'uitse Groenen over un hoogtepunt heen Z-Afrika benoemt tussentijdse regering Namibië Buitenlandse hulp VS „.zak van Sinterklaas" Den Uyl: Star Wars samen met Sovjet-Unie orbatsjov 4en tijger" Reagan noemt Duitse soldaten „ook slachtoffers nazisme" STAAT DER NEDERLANDEN Minister Schoo bezoekt hongergebieden Afrika 'ENLAND CcidócSomcMit1 VRIJDAG 19 APRIL 1985 PAGINA 5 ikou zet jjO'sin hanistan DELHI De Sovjet- l heeft SS-20-raketten (e middellange afstand jneerd in het westen fghanistan. De raketten r "iarschijnlijk gericht op kAaanse militaire instal- Y |n de Indische Oceaan. J bben westerse diploma- |e anoniem wensten te gezegd. Volgens hen iraalf SS-20's opgesteld verafgelegen Sovjet- lachtbasis bij Shindand, jmeter ten westen van fdstad Kaboel. Franse minister in Khadaffypak PARIJS „Khadaffy, Kha- daffy", „Kleed U zich als Fransman" en „Doe een strop das aan", waren de kreten waarmee de oppositie in de Franse Nationale Vergadering minister van cultuur, Jack Lang, ontving, toen deze voor het vragenuurtje verscheenen in een zwart pak in Khadaf- fy-stijl: hooggesloten en met opstaande kraag. Lang, die de opwinding wel leuk scheen te vinden, verklapte dat het pak een ontwerp was van de pro gressieve couturier Thierry Mugier. Londen wijst Russen en Libiër uit LONDEN Groot-Brittannië heeft een Russische diplomaat en een func tionaris van de Russische luchtvaart maatschappij Aeroflot uitgewezen op beschuldiging van spionage. De twee hebben een week de tijd gekregen het land te verlaten. Inclusief de jongste uitwijzingen heeft Groot-Brittannië sinds 1981 ten minste 12 Sovjetburgers bevolen het land te verlaten. Verder werd bekend dat een Libische lucht vaartbeambte het land is uitgezet, om dat zijn aanwezigheid in Engeland niet bevorderlijk was voor het open baar belang. De man werd ervan ver dacht een nieuwe reeks aanslagen te beramen tegen uitgeweken tegenstan ders van kolonel Khadaffy. Veerverbinding tussen Duitsland en Rusland BONN West-Duitsland gaat met de Sovjet-Unie praten over een veerver binding tussen beide landen. Vier jaar nadat de Russen voor het eerst aan drongen op een dergelijke verbinding heeft Bonn in principe groen licht ge geven voor het project. Het betreft hier een gecombineerde trein-veerdienst. Aanloophavens zijn in Rusland Klaipe da, het vroegere Memel, en in Duits land Lubeck-Travemunde. De Duitse regering was lange tijd niet zo gechar meerd van het project. Gevreesd werd dat de Russen de verbinding vooral zouden benutten om te spionneren. Vandaar ook dat de veren niet de be langrijke Duitse marine-haven Kiel aan zullen doen. Lawine doodt zes skiërs in Zwitserland SAMNAUN Zes Zwitserse skiërs, onder wie twee vrouwen, zijn giste ren om het leven gekomen toen zij in de Alpen van Unter Engadine in Graubünden werden bedolven onder een enorme lawine. Drie andere skiërs werden eveneens bedolven, maar konden worden gered. De groep bevond zich op een helling van de 2.982 meter hoge berg Pischa. toen de lawine naar beneden kwam. Volgens de politie was de sneeuw- muur ongeveer 400 meter breed. Door het ongeluk van gisteren is het aantal dodelijke slachtoffers van la wines van het afgelopen seizoen ge stegen tot 52, het hoogste .aantal sinds de winter van 1977/78. Artsen kregen geld toe van laboratorium BRUSSEL Waarschijnlijk meer dan 100 artsen uit Brussel en omgeving blijken het op een akkoordje te hebben gegooid met een medisch laboratorium om daarmee extra inkomsten te verwerven. Naar schatting is hiermee een bedrag gemoeid van 2,5 miljoen gulden, dat uit eindelijk afkomstig is van de ziekenfondsen. De artsen lieten zich of in baar geld of in natura betalen voor de analyses die zij door het Medisch Laborato rium van Ganshoren in Brussel lieten uitvoeren. Medewerkers Solidariteit voor de rechter WARSCHAU Drie vooraanstaan de medewerkers van Solidariteit zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens ordeverstoring en illegale vakbondsactiviteiten. Dit heeft een van hun advocaten gisteren bekend gemaakt. Bogdan Lis, Adam Michnik en Wladyslaw Frasyniuk, die in fe bruari in Gdansk werden gearres teerd bij een inval tijdens een gehei me vergadering van de verboden vakbond, zullen waarschijnlijk begin volgende maand moeten terecht staan. rde et i oe\j onze correspondent Terard Kessels) Volkomen on- ht is het in West- nd gedaan met de Jgjbare groei van de edjpn. De' partij van inrbeschermers en pa- lijkt zijn hoogte- 'oorbij. Het is zelfs laar de vraag of de ^tieven bij de be- deelstaatverkie- 'I in Noordrijnland- 3QB -Westfalen de kiesdrem pel van vijf procent weet te passeren. Het lijkt er op dat de kiezers het voortdurende onderlinge gehakketak van de Groenen moe beginnen te worden. De partij is al jaren in een heilloze strijd gewikkeld tussen de „realisten", die voorstander zijn van een samenwerking met de sociaal-democraten, en de „fundamentalisten" die de groene leer zuiver willen hou den en elke toenadering tot de SPD van de hand wijzen. Tot voor kort vormde het onder linge gekrakeel geen beletsel voor de stormachtige groei van de partij. Nu is de wind de Groenen echter flink in het gezicht gaan waaien. Terwijl ze vorig jaar bij de gemeente raadsverkiezingen in Noord- rijnland-Westfalen nog ruim negen procent scoorden, wordt het bij de verkiezing voor het nieuwe deelstaatparlement in Dusseldorf volgende maand kantje boord voor de alterna tieven. Het zou voor de Groe nen een zeer zware klap zijn als de partij in deze belangrijk ste deelstaat met 17 miljoen in woners de belangrijkste uit de boot zou vallen. Verwacht wordt dat de strijd tussen de vleugels van de partij zal toe nemen naarmate het bergaf waarts gaat in de kiezersgunst. Als geen van de vleugels het dan wint, en die kans is groot, kan de partij binnen enkele ja ren afzakken tot volkomen onbeduidendheid. Wereldrecordprijs voor een Mantegna Het schatrijke Getty Museum in de Verenigde Staten is giste ren op een veiling in Londen eigenaar geworden van het duurste schilderij ter wereld, toen het zo'n 33 miljoen gulden betaalde voor Andrea Mantegna's meesterstuk „De aanbid ding der Drie Koninaen". Het vorige record voor een ten ver koop aangeboden schilderij was In 1984 eveneens In Londen gevestigd met „Seascape" van de 19-eeuwse Brit Joseph Turner, waarvoor 32 miljoen gulden werd betaald. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL „Europa zal de deelname aan het Star Warsonderzoek afhankelijk moeten stellen van het de len van de resultaten met de Sovjet-Unie". Dat is de mening van PvdA-leider Den Uyl, na een tweedaagse vergadering van de Socialistische Internationale in Brussel. Daar slaagde men er niet in een eensluidend standpunt in te ne men over de uitnodiging van de VS, om deel te nemen aan het onderzoek naar het Stategic Defense Initiative (SDI), beter be kend als het Star Wars-proiect. Net als in de zaak van de kruis raketten namen de zuidelijke socialistische partijen een positie ver standpunt in dan de noordelijke. Tot zover onze correspon- dent. Na zich al eerder positief te hebben uitgelaten over het Star Wars-onderzoek heeft de Westduitse bondskanselier Kohl giste ren verklaard dit onderzoek „gerechtvaardigd, politiek noodza kelijk en in het belang van het Westen te achten". Maar Kohl blijft zijn twijfels houden of het in dat onderzoek mogelijk zal zijn met de VS samen te werken op een wijze die voor beide partijen voordelig is. Op de westerse topconferentie volgende maand in Bonn zal het in elk geval nog niet tot een algemene steunbetuiging aan het SDI komen. enti jnse ex-juntaleden maandag voor rechter 0gPS AIRES In de Ar- jjJe hoofdstad Buenos Ai- (jint maandag een proces cowrie voormalige Argen- |rapilitaire presidenten en ;r I-juntaleden, die zich ïhq verantwoorden voor in<ns hun bewind begane gi^en. del igrfen gedaagden, die van 24 maart 1976 tot 18 juni 1982 in Argentinië de touwtjes in handen hadden, worden be schuldigd van grove schendin gen van de rechten van de mens. De maximale straf die zij kunnen krijgen is levens lang. Het burgerlijk recht in Argentinië kent geen dood straf. Onder de negen bevin den zich de drie ex-presiden ten Videla, Viola en Galtieri. De openbare aanklager heeft al laten weten over genoeg be wijsmateriaal te beschikken waaruit blijkt dat de negen militairen verantwoordelijk zijn voor illegale arrestaties, ontvoeringen, plunderingen, martelingen en moorden en mysterieuze verdwijning van duizenden burgers. IgPN De Russische par- r Michail Gorbatsjov is (ad, en hard als een tij tor president Reagan bij Jttvtuele ontmoeting een kluif aan zal hebben. vindt het Amerikaanse ïslid Silvio Conté die sjov vorige week ont- Als de president daar ■n moet voor een to tting, moet hij zorgen joed uitgerust is als hij »r aanpakt, aldus Conté, ijov ontstak in toorn lelegatieleider Thomas hem een dossier over- e met klachten over isenrechtenbeleid in de eeillnie. WASHINGTON President Reagan heeft tijdens een bijeen komst met journalisten in het Witte Huis opnieuw verklaard „niets verkeerds" te zien in zijn voornemen tijdens zijn bezoek aan Europa „als gebaar van verzoening" een krans te legen op een Duits oorlogskerkhof. Velen van hen die in Bitburg begra ven liggen, ook onder de SS'ers, waren 17- en 18-jarigen, eigen lijk nog jongens, die tegen het eind van de oorlog in dienst moesten, aldus Reagan. „Ik vind dat zij ook slachtoffers zijn van het nazisme". In Israël, waar gisteren de zes miljoen joodse slachtoffers van de nazi's werden herdacht, is felle kritiek g^uit op president Reagan, die overigens inmiddels heeft besloten ook een concen tratiekamp te bezoeken. „Men kan geen dodenkamp bezoeken en tegelijk moordenaars eren", zei de Israëlische ex-president Navon. (ADVERTENTIE) 7%% LENING 1985 1991/SOOO open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 23 april vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 1 juni in 10 jaarlijkse termijnen van 1 juni 1991 af 23 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 3juni1985 kosteloos bij banken en commissionairs JE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH werk, Loe...," mompelde Loetje Sa- hebt ze nog steeds in de peiling. Het zal uwen wat die snaken daar gaan uitha- er bij de Van Uylens nog wat te halen En met deze veelzeggende woorden de misdadige eigenaar van dat exclu- huisje onhoorbaar tussen het hakhout •ngeveer terzelfdertijd stelde Gozewijn 'fl een kwellende vraag, waarop hij van .'erholen een verlossend antwoord ver- _d). ..Jij jij zei, dat de begraven schat een üjtkoffer met goud was steunde hij. t/éét je dat?" „ik was er bij, Gozewijn." nfdde de smid., „Ik weet wel. dat het erg 3|fwaardig klinkt, maar ik verzeker je, dat (F is. ik heb zélf geholpen de schat te be graven. Ik zie nóg oudoom Jacob voor me staan, toen-ie een laatste blik in die kuil wierp. Een grote, met ijzer beslagen hutkoffer was het. boordevol goud..." „Wel sakkerloot zuchtte Gozewijn en het zweet brak hem uit bij de gedachte, dat hij misschien ooit nog eens een rijk man zou zijn. Tot overmaat van ramp geraakte hij ook helemaal onder de indruk van de geheimzinnige schemering, waarin het Rijk- huyzer Bos was gehuld. „In zulke sprookjesach tige bossen is élles mogelijk.1' mompelde hij. „Als mijn schat er nu nog maar ligt. Als er maar niemand met zijn sakkerlootse vingers heeft, aangezeten Helaas Gozewijn wist niet dat Loetje Saloe door het bos waarde, snode plannen beramend Sji'itische machtsbasis in West-Beiroet Sji'itische militieleden kijken naar de in brand geschoten Abdel Nasser-moskee. waarin de Moerabitoen haar radio-station had gevestigd. In West-Beiroet is de afgelopen dagen zwaar gevoch ten tussen sji'iten en de Moerabitoen, de militaire tak van de On afhankelijke Nasseristen die grotendeels uit soennitische mos lims bestaat. Als gevolg van de gevechten van de afgelopen dagen heeft de sji'itische militie haar positie in West-Beiroet versterkt. KAAPSTAD/WASHING TON De Zuidafrikaan- se president Botha heeft gisteren aangekondigd dat zijn regering een interim- -regering voor Namibië zal benoemen, die onder toezicht van de Zuidafri- kaanse regering zal staan. Volgens Botha krijgt de interim-regering de macht om een grondwet af te kondigen. De' Namibische bevrijdingsbeweging Swa- po zal geen deel uitmaken van zo'n regering. De Amerikaanse regering heeft gisteren al de vorming van een interim-regering be kritiseerd. Volgens Washing ton past dit Zuidafrikaanse plan niet in het streven van de Verenigde Naties om onafhan kelijkheid voor Namibië ver krijgen. Botha verklaarde verder dat Zuid-Afrika zal blijven mee werken met de Verenigde Na ties om Namibië zelfbestuur te geven. Eerder deze week had de Westerse Contactgroep (VS, Canada. Engeland. West- Duitsland. Frankrijk) tegen het Zuidafrikaanse plan gepro testeerd om een tijdelijke rege ring in Namibië te vormen. Het protest van de Contact groep, die zich inzet om in VN-verband onafhankelijk heid te verkrijgen voor Nami bië. is gisteren door de Zuida frikaanse regering verworpen. Wel liet president Botha ver der mee te zullen werken met de VN om tot een oplossing van het Namibië-vraagstuk te komen. DEN HAAG Minister Schoo van ontwikkelingssa menwerking brengt de komende dagen een bezoek aan hongergebieden in Ethiopië, Soedan en Somalië. In de oriëntatiereis van de minister naar de Hoorn van Afrika staat centraal de situatie van miljoenen vluchte lingen die door ernstige droogte getroffen zijn. De minister zal in alle drie landen vluchtelingenkampen bezoe ken, te beginnen in Somalië. In het uiterste noorden van Soma lië bezoekt zij een kamp in Hargeisa waar kort geleden een cho- lera-epidemie uitbrak, die nog steeds niet is bedwongen. Minis ter Schoo zal verder gesprekken voeren met autoriteiten en hulporganisaties over de opvang van de vluchtelingen, de voed selhulp en de coördinatie daarvan. Aan de drie landen is in de afgelopen vijf jaar voor ongeveer 56 miljoen gulden aan voedsel hulp en 'transport verstrekt. De minister keert volgende week donderdag terug in Nederland. WASHINGTON Deze week is president Reagan opnieuw een politieke loopgravenoorlog begonnen om meer geld los te krijgen voor de anti-Sandinis- tische rebellen in Nicaragua. Het zal een vermoeiende strijd worden, waarin het Ameri kaanse Congres, dat de finan ciële touwtjes van het buiten landse beleid in handen heeft, probeert een regering in toom te houden, die er op gebrand is het Amerikaanse continent te zuiveren van wat het als een marxistische bedreiging be stempelt. Tien jaar na Vietnam is de verdeling van de financiële hulp aan het buitenland het voornaamste slagveld van het buitenlandse politieke beleid van de VS. De verdeling van de 14,5 miljard dollar die de VS over alle uithoeken van de wereld verspreiden, wordt door veel Congresleden be schouwd als de enige manier waarop zij hun stempel op het lot van de naties kunnen drukken. Vorig jaar bijvoor beeld reisde de Newyorkse af gevaardigde Stephen Solarz, de Oost-Azië-expert van het Congres, naar Hanoi om de Vietnamezen te polsen over eventuele zoekacties naar ver miste Amerikaanse militairen in Cambodja. Toen bleek dat de Vietnamezen hier niet op in gingen, zon Solarz op wraak. Terug in Washington zorgde hij ervoor dat het niet-commu- nistische verzet in Cambodja vijf miljoen dollar aan hulp zou krijgen. Minister van buitenlandse za ken Shultz deed er vervolgens nog een schepje bovenop en nodigde enkele afgevaardig den van het Cambodjaanse verzet uit naar Washington te komen. Tijdens een persconfe rentie in de grote marmeren hal van zijn ministerie zei Shultz dat de regering-Reagan zich achter het Cambodjaanse verzet schaarde ondanks het feit dat deze anti-commu nistische volgelingen van prins Sihanouk gevaarlijk nauwe betrekkingen onder houden met de wrede Rode Khmers. De buitenlandse hulpbegroting is een soort zak van Sinter klaas is geworden, die de Con gresleden volstoppen met lek kers voor de zoete kinderen. Ontwikkelingshulp voor de Boven-Huallaga vallei in Peru wordt alleen gegeven wanneer de produktie van coca-blade ren (die gebruikt worden voor cocaïne) zal verminderen. Hulp aan Paraguay is tijdelijk opgeschort in afwachting van een „oprechte poging" van dat land de beruchte nazi-slager Josef Mengele op te sporen; Jordanië zal geen moderne Amerikaanse wapens geleverd krijgen zolang Amman „Israël niet openlijk erkent". In dit beleid lijken de menslie vende principes van George C. Marshall, die het moderne Amerikaanse hulpprogramma na de Tweede Wereldoorlog lanceerde, totaal vergeten De Amerikaanse economie had de oorlog, die andere industriële economieën uitgeput of zelfs geruïneerd had, praktisch on geschonden overleefd. De VS deden de plechtige belofte Eu ropa en Japan te helpen bij het economische herstel. Het Marshall-plan, dat tegelijker tijd bedoeld was de vrije we reld te wapenen tegen de spreiding van het communis me van de Sovjet-Unie, slokte een verbazingwekkende vijf tien procent van het nationale Amerikaanse inkomen op tij dens de tweede regeringster mijn van president Truman van 1948-1952. Bijna vijfender tig jaar later is dit percentage gekelderd naar 1,7 procent en met opvallende uitzonde ring van de hulp aan Israël, waar in het algemeen niet over gekibbeld wordt is elke cent onderwerp van een bittere interne strijd. Vietnam was het keerpunt in de buitenlandse hulppolitiek van de VS. Het toonde aan dat men niet langer meer kon ver trouwen op het principe dat het als maar weer verhogen van militaire en economische hulp regimes in stand kon houden, die in politiek, mili tair en moreel opzicht bank roet waren. President Reagan maakt er geen geheim van wie vrienden zijn: of het nu om leningen van het IMF aan Pretoria gaat, of snelle financiële hulp aan de inmiddels afgezette presi dent Numeiri van Soedan. In tegendeel, men gaat zelfs nog een stapje verder. Inmiddels is de „geheime" steun aan de contra's in Nigaragua niet meer zo geheim, de 280 mil joen dollar aan hulp voor de guerrilla's in Afganistan ook niet meer. Met zoveel „bazen" die invloed kunnen uitoefenen op het verdelen van de Ameri kaanse buitenlandse hulp is de verdeling deze keer een bijna onmogelijke politieke opdracht geworden. ALEX BROMMER Copyright The Guardian (ADVERTENTIE) Een goed verzorgde Spanje-aan bieding van uw krant: 10 DAGEN COSTA BRAVA- LLORET DE MAR volpenslon Incl. excursies vanaf 585.- Voor wie op een rustige manier naar Spanje wil hebben wij een 10- of 17-<Jaagse reis met een overnachting op de heen- en terugreis georganiseerd naar Lloret da Mar, de geliefde vakantieplaats aan de Costa Brava. U reist per comfortabele touringcar de eerste dag vanuit Den Haag/Rotterdam vla Venlo. Roermond. Maastricht, langs Luxemburg en Metz naar ons overnachtingshotel In Zuid-Frankrijk en de volgende dag door naar Lloret de Mar In Spanje worden met eigen touringcar een aantal excursies gemaakt (dagtocht Barcelona/Montserrat, halve dagtocht Blanes/Tossa, zondagmarkt Tordera) waarvan de prijs in de relssom is begrepen Het verblijf is in het tweesterren hotel IMPERIAL PARK op basis van een 2-persoonskamer met douche en tollet en VOLPENSION. (Heen- en terugreis op basis van diner, logies en ontbijt Incl. afscheidsdiner Hef vertrek schema is als volgt: 10 dagen 17 degen 7. 14 en 21 mei 28 mei 4. 11 en 18 juni 25 Juni ƒ585- 635.- ƒ635.- ƒ735.- ƒ2»- 275.- ♦ƒ275.- Gecombineerde reisverzekering 25 -// 42 50 p persoon 5.- pollskosten. Gecombineerde reisverzekering 3 1/2% van de reteeom /€.- pollskosten Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 ol persoonlek in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur), -S"sijthoff;.pers POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5