foUtóc Somant «g Woning opnieuw gekraakt r STAD OMGEVING yi rlingen 79 ier't Hooft reeuwen rajrt wakker ONTRUIMINGEN IN JAN VOSSENSTEEG :h gunstig advies voor 'laatsing buitenkliniek ■iS Te weinig aandacht voor jeugd Krakers zullen woning Cobetstraat verlaten met eerlijke lage cijfers Ombudsman ingeschakeld voor Jelgersmakliniek VRIJDAG 19 APRIL 198S PAGINA 13 "^D wil verlaging koopprijsgrens land IN De VVD wil dat de koopprijsgrens (de door de ^ïte vastgestelde grens waarboven vrije vestiging mo- is) verlaagd wordt. De grens voor koopwoningen wil D verlagen van 210.000 naar 180.000 gulden en voor 244 oningen van 165.000 naar 135.000 gulden. rklaart het VVD-raadslid N. Langerak in het Leids Li- - Bulletin, periodiek van de VVD. Langerak zegt zelf vee ander te zijn van totale afschaffing van deze grens l712kee het gemeentebestuur de woningmarkt afschermt. ak verwacht niet dat hierdoor de toeloop van buitenaf nemen, het raadslid zegt het volste vertrouwen te in het vrije marktmechanisme. Anderszijds vindt hij er in Leiden woningen voor Leidenaren en niet voor Ijers uit de Haagse regio gebouwd moeten worden, een ™®dat mogelijkerwijs gaat optreden wanneer totale vrije Te ng mogelijk zou worden. iloe Opcenten heffen voor financiering regionale omroep DEN HAAG Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn gisteren akkoord gegaan met het heffen van provinciale opcenten om de regionale omroep te financieren. Al leen de VVD was van mening dat de regio nale omroep betaald moet worden middels een opslag op de landelijke omroepbijdra gen. Enige weken geleden zag het er naar uit dat dit laatste de meerderheid zou halen, maar het CDA keerde zich er alsnog tegen. De provincie heeft met het voorstel inge stemd onder de voorwaarde dat er in Zuid- Holland twee regionale omroepen moeten zijn: Radio Rijnmond en een voor het noor delijk deel van de provincie, waarschijnlijk een samengaan tussen Omroep Holland en Omroep West. Haastige winkeldief LEIDEN Een 19-ja- rige Zwijndrechtenaar had gisteren in de winkel van Vroom en Dreesman zo'n haast er met een gestolen slof sigaretten vandoor te gaan, dat hij de gla zen toegangsdeuren aan de Aalmarkt niet opmerkte. Hij liep de deur aan diggelen en moest met diverse snijwonden naar het AZL worden gebracht. Daarna kon hij naar het politiebureau. Drinkwater voor Nicaragua De gemeente Leiden stelt geld beschikbaar voor een drinkwater-project in de Nicaruaanse stad Juigalpa. Burgemeester C. Goekoop ont ving daarom gistermiddag op het stadhuis de heer Candido Vallecillo Hurtado, burgemeester van Juigalpa en de heer Rito Silles Blanco, pro vinciaal bestuurder. Juigalpa heeft een band met Den Haag. Deze gemeente stelt ook geld voor het project beschikbaar. Leiden wil in het kader van de solidariteit met de derde wereld graag mee doen. Het aanbod van Leiden ge schiedde op verzoek van het Nicaragua comité in Leiden. De Nicaraguaanse delegatie bedankte het ge meentebestuur namens de bewoners van Jui galpa. De burgemeester sprak de hoop uit dat de band met Leiden ook voor de toekomst ge handhaafd zou kunnen blijven. De beide be stuurders kregen van het Leidse gemeentebe stuur een stropdas mee naar huis. ^OLFEEST T UIT DE HAND i ;n Een schoolfeest ^"•"sser 't Hooft aan de L_5traat is vannacht vol- de hand gelopen. De o/c moest op de Zwei- 475(in zelfs een charge uit- tegen een grote groep ige scholieren. Daarbij 150^1 een 18-jarige Voor- en een 18-jarige War- güfr aangehouden, oblemen begonnen om ur vannacht toen luid- jyjje scholieren de buurt de school wakker iiwden en lalden. Ook ^Leidse Hout, bij het fit Vhttheater, zorgde de .voor veel overlast en j87;de politie in actie ko- half vijf kreeg de een melding over een :n scholier die op weg tuis was gestrand en s uur lag er een jon- laveloze toestand op ;erstraat. Hij is door n naar huis gebracht. Ï3$AT1S ELKE WOENSDAG DE LEIDEN Een 29-jarige Leidse vrouw kwam gis termiddag thuis van een drieweekse vakantie uit Spanje en trof in haar woning aan de Jan Vos- sensteeg 1 vijf haar onbe kende personen aan, die verklaarden in het huis te wonen. Zij hebben het pand op Eerste Paasdag gekraakt omdat het vol gens hen leegstond. De politie heeft de krakers op beschuldiging van huisvredebreuk en dief stal gearresteerd. Van nacht is de woning door de krakers opnieuw in bezit genomen. De politie zal vanmiddag vermoe delijk weer tot ontrui ming overgaan. Sympathisanten van de krakers zijn uren bezig ge weest om alle spullen uit het huis te halen. Het huis zou sinds 1978 worden be woond door de vrouw. De woning is eigendom van haar vader. Toen de vrouw gisteren bij haar huis kwam, zat er een ander slot op de deur en zag ze dat het werd bewoond. Na enige discussie met de krakers waarschuwde zij de politie. De krakers zijn een 16-jarig meisje zonder vaste woon- Volgens de krakers heeft de politie bij de ontruiming geweld gebruikt. of verblijfplaats, een 22-ja- rige Leiderdorpse, een 16- jarige Voorburger, een 18- jarige- jongen uit Gouderak en een 18-jarige Leidenaar. Zij zijn gisteravond rond acht uur vrijgelaten. De krakers zeggen dat de poli tie geweld heeft gebruikt bij de ontruiming en dat zij zes uur zomaar op het poli tiebureau zijn vastgehou den. De politie ontkent dat. Ook menen de krakers dat er zonder enige waarschu wing is ontruimd. Zij stel len dat de eerst de rechter moet worden geraadpleegd. De politie zegt dat dat niet nodig was. Er zou geen sprake van kraken zijn, maar van „wederrechtelijk in gebruik nemen door der den". De krakers hebben aan de politie gemeld dat ze de wo ning in bezit hadden geno men en die zou er geen be zwaar tegen hebben ge maakt. De politie bevestigt de melding, maar zegt dat met de krakers was afge sproken dat zij zelf contact zouden opnemen met de ei genaar. Volgens de nieuwe bewoners stonden er in het huis een stofzuiger, een gas fornuis en een wasmachine, verder was het pand geheel leeg. Tevens was er in het huis een lekkage geweest door een gesprongen water leiding. De krakers hebben dit hersteld. Volgens de po litie stonden er in het huis ook een bed, stoelen en was er serviesgoed en dergelijke aanwezig. De bewoonster zegt dat er spullen zijn ge stolen. De eigenaar van het huis bevestigde gistermiddag dat de waterleiding was ge sprongen. „Dat is in februa ri gebeurd en vanwege de wateroverlast hebben we de meeste spullen weggehaald. Maar mijn dochter sliep er nog wel eens". De man zei dat hij van plan is de wo ning binnenkort te gaan op knappen. Van kraken was volgens hem geen sprake. „Ze hebben dit huis weder rechtelijk in bezit geno men". Volgens de man is het heel goed mogelijk dat politie en krakers hebben getracht contact met hem op te nemen. „Dat dat niet is gelukt is, is logisch want we waren met het hele ge zin op vakantie". WKMÊmmummmmÊÊmÊÊÊÊmmÊmËm )qJ$VD-fractie in de Leidse TeLenteraad houdt vanaf 23 voortaan elke dinsdag pjjkuur van kwart over 74$ tot acht uur. Dat ge- I in de fractiekamer aan 125. Iedereen Omragen of suggesties ten van het gemeentelijk en /of de activiteiten de liberalen kunnen er -Qöfrt. Het spreekuur gaat in gin nedag niet door. Leidse Werkgroep Ho- Kualiteit aan de Caecili- if 18 wordt woensdag 24 een thema-avond ge- over racisme. Aan- acht uur. Donderdag 2 parivordf er de videoband film „The Wave" ge draaid. Aanvang ook acht uur. Woensdag 15 mei is er een thema-avond over Aids. Er komt dan iemand over de ziekte praten en er wordt een videofilm gedraaid. De film voorstelling begint eveneens om acht uur. Sproetenbende „De sproetenbende" is de jeugdfilm die woensdagmid dag 24 april in de kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45 wordt vertoond. In deze film komen kinderen in actie tegen een fabriek die afval wil lozen op een rivier waar in zij juist een zwembad wil len maken. De voorstelling, die geschikt is voor kinderen vanaf 8 jaar oud, begint om half drie. Vioolmuziek Het duo Viktor Liberman (viool) en Alexander Waren- berg (piano) geeft woensdag 24 april in de kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45 het laatste concert in de cy clus romantische vioolcon certen. Op het programma, dat om kwart over acht be- Filmhuis LVC Het filmhuis LVC (Breestraat 66) vertoont woensdag 24 april de film 'North by Nort hwest' en donderdag 25 april de film 'Topaz'Beide films zijn van regisseur Alfred Hitchcock. Ze zijn niet on dertiteld. De voorstellingen beginnen om acht uur en om kwart over tien. LVC gesloten Het Leids Vrijetijds Centrum is vrijdag 26 en zaterdag 27 april gesloten in verband met een uitstapje van de mede werkers. Het sportcafé is donderdagavond wel open. Daar worden tekenfilms van Tom Jerry vertoond. Lord Folks De 'Lord Folks verzorgen morgenavond een mis in de Herensingelkerk. Deze heeft plaats onder het thema 'Ik zend jullie' en begint om ze ven uur. Voorganger is P. de Ridder. De Buitenkliniek daartegen zijn niet van dien Academisch Zieken- aard dat de districtscommisie len kan worden ver- de provinciale raad van de 87i'van Noordwijk naar volksgezondheid tegen over- -terrein. De bezwaren plaatsing zal adviseren. (ADVERTENTIE) De directie van het AZL kwam gisteren overigens plot seling met een nieuw plan. Dat houdt in dat de buitenkli niek niet op de negende ver dieping maar op de vierde verdieping van de nieuwbouw van het AZL ondergebracht zal worden. Voorzitter Kogels van de stichting „Instandhouding Bui tenkliniek" stelt in een com mentaar op het nieuwe plan: „Dit stelt natuurlijk weinig voor. De kinderen kunnen toch niet echt naar buiten en zo'n daktuin bij de vierde ver dieping is meestal een plek waarop de luchtkokers en technische installaties staan. Het AZL houdt de kinderen in leven, maar de follow up is ook nodig. Er wordt voorbijge- faan aan het belang van de inderen. In het concept-voorstel was de districtscommissie overigens tegen overplaatsing. Omdat dat voor langdurig zieke kin deren een slechte zaak zou zijn. Diamanten huwelijksfeest Het echtpaar Bleijs, dat nu al 16 jaar in een flat bij Huize Room burg woont, viert zondag 21 april het diamanten huwelijksfeest. Na de Heilige Mis, om half elf in de kapel van Huize Roomburg, wordt er 's middags van drie tot vijf receptie gehouden. Het is dan precies zestig jaar geleden dat de heer G.C. Bleys en me vrouw J.J. Knijnenburg in Leidschendam in het huwelijksbootje stapten. De familie is sindsdien aardig uitgebreid. De heer (83) en mevrouw Bleijs (86) kregen 5 dochters en 2 zoons, 24 kleinkinde ren en 15 achterkleinkinderen, 2 achterkleinkinderen zijn nog op komst. Na het huwelijk kwam het echtpaar Bleijs naar Leiden en begon in 1925 een drogisterij aan het Noordeinde. Daar maakten zij de moeilijke crisisjaren mee en de oorlog. In 1953 verhuisde het echtpaar naar de Morsweg en meneer Bleijs startte een nieu we loopbaan bij een farmaceutische fabriek in Oegstgeest. Me vrouw Bleijs had haar handen in die tijd vol aan haar gezin. Ze herinnert zich dat zij toen dagelijks zeker 100 boterhammen moest smeren. In 1969 betrok het echtpaar een flatje bij Huize Roomburg aan de Zaanstraat. Het bevalt hen daar goed. Meneer Bleijs maakt nu al negen jaar deel uit van de ontspanningscom missie van Huize Roomburg en fietst nog elke dag naar de stad. Mevrouw Bleijs borduurt veel. BIJ POLITIE: LEIDEN Het is beangsti gend hoe weinig er tot nog toe is gedaan aan de ontwikkeling van een instituut als de kin derpolitie of jeugdpolitie als een volwaardig en erkend spe cialisme binnen het politie-ap- paraat. Dit stelt Ferida de Jongh-Wieth in haar proef schrift waarop zij gisteren aan de Leidse universiteit promo veerde tot doctor in de rechts geleerdheid. Zij stelt, dat een goed functionerende jeugdpoli tie immers een van de meest probate en effectieve middelen is voor de preventie en de be strijding van de criminaliteit. De studie van de promovendus gaat over de hulpverlenende taak van de politie, in het bij zonder bij contacten met min derjarigen. Het blijkt dat de politie zeer vaak met jeugdi gen te maken heeft en dat de jeugdcriminaliteit sterk is toe genomen. Deze criminaliteit lijkt zich te verharden en er zijn aanwijzingen dat de da ders steeds jonger worden. Voorts wordt in het proef schrift gesteld, dat veel vol wassen criminelen al in hun jeugd op het verkeerde pad zijn geraakt. Uit het onderzoek komt naar voren dat de hulpverlenende taak een essentieel onderdeel is van het politiewerk, maar sterk wordt ondergewaardeerd ten opzichte van de wetshand- havende taak. Ferida de Jongh pleit voor een verder gaande institutionalisering en versterking van de jeugdpoli tie, die op het gebied van de politiële hulpverlening een speerfunctie vervult. DEN HAAG/LEIDEN De krakers verenigd in de woongroep Ravage zullen vrijwillig het pand aan de Leidse Cobetstraat ver laten. Als de aspirant koper inderdaad de aanschaf doorzet, zul len de vier leden van Ravage het huis voor 1 juni hebben ont ruimd. Door dit te beloven, hoeven de krakers niet voor de pro ceskosten op te draaien. Deze zou de gemeente in ruil voor de goede samenwerking dan op zich nemen. Dit bleek gistermiddag tijdens een kort geding dat de gemeente tegen de woongroep Ra vage had aangespannen. De gemeente had het gekraakte pand via de gemeentelijke ad vertentie te koop aangeboden. Nu er op het pand een redelijk bod is gekomen, eist de gemeente het vertrek van de krakers. „Het is nog helemaal niet zeker dat de koop door gaat. Er is nog niets getekend en daarbij is het nog maar de vraag of deze twee mensen die het huis willen kopen wel een woonvergunning krijgen. Het huis heeft zeven kamers en volgens de regels zou den twee mensen slechts een huis met vijf kamers mogen heb ben", aldus de raadsman van de krakers. De advocaat voor de gemeente stelde echter, dat de koop zo goed als zeker is en dat het zeker niet de bedoeling is, dat het huis leeg komt te staan als de krakers eruit verdwijnen. Ook de woonvergunning zou geen bezwaar opleveren. „Als het zeker is dat het huis verkocht wordt, dan zal het pand vrijwillig ontruimd worden, maar als het gewoon leeg olijft staan, dan is het natuurlijk zonde om eruit te gaan. Deze mensen moesten al eerder een gekraakt pand aan het Rapenburg 33 ver laten", aldus de raadsman van de vier krakers van Ravage. Rechter Offers was van mening dat als mensen het huis wilden kopen en ook de woonvergunning geen probleem is, de krakers het huis moeten verlaten. ADVERTENTIE OEGSTGEEST De gemeente Oegst geest heeft de nationale ombudsman in geschakeld om duidelijkheid te krijgen over de status van de Jelgersmakliniek aan de Rhijngeesterstraatweg. De ge meente Oegstgeest heeft vorig jaar juli een brief geschreven aan het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur over de kliniek, maar nog steeds Gemeentesecretaris J. van Hulsteijn van Oegstgeest erkent dat het een noodsprong was om de ombudsman in te schakelen. „We hebben dat ook nog nooit eerder gedaan. Maar we willen nu eindelijk wel een antwoord heb ben", vertelt hij. De Jelgersmakliniek is eigendom van de gemeente Leiden, maar staat op het grondgebied van de gemeente Oegstgeest. Deze gemeente wil het gebouw, dat kenmerkend is voor de Jugendstil-periode, graag be houden. De Jelgersma-kliniek verkeert echter in een slechte staat en de ge meente Leiden voelt er weinig voor po gingen te doen het gebouw te behouden als het de bestemming „volksgezond heid" verliest. Het ministerie van WVC heeft voor wat betreft deze zaak alle touwtjes in handen. De sectie volksge zondheid zal moeten uitmaken of de kliniek zijn oorspronkelijke bestem ming moet behouden, de sectie cultuur bepaalt of het gebouw op de monumen tenlijst geplaatst moet worden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13