'e sluiers van Allah OMNIVERSUM )EIENDE DOCUMENTAIRE OVER ÏT IRAANSE FUNDAMENTALISME OMD ziek van technische speeltjes RiiflDIO/TELEVISIE QüdMQowumt VRIJDAG 19 APRIL 1985 PAGINA 11 'ERSUM „Iran is een van stabiliteit". Deze len uitte de Amerikaanse leht Carter op één janua- toen hij op doorreis China even Teheran aan- Sjah Mohammed Reza •vi hoorde zijn Ameri- gast met een zichtbaar jgen aan. Immers, zijn le- ang had hij zich ingezet •an Iran een „westerse" nleving te maken, waar alleen welvaart maar sneal de keizerlijke orde zou '|n,ateen. de VPRO vormden de eke ontwikkelingen daar ianleiding om bijzondere acht te schenken aan het fundamentalisme, dat in de staatsmacht wist te veren. Onder de titel „De rs van Allah of de re- itie op zijn Perzisch" t op zondagavond om op Ned. I een twee uur ||ide documentaire uitge- tn, waarin de betekenis jrkomst van het Iraanse ■jamentalisme uitvoerig vaen belicht. moment dat Carter zijn ^■raak deed, waren er woe- M5n in Iran. Maar had de géesde Iraanse geheime po- ™"Tde Savak, met de beteu- 'P?jg van het linkse verzet ^'ïbewezen de zaakjes toch v'jNin de hand te hebben? De in toenemende geïnspireerd door reli- fce leiders, zouden geen be ing vormen voor de Pau- roon, zo moeten Carter en yah op die nieuwjaarsdag en gedacht. Nog geen jaar bleken de onschuldig lij- ■>Je demonstraties echter groeid te zijn tot een ware ipstand, die in januari '79 lerde in de verdrijving Ie sjah. Carters woorden Iran als een eiland van in het woelige Midden in waren daarmee defini- ihterhaald en behoren nu thuis in het rijtje van de meest curieuze uitspraken, die ooit door een Amerikaanse presi dent zijn gedaan. De krachtige uitbarsting van jarenlang opgekropte volks woede in Iran heeft niet alleen de Amerikaanse regering en de sjah in hoge mate verrast, maar deed tevens de instabili teit rond de Perzische Golf sterk toenemen. V rouwenkiesrecht In De Sluiers van Allah lopen twee verklaringen voor de huidige macht van de ayatol lahs door elkaar. De documen taire begint met een historisch overzicht van de periode waarin de sjah zijn rijk be stuurde en waarin hij zichzelf presenteerde als een begripvol maar resoluut heerser. Met de invoering van het kiesrecht voor vrouwen in 1963 en de afkondiging van de Witte Re volutie een serie maatrege len waarmee de sjah een door hemzelf opgelegde maatschap pelijke ontwikkeling wilde be werkstelligen oogstte hij een groot aanzien in West-Eu ropa en de Verenigde Staten. Vooral onder westerse staats hoofden, regeringsleiders en zakenlieden wist hij de indruk te vestigen dat zijn keizerrijk hard op weg was een moderne en stabiele „westerse democra tie" te worden. Verblind door de keizerlijke uitstraling, waaraan in 1971 met de geld verslindende herdenking van het 2500 jarig bestaan van het Perzische Rijk op pompeuze wijze nogeens een nieuwe im puls werd gegeven, was er in het Westen te weinig oog voor de economische en sociale pro blemen in Iran, die in 1979 zouden leiden tot de revolutie. Ook linkse intellectuelen, voor wie de revolutie niet als een verrasing kwam, waren ver baasd over de dominerende in vloed die de geestelijkheid in Iran na 1979 is gaan uitoefe nen. Het kiesrecht voor vrouwen is inderdaad zeer uitbundig ge vierd in Teheran, maar het waren met name vrouwen uit de steden, behorende tot de rijkere milieu's, die dit stukje emancipatie in dank aan vaardden. Voor de meeste vrouwen uit armere lagen van de bevolking werd het kies recht niet zo begrepen. Mede onder invloed van hun sterk aan het geloof hechtende echt genoten zagen zij hierin eerder een vorm van verderfelijke westerse beïnvloeding, dan een noodzakelijke ontwikke ling naar zelfstandigheid. Ook de aanzet tot herverde ling van het grondbezit, een kernpunt in de Witte Revolu tie, deed het bijzonder goed in het Westen. Maar in de prak tijk zou hiervan bar weinig te recht komen. Vele Iraanse boeren kregen inderdaad de beschikking over een stukje grond, maar moesten hiervoor wel een lening afsluiten bij de regering. De schulden van deze lening overstegen weldra de inkomsten en voor de meeste boeren eindigde de Witte Revolutie in een drama. Zij waren gedwongen hun be drijfje te sluiten en zochten hun heil in de sloppenwijken van Teheran, waar de werk loosheid al groteske vormen had aangenomen. Oppositiebewegingen Waren de sociaal-economische ingrediënten voor een revolu tie in Iran in de jaren zeventig duidelijk aanwezig, de grote vraag blijft waarom en waar door de Iraanse geestelijkheid de macht naar zich toe wist te trekken. In De Sluiers van Al lah wordt in dit verband ver wezen naar liberale en socia listische oppositiebewegingen, (ADVERTENTIE) JE BENT ER WERKELIJK ZELF BIJ... RETOUR AUSTRALISCH BARRIÈRE RIF F12,50 pp 'N SPANNEND AVONTUUR IN RUIMTE EN TUD ELKE DAG SHOWS OM 14-15-16 UUR EN 19-20-21 UUR.DEN HAAG Pres. Kennedylaan 5 (naasi Gemeentemuseum). Gratis plaatsbespreken: 070 - 547400 (niet in het weekend). Vanaf eind mei ons tweede programma: GENESIS met planetariumshow. EEN BOEIEND UITSTAPJE VOOR HET HELE GEZIN! Duizenden Iraanse vrouwen hadden zich in Teheran voor het hoofdkwartier ayatollah Khomeini van verzameld om een glimp te kunnen opvangen van hun zojuist uit ballingschap teruggekeerde „gids van de revolutie". De door de vrouwen gedragen tsjador (hoofddoek) is een uiting van diep geloof in de islam. De door de sjah in gang gezette emancipatie van de vrouw zou door de Iraanse geeste lijkheid weer worden teruggedraaid. waarover de sjah geleidelijk aan controle wist te krijgen. Een zekere mate van vrijheid van meningsuiting bleef ech ter bestaan in de moskeeën, waar geestelijke leiders welis waar zeer omzichtig te werk gingen, maar hun greep op de gelovigen toch geleidelijk wis ten te versterken. Ruime aan dacht wordt in De Sluiers van Allah dan ook besteed aan het sji'isme, dat met het soennisme de tweede hoofdstroming bin nen de islam vormt. De scheiding tussen deze twee stromingen was een direct ge volg van het feit, dat de pro feet Mohammed wel tientallen dochters maar geen zoons had. Dit leidde tijdens de snelle verbreiding van de islam in de achtse en negende eeuw tot een felle opvolginsstrijd. Hoes sein, de zoon van Ali die weer een schoonzoon was van Mo hammed, wierp zich op als de enige erfopvolger en bond de strijd aan met Zaïed, de in Bagdad zetelende kalief. In 861 vond bij Kerbala, dat in het huidige Zuid-Irak is gele gen, een beslissende veldslag plaats. Hoesseins leger was veel kleiner en hij zou bij voorbaat de slag verliezen. Voor de sji'iten begint hier hun lijdensverhaal. Volgens de overlevering hadden zich voor de slag bij Kerbala duizenden jonge vrijwilligers zich aan de zijde van Hoessein geschaard. Zij zouden dit hebben gedaan in het besef dat zij een marte- larendood zouden sterven. Hoessein, die op een ver schrikkelijke wijze gemarteld werd, ging als de verdwenen imam de geschiedenis ingaan. Onder de sji'iten bestaat het rotsvaste geloof, dat hun imam eens weer zal terugkeren. In toneelstukken wordt nu in Iran regelmatig de strijd bij Kerbala uitgebeeld en door de huidige geestelijke leiders is een direct verband gelegd tus sen de martelaren uit 861 en de martelarendood die Ira- niërs nu moeten sterven in hun strijd tegen Irak, de Vere nigde Staten, Israël en de Sov jet-Unie. De door ayatollah Khomeini afgekondigde jihad, heilige oorlog, wordt door de gelovige sji'itische moslim als een plicht gezien en vormt mede een verklaring waarom zoveel Iraniërs hun leven wa gen in de oorlog tegen Irak. Biddend volk Was het Iran van voor 1979 doortrokken van de keizerlij ke pracht en praal, het Iran onder de ayatollahs ademt de sfeer van een biddend volk dat de koran conscentieus be studeert om een antwoord te vinden op de grote problemen van deze tijd. Bestond e r in het Westen ten tijde van de sjah lange tijd een grote waarde ring voor de sjah, nu over heerst een diep wantrouwen tegen het moslim fundamenta lisme. In de VPRO-documentaire nu anceert de oriëntaliste Nikki Keddie deze angst voor het moslim-fundamentalisme. „Fundamentalisme", zo vertelt zij, „is een woord dat stamt uit de laat-negentiende eeuwse, christelijk, Amerikaanse ge schiedenis. Het is een soort heimwee naar een moraal van vroeger en binnen de islam moeten wij het zeker zien als een middel of een vorm om de eigen identiteit tot uitdruk king te brengen. Want men voelt zich in die identiteit be dreigd door modernisering, verwfestelijking, kapitalisme. Israël, of hoe je het ook maar noemen wilt". Met deze nuancering is tevens het doel van de makers van de Sluiers van Allah aangegeven. In de documentaire zien wij heel veel van wat er in Iran is gebeurd en wat er momenteel gaande is. Maar niet vergeten mag worden dat dit alles zich slechts afspeelt aan de opper vlakte van de Iraanse samen leving en dat zich achter onze waarnemingen een veel ingrij pender proces afspeelt, dat ons telkens weer voor grote ver rassingen kan stellen als wij onze eigen directe waarnemin gen niet kritisch bekijken. RICK KERSJES HILVERSUM Na het bescheiden hitsucces van de single „Tesla Girls" eind vorig jaar is het ijzig stil geworden rond Orchestral Manoeuvres In The Dark. Het is dan ook opmer kelijk dat een hitgevoelig videoclip-station als Music Box morgen (11.00, 17.00 en 23.00 uur) een concert uitzendt van Andrew McCluskey, Paul Humphreys, Martin Cooper en Malcolm Holmes. Hun dankzij het gebruik van synthesizers in technologie on dergedompelde muziek zorgde aan het eind van de jaren ze ventig voor een kleine revolutie. OMD, dat toen nog een duo was bestaande uit Andrew en Paul, bewees met groepen zoals The Human League dat synthesizermuziek niet kil, klinisch en vaak humorloos hoefde te klinken. De aversie die bij het grote publiek tegen de diepvrieskistmuziek bestond, was in gegeven door vooral Duitse groepen zoals Kraftwerk. Deze bands experimenteerden jaren achtereen met het instrument, maar het eindresultaat leverde vaak niet meer op dan een technisch perfecte, maar nauwelijks interessante muziek vorm. Veelal was het een eindeloos voortborduren op langge rekte akkoordenschema's die dankzij een draai aan een knop weliswaar van kjeur veranderden, maar nauwelijks muziek konden worden genoemd. Hoewel de elektronica bij OMD een belangrijke rol speelt wordt er ook gebruik gemaakt van conventionele instrumen ten zoals de gitaar en basgitaar. Bovendien beschikken An drew en Paul over warme stemmen wat de muziek uiterst verteerbaar maakt. Op het podium speelt de groep veel dans baar materiaal, met funky klinkende gitaartonen en dankzij de synthesizer humoristische en ritmische invullingen. Het viertal, dat tijdens concerten veel plezier heeft, wisselt live de ritmische klanken af met melancholieke sfeertekeningen en wat meer sombere muziek, zoals die vooral is terug te vinden op de elpee „Organisation". Het materiaal van OMD is in de loop der jaren behoorlijk veranderd. Zo zijn de synthesizer- invullingen op de songs van de laatste elpee minder overda dig dan op elpees zoals „Orchestral Manoeuvres In The Dark" en de al eerder genoemde „Organisation". Er wordt ook min der gespeeld met bijvoorbeeld van de radio opgenomen gelui den. In een interview vorig jaar, naar aanleiding van de langspeler „Junk Culture", vertelde Andrew McCluskey: „Wat we vooral van de laatste elpee „Dazzle Ships" hebben geleerd is dat je de wereld niet kunt veranderen met een drie minuten durende popsong. Waar we achter zijn gekomen is dat de mensen „junk culture" willen". Voor Orchestral Manoeuvres In The Dark betekende dat een meer commerciële aanpak, waarbij de groep gebruik maakte van calypso, Latin en Japanse invloeden. „Ik werd ziek van al die technische speeltjes, waarmee we de lege ruimtes in de muziek opvulden. Het werd tijd dat we meer nadruk gingen leggen op het muzikale aspect". hans pier Nederland DERLAND 1 ICRV Carsons. Australi- che tv-serie. Jennifer moet eigenaresse van een afe verdedigen die van ikken wordt verdacht en jelicity stelt Godfrey voor 3 keus: zij eruit of Gerard it. Een ongewone oma, ippenserie. Vrouwtje Theelepel, te- infilmserie. Wissels, middagmatinee ipresenteerd door Legien lalromkamp en Dick Pas- lier. Om 17.30 ^(S-Jour- lal (NOS). Bijbels Prentenboek, Elia en Elisa. ILEAC Engels voor gevorder- in (Follow me II), samen- ing les 56 en les 57. CRV Popsjop TV, gevarieerd jppprogramma gepresen- Tjerd door Jaap de Groot. De Roze Panter en de wuwe Kronkel, teken- m Journaal. CRV Farce Majeure, veer- indaags verschijnsel met speciale gast. Cheers, Amerikaanse medy-serie. Sam trekt er n weekendje op uit en Di- krijgt achterdocht. (Hier en Nu, actualitei- pmagazine met: honger- srisme in Afrika, een por- van tekenaar Anton ter gelegenheid van ins negentigste verjaar- )g, het laatste reisverslag 1 het kader van de aktie :én voor Afrika" en het jsprek met de minister- 'Iresident, ditmaal met Ce-premier Van Aardenne. The Winds of War, tv- Trie. Pug Henry houdt een jBspraak tijdens een over- banket in Moskou, a hij toestemming jgt om het gront te be- 3ken. Uiteindelijk krijgt 1 het bericht dat hij het mmando mag voeren de California in Pearl brbor. j) Ander nieuws, rubriek 'er kerk en samenleving. 9 Hill Street Blues, Ame- kaanse politieserie. Furille [resteert een berucht lei- ~"?r van een bende uit de iwrt en Joe Coffey dreigt Bt slachtoffer van de sluip moordenaar te worden. if» 0 Journaal. 00.15 Paardesport: Finale om de Wereldbeker voor springruiters in Berlijn. NEDERLAND 2 FEDUCO 16.00 Drank en drugs, afl.: Waar of niet waar en hoe kom je eraf? (herh). NOS 18.15 Nieuws voor doven. 18.20 Paspoort voor Span jaarden. 18.30 Sesamstraat. 18.45 dJeugdjournaal. 19.00 Journaal. AVRO 19.12 EËlVinger aan de pols, medische rubriek gepresen teerd door Ria Bremer en Peter Lens. 20.05 Tussen kunst en kitsch, informatief pro gramma over kunst en an tiek, ditmaal vanuit de Prin senhof in Delft. 20.45 Show van de maand, programma waarin bekende Nederlanders de gelegen heid krijgen hun „eigen" programma te presenteren. Vandaag: Liesbeth List. Zij ontvangt o.a. het Trio Louis van Dijk, Maayke Bouten, Peter Jan Rense, Ramses Shaffey en Whitney Hous ton. 21.35 CD Vrouwen, serie korte verhalen van Herbert Rei- necker. 1. Dokter Klein. De man van dokter Klein (An- net Nieuwenhuyzen) raakt betrokken bij een verkeers ongeval. Door deze gebeur tenis blijkt dat hij (Maxim Hamel) veel voor haar ver borgen heeft gehouden. 2. Het Bezoek. Marylene (Ellen Vogel) heeft na vele jaren een ontmoeting met George (Eric van Ingen), haar vroe gere echtgenoot. NOS 22.30 Journaal. IKON 22.45 Na de Jodenvervol ging... beelden van een nieuwe generatie, serie in terviews met Joodse "na oorlogse" kinderen (2). 23.28 De Wilde Ganzen. NOS 23.30 Nieuws voor doven. AVRO 23.35-01.25 Recht voor z'n (r)aap, Amerikaanse speel film uit 1980 van Buddy van Horn. Phil Beddoe (Clint Eastwood) vult zijn inkom sten uit zijn autosloperij aan met, de opbrengsten uit weddenschappen en kroeg gevechten. Hij wordt trouw terzijde gestaan door zijn vriend Orville (Geoffrey Le wis) en Clyde, een orang oetan. BRT 1 18.00 Tik Tak, kleuterprogramma. 18.05 Plons de gekke kikker, kin derprogramma. 18.10 Klein, klein kleutertje. Hoe slakken een huisje kregen (herh). Een sprookje van Koningin Fabiola, ver teld door Francis Verdoodt en uitge beeld door het Mechels Stadspop- pentheater. 18.25 Jacobus en Corneel. Afl.: Cor- neel gaat schilderen. 18.40 Tijdrover. Lieve plantjes. 18.50 1 Week sport. 19.20 Christen Democratische Om roep. 19.40 Programma-overzicht. 19.45 Journaal. 20.10 Weerbericht. 20.15 Videomatch, videospelletje ge presenteerd door Marleen Gordts. 20.25 Superman I, Amerikaanse speelfilm uit 1978 van Richard Don- ner. Met in de hoofdrollen: Christop her Reeve, Margot Kidder en Marlon Brando. Omdat hij weet dat zijn pla neet Krypton gedoemd is te verdwij nen, stuurt Jor-EI zijn zoontje naar de Aarde. De jongen beschikt over aller lei bijzondere krachten. Als hij vol wassen is wordt hij actief als de held Superman. 22.45 Première. Jo Röpcke presen teert de filmactualiteit. 23.35 Journaal en Coda. BRT 2 18.30-23.45 Tristan en Isolde. Rechtstreekse uitzending van deze opera van Wagner vanuit de Konink lijke Muntschouwburg te Brussel. Koor en Orkest van de K.M.S. onder leiding van Sylvain Cambreling, m.m.v. solisten (gelijktijdig in stereo via BRT 3 vanaf 19.00). RTBF 1 16.45 Schooltelevisie. 17.15 Lollipop, kinderprogramma. 17.50 Plein Jeu weekend, kinderpro gramma. 19.00 Ce soir, regionaal magazine. 19.25 Minute Papillon. 19.30 Journaal. 20.00 A suivre, informatief magazine. 21.00 Cinè-club de minuit: Provi dence, speelfilm van Alain Resnais met o.a. Dirk Bogarde, Ellen Burstyn en John Gielgud. Het hoofd van een vooraanstaande familie kwijnt lang zaam weg tengevolge van zijn over matig drankgebruik. Hij brengt zijn leven voornamelijk nog in zijn bed door op zijn landgoed. Soms heeft hij perioden van helderheid en valt er voor zijn zoons en dochters met hem enigszins te communiceren, dan weer vervalt hij in hallucinaties en droom beelden waarin hij zijn familieleden tot karikaturen degradeert. 22.50 Journaal. MUSIC BOX TV 5 16.00 Non-atop videoclips. 'Britsh Fashion Week' (2): Gaz Top bezoekt modeshows en praat met de ontwer pers (16.00), Julle en Diana (17.00) en Gary (18.00). 19.00 22.30-02.00 Non-stop videoclips. Herhalingen. Presentatie: Gaz met "Britsh Fashion Week' (2) (22.30), Ju lie en Diana (23.00), Gary (00.00) en Simon met een popartiest in de 'First Sight Show' (01.00). Duitsland DUITSLAND 1 16.00 Tagesschau. 16.10 Die StraBe ist für alle da, tv- -serie met Camilla Spira. 16.15 Zwei oder: Was sind das für Traume (2), tv-spel van Bernegar Pfahl. 17.45 So sind Kinder. Auf das Fahr- rad, fertig, los? 17.50 Tagesschau. 18.00 Hier und Heute. 18.25 WWF-Club. Live vanuit de stu dio. 19.58 Heute im Eraten. 20.00 (DTagesschau. 20.15 _.denn eie wissen nicht, was sie tun (Rebel without a cause), Ame rikaanse speelfilm uit 1955. Met in de hoofdrollen: James Dean, Natalie Wood en Sal Mineo. Regie: Nicholas Ray. De jonge Amerikaan Jim Stark kan het niet goed vinden met zijn ou ders, die geen begrip voor zijn pro blemen hebben. De slechte verhou ding tussen Jim en zijn vader is de oorzaak van Jims opstandige gedrag. Op een dag krijgt Jim dan ook pro blemen met de politie. 22.00 Gott und die Welt: Die trom men Streithahne. Politieke predikan ten in het noorden van Duitsland, re portage. 22.30 Tagesthemen, met Bericht aus Bonn. 23.00 Heul' abend... De ARD-Talk- show met Joachim Fuchsberger. Als gast vanavond: Gotthilf Fischer. 23.45 Die Reise vcm Charles Darwin (3), Engelse tv-film in zeven delen van Robert Reid (herh). December 1833. Het schip H.M.S. Beagle bereikt Vuurland en gaat voor de tweede keer rond Kaap Hoorn. Kapitein Fitz- roy moet bekennen dat zijn experi ment. het bekeren van de Vuurlan- ders tot het Christendom, mislukt is. 00.45 Tagesschau. DUITSLAND 2 17.00 Heute. 17.15 Tele-lllustrierte, gevarieerd magazine. 17.45 E Western von gestern: Land der Hoffnung (2), western met Ran dolph Scott, Robert Ryan. Anne Jef freys e.a. 18.20 Die Rück-Show. Met Hugo Egon Balder. 18.56 Programma-overzicht. 19.00 Heute. 19.30 Auslandsjournal, reportages van buitenlandse correspondenten. 20.15 Derrick, misdaadserie van Herbert Reinecker. Afl.: Wer erschoss Asmy? De revolver, waarmee playboy Robert Asmy vermoord werd, wordt onder de struiken in zijn tuin aange- s): Ondertiteling via Tele- Tekst. E Zwart/wit-uitzending. ■S: Zwart/wit-uitzending met ondertiteling via Tele- Tekst. eb: Bij niet-Nederlandsta^ lige zenders: uitzending in orginele versie met onder titels. B3Bij niet-Nederlands- talige zenders: zwart/wit- uitzending in orginele ver sie met ondertitels. James Dean speelt als Jim Stark de hoofdrol in de legen darische speelfilm „Rebel wit hout a cause". Duitsland 1 om 20.15 uur. Uoffen. Als inspecteur Derrick in de tuin een onderzoek wil gaan verrich ten, begint het onafgebroken te rege- 21.15 Der Sporf-Spiegel. 21.45 Heute-journal. 22.05 Aspekte, cultureel magazine. 22.45 Die Sport-Reportage. Met o.a. Paardesport: WK finale in Berlijn. 23.45 Rivalen unter roter Sonne (Le soleil rouge), Frans-ltaliaans-Spaanse speelfilm uit 1971. Met: Charles Bron- son, Ursula Andress. Toshiro Mifune, e.a. Regie: Terence Young. Bandieten overvallen een trein waarin zich de Amerikaanse president en zijn gast, de eerste Japanse ambassadeur, be vinden. De bandieten nemen het kostbare zwaard mee, die de ambas sadeur aan de president kado wilde doen. Sumurai Kuroda gaat op zoek naar de bandieten. 01.35 Heute. DUITSLAND 3 WDF 18.00 Telekolleg II: cursus bedrijfs- rekenen. 18.30 Hallo Spencer, tv-serie. 19.00 Aktuelle Stunde, met Blick- punkt Düsseldorf. 20.00 Tagesschau. 20.15 Arche 2000, milieu- en natuur beschermingsmagazine 21.00 Briefmarken - nicht nur für Sammler. Filmreportage rond Egon Erwin Kisch. T.g.v. zijn 100ste ver jaardag wordt er een speciale zegel uitgegeven. 21.15 Unser Auto wird hundert, do cumentaire-serie van Michael Schö- mann. Afl.: Es begann bei Benz. 21.45 Landeaspiegel. Rlngeltaube und Balistar, portret van een vogelbe schermingsvereniging. 22.15 Nirgendwo laf Poanichen (7), tv-serie naar de roman van Christine Brückner. Maximiliane keert weer te rug naar Duitsland met haar kinder schare, waar Lenchen Prlebe haar keuken zolang draaiende heeft ge houden. Maximiliane besluit Lenchen aandeelhoudster te laten worden 23.05 Rockpalaat. Vandaag: Bruce Cockburn en Manfred Maurenbre- cher 00.35 Laatste journaal. Engeland SKY CHANNEL 17.30 Live on Friday, met Gary Da- 18.30 Het sprekende paard Mr. Ed. Afl.: Ed the donkey. 19.00 The Lucy show. Afl.: Lucy and the monsters. 19.30 Mork Mindy. 20.20 Starksy Hutch. All Terror on the docks. Starsky en Hutch ma- ken jacht op een havenwerker die een poltieman heeft vermoord. 21.10 The new candid camera. Op namen met de verborgen camera. 21.35 You've come a long way, Ka tie (1), Amerikaanse tv-film over een tv-presentatrice die te gronde dreigt te gaan aan persoonlijke en drug sproblemen. 23.00-00.00 Sky Trax. Herhaling middagprogramma. BBC 1 18.05 Red hang gang, kinderserie. 18.30 Friday People, nieuws uit de show-bussiness. 19.00 Journaal en weerbeicht. 19.35 London Plus. 20.00 Wogan, amusementsprogram ma rond Terry Wogan. 21.40 Odd one out, muzikale quiz gepresenteerd door Paul Daniels. 21.10 Cover-up. 22.00 Journaal en weekend-weer bericht. 22.25 Late Starter, tv-serie. 23.15 The Friday Night Movie: Ro sebud, Amerikaanse speelfilm uit 1975. Met: Peter O'Toole, Richard At- tenborough, Claude Dauphin e.a. Re gie: Otto Preminger. Het zeiljacht •Rosebud' met een aantal zeer rijke dames aan boord wordt overvallen door Arabische terroristen. Zij doden de bemanning en nemen de passa giers in gijzeling. 01.20 Weerbericht. BBC 2 18.25 Nieuwsoverzicht voor doven. 18.30 Eureka, kinderprogramma. 19.00 Gevarieerd programma. 19.50 Garneners world, informatief programma voor de tuinier. 20.35 WK Snooker. 22.00 Juat another day, serie docu mentaires. Afl.: Pickfords removal 22.30 Around with Allies, program ma serie waarin Peter Alllss golf speelt en onderwijl praat met beken de mensen. Vandaag: Alec Bedser 23.00 WK Snooker. 23.30 Newsnight. 00 15 Weerbericht. 00.20 WK Snooker. ITV 18.15 Short Story Theatre. AflRW 18.45 Nieuwe. 19.00 About Anglia. Regionaal ma gazine. 20.00 The Practice. 20.30 Family Fortunes. 21.30 Home to Roost. 22.00 C.A.T.S. Eyes. Detectlve-serle met Jill Gascolne en Leslie Ash In de hoofrol Afl.: The Black Magic Man 23.00 Nieuws. 23 30 Cross Qusstion. 00.10 Indoor bowls. 01 10 Friday Lata film: Nicksl Queen, speelfilm 02.50 James Harvey sings. TV-morgen RTBF 1 09.00 Teletekst magazine. 12.30 Interwallonie, informatief pro- gramma voor Turken. 13.00 Interwallonie: Ciao Amici, in formatief programma voor de Italia- MUSIC BOX 08.00 Non-stop videoclips. Sunie met 'Chart Attack" (08.00), Gaz (09.00), Diana (10.00), 'One night stand': Orchestral Manoeuvres in the Dark live (11.00), Danceshow met Ju lie (12.00) en Martin (13.00). DUITSLAND 1 10.00 Tagesschau und Tageathe- 10.23 Die Sport-Reportage. 11.25 Matthias Richling: Data Fsrn- seh'bled macht (herh). 12.10 Auslandsjournal. 12.55 Persoverzicht. 13.00 Tagesschau. 13.15 Tv-overzicht voor de komen de week. DUITSLAND 2 11.00 Programma-overzicht. 11.30 Chemie, Informatieve serie. Afl. Aufbruch in die atomare Dimen- 12.00 Nachbarn in Europa, informa tie voor buitenlanders en Duitsers (12.00 Portugal. 12.40 Italië en 13.20 Turkije). DUITSLAND 3 WDF 08.50 Tale-Gymnaatik (48). 09.00 Samstag-Kolleg. Met om 9.00 News of the week. 9 15 Actualites. 9.30 Hablamas Espanol (13), cursus Spaans. 10.00 lm Original: Norwich Now. views of an English town. 10 15 Science Report, afl.: The scientific zoo. 10.30 Ein Jahr in der Eisenzelt. afl.: Das liebe Vleh (herh.). 11.00 Ma nagement, afl.: Managementfunktio- nen - Aufgaben des Managements en om 11,15 en 11.45 informatie over tv-cursussen. BBC 1 08 30 Tv-cursussen. 09.30 The Saturday Picture show. 12.05 Saturday morning Film: Dr. Who and the Daleka. science-fiction- film met o.a Peter Cushing en Roy Castle 13.27 Weerbericht. 13.30 Grandstand, sportprogramma. Met o.a. paardesport vanuit Ascot. WK Snooker, Badminton Horse Trials en Rugby: Wales-Engeland ITV 07.25 TV-AM, ontbljttv 10.25 Cartoon Time. 10.35 Captein Scralel and the Mya- tarons. AflWinged Assassin 11 00 No. 73. All Double Fix. 12 20 Chips. Afl Fast Money 13.15 World of sport. Sportprogram ma met o a voetbal, worstelen, kano varen en speedway HILVERSUM 1 TROS: 16.03 Piekuur 17.55 Mededelingen (NOS). TROS: 18.06 Aktua. (18.30 Sport.) 19.02 TROS Country. 20.02 Coulissen. 22.02 Sesjun. NOS: 23.02 Met het oog op morgen. VOO: 00.02 De stem band. 02.02 In the mix. 03.02 Peter Teekamp. 05.02 Ook goelmorgen HILVERSUM 2 VPRO: 16.33 Welinge lichte kringen. VARA: 17.30 Nws. 17.36 Dingen van de dag. NOS: 18.00 Nws. 18.10 BZ OVERHEIDSVOOR LICHTING: 18.30 Onder anderen. HU MANISTISCH VERBOND: 18.40 Het voordeel van de twijfel. NOS: 19.40 Tussen Wadden en WuustwezeL 20.00 Nws. VARA: 20.03 VARA vrij dagavond. (22.30 Nws.). HILVERSUM 3 NOS: 18.04 De Avond- spits. VOO: 19 02 Curry en van Inkel 22.02 Countdown Café. HILVERSUM 4 NCRV: 17.00 Creme du baroque (18.00 Nws) 18 45 Orgel bespeling. Afl. 27: Fa. Elbertse en Zo nen, orgelbouwers 19.15 De Canta tes van Bach. NCRV: 20 00 Radio Ka merorkest met piano. Klassieke mu ziek. NOS 22.00 Horizon Volksmuz en nlet-westerse klass muz 22.30 NOS-Jazz - Michiel de Ruyter Jazz geschiedenis - Internationaal Jazz Festival. HILVERSUM 5 VPRO 17 30 Ahum Yum Yum, kinderboekenprogramma. PP: 18.20 Uitzending van het CDA KRO 18.30 Taal en leken NOS 19.00 Nieuws voor buitenlanders 19.40 Homonos. 20.10 Hobbyscoop Morgen HILVERSUM 1 VARA 7 03 Radio Sterrebos. 7.30 Hallo hier Hilversum! 10.03 De stand van zaken 11.03 Wie in 'l Nederlands wil zingen Door de nacht klinkt een lied. Hel amusement 1940-1945. 12.03 In de Roole Haan 14.03 v-h Tussen Barend en van Dorp 15 03 Muziek uit Studio I HILVERSUM 2 7.00 Nws TROS: 7.06 TROS Nieuws Show. 1130 Nws. 11.33 TROS Aktua Kamerbreed NOS: 12.26 Mededelingen voor land en tuinbouw 12.30 Nws TROS: 12.36 TROS Nieuws Show, vervolg 13.30 Nws. AVRO: 13.33 Plm Jacobs mei hits uit de 50er jaren 14 30 Nws HILVERSUM 3 NCRV. 7.03 Vroegop 7.30 Rabarbara. 8.03 Pop non-stop 9.03 Gospelrock. 10.03 Pops|op 12.03 Los Vast Jubileum Spektakel Show. (13.35 De Dlkvoormekaar- show). 14 03 Hier en Nu. 14 07 Tusse nuur 15.03 Hier en Nu 15.07 Popsta tion HILVERSUM 4 AVRO 7 00 Dag Nacht, dag Dag' (8 00 Nws8.30 Mooi zo! 9.30 Concerto mattinate 11 00 Kurhausconcert Vand.: Het Nederlands Klarinet Kwartet, met so listen VOO 12 00 Strauss en Co 13.00 Nws. 13 05 Veronica Klassiek HILVERSUM 5 NOS 9 03 NOS-Spor- tie» 925 Waterstanden. FEDUCO: 9.30 Magazine Met om 9.30 Open Schooltl|d-thema 24: Arbeid adelt. 10.00-ca. 10.15 Taal van alledag. Afl. 4. 10.40-ca. 10.55 Drank en druQs. afl. 5. 11.00 Medelandors. Noderlanders. Afl. Surinamers en de Wet op het Nederlanderschap 1-1-85 (herh.) RADIO RIJNMOND 10 00 Zalerdag- programma met Henk van Hoorn. Mei om 10 00 Nws.. regio-nws. weer, verkeer 10 03 Weekagenda door Ri- anne van der Giessen 10 30 Portret van Ri|nmonder door Jan D Swart. 11 00 Nws regio-nws, weer, verkeer 11 03 Onderwerp van de week Rond om Hoogvliet

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11