gV oetbalwedstri jden ioeten verplicht gemeld lorden aan gemeenten" 575.. iavoriete Iringruiters al kansloos Bitter commentaar van pers Oostenrijk Goed herstel van ijshockeyers VS ïllanchard moet mij Jtodslaan om te winnen Soi GEPLOEG ORLAATSTE TOT KAMER: schten en plichten bij sportsponsoring dienen vastgelegd Merkel beledigt knappe Neues ïOLIS: ZWITSERLAND 'SIJTHOFE RT EeidaeSou/uwttJ VRIJDAG 19 APRIL 1985 PAGINA 7 AUX De Nederlandse bridge- tijdens het kampioenschap van de Gemeenschap in Bordeaux ge- op de voorlaatste plaats. Door ingen op Frankrijk A (19-11) en (17-13) werd de status van hek- overgedaan aan Engeland, dat in assering een half punt bij de Ne- ers achterbleef: 177,5 om 177. Te- nkrijk B, de winnaar van het toer- erloor de Nederlandse ploeg met ii het klassement van de vier cate- staat Nederland met de paren- jden voor de boeg ruimschoots aan Sing, zodat een waarschijnlijke ing van de prestatie van twee jaar jt in het verschiet ligt. Staking op vliegveld kan rugbyteam stoppen WELLINGTON De reis van het rugbyteam „All Blacks" kan worden geblokkeerd door een staking op het nationale vliegveld van Nieuw-Zee- land. Dat bleek gisteren tijdens een spoedvergadering van de vakbonden van Nieuw-Zeeland. De verwachting was, dat de bijeenkomst lang zou du ren. In het land en in Zuid-Afrika is grote opschudding ontstaan, omdat het nationale team All Blacks tegen de uit drukkelijke wens van de regering in wedstrijden zal spelen in het land van de apartheidspolitiek. De reis duurt van juli tot september. Voorzitter Ces Blazey van de rugbybond zei, dat zijn bestuur niet zozeer zal bezwijken voor vreedzame acties, maar veel eerder voor gewelddadigheden. McLoughlin leider BURTON-ON-TO ENT De vijfde etappe van de Sealinkrace, een open wielerwed strijd in Engeland, is gewonnen door Joey McLoughlin. De Britse wielerprof ver sloeg, na 94 kilometer tussen Streford en Leek, Shane Sutton, de Australische me devluchter, in de eindsprint. De zesde etappe, van Leek naar Burton-on-Trent over 87 kilometer, werd in de massasprint een prooi voor de Brit Malcolm Elliott. De tijdswinst in het eerste gedeelte bracht Joey McLoughin in de leiderstrui. De Nederlandse afvaardiging speelde in de ritten van gisteren nauwelijks een rol. Tom Cordes zorgde met de zevende plaats in de zesde etappe voor de beste prestatie. Jagt uit Woubrugge staat negende in het algemeen klassement op 1.30 van de lei der. TWEE BOKSERS IN FRANSE FINALE SAINT-NAZAIRE De twee Ne derlandse boksers in het sterk bezet te internationale toernooi van Saint- -Nazaire, Reino van der Hoek en Gilbert Hallie, hebben gisteravond de finale in hun gewichtsklassen be reikt. Van der Hoek, nationaal kam pioen weltergewicht, won in de hal ve finales op punten (3-2) van de Tu nesiër Nejib Zaddem. De bokser uit Leeuwarden komt zaterdag in de fi nale uit tegen de Rus Mensjikov. Hallie, Nederlands kampioen zwaar- weltergewicht, zegevierde ruim schoots op punten over de Fransman Michel Allard (5-0). De Amsterdam mer krijgt in de eindstrijd te maken met de Amerikaan McElroy. Fühler naar Emmen EMMEN Emmen, dat volgend seizoen in het betaalde voetbal uitkomt, heeft de nu nog voor FC Bocholt uitkomende Grads Fuhler voor drie jaar gecontracteerd. De 22-jarige middenvel der was door PEC- Zwolle voor het lo- f>ende seizoen uitge- eend aan FC Bocholt. Emmen heeft Fühler nu van de Zwolse eredivisieclub ge kocht. I 132*9 302,9 i35o!q '660° 413X André van der Louw, de voor- Minister Rietkerk van binnen- zitter van de sectie betaald landse zaken. voetbal. .G Het orga- van voetbalwed- zal binnenkort :ht gemeld moeten aan de gemeente- ^overheden. Boven- 5 de Vereniging van "Handse Gemeenten Alleen model Algeme- Jitie Verordening te zwrpen, waardoor JJ) verplicht worden met de gemeente te over leggen over het wedstrijd- schema. Dat heeft minis ter Rietkerk van binnen landse zaken de Tweede Kamer laten weten als re actie op het rapport van een projectgroep over voetbalvandalisme. Binnenkort zal het Landelijk Overleg Voetbalvandalisme worden ingesteld, waarin naast de meest betrokken mi nisteries en het Openbaar Mi nisterie onder andere de VNG, de Nederlandse Spoorwegen en de KNVB vertegenwoor digd zijn. Dit overleg moet volgens Rietkerk nu spoedig van start gaan, zodat nog voor het begin van het nieuwe voetbalseizoen de nodige maatregelen genomen kunnen worden. Voor de beschikbaar heid van alle relevante infor matie zal een centraal infor matiepunt worden ingesteld, dat bij een van de gemeentelij ke politiekorpsen zal worden ondergebracht. Het kabinet wil de vervoers- licht van de Nederlandse poorwegen, zoals die is neer gelegd in de Spoorwegwet, na der bezien. Door een andere interpretatie van het begrip vervoersplicht of door een wetswijziging moeten degenen die kennelijk de bedoeling hebben om in de trein strafba re feiten te plegen geweerd kunnen worden, zo deelt Riet kerk de Kamer mee. André van der Louw, de voor zitter van de sectie betaald voetbal, meende, dat de uit spraken van Rietkerk in de Kamer het overleg tussen de sectie betaald voetbal en de Vereniging van Nederlands Gemeenten niet zullen door kruisen. „Wij hebben afgesproken met de burgemeesters, via de VNG, in augustus of septem ber de rapportage over dit on derwerp nog eens te bepraten. Er is overleg tussen de clubs en de gemeentebesturen, waarmee dus aansluiting is op wat door Rietkerk in de Ka mer is gezegd. Ik neem aan, dat de regelingen op kleine schaal zullen plaatsvinden. Het lijkt mij niet, dat het vast stellen van voetbalprogram ma's in de toekomst wezenlijk moeilijker zal worden." 14ZJ 4001 De Britse winnaar Michael Whitaker met Warren Point is in het jachtspring- concours vijf secon den sneller dan de Nederlander Rob £j fpfe Ehrens. '-BERLIJN De om de wereldbeker ■"Springruiters is giste- i de met slechts 2.000 :ers nog niet voor :t gevulde Deutsc- ille begonnen met daverende verras topfavorieten, de Cana- jpkerhouder Mario Des- en Europees kam- j Paul Schockemöhle, [zich na het zeer zware onderdeel, een jacht- jóncours over 420 meter met twaalf hindernissen en vijftien spröngen, al uitgescha keld., Ook de Amerikaanse Olympische kampioen Joe Fargiss en de sterke Zwitser Willi Melliger konden hun il lusies dirgct al begraven. De enige Nederlander in dit gezelschap, Rob Ehrens, deed het in dit licht bezien niet zo slecht. Hij werd met Oscar Drum tiende in een totaal tijd van 60,76 seconden. Dat was ruim vijf seconden meer dan de Britse winnaar Michael Whitaker met Warren Point (55,88). De Oostenrijker Hugo Simon, in 1979 de eerste win naar van de wereldbeker, werd tweede met de in Neder land gefokte The Freak (56,71). De derde plaats was voor de Amerikaan Hap Han sen met Maybe (57,81). De 40-jarige Schockemöhle kon met zijn anders zo be trouwbare paard Deister abso luut niet uit de voeten op het parcours. De 14-jarige hengst wierp zes hindernissen af en weigerde twee keer dienst. Met een tijd van 95,90 secon den kwam de miljonair uit Mühlen op de uitzichtloze 44e plaats terecht. Deslauriers (20), de grote verrassing van de fi nale van vorig jaar in Gothen burg, deed het nog slechter. Hij zag zijn paard Aramis maar liefst zeven hindernissen omgooien en werd met 103,33 seconden 46e en laatste. Fargis (met Touch of Class 68,16 se conden) en Melliger (met Beet hoven 73,04 seconden) hielden in vergelijking daarmee de schade nog enigszins binnen de perken, al kan ook dit duo alleen nog maar met jaloerse blikken naar de trofee (en het hoogste prijzengeld) kijken. Vandaag en zondag worden in de Deutschlandhalle het twee de en derde onderdeel in de strijd om de wereldbeker afge werkt. PRAAG De grootste verrassing op de tweede dag van de vijftigste strijd om het wereldkampioen schap ijshockey te Praag tot nu toe kwam op naam van de Verenigde Staten. De in de hoogste groep te ruggekeerde Olympische kampioen van 1980 ver sloeg Zweden met 4-3. Na de afgang tegen de Sovjet- Unie (1-11) maakte Millen in de derde periode het winnende doelpunt. De Sovjet-Unie, de negentien- voudige titelhouder, had de handen vol aan Finland, dat na het doelpunt van Tikkanen in de tweede periode een plot selinge opleving beleefde. De Russen leidden toen reeds met 3-0, maar het kostte hen toch nog de nodige moeite de zwak kere tegenstander tot overgave te dwingen. Het vijfde doel punt van Makarov tijdens het toernooi zorgde voor de eind stand van 5-1. Het ijshockeyteam van West- Duitsrand leed een gevoelige nederlaag tegen Canada: 0-5. Het was de tweede verliespar- tij van de Westduitsers, die te gen Zweden een gelijkopgaan- de wedstrijd hadden gespeeld. In de laatste wedstrijd van de tweede dag won Tsjecho-Slo- wakije met 6-1 van Oost- -Duitsland. :HT Er moet jlgemeen reglement waarin rechten en 97^n van topsporters orzaken zijn vast- Bij conflicten zal 5: beslissing moeten worden genomen door ar bitrage-commissie binnen de diverse sportbonden. Dat stelt de Vereniging Sportsponsoring Neder land (VSN) in een nota over de „Niet-professione- le topsporter bij sponso ring". Volgens de VSN moet de Ne derlandse Sport Federatie een model-reglement opstellen, dat door zo veel mogelijk organi saties dient te worden aan vaard. De VSN-nota is in sa-, menwerking met de NSF tot stand gekomen en zal door de Federatie op de eerstkomende jaarvergadering aan de leden worden voorgelegd. De nota gaat er van uit dat de sportorganisaties het indivi duele belang van de sporter bij sponsoring erkennen. Dat be tekent dat er in principe ruim te moet zijn voor individuele sponsorovereenkomsten. Het ontbreken van een sponsorre geling leidt tot onduidelijkheid voor sporter en organisatie. Als een sporter bezwaren maakt tegen bepaalde sponsor- kleding of -materiaal dient, zo meent de VSN, die sporter de gelegenheid te krijgen het door hem gewenste materiaal te gebruiken. Maar dan wel jmerkloos. WENEN De kansen van het Oostenrijkse voet balelftal om zich te plaatsen voor de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap worden in eigen land na de nederlaag tegen Hon garije (0-3) uiterst laag aangeslagen. „Minimaal", achtte bondscoach Eisner zelf de mogelijkheid om volgend jaar met Oostenrijk in Mexico te voetbal len. In de dagbladen wordt gesproken over een van de bitterste nederlagen in de geschiedenis van het Oostenrijkse voetbal. „Elsner staat nu voor een puinhoop", stelt de „Arbeiter- -Zeitung" vast. „Het is verschrikkelijk en angstaangja- gend". Hongarije kan zich in alle rust op de eindronde voorbereiden. Als eerste Europese land (na titelhouder Ita lië) kwalificeerde de formatie van trainer Meszey zich voor het eindtoernooi. „Ik wist niet", aldus Meszey, „dat het zo gemakkelijk zou zijn in Wenen te winnen. Wij hebben Mexico ruimschoots verdiend". Niet alleen de „Arbeiterzeitung", ook de meer populaire dagbladen geloven, dat er na de ontluistering van Wenen nauwelijks nog mogelijkheden zijn in groep 5 van de voor ronde van het wereldkampioenschap de tweede plaats te behalen. Alleen de „Kronenzeitung" gaat er van uit, dat er nog kansen zijn, mits coach Branko Elsner de gelegenheid krijgt ten minste een week met zijn ploeg te oefenen voor het duel van 1 mei te Rotterdam. De Oostenrijkse kranten constateren ook eenstemmig, dat het publiek niet meer achter zijn spelers staat. De Honga ren, één kwart van de bijna 20.000 toeschouwers, waren veel luidruchtiger, maar hadden daartoe ook alle reden. „Kurier" is in de koppen het duidelijkst „Een puinhoop" en „Mexico adieu". De krant spreekt van een Oostenrijks treurspel en stipt koel aan, dat de uitslag gemakkelijk gro ter had kunnen zijn. „Omdat de verdediging geen organi satie toonde, het middenveld niet aan spelopbouw toe kwam en er te aanvallend werd gevoetbald. De keuze van drie spitsen was een misgreep. Één punt in Rotterdam zou nog een kans op de tweede plaats betekenen, maar wie zal een dergelijke score in Rotterdam kunnen afdwingen?" „Die Presse" zegt dat het Oostenrijkse elftal een les in mo dern voetbal heeft gekregen. „Er bestaat natuurlijk nog een theoretische kans verder te komen. Wie daar nog in gelooft, na het voetbal tegen Hongarije, is een dromer. Het elftal heeft zichzelf overleefd, een nieuwe ploeg kan niet in twee weken worden gemaakt". „Kronenzeitung" heeft het over een Hongaarse wandeling door Wenen. „De wedstrijd is gewoon aan onze spelers voorbij gegaan.. Het klopte nergens. De ploeg leek te be staan uit mensen, die elkaar bij de aftrap voor het eerst ontmoetten. Wie nu nog niet begrijpt, dat wij de competitie moeten stil leggen voor belangrijke internationale wedstrij den, is werkelijk niet meer te helpen." Coach Branko Elsner concludeert in de grootste Oosten rijkse krant: „Indien wij van Nederland verliezen, moeten wij helemaal opnieuw beginnen. Wij hebben onze beste spelers opgesteld tegen Hongarije. Het heeft niets gehol pen." ZWEIBRÜCKEN De voormalige trainer Max Merkel moet voetballer Hans-Gtlnther Neues 10.000 mark (11.500 gulden) smartegeld betalen. Merkel had vorig jaar in zijn column in het IVestduitse boulevardblad Bild over de oud- speler van Bundesligaclub l.FC Kaiserslautern geschre ven: „Neues speelt tegenwoordig gelukkig in Hong Kong. De moeders in Kaiserslautern kunnen rustig gaan slapen, hun dochters hoeven niet meer bang te zijn op straat". Het gerechtshof van Zweibrücken behandelde gisteren het hoger beroep, dat door Neues was aangetekend. Hij had eerder voor de rechtbank van Kaiserslautern 100.000 mark (115.000 gulden) geëist De rechter vond 10.000 mark reël er, maar Neues nam hiermee geen genoegen. Volgens Mer kel was zijn opmerking juist positief bedoeld: „Neues is een knappe kerel. Dan is het toch logisch dat moeders bang zijn hun dochter te verliezen". Merkel kreeg van het gerechtshof te horen, dat hij de eer van Neues diep had gekrenkt Hij werd bijgestaan door een afvaardiging van het concern van uitgever Axel Springer en twee redacteuren. Het bedrijf zal een bijdrage moeten leveren aan het te betalen bedrag. Het journalistenduo, dat Merkel van adviezen voorziet, werd niet aansprakelijk ge steld. «EILLE Half- (ewicht Alex Blan- kan maandagavond terdam in het ge- om het Europees J^mpioenschap voor rekenen op een gemotiveerde Ri- jCaramanolis. astelling tot de Cana- J rry Reddick, die in fe- Blanchard het twijfel- s wereldkampioenschap e, wil Caramanolis de j dammer inpakken. Dat i acht uitgedrukt, getui- tspraak van de 27-jari- isman aan de voora an het duel, waarin rd zijn titel verdedigt: :ie manier waarop I kan winnen is mij te slaan. Op elke an dere poging heb it een af doende antwoord". Deze stevige taal zou afkom stig kunnen zijn van Moham med Ali. Maar het is echt Ca ramanolis, die zich in zijn vrije tijd graag bezig houdt met zijn zoontje Rudy, genoemd naar en uit respect voor Rudy Koopmans. „Voor Koopmans, een groot kampioen, heb ik al tijd bewondering gehad. Dat heb ik voor Blanchard nooit gevoeld", zegt Caramanolis veelbetekenend. De in Grie kenland geboren bokser zint op wraak voor de dramatische partij in mei 1984, toen hij in de zesde ronde door Blanchard knock-out werd geslagen. Ca ramanolis had er zelfs een trip naar de Verenigde Staten voor over. In Miami trainde hij een maand onder leiding van Chuck Talhami, die tal van ta lenten onder zijn hoede heeft gehad. Caramanolis, die vandaag in Rotterdam aankomt, denkt dat hij niet voor verrassingen 'komt te staan. Niet zozeer om dat hij Blanchard kent van vo rig jaar, maar omdat zijn spar ringpartner Jo Araka precies dezelfde lichaamsbouw en stijl heeft als de Nederlander. „Steeds had ik het gevoel te genover Blanchard te staan", grijnst Caramanolis. Talhami, die met hem is mee gereisd naar Marseille, heeft alle vertrouwen in zijn pupil: „Hij is een intelligente bokser, die kracht aan techniek kop pelt. Van onze lessen heeft hij dankbaar gebruik gemaakt. In Amerika liet ik hem steeds uitkomen tegen jongens, die „Voor Koopmans. een groot kampioen, heb ik altijd bewon dering gehad. Dat heb Ik voor Blanchard nooit gevoeld", zegt Caramanolis veelbetekenend. zich van allerlei geraffineerde trucs en tactieken bedienden. Caramanolis bleef onaange daan" Op zijn nederlaag tegen Blan chard wenst Caramanolis niet nader in te gaan. „Ik was me zelf niet, had het gevoel alsof ik onder de drugs zat", mom pelt de bokser, om vervolgens met een opgeklaard gezicht te vertellen: „In Amerika heb ik ontdekt welke fouten ik vorig {aar heb gemaakt. In vergelij- cing met het professionalisme van de Nederlanders was ik een beginneling. Goed, ik ben dan 27, maar wil nog meetel len op wereldniveau. Daarom heb ik geen tijd te verliezen". /sportuitslagen PAAROESPORT Wereldbeker springruiter* in Weet- Berlijn Point 55,88 seconden; 2. Slmon (Oos) The Freak 56,71; 3. Hansen (Vst) Maybe 57,81; 4. Leone (Vst) Jonker 58,30; 5. Homfeld (Vst) Abdullah 58,45; 6. Skelton (Gbr) St. James 59,33; 7. Pyrah (Gbr) Anglezarke 59,39; 8. Rüplng (Brd) Sllbersee 60,03; 9. Pessoa (Bra) Larramy 60,27; 10. Ehrens (Ned) Oscar Drum 60,76. WIELRENNEN Sealinkrace Vijfde etappe: 1. McLoughlin (GBr) 94 kilometer In 2.31.33; 2. Sutton (Aus) zelfde tijd; 3. Bateman (GBr) op 1.50; 4. Webster (GBr) op 2.17; 5. Barras (GBr); 6. Barnes (GBr); 7. Frost (Den); 8. Nlckson (GBr); 9. Tlm- mls (GBr); 10. Elliott (Gbr) z.t. als Webster. Zeede etappe: 1. Elliott 67 kilometer In 2.18.43; 2. Miller (GBr); 3. Fleet wood (GBr); 4. Sutton; 5. Frost; 6. Porter (GBr); 7 Cordes (Ned); 8. Longbottom (GBr); 9. Jagt (Ned); 10. Barras (GBr) z.t. als Elliot. Algemeen klassement: 1 McLoughlin 11.55.22; 2. Jensen (Den) op 9 seconden; 3. Sutton op 15; 4. Barras op 1.26; 5. Jagt op 1.30; 6. Gornall (GBr) op 1.33; 7. Bateman (GBr) op 2.15; 8. Elliott op 2.22: 9. Webster op 2.23; 10. Frost op 2.27. IJSHOCKEY Staten - Zweden 4-3; Canada - West- Dultsland 5-0; Tsjecho-Slowaklje - Oost-Dultsland 6-1. Stand: 1. Sovjet-Unie 2 4 16-2 2. Canada 2 4 14-1 3. Tsjecho-Slowaklje 2 4 11-1 4 Zweden 2 2 6-6 5 Verenigde Staten 2 2 5-14 6. West-Dultsland 2 0 2-8 7. Finland 2 0 1-10 8. Oost-Dultsland 2 0 2-15 (ADVERTENTIE) 8 dagen met uw krant naar VERTREK 12 MEI Aan de zonzijde van de imposante Rlgl. beschut tegen hel noorden en open naar het zuiden - en daardoor overvloedig voorzien van een prachtige zuidelijke tlora (met o.a. fraaie vijgebomen) ligt aan het VIERWOUDSTEDENMEER het ruatieke plaatsje GERSAU. waar we verblijven. Reeds sinds 1850 bekend bij toeristen en meerdere Jaren als vakantieoord verkozen door o.s. de componist Brahma. Hel programma omvat behalve een bezoek aan Brunnen. een volle dagtocht door het Imposante Berneroberland en Grkw delwald met een bezoek aan oen houtsnijwerk plaats, alsmede een dagtocht rond het gehele Vlerwoudstedenmeer met be zoek aan diverse bekende toeristenoorden waaronder Interlaken. Voorts wordt een bezoek gebracht san de stad Luzern mot een rondrit langs de markante stadspunten. gelegenheid tot winkelen en een bezoek aan o.a het grootste automo- seum van Zwitserland. Het programma biedt ruime mogelijkheid om op eigen gelegenheid bijzonder fraaie wandelingen te maken alsmede voor een eventuele romantische boottocht over het Vlerwoudstedenmeer Het verbluf is gedurende 6 volle dagen in het centraal gelegen hotel Mimosa De tweepersoonskamers hebban douche en tollet Bij de eenpersoonskamers is een docuhe, en direcl naast de kamerdeur een toilet De prijs voor deze mooie vakantietrip bedraagt slechts J per persoon op basis van halfpension ("logies, ontbijt en diner) en een 2-persoonskamer met douche en tollet. Toeslag voor een 1-persoonskamer 75.-. Inbegrepen alle vervoer incl. excursies per luxe touringcar alsmede het afscheidsdiner In Nederland Gecombineerde reis verzekering 20.- per persoon 5 pollskoaten. Annuleringsverzekering 3 van de reiasom 6 - poiiskostan Het diner wordt gebruikt In het op enkele minuten loopafstand gelegen hotel liga Inlichtingen en boekingen: telefo nisch onder nr 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur) ol persoonlek in onze vestiging Spuistraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui) POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7