Eerste paal in hart van nieuwe raadzaal Burgemeester Van der Have ereburger GETERGDE DUIVENMELKER HOORT ACHT MAANDEN EISEN Zware straf gevraagd voor verkrachting 31 2iflDEN OMGEVING C^idócGourant ZATERDAG 20 APRIL 1985 PAGINA 11 delijk ongeval |Noordwijkerhout RDWIJKERHOUT De 43-jarige jnplonius uit Schagen (N.H.) is gister- ediijd rond tien uur dodelijk veronge- htij een frontale botsing op de Provin- eziijweg 1 in Noordwijkerhout. De man, refilit de richting Bloemendaal kwam, icstt ter hoogte van De Zilk een voor iet lijdende auto in en kwam op de weg- anlttvoor het tegemoetkomende verkeer defesing met een wagen die werd be- iplifa door een vrouw uit Noordwijk. De irdian de man uit Schagen vatte direct dejen brandde geheel uit. Het slachtof- h uierleed ter plaatse. De Noordwijkse n irnstig letsel in het gezicht op en is 4 feet Academisch Ziekenhuis Leiden ydjcht. Zij verkeert niet in levensge- emf edofc ktof DEN HAAG/LEIDEN Een 20-jarige Leidenaar die er van wordt verdacht begin dit jaar met drie andere mannen een 15- jarig meisje op haar kamer verkracht te hebben, hoorde gisteren bij de Haagse rechtbank vijftien maanden gevangenisstraf tegen zich eisen. Getuigen van het misdrijf aan de Rijnsburgerweg ver klaarden dat het meisie had geschreeuwd en gehuild toen ze door drie man werd vastgehouden en door de vierde verkracht. De ad vocaat van de verdachte kwam tijdens de zitting met een brief van het slachtoffer waarin ze schrijft dat ze vindt dat de verdach te al lang genoeg heeft vastgezeten in voorarrest. Maar in het schrijven blijft ze bij haar verklaring over de verkrachting. Offi cier van justitie mr. I.E. Klopper meende in tegenstelling tot de advocaat van de verdachte dat deze brief geen aanleiding voor een strafvermindering mag zijn. „Het slachtoffer mag niet bepa len wat voor straf de verdachte krijgt". Uitspraak op 2 mei. Magazijn Marine geopend OEGSTGEEST Burgemeester mr. Sj.H. Scheenstra heeft gistermiddag het 12,5 miljoen gulden kostende nieuwe complex van de Marine Magazijndienst aan de Oegstgeestse Haarlemmerstraat- weg geopend. In het gebouw met vijdui- zend vierkante meter magazijn komen 135 burgers van de marine te werken. Het wordt gebruikt voor de opslag van 135.000 onderdelen en artikelen. Het nieuwe gebouw werd gisteren overge dragen aan Commandeur Technische Dienst, J. Wendel. Het oude onderko men, de „lekkende toko" zoals het ge bouw in marinekringen wordt ge noemd, zal de komende jaren worden gesloopt. Dit gebouw is in 1942 neerge zet door de Duitsers. Boekje gepresenteerd bij archeologische vondst ALPHEN AAN DEN RIJN Een boekje voor de schooljeugd over de historie van Alphen aan den Rijn en een archeologische vondst in die gemeente gingen gisteren hand in hand. Het boek je is gratis gedrukt door het tekstverwerkings-, offset- en lichtdrukbedrijf Alphense Schrijfkamer b.v. (ASKA) dat gisteren 60 jaar bestond. Tevens werd gevierd dat het bedrijf een nieuwe pand heeft betrokken op het industrieterrein Molenwete ring. Als Alphens bedrijf voelen op richter L.W. Mijs en de huidige directeur R.P. Mijs zich erg be trokken bij de samenleving in Alphen. Daarom stemde men di rect toe toen Ewout van der Dussen van de gemeentelijke af deling sociaal culturele zaken met het voorstel kwam eens iets te doen voor de plaatselijke schooljeugd. Er volgde overleg met de commissies Alphense his torie. kunstzinnige vorming schooljeugd en de Kulturele Raad. Uiteindelijk werd besloten een boekje uit te geven van de hand van Kaj Elhorst dat be stemd is voor de leerlingen van de vijdde en zesde klas basison derwijs. Het boekje kreeg als ti tel mee „Alphen langs den Rijn" en beschrijft de geschiedenis van Alpen door de eeuwen heen met de Rijn als bindend element. Gisteren kreeg wethouden Henk den Duijn van sociaal- culturele zaken en onderwijs het eerste exemplaar overhandigd. De wethouder toonde zich zeer enthousiast over het boekje en hoopt dat dit een bijdrage zal le veren aan het historisch besef van de schooljeugd. Historisch vond Den Duijn ook de dag van overhandiging omdat gisteren ook een archeologische vondst is gedaan bij de grondwerkzaam heden voor de bouw van win kels aan de Julianastraat en Cas- tellumstraat. In beide bouwput ten mochten archeologen eerst „spitten" omdat vermoedt wordt dat in die omgeving ooit het Al phense Castellum heeft gestaan. In de bouwput aan de Juliana straat zijn een stuk houten riool en een stuk van een weggetje gevonden die dateren uit 40 na Christus. lengde jcties ^opening ■fWensbloem JSN Staatssecreatris G sloeg gistermiddag de paal voor het woon- en lcentrum in de Stevens- 'Uj|t de Stevensbloem gaat 'De bouw van het pro- ;emt anderhalf jaar in ^jlén kost 20 miljoen gul- !t V ^™o voor het winkelcen- erg groot, ondermeer tn Albert Heijn zullen .il vestigen. Daarnaast ko- \t verscheidene kleinere Is waaronder een iap en een horecagele- jd. Niet iedereen is ech- met de bouw van het .Jcentrum. Gezien het .Jit de Stevenshof als jan het rijksbeleid lang- volgebouwd gaat wor mian aanvankelijk werd 1 ^icht, wordt gevreesd dat hkels (en de supermark- ,s weinig klanten zullen .eji om het voortbestaan te «ton. ntïfeliers van het Voorscho winkelcentrum Noord J'jhd zijn bang dat de su- irkten in de Stevens- hierdoor gedwongen in klanten in Voorscho ïjnj lid ten onder zou kunnen ijzf 5eeidse afdeling van het gUklijk Nederlands Onder af Verbond (KNOV) onllaten berekenen dat er a lopening van de Stevens- ng in '86 „door de stagne- ge woningbouw nauwelijks lerÖrAak voor de winkels fcvezig zal zijn". Bovendien 'in beide supermarkten zo zijn dat enige ruimte voedings-speciaalzaken eg niet aanwezig is. Bo- n zullen de winkeliers 'fes het KNOV in de Ste- loem „zeker tot in het van de jaren negentig •nstige exploitatieproble- kampen hebben". NOORDWIJK „Dit is historische grond. In 1330 liet Jan van Henegouwen hier zijn jachtslot bouwen. Niemand is hier ooit twin tig meter diep gegaan zo als nu het geval is. Bij het bouwrijp maken zijn en kele resten van het leven van toen terug gevonden in de vorm van enkele kapotte kannen en kom men en die zullen in een vitrine in het raadhuis worden geplaatst als sym bool van de verbinding van het oude raadhuis naar het nieuwe deel". Deze woorden liet burge meester mr. J.M. Bonnike van Noordwijk gisteren via een megafoon rond- schallen voor hij de eerste paal voor de bouw van het nieuwe gedeelte van het raadhuis „boorde". De palen voor de nieuwe vleu gel worden niet geslagen om schade aan de omliggende wo ningen, de er tegenover gele gen historische Grote Kerk en het oude raadshuis te voorko men. De geboorde gaten wor den volgegoten met beton. De eerste paal werd ook al op een historisch punt de bodem in gewerkt: precies in het hart van de toekomstige raadzaal. In het „oude raadhuis" waren bijna antieke tekeningen van eerdere bouwplannen voor de uitbreiding van het raadhuis getoond. De oudste stammen uit 1940 van de hand van de toenmalige directeur gemeen tewerken. „Wanneer de oorlog er niet tussen was gekomen en er zo was gebouwd, was dat nu nog groot genoeg geweest", meldde de burgemeester. Dat plan voorzag namelijk in de bebouwing van het hele ter rein aan de Heilige Geest weg en besloeg drie verdiepingen. Ook historisch was een bouw plaat die in het begin van de zestiger jaren werd gemaakt door de toen nog bestaande partij Gemeente Belangen. „Betoon uw trouw - aan dit gebouw - Geef het een kans - en stem dus thans" was de leu ze van die partij die toen lijst 4 had. Als enige was Gemeente Belangen destijds tegen de plannen voor een nieuw raad huis aan de Prins Hendrik laan. Deze partij wilde bij het oude raadhuis blijven en die wens is nu, twintig jaar later, gehonoreerd. Burgemeester Bonnike haalde ter gelegenheid van de eerste paal nog meer oude nieuwtjes op. Zo was het de afgelopen dinsdag precies 98 jaar geleden dat een van zijn voorgangers burgemeester Van Limburg Stirum, de eerste steen legde voor het huidige raadhuis. „Dat werd toen gebouwd voor het bedrag van 18.914 gulden en 32,5 cent en Van Limburg Stirum voegde eraan toe: „Dit gebouw wordt zonder verho ging van de plaatselijke belas tingen neergezet". Dat is nu ook het geval", aldus Bonnike. Als eerste geschenk voor de nieuwbouw kreeg de burger vader van de Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming een gierzwaluw-kast aangebo den. Die zal in de oost- of zuidoostgevel van het gebouw worden ingemetseld. LEIDERDORP Burgemeester M A. van der Have werd gis termiddag ter gelegenheid van zijn officiële afscheid onderschei den met het ereburgerschap van de gemeente Leiderdorp. De bijbehorende penning en oorkonde werden hem tijdens een bui tengewone raadsvergadering uitgereikt door loco-burgemeester mevrouw I. Gehner-Ellenberger. Deze nam ook de voorzitters hamer van de gemeenteraad en de ambtsketen van de scheiden de burgemeester over De burgemeester werd bovendien in het bezit gesteld van de zil veren legpenning met oorkonde van de federatie van oranjever enigingen. Mevrouw Van der Have werd evenmin vergeten: zij kreeg de erepenning van de. gemeente Leiderdorp. De heer Van der Have kreeg vele cadeaus, maar het opmerkelijkste was een fraai schilderij van hem, vervaardigd door de kunstenares Carla van den Berg, dat hij zelf onthulde. Dat komt overigens in het gemeentehuis te hangen, op de eerste etage waar alle vroegere burgemeesters van Leiderdorp terug te vinden zijn. Er werden gisteren vele lovende woorden uitgesproken aan het adres van de burgemeester. Mevrouw Gehner citeerde in haar toespraak Godfried Bomans, de lievelingsschrijver van de bur gemeester. „Het uitbundige afscheid correct te ondergaan is moeilijk. Men loopt al snel de kans om als ijdeltuit of als volsla gen sufferd te eindigen". Mevrouw Gehner constateerde dat geen van beide kwalificaties op de burgemeester van toepassing waren, en dat het dorp nu „Haveloos" achterblijft Zij gaf de burgemeester met het oog op zijn pensionering onder meer het boek „Moeder, ik verveel me niet", een boek met suggesties om van elke vrije dag een feestdag te maken. De nestor in de gemeenteraad, het CDA-raadslid J. Tieken sprak namens de gemeenteraad. Hij stelde onder meer dat de heer Van der Have Leiderdorp altijd goed verkocht heeft buiten de gemeente en vond het jammer dat hij niet meer de gelegen heid krijgt om als burgemeester de meubelboulevard te openen Gemeente-secretaris A.M. Willems bood de burgemeester de eerste algemene plaatselijke verordening in zakformaat aan. Het is de bedoeling dat elke Leiderdorpse politieman hiermee wordt uitgerust. Burgemeester Van der Have zei in zijn afscheidstoespraak dank baar te zijn zoveel te hebben mogen doen zonder brokken te hebben gemaakt. Hij stelde niettemin blij te zijn nu in rustiger vaarwater te komen. De burgemeester maakte een fraaie lang durige vergelijking tussen het gemeentebestuur en een orkest Een orkest dat moeilijke werken moest uitvoeren, zoals de Win- kelhof-symphonie en de Elisabeth-ouverture, maar dat in ieder geval altijd de juiste stemming handhaafde. DEN HAAG/LEIDEN Een „tot het uiterst getergde" Lei denaar die anderhalf jaar lang door zijn buurman was getrei terd en uiteindelijk .zijn rivaal in een duiventil neerstak, hoorde gistermiddag bij de Haagse rechtbank acht maan den gevangenisstraf tegen zich eisen. Vier daarvan zouden voorwaardelijk moeten zijn met een proeftijd van twee jaar. De ruzie tussen de buren speelde zich voornamelijk af op de beide zolderverdiepin gen waar ze postduiven hou den. Het slachtoffer treiterde zijn buurman om onduidelijke redenen regelmatig. Bijvoor beeld door herrie te maken als bij zijn buurman de wedstrijd vogels binnen moesten komen. Daardoor konden de dieren niet „geklokt" worden (het ringetje van de duivepoot in de tijdklok) en viel hij buiten de prijzen. Ook liet het slacht offer van de steekpartij man netjesduiven los als de buur man net de vrouwtjes buiten had. De vrouwtjes waren daar door nauwelijks meer binnen te krijgen. Al deze pesterijen kwamen vo rig jaar april tot een climax. Toen de duiven van verdachte weer werden gestoord, klom hij via zijn eigen duiventil over het dak naar de buren waar een fikse ruzie ontstond. De getergde verdachte stak in blinde woede met een zakmes in de hals en rug waarbij hij „Ik steek je kapot", uitriep. De verwondingen bleken achteraf nog mee te vallen. De officier van justitie achtte poging tot doodslag bewezen. De advo caat van de verdachte, die zei te verwachten dat een derge lijke steekpartij nooit meer voor zal komen, vroeg een zware geldboete in plaats van gevangenisstraf. Uitspraak op ke idaag slaat het „Getl- reerd Zondagsblad" 1 april 1915 op hol bij waarnemen van Hoi- is bloeiende bloe- l Jivelden. Bloembol- bommen en grana ten. Als die zaken bij el kaar komen krijg je al gauw de volgende ont boezeming die dan „Hol land's Lenteschoon" heet: „In dezen tijd van ontzetting KE KUIPERS: „Die op 11 April zijn 25-jarig dienstjubileum Jacht bij de firma Wed.L.Hergarden Zoon, te Heeren- Ik koos de kiek vanwege het „eigenaardig" karakter: lijkt enkele flessen te heffen. Waarmee hij de Weduwe Barden in een schril daglicht stelde. Ook dacht ik even aan 'doedelzak, maar nee... der geesten, ontzetting ook in den letterlijk-taalkundigen zin des woords van al wat ingezette lijnen was ge meend onaantastbaar te zijn in de maatschappij, is de een- ige die onder Gods onveran derlijke leiding zich niet stoort aan het tumult der menschen, noch aangetast wordt door de gruwelkoorts die over heel de' wereld woedt: de door God in eigen banen geleide natuur... Laat het bloed vloeien als nooit te voren, laat het kanon donderen over de oorlogsvel den, laat de fakkel der ver woesting brandstichten in dorp en stad en het wilde zwaard der krijgers den dood brengen over heel een men- schelijk geslacht, te mid den van bloed en tranen en vuur en vernieling wisselen in onaandoenlijke rust de jaargetijden, schenkt de na tuur in haar opstandingstijd uit den winter weer als van ouds haar heerlijkste bloe men, schiet het goudgolvende graan weer op te midden der ruïnen en kleuren de bloëmpjes de graven der ge vallenen..." U mag nu even bijkomen en dan gaan we weer verder. „Inderdaad: de heerlijke blij heid der Hollandsche bloe menvelden spreekt toch wel sterk tot het hart van den mensch, die bij al deze ellen de en al deze vreeselijke ge beurtenissen van het oogen- KEINES ZU KLEIN: „Niemand te klein om te helpen; een aardige foto uit Winterthur in Zwitser land, waar de kinderen onder leiding van Jonge dames eiken dag één uur pluksel maken voor het Roode Kruis" blik zich beklemd gevoelt en bevreesd! Die schoonheid der Hollandsche velden in volle pracht van bloemen, en rijk dom van kleur, en bedwel ming van geurig aroma dat er nu hangt over Holland's land, leert dat toch immer boven alle ellende die de menschheid zichzelf berok kent, boven al het klein- menschelijke dat zelfs een wereld-oorlog als deze kan ontketenen, de groote macht staat van den Schepper, die de leliën des velds een kleed geeft als menschenkunst niet maken kan... Is dat niet de mooiste les, die de heerlijk heid der Hollandsche bloe menvelden ons nu vooral in prent?" En onze vaders en grootva ders, die net een gebanderol- leerde sigaar van een paar cent hadden opgestoken, za ten in hun dutstoel te knik ken bij het lezen van zoveel schone en onthutsende ge dachten: „Waar haalt zo'n blad dat allemaal vandaan?" Want ze beseften, al doeze lend boven hun gratis ver strekte Zondagsblad, niet, dat er maar één vent was die de voorpagina moest vullen met HET MAAL VOOR DE WACHTPOST: „Een leuke foto, waaraan de humor niet ontbreekt". hartekreten en daarmee z'n weekloontje verdienen. Maar het was allemaal wel diep doorvoeld. Niettemin was er in een res taurant een gast die aan de ober vroeg: „Kellner, geef me eene kleine portie ham". Kellner: „Kleine porties ge ven we niet, mijnheer". Gast: „Waarom niet"' Die krijgt men toch overal!". Kellner: „Kleinere porties dan hier, mijnheer? Ónmogelijk!" Ten slotte een momentopname uit een rechtzitting. „Bij een zeer langgerekt vervelend plei dooi van een advocaat zat een der rechters te dutten. „Pardon, mijnheer de presi dent", zei de verdediger, „ik wensch met het voortzetten van mijn pleidooi te wachten tot mijnheer wakker is". „Best mogelijk, mijnheer", luidde het antwoord van de president van de rechtbank, „maar mijn geachte collega wenscht misschien liever niet wakker te worden, voordat uw pleidooi ten einde is". SNAPSHOT: „De Duitsche officier en het Belgische jongetje: een aardig „snapshot" uit een Bel gisch plaatsje. Een Duit sche officier tracteert een Belgisch knaapje, dat als Belgisch officier Is aange kleed. op een stukje cho colade".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11