Impasse op Schiphol I 4 f finale Wieg BON otha: UDF erlengstuk van erboden ANC Reagan: geen militaire hulp aan contra's - - - [lie zegen mt van boven Originele ontsnapping PROPER f ollen en loesem bloei Omroepen ontevreden met nieuwe NOS-voorzitter audio hoortoestcllcn DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND KV Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthof! Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling).kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excES%BTW)T 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. t Zaterdag 20 april 1985, 76e jaargang no. 23173 Zaterdag: Een avond met An- dré (Hazes) op Ned. I om 20.55 uur. Om 22.15 uur Polanski- film „De huurder". Op Ned. II om 21.30 uur „U zij de glorie". Zondag: Ned. I om 20.35 uur Adriaan van Dis. Op Ned. II om 12.00 in „Capitool" de les van Vietnam en om 12.45 uur een Rembrandt voor het Rijks- Wolkenvelden, afgewisseld door zonnige perioden. Vrij krachtige noordwesten wind- Tempera tuur ongeveer 12 gra den. Zon op: 6.31; onder 20.48. Hoog water Schev.: 3.45 en 15.58; laag water.: 12.00 en 0.02. FORT Een gepensioneerde man in Franse plaats Belfort, die gisteren in tuin aan het werk was, zag tot zijn iazing een groot blok ijs tussen zijn en ploffen. Bij nader onderzoek het ongeveer vijf kilo wegende blok levroren urine te bestaan. De politie loedt dat de ijsklomp afkomstig is van )assagiersvliegtuig. Vorig jaar juli ge- de hetzelfde in Saint-Julien-les-Vil- bij Troyes. Een echtpaar kreeg de k van zijn leven toen een blok ijs van zich 's nachts door het dak van huis boorde en in de slaapkamer te- kwam. Ook hier bleek het om be- >n urine te gaan. Aan het slot van de Raads vergadering van de Sociaal Economische Raad is gister middag offi cieel afscheid genomen van Herman Bode, die sedert 1974 namens de FNV deel van de SER heeft uitge maakt. Van de SER-voorzitter ontving Bode een geschenk. Tamils in Apeldoorn weigeren zakgeld APELDOORN De Tamils in het Apeldoornse opvangcentrum Bosrust weigeren de twintig gul den zakgeld, die hun volgens de bed-bad- en broodregeling" we kelijks toekomt. Zij vinden het bedrag te laag en voelen zich ge discrimineerd ten opzichte van andere vluchtelingen, die in af wachting van de beslissing over hun asielaanvrage zonder meer een bijstandsuitkering ontvan gen. De Tamils volharden in elk geval in deze weigering tot het kamerdebat van aanstaande dins dag. De Apeldoornse overheid organiseert niets voor de Tamils, om niet de indruk te wekken, dat de Tamils mogen blijven. MÜNSTER Een veroordeelde over valler is op een bijzondere maar eigen lijk zeer voor de hand liggende wijze ontsnapt uit de gevangenis van de Westduitse stad Münster. Hij stapte na melijk dóódsimpel de gevangenisdeur uit. De 37-jarige man, die tot drie jaar cel was veroordeeld, had de plaats in genomen van een medegevangene, die vrijgelaten zou worden na vijf dagen te hebben vastgezeten voor het niet beta len van een boete. De veroordeelde overvaller had de naam van zijn celge noot opgegeven, waardoor deze op nieuw werd gearresteerd. Van de over valler ontbreekt nog elk spoor. :HIPHOL Het con flict rond de verkeerslei- lers van de luchthaven :hiphol verkeert sinds gisteravond in een pat stelling. De verkeerslei ders willen wel met mi- lister Smit-Kroes van /erkeer en waterstaat praten, maar ze willen liet voldoen aan haar li voorwaarde om eerst de acties te beëindigen. IDe gemiddelde vertraging in het vliegverkeer op Schiphol als gevolg van de acties van de verkeersleiders, bedroeg gisteravond drie tot vier uur. Intussen worden veel uit staande reserveringen al ge annuleerd en het aantal pas sagiers dat niet komt opda gen, stijgt onrustbarend, De 65 buitenlandse lucht vaartmaatschappijen die van Schiphol gebruik maken hebben minister Smit-Kroes geschreven „dat de reputatie van de Nederlandse, nationa le luchthaven in hoge mate wordt aangetast door de ac ties y de verkeersleiders". Witheet Woordvoerder P. Herweijer van het Gilde van Verkeers leiders zei gisteravond: „Wij zijn niet in staat zo maar even een knop om te draaien en verkeersleiders tevoor schijn te toveren. Dat moet gebeuren door persoonlijke motivatie van mensen die zeer gefrustreerd thuis zitten. Niemand schijnt te begrijpen dat een groep ambtenaren zo witheet kan worden als de verkeersleiders nu zijn. Wij zijn intussen wel bezig voor bereidingen te treffen de verkeersleiders zo spoedig mogelijk weer normaal te la ten werken maar pas na het gesprek met de minister. Zij heeft mijn telefoonnummer", aldus Herweijer. Wachten De buitenlandse maatschap pijen op Schiphol spreken in hun boodschap aan de minis ter over een „grote directe en indirecte benadeling van dui zenden luchtreizigers en ver laders". Zij wijzen erop dat met name de talrijke buiten landse passagiers niets begrij pen van de .^onaanvaardbare vertragingen op de diensten van en naar Amsterdam". Zij vragen de minister „alles in het werk te stellen om de toestand op Schiphol ten spoedigste te doen normalise- Gisteren waren er toestellen die met nauwelijks vertra ging het luchtruim kozen, anderen moesten soms acht uur wachten voor het ver treksignaal werd gegeven. Van de 250 in- en een zelfde aantal uitgaande vluchten die gisteren op het programma stonden, bedroeg gisteravond het aantal annuleringen 67 inkomende en 63 uitgaande vluchten. Dertien inkomende en een gelijk aantal uitgaande vluchten werden verlegd naar de luchthavens van Antwerpen, Eindhoven, Brussel en Rotterdam. De passagiers die op Schiphol stonden, werden met bussen overgebracht naar genoemde luchthavens. dAPSTAD De Zuida- Uiaanse president, Bot- heeft het Verenigd nocratisch Front ,0pF) ervan beschuldigd „verlengstuk" te zijn de verboden anti-a- heidsbeweging ANC. gens Botha „bevordert UDF de revolutie" in wti-Afrika. litspraak van Botha vormt luidelijkste waarschuwing het UDF, waarin zowel ten als blanken zitting in en en dat zonder geweld fschaffing wil komen van apartheidssysteem. Vol- Botha wil het UDF mid- een mobilisatie van de a's een confrontatie met lutoriteiten aangaan. Het hoopt hiermee een spi- (ADVERTENTIE) raai van geweld te creëren, die zal uitlopen op een revolutie, aldus Botha. Extra politie bewaakte giste ren de blanke woonwijk in Ui- tenhage, waar een groep zwar te mensen donderdag een 19-jarige blanke met benzine overgoten en in brand staken. Tot nu toe zijn er door de poli tie geen arrestaties gemeld. Het Zuidafrikaanse persbu reau SAPA is op grond van een getuigeverklaring tot een andere versie gekomen van het incident van afgelopen donderdag. Volgens de getuige bevond de blanke zich niet in de blanke woonwijk Uitenha- ge, maar in een twee kilome ter verderop gelegen illegale bar in een zwarte woonwijk. Daar werd hij door een menig te aangevallen en in brand ge stoken, aldis de getuige. f» nieuwe woningkrant ie ft Wanneer u belt sturen I wij u hem graag toe. HAAG Op dit mo- t staan op verschillende tsen in Nederland bollen loesem in bloei. In Noord- land (Den Helder, Julia- «rp, Zijpe, Anna Paulowna et koegras) zijn narcissen 1 ulipa's (vroege tulpen) te In de velden rond Haar- en Bergen zijn daarnaast hyacinthen te bewonde- jDe bloesem staat in de Be- 1* (peren) en in Limburg en, pruimen en kersen) in- Jdels in de knop. Dit heeft Nationaal Bureau voor 1 isme (NBT) vrijdag mee bid. In de Keukenhof narcissen, tulpen en 'ge hyacinthen. Op de vel- I rond Leiden krijgen de tu- I s meer kleur en staan de 'pissen volop in bloei. Er weinig hyacinthen te zien. HILVERSUM De mees te omroepen hebben kri tisch gereageerd op de be noeming van de commis saris der koningin in Utrecht, mr. P. Van Dijke tot nieuwe .voorzitter van de NOS. Zij vinden dat de minister een groot be stuurlijk risico neemt door iemand te benoemen die geen kennis van omroep- zaken heeft en reeds 64 jaar is. Veronica, NCRV, KRO en Tros wijzen erop dat het kabi netsbesluit voorbij gaat aan de unaniem door de gezamenlijke omroepen voorgestelde kandi daat, de huidige Vara-voorzit- ter en PvdA-lid Van den Heu vel. De Avto is echter ver heugd en heet Van Dijke wel kom, hoewel hij geen specifie ke omroepervaring heeft. De raad van beheer van de NOS is verontwaardigd omdat de benoemingscommissie uit het NOS-bestuur niet met Van Dijke heeft kennis gemaakt, hoewel minister Brinkman (WVC) had beloofd dat dat vóór diens benoeming zou ge beuren. Pag 3: Van Dijke: „Ik ben geen zetbaas" Alkmaarse kaasmarkt geopend In Alkmaar is gisteren het nieuwe seizoen voor de kaasmarkt ge opend. Het anderhalve jaar oude jongetje Jos geniet met volle teugen van een ritje op de slee van twee kaasdragers. Inzet: Va der Ger leert hier zijn zoontje Jos hoe kazen opgestapeld moeten worden. (ADVERTENTIE) Al 20 jaar een dijk van een dealer. Hoge Rijndijk 278 2314 AL leiden tel.: 071-896000 zie pagina 16 WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft zijn dringende verzoek aan het Congres om in 1985 14 miljoen dollar vrij te maken voor militaire hulp aan de rechtse Nicaraguaanse rebellen laten vallen. Reagan deed dit om een nederlaag in het Congres te voorkomen. Volgende week zal het Congres een standpunt innemen ten aanzien van de Amerikaanse hulp aan de zogenaamde contra's. gens berichten in de Amerikaanse pers is Reagan er de afgelo pen dagen niet ingeslaagd om republikeinse en democratische politici te overtuigen van de noodzaak de financiële middelen vrij te geven voor militaire hulp. In een gisteren gepubliceerd rapport beweert de Amerikaanse regering dat Nicaragua bij Punta Huete een 3.000 meter lange landingsbaan aanlegt. Van daaruit zou de Sovjet-Unie verken ningsvluchten kunnen maken langs de westkust van de VS, al dus het rapport dat is opgesteld door de ministeries van buiten landse zaken en defensie. 'au fcnt> vz ia CCuZ Avtzonz.:.. Ben van Voorn werkt in Parijs mee aan nieuwe Asterix In Parijs wordt op het ogenblik hard gewerkt aan een nieuwe tekenfilm over Asterix. Schrijvers, tekenaars, ani mators, geluidsmensen en cineasten zijn tien of meer uren per dag in de weer om de film tegen kerstmis in de biosco pen te krijgen. De medewerkers komen uit Canada, Enge land, Denemarken en Hongarije. En uit Nederland, in dit geval de Drentse kunstenaar Ben van Voorn, die eerder in kringen van tekenfilmmakers wereldfaam verwierf door zijn werk aan de avondvullende film „Als u begrijpt wat ik bedoel" over Ollie B. Bommel en Tom Poes. Verslaggever Jan van Kooten zocht hem op in Parijs. Zijn werk aan As terix vindt Van Voorn zoals blijkt op de voorpagina van onze wekelijkse bijlage Finale „een makkie". VERDER IN FIN'ALE: Bidden voor beginners, deel III en slot. •Computerrubriek: Exhibit is een bezoek waard. Perschef Jan Smulders: „Alleen de paus zelf kan programma nog in de war sturen". Vrije Vrouwen in verzet tegen feministisch gedram. Pierre Kartner: „Het staat niet chique om van Vader Abraham te houden". „Het moment der waarheid is bij veel Duitsers nog niet gekomen". Brief groeit uit tot manuscript van 400 blad zijden. Lange-afstandloper Cor Vriend heeft er nog niet genoeg van. Marten Eibrink haalt bezem door PEC ZWOLLE. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) SlMmtrut 22, 2312 BW LHÓtn MMoon 071-WSa» De wieg van de mensheid heeft niet in Azië maar in Afrika gestaan. Daarover zijn de deskundigen het inmiddels met elkaar wel eens geworden. Minder sterk wordt tegenwoordig verondersteld, dat de mens van de aap afstamt. En dat komt dan weer, omdat er nog steeds een schakel ontbreekt tussen de aap en de mens. U leest het vandaag in „Wetenschappen", een veelgelezen rubriek in de Leidse Courant. Mocht onderstaande bon de nog ontbrekende schakel zijn tussen u en de Leidse Courant, zorg dan dat u hem zo snel mogelijk benut. De Lad* Courast wil ik bert 14 dagen proberen. Gratis «n geheel vrijblijvend In oen open envelop aonder poetegel opsturen mot Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Deo Haag. 'CcidócGouoont

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1