te om God aan te duiden, hoort duidelijk bij die verpakking. Hierin onderscheidde Hij zich niet van zijn traditie. Het nieuwe, Jezus' boodschap, zit hem in de vertrou welijkheid waarmee Hij de Aller hoogste tegemoet trad: „papa". In Onze Vader die in de hemel zijt Uw naam worde geheiligd Uw koninkrijk kome Uw wil geschiede Op aarde zoals in de hemel Geef ons heden ons dagelijks brood En vergeef ons onze schulden Zoals ook wij onze schuldenaars vergeven En leid ons niet in verzoeking Maar verlos ons van de boze Want van U is het koninkrijk En de kracht en de heerlijkheid Tot in eeuwigheid Amen. (Het Onze Vader in de oecumeni sche bewerking). deze vertrouwelijke aanspreek vorm keerde hij zich tegen de Fari- zese traditie, die de Allerhoogste zag als een afstandelijke, wrekende God. Jezus zei niet: God is een man. Hij zei: God is heel nabij. Hij houdt van je. Benader de Aller hoogste niet alleen met respect, maar ook met liefde. Heb vertrou- Het onderscheid dat in de feminis tische theologie wordt gemaakt tus sen de mannelijk bepaalde vorm van het Vader-beeld en de inhoud van „vertrouwen" druist in tegen de officiële rooms-katholieke leer. De weerstand die feministische theologen oproepen bij hun ortho doxe collega's is dan ook vaak niet gering. Marieke van Baest vindt dat begrijpelijk. Iedereen heeft de neiging terug te deinzen voor nieu we denkbeelden. Maar ze wijst er wel op dat in elke tijd aspecten van de Openbaring aan het licht komen die in andere tijden niet of nauwe lijks van belang zijn gevonden. De Kerk moet de oude geloofswaarhe den behoeden, erkent de theologe, maar tegelijk ook openstaan voor nieuwe. De Blijde Boodschap is geen eenmalige en definitieve maar een geleidelijke en voortdurende onthulling. Verdere ontsluiering Marieke van Baest: „De relative ring van de mannelijke gestalte van het Godsbeeld moeten we le ren waarderen als zo'n verdere ontsluiering van het evangelie. Het belang daarvan kun je nauwelijks onderschatten. Want het gevolg is dat de sacralisering, zeg maar „de bovennatuurlijke bevestiging" van de rolverdeling tussen man en vrouw komt te vervallen. Tweedui zend jaar lang hebben wij christe nen God verbeeld in overwegend mannelijke termen en daarmee aan de leidende rol van de man een soort hemelse bekrachtiging gege ven. Als je God verbeeldt in man nelijke termen kan het immers niet anders of de concrete man, jij die hier tegenover me zit, staat dichter bij God dan de vrouw. En als de man dichter bij God staat, is het ook goed en rechtvaardig dat hij de leiding heeft, het denkwerk ver richt, de beslissingen neemt enzo voort. Zo is een Kerk gegroeid waarin de dienst wordt uitgemaakt door eerwaarde vaders, kerkva ders, concilievaders, paters, biecht vaders en Heilige Vaders. Vervalt het mannelijke gezicht van God, dan vervalt ook ae bovennatuurlij ke bekrachtiging van de mannen rol". De Kerk heeft nooit beweerd dat de mannenrol belangrijker of ede ler is dan die van de vrouw. Man en vrouw zijn volgens de kerkelij ke leer volkomen gelijkwaardig maar wel anders. „Ik denk dat die gelijkwaardigheid vooral theorie is. In de praktijk krijgt de man, de mannelijke rol en alles wat met het man-zijn wordt geassocieerd wel degelijk meer waardering dan de vrouw en alles wat met „het vrouwelijke" in ver band wordt gebracht. Denk je maar in: een mannelijke en een vrouwe lijke pool. De hemel hoort bij de mannelijke pool en is duidelijk van een hogere orde dan de aarde die bij de vrouwelijke pool hoort. De geest (mannelijk) wordt hoger ge waardeerd dan het lichaam (vrou welijk). Het verstand (mannelijk) wordt belangrijker geacht dan het gevoel (vrouwelijk). En zo kun je nog wel even doorgaan. De theorie zegt: „man en vrouw zijn anders maar gelijkwaardig". De praktijk is: „anders en ongelijkwaardig". Neem nu de Maria-verering in de rooms-katholieke kerk. Maria is de Moeder van God. „De Maria-verering is heel dubbel zinnig. Van de ene kant functio neert Maria als een strafsymbool. Maria is moeder en maagd tegelij kertijd. Een ideaal waaraan geen enkele vrouw ooit kan voldoen en waarmee dus benadrukt wordt hoe aards en zondig gewone vrouwen zijn. Aan de andere kant zie je dat Maria door veel gelovigen werd en wordt gebruikt om aan die al te mannelijke God te ontkomen. Men sen bidden tot Maria zoals kleine kinderen bij hun moeder aanklop- Een om iets van vader gedaan te rijgen. In wezen is de Maria-vere ring een heimelijke aanvulling van het eenzijdig mannelijke Gods-, beeld. In diepere lagen van hun be wustzijn hebben mensen weet van de onvolledigheid van het manne- lijkke Godsbeeld. Via Maria voegen Schitterend gebed Om nu terug te komen op het bid den: Marieke van Baest pleit er ze ker niet voor de tekst van het Onze Vader aan te passen aan een ver nieuwd Godsbeeld. „Het Onze Va der is een schitterend gebed, maar je moet er wel mee omgaan zoals Jezus het deed: met de nadruk op de vertrouwelijkheid en niet op de mannelijke identiteit van God. God is noch mannelijk noch vrouwelijk. Zijn wezen is in geen enkel woord te vatten. Wij kunnen niets meer doen dan in beeld brengen wat Hij in ons oproept. Soms zal dat een mannelijk beeld zijn, soms een vrouwelijk en soms een beeld dat helemaal geen geslachtelijke identi teit heeft. Je geeft God de liefste namen die je tot je beschikking hebt". Dat kan dus „vader" zijn, maar het hoeft niet. Voor Marieke zelf is het begrip „vader" overigens zeer bruikoaar. „Toevallig heb ik een ontzettend lieve vader". WILLEM SCHEER Marieke van Baest: „Mensen heb ben weet van de onvolledigheid van het mannelijke Godsbeeld. Via Maria voegen ze er alsnog iets vrouwelijks aan toe". Nog tot 1 mei kan in Amster dam een bijzondere .tentoon stelling worden bezocht: Exhi bit in het Amstelpark aan de Europaboulevard. Het bijzon dere van deze expositie be staat uit twee dingen: het ten toongestelde en de behuizing ervan. Hoewel deze rubriek niet bedoeld is aandacht te vestigen op uitingen van mo derne architectuur, kan toch wel even vermeld worden dat IBM, die de expositie door heel Europa laat trekken, iets heel aparts heeft laten maken door de Italiaanse architect Renzo Piano. Hij was ook be trokken bij het ontwerpen van het Centre Pompidou in Parijs. Met Exhibit wil IBM vooral jonge ren (vanaf de zesde klas van de la gere school) inzicht geven in de mogelijkheden van de moderne technologie. Maar ook ouderen kunnen er heel wat van opsteken. Voor niks: de expositie is elke dag van 9.00 tot 18.00 uur gratis toegan kelijk. Wie het paviljoen is binnengestapt hoeft het niet bij kijken alleen te laten, hij kan ook iets doen. Bij voorbeeld met het tip-scherm waarop een plattegrond van New York te zien is. Door vakjes op het scherm aan te raken kan men de gewenste beelden oproepen die in formatie verschaffen over de ge wenste musea, theaters en dergelij ke. Of men tekent iets op een tablet en kiest de kleur, waarna dat keu rig op het scherm verschijnt. Door bij een ander scherm een dialoog in te tikken op het toetsenbord komen stripfiguren tot leven. Chip Natuurlijk krijgt de chip, die het mogelijk heeft gemaakt dat compu ters lager in prijs en dus meer toe pasbaar werden, veel aandacht. De fabricage ervan wordt duidelijk ge maakt en naast een vele malen vergroot model is ook een echte chip te bewondren onder de micro scoop. Direct aan het begin van de expositie is een uiterst fijn-werken de printer in vol bedrijf te zien, el ders wordt een lees-schrijfkop ge toond die drie miljoen tekens per seconde kan verwerken. Vanzelfsprekend wordt ook ge toond hoe de computer bij het teke nen en ontwerpen, onder meer van het tentoonstellingspaviljoen zelf, wordt gebruikt. Grappig om te zien is hoe een robotsysteem uit een aantal schijfjes het exemplaar met het verkeerde gewicht haalt. De computer kan voor tal van zaken worden ingeschakeld, zo valt op deze tentoonstelling te zien. Bij voorbeeld bij het leren praten van doofstomme kinderen; zij kunnen geluidsgolven zichtbaar laten wor den op het scherm. En om een microscoop te construeren die een driedimensionaal voorwerp kan onderzoeken per 0,01 nanometer, ongeveer de grootte van een atoom. Hoe plat het tv-scherm in de toe komst kan worden laat IBM met het plasma-scherm zien, dat werkt met een mengsel van de gassen neon en argon en dat niet trilt zoals we van de kathode-straalbuizen ge wend zijn. Kortom, op een heel be perkt oppervlak valt heel wat te le- MSX Steeds meer mensen raken ervan overtuigd dat MSX een groot deel Dat je met een computer ook kunt explicateurs optreden. van de markt zal veroveren. Al was het maar ons „eigen" Philips, dat ook computers die aan deze standaard beantwoorden op de markt heeft gebracht. Wie er zeker in gelooft is de kleine, sympathieke uitgeverij Stark-Texel. Vanuit Oos terend heeft men inmiddels een aantal boeken over MSX op de markt gebracht, dat ook door de importeurs van computers hoog wordt aangeslagen. Zo hoog, dat men een boek van Stark als ge praten, laat een van de vijftig studenten zien, die op Exhibit als bruiksaanwijzing verstrekt. A. C. J. Groeneveld is de belang rijkste auteur in deze reeks. Van hem is de serie „Uw MSX-compu- ter de baas", zowel het handboek voor BASIC als dat voor de disk drive. Beide boeken worden geken merkt door een uiterst nauwkeuri ge benadering van het onderwerp en een zeer uitgebreide uitleg per commando. Dat maakt het ook mo gelijk de boeken als naslagwerk te gebruiken. Voorbeelden en korte programma's verduidelijken een en ander op een goede wijze. Groene veld heeft ook een cassetteband sa mengesteld die de nieuwbakken gebruiker van een MSX-computer bij de hand neemt en snel wegwijs maakt op de machine. Wessel Ak kermans schreef het MSX-zak- boekje, een soort beknopte handlei ding die vooral de wat meer tech nische belangstellende gebruiker zal interesseren. Prima boekjes, die keurig zijn uitgevoerd. Beurs Iemand die ook vanaf het begin in MSX heeft geloofd is ir. Luc Sala. Na eerst Commodore-Info op de markt te hebben gebracht, kwam hij begin van dit jaar met zijn nieu we tijdschrift MSX-Info. Op dezelf de manier gemaakt en dat betekent onder meer dat de listings van pro gramma's die worden afgedrukt voor de „luie" computeraars ook op cassetteband verkrijgbaar zijn. De animo voor het MSX-gebeuren is groeiende, op het moment zijn er rond de 15.000 huiscomputers ver kocht die aan deze standaard vol doen. Gebruikers van huiscomputers hebben bijna allemaal als eigen schap, dat ze gek zijn op informa tie. Om aan die wens te voldoen, houdt MSX-Info op 25 mei in de Expohal in Hilversum een MSX- computerbeurs, van half tien 's morgens tot vijf uur 's middags. Sala verwacht rond de zevendui zend bezoekers voor dit gebeuren, dat demonstraties, voorlichtings stands van gebruikersclubs, en aan biedingen van de handel brengt. Wie het wat verder weg wil zoeken kan van 13 tot 16 juni terecht op de Internationale Computer-Show in Keulen. Men verwacht ongeveer 350 standhouders uit 18 landen op deze beurs, waarvan de toegangs prijs 10 mark bedraagt. Vooral de gebruikers van huiscomputers mo gen veel verwachten van de voor lichting die de Computer-Club van de Duitse omroep WDR verzorgt. Onder meer toont men het gebruik van computers in trucagefiïms en bij robots en is er een know-how- computer" van papier voor begin ners. PIETER TAFFIJN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 21