Acties in metaal na cao-akkoord afgelast 'iscus belemmert groei economie" Taboe BON: Geen extraatje voor ABP-pensioentrekkers Blanke Zuidafrikaan in brand gestoken Haagse bedrijfsleider voor winkel doodgestoken DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur; JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTWyf 0,61 per mm, kleintjes f 0,43permm. Vrijdag 19 april 1985, 76e jaargang no. 23172 Eén voor Afrika en met minister van Aardenne in „Hier en nu" op Ned. I om 21.25 uur. Om 23.15 uur Hill Street Blues. Op Ned. II om 20.05 uur Kunst en kitsch vanuit het Prinsen hof te Delft, om 20.45 uur Show van de maand met Lies- beth List. Veel bewolking en vooral in de nacht en ochtend regen- Temperatuur ongeveer 12 gra den. In de nacht matige zuid westenwind, overdag zwakke tot matige noordwestenwind. Zon op: 6.33; onder: 20.46. Hoog water Schev.: 3.13 en 15.26; laag w.: 11.25 en 23.31 ^operatie maakt }ke bril onnodig (EN OP ZOOM Een (ietechniek kan een uitkomst be- ;n voor mensen die sterke brille- nodig hebben. Dragers van een _aet een sterkte van meer dan +5 Jfcnd) of minder dan -6 (bijziend) ™*i na de operatie meestal geen bril [nodig. Een op het eigen hoorn- ;ehecht gedraaid lensje van do- irnvlies maakt een bril overbo- i vrouw met een bril van -15 bijziend is heeft de operatie al icces ondergaan. Begin mei volgt :ede operatie. Een oogarts in Ber- Zoom, de initiatief-nemer van mek. mag de operatie voorlopig in Nederland toepassen. Campagne voor bezinning bij aanschaf van huisdier DEN HAAG De Commissie Gezondheid en Welzijn Gezelschapshuisdieren gaat dit jaar in sa menwerking met het ministerie van landbouw en visserij de bevolking onder het motto „Bezint eer gij begint" oproepen alvorens een huisdier aan te schaffen na te denken over de verantwoordelijk heden die dat met zich meebrengt. Daarnaast zal zij bij de overheid aandringen vakbekwaamheids eisen te gaan stellen aan de handel in dieren. Dit blijkt uit de beleidsnota van de commissie, die vanmorgen aan staatssecretaris Ploeg van land bouw en visserij is aangeboden. Het is volgens de commissie duidelijk dat een behoorlijk deel van de huisdieren niet de verzorging, huisvesting en voe ding krijgt die het nodig heeft. Goede voorlichting kan daarin verbetering brengen, zo hoopt de com- (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De 103.000 echtparen die deze maand naast hun geïndividuali seerde aow bij hun aan vullend pensioen nog 500 gulden extra hebben ge kregen moeten dat geld teruggeven. De regerings partijen van CDA en VVD hebben gisteren met steun van de kleine rechtse par tijen een voorstel van de PvdA verworpen om hen dat extraatje te laten be houden. Volgens de PvdA is het aan de fout van minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) te wij ten dat er niet op tijd een stok je is gestoken voor dit extraat je. Door de individualisering van de aow wordt wat de ge huwde man krijgt sinds deze maand gehalveerd, omdat zijn vrouw de andere helft krijgt. Die 500 gulden nu is een ge volg van de niet op tijd aange paste wettelijke verplichting van het ABP om die beperkte aow aan te vullen. Bij elkaar betekent dit een maandelijkse strop voor het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds (ABP) van 50 miljoen gulden. Minister Rietkerk gaf gisteren toe dat zijn departement ern stig op dit punt tekort is ge schoten en zei ten volle de po litieke verantwoordelijkheid voor deze fouten te aanvaar den. Volgens de PvdA moest Rietkerk dan ook maar voor de kosten opdraaien. De rege ringspartijen vonden zo'n ex traatje echter volkomen onge rechtvaardigd zeker in relatie tot bijvoorbeeld de echte mini ma. Zij steunen dus het voor nemen van minister Rietkerk de 500 gulden terug te vorde- Vliegtarieven blijven stabiel AMSTERDAM Het vliegen wordt de komende jaren voor de Neder landse toerist nauwelijks duurder. Als het aan de Nederlandse charter maatschappij Martinair ligt, gaan de tarieven voor all-in vluchten (reis én verblijf) naar zonbestemmingen de komende drie jaar met hooguit 2 tot 3 procent omhoog. Tenzij spectaculair hogere brandstofprijzen roet in het eten gooien. Schröder, directeur van Martinair, die dit gisteren heeft ge zegd, zei dat alle grote Nederlandse touroperator^ vorig jaar plechtig is beloofd dat de prijsstijgingen de ko mende iaren beperkt zullen blijven. Pag.6: Martinair verdubbelt winst. ZOETERMEER De voorgenomen stakings acties bij Volvo Car in Born en de fietsenfa- briek Gazelle in Dieren zijn vanmorgen in alle vroegte afgelast, nu een principe-akkoord is be reikt voor een metaal cao. De industriebonden 'kwamen vannacht om 1 uur na ruim een half et maal onderhandelen met de werkgevers op alle belangrijke punten tot overeenstemming. Niettemin is vanmorgen de staking bij de venti- latorenfabriek Indolec (150 werknemers) toch doorgegaan. Volgens een bondswoord- voerder wilde het personeel bij Indolec met de actie on derstrepen dat de overeen gekomen studie naar een verdert arbeidstijdverkor ting tot 36 uur serieus moet worden opgevat. De pro- duktie bij Indolec lag van morgen volgens de directie nagenoeg stil. Bij Volvo en Gazelle was er vanmorgen de eerste uren wat verwar ring over de vraag of al dan niet gestaakt moest worden. In de vannacht bereikte principe-overeenkomst is evenals bij Philips en Akzo is afgesproken dat een on derzoek wordt ingesteld naar de haalbaarheid van een verdere arbeidstijdver korting. Verder is overeen gekomen dat de salarissen taanval jns denking is de herden- van de bevrij- van het kamp srbork kreeg man uit Den gisteren een nval (foto bo- Even tevoren iij bloemen en brief neerge- .DEfij bet herinne- jmsjeken voor de lilieleden die oorlog om- i. Na reani- kon de man takl huis worden erd. Juliana had de herden- p. plechtigheid irste bloemen op de plek lar meer dan '0 Joodse Ne- iders met trei- tar de Duitse atitigingskam- 121 werden ge porteerd, ilmi per 1 mei 1985 zullen wor den verhoogd met 1,5 pro cent. De uitkering bij ziekte blijft voorts 100 procent van het netto loon en de VUT- léeftijd wordt eenmalig ver vroegd naar 60 jaar. Ook zijn er afspraken gemaakt voor een jeugdwerkplan. FN V-onderhandelaar D. Rijkse toonde zich na afloop van de 14 uur durende on derhandelingen „niet onte vreden" over het bereikte principe-akkoord. In de kleinmetaal (220.000 werknemers) wordt maan dag verder onderhandeld. Werkgevers en bonds- woordvoerders toonden zich vanmorgen redelijk opti mistisch over een akkoord in deze sector. Onderhande laar T. Hagen van de Indus triebond FNV verklaarde: „We verwachten er maan dag wel uit te komen". FME-woordvoerder L. Vonk: „Het moet gek lopen wil dat niet lukken". |onze financieel-economi- sche redactie) j HAAG Ons ver fde belastingstelsel jnmert het herstel en (roei van de Neder- economie. De fis- naakt het onderne- jen vrijwel onmoge- nieuw aandelenkapi taal te verkrijgen. Daar door blijven investeringen ver achter en kan onvol doende modernisering en uitbreiding plaatsvinden. Dat stelde fiscaal-jurist Schonis vandaag op de be lastingconsulentendag 1985, die in Den Haag werd georganiseerd door de Nederlandse Federatie van Belastingconsulenten. Door belemmeringen in het fiscale stelsel kans Nederland de economische gr«ei die el ders in de wereld optreedt on voldoende bijbenen en is de oplossing van het werkloos heidsprobleem nog ver weg, meent Schonis. Hij riep rege ring en parlement op de belas tingwetgeving op vitale pun ten te herzien. Dividend, dat door winstgevende onderne mingen aan aandeelhouders wordt uitgekeerd zou voor hen aftrekbaar van de belasting moeten worden, zoals rente dat ook is. Dividend wordt im mers ook al belast bij degene aan wie het wordt uitgekeerd. Werknemers die betalen aan pensioenfondsen en verzeke ringsmaatschappijen zouden een deel van die bijdrage moe ten kunnen omzetten in aan delen. Dat alles kan er toe lei-' den dat Nederlandse onderne mingen zich niet langer hoe ven te verlaten op vreemd vermogen (rentedragend ge leend geld) en weer kunnen putten uit eigen vermogen (aandelenkapitaal i Karajan Sgeert tzartmis Sint Pieter VATICAANSTAD De Oostenrijkse dirigent Herbert von Karajan zal op 29 juni, feestdag van de apostel Pe trus, in de Sint-Pietersbasiliek in Va ticaanstad de Krönungsmesse in C, K.V. 317 van Wolfgang Amadeus Mo zart dirigeren. Het is voor het eerst, sinds de in 1914 overleden paus Pius X nieuwe voorschriften voor het ge bruik van muziek in de eredienst op stelde, dat een geheel symfonieorkest in de kerk wordt toegelaten voor de opluistering van een pontificale mis door de paus. De 76-jarige dirigent zal uit handen van de celebrant de heili ge communie ontvangen. rie taxi s plunderd Voorburg OORBURG Uit geparkeerde taxi's de Prinses Marianne- i Voorburg is af gelopen nacht tussen twee en vijf uur voor 7 mille aan goederen ge stolen. De sloten van de wa gens werden gefor ceerd, waarna de taxi meters, de radio's, de mobilofoon-installaties en de bijbehorende an tennes werden gestolen. Vrijheidsboom vervangen ROTTERDAM Bijna veer tig jaar na de bevrijding is vandaag in Rotterdam een nieuwe „vrijheidsboom" ge plant. Dit gebeurde ter ver vanging van de veertig jaar oude linde die onlangs bij het aanleggen van een persleiding per ongeluk is gesneuveld. Deze boom was kort na de be vrijding geplant, maar is niet herkenbaar gemaakt als „vrij heidsboom". Pas nadat de boom onlangs gekapt was werd de gemeente opmerk zaam gemaakt op het verlies. De nieuwe vrijheidsboom zal overigens pas op 5 mei offi cieel als zodanig ingesteld worden. De boom is ditmaal wel met een duidelijk herken ningsteken aangegeven. POLITIE SCHOOT ZWARTEN IN DE RUG UITENHAGE Een blanke man is gisteren in het Zuida- frikaanse stadje Uitenhage in de oostelijke Kaapprovincie overleden nadat hij door een menigte zwarten in brand was gestoken. De man werd uit zijn auto gesleurd en met ben zine overgoten. Twee lijken van in brand ge stoken zwarten werden gevon den bij Port Elisabeth, even eens in de oostelijke Kaappro vincie. Bij Potchefstroom ten zuidwesten van Johannesburg zou een menigte zwarten een zwarte politieagent gegrepen hebben en aan een telefoon paal gebonden hebben, waar ze aldus een woordvoerder van de politie getracht hadden „hem te vermoorden". In to taal werden gisteren zeker vijf mensen gedood tijdens de on lusten. Uit het gerechtelijk on derzoek naar de schietpartij bij Uitenhage vorige maand waarbij twintig zwarten door politiegeweld om het leven kwamen, is gebleken dat de meeste slachtoffers in de rug zijn geschoten. De Zuidafri- kaanse autoriteiten hadden de schietpartij een daad van zelf verdediging genoemd nadat een politiepatrouille door een menigte zwarten was omsin geld. Maar het bewijsmateriaal dat tijdens het onderzoek is aangedragen levert steeds meer bewijzen van het tegen deel op. Presentatie De bemanning van de ruimte pendel Mission 51-B, die op 29 april zal worden gelanceerd, presenteerde zich gisteren op Cape Canaveral aan de pers. Geheel links staat de comman dant van de bemanning, Ro bert Overmayer. (ADVERTENTIE) Onze nieuwe woningkrant is uit. Wanneer u belt sturen wij u hem graag toe. DADERS VOORTVLUCHTIG DEN HAAG De be drijfsleider van de elek tronicazaak Tandy aan de Grote Marktstraat in Den Haag is gisteravond in het Westeinde Ziekenhuis overleden aan de gevol gen van een messteek in de borst. Het slachtoffer, de 28-jarige L. van Es uit Zoetermeer, had de mes steek 's middags opgelo pen bij een ruzie met drie jongelui in zijn zaak. De dader maakte deel uit van een groepje van drie jongens, dat rond half vijf de elektroni cazaak binnenkwam. Volgens een politiewoordvoerder lie pen zij in de winkel wat te klieren, waardoor zij onenig heid kregen met het personeel. Toen één van de jongemannen probeerde een privéruimte te betreden, werden ze door het personeel buiten de deur gezet. In de buitenhal begon het drietal met de daar uitgestalde artikelen naar het personeel te gooien, waarop de drie win kelbedienden en de bedrijfslei der opnieuw op de onrustzaai ers afliepen. Eén van de drie draaide zich plotseling om en stak de filiaalhouder in de borst. Vervolgens zetten ze het op een lopen. Tot op heden zijn de dader en zijn twee metge zellen nog niet gepakt. De messteker is tussen de 16 en 23 jaar, draagt lang golvend zwart haar tot op zijn schou ders, is 1.70 tot 1.80 meter lang en heeft een normaal postuur. Getuigen kunnen zich in ver binding stellen met de Haagse politie onder telefoonnummer 102499. (ADVERTENTIE) TM HELE DAG IN EEN ANDERE WERELD I zaterdag en zondag 10-17 u AMSTERDAM rai Trein-Toegang-blIjetten bij NS-stations Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14 00 en 15 00 uur. telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Geld en bezit vormen in Nederland „het laatste taboe". De Nederlandse man heeft dat 'gezegd en dat moeten we dan maar geloven. Vandaag leest u er meer over m de Leidse Courant en wel m een artikel over de uitslag van een enquête, waarmee men allerlei gegevens aan de Nederlandse man heeft ontfutseld. Bijvoorbeeld of ze een baan hebben of met, hoe ze over seiualiteit denken en hoe ze hun vrije tijd besteden. Overigens wordt bij dat laatste het tv kijken het meest genoemd. En dat, terwijl hij zijn tijd toch zo nuttig zou kunnen besteden met het lezen van de Leidse Courant. i De Leidse Cotuani wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag Indien daartoe aankfdmg tmalaal kan mtr Ccidoc Qowia/nt

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1