„Letterkundig Museum ligt vol schatten: allemaal cadeautjes" Oppervlakte vroege stooktomaten gelijk IN EN OM DE KAS i binnen de perken HOOFDCONSERVATOR ANTON KORTEWEG: -f- Normaal prijspeil voor tijd van jaar Ook tuin is aan mode onderhevig KUNST/ LAND EN TUINBOUW £eidóc (Sou/tont VR1IDAG 19 APRIL 1985 PAG DEN HAAG „Wat kun je helemaal met dertigdui zend gulden doen? Bijna niks. Toch is dat het be drag dat we per jaar mo gen uitgeven aan aanko pen, maar waarvan we ook alle andere uitgaven moeten bekostigen. Dit houdt in, dat we het moe ten hebben van wat ons kosteloos wordt aangebo den. Gelukkig wordt veel aangeboden. Van een kladje handschrift tot een archief van zeventig me ter. Bijna iedere schrijver schenkt ons per testament zijn literaire nalaten schap". Deze optimistische, maar ook wat schraperige informatie komt van drs. Anton Korte- weg, hoofdconservator van het Letterkundig Museum in Den Haag, dat morgen officieel voor het publiek wordt open gesteld. Het museum is onder deel van een babylonische ves ting van honderden witte vier kantjes, een architectonisch produkt dat blijft verbijsteren, waarin ook de Koninklijke bi bliotheek is gehuisvest. Korteweg, afgestudeerd in de algemene literatuurweten schappen, heeft er inmiddels vrede mee. „Tja, echt gezellig is het natuurlijk niet, maar het went al en de voordelen boven de vorige behuizing aan de Juffrouw Idastraat zijn na tuurlijk enorm. Hier kunnen we onze bezittingen naar be horen conserveren, een per manente en grote expositie houden; hier vormen we het landelijke Letterkundig Mu seum. Aan de Juffrouw Ida straat, met nog minder dan een kwart van de ruimte die we hier hebben, hadden we meer een galerie-functie waar maar heel weinig kon. Boven dien komt de toeloop al aardig op gang; het is gewoon een kwestie van even wennen". Expositie Het' Letterkundig Museum verhuisde op 23 augustus 1982 van de smalle Juffrouw Ida straat in de Haagse binnenstad naar het Prinses Irenepad, waar grootschalig werd ge bouwd. Korteweg: „Een week na de verhuizing kon men al terecht op de afdeling docu mentatie, de leeszaal en de knipseldienst. Maar met de echte opening van het mu seum hebben we willen wach ten tot de grote permanente expositie ,,'t Is vol van schat ten hier" was ingericht. Nu is dat zo ver, nu gaan we offi cieel open". Helemaal klaar was de perma nente expositie overigens pas kort voor de officiële opening. Deze vormt een belangrijk on derdeel van het museum. Maar wat minder aan de op pervlakte ligt, is het inmiddels rijke bezit van het Letterkun dig Museum, waar Anton Kor teweg als een ijzeren schatbe waarder over waakt. „Ik ben er voor honderd pro cent zeker van", zegt hij, „dat we brieven hebben van schrij vers, die zelf niet weten dat we ze hebben. Er is niks ge heimzinnigs aan, hoor, we doen er geen kwaad mee, we kunnen er niet eens kwaad mee doen, zelfs als we dat zou den willen. Ik zal het uitleg gen." Toestemming Aan een brief zitten twee juri dische kanten. Wie een brief krijgt, is er de eigenaar van. Maar wat er in staat, dat is het geestelijk eigendom van de au teur, die er het copyright van heeft. Korteweg: „We hebben historische uitgaven, manu scripten, kladjes, schrijversat tributen, maar ook hele stapels brieven van schrijvers aan schrijvers. Nu kun je natuur lijk stellen dat het eigenlijk gaat om de boeken van een schrijver; maar als je in een schrijver bent geïnteresseerd, wil je vaak meer over hem weten. En in brieven staat vaak erg veel informatie, soms van dien aard, dat de afzender niet graag zou hebben, dat een ander dan de geadresseerde ze leest. De Koninklijke Biblio theek, met het Letter kundig Museum, wordt omringd door het Rijksarchief, het win kelcentrum Babyion en het ministerie van Bui tenlandse Zaken (rechts). Anton Korteweg, hoofd conservator van het Let terkundig Museum, terzij de gestaan door het hoofd van Roland Holst. Nu komt het voor, dat degene die de brieven krijgt, ze aan ons afstaat. Dat mag, daar is niets tegen. Maar de schrijver ervan of diens erfgenamen kunnen, terecht, protesteren als ze in handen komen van een vreemde. Daarom hante ren we de regel, waar we niet van afwijken, dat als iemand brieven wil lezen, eerst toe stemming wordt gevraagd aan de schrijver of de erven. Is die toestemming er niet, dan ge ven we de brieven niet uit handen. Die zekerheid heeft de afzender. En die zekerheid moeten we natuurlijk ook wel geven. Anders zouden we nooit meer op een schenking hoeven te rekenen". Begrafenissen Anton Korteweg houdt nogal precies bij wat in zijn museum zou passen en wat hem te wachten kan staan. „O ja, er zijn nogal wat brieven en do cumenten van schrijvers die ik graag zou willen hebben. Nee, ik wil geen namen noemen, maar het zou leuk zijn, als ik ze had... Ik wacht daarom maar tot het moment waarop ze geschonken worden. Het moet heel omzichtig. Als een schrijver overlijdt, ga ik na tuurlijk naar zijn begrafenis. Meestal heb ik hem gekend, het hoort bij mijn werk. Maar het houdt ook in, dat ik de na bestaanden leer kennen en ze kan het gebeuren, dat de delen uit de nalatenschap die voor het museum van belang zijn, bij ons terecht komen. Nee, ik lig niet bij een begrafenis op de loer, zo is het niet. Maar bij alles is het ook mijn taak het museum zo goed mogelijk te beheren. Overigens leggen veel schrijvers bij testament al vast, wat naar het museum mag". De kelders van het Letterkun dig museum - evenals de ove rige ruimten - zijn berekend op het bewaren van papier. Korteweg: „Hou een stukje be schreven papier van deze tijd maar eens een poosje in het licht; het is geneigd te ver dwijnen. Aan de Juffrouw Idastraat ging het moeizaam, hier in het nieuwe gebouw kunnen we handschriften op timaal conserveren. De kel ders worden op de juiste tem peratuur gehouden, de voch tigheidsgraad is aangepast en de verlichting bevat een bij zonder laag U V-percentage. Overigens is het duidelijk ge worden, dat de oudste hand schriften ook het sterkst zijn. Niet alleen het papier, maar ook de inkt. Dat vrijwel alle oude handschriften met zwar te inkt zijn beschreven, is niet het gevolg van veroudering, de inkt was zo zwart, van gal noten". De tentoonstelling, die zondag voor het publiek open gaat, toont een en ander in een per manente tentoonstelling, van 1750 tot 1950. Korteweg: „Hoe permanent is permanent? De komende vijf jaren zal er wei nig veranderen. Maar er komt werk van schrijvers bij, na tuurlijk en er gaan geen schrij vers af. Dat we bij 1750 begin nen, heeft twee oorzaken. Van ongeveer dat jaartal af is spra ke van de moderne Neder landse letterkunde. Wat daar vóór is gepubliceerd, ligt al in universiteitsbibliotheken en in archieven. Ik houd bij, wat nu aan de hand is. En wat dat be treft: elke dag bereikt me wel één schenking..." FRITS BROMBERG Filmacteur Scott Brady overleden LOS ANGELES De Amerikaanse ac teur Scott Brady, die onder meer speelde in de films „China Syndrome" en „Gremlins" is deze week op 60-jarige leeftijd in Los Ange les overleden. De ac teur was als Gerald Tierney geboren in Brooklyn en werkte aanvankelijk als houthakker en bok ser (kampioen bij de marine). Voor een uitgeb agenda, ook voor de mende dagen, raad men „UIT", de gratis kelijkse bijlage van krant. ALPHEN AAN OEN F ROCINEMA I en II (Van E laarstraat 6, tel. 01720-21 Beverly Hide Cop (al): 21.00. za. zo. wo. ook EUROCINEMA III: The I fieldt (12); 18.30. 21.15. ROCINEMA IV: 20.00. za. zo. wo. ook 13.3( NACHTVOORSTELLING e EUROCINEMA Hillt Cop: 24.00. e EURO MA II: Beverley Hlllt Co| 24.00. EUROCINEMA f Zwoele zonnetrip (18); r 24.00. EUROCINEMA IVf deugende meitjoe (18); I 24.00. KINDERVOORSTELLING EUROCINEMA Wonderland (al); za. zo.I 14.00. LEIDEN e LUXOR (Stati< 19, tel. 071-121239): 2a' 14.30, 19.00, 21.15. 16.30, 19.00, 21.15. STUDIO (Steenstraat 39, 124130): The killing fieldah 14.15, 18.45, 21.15. Fallii love (al); Beverly Hilla C De lokvogel (12); 14.30, 21.15. Amadeut (al); 20.I ook 14.30. TRIANON straat 31, tel. 123875): there (al); 14.30, 19.00, zo. 14.15, 16.30, 19.00, REX (Haarlemmerstrai tel. 071-125414): Se* hoogste klae (16); 14.30, 21.15. NACHTVOORSTELLING e REX: Het snelle tli| (16); vr. za. 23.30. NOORDWIJK LIDO THI (Pr. Bernhardstraat 56, 01719-12800): Top zo. 20.15. ma. di. 19.00. Thf man in red (al); zo. 15.00 di. 21.15. KATWIJK CITY THEAU (Badstraat 30. tel. 01718-7* Ghostbusters; 14.45. 1 21.15. CITY THEATER II chelor party (16); tijden zit I. e CITY THEATER lil: Mid express (16); tijden zie City CITY THEATER IV: De ij» (16); tijden zie City I. behah wo. middag. KINDERVOORSTELLING CITY THEATER: Tom enl II (al); za. wo. 14.45. THEATER: Vrolijke piratsi het schateiland (al); wo. 1( VOORSCHOTEN GREEN' Gremlins (al); Do. t/m zo 15.45. Electric Boogaloo do. t/m zo. 19.00. Cujo (1(|or vr. za. 21.15. di. wo. 20.00i,ii, ria di Plera (16); zo. 21.ir 20.00. ?na KINDERVOORSTELLING QVi Kuifje en de Zonnetemp^js- t/m zo. 14.00. wo. 14.00. |en' WASSENAAR e ASTRA: danw (12); do. t/m zo. I Over the Brooklyn bridg ma. t/m wo. 20.00. KINDERVOORSTELLING De onvoorstelbare tocht j.); za. zo. wo. 14.00. Bij bloemenveiling „Westland" te Honselersdijk was er in week 15 sprake van een grote snijbloemenaanvoer 18 procent). De prijzen lagen iets hoger dan de laatste dagen voor Pasen, maar zijn gemiddeld nog steeds matig te noe men. Vergelijkt men echter de prijzen met voorgaande ja ren, dan blijkt het prijspeil voor de tijd van het jaar vrij nor maal te zijn. Bij de kamerplanten was de aanvoer 13 procent lager bij een prijsstijging van bijna acht procent. De tuin- plantenaanvoer kwam in het begin van de week goed op gang, maar het slechte weer in de tweede helft van week 15 zorgde voor lagere prijzen en daarmee een afnemende aan voer. Ondanks dat was de weekomzet aan tuinplanten maar liefst 155 procent hoger dan in 1984. De tulpenaanvoer was nog steeds groot 166 procent). De prijzen zijn matig: apel- doorn geel 18 (27); rood 11 (23); bartigon 31 (40); christmas marvel 19 (37); kees nelis 21 (29) en monte carlo 30 (53). Top per van deze week waren echter de freesia's. Enkele prijzen van freesia dubbel: bloemfontein 31 (54); fantasy 21 (53); gol den wave 24 (46); jessica 28 (45); uchida 21 (52) en white wings 23 (50). Hiervan bedroeg de aanvoer 3,9 miljoen, maar freesia enkel overtrof dit ruimschoots met 10,9 miljoen. En kele prijzen: ballerina 16 (43); blue heaven 16(47); cote d'azur 24 (52); miranda 20 (50); polaris 20 (53); riande 21 (46) en ves ta 30 (54). Na de freesia's waren de jaarrondchrysanten met ruim 7 miljoen de topper en daarna volgden op grotere af stand gerbera, iris en rozen (kleinbloemige). Even daarop volgden tulpen, rozen (grootbloemige), lelie (tak) en trosan- jers en in totaal overtrof de snijbloemenaanvoer dezelfde pe riode van vorig jaar met 6 1/2 miljoen. Enkele irisprijzen: apollo 43 (55); blue magie 32 (59); ideal 14 (53); prof. blaauw 18 (41); purple sensation 43 (51) en wedgwood wit 20 (48). De heer M. Zwinkels tevreden met zijn gerbera's. De oppervlakte vroege stook tomaten bedroeg op 1 februari 1127 ha en was nagenoeg even groot als vorig seizoen. Er is wel duidelijk sprake van een vervroeging in de aan plant. De oppervlakte de in januari geplant wordt loopt nog steeds jaarlijks terug. Van de genoemde oppervlakte werd er in januari 323 ha ge plant. De afzet van zowel ron de als vleestomaten verliep in de afgelopen week zonder problemen. De concurrentie op de Westduitse en de Engel se markt is op het ogenblik kleiner dan vorig seizoen. Op beide markten konden er meer tomaten afgezet worden. Daarnaast toonden nog een aantal buitenlandse afnemers een groeiende belangstelling voor het Hollands produkt. Opvallend was de sterk ge groeide export naar Noord Amerika. Gezien deze gunsti ge marktsituatie hielden de prijzen goed stand, ze trokken zelfs licht aan. Zo lag de prijs voor de ronde A-export op ge middeld ƒ3,95 per kilo. Vorig jaar werd er in dezelfde ver- slagweek 3,85 per kilo be taald. Bij de vleestomaten was de marktsituatie nog gunsti ger. De gemiddelde prijs liep op naar 4,50 per kilo (vorig seizoen 3,96). Het totaal aan bod van tomaten neemt ver der toe. Hierdoor ontstaat er wel wat meer druk op de prij zen. Voor de komende week wordt er een geringe prijsda ling verwacht. De prijzen zul len waarschijnlijk niet onder het niveau van vorig jaar lig gen. Toen brachten de ronde tomaten (A-export) 3,68 per kilo op en de vleestomaten 3,35. Komkommers Op 1 februari stond er 472 ha met komkommers geplant Deze oppervlakte was evenals bij de tomaten ongeveer even groot als vorig seizoen. Ook bij de komkommers valt het op dat er vroeger geplant wordt en dat de aanplant in januari terugloopt. De vraag naar komkommers was in de afgelopen week zonder meer goed. Dit kwam dan ook in de prijsvorming tot uitdrukking. De vraag naar zwaardere komkommers zwakte iets af. De sortering 41/51 bracht ge middeld 88 cent per stuk op. Deze prijs ligt 16 cent boven de middenprijs van vorig sei zoen. Bij de lichtere sortering trokken de prijzen aan. De sortering 26/31 bracht 69 cent per stuk op (vorig seizoen 45 cent). Het totaal aanbod van komkommers blijft groeien. De prijsontwikkeling hangt sterk af van het weer. Bij aanhoudend zacht voorjaars weer zal er ongetwijfeld spra ke zijn van een goede vraag. De prijzen zullen op een ho ger niveau uitkomen als vorig seizoen. Overige gewassen Na een inzinking op de sla- markt, was er in de afgelopen week weer sprake van een opleving. Alleen de lichte sor teringen konden niet profite ren van deze ontwikkeling. De zware sla van 21/22 kilo, liep in prijs op naar gemid deld 52 cent per stuk. In de week ervoor was de prijs weggezakt naar 33 cent. Voor de lichte sla, van 13/14 kilo, werd er 23 cent per stuk be taald. In de week ervoor lag de prijs op 21 cent. Dit oplo pen van ae prijs werd vooral ook mogelijk door de vele re genval van de vorige week. Veel gewassen van buiten (al thans niet in kassen geteeld) liepen hierdoor een groeirem- ming op. Er wordt een groter aanbod verwacht, de prijs voor de zwaardere sla zal ge leidelijk dalen. De aanvoer van groene paprika's neemt toe en de prijs is dalende. Nu moet gezegd worden dat de prijs voor deze sortering onge kend hoog was, namelijk ƒ9,27 per kilo in de tweede week van april. In de afgelo pen week werd er gemiddeld ƒ7,75 per kilo betaald (vorig seizoen 44,46). Bij de rode sorteringen was er de laatste weken sprake van een ruim aanbod. De prijzen gingen hier onder gebukt. In de tweede week van april trad er een herstel op. Dt was ook in de afgelopen week het geval. De prijs voor een kilo rood liep op naar 6,05. Ook deze prijs steekt nog steeds ongun stig af bij die van vorig sei zoen, toen werd er namelijk ƒ8,13 per kilo betaald. Er wordt een groter aanbod van groen verwacht, dat tegen la gere prijzen verkocht zal wor den. De aanvoer van rood zal niet veel veranderen, voor deze sortering worden er ge lijke of wat hogere prijzen verwacht. Na een prijsdaling bij ijsbergsla was er in de af gelopen week sprake van enig herstel. De gemiddelde prijs liep op naar 87 cent per stuk. De aanvoer neemt verder toe waardoor er weer meer druk op de prijs ontstaat. Door het sterk gegroeide aanbod van courgettes daalde de prijs voor de groene courgettes naar 1,05 per stuk. Het aanbod zal ruimer blijven dan vorig sei zoen als gevolg van een grote re aanplant van dit gewas. Er wordt daarom voor de ko mende week een verdere prijsdaling verwacht. Voor de gele courgettes lag de prijs aanmerkelijk hoger namelijk op 2,57 per stuk. Voor de Paasdagen wist de handel nog wel raad met het sterk ge groeide aanbod van radijs. Na de feestdagen moest de prijs het ontgelden en daalde naar 54 cent per bosje. In de afgelo pen week trk de prijs iets aan en wel naar 58 cent. Er wordt een gelijk of kleiner aanbod verwacht, dat tegen ongeveer dezelfde prijs verkocht zal worden. Aubergines brachten in de afgelopen week 54 cent per kilo minder op. Gemid deld werd er 4,05 per kilo betaald. Vorig seizoen lag de gemiddelde prijs in dezelfde verslagweek op 3,30 per kilo. Door een verder groei end aanbod zal de prijs in de komende week op een lager niveau uitkomen. Voor kool rabi werden er nogal sterk uiteenlopende prijzen betaald, namelijk van 28 cent tot 1,04 per stuk. Gemiddeld komt dit uit op 66 cent. Vorig seizoen lag de middenprijs op 97 cent per stuk. Voor de komende week wordt er een bescheiden prijsherstel verwacht, als ge volg van een kleiner aanbod. Door een ruim aanbod van andijvie daalde de prijs ver der en bleef steken op 1,45 per kilo. Voor de komende week wordt er op gelijke of hogere prijzen gerekend. Door de vele regenval stag neerde de aanvoer van spina zie, de prijs liep op naar 1,60 per kilo. Er wordt een groter aanbod verwacht, dat tegen lagere prijzen verkocht zal worden. f( je. Ook de tuin is, zoals vele dingen om ons heen, <Kn hevig aan mode. De soorten planten die in de tufiar poot worden wisselen met de tijd, de aanleg en vc. K het gevolg van veranderende smaken. Wat echte/"6 de tijden heen hetzelfde blijft is de tuinkabouter." G iswaar is de kostbare kabouter die vroeger van,uz miek gebakken werd vervangen door een goedho exemplaar uitgevoerd in moderne kunststof, mat, kabouter zelf handhaaft zich. pij Altijd lachend, want hij weet dat honderdduizenden hemf hart sluiten. Wie praat daar over kitsch? Tuinkabouters b| tot een eeuwenoud cultuurgoed! Revoluties, malaises e nimmer vat op dwergenvolk in opdringende plastic flamingo's, eenden en kikkers of verj hertjes en hazen. Ongevoelig ook voor onze luchtvervuili w ze onverstoord met wapperende baard trotseren. La Vanwaar die voorliefde? Psycho- en sociologen zeggen tns iets maatschappelijks is omdat tuinkabouters knussigh|ov stralen en afkeer van de boze wereld belichamen. Hun g£ vertedert, onderdrukt onlustgevoelens en geeft zelfs zekLja, Precies dat hebben kitschige zaken met elkaar gemeiJjS heeft te maken met de manier waarop mensen naar iets Lp zo luidt het kommentaar van de kunstkenners. Ljj Niet dat de navloek „kitsch" de roodgemutste mannett maar in het minst beroert, integendeel. Met hun superieL, gebakken lach demonstreren ze lak te hebben aan wat antwoorde tuinarchitectuur plegen te noemen. [r. Toch zit er een grond van waarheid in, Cultuur historici 4 telkens weer op het fenomeen tuinkabouter storten, trekï parallel met de faunen, godinnen en nymphen van het L sance-tijdperk van de adel. In dat panorama maakte eeuir leden al de uit steen gehouwen gnoom zijn intrede. Toen I ger zich ook een tuintje kon veroorloven nam hij dit beeï Daarmee is lang niet alles gezegd over de herkomst van <T nekes. De Egyptenaren zouden ze al gekend hebben,! beelden van de dwerg Seneb en zijn gezin en er bestaati leraardigst beeld van de kabouter Khnumhatpu dat stamt oude Egyptische rijk en te zien is in het museum in KaWeii spronkelijk zouden die Egyptische dwergen een verbeeld: n; van de pygmeeën uit het binnenland van Afrika die weifvli de Egyptische mijnen. Een andere verklaring voert het q D van ae kabouter naar Kreta waar ze ook al als mijnwerlen tief zouden zijn geweest. Een naar onheuglijke tijden tenfik geloof in Bohemen zegt dat de kabouters ook mijnwerket i ren. Vandaar dat ze vaak uitgebeeld worden met een laien een pikhouweel. De oudste beeldjes die we kennen hebkpt leeftijd van enkele eeuwen, ze zijn te vinden in kasteeltdal Italië, Oost Europa en Zuid Duitsland. fczij Vanaf de vorige eeuw komen bijna alle tuinkabouiters uifint land. In West Duitsland komen elk jaar minsten 1.2 h e tuinkabouters ter wereld. Variërend in afmetingen vaiibe] centimeter tot bijna een meter. De helft van al die k*id< gaat de grens over. Nederland en Frankrijk zijn belangstel nemers, wij nemen er jaarlijks een kwart miljoen liefdevfis onze tuinen. Vel Daarbij zijn we bepaald kieskeurig. Kabouters gewapdan mijnlampen, houwelen, bezems, harken en kruiwagens E c meest geliefd. Wanneer de mannekes voorzien worden derne attributen als fototoestellen of auto's blijven ze gBe deerd op de plank in het tuincentrum staan. Hengels, paJe i len, bloempotten en pijpen mogen ook. Alle andere dinfcn taboe lat Het blijkt overigens dat volwassenen er maar zelden i> n durven komen dat ze zo'n kabouter voor zichzelf kopen.Jeni mogen de kinderen mee naar het tuincentrum zodat zij una afmeting van het nieuwe „tuinmeubilair" mogen bepald zi

Leidse Courant | 1985 | | pagina 8