Vrouwen in verzet feministisch gedram PERSCHEF JAN SMULDERS: „Alleen de paus zelf kan programma nog in de war sturen" ZATERDAG 20 APRIL 1985 F IFOORT De naam iting Vrije Vrouwen" at ongelukkig gekozen. ievrouw Hendriks is er irg over te spreken. „Hij geheel tegen de bedoe- feministisch over. Ik lij bij de oprichting ook deze aanduiding verzet. de initiatiefneemster 'rije Vrouwen, mevrouw was al onder deze begonnen en had er al 1 bekendheid mee gekre- *et bestuur van de stich- leeft toen besloten het zo in, anders zaai je alleen verwarring". Grietjes, volgens me- Hendriks een „doorsnee"- '^fouw uit Boxtel, is vorig jaar •oifaar openbare verzet gestart, k luw Hendriks: „Zij kwam re- in aanraking met vrou- het feministisch gedram iren; het emancipatiebeleid imers veel te ver. Zij heeft «fen kettingbrief opgesteld, die Ji veel positieve reacties op- lij kreeg duizenden" adhesie- ingen uit het hele land". De L werden bij elkaar gestoken, resulteerde in de stichting, lebben bewust niet gekozen jen vereniging. Er moeten al- stromingen mee kunnen "ij hebben inmiddels uit een laag van de bevolking steun [gen". komt weliswaar van in van verschillende plui- maar de liberale hoek laat meest van zich horen. Ook m die zelf een goede positie bedrijfsleven bekleden, blij- lesbehalve afkeurend tegen- ït initiatief van Vrije Vrou- staan. vingend (wat is er nu zo verkeerd aan lancipatiebeleid? Het voor- i bezwaar tegen de huidige [Van (vrouwen)zaken: hpatie-ideologie wordt CCHT „De enige die fogramma nog in de war turen is de paus zelf. Hij in bewogen mens, die zeer gevoelsmatig rea- Ik zou me kunnen voor- n dat hij zich plotseling aan onderhoudt met een gehandicapten of dat hij iren de hand reikt. De ing in andere landen dat je met deze paus met oort spontane handelin- ekening moet houden". ef Jan Smulders (44) van de ng Pausbezoek zet de puntjes ni, voordat paus Johannes II zaterdag 11 mei voet op andse bodem zet. Smulders zichzelf tot de kritische loyale katholieken, die op- verheugd zijn over de komst paus naar Nederland, on alle moeite die men heeft r jmmige herderlijke geboden. f lezoek van de paus is voor L\ kerkprovincie een moment allerlei zaken extra aan- crijgen. Door zijn komst zul- erlei ontwikkelingen, waar- verd verondersteld dat ze varen aanvaard, opnieuw ter i ie worden gesteld. Met ande- Q >rden: het bezoek werkt als IJ; italysator. Dat Is een goede 'dracht ntkend kan worden dat de 5-jarige paus ook tweedracht gezaaid in de Nederlandse eke kerk, niet in de laatste door een aantal omstreden ipsbenoemingen. Het kan- de Stichting Pausbezoek Utrechtse binnenstad, waar in Smulders zetelt, is al eens ird en bij aartsbisschop Si- aan de Maliebaan te Utrecht' e ruiten ingekegeld. Daar- komen bij de stichting dui- brieven binnen van voor- l^enstanders van het pauselijk Pro en contra houden el- ngeveer in evenwicht. %ers: „De briefschrijvers zijn f tegen, een tussenweg is er We ontvangen honderden ji van mensen die vreselijk dat de paus naar Nederland j n Een lang gekoesterde wens oor hen in vervulling. Maar aat tegenover dat er ook tal- J lovigen zijn die zeggen: „Hij Vetter thuisblijven". Mensen die leurgesteld zijn over de gang iken in hun kerk. Het is nu t al een gegeven dat deze paus va.1 niemand onberoerd laat", in yvordt er in de top van de -katholieke kerk gedacht het satirische VARA-pro- Jan Smulders: „De briefschrijvers zijn voor of tegen, een tussenweg i er niet". gramma, waarin de paus als Popie Jopie wordt opgevoerd? Smulders: „Popie Jopie, wat moet ik daar nu van zeggen? M'n doch tertje vindt het wel leuk, maar ik kan me niet voorstellen dat vol wassen mensen om die flauwe kul moeten lachen. Laatst zag ik zo'n uitzending, waarin die zogenaamde paus een koekje in de thee doet, waardoor het smelt. Dat was blijk baar het toppunt van lolligheid. Aan de andere kant zeg ik: „Moet je daar nou kwaad om worden? Wordt de paus beledigd?". Eerlijk gezegd vind ik het zo puberaal dat ik me nauwelijks kan voorstellen dat mensen boos worden. Natuur lijk, er zijn best mensen die het al lemaal schandelijk vinden en Pisa het liefst zouden verbieden. Maar we leven in een vrij land, het is een groot goed dat zoiets hier kan, ook al ben je het er helemaal niet mee eens. Van paniek is in elk ge val totaal geen sprake. Aartsbis schop Simonis, met wie ik geregeld contact heb, heeft er nog nooit met één woord over gerept. Trouwens, ik geloof dat hij nog nooit naar Pisa heeft gekeken. Hij kan z'n tijd wel beter besteden". den jongeren met Popie-Jopiesjaals langs de kant van de weg staan? Jan Smulders: „Bang? Waarom? Ik denk dat duizenden gelovigen met geel-witte vlaggetjes, de pauselijke kleuren, aanwezig zijn. En als er nou eens vijfhonderd jongeren met Popie-Jopiesjaals tussen lopen, wat dan nog? Die sjaals lossen toch he lemaal op in de massa. Dacht je nou werkelijk dat de paus denkt: Hé, wat zie ik daar, Popie-Jopies jaals Het kan alleen de feest vreugde verhogen". Is de organisatie niet bang dat tij- Terug naar de organisatorische dens het bezoek van de paus hor- kant van het pausbezoek, want daarvoor is Jan Smulders tenslotte aangetrokken. Samen met twee an dere staffunctionarissen moet hij ervoor zorgen dat het bezoek van de paus tot in de kleinste details is geregeld. En dat is een bijna hei dense klus. Voorbeelden uit het re cente verleden zijn er niet, omdat het duizend jaar geleden is dat een paus voet op Nederlandse bodem heeft gezet. Daar komt nog bij, dat paus Johannes Paulus II honderd duizenden mensen in beweging weet te zetten. „Als er een staatshoofd op bezoek komt, wordt er een draaiboek uit de kast gehaald, dat eventueel een beetje wordt aangepast. Wij moeten echter alles zelf bedenken. We heb ben geen voorbeeld bij de hand. Wel kunnen we ons spiegelen aan bezoeken aan andere landen. Maar dat is ons enige houvast. Voor de rest moeten we alles zelf uitzoe ken". Voor alle duidelijkheid: de paus brengt een pastoraal bezoek aan ons land op uitnodiging van de Ne derlandse bisschoppenconferentie. Dat houdt automatisch in, dat de rooms-katholieke kerk voor de kosten opdraait. De Nederlandse regering heeft zich alleen verant lsp.V/ffl/vve/7 willen vechten. Niet iglï de mannen, maar tegen de kmeid, wier bemoeizucht in hun n. nu toch te ver dreigt te gaan. De ei): het „feministische gedram", dat hand begint te lopen. Als Secretaris Cappeyne van de lCHello haar zin krijgt en het concept beleidsplan „Emancipatie" komt erdoor, is de ellende niet te overzien. Miljoenen vrouwen zullen tegen hun zin gedwongen worden een baan buitenshuis te zoeken, waardoor het gezin steeds meer in het gedrang zal komen, zo voorzien de Vrije Vrouwen. Een van de drijvende krachten achter deze vorig jaar opgerichte stichting is mevrouw M. Hendriks-Stoorvogel uit Amersfoort. Zij neemt de gelegenheid haar grieven tegen het functioneren van de staatssecretaris en haar Emancipatieraad te uiten, graag waar. dwingend opgelegd. Mevrouw Hen driks: „Wij zijn niet tegen emanci patie, integendeel. Wij zijn allemaal geëmancipeerde vrouwen, we zijn voor gelijke beloning, gelijke kan sen op elk gebied en ga zo maar door. Ons bezwaar is dat men te veel op het individu af gaat. Ieder een moet zelf beschikken over zijn eigen leven, moet zijn eigen inko men hebben, zodat er een plurifor me maatschappij ontstaat. Maar als men een gezin heeft, dan kun je niet uitgaan van het individu; je vormt samen een eenheid. Het is fout om vrouwen buitenshuis werk op te leggen". Dat opleggen van werk ziet de stichting als logisch gevolg van het invoeren van een 25-urige werk week, zoals de Emancipatieraad die met ingang van 1990 wil. Als ge volg daarvan zullen veel vrouwen om financiële redenen gedwongen worden een baan te zoeken; iets wat ze vaak helemaal niet willen. „Er moeten overal opvangcentra komen voor kinderen als vrouwen massaal gaan werken. Men wil kennelijk naar een situatie als in de Sovjet-Unie en Japan. Die vrijheid om te doen en te laten wat je wilt, zoals die nu bestaat, dat is toch fan tastisch in ons land. Als men wil werken, heb ik daar geen moeite mee. Maar als men thuis wil blij ven, is dat ook prima. Je moet vrouwen niet dwingen een baan te nemen. Het is een stom beleid. En wat dacht je van de jongeren die zonder baan zitten? Ontelbaren ko men erbij als je vrouwen een werk plaats laat bezetten; een werkplaats die zij bovendien niet eens willen". Eveneens aan de Sovjet-Unie en andere Oostbloklanden moet me vrouw Hendriks denken als ze ziet welke kant het onderwijs op gaat. „De ideologie wordt een dwingen de deugdelijkheidseis. De leermid delen, alles wordt gebruikt om de1 emancipatie naar voren te brengen. Je kunt rustig spreken van indoc trinatie". Verdomhoekje Door de ontwikkelingen van de af gelopen jaren is het huisvrouw-zijn steeds meer in een negatief dag- woordelijk gesteld voor de veilig heidsaspecten. Binnen de organisatie is Jan Smul ders belast met het hele persgebeu- ren, een deel van de organisatie en de coördinatie tussen de stichting en de veiligheid. Van de zijde van de pers is de be langstelling overweldigend. Het vier dagen durende bezoek van zaterdag 11 mei tot en met woens dagmorgen 15 mei zal in zijn ge heel rechtstreeks door de televisie worden uitgezonden. Het gaat daarbij om in totaal 28 uur televi sie, waarbij de KRO het grootste deel voor zijn rekening zal nemen. De schrijvende pers zal eveneens in al haar schakeringen aanwezig zijn. De belangstelling beperkt zich niet alleen tot de Benelux. Vanuit heel de wereld komen er verzoeken om het pauselijk bezoek te mogen ver slaan. Perschef Smulders rekent zelf, gezien de huidige stand van zaken, op ongeveer duizend journa listen (inclusief fotografen en tech nici). Tijdens het verblijf van de paus in ons land dient de Beatrix- hal in Utrecht als perscentrum. De media krijgen daar de beschikking over alle mogelijke faciliteiten zo als telefoonlijnen en telexen. Op Jan Smulders rust nu de zware taak om de media zoveel mogelijk van dienst te zijn, zonder dat het hinderlijk wordt. Het staat echter al bij voorbaat vast dat lang niet ie dereen tevreden kan worden ge steld. Slechts enkele gelukkigen zullen de paus van dichtbij kunnen bewonderen en wellicht de plaat van hun leven kunnen „schieten". Nederlandse les De paus zal 25 toespraken houden, allemaal in het Nederlands. Over de inhoud is nog niets bekend. De toespraken brengt hij mee uit Rome en zullen hier onder embar go worden verspreid. De Stichting Pausbezoek heeft daarom een ver taalbureau ingeschakeld (Lexitel in Utrecht), dat de Nederlandse tekst in het Frans, Duits, Engels en Ita liaans zal vertalen. De paus bereidt zich ondertussen voor op z'n bezoek aan ons land. Hij krijgt op het ogenblik twee keer per week Nederlandse les (met succes, zoals onlangs uit zijn tv-toespraak viel op te merken) en verdiept hij zich in de Nederlandse geschiedenis, zodat hij goed besla gen ten ijs komt. Van haar kant zal de Stichting Pausbezoek er alles aan doen om het bezoek zo vlekke loos, maar tegelijk zo spontaan mo gelijk te laten verlopen. Jan Smulders: „Ik hoop dat ik op 15 mei kan zeggen: „Het is een goed feest geweest". Huisvrouw-zijn zeker zo hoogwaardig als een baantje buitenshuis" licht geplaatst, vindt mevrouw Hendriks. Vrouwen die niet bui tenshuis werken, voelen dat zij met een scheef oog worden aangekeken omdat zij „alleen" het huishouden doen. Een herwaardering van de positie van de vrouw thuis is daar om in haar ogen bittere noodzaak. „Er wordt gesuggereerd alsof vrou wen niets anders doet dan wc's schoonmaken, boodschappen doen en meer van die karweitjes. Wij vinden het opvoeden van kinderen en het eventueel verrichten van vrijwilligerswerk zeker zo hoog waardig als een baantje bij de Hema of zo". Dat opvoeden wordt veel te veel onderschat: „Je hebt daarmee echt een positie in de maatschappij. Ik heb zelf drie kinderen. Die hebben een klankbord nodig. Je moet veel lezen om bij te blijven, om je kin deren te kunnen begeleiden. Ze moeten altijd bij je terecht kunnen, overal met je over kunnen praten. Je moet je in onze samenleving verdiepen, in de problematiek van kernbewapening, euthanasie, hon ger en nood in de wereld en ga maar door". Om de politieke partijen achter hun standpunt te krijgen, hebben de Vrije Vrouwen regelmatig con tact met politici. Onlangs had een delegatie van de stichting een on derhoud met CDA-fractievoorzitter De Vries, bij wie een gewillig oor werd gevonden. Een poging van mevrouw Hen driks om in de Emancipatieraad zitting te nemen en zo het beleid enigszins bij te sturen, leed schip breuk. „Ik denk dat deze raad zeer eenzijdig is samengesteld, ze verte genwoordigt zeker niet alle vrou- Sinds kort gebeurt dat dus niet al leen voor haar politieke partij, maar ook voor de Vrije Vrouwen. Naast haar huishouden en het pro pageren van de doelstellingen van de stichting zet de domineesvrouw zich ook voor de radio in voor het GPV, waarvan zij de programma's voor haar rekening neemt. Feministen De oprichting van de Vrije Vrou wen is feministen, zoals verwacht, in het verkeerde keelgat geschoten, zo kan geconstateerd worden na le zing van een column van Renate Dorrestein in het weekblad De Tijd. Dorrestein ziet de vrouwen die zich tot de stichting voelen aan getrokken als theemutsen". Bo vendien steekt zij niet onder stoe len of banken toch al niet veel op te hebben met vrouwen die slechts huisvrouw en moeder willen zijn. Er is volgens Dorrestein geen spra ke van dat de Emancipatieraad poogt om vrouwen achter hun for nuis weg te sleuren; voor de meeste vrouwen valt er helemaal niets te kiezen. Zij moeten voor anderen zorgen, of zij dat nu ambiëren of niet. Geconfronteerd met deze kritiek, die op haar gefrustreerd overkomt, kan mevrouw Hendriks slechts la chen. Belangrijker vindt ze de posi tieve reacties die blijven binnen stromen sinds de eerste brochure van de Vrije Vrouwen het daglicht zag. In het foldertje wordt opgeroe pen „te vechten voor de terugkeer van het gezond verstand nu het nog niet te laat is" en wordt vrij heid van rolverdeling voor ieder een bepleit. De stichting heeft, zoals trots wordt gemeld, een schare bekende Neder landers achter zich verzameld die het comité van aanbeveling vormt. Enkelen van hen: majoor Bosshardt van het Leger des Heils, bisschop Bomers van Haarlem, het echtpaar Philips en Rietje en Toon Hermans. E1ISE WAGNER Mevrouw M. Hendriks- Stoorvogel: „Vechten voor terugkeer gezond verstand nu het nog niet te iaat is". wen in Nederland, vandaar njijn sollicitatie toen er vacatures ont stonden". In de advertentie die vo rig jaar in de dagbladen verscheen, werden mensen gevraagd die over emancipatiedeskundigheid beschik ten. „Ik vraag me nog steeds af wat die deskundigheid inhoudt, omdat er voor deze zaken geen scholing bestaat. Ik vermoed dat het een on derstrepen is van de emancipatie ideologie, die je onder de bevolking moet uitdragen. Die deskundigheid heb ik niet in huis". Wel buigt me vrouw Hendriks zich als lid van de schaduwfractie van het GPV voor de provincie Utrecht al jaren over het emancipatiebeleid op provinci aal ^n landelijk niveau

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19